mm I* Hfeisv mÊË De wereld wacht op wat Peking zal gaan doen MAO Wervel-stormen in de V.S* Resolutie over de Saar Jacht vernield door één slag Bijna windstil weer begeleidde de plechtigheden Tragische de Ver Fel debat in de Veiligheidsraad over Formosa 8Br jBL JL BH 11É£ branden in Staten WOENSDAG 2 FEBRUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13414 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KA1HOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 I 'zit knopen te tellen ^elefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f1.50 Veiligheidsraad gaf Mao een ujeek de tijd „Staakt-het-vuren"-kansen niet groot geacht De wereld wacht thans af wat Peking doen zal. Zal Mao gevolg geven aan de uitnodiging van de Veiligheidsraad, vertegenwoordigers naar New York te zenden om het debat in de raad over Formosa bij te wonen, of zal hij weigeren? De afgevaardigden bij de Veiligheidsraad hebben gisteren officieus be sloten communistisch China ten minste een week de tijd te geven om een beslissing te nemen. De zitting van de Veiligheidsraad is inmiddels verdaagd totdat het ant woord van Peking zal zijn ontvangen. BELASTING- GEMOPPER r\E uiteenzetting over de nadelige kant van de belastingen op eco nomisch en maatschappelijk gebied zijn de laatste jaren talloos. Voor een groot deel zal dit voortkomen uit het sterke wantrouwen van de mens te gen het ingrijpen van de Staat, voor al door middel van de fiscus, op dit terrein. In een der socialistische bladen klaagt men nu: „dat het juister zou zijn een evenwichtiger behandeling van de belastingpolitiek te geven en bij de voorlichting cck de voordelen meer uitgewerkt te bespreken. Dat de overheid dank zij de huidige belas tingpolitiek óók ten behoeve van het bedrijfsleven de openbare orde en veiligheid handhaaft, wegen aanlegt, buitenlandse handelspolitiek voert en economische voorlichting bedrijft, door middel van financiering van het onderwijs de uitvoerende en leiding gevende arbeiders opleidt, kortom in belangrijke mate het juridisch, eco nomisch en maatschappelijk kader schept, waarin de bedrijven werken, krijgt te weinig nadruk. Neen, altijd die bepaalde geestesgesteldheid in het bijzonder de negatieve kant van de belastingheffing naar voren te schui ven." Zo zucht de socialistische schrij ver in zijn commentaar op de thans verschenen nieuwe, uitgebreide, druk van het boek „De economische be tekenis van de belastingen" van prof. M. J. H. Smeets, hoogleraar aan de Katholieke Economische Hogeschool in Tilburg. „En nu gaat prof. Smeets, al zal hij het zo niet bedoelen, onder dat dagelijks gemopper ook nog een wetenschappelijke basis schrijven". Inderdaad, ook wij zijn van mening, dat alle publicaties een waarheidsge trouw en wijs, opbouwend karakter moeten bezitten en als er kritiek ge leverd moet worden, dat steeds met kennis van zaken wordt gedaan. Maar is het zo te verwonderen, dat de mens eens gaat mopperen als de overheid door haar regulerend optre den op economisch en maatschappe lijk gebied het particulier initiatief wat al te rigoureus aan banden legt? Toch moeten we bedenken, dat de afwijzende houding niet alleen op dat gemopper berust maar wel degelijk is gefundeerd op een principiële we tenschappelijke basis die afwijkt'van de socialistische denkbeelden. Het so cialistische streven op fiscaal gebied is wel treffend door de heer Hofstra geformuleerd op het N.V.V. congres in 1952. Hij zei toen: „Wie, zoals wij, de gehele structuur van de maatschap, pelijke samenleving wil veranderen* mag, neen moet ook de belastingpoli tiek gebruiken om de gewenste struc tuurverandering te bevorderen". Wij echter houden vast aan ons streven de maatschappij op positief Christelijke grondslagen op te bou wen en zo dat dit per saldo leidt tot heil van het geheel. Hier laten we ons niet van af houden. Dit impliceert ook een in mate nastreven van het bezit van aardse goederen en het beschik ken over het genot daarvan volgens de natuurlijke orde. 1I7IJ menen verder, dat tegen- woordig te gemakkelijk een be lastingheffing in het leven wordt ge roepen op politieke overwegingen en dan zonder degelijk gemotiveerde rechtsgronden. Zulks was al het ge val bij de invoering van de extra- winstbelasting, die dan ook weer spoe dig verdween en nu weer met de, door de socialisten zo warm toege juichte huurbelasting. Ook hier zou een willekeurige groep tot een extra heffing aan de Staat worden verplicht. Dit nu, menen wij, wordt als een onrechtvaardige inbreuk beschouwd op de eerbiediging van het eigen domsrecht van ieder mens. Dit stand punt noopte de Christelijke partijen er toe een neen te laten horen met betrekking tot het regeringsvoorstel „Huurbelasting" en kon het zelfs het voortbestaan van het kabinet in ge vaar brengen. In werkelijkheid is deze gang van zaken dus niet het gevolg van een ongezond gemopper doch een kwestie van recht en billijkheid ten opzichte van de mens in een Christelijke be schaving. Laten wij allen in liefde en broe derschap steeds trachten het algemeen belang te dienen. F. D. De premiers van het Britse Geme nebest, die in Londen bijeen zijn, hebben besloten voorlopig geen on afhankelijke stappen in de kwestie- Formosa te doen. Zij willen eerst de verdere behandeling in de Veilig heidsraad aanzien. De premiers ver wachten, dat Peking de uitnodiging zal aanvaarden, maar de meesten van hen zijn pessimistisch gestemd over de kansen op een „staakt het vuren". Premier Nehroe van India zou zich achter de aanspraak van de Chinese communisten op Formosa hebben gesteld. Een lid van de Britse socialistische partij heeft gisteren in het Lager huis aan premier Churchill gevraagd in hoeverre Churchill's verklaring dat Formosa moet worden terugge geven aan de Chinese regering, die hij in 1943 in Cairo heeft onderte kend samen met wijlen president Roosevelt en generalissimus Tsjang Kai-Sjek, thans nog Britse politiek is. De Britse premier antwoordde hierop: „De verklaring van Cairo was alleen maar een verklaring van gezamenlijk streven. Sindsdien is er veel gebeurd. Het probleem van For mosa is een internationale kwestie geworden, waarbij een aantal ande re landen nauw zijn betrokken. De kwestie van de toekomstige souve- reiniteit over Formosa werd in het Japanse vredesverdrag onopgelost gelaten". Het Labourlid John Strachey vroeg of Engeland openlijk bekend zal maken dat het voorstander is van een spoedige terugtrekking van de Chinese nationalistische troepen in ieder geval van de eilanden voor de kust, als meest belangrijke en practische stap naar een wapenstil stand in dit gebied. Churchill wei gerde, zich te binden en zei: „Ik heb op het ogenblik geen verdere ver klaring over dit onderwerp af te leg gen". De evacuatie der Tatsjen-eilanden. De Chinese nationalisten zijn gis teren in versterkte mate voortge gaan met het evacueren van burgers van de Tatsjen-eilanden naar For mosa. Duizend studenten, waaronder vijfhonderd vrouwelijke, werden per schip naar de haven van Keeloeng Vijf en twintig personen, onder wie vele kinderen, zijn om het leven ge komen bij wervelstormen, die de Amerikaanse staten Mississippi, Ar kansas en Albama Dinsdag hebben geteisterd. Het zwaarst getroffen is de plaats Commerce Landing in Noord-Missis- sippi, waar 22 doden te betreuren zijn. Daar werd een school verwoest. Er zijn circa honderd gewonden. ii Noord-Formosa gebracht. Volgens berichten van de nationalisten zijn de communisten bezig met torpedo- bootjagers en motortorpedoboten de blokkade van de Tatsjens steeds in tensiever te maken. De bewoners van de eilanden brengen het groot ste deel van de dag in de schuilkel ders door. Naar gemeld wordt, zijn Ameri kaanse functionarissen begonnen plannen uit te werken om nationa listisch China te helpen de te ver wachten vluchtelingen van de Tats jen-eilanden te voeden, te kleden en te huisvesten. Naar verluidt gaat het om circa 20.000 burgers, grotendeels vissers en hun gezinnen, en ongeveer 12.000 militairen. Het parlement van Noord Rijn landWestfalen heeft Dinsdag een resolutie over het Saargebied aange nomen, die was ingediend door de christen-democraten, de liberalen en de vertegenwoordigers van het (links christelijke) .Centrum". De reso'utie omvat de volgende vier punten: 1. Het telt dat hot Saargebied juri disch bij Duitsland behoort mag niet in twijfel worden getrokken. 2. De vrijheid van politieke me ningsuiting voor de bevolking van het Saargebied moet worden gegarandeerd. 3. De mogelijkheid voor de bevol king cm zich in alle vrijheid uit te spreken over de vraag of het Saargebied al dan niet bij Duits land moet blijven, moet door de zelfde internationale garanties worden verzekerd als het refe rendum over het Saarstatuut. 4. Een door dfe Saarbevolking vrij tot uiting gebrachte wil om de eenheid het Duitsland te hand haven moet gegarandeerd wor den door Frankrijk en West- Duitsland, de mogendheden, die het Saarstatuut garanderen,- en de regering van het Saargebied. VLIEGTUIGONGELUK BOVEN INDIA. Een „Dakota" van de Indische luchtvaartmaatschappij is Woensdag, kort na het opstijgen voor de vlucht Nagpoer-Nieuw Delhi, nabij het vliegveld van Nagpoer omlaag ge stort en in brand gevlogen. De tien inzittenden zijn om het leven geko men. Een waardevol motorjacht van Ne derlandse makelij, dat van Nederland naar Amerika werd vervoerd aan dek van het Nederlandse schip „Noordam", is midden op de Atlan tische Oceaan vernield door één en kele reusachtige golf. Het jacht, dat veertien ton mat, was gebouwd in Hilversum en be stemd voor een firma in Baltimore. De waarde van het scheepje werd ge raamd op ongeveer 130.000 gulden. Tijdens een zware storm sloeg een reusachtige golf over het dek van de „Noordam", waardoor het jacht werd losgeslagen en tegen de deklieren werd gedrukt. Het moet waarschijn lijk als totaal verloren worden be schouwd. Herdenking stormramp Windstil zacht weer begeleidde gisteren de herdenkingsplechtighe den die overal in de stormrampplaat sen gehouden worden. In Heyningen gemeente Fijnaart, een der zwaarst getroffen dorpen werd een monu ment onthuld ter nagedachtenis aan hen die de verdrinkingsdood vonden. Als blijvende herinnering aan de drie militairen die bij reddingspogingen in Klundert om het leven kwamen, is eveneens gisteren een gedenkplaat, aangebracht in een nieuw-gebouwde woning, onthuld. Honderden mannen en vrouwen onderbraken gistermorgen hun da gelijkse arbeid om getuige te zijn van de plechtigheid aan de Hoge Heining- se dijk. Het beeld dat vervolgens door de burgemeester van Fijnaart in het brandpunt van de belangstelling ge plaatst werd, stelt een man voor die in een beschermend gebaar een meisje omvat houdt. De voormalige commandant van de zware luchtdoelartillerie, overste Za- nino, trok gistermiddag het vlagge- doek weg voor een gedenkplaat in Klundert, waarin de namen van drie In Fijnaart is Dinsdagmorgen een monument onthuld ter nagedachtenis van de slachtoffers, die daar tijdens de watersnood van Februari 1953 zijn gevallen. Foto: Een beeld van de duizenden aanwezigen, terwijl zij langzaam langs het monument défileren. omgekomen militairen gegraveerd zijn. In Oude Tonge, waar de Waters nood drie honderd slachtoffers had geëist werd gistermorgen in de R.K. kerk een H. Mis van Requiem opge dragen. Zes-en-veertig mensen omgekomen Bij een brand, welke Dinsdagoch tend vroeg in een woningblok in Am sterdam in de Amerikaanse staat New York is uitgebroken, zijn ten minste zes personen, onder wie vijf kinderen, om het leven gekomen. Er zijn vier gewonden. Men gelooft, dat nog zes kinderen zijn opgeslo ten. Er woonden tien gezinnen in het woningblok. In totaal zijn deze week in een aantal tragische branden in zes ver schillende Amerikaanse staten 46 personen, meest kinderen, om het le ven gekomen. In een flat in New York City ver loren deze week drie kinderen en drie volwassenen het leven. Bij an dere branden in deze stad kwamen verder nog zes personen om. In Chuckatuck, in de staat Virgi nia, zijn Dinsdag zes kinderen tus sen de drie en 14 jaar verbrand. In Roseville, Georgia, kwam een 29-jarige moeder om het leven bij een vergeefse poging om haar vier kinderen te redden nadat in het huis mm, i TBMBM Deze foto's gemaakt tijdens een van de belangrijke zittingen van de Veiligheidsraad der V.N. in New York, tonen naast elkaar twee felle tegenstanders in een vrij heftig debat gewikkeld. Links zien we de vertegen woordiger van het Nationalistisch Chinese bewind, thans gevestigd op Formosa, dr. Tingfoe F. Tsjang en rechts staat de Sovjet-afgevaardigde Arkady A. Sobolev. Laatstgenoemde verzocht bij de aanvang van de vergadering, dr. Tsjang uit te sluiten van deelname aan de besprekingen in de V.N. over een eventueel staken van het 1 vuren tussen de „beide China's" hetgeen echter niet werd toegestaan. een oliekaóhel tot ontploffing was gekomen. In een kamp in Augusta, Georgia, kwam een sergeant van het leger met zijn drie jonge kinderen in een brand in hun huis om. In de staat Indiana vonden drie kinderen de dood in een brand die werd veroorzaakt door een overver hitte oliekachel. Nabij Liberty in Kentucky kwam een vrouw met haar twee kinderen om het leven toen hun boerderij in vlammen opging. Vliegende brigade voor Groot Brittannié Groot-Brittannië wil een vliegende brigade voor ingrijpen in kleine ge wapende conflicten aan de, grenzen van de communistische wereld in Azië, het Midden-Oosten of Afrika. Dit plan is gisteren door de Britse minister van Defensie, Harold Mac- Millan, aan de premiers van de lan den van het Gemenebest voorgelegd. De Britse regering zou een mobiele strategische reserve willen van twee Britse divisies, die op de Britse eilan den gelegerd zal worden. Voor het vervoer van deze divisies zal een vloot van transportvliegtuigen wor den gebouwd. Volgens welingelichte woordvoer ders heeft Groot-Brittannië aan Australië en Nieuw-Zeeland verzocht strijdkrachten bij te dragen voor de verdediging van Malakka en Zuid- oost-Azië. Naar verluidt, heeft de Australische premier er voorlopig in toegestemd een of twee bataljons te leveren. „MARSEILLAISE" OP DE LOOP. Een door Rouget de Lisle, de dich ter van de „Marseillaise", geschreven exemplaar van het Franse volkslied is uit bet Britse museum in Londen ontvreemd. Het handschrift, dat waarschijnlijk Zaterdag uit zijn vi trine is verwijderd, was in 1946 met andere boeken en handschriften voor 1.200.000 gulden door het Brit se museum gekocht. De dief, naar men aanneemt een fanatieke kunst verzamelaar, legde een goedkoop exemplaar in de plaats van het ge- stolene. SNEU VOOR DE NABESTAANDEN. Een oude vrijster, die Maandag op 85-jarige leeftijd in Palermo over leed, heeft goederen ter waarde van 14 millioen gld. vermaakt aan een aantal liefdadige instellingen en aan elk van haar elf bloedverwanten een bedrag van ongeveer 4.000 gld nage laten. Daar was geween en geknars van tanden. Aanhoudend zacht Het K.N.M.I. deelt mede: Op de Oceaan ten Noorden van de Azoren voert een brede Westelijke lucht stroming zachte lucht naar Spanje, Frankrijk en het Middellandse zee gebied. Vandaar transporteren Zuidelijke winden deze zachte lucht naar onze omgeving. In deze toestand komt maar weinig verandering. Noorde lijker op de Oceaan komt een koude luchtstroming voor. Op de grens van de warmere en de koude lucht ont wikkelen zich regelmatig depressies, die in de richting van de Britse eilanden bewegen. De regengebieden van de depressies nemen boven West-Europa in betekenis af. Een van de Oceaanstromingen nadert thans Ierland. Onder invloed van de ze storing, zal er morgen opnieuw wat regen in ons land vallen. t (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt des I morgens te 10 uur). WEINIG VERANDERING. Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk wat regen. Weinig verandering in temperatuur. Overwegend matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. 3 Febr.: zon op 8;21 en onder 17 32; maan op 13.22 en onder 5.42 uur. Het weer in Europa HELSINKI nevel —0 C. STOCKHOLM nevel 2 OSLO motregen 2 KOPENHAGEN zwaar bew. 1 ABERDEEN zwaar bew. 6 DUBLIN half bew. 3 LONDEN onbew. 3 BRUSSEL regen 6 PARUS zwaar bew. 6 BORDEAUX onbew. 3 GRENOBLE regen 5 NICE regen 10 FRANKFORT nevel —2 MUNCHEN mist —4 ZURICH nevel —o GENEVE nevel 1 LOCARNO nevel 5 WENEN mist 1 INNSBRUCK half bew. 2 ROME regen 11 Korreltje Jeugd is geen leeftijd, het is geestestoestand.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1