K.V.P.-M0TIE VRAAGT VOORLOPIG GOEDKOPER MELK MELKPRIJS IN DE TWEEDE KAMER Tankschepen voeren door het ijs Verkeerde entslof voor veestapel? FRANKRIJK ZEGT HET MET POSTZEGELS 7-Jarig knaapje nam de tas van de conductrice en ging naar Den Haag Z-Afrikaanse luchtvaart „mondig" WOENSDAG 2 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Overleg met landbouwschap DE INTERPELLATIE DROESEN. De heer DROESEN (K.V.P.) heeft gistermiddag in de Tweede Kamer de Minister van Landbouw, geïnter pelleerd over de melkprijzen. De maatregelen der regering zijn inge slagen als een bom, zoals gebleken is uit de reacties. Z.i. heeft het volk recht op het oordeel der Kamer en op een nadere toelichting van het beleid der regering. Men meende er op te mogen reke nen, dat de laatste loonronde, die be zien werd als een welvaartsloonron- de, geen prijsverhogingen zou mee brengen. Het ogenblik, waarop de maatregelen genomen werden midden in de winter was z.i. min der juist gekozen. Bovendien is de druk gelegd op hen, die hem het minst kunnen dragen. Een derde van het volk draagt voor twee derde van het volk de last, die op 50 millioen is te stellen. Spr. vreest, dat speciaal de grote gezinnen de nadelen zullen onder vinden; hij meent, dat hier sprake is van een gevaar voor de volksge zondheid. Spr. stelt o.a. de vraag of de ver hoging niet kan worden opgevangen door compensaties, o.a. door een kindertoeslag, verlaging van de mar- garineprijs en van de suikeraocijns. Naar sprekers oordeel wordt ten onrechte de indruk gewekt, dat de boeren de sohuld van de melkprijs verhoging zijn. De heer Droesen betoogt, dat door het telkens overspringen op een an der beleid met betrekking tot de vaststelling van de kostprijs de ze kerheid aan het bedrijf wordt ont nomen. Het is zo geworden, dat op de landbedrijven de boeren met de huidige kale-kostprijsberekening niet komen tot het loon van een landar beider. Het zou onrechtvaardig en onso ciaal zijn deze boeren, die zich zelf niet kunnen beschermen, de iast te laten dragen van beschermende maatregelen der overheid voor an dere delen van het bedrijfsleven. Spr. betoogt, dat in Nederland de consumenten de melk tegen lagere prijs ontvangen dan die in andere i landen, met uitzondering van Dene marken. Naar zijn oordeel heeft de over heid een zonderling beleid ten aan zien van de garantieprijs gevoerd. Met de pachtprijzen is z.i. vreemd gegoocheld. Er moet alles op gezet worden, dat de landbouw in de ge hele economie kan worden ingescha keld. De heer Droesen vat tenslotte zijn betoog samen in een aantal vragen. Ministerieel rekenpuzzeltje. Minister MANSHOLT geeft hier na de lijnen aan van de vraagstuk ken, die verband houden met dé prijsvorming voor de melk. Ingaande op de vragen verklaart de minister, dat de stijging van de kostprijs aanleiding heeft gegeven tot de verhoging van de consumptie prijs. Hij herinnert er aan, dat in Mei het subsidie met 0,95 cent is verhoogd tot 3.95 cent per liter. Het zuivelfonds, een verrekenfonds, beoogt door middel van een verre- kenprijs de consumptie-melkprijs een vast niveau te geven. Voor Mei was de verrekenprijs 22,6 cent na de loonsverhoging 23,4 cent. Door de stijging van de kostprijs moest de verrekenprijs gebracht worden op 25 cent, waarin begrepen is een bedrag van 2,15 cent als een redelijke winst. De verrekenprijs is dus gestegen met 1,6 cent. Tenge volge van andere daarmee verband houdende factoren moest men ko men tot een verhoging met 2,3 cent. De vraag was nu of hier afgerond moest worden tot 2 of tot 3 cent. Op grond van verschillende overwegin gen is gekozen tot een afronding naar boven. Spr. betoogt, dat het niet mogelijk is de subsidies belangrijk te verho gen in verband met de Benelux-sa- menwerking. Ten aanzien van de vraag inzake het overleg zegt de minister, dat hij het betreurt, dat gehandeld moest worden als is geschied. Het zou be ter zijn geweest, als de Stichting van de Arbeid voor de publicatie was in gelicht. De heer DROESEN (K.V.P.) zegt van oordeel te zijn, dat men meer gerustgesteld zou zijn geweest, als het bedrijfsleven behoorlijk was in gelicht en had kunnen deelnemen aan de voorlichting. Het overleg met het bedrijfsleven had dan echter inhoud moeten hebben. Het gaat er bij spr. niet in, dat de éne cent er niet af zou kunnen en dat de verhoging niet op 2 cent be paald had kunnen worden in plaats van op 3 cent. Op de compensatie-mogelijkheden wil spr. thans niet nader ingaan; hij zal die verschuiven naar een ander debat over de loon- en prijspolitiek. Maar een tegemoetkoming aan de grote gezinnen is z.i. op dit ogen blik hard nodig. Hij betoogt voorts, dat een grote groep boeren op de zandgronden produceert tegen een prijs, waarbij het eigen loon dat van de landarbei der niet haalt. Dat is niet bevredi gend en z.i. moet de minister deze kwestie grondig doornemen met het landbouwschap. Een uitspraak der Kamer acht spr. nodig over de extra verhoging van de melkprijs tengevolge van "de sub sidieverlaging; over het feit, dat .be paalde groepen op bijzondere wij ze zijn getroffen en over de vraag over het hele systeem alsnog over leg te plegen met het landbouw schap. Om tot deze uitspraak te kunnen geraken dient de heer Droesen een motie in. Teleur-teleur-teleurgesteld. De heer DEN HARTOG (V.V.D.) is van oordeel ,dat vrijwel iedereen teleurgesteld is. Zowel de werkge vers, als de werknemers, zijn teleur gesteld; het landbouwschap is dat, de minister is teleurgesteld omdat aan die teleurstelling uiting wordt gegeven en spr. is ook teleurgesteld. De heer DE RUITER (C.H.) ver klaart het in principe ermede eens te zijn, dat de minister het voorstel van de stichting voor de landbouw, waardoor men verschillende prijzen zou krijgen in verschillende gebie den, heeft afgewezen. Met de toeslag is hij het echter niet eens, omdat de ze garantie betekent, dat een groot deel der bedrijven met verlies zal werken. Hij vraagt zich af waarom zo ge knabbeld moet worden aan de melk prijs. Mogen de producenten geen behoorlijk bestaan hebben? Het verwondert hem niet, dat ook de consumenten ontevreden zijn. De consument meent, dat de meerprijs in de zak van de producent komt, maar dat is niet het geval. Een oplossing van de moeilijkheid zou z.i. hierin kunnen worden ge vonden dat men het vetgehalte tot 3.5 verhoogt, waardoor de subsi die zou kunnen vervallen. De heer VONDELING (P.v.cLA.) is van oordeel, dat de motie-Droesen de grens van het melkprijsbeleid overschrijdt, met name wat de maat regelen voor kinderrijke gezinnen en bejaarden aangaat. De samenhang tussen producen ten- en consumentenprijs had aan stonds duidelijker moeten zijn, meent de heer Vondeling, die overi gens van oordeel is, dat er aanleiding was voor meer overleg en dan niet alleen met de Stichting van de Ar beid. Tegen de motie heeft spr. be denkingen. De heer HAKEN (C.P.N.) vraagt zich af of de garantieprijs volgens het règeringsbesluit nu zodanig is, dat de landbouw tevreden is. Die vraag moet z.i. ontkennend worden beantwoord. Het besluit is naar zijn oordeel een teken aan de wand. Hij bepleit herstel van de subsi dies met een verhoging voor de boe ren, die door het regeringsbesluit zijn getroffen. Te zus uur wordt de vergadering verdaagd tot hedenmiddag eén uur. Vragen van Kamerlid Van der Weijden: Het Tweede Kamerlid de heer M. P. van der Weijden heeft aan de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening de vol gende vragen gesteld: Is het waar, dat door aanwending van verkeerde entstof door een dierenarts, werkend voor de gezondheidsdienst in Gelderland, de gehele stamboekveestapel van het hierbij betrokken bedrijf bij nadere controle reagerend is gebleken? In het juist, dat de gezondheidsdienst voor dieren in Gelderland de hierbij betrokken veehouder, omdat hij tot deze enting in feite verplicht was, heeft toegezegd, dat hem de schade volledig zou worden vergoed? Is het juist, dat bedoelde veehouder zijn gehele veestapel binnen 20 dagen heeft moeten laten afslachten en hem tenslotte een schade loosstelling is toegekend, welke ten hoogste 50 pet. bedraagt van het bedrag, dat nodig was om een gelijkwaardige veestapel terug te krijgen? Is het waar, dat deze landbouwer thans een proces tegen de staat der Nederlanden aanhangig heeft gemaakt om de hem toekomende gelden ter vervanging van zijn veestapel te verkrijgen? Indien het vorenstaande bevestigend beantwoord wordt, is de minister dan niet van oordeel, dat het, behalve uit rechtsoverwegin gen tegenover de betrokken landbouwer, aanbeveling verdient om, indien door verkeerde entstof zulke ernstige schade ontstaat, deze volledig te vergoeden, mede ten einde te voorkomen, dat het ver trouwen in de gezondheidsdienst voor dieren wordt geschaad? De Franse posterijen heb ben een serie van zes nieu we postzegels uitgegeven, welke evenzovele eerbewij zen zijn aan Frankrijks gro te uitvinders. De foto toont van boven naar beneden, links, zegels van: Sainte Claire Deville, uitvinder van het aluminium; Thimonnier, uitvinder van de naaimachi ne; Chardonnet, uitvinder van de kunstzijde. Rechts; Nicolas Appert (het conser veren van voedsel); P. Mar tin (het staal) en Le Bon (het gas voor verlichtings doeleinden). Dinsdagmorgen vroeg om zes uur is een convooi tankschepen, geassisteerd door de sleepbaten „Tina" en „Temi" van de Oranjesluizen vertrokken met bestemming Lemmer. Dit was de eerste poging na de vorst periode om van de Oranjesluizen uit door het ijs de andere oever van het IJsselmeer te bereiken. Een prach tige luchtopname van een van de drie tankschepen, de „Alioth" tijdens de moeizame reis. Hoe taai het ijs nog was blijkt wel hieruit, dat een lid van de bemanning van het schip zonder gevaar op het ijs naast het schip staat. „Luchtopname ANP-foto". De motie-Droesen De motie, ingediend door de heer Droesen, luidt als volgt: De Kamer, Overwegende, dat het jongste melkprijsbeleid der regering beden kingen ontmoet; nodigt de regering uit: 1. tot omstreeks 1 Juli a.s. de jong ste subsidieverlaging op de con- sumptiemelk ad 0.65 ct. per li ter terug te nemen en dit bedrag naar boven af te ronden tot 1 ct. per liter; 2. voor de door de resterende prijs verhoging onevenredig getroffen consumenten, met name de kin derrijke gezinnen en de bejaar den, maatregelen te treffen ter tegemoetkoming in de hen on evenredig zwaar drukkende last; 3. er voor te waken dat op de min der productieve gronden inder daad een toeslag van 1.7 ct. per kg. wordt uitbetaald, voor zover de garantieprijs van 22 ct. niet wordt overschreden; 4. alsnog overleg te plegen met het landbouwschap over het thans gekozen garantie-systeem voor de door de boeren afgeleverde melk, zulks reeds met het oog op de aan de uitvoering van dit sys teem verbonden grote moeilijk heden. Onderscheiden Prins Bernhard naar Londen Aan Z.K.H. de Prins der Neder landen is gisteren aangeboden het lid maatschap van de z.g. Admiraalsclub van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij „American Airlines". Prins Bernhard heeft dit lidmaatschap ont vangen als bewijs van grote waarde ring voor zijn bijdrage tot de ont wikkeling der luchtvaart. Bij de overhandiging waren aanwezig de heer B. Rogers, vertegenwoordiger voor Europa van de genoemde lucht vaartmaatschappij en de heer W. J. Naylor, directeur Nederland van „Pan American World Airways". Z.K.H. de Prins der Nederlanden is voornemens Woensdagavond in Londen aan het diner van de .Royal Navy Club" deel te nemen. Prins Bernhard zal de tafelrede hou den. HET KLEUTERONDERWIJS. Thans is verschenen de memorie van antwoord van Onderwijs, K. en W. aan de Tweede Kamer betreffen de de begroting voor 1955. De volgende punten stippen wij aan: Ten aanzien van het wetsontwerp op het kleuteronderwijs deelt de mi nister mede, dat de indiening van een nieuw wetsontwerp voor de mon delinge behandeling van dit begro tingshoofdstuk kan worden tegemoet gezien. Bij de minister leeft de ster ke hoop en verwachting, dat een en ander niet tot vertraging in de be handeling van het ontwerp aanleiding zal geven en dat het mogelijk zal blijken de wet met ingang van 1 Ja nuari 1956 in werking te doen tre den Kei is noodzakeliik zich te realise ren, dat, al is het streven van de minister daarop positief gericht, al- leer. reeds ot> grond van het tekort aan leerkrachten thans en in de eerstkomende jaren slechts geleide lijk naar de verwezenlijking van de planner met betrekking tot ver betering van ons onderwijs kan wor den gestreefd. PRAFVENTFEVE GEZONDHEIDS ZORG IN DE BEDRIJVEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot „aanvulling van de veiligheidswet 1934 en de stuwadoorswet met bepalingen om trent praeventieve gezondheidszorg in de bedrijven". Hij had geen haast Gisteren bemerkte een hoofdcon troleur van de Nederlandse Spoorwe gen, dat in de trein TilburgDen Haag een zevenjarig jongetje zat met een kaartje voor een volwasse ne. Bovendien had het kereltje een dametas met klein geld ten bedrage van ƒ285,— bij zich. De controleur gaf het ventje in Den Haag aan de spoorwegrecherche over, die op haar beurt de jeugdige reiziger aan de kinderpolitie overgaf. Het bleek, dat het ventje uit Den Bosch afkomstig was. Inplaats van naar school te gaan, had het de bus naar Tilburg genomen en daar een kaartje voor een volwassene naar Den Haag gekocht. Van zijn broertje, die een keer in Den Haag was ge weest, had hij namelijk gehoord dat je in Den Haag zo aardig naar spoor- treintjes kon kijken. Toen hij in de bus naar Tilburg zat, had hij zich ontfermd over de tas van de con ductrice van de bus. De kinderpolitie stelde zich in ver binding met Den Bosch, waar reeds aangifte was gedaan van de vermis sing van het ventje en van de vermis sing van de tas. De recherche aldaar had de moge lijkheid niet uitgesloten geacht, dat de i conductrice meer van deze vermis-1 sing zou weten en was daarom zeer content, dat hier geen onregelmatig heden in het spel waren. Een rijks politieman kreeg opdracht het jon getje naar huis te brengen. Toen deze tegen het kind zeide wat voort te maken daar men dan nog de trein van goed vier uur kon halen, repli ceerde het ventje met de opmerking: „dat hij zich met behoefde te haas ten, omdat er tooh geld genoeg in de tas zat. Amsterdam schakelt over op autobussen Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben aan de gemeente raad voorgesteld een crediet van drie millioen gulden beschikbaar te stel len voor de aanschaffing van veertig autobussen ten behoeve van het ge meente-vervoerbedrijf. Zoals bekend bestaat het voorne men verdere uitbreiding te geven aan de proefnemingen ter vervan ging van trams door autobussen. Daarnaast wordt gedacht aan het nemen van proeven met extra-bus sen in spitsuren, zowel voor tram- al» autobuslijnen. De veertig bussen zul len een capaciteit van 95 passagiers per bus hebben en van het trambus type zijn, zoals thans in gebruik op de buslijnen 12 en 14. 1 Februari, bestond de Nationale Luchtvaartmaatschappij van de Unie van Zuid-Afrika, de „South African Airways", 21 jaar waarmee zij dus „meer derjarig" of, zoals de Zuid-Afrikanen dat noemen, „mondig" is geworden. Ter gelegenheid van dit mondig worden" heeft de hoofdvertegenwoor diger van de K.L.M. te Johannesburg aan de directeur van de genoemde maatschappij, generaal C. J. Venter, uit naam van de K.L.M. een grote Delftsblauwe plaquette, hierbij afgebeeld, aangeboden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5