U.V.S.-C.0.A.L. De Europese kampioenschappen in het hardrijden op de schaats nr,*» meier rijders en Leiders der le klasse KNVB kunnen zich handhaven VAN HET TAFELTENNISFRONT LEIDSE VOETBALBOND Aan wie behoort Formosa? Raketten tegen lawines Nasser wil wel praten Pokken in Spa ZATERDAG 5 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Broekman-invasie in Falun Shilkov staat dus nummer een op de wereldranglijst van ale tijden, Dmitri I Sakunenko is tweede, Evgeny Grishin hp? ntpg. I derd.e' Oleg Gontsjarenko vierde, Yuri Ivasjkin zesde en Yuri Kislov zevende. Kees Broekman aan de lunch, welke door het gemeente^ lvasil,in 7P<?. zullen dus in het sprintnummer en journalisten in het stadshotelletje ter gelegenheid van de Europese kampioen schappen was aangeboden, vrolijk ge stemd. Niet vanwege de weersomstandig heden, want nog steeds schommelde het kwik enkele streepjes boven en een streepje beneden het vriespunt. „Het wordt een loterij, Zaterdagmid dag en Zondag en niemand kan de uit- slag voorspellen", vertelde hij ons. Er. plotseling overspringend op een geheel ander onderwerp: „Mijn verloofde is ge komen en blijft enkele dagen hier. En behalve Solveig verwacht ik ook twee broers van me: Leen, die onlangs met een Zweeds meisje is gehuwd en nu in Arvika woont en verder Henk, die uit het Westland even naar hier overwipt, zo enthousiast is hij. Trouwens, het is Henk geweest, die in de familie het eerst op de schaats heeft gestaan. Hij is jaren geleden tezamen met Piet Keyster be gonnen en pas daarna heb ik de Noren ondergedaan. Het wordt dus wel een Broekman-invasie in Falun". Elk jaar duiken de geruchten weer op, dat je van plan bent je te laten natura liseren, opperden wij. „Misschien komt dat er nog wel van in de toekomst", antwoordde Broekman, „maar zo gemakkelijk gaat dat nu ook weer niet. Nu ik mij definitief ga vesti gen in Hamar, er een werkplaats ga in richten en in April met Solveig trouw, nu nemen die plannen om de Noorse na- tionalitet aan te nemen wat vastere vor men aan. Ik.heb informaties ingewonnen bij de Nederlandse legatie in Oslo. Als een Nederlander met een Noors meisje trouwt en hij vestigt zich definitief in Noorwegen, dan kan de man Noor wor den na een periode van drie jaar. Als ik na mijn huwelijk in April een aanvraag zou indienen, kan ik in 1958 of 1959 de Noorse nationalteit verkrijgen. Dan ben ik 30 of 31 jaar. Besloten heb ik nog niets Solveig en ik zullen het er samen nog eens over hebben". Strijd tussen zes Russen en Sigge Ericsson Statistici, degenen dus die een progno se uitsluitend op de cijfers baseren, kon den wel eens gelijk krijgen met hun uit spraak over het eindklassement van deze kampioenschappen: de strijd zal uitslui tend gaan tussen de zes Russen ener zijds en Sigge Ericsson anderzijds. De overige deelnemers spelen slechts een figurantenrol. Waarom men tot deze prognose is ge komen? De oplossing is eenvoudig en volkomen logisch verklaarbaar. De we reldranglijst, in de mist hangend omdat alle tijden van de internationale wed strijden en de daarna gehouden Russi sche kampioenschappen te Alma Ata niet tot West-Europa waren doorgedrongen, heeft sinds de aankomst van de Russische rijders te Falun duidelijker vorm aange nomen. De Russische deelnemers, die voor Falun zijn uitverkoren, zijn niet al leen voortreffelijke klassementsrijders, iets wat wij eigenlijk al wisten, maar stuk voor stuk zijn zij ook specialist op een of meer afstanden. En zo wijzen de cijfers uit, dat Evgeny Grishin de 500 meter moet winnen, dat dezelfde rijder ook goed is voor een zege op de 1500 meter, op welke afstand hij immers we reldrecordhouder is, dat verder Boris Shilkov ongenaakbaar moet worden ge acht op de 5000 meter en dat alleen op de 10.000 meter Sakunenko of Gontsja renko met Ericsson, Johannessen, Ander sen en Broekman als scherpste concur renten, niet bij voorbaat zeker is van een eerste plaats. De kop van de wereldranglijst De Russische schaatsofficials hebben echter een derde en eigenlijk een nog veel scherper argument tot hun beschik king, indien men zou twijfelen over het feit of met Shilkov, Gontsjarenko, Sa kunenko, Grishin, Ivasjkin en Kislov de ploeg op haar sterkst naar de Europese kampioenschappen is gekomen. Men be- studere eens onderstaand ranglijstje, waarin de snelste tijden en het klasse ment op de vier klassieke afstanden, staan vermeld. grondslag legden voor hun eventuele suc cessen. Hjalmar Andersen, geen specia list op de korte afstand, jarenlang op de hoogste plaats van de wereldranglijst prijkend, staat nu achtste, Sigge Erics son elfde met 188.368 punten, en ook de Zweed kan op de 500 meter zeker geen explosie opbrengen, noch Kees Broekman die dertiende staat. Hjalmar Andersen is niet in topvorm, dat is voldoende bekend en bovendien is hij mentaal niet sterk na zijn zakelijke moeilijkheden in zijn win kel te Drontheim. Sigge Ericsson, die zich voortreffelijk heeft voorbereid en wiens uitstekende tijden in Scandinavië en ver daarbuiten opzien hebben ge baard. is dan ook de enige deelnemer van de bijna 40 ingeschrevenen, die in staat mag worden geacht de Russen een plaats in de bovenste helft van het eind klassement der 12 besten te betwisten. In normale omstandigheden, met goed ijs en vriezend weer, zou de strijd tus sen het half dozijn Russen en Ericsson de enige aantrekkelijke factor van deze Europese kampioenschappen zijn gewor den. Het kwik stond Vrijdagavond pre cies op het nulpunt en nog steeds hing er een druilerige regenlucht boven de berkenwouden van Dalarna, het district waarvan Falun met de bekende koper mijn en papierfabriek het centrum vormt. De omstandigheden zijn dus on gunstig voor goede wedstrijden, want de deelnemers met hun diepe zit zullen Zaterdagmidadg het eigen spiegelbeeld in het water kunnen zien. Van de uitslag door de slechte toestand van het ijs moeilijk iets te voorspellen, al geven wij gaarne toe. dat deze ongunstige factoren voor alle deelnemers gelijk zullen zijn. Nu kunnen de Russische rijders eens laten zien wat zij waard zijn, roepen ve le Scandinavische deskundigen uit. Die fantastische tijden op de baan bij Alma Ata zullen ongetwijfeld juist zijn, maar zolang die wonderhaan niet voor ieder een is opengesteld, hechten wij weinig waarde aan een wereldranglijst, waarop de eerste zeven plaatsen (alleen Yuri Golovtsjenko is niet in Falun) door Rus sische rijders worden ingenomen. Die spontane uitroep van vele experts heeft misschien reeds weerklank gevon den, want de geruchten, dat het volgend seizoen internationale invitatiewedstrij den te Alma Ata op het programma ko men te staan, waarop de beste rijders van Zweden, Noorwegen, Finland en Ne derland zullen worden uitgenodigd, wor den steeds sterker, geruchten, welke door de leiders niet worden bevestigd, maar ook niet tegengesproken. Een laatste training Met de bus zijn Kees Broekman, Ge rard Maarse, Egbert van 't Oever en Rei- nier Paping Wim de Graaff gaf er de voorkeur aan in het hotel te blijven naar het 20 km van Falun gelegen Kvantsveden gereden om in de middag uren nog wat te trainen. Het ijs op de baan te Falun verkeerde in een derge lijke slechte staat, dat de organisatoren het niet verantwoord achtten om 24 uur vóór het begin van de Europese kam poenschappen daarop trainingsuren voor de diverse ploegen vast te stellen. Be halve de Nederlandse ploeg waren ook de Russen, de Tsjechen, de Duitsers, de Oostenrijkers, de Zwitsers en de enige Fransman Gilloz naar Kvantsveden ge komen om de schaatsen nog eens onder te doen. Het ijs op dit baantje was even min van prima kwaliteit, maar er kon den nog enkele sprintjes worden ge maakt, waarvan voornamelijk Kees Broekman en Gerard Maarse profiteer den. In de vooravond kwamen 6000 enthou siaste toeschouwers een kijkje nemen naar de openingsplechtigheid op de baan te Falun. De teams, met uitzondering van de drie Engelse rijders, waren com pleet aangetreden. De vlaggen wapper den rond de baan, het felle electrische licht scheen over de kleurige costumes van de deelnemers. Oostenrijk had het défilé geopend en der traditiegetrouw, sloot het gastherend land. in dit geval. Zweden, de rij. Matts Ridedstedts gaf met een kort woord wijding aan de ze plechtigheid en de vice-president van de ISU Sven Laftman hield de openings rede. Het vuurwerk aan het slot van deze bijeenkomst vormde nog het beste onderdeel van deze plechtigheid. De indeling en de loting. In de avonduren vond de indeling de 39 deelnemers van elf landen over de vier groepen plaats. Zowel voor de 500 als voor de 5000 meter. Vervolgens werd in elke groep geloot, paar na paar. Be langrijk was de mededeling van scheids rechter Laftman, die besloten had om indien het ijs in slechte toestand zou ver keren, twee rustpozen tijdens de 5000 meter in te leggen teneinde 't ijs te kun nen verzorgen, en wel na het 7e en na het 14e paar. Mocht 't ijs wat beter wor den in de volgende 24 uur, dan zal er slechts een pauze komen, na het tiende paar op de 5000 meter en indien het ijs in prima toestand zou verkeren, hetgeen overigens geenszins te verwachten is, dan worden de twintig series van de lan ge afstand achter elkaar afgewerkt. Broekman lootte al bijzonder slecht voor de 500 meter. Hij moet in de derde serie tegen de Fransman Gilloz rijden, hetgeen hem niet zal inspireren voor een redelijke tijd. Gerard Maarse heeft in de zesde serie Frans Offenberger als tegen stander. De Oostenrijkse jongen is echter geenszins in vorm in verband met een oude dijbeenblesure, vlak boven de knie, waarvan hij weer veel last heeft: Van 't Oever lootte tegen de Duitser Keiler, Wim de Graaff tegen de Tsjecht Kolar en Reinier Paping, de debutant in dit gezelschap, zal als laatste de 500 meter alleen rijden. De Russische rijders lootten zeer ge lukkig, steeds kwamen in de diverse groepen, zowel op de 500 als op de 5000 meter hun namen het eerst uit de zilve ren kelk. Overigens deed de heer Laft man dit werk niet bepaald handig, zodat de Russische coach Kudravtjev hem erop attent moest maken, dat de nummers in de kelk eigenlijk eerst geschud moesten worden, alvorens het jongetje en het n^eisje uit Falun, die de trekking ver richten, een fiche uit de kelk trokken. De nummers van de Russische rijders wer den namelijk altijd het laatste in de kelk gedaan en als er niet gescljud werd, trokken de jongetje en het meisje auto matisch die numers het eerst uit de bus. Van 't Oever komt in de vierde serie van de 5000 meter tegen Giloz en in de zevende serie zal Broekman Offenberger tot tegenstander hebben. De elfde serie tussen Kislov en De Graaff belooft inte ressant te worden, terwijl Maarse vier series later tegen de Tsjech Doubek uit komt. Paping tenslotte in de laatste groep ingedeeld, lootte tegen de Fin Maekelea. Ivasjkin, de zesde Russische rijder, zal op de 5000 meter als laatste alleen aan de start komen. punten 500 m. 1500 m. 5000 m. 10.000 1. Boris Shilkov 183.337 42,8 2.10,4 7.45,6 16.50,2 2. Dmitri Sakunenko 184.638 42,6 2.13,0 7.54.9 16.44,3 3. Evgenyy Grishin 186.137 41,1 2.09,8 8.17,7 17.20,0 4. Oleg Gontsjarenko 186.430 43,1 2.13,2 8.07,0 16.44,6 5. Yuri Golovtsjenko 186.445 42,2 2.13,2 8.05,7 17.05,5 6. Yuri Ivasjkin 186.520 42,2 2.13,2 8.05,5 17.07,4 7. Yuri Kislov 186.562 42,5 2.12,5 8.13,7 16.50,5 8. Hjalmar Andersen 187.527 43,7 2.16,4 8.07,3 16.32,6 11. Sigge Ericsson 188.368 44,3 2.14,2 8.06,6 16.53,5 13. Kees Broekman 188.842 44.3 2.15,2 8.06.6 16.56,3 Veel strijd te verwachten in de lagere afdelingen De afgelopen week met het natte, mis tige week heeft de voetbalvelden zeker geen goed gedaan, doch wanneer er wat wind komt, kan het Zondag nog erg mee vallen en we hopen zulks maar, opdat de competitie verder voortgang kan hebben. Wat de eerste klasse-competite betreft is de spanning tussen de leiders van drie afdelingen op het ogenblik miniem. Hol land Sport heeft op het ogenblik 1 ver- liespunt, NAC de naaste concurrent, heeft er 5. In 1 B staat Willem II aan de kop met 2 verliespunten, Fortuna volgt met 5. In IC 1 verliespunt voor PSV, 4 voor Rapid JC. Er kan natuurlijk van alles gebeuren, maar in deze drie afdelingen handhaven de leiders zich morgen in ieder geval. In 1D ligt de situatie iets an ders. VW heeft met 2 verliespunten en drie wedstrijden achterstand de twee de plaats ingenomen na Ajax, dat reeds zes verliespunten heeft. De kans is er dus, dat VVV aan de kop komt, indien Ajax zou verliezen, al lijkt ons dit tegen AGOVV in Apeldoorn niet zo zeker. In de 2e klasse A maakt DHC een mooie kans op het kampioenschap morgen kan weer van Fluks gewonnen worden. ONA kan Quick van de tweede plaats verdringen indien van Wassenaar gewonnen wordt. Wassenaar speelt op het ogenblik nog weinig constant, zodat we haar niet veel kans geven in Gouda. Roodenburg, want de Leidenaars kun nen van Rouwkoop winnen. Warmunda kan een plaatsje op de ranglijst stijgen wanneer van THB wordt gewonnen. Zondag 2.30 uur (Advertentie) In de 2e klasse B slechts drie wedstrij den. In Leiden gaat UVS de afgebroken competitie voortzetten met de wedstrijd tegen Coal. In Rotterdam leverde de eer ste wedstrijd een puntloos gelijk spel op; het was het begin van het terugvallen van UVS. Of het nog mogelijk zal zijn het verloren terrein te herwinnen? VCS zal er niets voor voelen. In ieder geval moet UVS nu van Coal kunnen winnen. Gouda gaat op bezoek bij Unitas. wat geen gemakkelijke opgave is, zodat een gelijk spel ons niet zou verwonderen. Blauw Zwart heeft nog steeds de lei ding in 3A en kan morgen wel van LFC winnen, aangezien de Leidenaars op het ogenblik niet te best in vorm zijn. RKAVV krijgt het tegen GDA in Loos duinen verre van gemakkelijk, zodat het oppassen is voor de Dambewoners, ook al wonnen ze thuis met 31. Alphen— Westerkwartier moet voor de bezoekers zijn, gezien de plaats van beide clubs op de ranglijst. In 4A kan VVSB haar positie aan de kop verstevigen door een zege op Tone- gido, tegen welke club de Bavo-mensen het enig verliespunt in deze competitie boekten. Dat kan dus een revanche wor den! De tweede plaats blijft nog voor DE STMGING VD. PRESTATIES OP DE SCHAATS *Tn verband met de Europese kampioen schappen op de schaats geven wij hier een grafiek over de steeds stijgende pres taties op de schaats van 1893 af. De ge- gemaakte tijden in dat jaar zijn als ba sis genomen (1893 is het jaar waarin Jaap Eden het record van de 1500 m. op zijn naam stelde) waarna de mate van de stijging van de prestaties is berekend. Op deze manier zijn alle lijnen in ver houding en verkrijgen wij een duidelijk overzicht over de ontwikkeling in de schaatssport. Duidelijk kan men aflezen HET C-TOURNOOI TE WARMOND Zeer veel inschrijvingen Als sluitstuk van haar 8e verjaardag heeft de Warmondse tafeltennisvereni ging Steeds Vooruit van de NTTB de goedkeuring ontvangen, om op 5 en 6 Februari a.s. een C-tournooi te organi seren voor leden van de afdeling Den Haag. Dit tournooi, dat zal worden ge houden in het Gemeentelijk gymnastiek lokaal te Warmond, begint Zaterdagmid dag 5 Febr. om 2.30 uur met dc klasse 4 on 3 van de heren. Voor deze klasse zijn 78 inschrijvingen binnen gekomen., Ook op Zondag 6 Febr. zullen er enkele ron den worden gespeeld in de 3e en 4e klas se. Zondag 6 Febr. wordt er gestart om 12 uur met 3e en' 4e klasse dames. Om 6.20 uur zal de le klasse heren en dames een aanvang nemen. Aan dit C-tournooi nemen ruim 150 deelnemers en deelneemsters uit afdeling Den Haag deel. Er wordt op 5 tafels ge speeld. De finales le en 2e klasse heren heb ben plaats om 9.10 en 9.40 uur. Om klok slag 10 uur zal het gehele tournooi af gelopen zijn en kan iedere deelnemer en deelneemster op tijd weer hun plaats van bestemming zijn Voor de competitie zijn de komende week de volgende wedstrijden voor „Steeds Vooruit" vastgesteld: Maandag te Warmond (dames) Steeds VooruitWilskracht, aanvang 8 u. (He ren) Steeds Vooruit—Sparkler, aanvang 8 uur. Zaterdag te Leiden: Docos 5St. Vooruit 3, aanvang 8 uur. Reflex De uitslagen van de door de tafeltennisclub „Reflex" (Lisse) gehou den wedstrijden zijn: Dolfijn 2—Reflex 1 8—2. Reflex 1—Effect 2 10—0. Reflex 3 —Docos 5 3—7. Reflex 3-rEffect 1 0—10. Reflex 4—PTT 3 3—7. VVV Het le herenteam bracht van 64 de meerdere van Assumy 2 en he ren 4 versloeg DVC 4 met 100. Het le damesteam verloor van Scylla 1 met 91. dames 3 overwon Smash 1 met 82 en dames 4 sneuvelde tegen Ford 1 met 10—0. Het programma luidt: Heren: Ov. kl. 52: VWBatswingers. 3e kl.: VVV 3 Sett 1. 4e kl.: Sleutels 5VVV 4. Jun: 6—2: Hafa a—VW a. VVV b—DVS b. WV c—St. Hoger c. Dames le kl: 7—2: HBS 1—VVV 1. 2e kl.: VVV 2—BAT 1. 3e kl.: VW 3—Sala manders. 4e kl: VVV 5—DVC 1. 3e kl. 8—2: DSB 2—VVV 4. MOTORSPORT DE T.T. RACES TE ASSEN Op 16 Juli De TT commissie te Assen heeft be sloten de TT-races. waarvoor ook 30 Juli als reservedatum was vastgesteld, definitief op Zaterdag 16 Juli te doen plaats vinden. Dit besluit kon thans worden genomen omdat men reeds met de werkzaamhe den aan het circuit is begonnen. BRIDGE BRIDGECLUB „VOG" De uitslag der viertallencompetitie, twaalfde ronde is: Hoofdklasse: Team Tjalkens wint van team Smit met 30 punten; team v. Die ren wint van team Blom met 4 punten; team Schilthuizen wint van team Kla- renbosch met 30 punten; team Ouds hoorn wint van team Epskamp met 15 p. Eerste klas: Team Bosscha wint van team v. d. Burg met 50 punten; team Schalks wint van team Horree met 12 punten; team J. Raar wint van team Planje met 8 punten; team Caro wint van team M. Raar met 4 punten. Tweede klas: Team Nieuwland wint v. team v. Gelderen met 37 punten; team Wendt wint van team Kooiker met 21 punten; team Kruizinga wint van team Grommé met 5 punten; team Dofferhof wint van team Zwarts met 16 punten. ZONDAG 2.30 UUR: D. O. S. R. A S. C. 4e KLAS K.N.V.B. DOSR heeft een kans tegen ASC en voor de wedstrijd MeerburgSJC hangt de winstkans der Rtjndijkbewoners hele maal af van de vraag, of zij volledig zullen uitkomen. In 4C tenslotte de strijd tussen de lei ders Lekkerkerk en Alphia. Lekkerkerk staat vier punten voor, won dc wedstrijd in Alphen met 31 en heeft dus moreen ook de beste- winstkansen. Boskoop zal wel opnieuw verliezen van EDS, dat in Boskoop reeds met 31 won. ATHLETIEK JAARVERGADERING „HOLLAND". Op de jaarlijkse algemene ledenverga dering van de Leidse A.V. Holland, gis teravond in Royal" aan de Doezastraat gehouden ontbraken de heren C. W. Tie- leman, voorzitter, en C. Guldemond, ere voorzitter, maar nadat de tot voorzitter gebombardeerde C. W. van Venetiën, de zaken op oordeelkundige wijze had uit eengezet en de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen, kon deze jaarvergadering toch een «-geani meerd verloop hebben. Speciaal de verslagen van penning meester en secretaris spraken in opti mistische vorm. In 1954 steeg het kas saldo met een extra bate van ruim 500,zodat de financiën stegen tot ruim ƒ700,—. Toch waarschuwde de heer W. H. den Dopper voor komende „stroppen" en deze kan de A.V. Holland niet hebben. Ook het verslag van secretaris J. van Nood was vol lof over het gebodene in 1954. Speciaal bij de junioren werd de meeste winst geboekt en daardoor steeg het ledental van 114 tot 126. Tussen Sportstichting en LAC bleef de verstandhouding best en al met al zal 1955 ook voor deze Vriendenkring een gunstig jaar moeten brengen. Van de prijsuitreiking memoreren wij de volgende uitslagen: De „In memoriam Vostermans"-wissel- beker: M. J. v. Es (Albert v. d. Linden verkreeg hier een herinneringsbekertje). Beste prestaties 1954. Senioren: J. D. v. Rooijen 818 pnt. 1500 m. 4.05. Junioren: A. C. Rietman 650 pnt. 100 m. 11.8; B: R. Pommée 613 pnt. 12.35 m. kogel; C: K. Smit 770 pnt. 7.2 60 m. All round athleten. Senioren: J. van Es. Junioren A: H. Ravensbergen; B: R. Pommée; C: K. Smit Rest ons nog te vermelden, dat de vol gende wedstrijden zijn vastgesteld: 6 Maart Nat. Sleutelloop; 15 Juni Nat. avondwedstrijden; 1 Oct. Dwars door Leiden en dat Albert v. d. Linden op nieuw werd uitgenodigd in de Ned. ploeg (cross ploeg) om uitgezonden te worden naar Hannut. SCHAKEN KAMPIOENSCHAP LSB. De eerste ronde van de eindstrijd om het kampioenschap van de Leidse Schaakbond gaf de volgende resultaten: le klasse: De titelhouder, Demmendal tegen Barkema afgebroken. Barkema staat iets gunstiger. B. Smit—mr. De Blécourt remise. Posthuma—A. Smit, door Smit gewon nen. Mr. De Groot was vrij. 2e klasse: C. v. TolJ. G. Bethe 01; M. D. EtmansF. v. d. Laan 01; Chr. SterkD. Braam 01. Voor de competitie van de LSB speelde Inter Nos een wedstrijd tegen Katwijk. Er bleven drie partijen onbe slist, waardoor de voorlopige uitslag werd V/xS'/i- Eerste klasse: Sint Bernardus vat morgen de door de weersomstandigheden neergelegde voet balveter weer op en ontvangt Foreholte. LDWS moet gastheer spelen voor Oranje Groen en Docos leidt haar feestavond in met een waarschijnlijke overwinning op Stompw(jkse Boys. Tweede klasse: VNL moest verleden week de meerde' re erkennen in VNA. In de wedstrijd te gen AZL zal zij echter zeker geen steek meer laten vallen. De wedstrijd VTL te gen VNA zal waarschijnlijk de beslising brengen over de bezetting van de bo venste plaats. WOA moet weder probe ren het lang niet zwakke Morskwartier aan haar gekurkte zolen te lappen, ter- BILJARTEN LEIDSE BILJARTBOND De uitslagen van de afgelopen week zijn: le klas A: De Carambole 1De Caram bole 2 0—6. TOG—DOS 4—2. UVS— Centrum 24. le klas B: De Sijkerbak 1De Spij- kerbak 2 42. 't Zuid't Spoortje 6—0. De VriendschapRijnegom 60. 2e klas: Rijnegom 2DVH 62. 't Centrum 2—TOP 6—2. TOG 2—De Morschpoort 62. De SportDOS 2 62 3e klas: De Heul't Vierkantje 62. 't Spoortje 2De Drei Pott. 44. De Valk—UVS 2 8—0. De Morschpoort 2— De Spijkerbak 3 62. 4e klas: De Morschpoort 3De Caram- bode 3 4—4. UVS 3—'t Zuid 3 6—2. DVH ■De Vriendschap 2 62. 't Zuid 2 De Sport 2 35. 5e klas: De Heul 2De Morschpoort 4 —3. De Vriendschap 3't Centrum 3 —4. De Drei Pott. 2Rijnegom 4 62. Rijnegom 3De Valk 2 26. klas: De Sport 3—UVS 5 8—0. TOP 2—TOG 4 8—0. UVS 4—De Heul 3 6—2. 't Zuid 4—'tVierkantje 2 4—4. MBO 1— De Morschpoort 5 62. 7e klas: De Spijkerbak 4De Vriend schap 4 26. De Heul 4't Spoortje 4 80. Royal 2MBO 2 62. 't Spoortje 3 Royal 3 4—4. Het programma voor de komende week is: le klas A: Maandag: De Carambole 2 DOS. 't Centrum—TOG. UVS^-De Ca rambole. le klas B: Maandag: De Spijkerbak 2 't Zuid. De Vriendschap—De Spijker bak. Rijnegom't Spoortje. klas. Maandag: DOS 2Rijnegom 2. Dinsdag: DVHTOP. 't Centrum 2De Morschpoort. De SportTOG 2. 3e klas: Maandag: De Morschpoort 2 De Drei Pott. De HeulDe Valk. 't Spoortje 2—UVS 2. Dinsdag: De Spijker bak 3't Vierkantje. 4e klas: Woensdag: De Morschpoort 3 't Zuid 3. Donderdag: TOG 3De Vriendschap 2. UVS 3—'t Zuid 2. DVH 2De Sport 2. 5e klas: Woensdag: De Vriendschap 2 De Heul 2. Rijnegom 4De Morsch poort 4. 't Centrum 3De Valk 2. De Drei Pott. 2Royal. 6e klas: Dinsdag: UVS 5—TOP 2. TOG 4De Heul 3. De Morschpoort 5UVS 4 't Vierkantje 2MBO. Woensdag 't Zuid 4De Sport 3. 7e klas: Dinsdag: De Carambole 4 't Spoortje 4. Woensdag: De Spijkerbak Royal 3. De Heul 4MBO 2. Vrijdag: MBO 3De Vriendschap 4. 't Spoortje 3 Royal 2. WIELRENNEN Swift-comblnatlë. Door de sport- commissie zijn voor Zondag de volgen de trainingsritten vastgesteld: A en B- klasse 40 km., C-klasse 25 km. en D- klasse 18 km. Start 10 uur aan de Zijl. Lenig en Snel. Zondag zal e* voor de eerste maal weer op de weg worden gereden, de afstand voor deze wedstrijd A-kl. 60 km. B-kl, 40 km., C-kl. 40 km. Junioren 20 km. Start 10 uur. Ver trek Zijlpoort 9 uur. wijl SJZ tenslotte aan ZLC een tamme tegenstander heeft. Tweede klasse B: UDO kan voortgaan op de weg naar de overwinning door een voor de hand liggende overwinning op UVS 6. KRV komt tegen Roodenburg 4 uit en MMO zal de strijd met LFC 5 aan moeten bin den. FEEST IN REGIMENT VAN HET BRITSE BEZETTINGSLEGER Sergeant kwartiermeester Paddy Fow ler uit Noord Ierland was de eerste mi litair van het Britse bezettingsleger in Duitsland, die een flinke prijs in de Duitse voetbalpool won. Twee weken ge leden waagde hij er een bedrag van Rm 1.15 aan, die hem een winst van Rm 49.000 (ƒ42.000) opleverde. Overweldigd door het plotselinge ge luk is de gezellige dikke sergeant aan 't kopen gegaan: een Duitse auto, een radio, maar hij vergat daarbij ook zijn kamera den niet. Hij huurde een bierkelder af en inviteerde 30 man om op zijn geluk te drinken en te eten. Eigenlijk wilde hij een nog groter feest aanrichten, maar de bevelvoerend officier raadde hem aan het iets minder te doen en het geld op een bank te zetten. Met dat al zijn er nog ƒ35.000 over. Fowler, die al drie jaar in de Duitse en Britse pools speelt, hoopt nu een boerderij in Ierland te kunnen kopen. VOLLEYBAL Nederland - Frankrijk deelden de punten In de Haagse dierentuin hebben 1400 toeschouwers het eerste officiële con tact in Nederland met de Franse volley bal spelers en speelsters meegemaakt. De Franse herenploeg bestond uit jeug dige, doch niet al te sterke spelers, die echter over een uitstekende verdediging beschikten. De officiële Nederlandse ploeg, waarin niet minder dan 4 RVC- spelers waren opgesteld, wisten de eerste game (1614) te winnen, de tweede ging verloren (1315). doch zij moesten on danks een 1512 in de derde game. uit eindelijk toch de zege aan de Fransen laten (715 en 1015) daar het uithou dingsvermogen der tricolores (de Ne derlanders waren volkomen leegge- speeld) groter was. Kaptein en De Rui ter behoorden tot de uitblinkers, bij de Fransen waren het Bertagftol. Sitruk en Zerah, die het grootste aandeel in de 32 zege hadden. De Nederlandse dames behaalden een keurige 32 overwinning (1416, 1510 156. 1115 en 155), waaraan vooral mej. Barzilay (uitstekende serve), mej. van Daalen en mej. Wichgcrs een groot aandeel hadden. Opmerkelijk was het, dat de Franse dames vrijwel niet blok keerden. BILJARTEN De uitslagen der voortgezette compe titiewedstrijden zijn: lste klasse: P. GijzenbrugGroene Laken 4—4; ExcelsiorLisserdijk 80; FloraPassage 62; ViosOude Post 80; LisserdijkP. Gijzenbrug 35; LisserdijkFlora 44. 2de klasse: Flora 2P. Gijzenbrug 2 6—2; Vios 2—t Soldaatje 6—2; Vios 3— Vioj 2 71; Vios 2De Beurs 35; Flora 2D? Beurs 71. 3de klasse: Groc^> Laken 2Passage 2 62; Concordia 2—P. Gljzeni.ru® 3 2 Oude Post 2—'t Soldaatje 2 80; P. Gijzenbrug 3—Passage 2 44; P. Gij zenbrug 3Concordia 2 44. 4de klasse: Lisserdijk 2Vios 5 17; Vios 4Passage 3 44. 5de klasse: De Beurs 3Groene Laken 4 8—0; 't Soldaatje 3assage 4 44. Status onzeker, zegt Eden De Britse regering meent, dat de souvereiniteit over Forma en de Pes cadoren rechtens onzeker of niet- bepaald is. De nationalistische eilan den vlak bij de Chinese kust beho ren volgens haar echter ontegenzeg ltfk tot het gebied van communis tisch China. Dit heeft minister Eden verklaard in een schriftelijk ant woord op vragen van de socialist Shinwell, voormalig minister van Defensie. Eden voegde hieraan de waarschu wing toe, dat elke poging van de Chinese communisten om met ge weld de eilanden langs de kust te veroveren niettemin onder de huidi ge bijzondere omstandigheden de vrede en veiligheid in gevaar zou brengen. Over Formosa en de Pescadoren zei Eden verder, dat deze gebieden in 1895 bij het verdag van Sjimino- seki door China aan Japan zijn af gestaan. In de verklaring van Caïro van 1943 hebben de geallieerden gezegd, dat het hun bedoeling was, „dat alle gebieden, die Japan van China heeft gestolen, zoals Formosa en de Pesca doren, aan de Chinese republiek worden teruggeven", aldus Eden. Deze verklaring hield echtér slechts een voornemen in. De teruggave had nooit plaats, wegens de moeilijk heden die voortvloeiden uit het feit, dat er twee gegadigden voor de ge bieden waren, namelijk communis tisch cn nationalistisch China. Het feit dat Tsjang Kai-sjek bij de overgave van Japan door de geal- leerden gemachtigd is het bestuur over Formosa op zich tc nemen, be tekende nog geen verandering in de souvereiniteit, meent Eden. „De re gelingen met Tsjang Kai-sjek plaat sten het bestuur over Formosa op de basis van militaire bezetting, in af wachting van verdere regelingen, en maakten het gebied nog niet van- In de bergprovincies van Oosten rijk zullen voortaan, wanneer het gevaar van lawines dreigt, raketten op de sneeuwmassa's worden afge schoten, zodat er lawines ontstaan waar en wanneer men wil. In de provincies Salzburg, Tyrol en Vorarlberg zullen 22 raketbanen worden gebouwd. De draagwijdte van de projectielen is drie kilometer, maar men hoopt die afstand tot vier kilometer te kunnen verhogen. zelfsprekend Chinees". Bij het verdesverdrag van April 1952 heeft Japan afstand gedaan van alle rechten en aanspraken op For mosa en de Pescadoren. Maar ook dit hield geen overdracht aan China in, noch aan communistisch noöh aan nationalistisch China, zegt Eden. Om deze reden is de Britse rege ring van oordeel, dat Formosa en de Pescadoren gebieden zijn, waarvan de souvereiniteit de jure onzeker of onbepaald is. Prof. Toth overleden Het Rooms-Katholieke nieuws agentschap Kathprcss te Wenen heeft Vrijdag gemeld, dat professor Laszlo Toth, één van dc beklaagden in het proces van kardinaal Minds- zenty, in een gevangenis in Honga rije is overleden. Toth was bij het proces, dat in Februari 1949 begon, veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf wegens spionnage. Al zijn bezittingen wer den inbeslag genomen en zijn poli tieke rechten werden hem ontnomen. Luitenant-konel Gamal Abdel Nasser, de Egytische premier, heeft Vrijdag aan cle president van de Li banon, Camille Sjamoen, getelegra feerd, bereid te zijn in Beiroet de premier van Irak, Noeri Es Said, te ontmoeten ter bespreking van de kwestie van het Turks-Iraakse ver dedigingsverdrag. Te Spa hebben zich twee verdach te gevallen van pokken voorgedaan. Het gemeentebestuur heeft de vol gende maatregelen getroffen: alle scholen worden gesloten, alle open bare bijeenkomsten (kerk, bioscoop, café's, bals, bibliotheken etc.) zijn verboden. De bewoners van de twee huizen waar zich de gevallen hebben voor gedaan, mogen hun woning niet verlaten. Hetzelfde geldt voor de fa milies waarvan dc kinderen dezelfde söhool bezoeken als de besmette kin deren. Tenslotte zal de gehele be volking van Spa zich moeten laten inenten of opnieuw laten inenten te gen pokken. De bevolking heeft de raad gekregen water voor het ge bruik te koken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7