Hebben de godsdienstleraren recht op salariëring van gemeentewege? Plan West begint gestalte van n fraaie wijk te krijgen 3 FEBRUARI KRAfflGP&RöDGR Cijfers over Wassenaar in 1954 WOENSDAG 2 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 INTERESSANTE KWESTIE IN ALPHENSE RAAD R.K. Schoolbestuur St. Bonifacius zoekt erkenning van standpunt Een aantal jaren geleden rag het R.K. Schoolbestuur van de St Bouifa- ciusparochie te Alphen a.d. Rijn zich genoodzaakt een strijd te voeren voor het verkrijgen van gemeentewege van een vergoeding voor de aanschaf fing van catcchismusboekjes voor zijn scholen aan de Paradijslaan. De aanschaffing was noodzakelijk geworden op grond van de overwe ging dat de toen ingebruik zijnde boekjes verouderd waren wegens de door de geestelijke overheid gereali seerde vernieuwing van het gods dienstonderwijs. De strijd is toen in hoogste instan tie gevoerd aangezien de raad der ge meente afwijzend had beschikt op de aanvrage. De Kroon besliste tenslotte, dat de aanvrage volledig moest worden inge willigd. Met deze uitspraak werd een juris prudentie op dit gebied verkregen, die als houvast gold ook voor andere gemeenten, welke eenzelfde mening waren toegedaan als het Alphens ge meentebestuur. Tevens hield de Koninklijke uit spraak in een officiële erkenning van het godsdienstonderwijs op de scho len als vak, onderdeel van het nor male lesrooster. Thans ziet ditzelfde schoolbestuur zich opnieuw voor een principiële strijd geplaatst. Nu het godsdienstonderricht offici eel als vak is erkend, zou men de con clusie kunnen trekken, dat dan ook de leraren in het vak godsdienst, in casu- de katholieke geestelijkheid, evenzeer aanspraak zouden mogen en kunnen maken op salariëring van ge meentewege, gedurende de uren, tij dens welke godsdienstonderwijs door hen wordt gegeven, evenals het geval is met vakonderwijzers conform de bedoelingen van artikel 101 bis der L.O.-wet 1920, welke de salariëring van vakonderwijzers toelaat en regelt. Het gaat in het onderhavige geval om een kleine zeven uur godsdienst onderricht per week aan de R.K. School voor uitgebreid lager onder wijs, waarvoor het Schoolbestuur een vergoeding heeft aangevraagd,- over eenkomende met het honorarium van de desbetreffende godsdienstleraren. Afwijzend voorstel. B. en W. van Alphen a.d. Rijn stel len aan het slot van hun uitvoerig praeadvies thans de raad voor op dit onderdeel van de aanvrage afwijzend te beslissen. In de toelichting wordt wel erkend, dat het R.K. Schoolbestuur ten behoe ve van de school voor uitgebreid lager onderwijs aanspraak heeft op vergoe ding van zes uren vakonderwijs, maar niet wordt erkend, dat het godsdienst onderricht gerangschikt'kan worden onder het begrip vakonderwijs. Op grond van art. 31 der wet bij al gemene maatregel van bestuur moet de minimum-bezoldiging worden ge regeld van de onderwijzers, uitslui tend belast met het geven van onder wijs in een of meer der vakken, ver meld in art. 2 onder H t/m V dier wet, onder welke met name genoem de vakken het godsdienstonderwijs evenwel niet als zodanig wordt ge noemd. In de gemeentelijke salarisregeling voor de vakonderwijzers komt het vak godsdienstonderwijs ook niet voor. Dit zou ook bezwaarlijk kunnen, omdat de gemeente met het gods dienstonderwijs op de openbare scho len geen bemoeiingen hééft en ook niet kan hebben, aangezien het gods dienstonderwijs op die scholen geen deel uitmaakt van het leerplan in tegenstelling tot de confessionele scholen en dus ook niet door vak onderwijzers gegeven zou kunnen worden. De vergoeding wegens beloning van vakonderwijzers, i.e. het voor schot daarop moet worden berekend naar het bedrag, waarop de vakonder wijzer volgens de gemeentelijke sa larisregeling aanspraak zou hebben, indien hij in dienst van de gemeente was geweest. De wettelijke maatstaf voor het be rekenen van de vergoeding c.q. het voorschot ontbreekt alzo, waaruit volgt, aldus merken B. en W. op, dat het schoolbestuur naar hun (college) zienswijze. Het is n.l. zo, dat aan ge noemde kring op korte termijn een uitkering uit 's rij ks kas zal worden verstrekt van 0.30 per inwoner van deze kring*— in totaal dus rond 32.000,welke uitkering bestemd is voor de inrichting van de kring. Ged. Staten zijn van mening, dat de verstrekking van een kasgeldlening met een looptijd van ten hoogste een jaar, c.q. een crediet in reke ning-courant tegen een matige ren tepercentage, de voorkeur verdient boven een langlopende geldlening. B en W. geven de voorkeur aan het openen van een rekening courant bij de gemeente-ontvanger, boven het verstrekken van een kasgeldle- ning. Het maximum te stellen op 60.000,Zij stellen de raad voor hiertoe te besluiten met betrekking tot de financiering van de bouw en inrichting. Volkswagen vloog uit de bocht Met een snelheid van ongeveer 70 km. is Dinsdagavond omstreeks 6 uur een volksbestelwagen van de fir ma Brabantia uit Aalst, bestuurd door de heer P. J. W. F. v. d. K. uit Wassenaar, in de bekende S-bocht in wijk Hoorn te Alphen aan den Rijn, uit de bocht gevlogen, over zijn lengteas geslagen en vervolgens in de berm vorig jaar nog een vrij diepe sloot gekanteld Van de wa gen is weinig heel gebleven; hij moest met een kraanwagen worden wegge sleept. De bestuurder evenwel kwam er buiten verwachting van de oogge tuigen, zonder noemenswaardig let sel van af. Het ongeval vond plaats even voorbij de S-bocht. Maar bij het ne men van de bocht begon de wagen reeds te slippen, vermoedelijk door dat de bestrating beslipt was van wege de klei-transporten welke ter plaatse met vrachtauto's plaats vin den in verband met de dempings werkzaamheden. Recreatie wordt niet verwaarloosd Een eerste niet onbelangrijke aan zet van de vestiging van nieuwe in dustrieën in plan West is verkregen nu de fabriek van „Baronie" N.V. in werking is. Binnenkort zal daar pok verrijzen het bedrijfsgebouw van Hollandia Tricotagefabriek N.V. De verwachting is gewettigd, dat andere bedrijfsgebouwen in dit gemeente- deel binnen niet al te lange tijd tot stand zullen komen. Gelijke tred hiermede houdt de woningbouw. Verreweg het grootste deel van de in de laatste jaren ge bouwde woningen is hier tot stand gekomen. In de komende jaren zal, volgens de plannen, de woningbouw in „West" een belangrijk percentage uitmaken van de totale nieuwbouw. Plannen voor het oprichten van een nieuwe school voor g.l.o. zijn eveneens in een vergevorderd sta dium. Voor de bouw van een R.K. Kerk met pastorie, scholen, verenigings gebouw enz. zij het ook geheel vol tooid pas op de lange duur is de grond verkocht. Reeds nu kan dus gezegd worden, dat een geheel nieuwe, vrij omvang rijke woonwijk is ontstaan en hel ligt in de lijn van de verwachtingen, dat de uitbreiding van deze wijk in een snel tempo voortgang zal hebben tot een geheel nieuwe kern met een nieuw en fris uiterlijk. Deze snelle ontwikkeling brengt mee, aldus B. en W., dat tijdig aan dacht moet worden geschonken aan de verwezenlijking van de in het uit breidingsplan aangegeven recreatie mogelijkheden. Het uitbreidingsplan in onderdelen „West" voorziet in de behoefte aan recreatiegebied onder meer door een complex ter grootte van ca. 14,5 ha., van welke oppervlakte het Vogelpark „Avifauna" dan deel uitmaakt. Nu is een plan ontworpen voor het omzomen met plantsoen en wandel paden van de ten Zuiden van het vo gelpark gelegen vijver. Deze vijver is ontstaan, doordat op vrij grote schaal zand gewonnen is uit enkele bij het grondbedrijf in administratie zijnde percelen grond. Dit zand is be taald door overdracht aan de ge meente van 2.68.60 ha. grond, welke oppervlakte om niet in het grondbe drijf is gebracht. Overwogen wordt om nog een hoeveelheid zand uit de vijver te zui gen van naar schatting 17.000 m3. Dit zand zal dan gebezigd worden voot de verdere aanleg van de Prin ses Beatrixlaan. Voorts ligt het in de bedoeling om te zijner tijd ten zuiden van de be staande vijver opnieuw een hoeveel heid zand te winnen De daardoor ontstaande tweede vijver zal dan op gelijke wijze eveneens aan dit com plex worden toegevoegd. De aan trekkelijkheid van het geheel zal verhoogd kunnen worden door het oprichten van een eenvoudige hou ten theeschenkerij en toiletten, in de toekomst. Met de aanleg van nieuwe straten, vooral ten behoeve van de flats aan de Prinses Beatrixlaan, de Prins Bernhardlaan en landinwaarts ten noorden van het Bospark wordt spoed betracht en zijn bereids de no dige gelden aangevraagd. Daarover zal in de komende raadsvergadering Vrijdagavond om 8 uur worden be slist. Het betreft een rondlopende straat van flinke lengte en brede op zet, waarlangs binnenkort nog meer dere hoogbouw zal verrijzen, in over eenstemming met de reeds opgetrok ken etagewoningen van de firma J. v. Wieringen die ze voor rekening van de gemeente bouwt. Ook met de plantsoenaanleg wordt haast gemaakt. De uitvoering van dit werk zal een uitgaaf vorderen van ƒ81.500,—. B. en W. vragen de nodige beslui ten om hiertoe te kunnen overgaan. SUBSIDIE VOOR SAMENWER KENDE TONEELCLUBS. Onder auspiciën van de chr. toneel- en reciteerclub „Mobiel" hebben een aantal plaatselijke toneelverenigingen zich in Federatief verband met elkaar verstaan ter behartiging van gemeen schappelijke belangen. Het zijn de toneelvereniging „D.I. O." te Aarlanderveen, de R.K. toneel ver. ..D.I.T.O,", idem, de R.K. toneel ver. „Kunst na arbeid", Alphen, de chr. toneel- en reciteerclub „Mobiel", de Arbeiderstoneelver. „Morgenrood", de N.H. Lekenspel-groep, de toneel ver. „Scheepspraet" en de toneelver. „Selecta", alle te Alphen a.d. Rijn. Als eerste der gezamenlijke belan gen willen deze verenigingen, welke allen een afgevaardigde in het Fede ratiebestuur hebben, nastreven het volgen van een cursus in toneelspel, te leiden door een deskundige op dit ?ebied, bij voorkeur een beroepsac- cur, tevens leraar aan een toneel school. De kosten van deze cursus worden begroot op 490.- welk be drag de Federatie heeft gevraagd te mogen ontvangen uit het fonds voor culturele doeleinden. B. en W. advi seren hiertoe. NIEUWE PENNINGMEESTER VAN AVIFAUNA. Het stichtingsbestuur van het Vo gelpark „Avifauna" heeft tot pen ningmeester aangewezen het be stuurslid, de heer A. Kroon, als opvol ger in deze functie van drs. G. Goed hart, die onlangs als bestuurslid-pen ningmeester bedankte. Op aanwijzing van Ged. Staten v. Zuid-Holland, stellen B. en W. na ernstige overweging van de desbe treffende aangelegenheid, de raad voor, in te trekken het raadsbesluit van 29 November 1954, waarbij een geldlening van ruim 130.000.werd verstrekt aan Tricotag.efabriek Hol landia N.V. als deelname in de stich- tingskosten van een nieuw bedrijfs pand, op het industrieterrein nabij „Baronie". COMMANDOPOST B B. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben hun goedkeuring gehecht aan de bouw en inrichting van een comman- lopost onder de te bouwen gemeen telijke nijverheidsschool voor meis jes, ten behoeve van de Kring Z.-H.-3 van de B.B. Hiervoor vertrekte dé raad destijds een geldlening groot 53.478.19. Ten aanzien van de fi nanciering van dit object hebben Ged. Staten evenwel een andere mening voor het verkrijgen van een vergoeding voor dit onderwijs of een voorschot daarop, geen beroep kan doen op artikel 101 bis der wet en het verzoek derhalve dient te worden af gewezen. Principiële uitspraak. Op onze desbetreffende informatie bij het R.K. Schoolbestuur vernamen wij, dat, mocht de raad inderdaad tot afwijzing besluiten, hetgeen naar de stellige mening van het schoolbestuur gebeuren zal, men zich er niet bij zal neer leggen. Het schoolbestuur wijst er bijvoor baat op, dat men in deze gang van za ken zeker niet mag zien een onge wenste instelling van het gemeente bestuur. In tegendeel, 't bestuur heeft begrip voor de taak van het college, dat evenzeer als elke- burger geroe pen is de voorschriften te handhaven en dat deze aanvrage afwijst met de wet in de hand, een wet, die wel niet voorschrijft om godsdienstleraren te salariëren, maar zulks evenmin ver biedt. Veeleer wil men hier wijzen op een hiaat in de wet, die op dit punt een nadere precisering of aanvulling behoeft. Het schoolbestuur handhaaft zijn standpunt, dat voor het vak gods dienstonderricht vergoeding voor de leraren van gemeentewege verstrekt moet worden, een standpunt, waarop het zijn aanvrage heeft gebaseerd. Naar wij vernemen zal de heer A. F. Ruijssenaars a.s. Vrijdagavond, als het onderhavige raadsvoorstel in de openbare raadsvergadering in behan deling komt, namens de KVP-fractie het door het schoolbestuur ingenomen standpunt verdedigen. Of het schoolbestuur, dan wel de KVP-fractie tegen de eventuele afwij zing door de raad bij G.S. in beroep zal gaan is op het moment nog niet beslist. Het staat wel vast, -dat aangezien deze aangelegenheid in tal van ge meenten van het bisdom Haarlem be staat, deze kwestie collectief zal gel den voor heel Zuid-Holland. Zilveren jubileum bij belastingen. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum bij de directe belastingen te Alphen aan den Rijn, werd de heer G. v. d. Neut, commies-titulair, Dinsdag te zijnen huize aan de Ha venstraat op hartelijke wijze gehul digd door de inspecteur, de heer Chr. F. Bannier en enkele collega's. De heer Bannier sprak namens het gehele personeel en bood een vul pen aan met inscriptie. Namens de dienst overhandigde spr. een ge schenk onder couvert. De heer J. L. Visser, wn. ontvan ger der directe belastingen sprak namens de organisatie van de jubila ris, prees diens behulpzaamheid en correcte optreden en bood een fraai boekwerk aan. Mevrouw v. d. Neut kreeg bloe men. STERKE ARM OVERWONNEN. Na ruim vijf jaren politiedienst te hebben vervuld in het corps te Al phen aan den Rijn, heeft de heer A. Stolwijk met ingang van 1 Februari zijn uniform verwisseld met een „boomkwekerstenue". Hij gaat een boomkwekersbedrijf exploiteren en vestigt zich als zodanig te Hazers- woude. Een prettig afsoheidsfeest, dat in de trouwzaal van het raad huis gisteravond plaats vond zal hem in zijn vrije bedrijf en vrije tijd nog wel lang herinneren aan zijn „gereglementeerde arbeidstijd in dienst van de handhaving van wet en orde. Vrijwel alle collega's en superieu ren waren bij dit afscheid tegen woordig, toen corpschef, inspecteur N. G. Groothuijse, de gaande politie man veel lof toezwaaide ten aan zien van zijn politionele loopbaan waarin de chef hem gaarne had ge hóuden. Maar de liefde voor het oude vak en de drang naar vrijheid, zelf standigheid en het verlangen naar de natuur hebben zelfs de sterke arm overwonnen. De politie heeft zich dan ook bij dit besluit maar' neer te leggen. GOUDEN JUBILARIS. Ook een gouden jubilaris had Al phen aan den Rijn Dinsdag in zijn midden. Het was de heer J. van Don gen, Van Boetselaerstraat 2, die 50 jaren van zijn leven in de bouwwe reld heeft gesleten, in dienst van het op enkele weken na 60 jaar be staand timmerbedrijf van de heer A. v. Dam, Raadhuisstraat 73. De heer Van Dam ontving te zijnen huize de jubilaris met zijn familie. Gezellig rondom de grote tafel met geurige koffie en rokertjes, vertelde de firmant vele belevenissen met de jubilaris, schetste voorts de opkomst en bloei van het bedrijf en bracht lof aan zijn „rechterhand" voor zijn aandeel hierin. Een geschenk onder couvert bezegelde de waardering van de patroon. Mevr. van Dongen kreeg bloemen. De twee jongsten van het personeel verrasten de jubilaris met een fruit schaal, met welke zij leUk-demonstra- tief samen kwamen aandragen en overhandigden. Veel belangstelling beleefde de ju bilaris voorts ook uit kringen van de vakbewegingen, waarin hij steeds een geziene figuur is geweest. Door de Rijksgebouwendienst is 't bouwen van een electroraische werk plaats op het terrein van het Marine electronische bedrijf te Oegstgeest opgedragen aan de firma Gesman en Zoetemeijer te Alphen a.d. Rijn, voor de som van 529.390. BODEGRAVEN Het Wit-Gele Kruis De heer W. v. d. Poll opende de jaarvergadering waarvoor meer belangstelling bleek te bestaan dan andere jaren, hoewel geen convocaties waren rondgezon den. Mevr. v. d. HeydenMooyman las het jaarverslag, waarin de be- stuursmutaties werden gememoreerd en het werk van de zuster. Ruim 4000 bezoeken werden door haar afgelegd, d.w.z.' circa 50 per week Dit betrof 106 patiënten en enkele onder con trole staande T.B.-gevallen. Voor het werk van de zuster werd een scooter aangeschaft. Van de ge meente werd een extra-subsidie ont vangen voor de nadelige saldi van de laatste jaren. Het inenten van kleu ters was niet geheel meegevallen. De penningmeester, de heer W. v. Es, kon een flink batig saldo laten horen, dat echter zeer afhankelijk is van de opbrengst van de schapen. De bestuursverkiezing bracht het her- verkiezen van mevr. VerhoeffSchut telaar en de heer W. Roos, terwijl in de plaats van de heer v. Es de heer J. de Wit kwam. De voorzitter dankte dhr v. Es voor zijn 20-jarige arbeid voor het Wit-Gele Kruis. De rondvraag bracht velerlei pun ten ter tafel, zoals de incasso-kosten, convocaties, contributiebetaling door 21-jarige inwonenden (waartoe be sloten werd), waar*e"de voorzitter deze geanimeerde bijeenkomst sloot. Uitstapje Bouwvakarbeiders De reiscommissie van de Kath. Bouw vakarbeiders heeft een plan opgezet om te komen tot een reis naar de Passiespelen te Tegelen. Als datum is vastgesteld 7 Augustus. Dit in ver band met de vacantieweek van de bouwvakken. De dag wordt begonnen met een H. Mis om 6 uur, waarna in het Parochiehuis een gezamenlijk ontbijt zal worden gebruikt. De reis zal gaan met bussen, die om 7 uur zullen vertrekken. Omstreeks 1 uur hoopt men in Tegelen te arriveren. Van 2 tot half zeven duren de spelen Voor de lunch wordt elke deelname vrijgelaten. Er is een spaarregeling ontworpen van 24 weken om het de eventuele deelnemers gemakkelijk te maken. Dammen De wedstrijden voor de onderlinge competitie van de plaatse lijke damclub OGB zijn voortgezet met de volgende wedstrijden: J. Ver meulenJ. Commandeur 02. A. SterkB. Terlouw 20. J. Vermeu lenT. Lammers 02. C. ScheerD. v. d. Bleek 20. A. SterkJ. Com mandeur 20. J. Vermeulen J. van Vliet 0—2. A.s. Dinsdag zal een aanvang wor den gemaakt met de z.g. bedrijfs- wedstrijden, waaraan zullen deelne men: de kappers, de rijkspolitie, de voetbalver. Bodegraven, de Chr. Mu lo, oud-leden OGB, Oud-Holland en Turkenburg. De melkfabriek is voor de eerste ronde vrijgeloot. KOUDEKERK Schaaknieuws. De uitslagen der onderling gespeelde competitiewed strijden luiden: N. CokH. v. Vliet 1—0; R. Geerlof—A. Hoogeveen 01; K. BoeleeA. v. d. Meijden 10; G. de WitE. Dorrepaal 10; H. van VlietE. Dorrepaal 10; G. Snater- seJ. C. van Egmond 01, OPENEN WIJ ONS FILIAAL TE LEIDEN NOORDEINDE 21 TELEFOON 25403 VOOR DE VERKOOP VAN RIV KOGELLAGERS PIRELLI V-SNAREN SNAARSCHIJVEN STEFA OLIEKEERRINGEN EN GEREEDSCHAP KONINKLIJKE IJZERWAREN- EN GEREEDSCHAPHANDEL N.V. TEILINGERSTRAAT 80 - TEL 82924 (5 LIJNEN) - ROTTERDAM-C. (Advertentie). NAZERSWOUDE SCHOOLMELKVOORZIENING. Na het gemeentebestuur heeft thans ook het Centraal Comité School melkvoorziening eén subsidie toege zegd voor de verstrekking van melk op de scholen. Hierdoor is het moge lijk de bijdrage van de ouders te stel len op een kwartje per week, waar voor het kind vier maal liter melk Zal krijgen. De ouders worden ver zocht zo spoedig mogelijk het kwar tje mee naar school te geven. Indien mogelijk zal men Maandag a.s. reeds met de melkverstrekking op de scho len beginnen. TER AAR VOORLICHTINGSDAG VOOR BOEREN EN TUINDERS. De boeren in het Noordelijk Klei en Veengebied hebben gisteravond door de voorlichting, uitgaande van hun vereniging, wel goed aan hun trek kunnen komen. Onder voorzitter schap toch van de heer H. Blijleven werd in café van Acker door dhr E. v. d. Ban, leraar aan de landbouw- winterschool te Gouda, gesproken over ziektebestrijding bij erwten, aardappelen en bieten. Ter inleiding werd het gewas der erwten geschetst, dat teer en gevoe lig is en op vele invloeden reageert. Oorzaken kunnen liggen in bodem, klimaat en ziekte. Zo werd o.a. uit de praktijk aaligetoond de winst uit het gewas door een lage waterstand. Or ganische bemesting werd aanbevolen. Door wisselbouw komt deze dan een volgend jaar dok in ander gewas nog ten goede. Hierna werd stilgestaan bij de in secten die gewas en vrucht beschadi gen, de verschijningsvormen en juiste tijd van gebruik der bestrijdingsmid delen. Ook aan de schimmelziekten werd ruime aandacht besteed. Na kort gesproken te hebben over aard appelziekte werden de bieten onder de loupe genomen waarbij gewezen werd op het grote gevaar van bieten moeheid. Midden Z.H. ligt hiervoor in gevarenzóne. Geadviseerd werd de vruchtwisseling voor bieten ruim te nemen, want, zo besloot spr. druk bieten telen is paard achter de wagen Tot slot werden door spr. lichtbeel den in kleur vertoont van de bespro ken gewassen met hun ziektever schijnselen. W0UBRUGGE Vergadering Feestcommissie 1928" Maandagavond kwam de Feest commissie 1928 onder voorzitterschap van de heer G. van Wijk en in aan wezigheid van burgemeester J. C. v. Wageningen in hotel Swama bijeen te bespreking van de feestelijkheden op 30 April en 5 Mei. Bij de bestuurs verkiezing werd de heer T. de Jong als penningmeester gekozen in de plaats van wijlen de heer C. van Kla veren, de heer S. Couperus in de plaats van de heer J. Kamminga, terwijl de heren G. van Wijk en J. H. Boot resp. als eerste en tweede voor zitter gekozen werden. Hierna ont spon zich een langdurige bespreking hoe de bevolking op gepaste en waar dige wijze Koninginnedag en de 10- jarige herdenking van de bevrijding zou kunnen vieren. In grote lijnen werden de volgende plannen voorge steld: 30 April in de middaguren kin derfeesten op het voetbalveld te Hoogmade voor alle schoolkinderen uit de gemeente onder leiding van het onderwijzend personeel (zulks na overleg met de feestcommissie al daar). Donderdag 5 Mei: Gezamenlijke kerkdienst, in de middaguren gecos- tumeerde optocht te Woubrugge, 's avonds feestavond met muziek, to neel en na afloop gezellig samenzijn. De commissie hoop op 10 Februari gedetailleerde plapnen ter tafel te brengen. Wassenaar telde op 31 December 1954 24759 inwoners, dat is 150 meer dan een jaar geleden, zo blijkt uit het overzicht over 1954, dat door B. en W. aan de gemeenteraad is aangeboden. Er vertrokken in de loop van '54 2194 personen uit de gemeente, dat is 96 meer dan er zich vestigden. Er wer den 414 kinderen geboren en er zijn 168 personen overleden. Er werden 198 huwelijken gesloten en 9 echt- scheidingsvonnissen ingeschreven. Dat er in Wassneaar nog grote wo ningnood is, blijkt wel uit het aantal van 554 erkende aanvragen om woon ruimte of verbetering van woonruim te. 207 van deze gegadigden zijn echt paren of a.s. huwenden, die nog over geen eigen kamers beschikken. De overige ruim 300 ingeschrevenen zijn gezinnen, die onvoldoende gehuisvest zijn. Het aantal samenwonende ge zinnen, dat volgens de huidige maat staven wel over voldoende ruimte be schikt, is in dit cijfer niet inbegrepen De woningbehoefte is dus nog veel groter. Er werden in '54 in totaal 271 mis drijven aan de politie gemeld, dat is 40 meer dan in het vorige jaar. In 189 gevallen kon klaarheid worden gebracht. Er werden 225 verdachten aangehouden. 4170 vreemdelingen van 25 ver schillende nationaliteiten meldden zich in de loop van 1954 voor een korter of langer verblijf in de ge meente. De grootste groep van een nationaliteit waren de 1463 Duitsers, de grootste groep op een na de 758 Amerikanen. De straatdienst van de politie maak te 1003 processen verbaal op, de ver keerspolitie deelde tijdens de sur veillance, die zich hoofdzakelijk con centreerde op de Rijksstraatweg 322 bekeuringen uit wegens verkeers overtredingen. 42 motorrijtuigen wer den in verband met ernstige gebre ken in beslag genomen. Het aantal verkeersongevallen steeg in 1954 zeer sterk tot een to taal van 627. Ruim de helft van deze ongevallen, nl. 375 deden zich voor op de Rijksstraatweg. Bij 7 ongeval len werd iemand gedood, bij 221 on gelukken werden een of meer be trokkenen gewond. Van 5 bestuur ders van motorvoertuigen, die onder invloed verkeerden van stex-ke drank werd het rijbewijs ingevorderd. De Wassenaarse brandweer werd in '54 91 maal gealarmeerd, waaronder 2 maal voor een grote uitslaande brand, 14 maal voor een kleine bin nenbrand en 12 maal voor een schoor steenbrand. De totale brandschade bedroeg naar schatting slechts ruim 43.000.— Het aantal door Maatschappelijk Hulpbetoon regelmatig ondersteun den bedroeg op 16 December j.l. 66. Het aantal voor uitkeringen in aan merking komende werklozen varieer de van 39 in Februari tot 17 in De cember. Roode Kruis-collonne in feeststem ming. Eenmaal per jaar treden de leden van de Wassenaarse Roode Kruis-colonne in een andere gedaan te op dan als helpsters en helpers in dienst van de lijdende mensheid: nl. als gastvrouwen en gastheren op een feestavond, die door een comité uit hun midden pleegt te worden voor bereid. Gisteravond werd weer zo'n feestavond gehouden en de zaal van het Vernigingsge'bouw was geheel het Verenigingsgebouw gevuld. Na een inleidend woordje door de heer G. J. van der Starre, reikte de colonnecommandant, dokter A. H. Bertels oorkonden wegens 10-jarige trouwe dienst uit aan mevrouw M. E. Verhart-van Zettefi en de heer G. van der Starre. Jkvr. S. A. de Beaufort, secreta resse van het afdelingsbestuur speldde beiden het bijbehorende in signe op. De uit Roode Kruishelpsters en helpers gevormde toneelgroep speel de daarna onder regie van mevrouw L. van der KnaapVerhagen de ver makelijke klucht „Het hing in de lucht" en de avond werd besloten met een tombola en een gezellig sa menzijn. Onder de genodigden bevond zich de gemeente-arts, dokter Wafelbak ker en een aantal leden van colonnes uit omliggende plaatsen. Geboren: Johannes J. zn van J. J. Vogels en T. M. Verdam. Ondertrouwd: T. W. J. Coenen en C. G. M. Huibers. P. A. Dobben en W. F. Mulder. M. J. J. Hulsebos en H. T. Klumper. Getrouwd: W. L. Kunst en I. A. Fokker. J. M. Brands en C. M. Lode- wijks. Overleden: J. P. H. Rits 2 jr. G. J. Simons 61 jr. J. van der Eent Braat 66 jr. J. de Geus 60 jr. J. A. Vos 81 jr P. E. Ramspek 69 jr. W. Ph. Veltman 89 jr en P. W. C. Sutorius 76 jr. HAARLEMMERMEER Geboren: Marion Jolanda dr van H. C. Oor en M. van Neuren; Nico- laas zn van P. C. Honcoop en H. van Tilburg. Willem zn J. Wesmaas en A. van Mastrigt. Rientie dr van A. van der Wekken en H. Veenstra. Johanna Wilhelmina Engeltje dr van A. van Tol en E. van Heek. Geertruida Ce cilia Maria dr van T. Hogervorst en G. B. Wennekers. Lena dr van R. M. Groeneveld en N. Koolhaas. Lily dr van H. Sneeuw en A. Griekspoor. Martinus Jacobus zn van H. M. Ris en A. H. Markenstein. Gerardus Mar tinus Maria zn van J. M. Sessink en G. J. Blokker. Jacobus Harry zn van H. J. Millenaar en A. E. Bokhorst; Gerbrand zn van G. Ramp en W. van Bodegom. Nelly Adriana dr van H. Moolhuijsen en A. P. Boer. flobert A1 dert zn van A. Maarsen en E. Weij. Cornelia Johanna Wilhelmma dr van J. H. van Dongen en W. H. van der Zwan. Gerrit Klaas zn van K. Ker- sloot en P. C. Baas; Willem zn van J. H. Naberhuis en P. de Zoete. Jantie Trijntje dr van A. S. Lageveen en S. F. Numan. Overleden: I. F. Adama 40 jr; G. Vardas 30 jr. P. Bokhorst 68 jr e. v. J. Rodenburgh.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2