Men had er wel iets voor over om het geld eerder te krijgen Door vrouw kortgehouden P.T.T.- ambtenaar maakte brokken Nieuw middel tegen spint KofHediefstal Haarlemse in Lisse voor rechtbank Mishandelde pianist werd na overval door „redder" aangereden Noordwijkerhout heeft nog veel wensen voor de toekomst VRIJDAG 4 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Ambten lar nam steekpenning aan 7\Ato iiron dc krijgsraad gehad voor het aanne- ï^c^ictidties, uie uren men van gelden via d. De sergeant bracht n.l. verd. in contact met de garagisten die moei lijkheden hadden met het opstellen van hun rekeningen. De officier noemde het administra tiesysteem dat de overheid er in deze op nahoudt uitermate ingewikkeld. „De garagisten kunnen gemakkelijk tot wanhoop gebracht worden door de ingewikkelde rekeningen die ze moeten schrijven. Gaat het dan bo vendien nog om grote bedragen en krijgen ze hun rekeningen gergeld terug dan is het inderdaad wel eens om wanhopig te worden". Tegen de garagehouder B. eiste de officier terzake het geven van steek penningen zes maanden gevangenis straf, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en bovendien een boete van f 1000, sugs. 100 dagen. Hij had D. geld ge geven, doch daarbij bleken ook zijn rekeningen niet te kloppen en be vatten ze soms het dubbele van het werkelijke aantal gemaakte werk uren. De garagehouder K., die verklaar de D. en sergeant van D. geld te hebben gegeven om de zaak wat vlot ter te laten verlopen hoorde 1000 boete subs. 100 dagen hechtenis te gen zich eisen. De rechtbank zal in alle drie za ken 17 Februari uitspraak doen. werk vragen „Het is een eigenaardig verschijn sel, dat de overheid voordeel gaat slepen van garagisten voor het feit, dat de rekeningen snel worden afge handeldaldus de officier van justi tie mr. G. J. de Lint bij de rechtbank tc 's-Gravenhage tijdens zijn requi sitoir in een affaire, waarbij de 58- jarige P. J. J. D., werkzaam bij de uitvoerende dienst verbint'ingsbu- reau civiele autobedrijven van het ministerie van oorlog, beschuldigd werd giften te hebben aangenomen. De opmerking van de officier sproot voort uit een verklaring van de getuige, kapitein J. W, van de Boom van de technische dienst van de koninklijke luchtmacht, die zei.de, dat de garagehouders een procent op hun rekening gekort werden, als ze snelle afwerking wens'ten. Velen accepteerden dit, omdat, zo bleek tijdens de behandeling van de zaak, het toch al zeer moeilijk was de declaraties volgens de voorschrif ten en richtlijnen van het ministerie in te dienen, wat de president van de rechtbank de opmerking ontlokte: Het is blijkbaar moeilijk de decla raties zo te krijgen, dat het depar- temen er genoegen mee neemt". De garagehouder B. te Wassenaar, verklaarde geregeld rekeningen te rug te krügen, omdat ze met in orde waren. „Ik deed er anderhalve dag over om een re1rening van 1000, klaar te maken", zo zeide hij. De ambtenaar heeft enige malen B en de garagehouder K. assistentie verleend bij het oomaken van reke ningen, doch het kwalijke hierbij was, dat hij de rekening zelf contro leerde als ze op het departement kwamen. Het was de garagehouders dan kennelijk pok wel wat waard, als D. ze hielp. K heeft hem daar voor in totaal zes a zevenhonderd gulden betaald en ook van B. heeft hi' geld ontvangen. Wat K. betreft achtte de officier overigens met be wezen, dat verd. enige invloed heeft gehad op de transact'es tussen deze garagist en het rijk, doch terzake de bemiddeling die hij B. geboden heeft eiste hij een jaar gevangenisstraf met aftrek. Dezelfde straf had een sergeant van bovengenoemde dienst reeds van Onderhoud openbare weg geweigerd Proefproces in Groningen Voor de Groninger rechtbank stond gistermorgen terecht de direc teur van de landontginningsmij. „Cunrau" te Hoogezand-Sappemeei', alsmede zes andere bewoners van de openbare weg No 20 in de gemeente Vlagtwedde, de weg voor de Molen kamp te Harpel. In de tenlasteleg ging werd aan de verdachten verwe ten dat z'j a Is onderhoudsplichtigen van ac-ze openbare weg, niet zijnde een rijks- of provinciale weg, niet hebben gezoogd dat de wef of het weggedeelte in de vereiste 'schouw- bare staat was Door de kantonrech ter te Winschoten waren de zeven verdachten veroordeeld tot een boe te van ƒ11,—. In hoger beroep betoog de mr Siebers namens de verdach ten, dat de gedaagden geen onder houdsplichtige waren. De officier van justitie zei in zijn requisitoir, dat deze zaak eigenlijk een civiele zaak was en dat hij het niet fraai vond van do gemeente Vlagtwedde deze aangelegenheid strafrechtelijk uit te vechten. De officier overwoog beide stand punten van de beide partijen en con cludeerde dat de gemeente gelijk heeft. De verdachten staan op de oude legger en een nieuwe is er nog niet. fen grote boete achtte de offi cier niet op zijn plaats. Hij eiste te gen a.'e verdachten ƒ5,boete. Uitspraak in dit proefproces over veertirn dagen. Niet giftig en onschadelijk Na jarenlange onderzoekingen en proefnemingen zijn deskundigen in de researchlaboratoria van Philips— Roxane er in geslaagd een middel te vinden, dat volgens hen de defini tieve oplossing zou betekenen van het spintprobleem. Spint komt in Nederland in veel soorten en op tal van gewassen voor. Spint is een mijt, en heeft in vol wassen toestand acht poten, zulks in tegenstelling met een insect, dat in J k'ort volwassen toestand zes poten rijk is. De mijt richt aanzienlijke schade aan. Ze zuigt het sap uit het weefsel van het blad, dat tenslotte afvalt. Misoogsten kunnen er het gevolg van zijn. Uit proefnemingen op appelbo men is gebleken, dat spint een oogst- vermindering kan geven van 28 per cent. De spintbestrijdingsmiddelen, wel ke tot dusver werden gebruikt, heb ben alle een of meer nadelen; ze zijn giftig tot zeer giftig voor mens en dier, ze kunnen het gewas beschadi gen, hun werkingsduur varieert van 3 dagen tot 5 weken en ze moeten in de regel meermalen worden toege past Het nieuwe middel daarente gen doodt specifiek de eieren en de jonge larven van de sp'ntmijt, is niet giftig voor mens en dier en geeft geen schade aan de behandelde ge- n. Het middel heeft een zeer Durfde niets te zeggen Het Arnhemse gerechtshof heeft gistermiddag in appel de min of meer tragische zaak behandeld van de 65-jarige Horssense PTT-ambte- naar K„ die zich vorig jaar, nage noeg aan het eind van een eervolle en smetteloze ambtenaarscarrière, nog juist even aan de staatskas vergreep. Verdachte verduisterde, door mid del van manipulaties met stortings bewijzen op het bijkantoor der PTT te Horssen, voor een bedrag van rond f 1400, aan stortingen; d.w.z., hij vertraagde de afrekening van de ontvangen gelden met het PTT-be- drijf en kreeg zodoende gelegenheid, de bedragen ten eigen bate te benut ten. Overigens is het verduisterde bedrag inmiddels uit verdachte's eigen middelen weer aangezuiverd, wat, naar hij zelf verklaarde, ook steeds zijn bedoeling zou zijn ge weest. Huiselijke omstandigheden. Achtergrond van de trieste affaire, vormden huiselijke omstandigheden. Verdachte was een gesloten mens, die nauwgezet zijn plicht deed. Trouw gaf hij ziin echtgenote ziin salaris. Zii regelde alle financiën, maar hield haar man daarbij erg Op zeker ogenblik is verdachte gaan drinken en financierde het ge lag uit de PTT-kas. Hij verklaarde \oor het hof niettemin steeds de be doeling gehad te hebben, bij gunsti ge gelegenheid zijn vrouw van zijn escapades in kennis te stellen, waar na zij dan de zaak financieel in het reine gebracht zou hebben. D't heeft n:et kunnen gebeuren, door aan het licht komen van de affaire. Het hof nam verdachte kwalijk, dat hij zich niet bewust schijnt te zijn van de ernst van het delict. Hij meende, dat door aanzuivering van het tekort, de zaak weer gezond zou zijn. Angst voor het lot. De Arnhemse rechtbank had in eerste aanleg drie maanden gevan- lange nawerüng, minstens dïiê genisstral opgelegd, waarvar, veer- - - - - - 1 tien dagen onvoorwaardelijk. Met belang voor een bedrijf als de PTT, dat het publiek het vertrouwen van onkreukbare ambtenaren heeft. De raadsman vroeg clementie voor deze man, die na dertig jaar trouwe dienst en met een onderscheiding wegens dapperheid bij watersnood- ramoen, zich bij het scheiden van de markt door omstandigheden verga loppeerd heeft. Zijn weinig schuld bewuste houding schreef de raads man aan nervositeit toe. Verdachte beeft ten enenmale gebrek aan moed en strijdlust tegenover zijn vrouw. De laatste betreurt nu haar weinig soe pele houding. Arrest over veertien dagen. Boeren staken melkleverauties Een groot gedeelte van het aan tal aandelen van de Nederlanddse Gruyere-Blokmelkfabriek N.V. in de buurtschap Frankhuis, gemeente Zwollerkarspel, is verkocht aan de Isalacta. In de Isalacta hebben de coöperatieve melkinrichtingen Hoop op Zegen en de Eendracht te Zwolle en de coöperatieve fabrieken te Nieuwleuzen, Den Hulst, Holten, Wjj-he en 's-Heerenbroek een belan gengemeenschap. De melkleveranciers van de Blok- melkfabriek vrezen nu dat hun sta tus van vrije boer hierdoor afbreuk zal worden gedaan. Een aantal hun ner heeft inmiddels besloten geen melk meer te leveren aan de Blok- me^fabriek. Een aanzienlijk deel van de omzet van de Blokmelkfabriek zou reeds verloren zijn gegaan aan andere fa brieken, met name de Heels gecon denseerde melk-maatschappij N.V. te Kampen, zou hiervan geprofiteerd hebben. Deze N.V. is een onderdeel van het Lijemf-concern. Van de zijde der directie van de Blokmelkfabriek is de boeren er op gewezen, dat de oozet van de fa briek ongewijzigd blijven. Schoonmoeder zette aan tot diefstal een en ander niet helemaal in orde De ontdekking van de daders van een diefstal in Lisse heeft geleid tot een langdurige zaak, welke gisteren voor de Haarlemse rechtbank werd afgehandeld. In de nacht van 21 op 22 October werd er namelijk inge broken in het pand van de firma Verduijn aan de Kanaalstraat in Lis se. Het onderzoek bracht de politie tenslotte naar de 35-jarige classifi ceerder W. M. uit Amsterdam en de 22-jarige loswerkman C. K„ eveneens uit Amsterdam afkomstig. Beide mannen bleken de diefstal in Lisse gepleegd te hebben. Zij waren die nacht naar de bollenstreek getrokken en zij sloegen hun slag bij de firma Verduijn. Door een ruitje uit te bre ken boven de toegang van het pand, konden zij de deur gemakkelijk ope nen en de buit bestond uit 140 kilo gram koffie. Het tweetal had reeds elders op 30 September zijn slag geslagen. Toen werd 's nachts om twee uur per auto een bezoek gebracht aan Assen delft, waar het gebouw van de coö peratie „De Zaanstreek" aan een on derzoek werd onderworpen. Lakens, slopen, manchester en wol totaal een waarde van 800.vormden de buit. Voor deze twee diefstallen moes ten de Amsterdammers voor de Haarlemse rechtbank terecht staan, ofschoon zij zich ook schuldig had den gemaakt aan een diefstal te Vin- keveen, waar zij een pand waren binnengedrongen via een tuimel raam. Velerlei textielgoederen, die een waarde hadden van 11.000. vielen het tweetal daarbij in handen. Naar Haarlemmermeer. Voor het grootste deel kwam de gestolen waar eerst in huis van C. K„ maar de Lissese koffie werd met een in jute zakken vervoerd naar de 33-jarige grinthandelaar C. Sm. uit Haarlemmermeer, die een zwager bleek te zijn van W. M. Deze laatste had reeds acht ver oordelingen achter de rug en heeft nog een jaar tegoed wegens meineed. De officier van justitie eiste tegen W. M. een gevangenisstraf van drie jaar. Tegen K. requireerde hij twee jaar jeugdgevangenis. Toen de president aan W. M. vroeg, wat hij van plan was te gaan doen, als wij weer vrij was, ant woordde deze laconiek: „Ik schei er echt mee uit." „U vat het, geloof ik, nogal grap pig op", zei de president. „Nou ja, aldus verdachte, ik kan hier toch moeilijk zeggen: ik ga er weer mee door". De verdediger bracht nog naar voren, dat W. M. een slechte vrouw had gehad, die bijzonder veeleisend was en die steeds schulden maakte. Toen zijn schoonmoeder hem gezegd had: „Hoor 'ns, d'r moet geld komen, je gaat maar stelen", was hij op het slechte pad gekomen. De verdediger bepleitte derhalve uiterste clemen tie. De grinthandelaar uit Haarlem mermeer had begrepen, dat de goe deren van diefstal afkomstig waren. Niettemin had hij 2500.betaald voor de partij uit Vinkeveen en de koffie uit Lisse was over de hand gegaan voor 6.per kilo. Tegen hem eiste de officier een gevangenis straf van twaalf maanden, waar van vier voorwaardelijk. Medeplichtigen. De vrouw van C. Sm., een zuster dus van W. M., was vanwege een ze nuwinstorting niet in het verdachte- bankje verschenen. Haar geval werd bij verstek behandeld en het bleek, dat zij verschillende goederen had doorverkocht, ofschoon ze wist, dat maarden. Een goed uitgevoerde be spuiting is daarom in de meeste ge vallen voldoende om het gewas ge durende een heel seizoen tegen spint te beschermen. angst voor dit lot, is K. in appèl ge komen. De advocaat-generaal vroeg hand having van deze stra', omdat ver dachte blijkbaar moet leren, hoezeer hii mis geweest is. De advocaat-ge- NIEUW KENTEKEN VERPLICHT neJraal v*ond het voorts van ievens- VOOR ENKELE CATLGORlEcN MOTORRIJTUIGEN. De A.N.W.B. wijst er op, dat gere kend vanaf 1 Maart 1955 en na het verstrijken van de maand, waarin het oude nog geldige provinciale nummerbewijs is afgegeven, het voe- Meirngz'ekenfcndsen over Tandartsen conflict „Gezien de plannen voor vier nieu- ren van een nieuw kenteken ver-we grote ziekenfondscentra in Am- plicht is voor de volgende rieën motorrijtuigen: motorrijwielen mèt of zonder zij span; autobussen en autocars; vee-auto's; auto's met aanhangwagen, ook ca ravans; motorrijtuigen, waarvoor aan de eigenaar of houder een R-nummer is verstrekt; motorrijtuigen, waarvoor reeds een kentekenbewijs is afgegeven. De eigenaar van een motorrijtuig uit een dezer groepen, die dus een provinciaal nummer heeft verkregen in de maand Maart, ongeacht het jaar van afgifte, moet dus reeds op 1 April 19~5 een kentekenbewijs heb ben. Na die datum mag hij niet meer met zijn oude nummer rijden. Voor een houder van een in April, onverschillig welk jaar, afgegeven nummerbewijs wordt deze datum 1 Mei etc. Is het nummerbewijs afge geven in een maand Februari, dan heeft men de tijd tot 1 Maart 1956. sterdam (twee in Nieuw-West, twee in Oost waarvan er tengevolge van de bouwstop nog pas twee gereed zijn) verwacht ik dat de stagnatie in de tandheelkundige ziekenfondsbe handeling het volgend jaar voorbij zal zijn", aldus beeft de directeur van de Amsterdamse vereniging tot bevo-dering der tandheelkundige verzorfun» van ziekenfondsverzeker den (A.T.Z.), de heer Broekhuizen, gistermorgen aan de pers verklaard naar aanle'ding van het conflict met de Amsterdamse tandartsen over de vraag, huisbehandeling invoeren of niet. ..Wij streven in Amsterdam naar 150 stoelen, buiten de mobiele installatie"? -oor schnoP-ehandeling" ,Het A.T.Z.-bestuur", aldus de heer Broekhuizen verder, .heeft plannen gereed voor een regeling (die geba seerd is or> het aantal verrichtingen) tn ik verwacht daartegen bii verre weg het merendeel van de tand arisen geen bezwaren Een zodanige rege ling za1 naar nv:n mo*^ng onze man kracht doen toenemen." Buiten Amsterdam gelokt Twee Amsterdammers zijn in de nacht van Woensdag op Donderdag door de politie van hun bed gelicht en achter slot en grendel gezet. Zij worden ervan verdacht een poging te hebben gedaan om de 51-jarige pianist G. van Werven te vermoor den en te beroven. Zij zijn echter niet in hun opzet geslaagd. Dinsdagnacht nodigde het tweetal de pianist uit met hen mee naar huis te rijden. De man ging op het voor stel in. Toen hij echter zag dat de Amsterdammers hem buiten Mo- kum brachten werd hij achterdoch tig en wilde uitstappen. Het misda dige tweetal greep hem echter beet en probeerde hem met een scherp voorwerp tot andere gedachten te brengen. Van Werven wist echter hoewel ernstig gewond te ontkomen. Zonderling voorval. Een Diemer glasbewerker, die des nachts om half een met zijn motor naar huis terugkeerde, zag Van Werven voor zich uit op de rijweg lopen. Toen hij vlak bij de man was, stapte deze plotseling voor de motorfiets. De glasbewerker kon geen aanrijding meer voorkomen en de pianist moest met een gecompli ceerde beenbreuk, een hersenschud ding en enkele andere verwondingen in het O. L. Vr. Gasthuis in Amster dam opgenomen worden. Dit voor val maakte echter dat de rovers hun actie niet konden voortzetten. Eerst Woensdagmiddag werd het raadsel van de vreemde aanrijding opgelost toen een wachtmeester voor het verhoor van Van Werven in het ziekenhuis werd toegelaten. De beide gearresteerden hebben bekend. Holbewoner gepakt De Apeldoornse politie heeft een 18-jarige mijnwerker uit Heerlen in een Loenens café aangehouden. De jongeman was op 29 Januari j.l. weg gelopen, nadat hij een hoeveelheid goederen had ontvreemd in zijn pen sion te Heerlen Hij leefde sindsdien als holbewoner in de Imbosch. Hij was o m. voorzien van een bijl en een doikmes. De politie heeft hem op transport gesteld naar Heerlen. TOT I FVENSLANG VEROORDEELD. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft de 46-jarige R. uit Sleen over eenkomstig de eis veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens zedenmisdrijven, mishandelingen en het vermoerden van een pasgeboren kind De Groninger rechtbank ver oordeelde hem destijds tot 18 jaar gevangenisstraf. delyke gevangenisstraf geëist van twee maanden. De 31-jarige landbouwer uit Haar lemmermeer C. Sch. had weer goe deren bewaard en verborgen. Heling werd bewezen geacht en de officier eiste een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De verloofde van C. Sch., mej. C. L. M. uit Haarlemmermeer, even eens een zus van W. M„ was ook he ling ten laste gelegd. Zij ontkendevoor donateurs en vrienden van de den aan haar hoofd opliep. Nadat door dokter Wafelbakker eerste hulp was verleend zijn v. R. en mej. M-, respectievelijk naar het St. Elisabeth- z^ekenhuis en het Acad. ziekenhuis te Leiden overgebracht Beide auto's werden ernstig be schadigd, terwijl van de boerenwa- Tegen de tractorbestuurder O. werd door de verkeerspolitie procesverbaal opgemaakt. EXCELSIOR EN AMICITIA GAVEN UITVOERINGEN. Woensdag- en gisteravond heeft de muziekvereniging Excelsior in het Verenigingsgebouw in de Kerk straat de jaarlijkse concerten gegeven echter maar iets geweten te hebben, dat de goederen verschillende had zij in de buurt verkocht van dief stal afkomstig waren. Zij wist niet beter, of alles kwam van een failliete boedel. „Hoe kan dat nou?", vroeg de pre sident. „Uit de stukken blijkt, dat u eerst dacht, dat de goederen iets met smokkel te maken hadden" „Mij is tenslotte", aldus de ver loofde, „alleen gesproken over een failliete boedel". vereniging en, zoals de laatste jaren gebruikelijk is, werd aan deze avon den meegewerkt door de R.K. To neelvereniging Amicitia. De 2e voorzitter van Excelsior, de heer P. C. de Smit, verwelkomde de aanwezigen, onder wie zich verte genwoordigers bevonden van ver schillende plaatselijke verenigingen en de heer Groenendaal van de Fe deratie. Hij herinnerde aan de suc cessen, die verleden jaar behaald „Dan is het misschien een failliete werden in de afdeling uitmuntend boedel geweest, die uit België werd gesmokkeld," verzuchtte de presi dent. De officier moest vrijspraak vra gen voor de fen laste gelegde opzet telijke heling, maar schuldiheling achtte hij wel degelijk aanwezig. Hij eiste een voorwaardelijke gevange nisstraf van zes weken, maar de ver dediger meende, dat ook op het laat ste punt vrijspraak moest volgen. Tenslotte moest ook wegens heling terecht staan de 29-jarige chauffeur G. de H. uit Haarlemmermeer, die in dienst was bij C. Sm. Volgens de of ficier fungeerde deze verdachte in deze affaire als tussenschakel en hij eiste tegen hem een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk. De Haarlemse rechtbank zal in de ze gehele zaak uitspraak doen op Donderdag 17 Februari. WASSENAAR TRACTOR VEROORZAAKTE AUTOBOTSING. Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de vleeswarenfabriek van de firma v. d. Berg Co, had gister morgen te omstreeks 10.30 uur, een aanrijding plaats tussen een perso nenauto, bestuurd door H. uit Den Haag en een tractor, waaraan gekop peld een boerenwagen, bestuurd door de 19-jarige landarbeider O. uit oorschoten, die zonder op het ver keer te letten, dwars de rijweg over stak. H. reed, alhoewel hij sterk remde en daarbij nog naar links uit haalde, met de rechter achterzijde van zijn auto tegen de linker achter zijde van de boerenwagen. Hierdoor kwam de auto van H. dwars over de voor hem linkerweghelft te rijden, juist op het moment, dat een tegen ligger, een personenauto, bestuurd door v. R. uit Heemstede naderde. Deze laatste botste met volle snel heid tegen de auto van H. Van R. bekwam hierbij een lichte hersen schudding en inwendige verwondin gen, terwijl de bij hem in de auto zittende mej. M. uit Utrecht, een Rijsdijk 03 en IT. van Boxcel- lichte hersenschudding en snij won- i Waardenburg 2—0. heid op een concours in Veenendaal en deelde mede, dat ook dit jaar weer aan een concours zal worden deelgenomen. Er werd daarna een begin ge maakt met het concert. Het pro gramma bevatte o.a. een concours nummer van 1954, de ouverture „Al- ceste", Bizet's suite „L'Arlésienne" en een suite van Delhave, getiteld „Noces d'Or". Van dit laatste num mer werden de vijf delen telkens ingeleid met een toe^httnc door de dirigent, de heer W. F. de Zwart. Het laatste deel van het program ma had een luchtiger karakter en bevatte o.m. een s°'ect;e u't „Die Czardas*ürstin" en Waldteufels wals „Espana". Met een hartelijk applaus dwong het publiek de muziekvereniging een toegift af, een mars, die ge speeld werd onder leiding van de onderkapelmeester P. C. de Smit. Na de pauze kwam amicitia op de planken met een vrolijk spel in drie bedrijven: ,,'t Is een schandaal, ge neraal", dat gespeeld werd onder re gie van Jan van der Meulen. Gisteren werd de avond besloten met een bal. Afscheid bij de Nutsspaarbank. Dezer dagen heeft de heer H. B. van der Klaauw, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, de dienst van de Nutsspaarbank ver laten Ruim 35 jaar, sedert de ope ning van het kantoor, is hij werk zaam gc»weest in het Wassenaarse bijkantoor in de Langstraat. De di rectie bood hem als aandenken een geschenk aan. Damnieuws. De uitslagen van de wedstrijden, die gespeeld werden voor de onderlinge competitie van Wassenaarse Damgenotsohap waren als volgt: P. GijsbertseW. v. Laar 20; J. Vermaas 11; C. van Dijk C. Stigter 2—0, A, Schutte—A. Ver meulen 11; W. SteffhaanO. Th. C. In de bezrotingsvergadering van Noordwijkerhout, die wij reeds pu bliceerden Jiield het raadslid Meijer een algemene beschouwing namens de KVP-fractie. Snreker zeide, dat dit jaar het urgentieprogramma als leiddraad zal dienen bij het gemeen telijk beleid. Uit het bij de begroting overgeleg de investeringsprogramma blijkt wel, dat er hard gewerkt wordt aan deze ontwikkeling. Het ene gelukt eerder en gemakkelijker dan het andere en dat er fouten gemaakt worden be wijst in elk geval, dat er gewerkt wordt. Met de toenemende activiteit zien we ook de uitgaven op de be groting voortdurend stijgen. En met bezorgdheid constateren wij, dat het verschil tussen inkomsten en uitga ven eveneens jaarlijks groter wordt. Met nadruk willen wij stellen, dat het werk moet doorgaan. En hoewel wij ons tegen elke ongemotiveerde uitgave zullen verzetten, kunnen we bij de huidige conjunctuur geen vrij heid vinden aan te dringen op be snoeiing of achterwege laten van noodzakelijke uitgaven, waardoor deze gemeente en deze bevolking in hun ontwikkeling zouden worden geremd. Structuurrapport. Wij verwachten daarom dat Uw college met de grootst mogelijke kracht en met kracht van argumen ten zal blijven aandringen op ver dere verhoging van de algemene uit kering uit het gemeentefonds. In zijn verdere beschouwingen zei de heer Meijar, dat de gedachten uit gaan naar het toegezegde structuur- particuliere bouw nog zeer onbevre digend verloopt. Spreker zei, dat in deze meer voorlichting zal moeten worden gegeven. Hij doet de sugges tie op gezette tijden een bijeenkomst voor woningzoekenden te beleggen, waar de belanghebbenden uitvoerig voorlichting krijgen over de moge lijkheden en moeilijkheden van de woningbouw. Werkgelegenheid en onderwijs. Ook de werkgelegenheid in de toe komst bracht de heer Meijer ter sprake. Bij de huidige hoogconjunc tuur zou men licht geneigd zijn tot de opvatting, dat dit vraagstuk zich zelf opgelost heeft. Inderdaad baart de werkloosheid momenteel weinig zorg. Er zijn in dit verband echter andere problemen. Zoals de jonge kwekers, wier werkgelegenheid gro tendeels afhangt van vergroting van het beteelbaar areaal, waarvoor uw college uiterst actief moge blijven, evenals voor de plaatselijke industrie, waarvan de betekenis, ondanks de beperkte omvang, niet uit het oog mag worden verloren naast onze zeer conjunctuurgevoelige hoofdbron van bestaan. Voor een aantal van onze dorpsgenoten is de bestaande industrie een levensbelang. Wat het onderwijs betreft, zei de heer Meijer dient men rekening te houden met de grote bevolkingsaan was. In Noordwijkerhout is de onder wijssituatie nog allerminst bevredi gend. De noodtoestand, waarin ons kleuteronderwijs verkeert, vervult ons allen met grote zorg en vraagt dringend om voorlichting. Het tech nisch en middelbaar onderwijs be vinden zich op zodanige afstand, dat rapport, omdat men hierin tal van j onze lieve jeugd dagelijks practisch gefundeerde aanwijzingen hoopt te ongecontroleerd moet samenhokken vinden voor het toekomstige beleid in openbare middelen van vervoer, in gemeente en streek. Bij dit punt met alle gevolgen van dien. Geluk- wordt verder gesproken over het grote belang voor de bevolking van gezonde samenwerking tussen de ge meenten in de bollenstreek. Gezonde rivaliteit is de bewoners van deze streek, gelukkig aangeboren. Waar echter de rivaliteit zo wordt toege spitst, dat voor de bevolking van deze streek zeer belangrijke proble men niet tot oplossing komen, wordt de rivaliteit ongezond. De woningbouw wordt in deze be schouwingen vanzelfsprekend ook aangesneden en gezegd wordt dat de kig wordt ook aan de oplossing hier van met voortvarendheid gewerkt. Ook op het grote belang van voor lichting bij beroepskeuze wees de heer Meijer. De aanleg van sport- en speelter reinen wordt steeds urgenter. Spre ker zegt gaarne te zullen vernemen, in hoeverre de plannen voor een open zwemgelegenheid intussen vorm heb ben gevonden, zoals de raad ook uit ziet naar de toegezegde inlichtingen omtrent de financiële conseauenties van de oprichting van een badhuis.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6