»St- Antonius^ hield *n goed geslaagde contactavond Verpleegde van Endegeest in „Overdekte" omgekomen Karl Elmeiidorff als gast bij de Rotterdammers Bikker a!s Duitser erkend HoofdbestuurderMolenaar belichtte verschillende brandende kwesties RIJNSTREEK VRIJDAG 4 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De bijeenkomst, welke gisteravond café-restaurantwezen tot de minder in het Antonius Clubhui? werd ge- J aangename situatie was gekomen, houden door de afdeling Leiden van de R.K. Bond van hotel-, café-restau rant, geëmployeerden „St. Antonius", verschilde in vele opzichten van de gebruikelijke bijeenkomsten, welke plegen uit te munten door zakelijk heid betreffende vakbelangen. Dit maal was het een bijeenkomst, waar de gezelligheid hoogtij vierde, maar waarvan ook de bondsvoorzitter, de heer J. F. van Bijsterveld en de nieu we bondsbestuurder, de heer J. J. Van der Veer, die anders veelal op taaie vergaderingen het woord moe ten voeren, nu eens meeprofiteerden. En vanzelfsprekend waren deze avond ook de dames der leden aan wezig. Het was een contactavond, waardoor de onderlinge band weer eens stevig werd aangehaald. Al spoedig waren de aanwezigen veraiept in diverse wedstrijden: men zat in groep te klaverjassen en in een hoex konden de deelnemers en deelneemsters hun kunnen tonen bij de sjoel wedstrijd. Onder grote span ning kwam daarna het einde met de uitreiking der prijzen door de secre- tans-penn.ngmeesier, de heer Joh. v. Asperdt. Vooraf had deze echter enkele me dedelingen geaaan. isr was o.m. een schrijven ingekomen van het be stuurslid, de heer H. (Joddyn thans in Roermond. Deze deelde daarin me^e, dat hij zich door zijn vertrek tot zijn spijt genoodzaakt zag als bestuurslid te bedanken, doch hij wilde de afdeling Leiden in geen geval vergeten en schreef, dat hij lid wilde blijven van Leiden. De heer v. Asperdt deelde voorts mede, dat het nu wel zeker is, dat er j a.s. zomer een uitgaansdag voor de kinderen komt, terwijl er voor de leden een excursie komt, waar schijnlijk naar Den Bosch. De moge lijkheid wordt voorts overwogen een trip te maken naar de Passiespelen in Tegelen, al liggen de uitvoerings data de bedrijfsleden niet erg gun stig. Wat de te houden fancy-fair be -treft, wees spr. op de vele moeilijk heden, die hieraan verbonden zijn. Als data zijn evenwel vastgesteld 6, 7, 8 Mei. Zij wordt gehouden in het huis der Zusters Carmelitessen aan de Oude Vest. Natuurlijk kon ^deze bijeenkomst ook niet voorbijgaan zonder een woordje van de bondsvoorzitter, waartoe hij vriendelijk door de se cretaris werd uitgenodigd. En de heer v. Bijsterveld sprak weer over de nu reeds drie jaar op stapel staan de P.B.O., waarvan de geleidelijke invoering omstreeks Maart kan wor den tegemoet gezien. Spr. ging nog eens in korte trek ken de hele geschiedenis van de P. B.O. na en wees erop, dat men na de voorbereidende werkzaamheden voor het bedrijfsschap in het hotel-. dat het georganiseerde personeel slechts een derde van het totale per soneel uitmaakt. Daarbij wreekt zich dus het niet-georganiseerd zijn. Die verhouding speelt zich ook af in het vertegenwoordigende wetgevende lichaam, gelijk spr. nader aantoande. Aan het slot van de bijeenkomst had tenslortte de trekking plaats van de gehouden loterij ten bate van „Kindervreugde". De twintig num mers, waarop de prijzen gevallen zijn, vindt men in de advertentie-ru briek. Het was al diep nacht, toen de bij eenkomst haar einde vond. Burgerlijke Stand Geboren: Renée Marion, dr van C. F. W. Schottelndreier en A. M. van Zoelen; Erik Emile Louis, zn van J. H. Kroon en M. L. Bijl; Helena Ro salia Margaretha Maria dr van G. Straathof en C. J. v. d. Poel; Johan Vanmorgen is een 23-jarige ver pleegde van de inrichting Endegeest (uit Numansdorp) in het zwembad „De Overdekte" te Leiden levenloos uit het water gehaald. Hij behoorde tot een groep ver pleegden, die geregeld in het zwem bad onder beproefde leiding een zwemuur hebben. Het slachtoffer is van de ballus- trade in het diepe bassin gevallen. Hoewel hij spoedig op het droge werd geholpen, bleken na langdurige po gingen de levensgeesten geweken. Men vermoedt dat de patiënt van schrik een hartverlamming heeft ge kregen. BOTSING OP STATIONSPLEIN. Woensdagavond om half acht reden in de bocht van Stationsplein naar viaduct Rijnsburger weg een perso nenauto en een tram van de H.T.M. op elkaar. De auto had aan de voor zijde ernstige schade; de tram was aan één zyde ingedeukt en de voor- lamp was verbrijzeld. De aanrijding ontstond doordat de nes Bernardus zn van J. P. da Bruin 1 auto, die kwam van de richting en M. F. Mulder; Derkje dr van A. Steenstraat voor een fietser moest de Lange en W. Langmuur. Overleden: W. E. Snellen dr 8 dg. D. Zwitser huisvr. van Schuitema ker 44 jr. uitkijken. De wagen slipte op het gladde wegdek met het gevolg, dat de bestuurder de macht over het 1 stuur verloor. LIET 3e CONCERT DOOR HET Rotterdams Philharmonisch Or kest voor de leden van K. en O. stond onder leiding van Karl Elmen- dorff, geboren te Düsseldorf en later bekend Wagner-dirigent. Wanneer een gastdirigent de lei ding heeft, is de aandacht uiteraard nog meer dan anders gericht op de prestaties van het orkest, dat aan ving met „Sinfonietta" voor strijkers van de Deense componist Saci Bol- demans. Hevig ontroerd heeft de Sin fonietta niet, bij 't eerste aanhoren. De componist heeft natuurlijk de in vloed van de moderne componisten ondergaan, maar hij zet niets op z'n kop. Verschillende stijlen legt hij in z'n werk vast, modern maar ook de klassieke en ook de romantische. De componist houdt zijn muzikale dachte vast en ontwikkelt ze logisch. Blijkbaar had de dirigent een parti tuur naar zijn wens; muziek, die veel zorg vraagt van gedetailleerde klank groepering en buiging. Men heeft in middels met spanning de verrichtin gen gadegeslagen van Karl Elmen- dorff, musicerend met 't "hiooie strijkorkest. Toen kwam de Poolse violist Hen rijk Szeryng (een lieveling van de goden) met Brahms' vioolconcert in D gr. t. Het concert, hoe dikwijls al Naar thans bekend is geworden heeft de rechtbank in Celle op 16 lands oorlogsmisdadiger veroordeelde December de in Nederland als Neder- Herbertus Bikker tot Duitser ver klaard, waardoor de door Nederland gevraagde uitwijzing van Bikker on mogelijk zou zijn geworden. Bikker is één van de met Kerst mis 1952 uit Bread ontsnapte veroor deelden die zich nog in handen van de Duitse justitie bevinden. Hij is voorlopig in verzekerde bewaring gebleven, daar de vraag wordt on derzocht of hij zich voor zijn daden voor een Duitse rechtbank zal hebben te verantwoorden. Oezelfde beslissing heert de recht bank in Keulen indertijd genomen ten aanzien van Antoine Touseul, doch het schijnt inmiddels vast te staan, dat het tegen deze niet tot een Duitse strafvervolging zal komen. Veeleer wordt verwacht, dat Tou seul spoedig op vrije voeten zal ko men. Hij zou dan de eerste der Bre dase vluchtelingen zijn die als vrij burger der Eondsrepubl'ek zou rond lopen. Bek'en zijn door de Duitse ge rechten op grond van verordenin gen uit de t' d van het Nazi-regiem als Duitsers erkend. Grimnrge wed'oop Volgens Robert Allen, commen- 1 tator van de „New York Post", heeft president E'senhower inlichtingen ontvangen, dat de communistische Chinezen van plan zijn tussen 15 en 18 Februari hun grote aanval in te zetten op de nationalistische Tasjen- eilanden. De commentator voegde hieraan toe, dat zich achter het scherm van „diplomatiek gemanoeuvreer een grimmige wedloop in tijd" afspeelt tussen het tijdsschema voor een com munistische invasie en een overeen komst tot het staken van het vuren. De communisten, zo zei hij, zijn van plan in Juli of Augustus een aanval te doen op de Matsoe-eilan- den en in October of November op Quemoy, het grootste en sterkste na tionalistische eiland buiten Formosa. Volgens Robert Allen zijn deze in lichtingen verkregen van militairen, die bij aanvallen op de Tatsjen- eilanden zijn gevangen genomen en uit „kringen in China zelf". Westen verwerpt Sowjet-protest Zes Westelijke landen, waaronder ook Nederland, hebben eensge zind de Russische beschuldiging ver worpen, dat de Parijse overeenkom sten over de oprichting van de West- europese Unie in strijd zouden zijn met het protocol van Genève van 1952 over de bacteriologische en chemische oorlogvoering. Het Westelijk standpunt werd uit eengezet in nota's, die gisteren in Moskou zijn aangeboden door koe riers van de Britse, Franse, Italiaan se, Belgische, Nederlandse en Luxem burgse ambassades. De nota's waren een antwoord op Russische nota's van 12 Januari. Krijgsgevangenen worden uitgespeeld Duitse krijgsgevangenen, die nog in de Sowjet Unie verblijven, moe ten brieven schrijven naar hun ver wanten in West-Du.island en hun vragen zich te verzetten tegen be wapening van de Bondsrepubliek, omdat anders de kansen van de ge vangenen op vrijlating aanzienlijk kle ner zouden worden, aldus heeft het blad van de Westduitse vereni ging van voormalige krijgsgevange nen gemeld. Sedert October worden gehoord is en blijft prachtig. Vanaf de opening, het unisons-thema, over de lyrische overgangszin naar de im provisatorische aanhef van de solist; de verwerking der motieven, het Adagio met ontroerende melodie in hobo en solo-viool naar het 3e deel onstuimig van inzet (een Rondo all'ongharese), markant de unisono toonladder en prachtig de herhaling van 't hoofdthema in het Coda. Brahms bedacht de hobo naast de viool op meesterlijke wijze. ^TERUGZIEND op Henryk Szeryng, mag men van hem zeggen: Hij speelt viool en wel onnavolgbaar, de viool is als een deel van hemzelf. De strijkstok hanteert hij met voornaam gebaar. Zijn toon is expressief en welluidend. Zijn voordracht poëtisch en overtuigd tevens. De begeleiding door 't orkest was (hoewel in dit werk een dwingende kracht wordt gevraagd van solist en orkest beide) toch v/el wat te krachtig en ruig. Dit komt waarschijnlijk hieruit voort, dat de dirigent, die overigens volmaakt meesterschap over zijn orkest bezit, Veruoerspersoneel vergaderde Lezing door voorzitter Hoewel het bij het vervoersperso- neel een oude gewoonte is, dat er tegen de bestuurder niet gesproken mag worden, hebben de leden van de R.K. Vervoersbond St. Raphaël hier op gisteren stevig inbreuk gemaakt door een salvo van vragen te richten aan een hoofdbestuurder, die tot be spreking van enkele interne aange legenheden van de bond naar Leiden gekomen was. Nn was er geen ge vaar voor het verkeer te duchten, omdat liet gesprek gisteravond plaats vond achter de veilige muren van de Harmonie en het bedoeld was om de goede gang van zaken in bond en be drijf te waarborgen. De voorzitter van de Leidse afde ling, de heer W. L. van Dinten, hield na zijn openingswoord een inleiding over de ontwikkeling van de sociale rechtvaardigheid in de naoorlogse jaren. Spreker merkte op dat men ondanks alle verdeeldheid in de be drijven samen moet werken tot voor deel van allen. Alleen dan zal men het gestelde gemeenschappelijke ideaal, sociale rechtvaardigheid, kun nen bereiken. Betere roulatie. De hoofdbestuurder, de heer J. Mo lenaar, behandelde hierna enkele problemen en reglementsveranderin gen, die in het vervoersbedrijf ac tueel zijn. Hij bepleitte een betere regeling van roulering voor het re- servepersoneel en de werkclassifica- tie. Nadat hij de diverse vragen des kundig en afdoende beantwoord had, belichtte hij nog de nieuwe regeling van het pensioen- en spaarfondssys teem. De heer van Dinten „stemde" het uiteraard voor landelijke toe standen geldende betoog van de heer Molenaar af, op de situatie zoals men die in Leiden en omgeving kent. DE STENEN SPREKEN. We zeggen wel eens: „Het zijn me rare tijden tegenwoordig"; maar een briefje van een onzer abonné's naar aanleiding van de prijsvraag „De Stenen Spreken" geeft ons het troos tend gevoel, dat er vroeger in Lei den ook wel eens iets gebeurde, dat in staat was de bevreemding van de burger op te wekken. De briefschrijver geeft ons n.l. na de juiste oplossing van het raadsel gegeven te heben de be schrijving van een huiveringwek kend drama, dat honderd jaar gele den te Leiden de tongen in beweging bracht Hier volgt een gedeelte: „Op 19 Juli 1856 werd op het plein ter hoogte van de Papen gracht Janus Blom opgehangen Dit was de laatste, die dit overkwam. Janus was boerenarbeider in Lei derdorp Op de boerderij was een dienstbode werkzaam. Zij had ge zien, dat Janus iets gapte. Zij ver ried Janus aan de baas. Janus was dit ter ore gekomen en kon dit niet verkroppen. Toen hij toevallig de dienstbode bij de koelbak bezig zag, heeft hij haar hier in geduwd. Hij hield haar onder water en toen zij nog even boven kwam, riep zij nog: Janus, Janus, wat gij jij nu met my doen? De dienstbode is echter toch door verdrinking om het leven gekomen." U hoort het: vroeger passeerde er ook nog wel het een en ander. De „sprekende het. st?hen" vertellen ALPHEN AAN DEN RIJN OUDE AUTOBANDEN BRACHTEN DE POLITIE IN ACTIE. De bewoners langs de Kortsteek- terweg te Alphen waren Donderdag morgen in rep en roer gekomen, toen enkele voorbijgangers twee auto-bui- ténbanden, in verticale houding in de de zaal met haar uiterst gevoelige I Oude Rijn zagen drijven. De banden accoustiek niet kent; anders had hij I kwamen even boven het water uit zeker het orkest, vooral in de blaas-1 mQt tussenruimte gelijk aan de as- ïnstrumenten wat teruggehouden, j breedte van een auto. Evenwel men is in de zaal diep onder Het laat zich begrijpen, dat men de indruk gekomen van de subliem violistische vertolking, welke men dankbaar heeft bejubeld. De sluitsteen van de avond vormde Tschaikowsky's „4e Symphonie in f kl. t." De componist geeft de grond- gedacht: de macht van het onafwend baar harde noodlot, de mens belet tend in zijn drang naar het geluk zijn doel te bereiken. Het muzikaal noodlotssymbool laat zich in de in leiding dra horen, herhaalt zich meermalen. Het 2e deel, de mens eenzaam en melancholisch; het 3e j onmiddellijk dacht aan een ernstig ongeluk, waarbij een auto, met wie weet hoeveel personen in de Rijn zou zijn gereden. Onmiddellijk werd de politie ge alarmeerd. Deze stelde met bemidde ling van een door omwonenden be schikbaar gestelde roéiboot een on derzoek in, terwijl vele belangstellen den aan de oever vol spanning de verrichtingen gadesloegen. Gelukkig verkeerden de meningen welke alleen maar aan een ernstig deel een grillig, stoet van'taferelen Xp^da^t origineel pikante effecten, doorlo pend pizzicato in de strijkersgroep, waarna de blazers een wijze doen horen. Tschaikowsky's toelichting tot de finale: verheug u in 't geluk van anderen om het spookbeeld (dat nog nog even optreedt) te verdrijven. Dit is voor Elmendorff niet alleen een partituur naar zijn wens, maar naar zijn hart. Hij toch bezit een heel per soonlijke klankvoorstelling. Eindeloos verzorgt hij het klankbeeld, dat hij boetseert; pathetische accenten ver mijdt hij, maar de spanning voert hij hoog op, en is hij meesterlijk. Hij en met hem het orkest gaven alles wat ze te geven hadden, machtig pompeus. Het talrijk gehoor heeft Karl El mendorff «n de Rotterdamse Fhil- harmonie langdurig zijn dank be tuigd. Laatste Berichten BEROVING IN DEN HAAG. Een inwoner van Den Helder, J. dergelijke brieven in West-Duitsland H. G. K.f heeft gisteren my de Haag- se politie aangifte gedaan dat men hem van zijn portmonnaie, inhou dende ƒ350,had beroofd. Uit een onderzoek is het volgende on. vangen. Het blad schrijft voorts, dat boven-! dien het secretariaat van de Opper- j ste Sowjet brieven heeft gezonden gebleken: K. had Woensdagavond aan voormalige krijgsgevangenen met twee Hagenaars café s bezocht West-Duitsland. In deze brieven wordt gezegd, dat maarschalk Woro- sjilof, de president van de Sowjet- Unie bereid is de Duitse krijgsgevan genen vrij te laten, mist hij de ze kerheid heeft, dat zij, en alle ande en het drietal had daarna een taxi genomen om naar het Hollandse Spoor te rijden. Op de Prinsegracht werd echter uitgestapt en de twee Hagenaars gingen met K „een eindje uit wandelen". In een zijstraatje van i j Uit W uliUClCll lil CCli .IJ.vl du vJC V CU1 ,™eg"e mul de Prinsegracht sloeg het twc^tal K Rusland, by de voorgenomen nu li- „v, tairisatie van West-Duitsland niet ho°'d en zich over gedwongen zullen worden hun be- Portemonnate. zo vertelde deze lofte, om nooit meer tegen de Sow- jet-Unie „e strijden, te verbreken. SNOR-BEVEL De 22-jarige Canadese soldaat X Joseph Casavant, wiens regi- ment in Werl, Westfalen, gele- S gerd is, heeft van zijn meerderen bevel gekregen zijn snor te laten g l groeien, omdat zij anders geen,: kans zien hem te onderscheiden van zijn tweelingbroer Aime. aan de politie. K. is toen teruggelo pen en ging op de hoek van de Jan Hendrikstraat staan roepen beroofd te zijn Een passerende motorryder heeft K. toen op de duo genomen en naar een politiepost gereden. De Haagse politie heeft reeds twee be kenden van haar aangehouden, ver dacht van deze beroving. SCHILDER BEKWAM ERNSTIGE BRANDWONDEN. Gisteren was de 60-jarige schilder A. D. van der Z. in zijn woning aan de Maaswijkstraat te 's-Gravenhage bezig met het overgieten van een hoogst brandbare vloeistof De man elkaar drijvende afgedankte auto buitenbanden waren, welke toevallig in verticale houding in het water wa- renren terechtgekomen en bleven drijven op de hoeveelheid lucht die zich tussen wateroppervlak en boven zijde van de band bevond. BOCEfiRAVEN Aanrijding. Een volkswagen, be- stuuurd door Mevr. Verduin uit de Meije, kwam in de bocht bij Bunnik in botsing met een vrachtauto uit Alphen a.d. Rijn, bestuurd door de heer van Vliet. Doordat de luchtlei- 1 stappen. Ook de moeder vindt rust bij een dokter. Tijdens de naoret zorgden The Jolly Higglers" voor het muzikale gedeelte. BOSKOOP GEVONDEN VOORWERPEN. Groen geblokte sjaal; houten roei boot; 1 p. grijze sokken; vulpotlood; gebreide sok; huissleutel; plastic riem zonder gesp; kaatsbal; zwarte portemonnaie zonder inhoud; geblok te sjaal; blauw kindermuts; grijze ceintuur van mantel; 1 p. witte gym schoentjes; 1 im. paarlen halsketting; 1 witte gymschoen; haarkam; stoffen ceintuur van meisjesjurk; jongens pet met oorkleppen; zw. damesoor- tem onnaie met inhoud; voorts enkele wanten en een handschoen. Inlich tingen bij de politie. Uitvoering harmonie Excelsior. Met de feestelijke klanken van de Ja gersmars van M. H. Forster, opende de Boskoopse Harmonie Excelsior gisteren haar winteruitvoering in de zaal van het R.K. Verenigingsgebouw, waar ook burgemeester Verkerk blijk van belangstelling gaf. Bij de volgen de nummers bleek, dat Excelsior marsmuziek beter ligt, hoewel de ver tolking zeker zeer goed was. De grote Fantasie van de opera Faust vergde veel inspanning, doch onder de be kwame leiding van de dirigent, de heer C. v. d. Knaap, werd ook hier 't maximum aan kunnen bereikt. Bij vrijwel alle nummers kwam het te kort aan hout tegenover het koper tot uiting. Gelukkig is er een flink aantal leerlingen in opleiding. Met het optreden van de drumband werd het concert besloten. Na de pauze kwam de Vires-Toneel- ding van de remmen bij de vracht-groep uit Gouda voor het voetlicht wagen niet in orde waren, vloog deze met de klucht: „De Bijenkorf" naar tegen de volkswagen op, die zwaar hpt AmpriVaansa rin Tho rv.» beschadigd werd. De inzittenden kwa men met de schrik vrij. De wagen was verzekerd. Toneelavond. Op initiatief van de Kath. Tennisveren. T.O.P. werd er in Hotel van Haaften een toneelavond gehouden, Voor een volle zaal kwam de R.K. Toneelveren. „Onder Ons" uit Hazerswoude op de planken met een spel in drie bedrijven, van Noël Langley „Kleine kinderen worden groot". Het welkomstwoord werd gespro ken door de heer C. v. d. Poll, als voorz. van de Tennisclub, waarna het toneelspel aanving. Het eerste bedrijf, dat de situatie schetste was niet bij ster inslaand. Over het algemeen was het wat rommelig, mede door de vele optredende personen, waarvoor de toneelruimte te klein was. Het tweede en derde bedrijf vertoonde wat meer vaart. De grimè liet hier en daar wat te wensen over o.a. was de moeder te jong. Het stuk geeft een episode uit een gegoed Engels gezin, dat niet meer over voldoende contanten be schikt. Diverse dochters komen goed terecht door in het huwelijksbootje te lichtte zichzelf daarbij met een si garettenaansteker bij. Op 'n gegeven moment vatte de vloeistof vlam. De schilder trachtte de brand met water te blussen, wat in geen geval had mo gend gebeurd. Hij kreeg brand wonden van de derde graad aan bei de handen. De geneeskundige dienst heeft hem overgebracht naar het zie kenhuis Bronovo, waar hij is opge nomen. De brand werd door de brandweer met schuimpoeder ge blust. het Amerikaanse „On The Go' J. C. Mc. Muilen. Onbedaarlijk is er gelachen om de dol-komische situaties hetgeen voor het grootste deel kan worden toege schreven aan het goede spel en de rol vastheid der spelers. Een daverend applaus was dan ook zeker verdiend. Tevens had nog een huldiging plaats van de leden: A. Goudriaan; W. Goudriaan; R. Goudriaan; W. Spee J. v. d. Heerik; H. Groeneveld; Jac. van Pruisen en C. van Ree, aangezien zij reeds 25 jaren hebben medege werkt in Excelsior. Zij ontvingen het zilveren kruis van verdienste. Boven dien ontvingen de leden: A. Hooge- veen; W. v. Egmond; A. de Jong; T. Spijker en C. v. d. Berg het zilveren insigne in verband met het feit, dat zy 25 jaar muzikant zijn. Geboren: Jan Cornelis z. van E Hoogeveen en E. C. Middelkoop; Peter Willem z. van N. van Geme- ren en M. Griffioen; Leontine d. van Ph. Grootendorst en H. van Hemert; Johanna Elizabeth d. van C. A. Blok er. M. Nap; Jan z. van S. G. van Dam en A. Domburg; Johanna Carola Ma- ris d. van Th. H. van der Maat en J. P. van Lint. Ondertrouwd: Adriaan Hoogteijling 34 j. en Reina Virginie Plazier 28 j Pie ter Verlooij 22 j. en Maria Geer- truida Klijn 21 j.Johannes Hendri- cus Vermeulen 26 j. en Cornelia van der Neut 25 j.; Karei Koehein 27 j. en Nelly van den Heerik 25 j. Getrouwd: Pieter van der Lede en Magdalena van Gemeren. KOUDEKERK Raadsvergadering Maandagavond komt de raad in openbare vergade ring bijeen. LEIMUIDEN Avond voor de N.K.J.B. Gisteren avond hadden de 25 jongemannen, die de wekelijkse avond bezochten 'n nuttige interessante avond. De heer Groothuyzen, inspecteur van politie te Alphen a. d. Rijn, had zich deze avond bereid verklaard te komen spreken over: „Het werk van de ze denpolitie". Zeer aandachtig luisterde de jonge lui naar het betoog van de vakman, die er een voorlichtingsavond van v/ist te maken. Penningmeester Piet Blom, die ook een inleidend woord had gesproken, dankte na afloop de heer Groothuy zen voor zijn interessante en nuttige uiteenzetting. Schapenverkoop. Op het erf van de heer C. A. Langeslag werd giste renmiddag de schapenverkoop ge houden ten bate van het R.K. Kerk en Armbestuur. Van de zijde der ko pers bestond hiervoor grote belang stelling. De fa. Gebr. Roest waren tenslotte de kopers van allen 92 scha pen voor de prijs van 12.306.dit is 133.76 per dier. Jaarvergadering St. Joris. De jaarvergadering werd gehouden in 't café van de heer C. J. v. Graas. Bijna allen leden present. De voorz. de heer L. v. d. Laan, verheugde zich over de goede opkomst. Hij besprak de con tributie regeling, die noodzakelijk enige verhoging moest ondergaan. Het finantieel verslag van de penningm. de heer W. M. Kok, besloot met een saldo groot 88.02. De heren van de kascommissie hadden bescheiden na gezien en in orde bevonden. Dit jaar werden de heren P. J. v. d. Hoorn en L H. v. Nispen verzocht het beheer van de penningm. te controleren. De aftredende secretaris J. F. van Velzen werd wederom herkozen. De voorz. leidde hierna een bespre king in over voorstellen tot invoering van een bedrijfsraad. NIEUWKOOP BOUW VAN OPENBARE LAGERE SCHOOL. De pl. afd. van de vereniging „Volksonderwijs" heeft een verzoek gericht tot de raad om zo spoedig mogelijk over te gaan tot de bouw van een nieuwe openbare lagere school. Als motieven worden aange voerd, dat de huidige, uit 1892 date rende school niet meer voldoet aan de eisen van de t'jd. Voorts verwacht men een toename van het leerlingen- tal als gevolg van de vestiging van nieuwe bewoners. Zoals bekend staat de vernieuwing van de school op het investeringsprogramma voor 1958. Als de raad hiermede accoord gaat, zullen B. en W. trachten de school geplaatst te krijgen op de urgentie- lijst van het ministerie van O. K. en W. Het ligt in de bedoeling de school te bouwen nabij de provinciale weg op het land van de heer C. Breedijk. Tijdelijk bouwkundig opzichter-te kenaar. In verband met het feit, dat verschillende grote objecten in uitvoering zijn, is het noodzakelijk een bouwkundig opzichter-tekenaar in tydelijke dienst te benoemen. Voorgedragen worden A. H. J. Emonds uit Heerlen en J. G. v. Am- mers uit Westwoud. Gemeenteraad. De raad komt Maandag a.s. te 2 uur in vergadering bijeen. Op de agenda staat o.m. sub sidie-aanvrage van het klein semi narie der paters Capucijnen te Oos terhout, deelname in garantiefonds van de Ver. tot IJsbestrijding, ver goeding vervoerkosten gemeente-ar chitect, vernieuwing O. L. school, be noeming bouwkundig tekenaar in tij delijke dienst. OUDE-WETERING 25-JARIG JUBILEUM VAN ZUSTER TUKKER. Gi?teren was het een blijde dag voor Zr. Gré Tukker, een dag waarop zij met genoegen zal terug kunnen zien. Zij was 25 jaar in de Kraam ver pleging. In die 25 jaar was zij verzorgster van 346 babies. De eerste 20 jaar was zy in parti culiere verpleging, de laatste 5 was V aangesloten bij Kraamcentrum Alphen aan den Rijn. Tal van moeders maakte van de ge legenheid gebruik cm haar met dit jubileum te feliciteren. TER A"R Nooit Gedacht" Uitslagen van gespeelde partijen in de onderlinge competitie. Dammen: D. SpekN. Kalshoven 11. J. v. d. StarreW. Snaterse 02, W. v. d. StarreA. Hartveld 20. H. MuhrJac. v. d. Starre 11. H. BroerW. Dros 20. N. Groen in 't WoudW. van Vliet 20. Schaken. A. v. d. JagtP. Hooger- vorst 01. J. W. F. de BruijnN. v. Eijk 01. Jac. RietveldH. Bos 01. J. W. F. de BruijnH. Aaftink. 01. Stand van de competitie dammen na de eerste ronde: 1. W. van der Starre 13 gesp. 21 punten; 2. W. Sna terse 13—20; 3. D. Spek 13—18; 4. A. Hartveld 14—18; 5. J. van der Starre 14—18; 6. H. C. A. Broer 13—17; 7. W. van Vliet 1413; 8. N. Groen in 't Woud 911; Jac. van der Starre 11 —9; J. Besemer 12—8; 11. N. Kals hoven 13—6; 12. H. Muhr 14—6; 13. W. Esveldt 6—3; 14. R. Lubberts 9—2 15. W. Dros 2—0. ZOETERWOUrE GEMEENTEWAGEN IN SLOOT GEREDEN. Hedenmorgen tussen elf en twaalf uur is te Zoeterwoude een gemeen teauto geladen met grint in een slootje langs de Weipoort gereden. De wagen geraakte van de rechte weg af, kantelde op de zachte berm en kwam op zijn zij in de modder te recht. De bestuurder was ongedeerd. De firma Overdevest heeft de wagen weer in het rechte spoor geholpen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2