De 34ste RAI: expositie van de bedrijfsauto's een bezoek waard (Wie id de dadet Wegenplan, waarvoor voldoende geld is, vordert nog maar traag De droom van vrachtijders nadert haar voltooiing Mary Kok verbeterde weer haar record VAN HET TAFELTENNISFRONT DONDERDAG 27 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 3-12 FEBRUARI Sinds 1893 is de Nederlandse Vereni ging De Rijwiel- en Automobiel-Indus trie de vertegenwoordigende organisatie van fabrikanten en importeurs van auto- verkeers- en vervoersmiddelen en in de telken jare weer terugkerende grote expositie in het RAI-gebouw te Amsterdam wordt wel een duidelijk beeld gegeven van de enorme ontwik keling, die deze industrie in de loop der jaren heeft ondergaan. Evenals men zou lachen, wanneer men kon zien hoe de RAI-tentoonstelling 'n vijftig jaar gele den er uit zag, even verwonderd staat men thans als men ziet welke formida bele wagens er op het ogenblik gebracht worden. Inderdaad, de ontwikkeling, ook op het gebied van de auto, schrijdt steeds verder en de thans in wording zijnde 34ste expositie, welke van 3 tot en met 12 Februari wordt gehouden, belooft weer veel bijzonders. Deze expositie is gewijd aan het bedrijfswagenvervoer, d.w.z. dus de autobus en de vrachtwa gen. Bij het grote publiek gaat de belang stelling vooral uit naar de personenwa gens, maar niet te ontkennen valt, dat de autobus de laatste jaren toch even eens grotere belangstelling gaat trekken, omdat deze wagen een steeds grotere plaats in het dagelijks leven gaat inne men. Het wegvervoer is de laatste jaren zo danig toegenomen, dat het de laatste ja ren noodzakelijk is gebleken aparte ten toonstellingen te houden, omdat de steeds groter wordende drang tot expo sitie een onmogelijk grote tentoonstel lingsruimte zou vragen met daarnaast een steeds grotere korting op de beschik bare ruimte. De RAI is daarbij tevens gekomen tot een expositie om de twee jaren, waar mede men zich heeft aangepast aan het internationaal niveau, ondanks verzet hiertegen, dat ook in het buitenland be stond. Men komt hierbij echter tot min der kosten van een tentoonstelling en tot meer kans om iets nieuws te brengen. De grootste expositie. De 34ste RAI is de grootste tentoon stelling, welke tot nu toe gehouden is. Van de aangevraagde 26.000 m2 ruimte kon slechts 20.000 m2 worden toegewe zen. Daarbij heeft men de beschikking over een semi-permanent gebouw van 6500 m2. Dit is wel een typisch ver schijnsel van de omvang van het be- drijfsvervoer in Nederland. Geen enkel automerk, dat waar ook ter wereld bestaat, zal op deze tentoon stelling ontbreken, hetgeen mèt de ten toonstelling in Brussel waarschijnlijk uniek 1§ in de wereld, omdat b.v. de ex posities in Londen en Parijs gebonden zijn aan eigen producties, hetgeen hier niet het geval is. Een keur van bedrijfswagens zal dit maal weer te zien zijn en de toename van motorvoertuigen in ons land is per centsgewijs groter dan in andere landen. Zo nam de invoer, assemblage en fa bricage van bestelauto's in ons land toe van 3809 in 1938 tot 9295 in 1954, voor vrachtauto's waren deze cijfers resp. 3063 en 6642, voor combinatie-auto's 473 en 1686. Deze stijging zal zich in 1955 zeer waarschijnlijk nog voortzetten, want we kunnen niet meer terug. De verwachting bestaat, dat ons land in 1970 7 a 800.000 automobielen zal tellen. De Minister van Verkeer en Water staat, de heer Algera, zal deze expositie weer openen en naar de heer E. Erikson, de voorz. van de RAI, betoogde, heeft deze een open oog voor alle problemen, die aan het verkeer in al zijn geledingen vastzitten. Waar blijft de wegenbelasting? De ontwikkeling van de wegenbouw staat vooral de laatste maanden in het middelpunt der belangstelling, dit mede door het rapport van Centraal Overleg. De heer Erikson wees er evenwel op, dat van 19471953 meer dan 800 millioen gulden aan wegenbelasting zijn uitgege ven, die niet aan het wegvervoer ten goede is gekomen. Op het Congres van de Bond van We genbouwers is deze week medegedeeld, dat in 1954 het .aantal machines in actie voor de wegenbouw veel geringer is ge weest dan in 1953. Het wachten is thans op de uitvoering van het groot wegenplan met 46 banen en brede bruggen, wat een bedrag van 6 a 700 millioen zal vragen. Als men dit bedrag vergelijkt met het bedrag, dat aan wegenbelasting is geind en daarvoor niet is uitgegeven, dan is het nog gering. Maar de Minister heeft moeten toegeven dat het project niet tot uitvoering ge wegens gebrek bracht kan worden... aan technici. Spr. hoopte van harte, dat het plan van de Commissie-Oud: om terug te komen tot het Wegenfonds, zal worden aange nomen, omdat hierin alle wegbelasting- gelden terecht zullen komen. De beschikbare cijfers over 1953, de meest recente voorhanden, tonen aan, dat het wegvervoer het leeuwenaandeel t.w. 50,3 millioen ton of 46,3 pCt. van het totale binnenlandse interlocale goederen vervoer voor zijn rekening neemt. Het percentage, dat de Spoorwegen van deze goederenstroom verzorgen, bedraagt 15,1 pCt., terwijl het aandeel van de binnen vaart 38,6 pCt. bedraagt. Door het Cen traal Bureau voor de Statistiek is becij ferd, dat 100 millioen ton goederen in het locale vervoer per bestelwagen of vrachtauto reizen. (Het aandeel van de rail en het water is in dit laatste soort vervoer uiteraard zeer gering). Ook bij het grensoverschrijdend vervoer neemt de vrachtauto een steeds belangrijker po sitie in. Ondanks de toenemende concur rentie uit het buitenland en de moeilijk heden. o.m. van fiscale aard, welke de Nederlanders aldaar in de weg worden gelegd, handhaven zij hun positie van „de vrachtrijders van Europa". Evolutie van techniek en vervoer. De 34ste RAI zal voorts verschillende nieuwigheden brengen. Het is de eerste Europese automobiel-expositie, waar men een volledig beeld zal krijgen van de mogelijkheden van de nieuwe motor brandstof L.P.G. (liquid petroleum gas). De Diesel-motor brengt een kleppenloze tweetact en een viertact-motor met zgn. drukvulling, terwijl bij de benzine-mo tor de komst van de benzine-inspuiting voor de kleine tweetact-motor een uit komst is. De autobus op de RAI. Ook tal van autobussen zullen op deze RAI te bewonderen zijn. De toename en verbetering in accomodatie zal niet ver wonderen, als men weet, dat in verge lijking met 1938 in 1953 circa 344 mil lioen personen meer vervoerd werden, waarvoor slechts iets meer dan de helft van het aantal autobussen in 1938 méér nodig bleek. Op deze tentoonstelling zal een autobus te zien zijn voor het ver voer van 95 personen. De ontwikkeling 'van de autobus houdt natuurlijk gelijke tred met het steeds toenemende vervoer: betere en lichtere constructie, fabriekmatige productie en sociaal tourisme zijn de oorzaken daar van. De vroegere reisbusjes hebben zich ontwikkeld tot paleizen op wielen met alle mogelijke comfort.. Behoeven we nog te zeggen, dat een bezoek aan deze RAI èn voor de direct- belanghebbende, maar evenzeer voor het publiek de moeite waard zal zijn? ZWEMMEN 500 M. record voor Willemse Mary Kok (Robben) is er gisteravond in de Overdekte te Hilversum in ge slaagd het Europees en Nederlands re cord 100 meter vlinderslag te verbeteren. Zij bracht dit record Zaterdag j.l. in Dordrecht op haar naam met 1 min. 16,4 sec. en maakte gisteravond een tijd van 1 min. 15,2 sec., hetgeen dus een verbe- ring van 1,2 sec. betekent. Over de 25 meter noteerde zij 15,7 sec., over 50 me ter 34 sec., over 75 m. 54,5 sec. en over de 100 m. 1 min. 15,2 sec., waarmede zü slechts 1,2 sec. boven het wereldrecord van Shelley Mann (VS.) bleef. De clubgenoot van Mary Kok, Herman Willemse deed een geslaagde aanval op het Nederlandse record 500 meter, dat met de tijd van 6 min. 12,8 sec. op naam stond van Piet ten Thije. Willemse legde deze afstand af in 5 min. 59,8 sec, waar mede hij het Nederlandse record met 13 seconden omlaag bracht. Zijn tussentijden waren: 100 meter in 1 min. 3,6 sec., 200 mete in 2.min. 17,6 sec., 400 meter 4 min. 48,5 sec. (persoonlijk record) en 500 me ter 5.59,8. De voorzitter kamprechter was de heer B. van As. terwijl trainer Jan Stender als starter fungeerde. Talrijke supporters brachten het tweetal na afloop een har telijke ovatie. TNSA LEIDEN TNSA 1 en 3 nog steeds ongeslagen De zozeer gevreesde wedstrijd Wilhel- nus 2TNSA 1 is weer achter de rug. Wilh. 2 dat met slechts enkele punten achterstand op de tweede plaats achter TNSA 1 staat was vast van plan TNSA 1 te kraken, maarDe eerste partij ging tussen N. de Groot en A. v. d. Togt, de linkshandige en ongetwijfeld sterkste speler van Wilh. 2. De eerste game was voor A. v. d. Togt, de tweede voor N. de Groot. In de 3e game zag 't er naar uit, dat N. de Groot de overwinning zou be halen, toen hij met 20—17 voorstond, maar dit kwam anders uit. Onder adem benemende spanning wist A. v. d. Togt de overwinning te behalen, zij het met 26—24. D. Franken maakte door een overwin ning op Blijswijk de stand weer gelijk en H. Fasel, die onder hoogspanning tegen de sponsrubberende Hydra speelde (19 21, 2422, 1921), wist met N. de Groot de stand op te voeren tot 31. Tegen A. d. Togt had H. Fasel geen kans en ging in twee games ten onder. D. Fran ken maakte korte metten met J. Hydra en Fasel bracht de stand door overwin ning op Blijswijk op 52. J. Hydra, die er nog een gelijk spel in zag, gaf zich ge heel in zijn partij tegen N. de Groot en wist verdiend te winnen. De stand was dus nu 5—3. De partij A. v. d. Togt—D. Franken zou dus de overwinning kunnen bren gen als D. Franken zou zegevieren, en wat niemand verwachtte, gebeurde. In 3 games wist de uitstekend in vorm zijn de Franken te zegevieren en de over winning veilig te stellen. Bovendien le verde 't dubbel een punt op. zodat TNSA 1 met een 73 overwinning huiswaarts keerde. TNSA 3, dat thuis speelde tegen het zeer sterke Tactiek 2, bleef niet by het eerste achter en wist zelfs te winnen met 91. De wedstrijd zelf was 'n zeer goe de 4e klas partij. En er waren zelfs par tijen bij, waar de 2e klas trots op kan wezen. J. Steenbergen wist bovendien z'n ongeslagen record te handhaven. J. l'Ecluse wist ook al z'n partijen te win nen ondanks z'n blessure, wat 'n prachtig resultaat was. H. Vermond moest een partij aan z'n tegenstander geven. Door deze resultaten staan TNSA 1 met 9 wedstrijden ongeslagen aan de kop en TNSA 3 idem. Sportief De Kath. Tafeltennisver. „Sportief" heeft weer fraaie resultaten geboekt. Het eerste team speelde voor de competitie van de eerste klasse een wed strijd tegen het sterke Haagse Batswin- gers. Na een spannende strijd stonden de Bodegravers achter met 54, zodat het dubbelspel de beslissing moest bren gen. En dit bracht inderdaad de eind uitslag op 55. De Sportief-reserven maakten eveneens een goede beurt. Zij speelden tegen Steeds Vooruit uit War mond en wonnen met 82. Alleen N. v. Rossum en J. v. d. Bosch verloren één partij, tegen B. v. d. Zwet (2x). v. Tongeren en Derriks wonnen geen en kele partij. Treffers In tegenstelling met een reeds eerder gedane mededeling is er geen training op Vrijdagavond, maar op Zaterdag. BAT. Door een 82 nederlaag heeft BAT 1 de laatste plaats van Assumy overgenomen. Goosen zorgde voor de 2 winstpunten. Ook het 2e team verloor zijn wedstrijd met 82, doch hier zijn de vooruitzichten iets rooskleuriger. Het 4e team speelde 2 maal achtereen gelijk; zowel tegen Docos als TNSA werd het 55, terwijl het le damesteam met 64 van Wibo 1 verloor waardoor de kans op promotie verkeken is. Het 2e dames team bevocht voor de 4e maal in suc cessie een gelijk spel, nu was het SVLV 1. Wij maken de leden er op attent, dat er hedenavond geen trainen is, doch al gemene ledenvergadering in de zaal van „Klein Minerva". Vrouwensteeg. Dit geldt niet voor de junioren. Deze droom van een vrachtwagen met voorwielaandrijving is door General Motors ontworpen. Hij is geschikt voor alle doeleinden en uitgerust met een motor van 180 P.K. De wagen zal de naam „L'Universelle" krijgen. Hfj is bijna 30 centimeter lager dan de gebruikelijke, maar heeft toch evenveel laadruimte. Foto: Een beeld van de nieuwe vrachtwagen in experimenteel stadium. WATERPOLO LZC—HZ A PC UI S—0 Een enthousiast en snel gespeelde wed strijd waarin de thuisclub door stug vol houden een verdiende overwinning kon behalen. Beide ploegen trokken direct fel van leer zonder tot doelpunten te komen. Voor rust wist alleen G. Kramer te scoren en met een goed doelpunt LZC de leiding te geven (10). Ook in de tweede helft eenzelfde spel- beeld, totdat Brak naar de kant werd verwezen. Met zes tegen zeven toonde de thuisclub een prachtige vechtlust en waar ook keeper Heck in prima conditie bleek, kon het gebeuren dat G. Kramer fraai doorzetten de stand kon verho gen tot 20. Bijna direct na het uit- zwemmen bracht midvoor Steehouwer zelfs de stand op 30, waarmede tevens het einde kwam. ATHLETIEK SERIE-VELDLOPEN VAN KAV DE BATAVEN De derde en laatste in de serie veld lopen, welke door de KAV De Bataven voor haar leden werd georganiseerd, was een hindernisloop, welke werd gehouden op de grote speelweide in de Leidse Hout. Dank zij de medewerking van de verkenners van de St. Joseph-parochie, waren een aantal hindernissen geplaatst, welke van de athleten een behoorlijke dosis behendigheid vereisten. Bij de meisjes C wist A. v. Oort op fraaie wijze eerste te worden, met als tweede R. Hènsing. Ondanks deze twee de plaats wist laatstgenoemde haar eer ste plaats in de totaalstand te behouden. De eindstand over 3 wedstrijden in de ze groep is: 1. R. Hensing 48 pnt.; 2. A. Oort 45 pnt.; 3. C. v. Marwijk 36 pnt.; 4. R. Rossenberg 25J^ punt. De C-jongens waren verdeeld' in twee ries. In de eerste serie werd Jos. Kai- zer eerste en P. Vrisekoop tweede. In de tweede serie won Th. Rijsdam en werd d. Kamp tweede. De eindstand in deze groep is: 1. J. Kaizer 54 pnt.; 2/3. C. Vrisekoop en Th. Rijsdam 51 pnt.; 4. J. v. d. Kamp 49 pnt.; 5. J. P. Turk 42 pnt.; 6. C. Reizevoort 36 pnt; 7/8. J. Turk en A. v. d. Kaay 33 pnt. Bij de dames wist mej. M. Sandvos als eerste te eindigen, terwijl de tweede plaats op zeer verdienstelijke wijze werd ingenomen door mej. J. Dorlandt. Hier is de eindstand: 1. M. Sandvos 57 pnt.; 2. J. Dorlandt 32 pnt.; 3. C. Devilee 30 pnt; 4. A. Gieske 28 pnt.; 5. A. Vink 27 pnt. Ook bij de heren werden 2 series ge lopen. In de eerste serie won Jac. Kraan, terwijl H. v. Wieringen 2e werd. In de tweede serie bezette J. de Jong de eerste plaats en werd L. v. d. Lans 2. De eindstand is: 1. H. v. Wieringen 59]/j pnt.; 2. Jac. Kraan 52 pnt.; 3. B. Kraan 48y7 pnt.; 4. L. v. d. Lans 40 pnt.; 5. C. de Heiden 39 pnt.; 6. H. Warmerho- ven 36 pnt.; 7. J. de Jong 28 pnt.; 8. A. Pont 27 pnt. Als geheel heeft deze serie wedstrijden zeer zeker voldaan, hoewel er verbete ringen in opzet en puntentelling moge lijk zijn. In ieder geval is er met groot animo door de athleten deelgenomen. MOTORSPORT HET NIEUWE CIRCUIT VAN DRENTE Ged. Staten van Drente hebben de plannen van de gemeente Assen om bin nen deze gemeente een nieuw circuit aan te leggen voor de jaarlijkse TT- races, goedgekeurd. Met de uitvoering van de plannen zal worden begonnen, zodra het weer beter wordt. Het circuit zal in ieder geval vóór 30 Juli. de dag van de TT, gereed zijn. De kosten be dragen 849.000 gulden. IJSHOCKEY HHYC WON VAN CANADESE LUCHTMACHT. De spelers van de Royal Canadian Airforce Flyers mogen wellicht met meesterhand de stuurknuppels van vlieg tuigen kunnen bedienen, het hanteren van de ijshockeysticks ligt hen nog niet zo goed. Dat is gisteravond op de Hokij duidelijk gebleken toen zij de strijd met HHYC aanbonden. En daar het bij de Hagenaars ook niet bijster vlotte, werd het een technisch weinig hoogstaand duel. Dit werd echter voor een groot deel gecompenseerd door de spanning, die er tijdens de tweede periode in kwam en tot kort voor het einde voor de toeschouwers de vraag wie aan het langste eind zou trekken, onbeantwoord liet. HHYC reed tenslotte als overwin naar van de baan: 65. De tussenstan den waren: 12, 32, 21. VOLLEYBAL 12 DISTRICTENTOURNOOI NE.VO.BO. Zaterdag zal in het Krelagehuis te Haarlem door de afd. Haarlem van de Nederlandse Volleybalbond het 12 dis- trictentournooi om het districtskam pioenschap van Nederland worden ge houden. Aan dit tournooi zullen ongeveer 250 topspelers(sters) uit Nederland deelne men, die op 6 velden en in 42 wedstrij den tegen elkaar uitkomen. SCHAATSENRIJDEN DE EUROPESE KAMPIOEN SCHAPPEN KUNSTRIJDEN. Het staat nu reeds vast, dat bij de Europese kampioenschappen in 't kunst rijden, welke tot en met Zondag te Boe dapest worden gehouden, twee titels in andere handen zullen overgaan. Gundi Busch, de Europese kampioen bij de da mes en het Zwitserse paar Grandjean, dat de titel paarrijden op zijn naam heeft staan, zullen namelijk niet op de in uitstekende conditie verkerende ijs vlakte van „Varosliget", waar de titel strijd zich zal afspelen, verschijnen. De Britse rijdsters Erika Batchlor en Yvonne Sugden worden als de voor naamste candidaten beschouwd voor het behalen van het kampioenschap bij de dames, terwijl de jeugdige Fransman Alain Giletti favoriet is bij de heren. Als zijn sterkste tegenstanders worden Booker (Eng.) en Felsinger (Oostenr.) gezien, mede dmdat men van de vorm van de Italiaan Carlo Fassi, de titelhou der, niets afweet. De gezusters Nagy uit Hongarije hebben ongetwijfeld bij de paren de beste papieren. Het ijsdansen zal naar alle waarschijnlijkheid opnieuw een succes voor het Britse paar West- woodDemmy opleveren, die reeds sinds 1951 de trotse houders van de titel in dit onderdeel zijn. BRIDGE BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.O." De uitslagen van gisteravond zijn als volgt: Groep Rood: 1. v. d. PostDe Groot 49 p.; 2. Dieben—v. Wijk 44 p.; 3. Smidt Abswoude 42 p.; 4. JeusterScheer en 40 p.; 5. Heer en mevr. Tielkemeyer 34 p.; 6. Heer en mevr. Bik 31 p. Groep Zwart: 1. Heer en mevr. Cup pen 47 p.; 2. en 3. Heer en mevr. v. Leeuwen en v. HaasterenLamboo 46 p.; 4. Mevr. v. Berge Henegouwe Bergsma 33 p.; 5. en 6. Heer en mevr. v. Gent en dames Bik 27 p.; 7. dames Zwet slootGoddijn 26 Bij de viertallenwedstrijd: team Stuyf- zand wint van team Verver met 17 p. A.s. Woensdag komt Zuydwijk uit Wassenaar spelen. De spelers van „O.O" worden verzocht om 7.45 present te zijn. MOSKOU BOUWT „SPORT6TAD". Radio Moskou heeft de bouw van een gigantische sportstad aangekondigd. Dexe zou niet ver van de Russische hoofdstad verrijzen, aan de oever van de rivier dje Moskwa. De stad zou een oppervlak!» van 140 hectare beslaan en een „hoofa- stadion" met voetbalveld en sintelbaan krijgen, dat aan 100.000 toeschouwer» plaats kan bieden. De plannen voorzien verder in de bouw van een stadion voor 20.000 toeschouwers, dat gebruikt zou worden voor volley- en basketball, ten nis en ijshockey; een zwembad met „olympische" afmetingen en een enorme sporthal, waarin 35.000 belangstellenden kunnen worden ontvangen. De moge lijkheid bestaat, dat hierin een wieler baan zal worden aangelegd. WIELRENNEN DE RONDE VAN NEDERLAND. In een te Brussel gehouden bespre king tussen de voorzitter van de sport- commissie van de Belgische wielerbond en de directeur van de Ronde van Ne derland is men tot een volledige oplos sing gekomen in de .Belgische kwestie". Alhoewel er rekening mee gehouden dient te worden, dat bepaalde renners moeten starten in de Belgische klassie kers zal de BWB een sterke Belgische ploeg afvaardigen naar de Ronde van Nederland. Bovendien zullen de twee etappes in België doorgang vinden en wel op 27 April van Heerlen via Maastricht. Ton geren, Tienen, Leuven en Brussel naar Antwerpen en op 28 April van Antwer pen via St. Niklaas, Gent, Brugge en Oostende naar Oostburg. Nader zal nog worden bekend ge maakt waar de aankomst te Antwerpén zal zijn. DAMMEN LDV na Z wedstrijden uitgeschakeld Zonder Wim Huisman moest LDV bin nen één week twee zware wedstrijden spelen resp. tegen „Constant" in Rotter dam en tegen Dio in Den Haag. Beide wedstrijden werden verloren. Tegen Constant ging dit wel een beetje onfortuinlijk. 2 partijen gingen nl. ver loren door tijdsoverschrijding in gewon nen en remise stelling. Dc vermoedelijke eindstand (er zijn nog enkele afgebr. partijen) zal dan ook wel 146 worden in het voordeel van „Constant". Dio dat beslist sterker was gaat waar schijnlijk met 13—7 of 12—8 winnen. De gedetailleerde uitslagen luiden: ConstantLDV: W. RoozenburgW. Heemskerk 2—0, N. Slegtenhorst—J. v. d. Doe 11, G. v. LeeuwenJoh. Klin kenberg 1—1, J. Geerling—Th. Uittenbo- gaard 1—1, G. v. d. Waals—I. Teleng 20. N. F. TromerE. Klinkenberg 02, A. GorreeJ. Zaalberg 2—0, W. de Jong W. Kleyn Jr 20, F. KoopmeinusF. Lardee 2—0, A. M. Olsen—A. ter Haar 11. DioLDV: v. d. StaayHeemskerk 20, KainSlegtenhorst 20, Vriese Joh. Klinkenberg 2—0, Kuyer—Uitten- bogaard (1—1). Wolf—Teleng. (1—1), SchaafE. Klinkenberg 11. Lernaam Zaalberg (2—0), v. Frank—W Kleyn Jr 02, JansenLardee 2—0, DijkstraA. ter Haar 02. De afgebr. partijen zijn getaxeerd op de meest waarschijnlijke uitslagen. Oorspronkelijk detective-verhaal door F. J. 13) Zo ziet het er tenminste naar uit, antwoordde Fielding. Mr. Brooks had de beide naamkaartjes op dat ogenblik verwisseld, zodat mr. Lonsdale op 10 genoteerd stond. Na wat er gebeurd is, en het vreemde gedx-ag van mr. Lonsdale in aanmer king nemend, 'mogen we toch wel met zekerheid vaststellen, dat de vreemdeling voor mr. Lonsdale kwam. Zeker, zeker. En het vermoeden is gewettigd, dat hij alleen wilde weten, of mr. Lonsdale reeds was aangekomen; en welke kamer hij had. De haast, waar mee hij verdween, is daarvoor een duidelijk teken, zou ik zeggen. Het is natuurlijk altijd moge lijk, meende Stanley, dat hij een bepaalde afspraak wilde maken. Zo zou je tenminste kunnen opvatten, wat hij zei van een briefje. Ja. En wat had mr. Lonsdale eigenlijk voor met die kamerruil? Dat wijst ook wel in de richting van een of andere samenkomst. Ik zal terdege laten onderzoe ken, wie de overledene was, zei mr. Stanley. Intussen zal ik order ge ven, dat de omgeving afgezocht wordt naar een persoon, op wien de vage beschrijving van toepassing is, die Lisette ons gegeven heeft. Tussen haakjes, Stanley, dat was een goede zet van je, dat meisje te laten denken, dat je wist, dat hier gisteravond nog iemand geweest was. Och, dat was maar lukraak, zei de inspecteur bescheiden. Meer routinewerk, zie je. Al met al lijkt het me niet zo'n gekke veronderstel ling, dat' de vreemdeling eerst een tijdje op de loer gestaan heeft, om het terrein te verkennen vóór hij naar binnen stapte.' Inderdaad, zei mr. Fielding. VI. Wat mr. Bright zag, en het verhaal van miss Marsh. De beurt was nu aan mr. Snow, de handelsreiziger. Mr. Snow had weer iets van zijn vroegere strijdvaardig heid teruggekregen. Op zijn opgebla zen gezicht, met de kleine, fletse oogjes, was duidelijk te lezen, dat hij niet van plan was zich te laten rin geloren. Doch inspecteur Stanley was onverstoorbaar. Mr. Snow, begon hij minzaam, mijn eerste vraag aan u is deze: hoe laat bent u gisteravond aange komen? Met de trein van 7.55 uur, zei mr. Snow kortaf. U bent misschien komen lopen? Jawel. U kunt dus tegen half negen hier geweest zijn. Dat klopt, niet waar? Juist. Nu zou ik graag van u willen weten, of u bij uw aankomst een of meer personen in de buurt hebt aangetroffen. Neen. Ik kan me er althans niets van herinneren. Bent u hier bekend? Ik bedoel: hebt u in deze plaats meer gelo- leerd? Ja. Ik kom hier één of twee keer per jaar. En dan logeert u altijd in dit pension? Juist. U komt van Bristol, nietwaar? Ja. In welk artikel reist u? Tuingereedschappen. Ah juist. Nu zou ik graag van u weten, mr. Snow, wat u zo onge veer gedaan hebt, sinds u hier bent gekomen. Zou het misschien niet beter wezen, als u begon te vragen, zei mr. Snow ironisch. Mr. Stanley fronste de wenkbrau wen. Nu moet ik u toch waar schuwen, mr. Snow, zeide hij, dat u het voor u zelf zeker niet gemak kelijk zult maken, als u doorgaat met op die wijze het onderzoek te be moeilijken. Als u er prijs op stelt, u zo spoedig mogelijk weer aan uw bezigheden te kunnen wijden, zult u goed doen mij even correct te ant woorden, als uw voorgangers dat ge daan hebben. Mr. Snow begreep. Toen ik hier kwam, bestelde ik iets. Ik was moe. Ik vroeg naar mijn kamer. Ik ben direct daarna naar boven gegaan, heb stevig geslapen en ben vanmorgen betrekkelijk laat wakker geworden. H'm juist. Welke kamer hebt u? Kamer 6. Toen u boven kwam, hebt u toen iemand ontmoet? Alleen mr. Bright, die uit zijn kamer kwam. Kende u mr. Bright? Neen. Maar ik hoorde vanmor gen aan het ontbijt, dat hij zo heette. Precies. En u weet zeker, dat u later op de avond of vannacht niets bijzonders gehoord hebt? Neen. Ik zei immers al, dat ik sliep. U hebt hier meer gelogeerd, mr. Snowi Had u altijd dezelfde kamer? Neen. Ik heb ook wel beneden geslapen. In de tuinkamer misschien? vroeg de inspecteur snel. Neen, daarnaast, in kamer 9. Hebt u daar ook wel geslapen, wanneer de tuinkamer bezet was? O ja. Een enkele maal. Hebt u bij zo'n gelegenheid wel eens gemerkt, of het daar erg ge horig is? Daar heb ik geen ondervinding van, zei mr. Snow nors. Ik kwam er alleen om te slapen. Luisteren doe ik niet. U moet mijn bedoeling goed be grijpen, zei inspecteur Stanley kalm. Ik vroeg u niet, of u geluisterd had. Ik wilde alleen weten, of u eventueel gemakkelijk iets op kamer 9 zou kunnen horen, van wat er op kamer 10 gebeurde. Als er gesproken wordt, be doelt u? Bijvoorbeeld. Neen, zo goed als niet. Boven dien zou men niet zo duidelijk kun nen onderscheiden, of het nu van de kamc- ernaast of van de gang of van de eetzaal kwam. Veronderstel, dat er iemand door de tuindeuren binnenkwam in alle stilte, bedoel ik zou u dat op ka mer 9 kunnen horen? Ik denk van niet. Nu, mijnheer Snow, dat is dan voorlopig alles. Ik dank u zeer. Doch mr. Snow was niet zo vol daan. Zou ik u nu op mijn beurt een vraag mogen stellen? zei hij ijselijk beleefd. Vraagt u maar. Het is dit, inspecteur. Mijn cliënt verwacht mij tegen de middag. Zou u mij wellicht kunnen zeggen, hoe lang u mij nog nodig meent te hebben voor uw onderzoek? Dat kan ik u tot mijn spijt niet zeggen, mr. Snow, gaf de inspecteur ten antwoord. Ik heb nog niet iedereen ondervi'aagd, en tot zolang zult u zéker geduld moeten hebben. Zou ik dan alvast telefonisch met mijn cliënt kunnen smeken? (v- 'trfj

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7