v.wmvi Peking weigert debat over wapenstilstand bij Formosa De Sjek £en g.iate mouw haait ap de ta&t kliek van Tsjang Kai moet er uit! Wel Teleurstelling oyer Pekings houding K.R.0. REVUE President Eisenhower volhardt in vastbeslotenheid Rusland verhoogt zijn oorlogsuitgaven V J? VRIJDAG 4 FEBRUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13416 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KA1HOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs <0.50 p. w., 12.15 p mnd,. f 6.40 p. kwart. Franco p. p. t 6.8b Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11-50 GEMEENTELIJK LEVEN III. WAT ZLJN NU IN DEZE TIJD DE argumenten, waarmee de grote gemeenten komen, bij hun wensen tot annexatie van omliggende gemeen ten? Een van de voornaamste an nexatie-argumenten is in de afgelo pen vijf decennia steeds weer ge weest, dat de gemeente over haar grenzen begon heen te groeien ten gevolge van een tekort aan bouw grond. Een zuiver materieel argument, dat geen rekening houdt met de zeer belangrijke vraag van de geestelijke gevolgen van deze uitbreiding. Men is zo gemakkelijk geneigd bij de an nexatie de materiële argumenten te doen prevaleren boven de geestelij ke. Intussen is het toch de laatste jaren genoeg aan het daglicht ge treden, dat men juist bezorgd is over de geestelijke groei der gemeenten. De mensen gaan onder in de gecen traliseerde Staat. Zij zijn geen bur gers meer van een gemeente met haar eigen locale sfeer en juist daar door burgers van de Staat, zij zijn alleen nog maar inwoners van het Rijk, dat een belangrijk deel van hun inkomen via de belastingen opvor dert en hun de eigen plaats in de Staat ontneemt. En dan verwondert men zich er soms nog over, dat de individuen in zulk een centralisatie geen belang stelling meger hebben voor de ge meentelijke zaken, die immers geen eigen zaken meer zijn, maar zaken van de Staat Nu heeft men dit probleem wel in handen gegeven van de Commissie Oud, maar hoe kan deze de kwestie oplossen, als de Staat niet eerst zorgt, dat de gemeenten haar eigen zelfstandigheid terug krijgen? Het gaat bij de annexatie niet al leen om het bouwen van woningen, het gaat allereerst om de vestiging van gezinnen, die belangstelling heb ben voor de gemeentelijke zaken, die tezamen het leven van de Staat formeren. Na de oorlog is het hier steeds verder gegaan in de richting van de Staatsgedaohte, men heeft de factoren, waaruit - deze gedachte is opgebouwd, eenvoudig over. het hoofd gezien. En dan verlangt men van een Staatscommissie, dat zij de gemeentegedachte weer levend maakt zonder dat de Staat iets van zijn beleid aan de gemeenten terug geeft. Het gaat hier in de eerste plaats niet om de materiële belangen, het gaat slechts in zoverre om de mate riële belangen, als het gaat om de geestelijke belangen, die daarmee gemoeid zijn. Een gemeente bestaat niet alleen uit materiële belangen, zij bestaat bij de gratie van de interesse in het ge meentelijk bestuur. En de burger moet zich allereerst een inwoner van zijn gemeente voelen en als inwoner van die gemeente een Nederlander. Voelt hij dat niet, dan kan hij ook geen Nederlander zijn. IfORT EN GOED WIJ STAAN voor het vraagstuk, dat de ge meenten in de materie zijn uitge groeid en de burgers daardoor van zich hebben vervreemd. Maar hoe kan deze zaak nu worden terugge draaid, zó dat de mensen weer be langstellende burgers worden van een gemeenschap. Men heeft het o.a. in Rotterdam geprobeerd met de wijkgedachte. Het schijnt geen succes te zijn geworden. Hier is namelijk niet consequent ge noeg gehandeld. Als men belangstel ling wil wekken voor de eigen ge meentelijke zaken, moet men niet komen met een surrogaat van een gemeentelijk leven. De gedachte is goed, maar dan moet men in die wij ken een eigen bestuur mogelijk ma ken, een eigen leven, vanwaaruit het gehele gemeentelijke leven wordt opgebouv/d. Men ziet zo iets in ste den als Brussel en Londen. Wij ko men in dit opzicht achterop. Als men echter klaagt over het w brek aan belangstelling bij de bur gers, moet men beginnen met de voorwaarden te scheppen voor die belangstelling. Dat is een eis van de democratie. Maar die democratie wordt gefrustreerd door de groei van te grote gemeenten, waar de burgers de zaken niet meer kunnen overzien evenmin trouwens als de gemeente bestuurders zelf. Men kent de door zich zelf geko zenen niet meer en hoe wil men dan verwachten, dat er belangstelling voor de gemeentelijke zaken blijft bestaan? Annexatie kan dit probleem voor de grote gemeenten alleen maar verergeren en bovendien nog iets stuk maken van wat er in gean nexeerde gemeente nog aan eigen gemeentelijk leven was overgeble ven. Daar was soms die eigen locale sfeer. Het probleem kan opgelost wor den, als de grote gemeenten beginnen met zelf deze zaak ter hand te ne men, inzover dat volgens de gemeen tewet in hun vermogen ligt en we] door het formeren van eigen wijken maar met een eigen leven, door de zaak zo op te zetten, dat deze wijken ook eigen vertegenwoordigers zullen hebben in de wijkraden en dat zij zich bijvoorbeeld verbinden uit die vertegenwoordigers de gemeente raad te kiezen. Het is maar een ge dachte. Daarnaast kan het dan komen tot praten over „Amerikaanse agressie'' Tot grote teleurstelling van de Verenigde Naties heeft Peking-China de uitnodiging van de Veiligheidsraad afgewezen. Het zal niet deelnemen aan het debat over het Nieuw-Zeelandse voorstel inzake een „staakt het vuren" in de Straat van Formosa. De regering van communistisch China is van mening, dat zij pas een vertegenwoordiger naar de Veiligheidsraad kan zenden indien voldaan wordt aan twee voorwaarden: 1. De vertegenwoordiger van „de kliek van Tsjang Kai-Sjek" moet uit de Veiligheidsraad worden verdreven en de vertegenwoordiger van commu nistisch China moet de debatten kunnen bijwonen uit naam van China. 2. De resolutie van de Sowjet-Unie moet behandeld worden. Bedoeld is kennelijk de Sowjet-resolutie over „daden van agressie van de Ver. Staten tegen communistisch China in het gebied van Formosa en andere Chinese eilanden". De Veiligheidsraad heeft, zoals men weet, deze resolutie als tweede punt op de agenda geplaatst na het Nieuwzeelandse voorstel. Het antwoord van communistisch China is door premier Tsjoe En-Lai meegedeeld aan de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammars- kjoeld, en aan de voorzitter van de Veiligheidsraad Victor Belaunde. De tekst is gisteren uitgezonden door het persbureau „Nieuw China", AANVAL OP AMERIKA Uit het antwoord blijkt, dat Peking sterk gekant is tegen het Nieuwzee landse voorstel, en wel zozeer, dat Tsjoe En-Lai niet bereid is de dele gatie van zijn land te laten deelne men aan de beraadslagingen daar over in de Veiligheidsraad. Het antwoord behelst ook een aan val op de Ver. Staten en een verzoek aan de Veiligheidsraad, de V. S. te veroordelen wegens de agressieve samenwerking tussen de aangren zende gemeenten onderling. Deze kan van het grootste nut zijn. Waar om zouden deze gemeenten niet te zamen een reinigingsdienst, een gas- en electriciteitsbedrijf, een slacht huis of waterleiding exploiteren? Maar dan moet daarvoor een apart bestuur worden gevormd, waarin al, die samenwerkende gemeenten een eigen stem hebben. Dat is heel iets anders dan een gemeenteraad, waar in 43 leden van de grote gemeenten een plaats hebben en 2 leden van de vroegere kleine gemeente, die een eigen locale sfeer had en die gean nexeerd is, omdat de grote gemeente gebrek had aan bouwgrond. Een historisch gegroeide gemeen schap met een gezond gemeentelijk leven daaraan opofferen is een mis daad tegenover de Staat. Wil de Staat zijn eigen leven redden en niet een constellatie ontwerpen, die in de richting gaat van een dictatuur, dan zal hij moeten beginnen dit te erken nen en daaruit de juiste conclusies moeten trekken. De enige conclusie hieruit kan o.i. deze zijn, dat de Staat terugkeert van de-dwalingen zijns weegs en een eigen gemeentelijk leven weer mo gelijk maakt. Dat kan hij alleen, als hij een deel van zijn eigen gezag weer vrijwillig afstaat aan de ge meenten. Doet hij dit niet, dan kan hij even goed de commissie Oud ont binden, omdat deze dan nooit in haar taak zal kunnen slagen. houding van dat land jegens de Chi nese Volksrepubliek. Verder ver zocht Peking aan de Veiligheidsraad, de V. S. te vragen het agressieve op treden en de bemoeiing met Chinese binnenlandse aangelegenheden ach terwege te laten. Binnenlandse aangelegenheid. Over de Nieuwzeelandse resolutie zegt Tsjoe En-Lai: „De vertegen woordiger van Nieuw-Zeeland heeft aan de Veiligheidsraad voorgesteld 1 de vijandelijkheden op bepaalde eilanden voor de kust van het Chi nese vasteland tussen de volksrepu bliek van China en de verraderlijke kliek van Tsjang Kai-Sjek te bestu deren. Dit is kennelijk een inmen ging in de binnenlandse aangelegen heden van China, die ten doel heeft de agressieve acties van de Ver. Sta ten te maskeren en is daarom in strijd met de grondbeginselen van het Handvest van de Ver. Nati<^. De regering van de volksrepubliek van China verzet zich krachtig tegen een dergelijke inmenging in de binnen landse aangelegenheden". Verder wordt in het Chinees-com munistische antwoord opgemerkt „dat, zolang er geen vertegenwoordi ger van de volksrepubliek van China uit naam van China aan de bespre kingen van de Veiligheidsraad van de Ver. Naties deelneemt, alle beslis singen die door deze raad betreffen de Chinese vraagstukken worden ge nomen, onwettig, en nul en van ge- r.er waarde zijn". „Alle onvervalste internationale pogingen om aan de spanning die door de Ver. Staten in dit gebied en in andere gebieden van het Verre Oosten is veroorzaakt, een einde te I maken of deze spanning te vermin- deren, zullen door de Chinese volks republiek worden gesteund", zegt Tsjoe En-Lai. SindS 176 9 «f* VKWAL1TE ITS KOFFIE EN THEE -EIDEN-, Advertentie Dat doet de deur dicht De regering van premier Churchill heeft uiting geg.even aan haar grote teleurstelling over de weigering van communistisch China, aan de debat ten in de Veiligheidsraad deel te ne men. De Britse autoriteiten toonden zich verbaasd over de voorwaarden die door Tsjoe zijn gesteld. De kwestie kan nu jaren duren, zei een diplo maat. Premier Churchill heeft het Britse kabinet voor vandaag in spoedzitting bijeengeroepen om te beraadslagen Kaartverkoop: ZATERDAG 5 FEBRUARI van 3 tot 5 uur aan de Stadsgehoorzaal (Advertentie) over de kwcstie-Formosa, zo wordt van betrouwbare zijde vernomen. De meesten van de premiers van het Gemenebest, die op het ogenblik in Londen bijeen zijn, toonden zich teleurgesteld over de Chinese afwij zing. Sommigen zeiden dat de Chine se eis voor het uit de Veiligheidsraad zetten van de nationalistische afge vaardigde, alvorens tot enige bespre king over te gaan, de deur scheen dicht te doen. De conferentie van premiers van het Gemenebest zal nu haar pogingen om een oplossing te vinden voor de kwestie-Formosa versterken. Ook op het hoofdkwartier van de Ver. Naties in New York werd de afwijzing met teleurstelling ontvan gen. Men meent, dat door de Chinese eisen en door het brandmerken vr.n de Ver. Staten als agressors de hui dige pogingen om door optreden van de Veiligheidsraad tot een staking der vijandelijkheden te komen, zo goed als tot falen zijn gedoemd. In diplomatieke kringen te Wash ington werd de afwijzing gezien als „een zware en misschien wel fatale, slag voor pogingen om communistisch China in de Veiligheidsraad te be trekken by besprekingen over de kwestie-Formosa". Tijdens een persconferentie in het Witte Huis te Washington beantwoordt president Eisenhower (r.) hier vragen van de U.P.-correspondent in het Witte Huis, Merriman Smith (staande links). De president ver klaarde bij deze gelegenheid, dat de V.S. in geen geval van plan zijn Formosa door de communisten te laten veroveren en dat het besluit van het Amerikaanse Congres om aan hem toestemming te verlenen tot het gebruiken van de Amerikaanse strijdkrachten in geval van een aanval op het eiland, aan eventuele agressors duidelijk moet maken, dat in deze aangelegenheid geen misrekeningen mogen worden gemaakt. Het zal duidelijk zijp, aldus de president, dat wij ons ten nauwste bij de zaak-Formosa betrokken gevoelen en dat wij het eiland tegen elke aanvaller zullen verdedigen. Radiofoto A.NP. rechtstreeks uit New York ontvangen! Dr. Helen Keiler (r.) de beroemde schrijfster en opvoedkundige, die zich ondanks blindheid, doofheid en het verlies van haar spraak, tot een hoge plaats in het leven wist op te werken, voert hier een „gesprek" met mevr. Eleanor Roosevelt door haar lippen met haar gevoelige vingers te betasten. Mevrouw Roosevelt, was de voornaamste spreekster tijdens een diner van de Amerikaanse Stichting voor Overzeese Blinden, dat te New York werd gegeven ter ere van dr. Keller, die bij deze gelegenheid het afgebeelde gesprek voerde. De organisatie financieert een zeer lange goodwill-reis, welk dr. Keiler naar het Verre Oosten gaat maken. Zij zal vijf maanden in India, Pakistan, Burma, de Philippijnen en Japan verblijven om een poging te doen meer hulp en onderwijs voor invaliden te verkrijgen. Dr. Keiler, die nu 74 jaar is, heeft meer dan 25 landen bezocht, vermoedelijk zal deze voorgenomen reis de laatste zijn die zij maken gaat. trie, waarmee een nieuwe stap op de weg terug naar het Stalinistisch stelsel wordt gezet. Choestsjew heeft deze gedragslijn ontvouwd op een zitting van het cen trale comité van de communistische partij, op 25 Januari. Pas gisteren zond radio-Moskou een bericht over zijn verklaring uit. Veelbetekenend viel deze uitzending samen met de opening van de zitting van de Op perste Sowjet. Opperste Sowjet klapte Rusland verhoogt zijn uitgaven voor de defensie. Op de begroting voor 1955 is voor de defensie een be drag van ruim 112 milliard roebel uitgetrokken (een roebel is ongeveer 95 cent). Dit betekent een stijging van ruim tien procent ten opzichte van het afgelopen jaar. In de laatste twee jaren waren de verdedigings uitgaven aanzienlijk verlaagd. De begroting is gisteren bekend gemaakt tijdens de verenigde verga dering van beide kamers der Opper ste Sowjet (het Sowjet-Russische parlement) in het grote Kremlinpa- leis. Het militaire aandeel van de be groting is ongeveer 20 pCt. van de totale geraamde uitgaven voor 1955, tegen 17,8 pCt. in het vorige jaar. De afgevaardigden begonnen te applaudiseren toen het cijfer voor de militaire begroting bekendge maakt werd. Wat konden de stak kerds anders doen? Het cijfer maakt deel uit van een totale begroting van 589,6 milliard roebeL Dit is ongeveer 27 milliard roebel hoger dan verle den jaar. Blijkens een berióht van radio Moskou heeft Nikita Chroestsjew, se cretaris van de Russische communis tische partij, officieel opdracht ge geven de economische Sowjet-ma- chine terug te schakelen van con sumptiegoederen op de zware indus- P.M.F. stelt vertrouwenskwestie (Advertentie) (Geldig van Vrijdagavond tot Z'terdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING. Aanvankelijk opklaringen, la- ter weer toenemende bewolking ten tijdelijk regen. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in tem- t peratuur. 5 Febr.: zon op 8.18 en onder 17.36. maan op 15.57 en onder 7.09 uur. Het weer in Europa Premier Mendès-France heeft aan de stemming over de regeringspoli- tiek ten aanzien van Noord-Afrika de vertrouwenskwestie verbonden. Be stemming zal Vrijdagnacht te middernacht beginnen. De vertrouwensmotie houdt in, dat de Assemblée de regeringsverklarin gen goedkeurt en, met verwerping van alle toevoegingen, overgaat tot de orde van de dag. Door het aanvaarden van deze mo tie zou de regering aan kunnen blij ven en voorts zouden een aantal te gen de regering ingediende moties van de oppositie verworpen zijn. De kans, dat de premier de neder laag lijdt, is tamelijk groot vooral sinds zijn eigen partijgenoot René Mayer, verklaard heeft het rege ringsbeleid in N.-Afrika niet te kun nen steunen. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME motregen 0 C. geheel bew. 1 motregen 0 nevel 1 onbewolkt 4 mist motregen 4 regen 4 regen 6 zwaar bew. 8 regenbui 10 regen 7 half bewolkt 6 nevel 0 regen 5 zwaar bew, 0 regen 3 regenbui 6 licht bew. 3 mist 2 nevel 2 zwaar bew. 8 Korreltje Volharding is geconcentreerd ge duld.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1