3)e CcidaeSou/ïa/rit V* m Eden s vredesplan voor Formosa Geenchinbaezoek Degrclle te Tanger? EVACUATIEPLANNEN Tatsjen-eilanden gereed Arabieren onder één bevel Terreurdaden op West De vermoorde herleefde -Java Millionair in zijn woning vermoord VRIJDAG 28 JANUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13410 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. I naar Formosa! KA 1HOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACU1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ f2.15 p mnd„ f 6 40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1-50 GEMEENTELIJK LEVEN OTEEDS DRINGENDER wordt het probleem van het gebrek aan be langstelling der burgers in de ge meentelijke politiek en in de zaken der gemeente. Ook in het parlement is dit bij de behandeling van wets ontwerpen betreffende de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeen ten alsmede by de begroting van Bin nenlandse Zaken de laatste tijd her haaldelijk ter sprake gekomen. Het gaat met de politieke belangstelling niet alleen landelijk maar ook ge meentelijk bergafwaarts, het schijnt zelfs in sommige gemeenten zo te zijn, dat men niet eens meer vol doende krachten kan aantrekken, die én voldoende kennis én voldoende politieke belangstelling hebben voor het deelnemen aan het bestuur der gemeente. De oorzaak hiervan is niet moei lijk te vinden. Door het wegvallen van het eigen gemeentelijl. belas tinggebied is de gemeentelijke zelf standigheid ondermijnd. De gemeen ten kunnen op het financieel verloop van hun eigen zaken weinig of geen invloed meer uitoefenen, zij kunnen voor een groot deel alleen maar ne gatief werken en bepalen wat er niet kan geschieden, dat men eigenlijk zou willen doen. De belastinggelden vloeien zo goed als alle in de Staats kas, het komt er practisch op neer, dat de Staat de gemeenten onder steunt ongeveer op basis van nood druft en dan is er van een eigen ge meentelijk bestaan geen sprake meer. Er bestaat zoals bekend een Corfi- missie Oud, die al jaren zit te dok teren aan het probleem der gemeen telijke zelfstandigheid en er blijk baar niet uitkomt, omdat zij de vraag moet oplossen: hoe kunnen wij de gemeentelijke zelfstandigheid her stellen zonder dat de Staat zoveel van haar belastingheffing prijs geeft ten bate van de gemeenten, dat deze weer een eigen financieel bestaan kunnen leiden. Een vreemde opgave, indien men beseft, dat beide elkan der eigenlijk uitsluiten. Want het is juist de centralisatie door de Staat, welke het gemeentelijk leven doet afdrijven van de democratie in de richting van het dictatoriale bestuur. En dit is dan nog maar één punt. Daarnaast dreigt nog het gevaar van de uitbundige groei der gemeenten, waardoor de burgers nog meer van de eigen gemeente vervreemden en dan is het drama compleet. [JIT DRAMA nu kan men door annexatie, welke door verlan gens van verschillende gemeente ook al actueel is geworden, alleen nog maar verergeren. Wij bedoelen niet de annexatie of liever de samenvoe ging van verschillende gemeenten, die zo klein zyn, dat een eigen be staan niet meer verantwoord kan worden geacht. Wij bedoelen de annexatie door een grote gemeente van omliggende kleinere gemeenten, die echter groot genoeg zijn om een eigen gemeente lijk leven te hebben en dat soms ook inderdaad bezitten. Wij bedoelen de ze annexatie, waarbij geen rekening wordt gehouden met de geestelijke factoren van de democratie. Juist om die annexatie wordt het tijd, dat men zich gaat bezinnen op de steeds voortschrijdende inkrimping van de gemeentelijke zelfstandigheid. Het gemeentelijk leven is een on derdeel van onze staatsregeling. De staatsregeling, waaronder ons volk leeft, is de vrucht van een his torisch gegroeid proces. Wie ten aan zien van de verhoudingen en feiten een principieel christelijk standpunt inneemt, vindt in die staatsregeling elementen, die hém aantrekken, om dat zy het kenmerk dragen van de invloed der christelijke levensbe schouwing. Hij zal in die staatsregeling echter ook stuiten op regelingen en bepa lingen, die een revolutionare oor sprong verraden. Een belangrijk on derdeel nu van onze staatsregeling betreft het bestuur der gemeenten. Wie aan onze gemeenten denkt, komt direct voor de vraag te staan welke plaats de gemeenten in ons nationaal geheel innemen. Zijn de gemeenten niet meer dan territoriale onderde len van het land, waarin wij wonen: onderdelen, die dienen om het be stuur en de administratie van het anders te grote geheel te vergemak kelijken? Of zijn deze gemeenten binnen zekere perken te beschou wen als zelfstandige grootheden, die in verband met haar aard en geschie denis recht op een eigen bestaan hebben en daarom als levende leden van de Staat behoren te worden er- kMid? T)rs A. Bogaardt, de burgemeester van Rijswijk, heeft kort geleden in een belangwekkende rede deze vra gen gesteld en daarop ook geant woord. Hij heeft een antwoord op deze vragen geformuleerd en gesteld, dat bij de beantwoording van deze vra gen twee beschouwingen tegen el kaar botsen. De ene berust op de be ginselen der revolutie, de andere vindt haar steunpunten in de Heili ge Schrift en de historie. Heel de aard van de revolutie brengt mee, dat zij niet wil voortbouwen op het geen onder Gods leiding in de loop der geschiedenis is gegroeid. Zij wil juist het omgekeerde. Zy wil alles Nehroe's bemiddeling De Britse minister van buiten landse zaken Eden heeft een plan op gesteld voor de vrede rondom For mosa, welk plan ongetwijfeld bespro ken zal worden op de bijeenkomst van de premiers van het Britse Ge menebest, die Maandag a.s. te Lon den zal worden geopend. Mits de Amerikanen en de Chinese nationalisten het goedkeuren, zal Eden waarschijnlijk aan premier Nehroe verzoeken de Chinese com munisten er toe te bewegen het plan te aanvaarden. De belangrijkste pun ten zouden zijn: 1. De Veiligheidsraad zal op de ba sis van een Nieuwzeelandse resolutie een beroep op communistisch China en Tsjang Kai-sjek doen, om in te stemmen met een wapenstilstand, die echter geen afbreuk aan hun wettige territoriale aanspraken doet. 2. Nationalistische Chinese troepen zullen zich van alle eilanden voor de Chinese kust de Tatsjens, Matsoe en Quemoy terugtrekken. 3. Terzelfder tijd gaat communis tisch China er mede accoord zich te onthouden van aanvallen op Formosa en de naburige Pescadoren, zulks hangende een eventuele vreedzame regeling van de met elkaar strijdige souvereiniteitsaanspraken. 4. De Westerse mogendheden zul len opnieuw de communistisch Chi nese eis voor vertegenwoordiging in de Ver. Naties in studie nemen. De Nieuwzeelandse premier Sydney Holland verklaarde gisteren in Lon den dat zijn land vastbesloten is een rol te spelen, om de spanning rond Formosa te verminderen. Zoals men weet, zal Nieuw Zeeland vermoede lijk een resolutie indienen bij de Veiligheidsraad. Premier Holland zei overigens dat de gevaren voor een Het Belgische persagentschap „Bei- ga" meldt uit Madrid, dat de gewe zen Rexistische leider Leon Degrelle zich thans te Tanger bevindt. Hij zou daar verblijven met een vals Spaans paspoort, op naam van Martin Sanchez. Volgens de correspondent zou De grelle sedert 1945 in Spanje gewoond hebben. Van daaruit maakte hij rei zen naar Portugal en Tanger. Hij was zeer populair in bepaalde Spaanse kringen en men zag hem dikwijls op mondaine recepties en zelfs bij officiële plechtigheden. De grelle was een intieme vriend van de burgemeester van Madrid, de graaf de Mayalde. WIEGEN- EN KINDERLEDIKANT EXPOSITIE bij HAARLEMMERS1R. 179 Meer dan 50 nieuwe modellen nieuw maken, los van de traditie en het eigen inzicht doen prevaleren. Met miskenning van hetgeen in een reeks van eeuwen is gegroeid heb ben deze revolutionairen maar één oogmerk namelijk het besturen van het hele land vanuit één centrum mogelijk te maken. Dat geschiedt dan ook in de dictatoriaal geregeerde landen. Dat ziet men nu ook hier in de centralisatie van het bestuur en het zou juist een democratische re gering moeten zijn, die, dit gevaar onderkennend, zich zo spoedig mo gelijk daarvan zou "willen losmaken. Nederland heeft met een dergelijk revolutionair streven naar centrali satie reeds anderhalve eeuw geleden kennis gemaakt. Toen de Fransen hier op het einde van de achttiende eeuw als bevrijders werden binnen gehaald, kregen reeds spoedig Fran se denkbeelden de overhemd. In de ontworpen staatsregeling van 1798 was van de aloude Neder landse provinciën geen sprake meer, maar werd het grondgebied van de Bataafse Republiek verdeeld in acht departementen, die om elke his torische herinnering weg te vagen werden genoemd naar rivieren en eilanden: zoals het departement van Texel, van de Ryn, van de Oude IJsel. Elk departement werd weer onderverdeeld in zeven ongeveer ge lijk bevolkte ringen en elke ring in verschillende gemeenten. Ook hierbij zat de grondgedachte voor, dat het gehele land vanuit één centrum zou worden" bestuurd. Dat in deze gedachtengang de vrijheid van de persoon en de positie van het gezin evenzeer in het gedrang ko men als de autonomie van de pro vinciën en de gemeenten is duidelyk. derde wereldoorlog aanzienlijk ver minderd zijn. De New York Herald Tribune be richt, dat de Amerikaanse regering verzekeringen van Tsjang Kai-sjek ontvangen heeft, dat zijn regering niet haar veto zal uitspreken of zich op andere wijze zal verzetten tegen een redelijke resolutie in de Veilig heidsraad om het vuren te staken. Tsjang Kai-sjek schijnt intussen onder sterke Amerikaanse druk te hebben besloten de ontruiming van de Tatsjen-eilanden te bevelen. H.K.H. Prinses Beatrix wordt 17 jaar Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bepaald, dat de familie van de elf Ameri kaanse vliegers, die in communistisch China gevangen worden gehouden, voorlopig niet naar Peking mogen vertrekken om de vliegers te bezoe ken. Het verbod houdt verband met de „in toenemende mate vijandige handelingen" van de Chinese volks republiek. Dulles heeft zijn besluit in per soonlijke brieven medegedeeld aan de familieleden van de elf vliegers. In de brieven staat, dat de Chinese communisten hun bezorgdheid over het welzijn van de gevangenen al leen kunnen tonen door hen vrij te laten. De „toenemend oorlogszuchtige houding van China" had de Ameri kaanse regering tot haar besluit ge bracht. Het toestaan van bezoek aan de gevangenen „zou China opnieuw gelegenheid kunnen bieden onze na tie te provoceren en haar geduld nog meer op de proef te stellen". Twee hefschroefvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn Don derdag bij Schwieberdingen, ten Noorden van Stuttgart, neergestort. Volgens mededelingen van de politie zijn bij dit ongeluk zes militairen om hét leven gekomen. Vloten liggen klaar De plannen voor evacuatie van de 20.000 nationalistische militairen van de Tatsjen-eilanden zijn gereed, al dus is Donderdag door functionaris sen van de Amerikaanse minister van defensie in Washington ver klaard. De bevelhebber van de Ameri kaanse zevende vloot, vice-aamiraal Alfred Pride, wiens schepen en vliegtuigen de nationalistische terug tocht zullen dekken, heeft de nodige opdrachten gekregen. Het besluit tot het feitelijke begin van de evacuatie zal waarschijnlijk worden overgela ten aan de nationalistische autoritei ten op Formosa, zo voegden zij hier aan toe. Vier Amerikaanse torpedoboot- jagers, de „Browson", „Roberts", „Roan" en de „Royal", die een be leefdheidsbezoek aan Hongkong brachten, hebben Donderdag op be vel van de commandant van de ze vende vloot het anker gelicht. Men meent voorts te weten, dat het bezoek, dat het Amerikaanse vliegdekschip „Midway" begin Febr. aan Singapore zou brengen, is uitge steld. Intussen patrouilleren communis tische torpedobootjagers en snelle torpedoboten bij de toegangen tot de Tatsjen-eilanden om het uitvaren van nationalistische schepen met evacué's te verhinderen. De bevelhebber van de Ameri kaanse vloot in de Stille Oceaan, ad miraal Felix Stump, verklaarde Don derdag in Pearl Harbour, dat hij over voldoende strijdkrachten beschikt voor een evacuatie van de Tatsjen- eilanden, als het bevel daartoe gege ven zou worden. Hij zei voorts te geloven, dat de communisten zouden worden afge slagen, als zij zouden proberen For mosa te veroveren. De huidige toe stand zou kunnen leiden tot een werkelijke oorlog, zo voegde hij er aan toe, doch hij geloofde niet dat het zover zou komen. De eerste ministers van Egypte, Jordanië, Syrië, de Libanon en Saoedi-Arabië hebben bij de bespre kingen in Cairo van de landen van de Arabische Liga besloten zich niet aan te sluiten bij het voorgestelde Turks-Irakse verdedigingsverdrag. Zij hebben een Egyptisch voorstel goedgekeurd de Arabische legers on der een enkel commando te ver enigen. Dr. Fadil Jamali, de afgevaardigde van Irak en ex-premier, die 24 uur na deze besluiten in Cairo aankwam, deed een beroep op de Arabische staten een realistische politiek te volgen, overeenkomstig de eisen van de internationale toestand van het ogenblik. Irak gelooft enerzijds wel in een verenigd Arabisch front, maar anderzijds ook in defensieve samen werking met andere landen in het Midden-oosten, zei hij. Het Turks- Irakse verdrag zal zelfs een ver sterking betekenen van de Arabische positie. Gisteren hebben voor het eerst ook afgevaardigden van Yemen en Libye de besprekingen bijge woond. Het laatste land heeft het collectieve Arabische veiligheidsver drag niet ondertekend. Gisteravond zou de conferentie eindigen. Men verwachtte dat dan een gezamenlijk communiqué zou worden uitgegeven. r SindS 1769 iiar-vm i ^KWAUTEITS KOFFIE EN THEI LEIDEN -j (Advertentie» De „zwarte vorst" De twee Britse treilers, waarvan wij de, vermoedelijke ondergang gis teren hebben gemeld een ramp in het uiterste Noorden van de Atlan tische Oceaan, waarbij veertig Britse vissers zijn omgekomen zijn waar schijnlijk het slachtoffer geworden van de gevreesde „zwarte vorst". De „zwarte vorst" is een onder- gekoelde mistbank. Een schip dat er in terecht komt, wordt met ijs be dekt, raakt uit zijn evenwicht en kapseist meestal. De laatste boodschap van de schip per van de Roderigo luidde: „maken zwaar slagzij, schip helt verder over, onmogelijk schip te verlaten, het vriest hard". De boodschap werd in Een recente opname van H. K. H. Prinses Beatrix, die op 31 Janua-i a s haar 17de verjaardag hoopt te vieren. Foto: Meijlboom. In het Alg. Dagblad vinden we een verbluffend verhaal, dat de Franse professor Ghevassu gisteren vertel de voor de medische academie te Parijs, over de wijze waarop hij een man, die vermoord was door 'n dolk steek in het hart, weer tot leven heeft gebracht. „Ik had nachtdienst in het zieken huis, toen ik werd gewaarschuwd, dat een man was binnengebracht, die een dolksteek in het hart had op gelopen. De man was dood, vertoon de althans alle clinische tekenen van de dood. Toen ik het lijk zag en had be merkt dat het hart en de bloedsom loop tot stilstand waren gekomen, leek mij niets anders te doen dan weer te vertrekken. Toen bedacht ik plotseling, dat de man slechts weini ge ogenblikken dood kon zijn en dat er een sprankje hoop was, hem nog bij te kunnen brengen". De professor snedde terug naar de zaal en zei tegen de zuster: „Breng hem naar de operatiezaal". Nauwelijks had de chirurg zijn handschoenen aangetrokken en wat jodium rond de wond aangebracht, of hij begon de operatie. Hij naaide de wond in het hart (3 cm lang) en begon het hart te masseren. Na lange tijd begon het de daarop volgende zeven minuten hart weer zacht te bewegen. De man enige malen herhaald. Daarna viel herleefde. Bij daden van terreur, die de laat ste dagen door benden in de omge ving van Tjiawi in West-Java zijn gepleegd, hebben 22 mensen het le ven verloren. In het ressort Tjisajong zijn door benden 14 dessabewoners gedood en 151 woningen in brand gestoken. By de desa Tjitamba werd de kampong Tjibunut aangevallen door een bende bestaande uit 100 man. Bij een gevecht tegen deze bende ver loor het leger 6 doden, terwijl 6 ge wond werden. er stilte. Van de Lorella was als laat ste mededeling ontvangen dat het schip op zijn kant lag in een zware sneeuwstorm. Kort daarna was de man al weer zover, dat hij aan de chirurg alle de tails kon vertellen van de wijze waarop hij was vermoord. De vloek van het goud Serge Rubinstein, de 46-jarige multi-millionnair, Rus van geboorte, internationaal bekende financier ach ter de schermen, en man met een vonnis achter de rug wegens ontdui king van de dienstplicht, is gisteren dood aangetroffen in zijn weelderige woning aan de Fifth Avenue te New York. De politie .heeft meegedeeld, dat Rubinstein, met geknevelde handen en voeten door zijn butler werd ont dekt. „Het is een geval van moord en roof", verklaarde een agent. „De hele boel was ondersteboven ge haald". De regering wilde Rubinstein als ongewenste vreemdeling uitwijzen. In 1947 werd Rubinstein tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens het zich onttrekken in de laat ste oorlog aan de Amerikaanse mili taire dienst. In 1952 werd op grond van deze veroordeling bevel tot zijn deportatie gegeven, maar het beroep hiertegen was nog altijd hangende. Voordat hij in 1938 naar de V.S. emigreerde, woonde en manipuleerde. hij in Stockholm, Wenen, Parys en andere Europese hoofdsteden. In 1935 werd hij door premier Laval uil Frankrijk gezet omdat zijn specula ties de franc in gevaar brachten. Hij emigreerde op een Portugees pas poort, dat door de Portugese regering ongeldig is verklaard. Rubiristeins vader was bankier in Sint Petersburg en adviseur van „De Razende Monnik" Raspoetin en later van de Tsaar toen de bolsjewisten Rusland overnamen. Het gezin week naar Finland uit over het ijs, met waardepapieren in de kleren van de 10 jaar oude Serge genaaid. Voor een goede nachtrust EEN BETER BEDSTEL van bekende merken met volledige garantie, o.a. DWU - Peerless - Ravvi - Cleco producten. Ook de bekende merken schuim rubber en schuimplastic steeds leverbaar. Vastgestelde prijzen. Ook termijnbetaling bij Fa ADR. VAN OOY Jr. BREESTRAAT 39 - LEIDEN (Advertentie). HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZAOHT. Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Ma tige, later aan de kust van Hol land en Zeeland tot krachtig toe- nemende Zuidel'jke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. 29 Jan.: zon op 8.28 en onder 17.23; maan op 10.03 en onder uur. Het weer in Europa De weerrapoorten van hedenmor- MODERNE VORMING DER MISSIONARISSEN. Vanaf Dingdag 19 tot en met Don derdag 21 April a.s. zal te Nijmegen wederom een Nederlandse Missiolo- gische Week worden gehouden, onder voorzitterschap van mgr. prof. dr. Alph. Mulders, directeur van het Mis- siologisch Instituut der R.K. Univer siteit. Het voorbereidingscomité heeft ditmaal als algemeen onderwerp ge kozen: „De moderne eisen van de missionaire vorming". gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI' licht bew. -0 C. STOCKHOLM geheel bew. -o OSLO mist -2 KOPENHAGEN geheel bew. 0 ABERDEEN geheel bew. 4 DUBLIN regen 8 LONDFN nevel 4 AMSTERDAM onbewo'kt 1 ERUSSEL onbewulkt 5 PARIJS onbewolkt 3 EOFD^AUX onbewolkt 8 GRENOBLE zwaar bewolkt 1 49 NICE zwaar bewolkt 16 BERLIJN nevel —2 FRANKFORT onbewolkt —4 MüNCHEN mist —6 ZURICH mist —3 GENEVE mist 0 LOCARNO zwaar bew. 1 WENEN ij zei 1 INNSBRUCK onbewolkt 1 ROME motregen 12 Korreltje Geluk is een tussenstation tussen te weinig en teveel.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1