Oudenbossche slopershamer basiliek moet tegen beschermd worden A'damse tandarts heeft te veel werk en vraagt eigen practïjk Huurbelasting voorlopig van de baan M*UXtO. krijgt voortzetting Incident in Baarle Hertog (Wie h, de daden MAANDAG 7 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGIN 1 STUDIE-COMMISSIE CONCLUDEERT: Miskend bouwwerk Nadat vele stemmen hun mening gezegd hadden over het lot van de Oudenbossche basiliek, die een res tauratie behoeft, welke ruim 1 1/4 millioen gulden vergt, of die afge broken zal moeten worden, heeft 10 maanden geleden een studiecommis sie het probleem van de basiliek ter hand genomen en thans een rapport op tafel gebracht. De Oudenbossche basiliek is ge bouwd rond de Tachtiger-jaren en nooit is er in Nederland sinds de Middeleeuwen een grotere offer vaardigheid betoond voor de bouw van een Godshuis, dan door de woners van die dagen te Ouden bosch, want de 4000 inwoners wisten toen de bouw van het kunstwerk te financieren, dat door Cuypers tot werkelijkheid werd gebracht. De sfeer van Rome. Verschillende critici hebben na derhand verklaard, dat de Ouden bossche basiliek geen kunstwerk was, dat het een soort „plagiaat" van de Sint Pieter en de St. Jan van La- teranen uit Rome was en dat de gro te bouwmeester uit de vorige eeuw zijn kunnen niet gelegd had in deze basiliek. Het rapport bestrijdt deze mening fel; Cuypers had opdracht gekregen een basiliek te bouwen in Romeinse stijl, hetgeen begrijpelijk is, als men bedenkt, dat tientallen zonen van Oudenbosch in die dagen als zouaaf in Rome verbleven. Oorzaken van verval. Het rapport is echter van mening, dat, zo de koepel van de basiliek aan de Sint Pieter en de voorgevel aan de St. Jan van Lateranen doen den ken, de bouwmeester met een durf en kunst een monument geschapen heeft, dat een eigen karakter heeft, waarin slechts de trekken van grote voorbeelden te herkennen zijn. De oorzaken van het verval moe ten voornamelijk gezocht worden in gebrek aan geldmiddelen voor de oorlog en het gebrek aan mogelijk heden tijdens de oorlog. Het verval, dat nu zo zichtbaar is, heeft ook wel enkele constructiefou ten aan het licht gebracht, die voor namelijk betrekking hebben op de waterafvoer en de bescherming te gen waterinvloeden. Maar dit zijn voorzieningen van Europese jeugd krijgt centrum te Driebergen Het ligt in de bedoeling, in Neder land een Europees jeugdcentrum te stichten, een centrum, waar leden van verschillende Europese jeugdor ganisaties gedurende een aantal we ken zullen samenkomen, en dat ge vestigd zal worden op het kasteel „Sterkenburg" te Drieberg ïn. Dit deelde de aartshertog Otto van Habsburg Zaterdagavond mede tij dens een persconferentie in het kas teel „Sterkenburg", waar op het ogenblik de Europese Economische Conferentie wordt gehouden. De keus is op Nederland gevallen, zo deelde de aartshertog, mede. omdat juist hier de Europese gedachte zo levendig is. Frankrijk heeft inmid dels deelneming aan dit jeugdcen trum toegezegd, terwijl onderhande lingen gaande zijn met de andere Europese landen. Het centrum streeft er niet naar een massabeweging te organiseren; het doel is er op gericht de krachten der Christelijke elite te mobiliseren, krachten waarvan de aartshertog aannam dat hun macht zeer groot zal zijn. Bovendien meent het centrum, dat het noodzakelijk en zeer dringend is, een werkelijk Europese jeugd te vormen overeenkomstig moderne en traditionele principes. Het centrum, zo deelde de aartshertog mede, be schouwt Nederland en in het bijzon der 'het kasteel Sterkenburg te Driebergen bij uitstek geschikt als plaats voor samenbundeling der Europese jeugd. het tweede plan; de hoofdconstructie is soliede en houdbaar gebleken. Het rapport besluit met de con clusie, dat de basiliek nu niet direct „op invallen" staat en dat zii om di verse technische en aes*hatiscne kwaliteiten meer belangstelling ver dient, dan zij tot nu toe ontvangen heeft." Men heeft de mogelijkheid nog ge suggereerd om de restauratie te doen geschieden in de vorm van een 5- of lO-jar-m-plan, waardoor de fi nanciering wellicht minder moeilyk- heden zou opbrengen. Het Hoofdbestuur van de Katho lieke Bond mede, dat Dinsdag 15 Fe bruari de acte gepasseerd zal wor den voor de aankoop van het huis te Arnhem, dat het nieuwe hoofdkwar tier van de Bond zal worden. Tegen het eind van Februari zal het Cen traal Bureau van de Bond voor het gezin van Helmond naar Arnhem zijn overgebracht. De datum van inwij ding is nog niet vastgesteld. Het ligt wel in de bedoeling hieraan een of ficieel en feestelijk karakter te ge ven. De Bond voor het gezin heeft als zijn hoop uitgesproken, dat het huis met medewerking van alle Katholie ke gezinnen van Nederland hypo theek vrij zal kunnen worden over genomen. Hiertoe kan men zijn bij drage storten op giro 106.757, t.n.v. van de penningmeester van de Bond, de heer G. J. Eggink te Arnhem. Geen gehoor bij ziekenfondsverzekering poliklinieken. Al deze voorstellen zijn reeds eer der aan de ziekenfondsraden gedaan, u.t at I maar tot nu toe vond men daar zeer tussen de Ainsterdanuie tandartsen bl«ft de^esS ïch TXT en de zieken fonds vereniging in de Kelder''°lijn"oJÏÏttSefZ ontwikkeling, die door de druk van de ziekenfondsen in Amsterdam vrij wel uniek voor Nederland is. hoofdstad, en een van de grootste geschilpunten: Huisbehandeling of polikliniekbehandeling, is Zaterdag weer het onderwerp van discussie ge weest tijdens een bijeenkomst van de tandartsen. De tandartsen wijzen erop, dat er een gevaarlijke achterstand is in de te verrichten werkzaamheden te Amsterdam. De ziekenfondsen heb ben nu voorgesteld om 's avonds de klinieken open te stellen, maar de tandartsen zijn hier tegen, daar zij een werkdag, langer dan de thans geldende van 7.30 uur tot 18.30 uur, niet in het belang van de patiënt, noch van de tandarts achten. Zelfstandigheid. Zij stellen voor meerdere artsen aan te trekken voor het ziekenfonds- werk of huisbehandeling toe te staan bij particuliere artsen, die dan met de ziekenfondsen tot een accoord zouden kunnen komen. Daarnaast heeft men weer met klem aangedrongen om ook de thans bij de ziekenfondsen aangesloten tandartsen in de gelegenheid te stel len een eigen huispractijk te houden en niet een soort ambtenarij in de ffiij, ffietyen freteifite „JCating.a' dicfitet z'ti e^emznt Enorm was de belangstelling op het Bergense strand toen Zondagmiddag een poging werd gedaan de „Katingo" terug te brengen in haar element. Ook deze maal lukte het nog niet geheel: een afstand van veertig meter gleed het schip in de goede richting; toen was het afgelopen. In de nacht van Zondag op Maandag wordt een nieuwe poging gewaagd. t MINISTERS BEVESTIGEN. Geen verhoging van de lage huren, kleine verhoging van de hogere In een nota aan de Eerste Kamerseren en dat daarna in de eerste Amerikaanse soldaten botsten te Amsterdam Financiële aderlating Twee Amerikaanse soldaten van het bezettingsleger in Duitsland hebben Zondagavond in Amsterdam een ha chelijk avontuur beleefd. Met een ge huurde auto reden zij op de Klove niersburgwal; uit de Oude Hoogstraat naderde een andere auto, welke de Amerikanen, die met vrij grote snel heid reden, niet meer kon ontwijken. Bij de botsing, die volgde, werd de huurauto zodanig geraakt, dat hij in het water van de Kloveniersburgwal reed. Tijdens de botsing was een der Amerikanen, een 21-jarige soldaat, uit de wagen geslingerd, maar hij gleed door de vaart ook in de gracht. De be stuurder eveneens een 21-jarige sol daat, kon zich spoedig uit de auto be vrijden en door handreiking werden beiden op. het droge gebracht. Toen bieek, dat hun verwondingen van zeer lichte aard waren. Ook de bestuurder van de andere auto kwam er met enkele hoofdwond jes af. Zijn echtgenote liep een shock op, magr hun twee kinderen, die ach terin zaten, bleven ongedeerd. De twee auto's werden zwaar be schadigd, zodat het verlof van de Amerikanen wel ontijdig beëindigd zal worden, omdat hun portemonpaie een geduchte aderlating zal onder gaan. DODELIJKE VAL Zaterdagmiddag viel de 55-jarige mevr. Schijns, wonende in de Batte rijstraat te Maastricht van de kelder trap. Zij brak een halswervel en over leed kort daarna. Het slachtoffer was moeder van acht kinderen. Een nieuw schooltype per 1 Sept. in Breda Met ingang van 1 September zal aan een van de Bredase scholen een afdeling worden gevormd, waar leer lingen, die in het bezit zijn van een MULO-diploma A of B, voorgezet dagonderwijs in Nederlands, de ïno- derne talen en de handelsvakken zul len ontvangen. Aan het eind van de cursus zullen de leerlingen een exa men afleggen, waarbij de Kamer van Koophandel te Breda medewer king zal verlenen. Verwacht wordt, dat voor leerlin gen met een behoorlijke aanleg in het volgen van deze opleiding moge lijkheden aanwezig zijn om de theo retische kennis op te doen, die hen in staat kan stellen later een goede positie te verwerven. Sinds enkele jaren is gebleken, dat op administratief gebied behoefte be staat aön jongelui, die een uitvoerig programma voor Nederlands, de mo derne talen en de handelsweten schappen hebben verwerkt. Zij zou den in staat moeten zijn om na ver loop van enige jaren practijk met hun theoretische kennis de leiding gevende administratieve functies in het bedrijfsleven te gaan vervullen. Thans worden de krachten hier voor elders opgeleid; die opleiding duurt langer, omdat zij hoofdzakelijk hebben de minister Drees en Van de I Kieft bevestigd, dat de regering, ge zien de ontwikkeling van lonen en prijzen, tot de conclusie is gekomen, dat zij op dit ogenblik geen huur verhoging moet voorstellen voor wo ningen met lage huurwaarde en slechts een kleine huurverhoging voor duurdere woningen. Dit brengt mede, dat het probleem van de huur belasting, bij handhaving van de ge dachte in de Troonrede tot uitdruk- te op dit gebied steeds groter" wör- kinï Sebracht. voorshands buiten be den, Het bestuur van de Kamer van schouwing kan worden gelaten. In .nrobleCUl Indonesië" Knnnhandel en FahrioUen de over deze kwestie gepubliceerde O persberichten zit dus een juiste kern. in de avonduren geschiedt. Bij de uitbreiding van de industrie in Breda en omgeving zal de behoef- plaats in de Tweede Kamer aan de orde zal komen. Eerst bij dat wets ontwerp en met overweging van de daarbij te geven toelichting acht de regering een werkelijk vruchtbaar debat mogelijk. Prof. Duynstee: Maak Ambon los van JEUGDIG MATROOS OP ZEE OVERBOORD GESLAGEN. Tijdens zwaar stormweer is de 19- jarige matroos onder de gage L. J. Hofman uit Rotterdam gistermorgen vroeg in de Middellandse Zee van w het s.s. „Tomini" van de Kon. Rot- graclrt te Den Haag is in de nacht van Koophandel en Fabrieken voor telijk Noord-Brabant heeft zich voor de voorziening in deze behoefte zeer geïnteresseerd en het tot stand ko men van deze nieuwe handelsoplei ding ten zeerste bevorderd. In het omstreden gebied in Baar le Hertogh heeft zich Zaterdagoch tend een incident voorgedaan tussen de eigenaar van de negen huizen, Sooi van den Eynde en de nieuw ge kozen voorzitter van de Seaside- Club. De voorzitter probeerde een onderhoud met de heer Van den Eyn de te krijgen, doch deze heeft zijn bezoeker met een bullepees op de openbare weg mishandeld. Daarbij ontstond vrij veel opschudding. De voorzitter van de club heeft zich met een klacht gewend tot de procureur des konings in de recht bank van eerste aanleg te Turnhout. De Belgische justitie heeft zich in dit geval op het standpunt gesteld, dat het niemandsland Belgisch ge bied is en zich bereid verklaard de klacht te accepteren. De Nederland se justitie stelde zich op het stand punt, dat het niemandsland betwist gebied is en heeft zich van inmen ging onthouden. Door te veel linksrijden op het hoogste punt van de Koninginne- De ministers hebben deze nota verstrekt naar aanleiding van een vraag die de commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer bij de al gemene politieke beschouwingen over de begroting 1955 gesteld had. De ministers begrijpen, dat deze vraag gesteld is, doch vragen aan de Kamer begrip voor het feit, dat het voor de regering moeilijk aanvaard baar is, dat zij naar aanleiding van persberichten over wat in de minis terraad zou zijn besloten een uiteen zetting zouden moeten geven om trent besprekingen, die nog niet ge heel zijn beëindigd en waarvan de resultaten tenslotte hun neerslag moeten vinden in een wetsontwerp, dat nog de Raad van State moet pas- ENGELSE OORLOGSWEESJES. Het Britse Legioen van Oud-Strij ders, dat in samenwerking met het Ned. Oorlogsgravencomité reeds eer der besloot op 16 April een veertig tal Engelse kinderen van gesneuvel de Engelse soldaten naar Nederland „Wil het reeht van Ambon een na tionale zaak worden in ons land, dan moeten wij de propaganda los ma ken van alle critiek op het beleid, dat tot de souvereiniteitsoverdacht is gevoerd", aldus concludeerde prof. dr. F. J. E. M. Duynstee tijdens een toespraak in een te Arnhem gehou den bijeenkomst van de stichting „Door de eeuwen trouw". „Ambon", zo meende prof Duyn stee", is niet een zaak, welke in de fantasie van het volk op één lijn kan worden gesteld met de oppositie in zake het Indonesisch beleid. Dan snijdt men Ambon weg uit de over grote meerderheid van het Neder landse volk en vertroebelt men de zaak. Men schrijve over het Indone sisch beleid maar men koppele dat niet aan Ambon", zo gaf de Nijmeeg se hoogleraar als zijn mening te ken nen. Hij noemde de Ambonese zaak een kwestie van de toekomst en niet van het afgesloten verleden. Hij drong er op aan de strijd en propaganda met tact en beleid te voeren. „De stem moet gehoord worden in terdamsche Lloyd overboord gesla gen. Pogingen om de drenkeling te vinden mochten geen succes hebben, zodat moet worden aangenomen dat hij verdronken is. Zaterdag op Zondag de 23-jarige Ha- naar J. L. M. v. d. Staak, rijdende in een volks wagentje, aangereden door een taxi; de jongeman werd bij deze aanrijding op slag gadood. zenden teneinde een bezoek te, alle achtbare partijen van het land. brengen aan de graven van hun va-1 Dit zal een grote mate van zelfbe- ders, heeft besloten dit aantal te dwang en tact eisen", aldus meende verdubbelen. prof. Duynstee. Het aantal Nijmeegse gezinnen, dat aan deze kinderen gastvrijheid f wilde verlenen, bleek zo groot, dat' hiertoe kon worden besloten; het Britse Legioen zal nu een tweede passagiersvliegtuig huren. De kinde ren zullen allen worden onderge bracht bij Nijmeegse gezinnen. De Britse regering heeft onlangs het Engelse oorlogskerkhof Jonkerbos te Nijmegen laten verfraaien met een monumentale ingang. De heer H. Appel, voorzitter van de landelijke bond van Katholieke kolenhandelaren „St. Theobald" is benoemd tot voorzitter van de fede ratie voor de Nederlandse brandstof- fenhandel, die de overkoepeling vormt van de drie landelijke organi saties in de kolenbranche. Oorspronkelijk detective-verhaal door F. J. 22) Ik zei u al, mijnheer, zeker weet ik het niet. Nu, dat zoek ik dan wel uit. Maar met relaties bedoelde ik meer zijn vrienden en kennissen. Hebt u er daar wel eens één van ontmoet. Heel oppervlakkig, mr. Fielding. Ik zou me op het ogenblik geen enkele naam herinneren. Hoe is hij hier gekomen? Ik be doel: had hij goede aanbevelingen? Beste zelfs, mr. Fielding. Daarom begrijp ik niet. Nu ja, goed, we spreken er niet meer over, zei de detective slaperig. Mr. Johnson voelde zich in zijn goede hart verplicht, om althans nog iets ten gunste van mr. Slater aan te voeren. Ik keur niet goed, wat hij gedaan heeft, mr. Fielding, zeide hij, wel verre van dat. Maar hij is op en top een gentleman. Hij is van beste fa milie, mijnheer. O ja, mijnheer! Zal ik u eens een naam noemen, mr. Fielding, die me net te binnen schiet? Hij bracht zijn lippen dicht bij het oor van de andere man, alsof hij hem een zoet geheim influisterde. Mr. Fielding had inderdaad be hoefte aan slaap. Maar de man, die de hotelhouder hem daarjuist, ge noemd had, maakte hem opeens klaar wakker. Wat zeg je daar, mr. Johnson? Is die man familie van hem? Wel ja, mynheer! Dat is zijn oom, mr. Fielding. Of liever zijn oud-oom, moet ik eigenlijk zeggen.... IX. Mr. Fielding krijgt een schok. Ondanks het middernachtelijk uur rende mr. Fielding enkele ogenblik ken later de straat op, terwijl hij de brave hotelhouder verbouwereerd achter liet. Hij had geen tijd te ver liezen Hij wilde nog diezelfde nacht naar Londen terugreizen, maar zo mogelijk vóórdien enkele inlichtin gen inwinnen, nu hij zich nog in Bir mingham bevond. Op het hoofdbureau van politie, vroeg hij onmiddellijk te mogen wor den toegelaten tot de inspecteur van de nachtdienst. De brigadier nam zijn naam op, en spoedde zich naar een kamer aan het eind van een der gan gen. Een paar minuten later stond Fielding tegenover inspecteur Con way, een rijzig en bedachtzaam uit ziend man van hoogstens 45 jaar, die hem beleefd verzocht, om plaats te nemen. Wat kan ik voor u doen, mr. Fiel ding? informeerde hij. Mr. Conway, zei de detective, op mijn kaartje ziet u, dat ik niet meer in actieve dienst ben, maar ik heb op me genomen, een zaak tot oplos sing te brengen, die voor een vriend van mij niet meer of minder dan eer herstel betekent. De inspecteur knikte. Ga verder, mr. Fielding. - Ik heb niet de bedoeling, mr. Conway, veel van uw tijd in beslag te nemen, door u alle bijzonderheden van de zaak te noemen. U zult het misschien voldoende vinden, als ik u zeg, dat mijn onderzoek, mij naar Birmingham gevoerd heeft, en dat zich inderdaad hier iemand bevindt, die in ieder geval wel wat meer weet van de zaak, welke mijn vriend be treft. Van welke aard is die zaak, mr. Fielding? Het is een geval van oplichting, mr. Conway, door middel van een valse chèque. O juist. In Londen zeker? Zo is het, mr. Conway. Nu, als de zaa kzó staat, zei de ander, kan ik moeilijk bezwaren hebben, u te helpen. Als het een kwestie was, die onder mijn ressort viel, voegde hij er met een glimlach aan toe, zou ik stellig wat meer bij zonderheden moeten weten. En nu wenst u ongetwijfeld een paar inlich tingen over de persoon, die u be doelt? Juist, mr. Conway. Wel, we zullen zien. Wie is het, mr. Fielding? Het gaat om een zekere mr. Slater, Harry Slater, manager van 't „Splendid City Hotel". Mr. Conway dacht een ogenblik na. Dan schudde hij het hoofd. Ik geloof niet, zeide hij, dat we van hem iets hebben, hier. Ik kan me natuurlijk vergissen. De naam komt me wel bekend voor. Maar die was zéker niet van de manager van het hotel, dat u daar noemde. Hij heeft een broer, begon Fiel ding, en het is niet uitgesloten, dat die ook bij de zaak betrokken is O juist, zei mr. Conway. Dan zullen we de klapper er eens op na kijken. Een ogenblik. Hij stond op, en pakte een van de dikke ingebonden boeken, die op een rij planken langs de wand achter hem waren opgesteld. Hij sloeg de bladen om, hield zijn vinger bij een plaats, die hij gevonden had, las aan dachtig, en legde het boek dan open geslagen vóór zich op zijn schrijf tafel neer. Hij ging weer zitten. Ik vind hier iets over een ze kere Frederick Slater, zei hij. dat u misschien van dienst kan zijn. Hij is inderdaad een broer van Harry Slater, hotelbediende. Een jongere broer. Harry is een.aantal jaren ge leden opgeroepen om inlichtingen te geven over 't karakter en de levens omstandigheden van zijn broer, die wegens verduistering in dienstbe trekking was aangehouden. Het schijnt, dat de jongeman er goed is afgekomen. De rechter liet hem in een gesticht voor zenuwlijders opne menEen geval van voorspraak, vermoed ik, zei de inspecteur op bit tere toon. Mr. Fielding knikte. Hij begreep. Maar dat is dan ook alles, wat ik u over die beide personen vertel len kan, voegde mr. Conway er aan toe. Hij raadpleegde nog eens de betref fende bladzijde, en sloeg het boek vervolgens dicht. De oudste van de twee schijnt bij die gelegenheid niet bepaald een gunstige indruk gemaakt te hebben; maar er is niets in zijn nadeel be kend, zei hij, bij wijze van besluit. Mr. Fielding stond op, en stak in specteur Conway de hand toe. Mag ik u dan oprécht bedanken voor uw inlichtingen, mr. Conway. Vermoedelijk hoort u hier nog van. Mr. Conway drukte de toegestoken hand, en wijdde zich weer aan zijn werk. Mr. Fieldipg had zijn krachten overschat. Hij voelde, dat hij drin gend rust behoefde, en zag er daar om van af, onmiddellijk met de nachttrein terug te reizen. Een be hoorlijk bed zou hem goed doen, en uitgerust naar lichaam en geest kon hij de volgende morgen met zichzelf overleggen, wat hem te doen stond. Hij betrok de kamer, die mr. John son hem wees, wenste hem goede nacht, en ging naar bed. Hij zou niet lang van zijn slaap genieten. Hij vraagstuk, dat zijn geest bezighield, bleef in zijn onderbewust zijn doorwerken; en onderwijl zijn lichaam rustte, putten zijn hersenen zich uit in het opbouwen van een theorie. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8