Cynische mensen kwamen bij wenende Madonna tot inkeer E WEET 'N ZATERDAGMORGEN IN SIRACUSE De Kerk, een meesteres vol wijsheid WEET U HET OOK NIET DE LEIDSE COURANT 57 Zittingen voor onderzoek van getuigenverklaringen J^ET WAS EEN GEWONE DAG, zoals er duizenden zijn in een mensenleven. De zon was opgekomen, dat kon iedereen, die ontwaakt was, vast stellen en volgens de kalender was het Zaterdag 29 Augustus 1953. In Siracuse begon deze dag als alle an dere dagen. De vissers gingen naar de haven, de boerenknechten naar het land en de zakenmensen deden hun winkels open. Wie werk had, ging aan de slag en.wie geen werk had, wandelde naar de bekende plei nen, waar ontmoedigde werklozen elkaar vergiftigden met communis tische propaganda. Goed verzorgde en verpauperde kleuters speelden in de straten. De verdere aanblik van de stad bestond uit rijen gevels, die of ze nu mooi of lelijk waren in ieder geval de verdienste hadden een massa ellende aan het gezicht te onttrekken. In één geval slechts zou bekend worden, wat er zichi op die Zaterdagmorgen binnen de besloten heid van een huis afspeelde. Het gebeurde in de oostelijke bui tenwijk, die bewoond wordt door vissers, boerenknechten en arbei ders. Een jonge vrouw, Antonina Jannuso, had voor de zoveelste keer, sinds zij een kind verwachtte, een van die hevige krampaanvallen. Haar schoonzuster en een tante stonden naast haar bed, gedoemd tot mach teloos toezien. Krimpend van pijn lag daar die tengere gestalte. De aan val duurde langer dan gewoonlijk en de vrouwen wilden juist de dok ter gaan waarschuwen, toen de zieke plotseling rustig werd en op kalme toon zei: „De Madonna schreit." TWIJFEL OVERWONNEN. DE REACTIE van de twee vrouwen was, zoals men die zich gemak kelijk kan indenken. Met medelij dende blikken zagen zij op de zieke neer, maar Antonina liet zich niet van haar stuk brengen. „Ja, de Madonna schreit", zei ze nog eens. „Kijk maar!" Haar pijnen waren als bij tover slag verdwenen en zij voelde zich goed en gelukkig. Verbaasd en ontroerd keken de beide vrouwen omhoog naar de beel- j tenis van het Onbevlekt Hart van Maria en zij zagen, hoe uit de ogen van de Madonna tranen vloeiden, die op het bed neerdrupten. Slechts even keken de vrouwen en toen renden zij de straat op. Zij spra ken iedereen aan, liepen winkels in en uit en intussen klonk haar uit roep: „Een wonder! Een wonder! De Madonna schreit!" Aanvankelijk schonk men weinig aandacht aan de kreten. De mensen gingen door met hun werk en som mige haalden de schouders. „D'r zijn er een paar gek gewor den", luidde het commentaar. Maar langzamerhand bleef een en kele voorbijganger stil staan en kwa men de eerste kinderen toelopen. Nieuwsgierige buren zagen geen kans om langer passief te blijven en zo vulde zich de slaapkamer, waar Antonina nog steeds gefascineerd naar de Madonna keek, zich al spoe dig met de eerste nieuwsgierigen. hoofdeinde van het bed. Het was een huwelijksgeschenk aan Antonina, die een vurige devotie heeft tot de H. Maagd. Zij had de Madonna als bijzondere beschermster van haar huis een ere-plaats gegeven en di rect na het optreden van haar ziekte was zij voor deze beeltenis neerge knield, om genezing van haar kwaal te vragen. Zij had een soort zwangerschaps vergiftiging. Vaak kreeg ze flauw tes en soms kon zij niet zien. Maar nu de Madonna weende, voelde zij zich genezen en deze ver andering had zich in één ogenblik voltrokken. Nadat de eerste nieuwsgierigen overtuigd waren, had het nieuws van, de wonderbare tranenvloed en de genezing van Antonina zich als eeny lopend vuurtje door Siracuse ver spreid. In drommen trok het volk op naar de eenvoudige arbeiderswoning, Tóiddend en zingend. De politie moest er aan te pas komen om het verkeer te regelen en ook om de or de te handhaven, want de onstuimige Sicilianen drongen, om binnen te komen. Allen wilden de Madonna j zien. POLITIE GREEP IN. TTOCH BEVONDEN zich in de me- nigte niet alleen vrome lieden. Velen waren er van overtuigd, dat het een geval van massasuggestie be trof of van bedrog. Zij gingen alleen kijken, om stof tot vrolijkheid te vin den tussen onnozele en dweepzieke mensen. Er waren werklieden onder en winkeliers, notabelen en opgescho ten jongens, ouden van dagen en i mooie meisjes met dure auto's. En midden in dat gedrang stond ook An-1 gelo, de man van Antonina, een niet practiserend katholiek, verlegen te kijken. Vervuld van een instinctief wantrouwen was hij naar huis ge gaan en hij had geproefd van de tra nen, om na te gaan, of het wel echte tranen waren. Ook hij had het hoofd gebogen, evenals zovele cynische mensen, die in de 'slaapkamer tot inkeer kwa men. Met watjes trachtten de bezoekers wat vocht op te vangen en buiten, voor de woning, werd het steeds drukker. Tenslotte kreeg de politie opdracht het beeldje in beslag te ne men en naar het politiebureau te brengen. Zij wikkelde het in kran ten, die al spoedig doordrenkt wer den van het geheimzinnige vocht. De mensen namen er geen genoe gen mee. Zij eisten hun Madonna op en voor middernacht was het beeldje weer terug op zijn plaats aan de wand. i Een gedeelte van de Piazza Euripide met een grote menigte pelgrims. MEESTERES VOL WIJSHEID. 1UU, NA BIJNA ANDERHALF JAAR, beschikt men over vele getuigenverklaringen en documen ten ten aanzien van het gebeurde te Siracuse. Van 29 Augustus tot 1 Sep tember heeft het beeldje bijna on onderbroken geschreid. Vele duizen den mensen, niet alleen uit Siracuse, maar van geheel Sicilië en zelfs van het vasteland hebben de tranen met eigen ogen aanschouwd. aanzien van wonderen een grote voorzichtigheid betracht, liet in Si racuse een onderzoek instellen door een commissie, die bestond uit dok toren en scheikundigen. Deze com missie verklaarde in een rapport, dat zij de Madonna zag venen en dat het vocht bij het onderzoek van de zelfde samenstelling bleek te zijn als echte mensentranen. De aartsbisschop van Siracuse zei de, nadat bij het wonderbare beeld het rozenhoedje was gebeden: „Naar het schijnt heeft Maria onze stad uit verkoren om ons haar macht, haar goedheid en barmhartigheid te to nen. Voorlopig kan noch moet ik mij uitspreken over de feiten, die op de ze plaats zoveel volk hebben doen toestromen. De Kerk spreekt zich slechts uit na rijp beraad, want zij is een meesteres vol wijsheid en voor zichtigheid en heeft geen haast. Gij moet U dus niet verwonderen, dat Uw bisschop dit gereserveerde en waardige gedrag van de Heilige Moe derkerk navolgt, maar wees daaren tegen ook gij kalm en waardig, zon der dweperijen en overdrijving". BUITENGEWOON NAUWKEURIG. QP 22 SEPTEMBER '53 WERD ER door de kerkelijke overheid een rechtbank ingesteld, die in 57 zittin gen met de grootste nauwkeurig heid honderden getuigenverklaringen heeft verzameld van personen van alle standen, leeftijden en levensop vattingen, die gezworen hadden de waarheid te zullen zeggen. Een fotograaf, die een foto van de wenende Madonna had gemaakt, werd eveneens gehoord. Na afloop zeide hij: „Ze zijn inderdaad wan trouwig, die priesters. Ze hebben mij een eindeloos aantal vragen gesteld, zodat met mijn verklaringen al zes foliobladen werden gevuld!" De aartsbisschop zeide na het overbrengen van de beeltenis naar een plein: „Ons geloof heeft geen strikte behoefte aan nieuwe wonde ren, om zich te verdedigen en om te triomferen. Laten wij ons dus allen 1. Het miraculeuse beeld van Maria in Siracuse jaardag van het wonder werd er aan de voeten van de beeltenis een Pon tificale H. Mis opgedragen tijdens welke 'n pater preekte over „zijn ge nezing, verkregen als een gunst van de Madonna na adht maanden on dragelijk lijden en pijnlijke onbe weeglijkheid tengevolge van een door de geneesheren ongeneeslijk verklaarde kwaal". Op 9 Mei 1954 werd de eerste steen gelegd voor de oprichting van een heiligdom, dat zal verrijzen op de Piazza Vittoria. Duizenden pelgrims stromen thans naar Siracuse en de genezingen van de ziel zijn er zeer talrijk. Maar ook zijn er reeds vele gevallen in onder zoek over genezingen van 't lichaam. Tientallen getuigenverklaringen wor den onderzocht en de Kerk is we derom voorzichtig om er het zegel van authenticiteit en bovennatuur lijke verklaring aan te geven. „Want", zo verklaarde de aartsbis schop van Siracuse, „hét geloof al leen heeft betrekking op het onfeil bare woord van God, terwijl ons „ge loof" aan feiten, die miraculeus ge noemd worden niet anders kan zijn dan een geloof op getuigenverkla ringen, die aandachtig en uiterst nauwkeurig gewogen moeten wor den. U vraapt.... wij antwoorden Het huis, waar het wonder gebeurde. Op deze foto ziet men Antonina juist haar woning binnen gaan. Een gepensionneerde politieman, die de eerste dag niet was gaan kij ken, omdat hij niet in huilende beeldjes geloofde, maar de tweede dag gegaan was, teneinde niet voor een ongelovige te worden gehouden, heeft het beeldje nauwkeurig beke ken. Een kapelaan maakte er een foto van, die duidelijk de tranen en de gezwollen ogen van de Madonna toont. De kerkelijke overheid, die ten gedragen als de Kerk en overdrijvin gen vermijtten". De ontzettende nauwkeurigheid, waarmede het onderzoek werd ge leid, blijkt overigens uit het feit, dat de rechtbank zich zelfs nauwkeurig heeft laten voorlichten over de ma terialen waarvan en de wijze waar op het betreffende beeld werd ge maakt. 'N HEILIGDOM VERRIJST. IN BEGIN DECEMBER 1953 legden de bisschoppen van Sicilië een verklaring af, dat zjj éénstemmig tot de conclusie waren gekomen, dat het schreien inderdaad heeft plaats ge had. Ter gelegenheid van de eerste ver- T. L. de G. Hoe luidt het adres van de vereniging „Doe de was de deur uit". Antwoord: de secretaris is mr. H. G. Pollee, Karei Reinierzkade 131, Den Haag. A. E. Hoe luidt het adres van het bureau Rijksbemiddelaars? Antwoord: Emmaplein 6, Den Haag. J. N. Het dak van de door mij bewoonde woning lekt als een mand je. De eigenaar wil er niets aan doen, omdat het huis verkocht wordt. Wat kan ik doen? Antwoord: u kunt u per ongezegeld verzoekschrift af te geven op de griffie wenden tot de kantonrech ter. In dit verzoek geeft u naast uw klachten, mede op de naam en het adres van u en van uw huiseigenaar, alles zeer volledig. Tenslotte vraagt u een dag te willen bepalen, waar op uw zaak ter terechtzitting zal worden behandeld. He voornemen van uw huiseigenaar ontheft hem niet van de plicht u het ongestoorde genot te laten van het gehuurde. Bent u reeds bij Bouw- en Woning toezicht geweest? Ook deze. dienst wil gaarne bemiddeling verlenen en zich in verbinding stellen met de eigenaar. B. J. V. Als een dienstplichtige naar het buitenland gaat, kan hij dan moeilijkheden krijgen als hij tussen tijds Nederlands 'grondgebied be zoekt? En hoe gaat het als hij bui tenlands vertoevende, van het ene land naar het andere gaat? Antwoord: wil een dienstplichtige naar het buitenland vertrekken, dan moet hij vrijstelling vragen (onder opgave van redenen) aan de minis ter van Oorlog. Doet hij dit niet en vertrekt hij toch, dan wordt zijn adres opgespoord bij het bevolkings kantoor of familieleden, waarna de oproep verzonden wordt via de Ne derlandse consul. Is betrokkene nog niet dienstplichtig, dan kan hij na tuurlijk gaan als hü de benodigde papieren heeft, maar is hij aan de beurt, dan Vblgt oproeping op de wij ze als boven omschreven. Komt hij tussentijds in Nederland, dan wordt hij eveneens aangehouden en, ten zij hij kan aantonen, dat hij met ver lof is (waarnaar wel terdege wordt geïnformeerd), natuurlijk ingedeeld. Het is zaak om alles terdege te over wegen, want het is niet eenvoudig om zich op de een of andere manier aan de dienstplicht te onttrekken. Al zal het eventueel een paar maan den duren, vinden doen ze elke dienstplichtige toch, daar kunt u wel op rekenen. een nieuwe rdl open in de zon, tot dat de kleur gelijk is aan die van het behang in de betrokken kamer. Daarna kunt u normaal gaan bijplak ken. Denkt u er vooral om geen nieuw papier te plakken over vet vlekken, want deze trekken dan door. In dat geval eerst het oude be hang ter plaatse verwijderen. A. G. v. H. Ik bezit een nieuwe kachel en er vertonen zich donkere vlekken op de gemoffelde plaat. Wat te doen? Antwoord: probeert u het eens, als de kachel koud is, met poetsex tract. Indien niet onafbrandbaar ge lakt, komen er steeds van dergelij ke vlekken door de warmte. Abonné. Is het waar, dat een haai, alvorens aan te vallen, zich eerst op zijn rug legt? Antwoord: ja, dit is zo. Door zün eigenaardig gevormde bek moet het dier zich eerst omkeren, wil het zijn prooi kunnen bemachtigen. N. v. d. B. Moet men met zwik ken bekennen? Antwoord: er moet óf kleur be kend worden óf getroefd worden. Vraag: Betreffende adres populair Nederlands aquarium-tij<"schrift. Antwoord: „Het Aquarium", offi cieel orgaan van de Ned. Bond „Aqua-Terra", Redactie Stationsweg 140, Alkmaar. Secretariaat Aqua riumver. „De Natuurvriend", L. M. Overduin, Oude Singel 188, Leiden. VYtLKE HLAAfS MEIV1EM WU OP DF WERELD IM? IifTl J. B. A. D. Kan behang door de zon bijgekleurd worden? Antwoord: ja, dit is wel aan te be velen, voordat u beschadigde plek ken overplakt, anders blijft u lange tijd verschil in kleur zien. u legt plotseling genezen. Allen keken verwonderd naar het gekleurde gipsen Ma- donnarelief op de zwarte glasplaat, dat aan de wand hing boven het De Aartsbisschop van Siracuse draagt de H. Mis op aan de voet van het miraculeuze beeld.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5