De enige woede, waarmee de huiselijkheid en de lieve vrede in het huisgezin gediend zijn Verzamelwoede teistert de Leidse familie Zwart Een speurtocht in duistere kroegjes naar zeer zeldzame suikerzakjes „Magdalena", een tilm vol realiteit en bezieling ZATERDAG 29 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 „Vandaag alleen bier" zei de baas Wij zijn eigenlijk allemaal behept met een zekere verzamellust. De garde robe van de filmster Gina Lolabrigida en de kist met knaken onder peet ooms bed bewijzen, dat wij er uit verzamelwoede niet voor schromen ons zelf letterlijk aan en een ander uit te kleden. Zouden we deze vorm van verzamelwoede beter hebzucht kunnen noemen, geheel anders is het ge steld met de acties van personen, die verantwoordelijk zijn voor vulling van musea en postzegelalbums. Hoewel natuurlijk iedereen de waarde van een verzameling klinkende' munten kan inzien, lijkt het ons wel eens aardig een aantal Leidse perso nen bij u te introduceren, die van de voorwerpen, die u dagelijks met een geringschattend gebaar weg werpt, een kleurrijke en leerzame verzameling hebben opgebouwd. met enige goede wil een schoonzoon reeds bij kunnen rekenen, maar een dergelijke saamhorigheid is binnen de muren van Leiden toch wel een zeldzaamheid. Het heeft echter wel lang geduurd voordat mevr. Zwart- Teunissen het voorbeeld van man, dochter en schoonzoon volgde. Locomotieven in de achtertuin IVE VERZAMELAAR is een zeer U (huiselijk mens. Op de momen ten dat een ander zich bezighoudt met het verzamelen van filmwijsheid in de bioscoop of een maximum aan tal procenten in 'n naburig taplokaal, zit de verzamelaar rustig thuis, zuigt aan pijp of sigaar en inspecteert zorgvuldig de aanwinsten van de dag. Natuurlijk zijn er talloze ver zamelaars, die om technische of hui selijke redenen geen gelegenheid krijgen om tot de huiskamer door te dringen. Zo houdt zich in het land van de onbegrensde mogelijkheden een ge- pensionneerde spoorwegman bezig met het verzamelen van locomotie- ven en ander rollend materiaal. Om zijn vrouw de moeite van het stof- afnemen te besparen heeft hij de hele zaak op rails netjes in de tuin achter het huis geparkeerd. Voor zo ver ons bekend hebben de verzame laars in Leiden niet met een derge lijk probleem te kampen en reiken hun noden niet verder dan het bezit van een enkele kast of andere ver- zamelruimte. Uitkomst voor de huisvrede. Er zijn natuurlijk vrouwen die de huiselijkheid van de man maar matig op prijs stellen en dol blij zijn als zij zich voor een ogen blik onder ons kunnen voelen. Toe gegeven dat het verzamelen van as en sigarettenpeuken niet meevalt, zijn de meesten echter toch blij man en zonen niet aan café of straat af behoeven te staan en hen regelma tig om zich heen te weten, ook al geldt hun aandacht dan niet haar. Een zegen voor een gezin wordt het echter wanneer op een gegeven mo ment mama haar alleenspraak op geeft en album en plakpot grijpt om ook haar vondsten voor het nage slacht te bewaren. Vanaf dat ogen blik zal zij de verzamelnoden van man en kinderen begrijpen en voor zover mogelijk lenigen. Tijd over voor hobby. Een dergelijk zeldzaam evenwicht heeft de familie Zwart woonachtig op de Haven 26b bereikt, ^u bestaat het gezin weliswaar uit slechts drie personen, al zou men er De heer Quirinus Brouwer druk be zig met het sorteren van zijn verza meling. zij in de keuken bezig met het bereiden van soep uit een pakje. Het kleurrijke pakje bracht haar op het idee en vanaf dat ogen blik is zij de enige verzamelaar van soepmerken in Nederland. De familie krijgt hierdoor gele genheid de meest verschillende soor ten soep te proeven, die er op dit ondermaanse in pakjes verwerkt zijn en mevrouw Zwart houdt door het bereiden van dit snelkokende nat tijd over om zich aan haar verza meling te wijden. Bij-verzameling noodzakelijk. F EN VERZAMELAAR kan zich niet beperken tot het bijeenga ren van de plaatjes of voorwerpen die zijn voorliefde bezitten, hij moet ook enige collecties aanleggen van ruilmateriaal. De heer Zwart bezit een uitgebreide, verzameling knip sels en boeken op zwem- en schaats- gebied. Daarnaast heeft hij echter nog een collectie foto's van Holland molens en om de ruilhandel met spaart hij bovendien suikerzakjes. Wij hebben kunnen constateren dat er in suikerzakjes meer zit dan een enkel brokje zoetstof. Een kwestie van durf. r\E VERLOOFDE van de dochter des huizes, de heer Q. A. Brou-, wer bezit meer dan duizend papier-' tjes met opdrukken, die bewijzen i dat er in een café of restaurant nog i wel wat anders dan jenever gedron ken wordt. Wij vroegen hem hoe al deze soms zeer kleurige hoesjes tot in zijn al bums zijn doorgedrongen. „De meesten heb ik zelf in de ca- fé's moeten halen, antwoordde hij.) „Je gaat er eenvoudig een kopje kof- j fie drinken of vraagt de eigenaar op de man af of hij een hoesje voor je heeft. Meestal krijg je er het suiker tje dan nog bij". Wij bekeken de zakjes eens en zagen dat er exemplaren bij zaten uit café's, waar wij zelfs in onze vlegeljaren niet durfden doordringen. „Ach", antwoordde hij op on ze vraag „dat is meer een kwes tie van doorzetten; meestal gin gen we met een paar man tege lijk naar binnen. Slechts een keer heb ik het meegemaakt dat de baas ons geen koffie verko pen wilde. Vandaag alleen bier: zei hij dreigend „Aan de gretigheid waarmee je het hoesje van het suikertje afscheurt zien ze bovendien meestal wel dat je toch geen stamgast wordt", voegae de heer Brouwer er nog aan toe. Douw voor Cadi-man. IN ZIJN VERZAMELING bevinden zich verschillende exemplaren, die toen zij van de persen rolden heel wat stof deden opwaaien. Zo liet een overmoedige Cadi-officier op een suikerzakje onder het Nederlandse wapen inplaats van „Je maintien- drai" het woord „Cadi" plaatsen. Het zakje kwam bij de minister op ta fel en de officier moest zijn chauvi nisme met een stevige douw betalen. De zakjes met het overmoedige op schrift werden onmiddellijk in be slag genomen en verbrand'. Enkc^ ontsnapten echter aan de vuurdood en de verzamelaars deden er goede zaken mee. Closet- en kastpapier. de heer Brouwer natuurlijk niet allemaal zelf is gaan ophalen, illus treren enigszins het volkskarakter van het land van herkomst. Ter wijl de Nederlandse zakjes in een stemmig blauw-wit, dat soms door rood tot de nationale kleuren wordt aangevuld, zijn uitgevoerd, bieden de Italianen hun zoete waar in felkleu- rige omslagen aan. Mevrouw ZwartTeunissen en mej. G. Zwart bij het „ter album bestellen" van sigarenbandjes en prentbriefkaarten. De Spanjaarden doen het een beetje minder en aan het soort papier kan men de standing van het café afmeten. Een gewoon stamlokaal doet de kwestie met een soort closetpapier af, terwijl een eerste klas hotel een vel kast papier gebruikt, waarin men de koffie rustig mee zou kunnen in pakken. Enkele Nederlandse zakjes worden versierd door de handtekening van Albert de Eooy en Lou Bandy, twee kleinkunstenaars, die him grijze ta lenten in een hotel gestoken heb ben. Verzameling bij elkaar gelopen. RIJKE doch wat éénzijdige ver zameling van haar verloofde bezit mej. G. Zwart een col'ectie, waarin bijna alle facetten van de verzame laarsmogelijkheden aanwezig zijn. Zo bezit zij een grote serie sigarenband jes, foto's van s'adhuizer. uit geheel Europa Leidse doorkijkjes, postze gels en een aantal medailles, die zij echter samen met haar verloofde met wandelen gewonnen heeft. De laatste verzameling heeft een ere plaats gekregen in een muurkastje. Zij telt minstens een paar duizend gelopen kilometers al is de honore ring van al deze moeite in plakken natuurlijk belangrijk minder. De verzameling sigarenbandjes is ver reweg de grootste, die wij ooit on der ogen kregen. Zij stammen voor een groot deel nog uit de tijd dat de Nederlandse jeugd haar vaders en voogden dwong zich terwille van de sigarenbandjes een nicotinever- giftiging te roken. Iedereen doet mee. OET GEZIN ZWART HEEFT ZICH **in de gehele buurt een zekere bekendheid verworven. Iedereén spaart braaf mee en elke dag weer overhandigen de leveranciers tege lijk met het wisselgeld de bandjes en zakjes, die zij de vorige avond met veel zorg van hun genotsartike len gepeld hebben. Alle papiertjes, die de waren aantrekkelijk maken, kan de familie gebruiken: van si naasappelhuisjes tot bierviltjes toe. Deze verzamelwoede geeft een on derlinge 'band, die menige eenzame vergaarder van louter knaken hen in zijn beste momenten, van harte zal benijden. Tegen een vrouw niet alles zeggen Maar je kunt wel zeggen: „Wat ziet U er charmiant uit." Als je dat zegt, dan weet je onbewust, dat de kleren een grote rol spe len bij je oordeel. En de vrouw weet dat de echte alkalivrije Ech- falon zongt voor mooie vrouwen kleren. Natuurlijk, voor de fijne was is Echfalon nog nooit over troffen. Maar Echfalon is ook niet duurder. Dus waarom ook de gezinswas niet zo mooi ge wassen? Zo vlug en zo veilig. Dat is toch logisch. Eén wasmid del, het fijnwasmiddel, de echte alkalivrije Echfalon vodr alles wat gewassen wordt! Hoe vuil het ook is, Echfalon maakt weer als nieuw. Profiteer van de moderne we tenschap zorg dat U Echfalon in huiis hebt. U kunt er zoveel mee doen en het kost zo weinig. Pas enkele maanden geleden, zo vertelde zij ons, werd zij het verzamelen van louter kapotte kousen zat. Op het ogenblik dat zij haar eenzame positie in het gezin het sterkste voelde, wasl zijn schoonzoon gaande te houden Een zeldzame prentbriefkaart uit de verzameling van de familie Zwart, de Schuld, boete en vergelding op gevoelige wijze uitgebeeld Met de film „Magdalena de zon dares", welke deze week in het Lido- theater gegeven wordt, heeft de Ita liaanse regisseur Augusto Genina een zeer bijzonder, doch ook uiterst ge waagd onderwerp op het witte doek gebracht. In deze film wordt de geschiede nis verhaald van een jonge vrouw, die meende te zijn teleurgesteld in haar vertrouwen op de heilige Maagd, doordat zij op tragische wij ze haar dochtertje verloor bij een noodlottige brand. Zij tracht op weer zinwekkende wijze wraak te nemen, wanneer zij aangeboden krijgt in een boete-processie op Goede Vrijdag o.L. Vrouw uit te beelden. Magda lena verlaat haar verdorven omge ving en meldt zich bij de parochie- pastoor aan als hoofdfiguur in de processie. Gekleed als Madonna wil zij haar wraak op de Moeder Gods koelen en haar profanerend werk gaan verrichten. De tegenzin der dorpsbewoners, dat een „vreemde" deze rol zal vervul len brengt hen in opstand, maar de pastoor weet hen tot rede te bren gen. Als zij dan gekleed in haar witte gewaad met blauwe mantel nog even de kerk in gaat, ziet zij een vrouw voor het Madonnabeeld het behoud van haar ziek kind af smeken, do:h als de vrouw haar ogen opslaat, meent zij in Magdalena een verschijning van de Madonna te z:en. De moeder richt dan tot haar net verzoek en in haar verbijstering kniict Magdelena toestemmend met het hóófd. De moeder in een wonder gelovend, ijle de kerk uit om he. ganse dorp haar verhaal over een (vonder te vertellen. Die ommekeer in haar opzet is Magdalena te sterk; zij wordt getroffen door de genade, onthult haar wraakplannen en haar zondig leven aan de pastoor en krijgt vergeving. Zij gaat dan verklaren, dat zij niet de Madonna is, maar als door een wonder wordt het kind beter. Magdalena besloot daarop heime lijk te vluchten, maar wordt door de bewoners tegengehouden, totdat de man, d:e haar geld gaf voor de in elkaar gezette comedie, het leven van Magdalena onthult, omdat zij een aanzoek van de lafaatd heeft af gewezen. Woedend keert de menigte zich tegen haar en het einde is de dood door steniging. Een precair gegeven ongetwij feld, omdat hier geoordeeld wordt over schuld, boete en vergelding, omdat lner het geloof aan het mo gelijke wonder in zulk een bijna ho peloze situatie sterk op de proef ge steld wordt. Er ligt bovendien een zekere pa thos over geheel dit gebeuren, waar- in het zuidelijk temperament een voorname rol speelt. Of niet-katholieken in het ver haal zullen geloven, is een open vraag en in verband daarmee dringt zich ook de vraag naar voren, of de film wel het juiste middel is om zulk 'n precair gegeven over een bovenna tuurlijke zaak vorm te geven. Hoe het evenwel ook zij, voor katholie ken boven 18 jaar is de film door de Haarlemmerstraat ter hoogte van de Mon Père omstreeks de eeuwwisseling. het stervend kind, om de moeder te i kfc goedgekeurd en voor hen mo gen we deze film wel bijzonder aan bevelen. Regisseur Genina, die zijn sporen overigens wel verdiend heeft, wist van deze fraaie kleurenfilm filmisch iets zeer goeds te maken. Hij zocht voor de verfilming een omgeving, waarover de atmosfeer van het drama reeds gespreid lag, n.l. het kleine arme dorpje Sannio bij Telese, wiens bewoners de sporen dragen van een leven vol ontberin gen, waar de natuur zelf als het ware de vijand is van betere gevoe lens. Genina leerde hier, dat de tragedie van een enkeling slechts betekenis krijgt, wanneer zij als achtergrond een menigte heeft, die er gebruik van maakt haar hartstochten te bot vieren. Daarom bracht hij voor de camera een groep eenvoudige lieden, wier eenvoud aan het primitieve grenst. Daartegenover plaatst hij grote acteurs, die persoonlijkheid konden stellen tegenover de kracht van de massa. Daarom gaf hij de onzeggelijk zware hoofdrol aan Marta Toren, Zweedse van origine, die behoort tot de meest karakteristieke actrices, die de film kent. In de creatie van de verschopte en versmade vrouw toont zij zich inderdaad een actrice van formaat. De gevoelige figuur van de dorps pastoor, van wie zo nodig grote kraoht geëist wordt om te kunnen op treden, wordt vertolkt door Gino Cervi, die reeds in andere films (oa. als tegenspeler van „Don Camillo") zijn sporen verdiend heeft. Lang vóór de eerste vertoningen van de film hingen overal in Rome de affiches,, waarop de mooie ogen van Marta Toren waren afgebeeld. Het zijn de ogen van Magdalena, die haar zonde betreurt en een begrip van medelijden vragen. Wij aarzelen niet te zeggen, dat Magdalena een der opmerkelijkste films is van de laatste tijd, waarin de regisseur een beeld geeft van zijn zuivere ga ven van geest, fantasie en hart.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8