3)e Ccid^(Soii4aiu Een begin gemaakt met de ontruiming van de Tatsjen-eilanden Pinay Is bereid een nieuwe Franse regering te vormen PI-NEE Zijn kansen worden vrij gunstig beoordeeld Zonderling incident in Weens café Wie wilde wie overhalen Mijnramp in India Onder dekking van de Amerikaanse vlont Tsjang Kai Sjek liet eis vallen Migs bij Korea neergeschoten m MAANDAG 7 FEBRUARI 1955 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KA1H0LIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT S2 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes 11.50 46ste JAARGANG No. 13418 zegt:wel-ja Bondskanselier Adenauer ver klaarde Zondag in Bonn, er zeker van te zijn, dat de Franse regeringscri- De „red-de-franc"-premier van 1952 President René Coty heeft Zondagavond aan de 63-jarige conservatieve ex-premier Antoine Pinay verzocht Frankrijks 21ste na-oorlogse regering te vormen. Pinay verklaarde na een onderhoud met de president tegenover verslag gevers, dat hfj de uitnodiging aanvaardde. Hij wilde een regering van nationale eenheid vormen. „Frankrijk heeft een regering van alle partijen nodig, zeide hij, die bereid zijn zich te verenigen, teneinde de nationale verdediging te orga niseren, onze bondgenootschappen te versterken, Europa op te bouwen, hervormingen in Noord-Afrika in te voeren, de nationale economie uit te breiden en te werken voor sociale vooruitgang". TOOH WEER IN DE BERENKOOI. Pinay's kansen om een meerder heid in de Nationale Vergadering te verkrijgen, indien hij zich deze week in de vergadering presenteert, wor den als tamelijk gunstig beschouwd, hoewel hij zich tegenover een krach tige oppositie zal bevinden. Het vorig jaar stemde Pinay na enige aarzeling vóór het verdrag in zake de Europese Verdedigingsge meenschap, dat door de Nationale Vergadering werd verworpen. Hij onthield zich van stemming bij de ra tificatie van de Parijse overeenkom sten, maar zijn onthouding werd al gemeen beschouwd als een uitdruk king van vijandigheid jegens de re gering van Mendès-France en niet als vijandigheid jegens de verdra gen. De grote meerderheid van Pinay's conservatieve partij stemde vóór de verdragen. Antoine Pinay, de „red-de-franc"- premier, was, voordat hij in Maart 1952 premier werd, buiten Frankrijk nauwelijks bekend. Hij bleef 289 da gen aan de macht een der langste regeringsnerioden in de vierde Fran se republiek nadat hij een gema tigd-rechtse coalitieregering had ge vormd, die zich wijdde aan de stabi lisering van de kosten van levens onderhoud. Pinay, een leerfabrikant, werd po pulair. Hij legde geen nieuwe belas tingen op en er kwam tijdens zijn bewind geen arbeidsconflict van enig belang voor. Hij voerde een prijsstop in en zijn regeringsdepartementen deden hun best om deze effectief te doen zijn. Hij moest aftreden naar aanleiding van de wens der Katholieke Volks republikeinen (MRP) om de gezins toeslagen te verhogen. Na zijn aftreden in 1952 verklaar de Pinay: „In die berenkooi ga ik nooit meer terug". Maar nu schijnt hij er anders over te denken. VLIEGTUIGONGELUK BOVEN WEST-AFRIKA. Een vliegtuig der West-Afrikaanse luchtvaartmaatschappij „West Afri can Airways Corporation" is Zater dag j.L bij een vlucht van Enoegoe naar Calabar in Oost-Nigeria (West- Afrika), omlaag gestort, waarbij der tien personen om het leven zijn ge komen. Drie der slachtoffers waren be manningsleden, de negen andere passagiers. sis niet lang zal duren. De nieuwe Franse regering zou, naar hij ge loofde, geen andere houding ten aan zien van de Parijse overeenkomsten innemen, dan de regering Mendès- France. Hij verwachtte dan ook geen te lang uitstel van de ratificatie van deze accoorden, als gevolg van de crisis. Adenauer zei de kabinetscrisis in Frankrijk te betreuren. Het paste hem echter niet veel meer te zeggen over deze kwestie van binnenlandse politiek in een ander land. De „Izwestia", het blad van de Rus sische regering, verklaarde Zondag, dat Mendès-France gevallen is, om dat hij trachtte de Duitse herbewa pening „er door te krijgen". Mendès- France diende daarmee de belangen van heersende kringen in Amerika en volgde een koers die tegengesteld was aan de Franse nation&le belan gen, aldus het blad. Er heeft zich Zaterdagavond in een Weens café een incident afge speeld tussen twee Amerikanen en een Rus. De Russen hebben nog die- gooide de Rus bier in hun gezizcht als teken voor een aantal Russen in burgerkleding, die zich in het café bevonden, en voor Sovjet-militairen buiten, om alle deuren en ramen te blokkeren. De Oostenrijkse politie verscheen enige ogenblikken later, gevolgd door een internationale patrouille. Naliwaiko werd intussen door Sov- zelfde avond een nota ingediend bij jet-officieren uit het café geëscor- de Amerikaanse hoge commissaris teteerd. De patrouille nam de Ameri- Wenen, Thompson, waarin zij de twee Amerikanen er van beschadig den, dat zij getracht zonden hebben de Russische consul Naliwaiko over te halen naar de Amerikanen over te Iepen. Na een onderzoek ingesteld te heb ben heeft de Amerikaanse ambassa de te Wenen Zondagavond een ver klaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat het incident in werke lijkheid een val was, die de Russen voor de twee Amerikanen hadden uitgezet. De Sovjet-consul had de Amerikanen voor een onderhoud uit genodigd, zeggend, dat hij om poli tiek asyl wilde vragen. Toen de Ame rikanen bij hem in het café kwamen, kanen naar het gebouw van de geal lieerde raad, waar zij ter beschik king van de Amerikaanse autoritei ten werden gesteld. Amerikaanse functionarissen zei den, dat zij er geen idee van hebben, wat de oorzaak van het buitenge wone gedrag van de Sovjet-autori teiten is geweest. VLIEGENDE KLAPSIGAAR Een reusachtige ontploffing, die gevoeld werd in het gebied van vele honderden vierkante kilometers, heeft Zondagmiddag, de Westkust van het Zuidelijke eiland van Nieuw-Zeeland opge schrikt. Op het ogenblik van de ontploffing werd van uit ver uit- eenliggende punten in de lucht een zilverkleurig voorwerp, dat de vorm had van een sigaar, waargenomen. De waarnemers verklaren, dat het vreemde voorwerp zich met duizelingwekkende snelheid voortbewoog en een verblindend licht uitstraalde. Aangenomen wordt, dat het 'n meteoor is geweest. Tiio ziet mogelijkheden in het Oosten en glimlacht De president van Joegoslavië, maarschalk Tito begroet de Egyptische premier, kolonel Gamal Abdul Nasser (rechts) bij de aankomst van de kolonel aan boord van het jacht „Galeh", te Suez, waarmee president Tito de reis van India en Burma naar Joegoslavië maakt. President Tito, die een statiebezoek aan de beide Oosterse landen heeft gebracht, heeft een uitnodiging om in de toekomst een officieel bezoek aan Egypte te brengen aangenomen. Redacteur bad er genoeg van De buitenlandse redacteur van het Oostduitse onder staatscontrole staan- persbureau A.D.N., Siegfried Trappe, is kortelings met zijn echt genote naar het Westen uitgeweken, zc meldt het Westduitse persbureau DP.A. Trappe had tegenover D.P.A. ver klaard, niet meer mede te kunnen werken aan onware berichtgeving. Gok had hij niet meer kunnen ver dragen, dat leden van de S.E.D. (de onder communistische leiding staan de socialistische eenheidspartij) steeds meer in. het bedrijf zowel als in de redactie van A.D.N. bevoor deeld werden. „Katingo" krijgt een goede kans De bergers van het Panamese schip „Katingo", dat in de nacht van 21 op 22 December jl b(j Bergen aan Zee op het strand liep, zjjn er Za terdagmiddag in geslaagd het schip 38 meter zeewaarts te verplaatsen. Verwacht wordt het 200 brt. meten- Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Zaterdagavond bekendgemaakt, dat nationalistisch China, thans ingestemd heeft met een ontruiming van de Tatsjen-eilanden en dat Amerikaanse strijdkrachten opdracht hebben gekregen bij deze ontruiming te assisteren. Een hooggeplaatste functionaris van het Amerikaanse ministerie van defensie verklaarde, dat iedere aanval van de communisten op de Tatsjen- eilanden gedurende de ontruimingsoperatie zal worden beschouwd als een verstoring van de Amerikaanse zevende vloot in de uitvoering van zijn hulpverlening aan de nationalistische Chinese strijdkrachten bij de ontrui ming van het gebied. In de instructies aan de zevende vloot en de andere Amerikaanse strijd krachten staat, dat zij geen aanval van de communistische Chinezen mogen uitlokken, doch dat zij ook geen tactisch nadeel behoeven te aanvaarden of zich onbaatzuchtig behoeven te laten neerschieten. De gehele operatie wordt geschat tussen de tien en veertien dagen in beslag te zullen nemen. Wanhopige strijd werd binnen twee uren tot einde gebracht Een invasievloot van 130 vaartuigen is van het Commu nistisch Chinese vasteland uitgevaren met aan boord communistische troepen, die het eilandje Yiktangshan, 18 mijl van het vaste land en ongeveer 200 mijl ten Noorden van Formosa hebben bezet. De strijd om het eilandje, waarin de communisten werden gesteund door marine en luchtmachtonderdelen, heeft maar twee uur geduurd, toen was het Nationalistische garnizoen ge noodzaakt te capituleren. De foto, een van de eerste van deze actie, welke Londen vanuit Peking bereikten, toont manschappen van het Nationalistische garnizoen op Yikiangshan, die door een lid van het communis tische bezettingsleger, gewapend met een dreigend pis tooi uit een versterking worden gehaald. „MISDADIGE ACTIE" Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft de Amerikaanse hulp bij de evacuatie van de Tatsjen- eilanden een „misdadige actie" ge noemd, welke inmenging, betekent in China's binnenlands aangelegenheden en een ernstige bedreiging vormt van de vrede in het Verre Oosten. Zondag is te Taipeh van gewoonlijk betrouwbare nationalistische zijde vernomen, dat een armada van Ame rikaanse en nationalistisch-Chinese oorlogsschepen, die bovendien de be schikking heeft over driehonderd vliegtuigen, reeds op weg is naar de Tatsjen-groep. Van nationalistische zijde doen meer dan dertig oorlogsbodems en landigsvaartuigen aan de ontrui mingsoperatie mede. Zij worden ver gezeld door ruim vijftien Amerikaan se vliegdekschepen, kruisers en tor pedojagers. Alle van de Tatsjen-eilanden weg te voeren militairen en burgers zul len in eerste aanleg naar Formosa worden overgebracht. Na herschikking zullen de verdedi- RECORD AANTAL BEZOEKERS IN R.A.I.-GEBOUW. Zondag hebben 15.800 personen een bezoek gebracht aan de tentoon stelling van bedrijfsautomobielen in de RAI te Amsterdam. Sinds de ope ning op Donderdagmiddag is het aan tal bezoekers nu reeds de 35.000 ge passeerd hetgeen een stijging van bijna 20.000 bezoekers betekent in vergelijking met de vorige exuositie van bedrijfsautomobielen in 1953. Onder de bezoekers bevinden zich meer buitenlanders uit de omliggen de landen dan bij vorige tentoonstel lingen. Bij een mijnontploffing te Amala- bad in de staat Bihar in India zijn 55 mijnwerkers om het leven gekomen. De oorzaak van het ongeluk is het de Liberty-schip Zondagmiddag over doorsijpelen van mijngas. de eerste zandbank heen te kunnen I trekken. De sleepboot „Cycloop" is I daartoe uit LJmuiden vertrokken en I zal vannacht voor Bergen aan Zee ten anker gaan. Reeds zijn twee j sleeptrossen van 800 meter lengte uitgebracht, die aan de sleepboot vastgemaakt zullen worden. De komende nacht is het kort voor drie uur hoogwater doch een buiten gewoon gunstige waterstand wordt verwacht bij de tweede keer hoog water, omstreeks half vier 's mid dags, omdat het een dag voor volle maan is. gers der Tatsjen-groep echter naar de ter hoogte van de Chinese kust ge legen eilanden Quemoy en Matsoe worden overgebracht. EIS LATEN VALLEN De positie van deze twee eilanden, Quemoy en Matsoe, was oorzaak, dat het officiële bevel tot ontruiming van Tatsjen-eilanden nu pas gegeven is. Tsjang Kai Sjek heeft tot nu toe vast gehouden aan zijn eis, dat de Ver enigde Staten officiël zouden verkla ren, dat de eilanden Quemoy en Mat soe deel uitmaken van de Amerikaan se verdedigingsgordel in het Weste lijke gedeelte van de Stille Oceaan. Thans heeft hij deze eis laten varen. Intussen waren de militairen en j burgers van de Tatsjen-eilanden blijk baar reeds met de ontruiming begon nen. Een nationalistisch-Chinees lan dingsschip met 244 nationalistische militairen aan boord is nu reeds Maandagochtend in de Noord-Formo- saanse haven Kiloeng binnengelopen. HOE wordt weer 5 (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgem. 10 uur). 5 ZWAAR BEWOLKT. In het Zuiden en het midden van het land zwaar bewolkt met tijdelijk wat regen of sneeuw. Overwegend matige Westelijke S wind# en hogere temperaturen dan vandaag. In het Noorden van het land zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer, weinig wind en ongeveer dezelfde temperatuur als van- daag. Amerikaanse „Sabre"-straaljagers hebben Zaterdag twee communisti sche „Migs" tijdens een luchtgevecht boven zee neergeschoten naar uit een later onderzoek is gebleken op 'n maan °P 19.57 en onder 8.19 uur. plaats 65 km. ten Westen van de J Noordkoreaanse hoofdstad Pjonjang W0C1* 151 EllirOD3. 8 Febr.: zon op 8.12 en onder 17.41; en ongeveer 15 km. uit de kust, dus boven internationale wateren De „Sabres" escorteerden een ver kenningsvliegtuig boven de Gele Zee, toen vier rode straalvliegtuigen de RB-45 (het verkenningsvliegtuig) aanvielen en vier andere het escorte. Nadat twee van de aanvallers wa rén neergeschoten, keerden de ove rige „Migg" naar communistisch grondgebied terug. Een boordschut ter van de RB-45 beschadigde nog 'n andere rode jager. Het was het grootste luchtgevecht in dit gebied sedert het einde van de Koreaanse oorlog. In hetzelfde gebied werd in Januari van het vorige jaar een „Mig" neer geschoten, nadat een Amerikaans ver kenningsvliegtuig om hulp had ge vraagd. De dit keer begeleidende „Sabres" waren juist in verband met de gespan nen situatie rond Formosa van Japan naar Korea overgeplaatst. Zij hadden de order gekregen, onmiddellijk het vuur te beantwoorden, als zij werden aangevallen. De Amerikanen stellen thans een onderzoek in naar de natio naliteit van de bemanningen der aan vallers. HELSINKI sneeuw STOCKHOLM geheel bew. - OSLO onbewolkt KOPENHAGEN onbew. 0 gr ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME sneeuw regen regen geheel bew. geheel bew. geheel bew. mist licht bew. licht bew. geheel bew. zwaar bew. geheel bew zwaar bew. licht bew. licht bew. regen sneeuw motregen Korreltje In een ijzeren bed heeft men gou den dromen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1