DUINSTREEK VAN HOUTEN Hongerige (dronken) stoker trok zijn mes om vlees te snijden Een lijkauto bleef staan (ZmetiHaatióe piieten ótwU-geveed Verzekeringsagent stal in de loop der jaren f 10.000 Te koop aangeboden WOENSDAG 2 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 En ging de kok maar achterna Tegen een 25-jarige Griekse stoker uit Alikarmas, die aan boord van een Grieks tankschip in de Rotterdamse haven, de kok met een mes bedreigd zou hebben, eiste gistermiddag de officier van justitie bij de Rotterdam se rechtbank een half jaar gevange nisstraf met aftrek. De stoker had gepassagierd en zou dronken 16 glazen bier en 17 bor rels achtte de verdediger wel sterk overdreven op zijn schip zijn te ruggekeerd. Toen hij iets te eten vroeg, zou de kok dit geweigerd heb ben. En volgens diens verklaringen, voor het vertrek van het schip afge legd voor de rechter-commissaris, zou hij hem toen met een mes be dreigd en achterna gezeten hebben. De stoker zei gistermiddag zich er niet veel meer van te herinneren. Hij UITSTEL OPKOMST AAN ONDERWIJZERS. Dienstplichtige onderwijzers, voor wie geen plaatsvervangers beschik baar zijn en die gedurende het lo pende schooljaar de eerste militaire oefening moeten beginnen of ver volgen, kunnen, wanneer zij dit ver zoeken, uitstel van opkomst krijgen voor de duur van het thans lopende schooljaar. Aldus een beslissing van de minister van oorlog. Bovendien kan vóór April klein verlof, in afwachting van groot ver lof, worden gegeven aan abituriën ten van H.B.S. of gymnasium, die in April de spoedopleiding voor onder wijzer kunnen gaan volgen en die thans voor de eerste oefening in werkelijke dienst zijn, voorzover zij kort daarna de eerste oefening zou den beëindigen. Chauffeurs bedwelmd Twee chauffeurs van een lijkwa gen zijn gisteren in hun wagen be dwelmd gevonden. De auto, waarin een lijk werd vervoerd, bleef lang nadat de bomen waren geopend, midden op de weg voor een overweg aan de Friese Straatweg bij Gronin gen staan. Voorbijgangers vonden dat zo vreemd, dat zij in de auto gingen kij ken. Behalve het lijk troffen zij de twee chauffeurs bewusteloos aan. Laatstgenoemden waren onwel ge worden door de in de wagen binnen gedrongen uitlaatgassen. De fwagen werd aan de kant ge schoven en de politie werd gealar meerd. Eén van de chauffeurs kon met kunstmatige ademhaling tot be wustzijn worden gebracht; de ander werd overgebracht naar het acade misch ziekenhuis te Groningen. Na behandeling is hij naar zijn woning te Amsterdam teruggebracht. had met een mes een stuk vlees wil len afsnijden. „Mensenvlees blijkbaar", was de conclusie van de officier. „Maar er is toch niets gebeurd", zei de verdediger. Nog enkele leden van de bemanning waren er bij gekomen en hadden de stoker het mes afge nomen. De verdediger vroeg de rechtbank te volstaan met de zes weken voorarrest, die de stoker al gehad heeft. Uitspraak over veertien dagen. MINDER LESUREN PER WEEK? Als een der punten om aan het te kort aan bevoegde leerkrachten voor het middelbaar onderwijs tegemoet te komen, overweegt minister Cals volgens zijn memorie van antwoord een vermindering in te voeren van het aantal lesuren per week. Deze vermindering zou tevens de overla ding van het lesprogramma bestrij den. Ook het onderwijzerstekort blijft zeer nijpend. De uitbreiding der kweekscholen is thans zodanig, dat niemand wegens plaatsgebrek gewei gerd is. Om meer liefhebbers voor het vak van onderwijzer te verkrij gen, zal op daartoe geschikt bevon den scholen propaganda gemaakt worden voor dit ambt. VLUCHTENDE DIEF AANGESCHOTEN. Een rechercheur van politie heeft Dinsdagmorgen aan de Nieuweweg te Groningen een 17-jarige jonge man betrapt bij diefstal van enkele flessen melk uit een melkkrat. Hij wilde de dader aanhouden, maar de jongeman nam de benen. De recher cheur loste enkele waarschuwings schoten. Enige tijd daarna kon de vluchteling in de Raamsteeg door gewaarschuwde politie-agenten wor den aangehouden. Hij werd overge- Het tweede SUS-huis kwam goed terecht De gelukkige eigenaar van het tweede S.U.S.-huis, de heer Bosloper uit Rotterdam, is verloofd en wachtte op een huis om te kunnen trouwen. Beter kon de prijs dus niet terecht komen. Het lotnummer was D 28526. De heer Peters uit Wassenaar won met het lot D 402395 een schrijfma chine. Een televisie-toestel viel op D 223176 en een scooter op B 241376. Voor de overige prijzen verwijzen wij u naar de trekkingslijsten, die in de hall van het gebouw van De Leid- se Courant ter raadpleging zijn op gehangen. bracht naar het hoofdbureau van politie. Daar bleek dat hij door een kogel aan een zijde licht gewond was geraakt. Ruim 10.000,had de 44-jarige Hoornse verzekeringsagent D. ten nadele van zijn maatschappij ver duisterd. Dit was gebeurd over een reeks van jaren, zodat de rechtbank te Alkmaar, waar D. voor terecht heeft gestaan, zich afvroeg hoe dit alles mogelijk was. De president voelde de directie-assistent van de betrokken maatschappij, die als ge tuige gehoord werd, dan ook danig aan de tand over het gebrek aan con trole. D., die in voorarrest zit, heeft evenwel reeds ƒ5000,afgelost aan de maatschappij, hetgeen mogelijk was door de verkoop van zijn ver zekeringsportefeuille. De officier van justtitie nam de omstandigheden in aanmerking als mede het feit, dat verdachte een be gin had gemaakt met delging van zijn schuld. De eis luidde 12 maan den gevangenisstraf waarvan 4 maanden voorwaardelijk en 'n proef tijd van 3 jaar. Uitspraak 15 Febr. Piloten van de vijfde Amerikaanse Luchtmacht wachten op het moment, dat zij een order zullen krijgen tot actie, op een geheime Amerikaanse vliegbasis op het eiland Formosa. Men is geheel gereed om de zevende Amerikaanse vloot te ondersteunen bij een eventuele evacuatie van de Tachen-eilanden. Het wachten is nu echter nog op het al of niet afkomen van een bevel tot actie uit Washington. Enkele van de piloten in een van de gebouwen van een geheime Amerikaanse vliegbasis op Formosa. Voorschoten in 1954 in cijfers Op 1 Januari 1954 bedroeg het aantal inwoners der gemeente Voor schoten 11.366 en op 31 December 1954 werd het bevolkingscijfer in af wachting van het definitief vastge stelde cijfer door het Centraal Bu reau voor de Statistiek voorlopig vastgesteld op: 11.316, zodat in het jaar 1954 het aantal inwoners met 50 verminderde. Deze teruggang is voornamelijk te wijten aan het feit, dat ongeveer 160 bewoners van „Huize Beresteyn" werden overgebracht naar de ge meente Oosterhout, terwijl slechts enkele andere bewoners dit gebouw opnieuw bevolkten. Het aantal in 1954 geborenen, die in het bevolkingsregister der ge meente werden opgenomen, bedroeg 233, terwijl in deze periode 51 in woners zijn overleden, hetgeen een geboorte-overschot van 182 personen betekent. In totaal vertrokken in 1954: 1128 personen. Hier staat tegenover dat zich 896 personen in Voorschoten vestigden, zodat er 232 personen meer zijn vertrokken dan zich heb ben gevestigd. De eerdergenoemde teruggang be staat derhalve uit een vertrek-over- schot van 232, verminderd met het geboorte-overschot van 182 perso nen. De ambtenaar van de Burgerlijke Stand voltrok 96 huwelijken, terwijl 2 echtscheidingsvonnissen moesten worden ingeschreven. Militaire dienst. De lichting 1954 bestond uit 97 in geschrevenen, waarvan er 13 werden afgekeurd, terwijl 6 van hen vrij stelling verkregen wegens het vol gen van een studie voor een gees telijk ambt. Derhalve werden 78 jonge mannen uit deze gemeente be- TYPEWRITERS (HOLLAND) N.V. LEIDEN vraagt voor spoedige indiensttreding een gereedschapseontroleur Gezocht wordt een bekwaam gereedschaps maker, die bij voorkeur over meetkamer- ervaring moet beschikken. Salariëring volgens de GA.O. beambten. Vakgroep B 2 of B 3, afhankelijk van op leiding en ervaring. Schriftelijke sollicitaties, met vermelding van opleiding en ervaring, te zenden aan de Personeelsafdeling van de ROYAL TYPEWRITERS (HOLLAND) N.V., Ooster kerkstraat 11, Leiden. Event, met inruil: Opel Rekord 1953 Opel Olympia 1952 Volkswagen de Luxe 1952 3 Volkswagens de Luxe 1950 Renault 4 de Luxe 1951 Hillman 1951 Fiat Simca 1950 Renault 1 tons bestelw. Chevrolet 2-deurs de Luxe 1950 Fiat 1500 1950 Plymouth m. radio 1948 Opel Cabriolet 1952 Gutbrod Bestelw. 1950 GARAGEBEDRIJF „DE GOUDEN LEEUW" VOORSCHOTEN, Tel. K 1717 - 2814. Alles met volle garantie. B.z.a. jonge wed., 37 j.t als Huishoudster in moederloos gezin of als zelfst. winkeljuffrouw. Br. letter A, Mauvelaan 22, Leidschendam. Te koop aangeboden: Volkswagen de Luxe Model 1953, 49.000 km. gelopen, prima conditie. Adres: Laan v. Oud Poel geest 18, Oegstgeest. Telefoon 26692, Leiden. stemd voor gewoon- of buitenge woon dienstplichtige. Sociale zorg. De advies-commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon is gedurende het afgelopen jaar 25 maal bijeen geweest. Door tussenkomst van de maatschappelijk werkster zijn in de ze vergaderingen 544 gevallen be handeld. Deze bijeenkomsten heb ben blijk gegeven van een goede verstandhouding tussen de kerkelij ke instellingen van weldadigheid en de Gemeente, alsmede van het gro te nut hetwelk de gezamenlijke be spreking der hulpaanvragen kan af werpen. Hopelijk zal in dit jaar een voor stel kunnen worden gedaan met be trekking tot het woonwagenkamp. Het huidige kamp is door zijn ligging wel zéér in trek bij de woonwagen bewoners. Van het aanbieden van werk bij een gemeentelijk handar- beid-object gaat een gunstige pre ventieve werking uit. Aan kosten voor ziekenhuisver- pleging werd in 1953 38.129,20 ten behoeve van 33 personen uitgege ven,, terwijl deze post in 1954 37.070,97 bedroeg en wel vooi 31 personen. Voor krankzinnigenver pleging werd in 1953 voor 41 patiën ten 64.000.uitgegeven, terwijl de kosten in 1954 ten behoeve van 41 verpleegden 71.072,41 hebben be dragen. Ten behoeve van behoeftigen werd gedurende het jaar 1953 voor in totaal 49 personen, aan onder steuning 52.200.uitgegeven, welk bedrag over 1954 63.544,18 bedroeg voor 61 personen. Voor onderstand in natura werd gedurende het jaar 1953 8500. besteed, welk bedrag in 1954 be droeg 12.407,87. Aan Sociale voorziening werd in 1953 ten behoeve van 29 personen 45.000.uitgegeven en gedurende het jaar 1954 aan 8 pers. f 12.967,67. Ten behoeve van 15 personen van de groep „kleine zelfstandigen" werd 13.806.21 uitgegeven, aan 7 handarbeiders in totaal 13.801,36 en aan 1 hoofdarbeider 1299,38. Thans worden nog 6 werkloze ar beiders ondersteund, terwijl voorts ingevolge de Gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling voor hand arbeiders 7 personen werkzaam zijn. Lager onderwijs. Het aantal ingeschreven leerlingen der lagere scholen is, ook gedurende het afgelopen jaar toegenomen. Het totaal aantal leerlingen in 1954 bedroeg 1548 tegen 1465 in 1953 en 1401 in 1952. De verdeling over de scholen van het gemiddeld aantal leerlingen is als volgt: 1953 1954 Openbare lagere school 262 277 R.K. Jongensschool 292 296 R.K. Meisjesschool g.l.o. 251 270 Ned. H. Sch., Schoolstr. 258 259 N. H. Sch. „Ds. Fortgens" 134 159 School met den Bijbel 191 215 R.K. Meisjessch. „Bijdorp" 44 41 R.K. Meisjessch. v.g.l.o. 33 31 1465 1548 Kleuteronderwijs. Het gemiddelde leerlingental is als volgt: 1953 1954 Ohr. Kleuterschool 213 212 R.K. Kleuterschool 240 254 Neutrale Kleuterschool 78 Huisvesting. Ten aanzien van de huisvesting kan met enkele getallen worden vol staan, aangezien de onlangs toege zonden statistiek reeds een duidelijk zij het treurig beeld geeft. Het aantal ingeschrevenen van de burgerij en de industrie vermeerder de n.l. met 65, zodat de stand per 1 Januari 1955 360 bedroeg. De aanzienlijke stijging van de aantallen woningzoekenden vindt voornamelijk zijn oorzaak in het ontbreken van gemeentelijke nieuw bouw in het afgelopen jaar. Waterbedrijf. Het waterbedrijf heeft, teneinde te kunnen voldoen aan de toenemen de waterbehoefte, in 1954 50.000 m3 bij gekocht van de Leidse Duinwater maatschappij. Rijkspolitie. De criminaliteit in deze gemeen te nam niet toe. Het reeds zeer hoge aantal verkeersongevallen steeg we derom, n.l. van 122 tot 135 ongeval len, waarvan 3 met dodelijke afloop. KATWIJK AAN DEN RIJN Botsing. Een jeep kan uiterst vlug zijn, maar de snelheid heeft grenzen. Dat ondervond een militai re bestuurder van zo'n jeep. Op de hoek bij boekhandel v. d. B. kwam deze met z'n jeep aangereden en dacht de vrachtwagen van bode K. nog juist te kunnen passeren. Maar het ging juist niet en een botsing volgde. Er was schade aan de bode wagen, doch de jeep kon wel tegen een stootje. KATWIJK Geboren: Marianne W. d. v. T. W. Guijt en W. van Duuren. Gerretje d. v. A. A. Dekker en A. Groene- weg. Marie L. d. v. J. C. van der Oever en M. Dubbeldam. Leendert C. z. v. J. van Duijn en C. de Jong. Dirk z. v. D. van der Plas en H. van Rijn. Trijntje A. J. d. v. J. van Duijn en A. van Duijvenbode. Maarten L. z. v. J. Remmerzwaal en M. v. Duijn. Jacobus G. z. v. J. Dubbeldam en G. van der Does. Cornelita d. van J. v. d. Boon en J. van Duijvenbode. Grietje d. v. H. Oldewarris en D. Cazemier. Janna d. v. W. van der Plas en A. van den Oever. Williy d. v. J. van Leeuwen en A. van Rooyen. Corne lls z. v. K. de Best en W. van Hou ten. Marriane d. v. J. Ippel en T. Dijkens. Ondertrouwd: G. M. de Hollander en C. W. Fennes. G. H. Schouten en W. P. N. Krijgsman. Getrouwd: H. K. van Duijn en A. van der Luijt. A. van Duijn en L. Herbert. Overleden: M. van der Ende 68 j. W. Ttaat 67 j., echtgen. van T. Ouwe hand. M. Haasnoot 95 jaar, wed. van K. van Duijn. RUNSBURG De heer L. H. E. Blom slaagde te Delft voor het ingenieursexamen electro-technisch ingenieur. LEIDSCHENDAM Geboren: Hedwig W. M. S. dr van Th. C. M. Dudink en A. E. L. A. La- farre. Gerardus L. J. zn van G. J. Hooymans en A. J. Timmermans. Anna M. J. dr van F. A. van Swieten en C. M. van der Salm. Ondertrouwd: F. J. Disseldorp en D. Luk. C. J. M. van Beek te Den Haag en M. E. van Hagen. S. Tetteroo en M. van Bemmel. A. A. M. Hooy mans te Pijnacker en J. B. Qverde- vest. J. Hoogendam en N. Karens. Getrouwd: P. Schoone te Zeven bergen en M. M. Houtman. P. J Kou- wenhoven en W. E. M. Bosman te Voorburg. TELEFOON 30960 bügppiHipBHi Onder ons kinderen gezegd: als men ons wérkelijk wil tracteren een van Houten melkreep, heerlijk! pBj Speciaalzaken j I Brettlraal 126 6 b TELEFOON 21516 die moet U proeven! voor do WALA Corsettenshow met Amerikaanse kleurenfilms op Maandag en Dinsdag 7 en 8 Februari 's middags 2.30 uur, 's avonds 8 uur, in de grote zaal van „DEN BURCHT". TOEGANG VRIJ, doch slechts op vertoon van toegangskaart, welke GRATIS aan onze zaken wordt uitgereikt Telefonisch of schriftelijk be stelde kaarten worden franco toegezonden. Uitsluitend toegang voor Dames.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8