Hoogtepunten uit het K.R.O. -programma Opschuifmanipulatie bracht postmeester danig in de knel 't Melkverbruik na de verhoging PHILIPS In Groningin bereidt men eiwit uit afvalwater 's Lands schatkist voer wei in 1954 Van tteinen en tieintje& In iedere stad eigen systeem Huwelijkszwendelaar verdiende f 200.000 met één advertentie Nederlandse de' ens voor de Vietnamese vluchtelingen WOENSDAG 2 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA Gemis aan bekwaamheid Tien maanden gevangenistraf met aftrek van voorarrest, waarvan vier maanden voorwaardelijk, eiste de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank gisteren tegen de 42-.iarige FTT-bestelIer Van K. te Westbroek wegens verduistering in dienstbe trekking van 3500. De verdachte, die tevens station houder was van een kantoor van de PTT te Westbroek, had de gewoonte j de Statistiek bedroeg de hoeveelheid aangenomen dë op een bepaalde dag in consumptie gebrachte melk in de storting had ontvangen en aan haar man had afgedragen, eiste de officier van justitie wegens medeplichtigheid zes maanden voorwaardelijke gevan genisstraf. De rechtbank zal 8 Februari a.s. uitspraak doen. Volgens het Centraal Bureau voor binnenkomende gelden eerst enige dagen later te verantwoorden om op die manier een kastekort te dekken Dit tekort, dat aanvankelijk gering was, steeg in de loop der jaren tot een som van 3500.—. Toen onlangs een groot bedrijf een storting van 3500.deed te zijner kantore, meende hij de kans schoon te zien het gehele tekort ineens te dekken, door deze stortin^ min of meer geruime tijd onder zijn beheer te houden. Boven stand geleefd. De opzet mislukte echter, de op schuifmanipulatie werd ontdekt en er volgde aangifte wegens verduis tering. Naar ter rechtzitting bleek, was de oorzaak van de gepleegde onregelma tigheden te zoeken eensdeels in een boven zijn stand leven door de be trokken ambtenaar, anderdeels in gemis aan vakbekwamaheid. Tegen de vrouw van de ambtenaar, die mede als stationhoudster van de PTT fungeerde en die de bewuste Njeuwe haardracht; KORT en ASYMMETRISCH Gistermiddag is in hotel „Termi nus." te 's-Gravenhage de nieuwe hacrmode'ijn voor het voorjaar en de zomer van 1955 vertoond, amper drie dagen nadat deze mode in Parijs is gelanceerd. Ret „Syrdicat haute coiffure francaise" heeft een maand gelee en ongeveer vastgesteld hoe de moderne vrouw dit jaar haar haar zal moeten dragen, wil zij tenminste „met de mede mededoen". De „Section hollandaise" van dit „Syndicat francaise" toonde de nieu we modellen met trots want, zo zei den de kappers, de coupe is zo goed dat het kapsel bijzonder gemakkelijk te onderhouden is. Dit werd en pas sant gedemonstreerd. Mannequins maakten' heur haar flink in de war en brachten het daarna in een oog wenk weer in „fatsoen". De nieuwe haarmodelijn, „ligne la flamme" wordt ze genoemd, is a-sy- metrisch. Een oor is onbedekt, het andere is geheel of gedeeltelijk be dekt. De haren zijn kort. Het kapsel is, wat het voorhoofd betreft, niet veel afwijkend van de juist achter de modieuse vrouw liggende winter mode. De coiffure kan, zo werd nog ver teld en getoond, voor de avond wor den versierd met byoux en veren en in vele gevallen zullen lichte lokjes en witte puntjes de charme van het geheel verhogen. periode van 2 tot en met 8 Januari 106 procent, van 9 tot en met 15 Jan. 94 procent, en van 13 tot en met 22 Januari 96 procent van de hoeveel heid melk die in de overeenkomstige week van het voorgaande jaar in consumptie werd gebracht. In de eer ste drie weken van dit jaar bedroeg het melkverbruik 99 procent van het verbruik in dezelfde periode van 1964. FRAUDE BIJ BANK VAN OUDEWATER BERECHT. Acht maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vijf maanden voor waardelijk, met drie jaar proeftijd en toezicht van de reclassering, heeft de officier van justitie bij de Rotter damse rechtbank geëist tegen de 59- jarige W. M. G. M. v. L. uit Gouda. Verdachte zou zich als districtscom missaris van de stichting Borgstel lingsfonds en de stichting van gedu peerden van de Oudewaterse Bank duizenden guldens hebben toege- eigend en voor zijn gezin hebben aangewend. Verdachte bekende. In totaal zou vijftienduizend gul den zijn verduisterd. Van L. zei, dat hij nog veel achterstallig salaris moest ontvangen. Hij had zitting in ruim twintig verenigingen en com missies. Mr. Van Meohelen, de raadsman, voerde aan, dat niet alleen verdachte schuldig is. Er is door genoemde in stellingen een nalatig beheer ge voerd. Het bestuur van de stichting Oudewaterse Bank heeft toegegeven, dat het heeft ontbroken aan toezicht en geordend beheer. (Alg. Dgbl.) wij gewaarschuwd tegen slechte verlichting (met een zgn. „gloeiende s p k e r Een Inwoon ster van onze stad is er gisteravond het slacht offer van geworden. Zij struikelde op de slecht verlichte overloop over een vuilnisemmer. Met een ver stuikte enkel zal zjj enige dagen het bed moeten houden. Dit zijn de bloemen van de leden van haar wandelclub. Én dit Is de lest Op keldertrappen, overlopen en zolders. In gangen, trappen huizen. schuren e.d. goed licht van Philips lampen. Om de kosten hoeft niemand het te laten. Op deze punten worden lampen Immers maar weinig gebruikt. Bovendien zün de Philips lampen uiterst zuinig en laag In prijs. LAMPEN Méér LICHT voor WEINIQ GELO! (Advertentie) Zeer geschikt veevoeder Reeds geruime tijd zint men in Oost-Groningen op middelen om te voorzien in de ernstige watervervui ling door de talrijke aardappelmeel- en strocartonfabrieken. In de oudere veenkoloniën lozen deze fabrieken hun afvalwater rechtstreeks op de openbare vaar wateren. Dit afvalwater ,dat tijdens de campagne o.a. in enorme hoeveel heden afgestoten wordt door de aardappelmeelfabrieken, bevat naast Thans is in het laboratorium van het Avebe, een coöperatieve ver koop- en productievereniging van aardappelmeel te Veendam, na jaren lange onderzoekingen een methode ontwikkeld, die het mogelijk maakt eiwit in een bruikbare vorm uit het afvalwater van aardappelmeelfabrie ken af te scheiden. Het zogenaamde vruchtwater van aardappelen bevat namelijk eiwitstoffen en tot dit ogenblik vloeien jaarlijks honderden tonnen eiwit uiteindelijk in zee. Het Avebe heeft in een aardappel meelfabriek te Musselkanaal, de ei- de chemische verontreinigingen, ook witproductie op bescheiden schaal bestanddelen van plantaardige aard. j ter hand genomen. Vooral in herfsten met geringe re- Op „De Schothorst",- het proefsta- genval waarin weinig afstroming is, tion van de stichting CIO-controle geraken de veenkoloniale kanalen in zijn veevoederproeven genomen met een vervuilde toestand en verspreidt j dit eiwit, die zeer gunstige resulta- het water een kwalijke geur door de ten hebben opgeleverd. De produc tiekosten zijn thans echter nog hoog. rottende stoffen en door de zich in ruime mate ontwikkelende koolwa terstof, Sanering van deze toestand is ook voor de industrie zelf van belang, omdat zij de beschikking dient tel hebben over zo rein mogelijk voe- dingswater. Vooral in de strocarton-RECORD OPBRENGST VAN industrie, waar men zich meer en Kassier ontvreemde 14.000 gulden Voor de Alkmaarse rechtbank heeft gisteren terecht gestaan de 30- jarige oud-kassier van de Coöp. Boe renleenbank te Opperdoes. Hij was in 1953 in deze functie benoemd als opvolger Van zijn vader, die een ja renlange en uitstekende staat van dienst als kassier bij deze bank ach ter de rug had. Spoedig kwam vast te staan, dat de kassier niets voor zijn taak bere kend was en zich een bedrag van ruim 14.000,had toegeëigend. Het psychiatrisch rapport noemde S verminderd toérekeningsvatbaar. De officier achtte een gevangenis straf van 1 y, jaar met aftrek op zijn plaats. Verdachte's raadsman, mr. J. Les- terhuis, achtte het psychiatrisch rap port wel degelijk van belang. Ver dachte is een zwakke figuur, die on der goede leiding zeker niet tot een misdrijf zou zijn vervallen. Uitspraak 15 Februari. meer gaat toeleggen op de productie van het voor verpakking van con sumptieartikelen meer en meer ge vraagde extra-blanke edelcarton is dit van groot belang. Het vraagstuk is al oud. Ook in het Twentse industriegebied wors telt men met dezelfde problemen. Op een van de banken in de sneltrein tussen Tilburg en Den Haag trof een controleur gistermiddag een 7-jarig knaapje aan met een plaatsbewijs voor een volwassene en een damestasje vol klein geld naast zich op de bank. Bij de kinderpolitie in Den Haag liet het jongetje zijn wereldreizigersidee varen en deed een zeer avontuurlijk verhaal. Op weg naar zijn school in Den Bosch, kwam hij plotse ling tot andere gedachten en stapte in de bus naar Tilburg. Tijdens de rit maakte hij zich meester van het tasje van de conductrice, dat vol met klein geld zat. Opeens zag het knaapje zijn mogelijkheden honderdvoudig uit gebreid en vatte het plan op eeri bezoek aan Madurodam te brengen, waar volgens het zeggen van zijn vriendjes zulke aardige treintjes reden. Zo gedacht zo gedaan en het jongetje mat zich een echt kaartje aan en verdween met de trein in Noordelijke richting. Inmiddels hadden ouders en onderwijzers de vermissing van het knaapje be merkt en doorgegeven aan de Bossche politie, terwijl de conductrice een appelflauwte had gekregen toen Zij merkte dat haar geldtasje weg was. Het knaapje is inmiddels weer terug bij zijn ouders en vertelt zijn vriendjes gespierde verhalen over treinen, geen treintjes. „Adieu Engeland' zegt prinses Margaret Terwijl een stralend lente-zonnetje op London Airport, het grote Lomlense vliegveld een spel van licht en schaduw speelde, is prinses Margaret van Engeland, met de „Canopus", een Stratocrulser van de B.O.A.C., vertrokken naar West-Indië, in welk gebied zij een maand hoopt te verblijven. De prinses, die uitgeleide werd gedaan door het Engelse Koninklijke Paar en de Engelse Koningin-moeder, zwaait, even voor het vertrek de achtcrblij- venden en „good old England" een vrolijk „tot weerziens" toe. i BINNENKORT NIEUWE SPELLING De invoering van de nieuwe woor denlijst der Nederlandse taal, waar bij de schrijfwijze niet onbelangrijk wordt veranderd, kan na overleg met België binnenkort worden ver wacht. Dit deelt minister Cals in zijn jongste memorie mee en hij voegt er aan toe, dat het overleg met onze Zuiderburen zich ook heeft uitge strekt tot de richtlijnen, die zullen wórden gegeven voor de toepassing van de woordenlijst in ambtelijke stukken en bij het onderwijs. BELASTING Het is in 1954 een goed jaar ge- I weest voor de fiscus, want deze heeft in totaal een som van 6.293 millioen gulden binnengehaald. Welk een vet te buit dat was, blijkt duidelijk als men weet, dat dit bedrag 215 millioen hoger is dan het bedragje dat de staatskas in het jaar 1953 toucheerde. Bovendien was het nog een meeval lertje, want de fiscale heren hadden niet zoveel verwacht; het viel onge veer 349 millioen gulden mee, want volgens de raming was voor 1954 slechts gerekend op een belastingop brengst van 5944 millioèn gulden. Natuurlijk heeft men zich afge vraagd uit welke bronnen die rijke oogst is ontsproten. Volgens het jong ste overzicht van de Rijksmiddelen van het Ministerie van Financiën is de meer-opbrengst van verleden jaar uitsluitend te danken aan de z.g. in directe belastingen, zoals de omzet belasting, invoerrechten en accijnzen. De directe belastingen of de kohier belastingen liepen achteruit; de totale opbrengst hiervan bedroeg 2391 mil lioen gulden tegen 3216 millioen in 1953. Dit betekent een vermindering met 825 millioen. De opbrengst van de buitengewone heffingen liep terug van 107 tot 74 millioen gulden. Was de totale jaaropbrengst der be lastingen van 6293 millioen dus reeds belangrijk meer dan de 6078 millioen van 1953, ook de totale inkomsten van het voor het Rijk zeer gunstige jaar 1952 ten bedrage van 6260 millioen gulden werden ruim overschreden. Aan de verschillende afzonderlijke kohierbelastingen werden vorig jaar de volgende bedragen ontvangen: In komstenbelasting 1241 millioen, ver mogenbelasting 117 millioen, ven nootschapsbelasting 861 millioen, grondbelasting 95.5 millioen en per sonele belasting 70 millioen gulden. De tot de niet-kohier^belastingen behorende middelen gaven het vol gende beeld: (tussen haakjes op brengst 1953): loonbelasting 719 (693) millioen, dividendbelasting 93 (70) miln, vereveningsheffing 280 (240) miln, commissarisbelasting 12 (10) miln, motorrijtuigenbel. 95 (83) miln. invoerrechten 542 (43Ö) miln. accijns gedistilleerd en bier: 140 (128) miln, accijns op suiker 75 (97) miln, accijns op tabak 348 (324) miln., omzetbe lasting 1315 (1168) miln., zegelrecht 47 (35) miln, ^registratierechten 64 (47) miln en süccesierechten 99 (89) millioen gulden. Op vragen van het Eerste Kamer lid de heer De Vos van Steenwijk, met betrekking tot het in een aantal gemeenten in toepassing brengen van een eigen systeem bij de mecha nisatie van de bevolkingsboekhou ding, heeft de minister van Binnen landse Zaken geantwoord, dat het hem bekend is, dat een aantal ge meentebesturen voor het massaal verstrekken van inlichtingen uit de bevolkingsregisters en voor de in richting van andere delen der ge meente-administratie (kiezerstegis- ter, loon ninistratie, belastingad ministratie enz.), een adresseerma- chine met selectie-drukinrichting hebben aangeschaft. De gemeente besturen hadden hierbij de keus tus sen enige merken, welke elk een aantal kopers vonden. Erkend moet worden, dat, indien alle gemeenten een machine van het zelfde merk zouden gebruiken, de exploitatiekosten lager zouden kun nen liggen dan thans het geval is. De eisen echter, welke de gemeente besturen aan de apparaten stellen, lopen, onder andere in verband met het aantal en de aard van de admi nistratie, waarin men een machine wil bezigen, zo ver uiteen, dat een doelmatig gebruik door alle gemeen tebesturen van hetzelfde merk-appa- raat niet te verwezenlijken moet worden geacht, Twee dames werden in vertrouwen genomen De centrale recherche te Amster dam heeft eind vorige week de juist 40 jaar geworden Z. aangehouden, die er ernstig van wordt verdacht zich op grootscheepse wijze aan hu- welijkszwendel te hebben schuldig gemaakt. De man, die oorspronke lijk uit het Zuiden van het land afkomstig is, was het afgelopen half jaar op twee adressen (pensions) in de hoofdstad woonachtig. Bij zijn aanhouding werd in de voering van zijn colbertjasje een sleuteltje gevon den van een banksafe. Toen deze werd geopend kwamen effecten voor een waarde van 90.000 gulden en aan contanten een bedrag van 75.000 gul den te voorschijn. De recherche heeft twee aangiften van gedupeerde dames waaruit bleek, dat zij en voor effecten voor contanten tot een totaal bedrag van circa 200.000 gulden waren be nadeeld. In het voorjaar van 1954 werd Z. uit de gevangenis ontslagen waar hij 2 y, jaar had doorgebracht terzake van oplichting. Enige tijd is hij werk zaam geweest als vertegenwoordiger in radio-artikelen. Kennismaking met dito dame. Toen meende hij het beter in de effectenbranche te kunnen zoeken. Hij plaatste advertenties van het be- Slot van de S.U.S.-Actie. De directeur van de K.R.O., de heer P. A. M. Speet, zal de gelden, welke bijeengebracht zijn door de S. U.S.-actie, symbolisch overdragen aan de vertegenwoordigers van de zes begunstigende organinsaties, te weten: 1. Kath. Verbond voor Kin derbescherming; 2. Ned. Kath. Sport bond. 3. Stichting Nationale Kath. Gezinszorg; 4. Kath. Nationaal Bu reau voor Geestelijke Gezondszorg; 5. Kath. Vacantiehuizen en Jeugd herbergencentrale; 6. Kath. Natio nale Jongens- en Meisjesjeugdzorg. Deze overdracht zal geschieden op Dinsdag 8 Februari direct in aan sluiting op het laatste „Prijzencar- naval". „Dér 't de dyk it lan omklammet." Zondagmiddag 6 Februari a.s. zendt de K.R.O. een klankbeeld uit getiteld „Der 't de dyk it lan om klammet" en gewijd aan Friesland, meer in het bijzonder aan Drachten, IJlst eh Joure. In dit klankbeeld sa mengesteld door Herman Fikkert en Tom Bouws, zaï o.m. sprake zijn van de schaatsenindustrie en het ver vaardigen van klokken, maar ook worden historische feiten vermeld en zal voorts burgemeester Hoekstra iets vertellen over Haskerland. Muzikale notities. Het Koperkwartet (1947) van Henk Badings en Drie delen uit „Pe tite Suite" (1947) van Jan Koetsier worden in het K.R.O.-programma van Zaterdag 12 Februari uitge voerd door het Radio Philharmo- nisch Koperkwartet. In de H. Hartkerk te Tilburg ver zorgt Frans Paymans het orgelreci tal dat de K.R.O. Dinsdagavond 8 Februari zal uitzenden. De K.R.O.-rubriek „Apologie van de jazz" wordt Vrijdag 11 Februari a.s. voortgezet. Dit keer begint de uitzending om 18.05 uur. Musicerende Dilettanten. De Harmonie „St. Caecilia van Eysden" o.l.v. H. van der Weckene komt Zaterdag 12 Februari voor de K.R.O.-microfoon in de rubriek „Musicerende Dilettanten". Diezelfde middag zal ook de R.K. Gemengde Zangvereniging „Vita No va" te Groessen o.l.v. W. van Megen optreden in het K.R.O.-programma. K.R.O. Televisie. In het televisie-programma, dat de K.R.O. Zaterdag 12 Februari a.s. verzorgt, zullen de eerste twee to neelgroepen optreden, die deelne men aan de amateurtoneelwedstrijd. Het zijn „De Glhesellen van den Spe- le" uit Oisterwijk met de eenacter „Zoden aan de dijk" door Grégoire Leclos en het „Reizend Zeeuws Volkstoneel" met de eenacter „Leen- tje uit 't Hemelrijk" door Gaston Martens. De verrichtingen der beide groe pen zullen beoordeeld worden door een jury, doch daarnaast zullen ook de kijkers als jury mogen optreden voor het toekennen van de speciale publiekprijs. Na de pauze zal in hetzelfde pro gramma een operette-parodie van Jan de Cler en Alexander Pola wor den uitgezonden onder de titel: „Bloemen van Lawaai". Naast de samenstellers werken hieraan mede: Harry Bronk, Thom Keiling, Dries Krijn, Phyllis Lane, José Louis en het duo Schutte en de Raaff. kende type; bemiddelde heer zoekt kennismakig met dito dame. Kwam een kennismaking tot stand, dan deed hij zich voor als commissionnair in effecten en zei de effecten of de gelden, die de reflecterende dames bezaten beter te kunnen beleggen. Hij verkocht de effecten, kocht er soms weer andere voor. Uit een gevonden zakboekje kwamen de namen vaii een aantal reflectanten te voorschijn met data van afspraken alsmede no tities daarachter als: bezit effecten, welgesteld, bezit geld. Ten minste 5 vrouwen. Ook liet hij bij een notaris een tes tament maken waarbij hij aan de da mes een bedrag van 400.000 gld. na liet, terwijl hij geen cent bezat. De recherche heeft bij huiszoe king tientallen brieven van vrou wen uit het gehele land gevonden; bij zijn arrestatie had de man nog een lijstje met tien namen; reflec tanten die hadden geschreven op een kort tevoren geplaatste advertentie. Volgens de politie heeft Z. in de pe riode SeptemberJanuari tenminste met vijf vrouwen in contact gestaan. Uit het onderzoek kwam ook aan het licht, dat hij zioh een Mercedes Benz had aangeschaft, d.w.z. de 48.000 gld. kostende wagen stond nog op de Salon des Automobiles te Brussel maar er was reeds 25.000 gld op be taald. Z. had een op 12 Januari j.l. afge geven paspoort en de politie ver moedt, dat het zijn bedoeling was geweest om in het buitenland een goed heenkomen te zoeken met de gelden der trouwlustige dames. Een der twee gedupeeerde vrouwen, waarvan eén aangifte werd ontvan gen, wilde Z. een keer spreken en belde het nummer, dat hij haar had opgegeven van een Amsterdamse bank. Wel kende men de man, die daar een rekening had gehad, doch deze had men opgezegd op grond van de zeer ongunstige informaties. Toen begreep de dame, dat de zaak niet klopte. Zij wendde zich tot de centrale recherche met het gemelde gevolg. In Augustus van het vorige jaar kwamen honderdduizenden vluchte lingen uit de Vietminh-gebieden naar Vietnam, het zuidelijke gebied van Indo-China. Ter leniging van de no den dezer vluchtelingen deed de Vietnamese regering een beroep op alle landen, waarmee vriendschanne- lijke betrekkingen worden onderhou den, tot hulpverlening. De Nederlandse regering heeft daarop een bedrag van 10.000 be schikbaar gesteld voor de aankoop van goederen waaraan Vietnam be hoefte zou hebben. Na overleg bleek Vietnam het op prijs te stellen de gelden te besteden voor de aankoop van dekens. De zending dekens, bestaande uit 45 balen van 50 stuks, is in December j.l. te Saigon aangekomen en in Ja nuari werd de gift met enige plech tigheid overhandigd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6