^TRAFFIC Gebruik van landstaal bij toediening Sacramenten 2 Jongentjes verdronken Ook van Leiden extra treinen "AKKERTJES" Onderwijzer bezorgde discipelen 'n duw en ouders renden naar politie Commando-sergeant vocht zich schietend 'n weg uit wachtlokaal Wordt vuurwerk-verkoop binnen perken gebracht? DONDERDAG 27 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 fZ)e üeutgding wenktemaat niet dringend genaeg De „Katingo" ligt nog steeds voor het strand van Bergen goede kans om bevrijd te worden uit zijn gedwongen met springvloed, zal men namelijk alle pogingen in het men echter reeds bergen werken zand moeten hoog water makkelijker van het strand los te trekken is. loop van Woensdag, toen men met de laagste voorberei dank zij het voortdurende weggraven van het zand, nu Gisteravond is het net springvloed geweest, maar de weer op de volgende springvloed in Noord-Holland, maar loopt nu toch eindelijk een rustplaats aan de Hollandse duinenrij. Woensdagavond, werk stellen om het schip vlot te trekken. Vooraf heeft verzetten om het schip zo ver te krijgen, dat het met Onze fotograaf maakte deze plaat van de Katingo in de dingen bezig was; duidelijk is het water te zien, dat, de Katingo weer, zij het nog niet in volle zee, omspoelt. „Katingo" ligt nog steeds op het strand en wacht maar Huwelijksplechtigheid het eerst Reeds geruime tijd geleden heeft het Hoogwaardig Episcopaat op dracht gegeven het rituaal van de Nederlandse Kerkprovincie te her zien. Het is niet alleen de bedoeling om waar het mogelijk en passend is bij huwelijkssluiting, doopsel, bedie ning, begrafenis enz. de Nederlandse taal in te voeren. Tevens wordt de mogelijkheid bezien om met zo groot mogelijke aansluiting aan het Ro meinse rituaal de ceremoniën en de tekst van genoemde plechtigheden een vorm te geven, die de gelovigen de betekenissen van deze sacrale ge beurtenissen des te beter zal doen bëgrijpen en des te dieper zal doen beleven. De theologische en religieuze zin van de plechtigheden zal in de ritus een gestalte moeten vinden die de inhoud juist weergeeft en de gelovi gen aanspreekt. Er zal zorgvuldig moeten worden afgewogen, wat men zal wijzigen en hoe, wat men in het IJsslachtoffertjes Drie negenjarige knaapjes stonden gistermorgen aan de kant van de Wirdumervaart tij Leeuwarden, toen een van hen op het ijs stapte en de anderen uitnodigde hetzelfde te doen. Een tweede jongetje stapte toen ook op het ijs, maar onmiddellijk brak dit en beide kereltjes verdwe nen in het water. Het vriendje aan de kant poogde hen nog te redden, maar het slechte ijs brokkelde steeds meer af en op een gegeven moment verdwenen bei de jongetjes onder water om niet meer boven te komen. Het derde kereltje rende naar huis, waar hij een verward verhaal deed, dat door niemand begrepen werd en waar niemand bijzonder aandacht aan besteedde. Dit gebeurde pas, toen de vader van een der slachtoffertjes bij het vriendje kwam informeren, waar zijn zoontje was. Politie werd onmiddellijk gewaarschuwd, die na enig dreggen de lichaampjes van dè twee verongelukte jongetjes op het droge bracht. Veilingomzetten van de sierteeltproducten Naar het bedrijfschap voor sier- teeltprducten meedeelt zijn in de jaren 1953 en 1954 de volgende vei lingomzetten geboekt (tussen haakjes de omzetten in 1953): Aalsmeer, Bloemenlust (11.500.636.45) 14/695.33; Aalsmeer c. a. v. (11.837.575.26), 14.565.779.47, Amers foort (57.623,79162), 62.288.69; Am sterdam (819.755,66), 839.604.27; Ber- kel en Rodenrijs (904.864.61), 882.485.81; Beverwijk (719.231,21), Boskoop (177.037,54), Groningen (597.180,89), Hilversum (132.340 96), Honselersdijk c.c.w.s. (5.483.449,—), 7.006.681.10; Leeuwar den (273.116.78), 313.704,02; Nijme gen (596.378,57), 723.694.31 Poeldijk (491.092,17), 647.161.71; Roelofarends- veen (775.966.25), 1.098.661,63; Rijns burg, Bloemenlust (128.009,34), 134.459,93; Rijnsb. Flora (4.866 726,82) 6.102.817,18; Tilburg (103.287.40), 106,362,61; Utrecht (932.357,33), 1.061.058.19. Totaal (40.396.647,03), 731.025,72; 698.579.16; 141.786.49; Nederlands zal stellen en hoe men het zal doen. Met een veelzijdige deskundigheid op het gebied van de liturgische geschiedenis, op het ter rein van de liturgische taal en de te gebruiken landstaal zal moeten wor den afgewogen hoe het nieuwe ri tueel een uiteindelijke vorm zal vin den, die geslachten lang de gelovigen kan stichten en kan leren bidden. Het is bezwaarlijk om iedere genera tie opnieuw een herziening van de liturgie te bewerkstelligen. Het be hoeft dan ook geen verbazing dat de herziening van het ritueel tijd vraagt, wanneer het bezonnen en verant woord wil geschieden. Thans is men zo ver gevorderd dat het ritueel van de huwelijksplechtigheid gereed is en dat het ter goedkeuring aan de H. Riten-congregatie te Rome kan worden aangeboden. MINDER MELKVERBRUIK. In de week, die op de verhoging van de melkprijs volgde, is het melk- verbruik in Nederalnd tot een peil Massaconcert Utrecht De afgelopen week zijn ongeveer vierduizend plaatsbewijzen verkocht voor het concert, dat de Wiener Phil- harmoniker onder leiding van Rafaël Kubelik op 3 Februari in de Mar griethal te Utrecht komt geven. De organisatoren van dit concert waar men pl.m. 10.000 bezoekers uit het gehele land verwacht heb ben met de Nederlandse Spoorwegen een regeling getroffen, waardoor het mogelijk zal zijn om op tijd per trein de stad Utrecht vanuit Eindhoven, Den Bosch, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Leiden, Nijmegen en Arn hem te bereiken. De N. S. zullen eveneens zorgen voor eventueel extra vervoer naar deze plaatsen na afloop van het con cert. Speciale bussen zullen voor en na het concert tussen het Utrechts Cen traal Station en de Margriethal een pendeldienst onderhouden. Geschil in Kabinet De ministerraad is deze week voor de tweede keer bijeen geweest. Zo wel de vergadering, die Maandag tot laat in de nacht duurde, als die van gistermiddag, was voor een groot deel gewijd aan debatten over de huurverhoging en het vraagstuk der huurbelasting. Zonder dit laatste wenst de P. v. d. A. geen huurver hoging te aanvaarden. ABTSWIJDING IN ECHT. Gistermorgen heeft mgr. dr. J. H. G. Lemmens, de bisschop van Roer mond, in de kloosterkerk van de Trappistenabdij Lilbosch te Echt de abtswijding toegediend aan dom Hie- ronymus Beiering, de op 21 Decern gedaald, dat na de oorlog nog niet ber tot abt gekozen prior van het in Nederland bereikt werd. Was de week van 29 Januari het melkgebruik nog 30.850 ton, de week, die daarop volgde, daalde het verbruik tot 27.896 ton, hetgeen dus bijna 3.000 ton minder is. Kou, koorts, griep, Als ge U hangerig en luste loos voelt, kruip dan vroeg onder de wol, maar neem eerst een glas hete melk of thee eneen paar ...die helpen direct! J (Advertentie). Voorbarig? De advocaat-generaal bij het ge rechtshof in 's-Hertogenbosch heeft gisteren tegen een 52-jarige onder wijzer te Valkenswaard in appèl een boete van 150,subs. 20 dagen ge- eist wegens het doen plegen van mis handelingen. Verdachte had volgens de tenlas- gens te vlug naar de politie zijn ge lopen. Men had er beter aan gedaan door eerst met het hoofd van de school te gaan praten. Verdachte staat in de tweede klas van de lagere school, waarin 50 jon gens van 7 en 8 jaar. Die knapen zijn heus niet altijd even gemakke lijk, meende de raadsman. Wanneer er één zat te suffen of geintjes maakte, dan gaf de onderwij telegging meermalen jongens in zijn buurman van die jongen te verstaan klas opdracht gegeven een mede leerling met een duw of een stomp tot de orde te roepen. Hij was des wege veroordeeld door de arrondis sementsrechtbank te 's-Hertogen- bosdh tot een boete van f 75,subs. 15 dagen. De officier had destijds een jaar ontzetting geëist uit de be voegdheid tot het geven van onder wijs. De advocaat-generaal kwalificeer de de methode als een stukje Mid deleeuwse paedagogiek, waaraan men, naar hij dacht, zou zijn ont groeid. Sterk overdreven. De onderwijzer verklaarde, dat het hele geval nogal sterk overdreven werd voorgesteld. De raadsman stel de, dat de ouders van enkele jon- STUDIE VAN „VLIEGENDE SCHOTELS". Dezer dagen is opgericht de Ne derlandse studiekring „Plait Volo", die zic'h ten doel stelt alle ter zake van „Vliegende Schotels" gevorm de theorieën aan een nader onder zoek te onderwerpen en nieuwe hypo thesen over dit onderwerp te publice ren. Als de tijd daarvoor rijp wordt geacht, wil de studiekring in contact treden met geleerden, militairen, autoriteiten, industriëlen, vertegen woordigers van belangrijke geeste lijke stromingen en serieuze zusteror ganisaties in het buitenland. Het bestuur is als volgt samenge steld: E. Th. Voermans, chemisch as sistent T.N.O., Rijswijk, voorzitter, H. E. L. W. E. de Siso, gepension- neerd B.B.-am'btenaar Ned. Oost- Indië, vice-voorzitter, mr. C. Fischer, jurist (Kanarielaan 9, Den Haag), se cretaris, mej. E. H. Teller, heilgym- naste-masseuse, 2de secr., C. de Jong, accountant, Voorburg, pen ningmeester. De studiekring zal een blad, „Vlie gende Schotel Revue", uitgeven, dat geredigeerd zal worden door de lieer 49.997.175.83. Totaal, Aalsmeer L. Knuvelder, journalist te Amster- (23.338.211.71), 29.260.935,80. dam. hem met een duw tot de orde te roe- pen. De ouders zijn beslist niet op de hoogte geweest van het feit, dat ver dachte bij een veroordeling zal wor den genoodzaakt een andere werk kring te zoeken, anders hadden zij ongetwijfeld deze aangelegenheid op een andere manier aangepakt. De raadsman concludeerde tot vrij spraak. Arrest over veertien dagen. convent. De wijding van de nieuwe abt viel juist op de vierendertigste verjaardag van zijn intrede in de Trappistenorde. Dom Hieronymus Beiering is de opvolger van de on langs overleden abt dom Pius Strij- bosch. Als patrini van de wijdeling fungeerden dom Gabriël van de Moosdijk, abt van Achel en dom Augustinus Giesberts, rustend abt van de abdij Lilbosch. Onder de tien abten die de plech tigheid bijwoonden bevonden zich ook dom Robertus Eyckmans, abt van Westmaile en vicaris-generaal van de Orde der Trappisten. De oud ste onder hen was de 78-jarige dom Aloysius van de Laar, abt van Te- gelen, de jongste de 47-jarige dom Malachias Muller, abt van Diepen veen die tevens een leerling van de nieuwe abt is geweest. Verder waren aanwezig de abten van Tilburg, Zundert, Sixt Rochefort (België) en Mariawald (Duitsland). De plechtigheid duurde ruim twee er. een half uur. Na afloop van de wijding was er een zeer druk bezochte receptie. On der de vele belangstellenden en ge nodigden merkten wij op mgr. Hans- sen, bisschop-coadjutor van Roer mond en de commissaris der konin gin in de provincie Limburg, dr. F. Houben. Woonwagenbewoners opgenomen in de industrie Regionale kampen Pogingen zullen worden aange wend om woonwagenbewoners, jdie meestal van het ene naar het andere gemeentelijke kamp trekken, op te nemen in de industrie. Als eerste stap zullen enkele regionale woon wagenkampen worden ingericht. Het ligt in de bedoeling van het rijk on der meer zulk een kamp nabij Hen gelo in te stellen. Bij het kamp zal een schooltje worden gebouwd, ter wijl een maatschappelijk werkster beschikbaar zal zijn. De Hengelose gemeenteraad is heden op de hoogte gebracht van de plannen. de feilloos geslople sigaret van uilgelezen Virginia-labakken (Advertentie). Oorlog en vrede Gisteren werd voor de Krijgsraad te Velde te 's-Gravenhage weer op nieuw geconstateerd, dat de „com mando-opleiding", die gesymboli seerd wordt in de „groene baret", een typische uitwerking op ver schillende mensen heeft. Dit door kapitein Westerling ge stichte bataljon heeft in oorlogstijd verbluffende staaltjes van moed en doorzettingsvermogen gedemon streerd, maar de vraag rijst of een dergelijk bataljon gedurende de kor te tijden, dat we vrede hebben, niet een beetje erg gevaarlijk is. Gisteren moest een sergeant zich verantwoorden, omdat hij tijdens een oefening een wachtcommandant Amsterdams initiatief Naar aanleiding van de onregel matigheden, die overal in den lande, maar speciaal in Amsterdam, tijdens de jaarwisseling met vuurwerk ge schied zijn, hebben B. en W. van Amsterdam zich nader beraden op de maatregelen, die zij kunnen ne men om in de toekomst dergelijke uitwassen te voorkomen. Er bestaat een politieverordening, die B. en W. machtigt tot het verbod van vuurwerkverkoop, maar het las tige is, dat er geen rijksregeling is, die hieraan voorafgaat. Zo kan de fabrikant vrijelijk leveren aan de grossier en deze weer onbelemmerd aan de winkelier. B. en W. hebben thans de regering voorgesteld een dusdanige regeling in het leven te roepen, waardoor de fabricage en aflevering van vuur werk aan banden gelegd kan wor den. ,Cancpu&" luotdt nagezien ueat (taninMijke uZuckt De gigantische Britse Stratocruiser, die de naam „Canopus" draagt, wordt op het ogenblik grondig nagezien en in gereedheid gebracht voor een belangrijke taak: het veilig vervoer van Prinses Margaret van Engeland naar Engels-West-*ndië. Prinses Margaret zal aanstaande Maandag vertrekken en dan via Jamaica naar Trinidad i vliegen. De geweldige „Canopus" tijdens de grondige inspectie. en een soldaat ernstig lichamelijk letsel toegebracht had, door het spel letje een beetje te echt te spelen en met een scherp geladen revolver zich schietende een weg uit het wacht lokaal te banen, waar hij als „krijgs gevangene" ingesloten zat. In oorlogstijd zou de sergeant waar schijnlijk een onderscheiding gekre gen hebben, maar in vredestijd gaat dergelijke doortastendheid te ver. Tijdens een „moreel-proef" kreeg de sergeant de opdracht een kanon uit een kazerne te stelen en om dat staaltje te kunnen uithalen, liet hij zich als „krijgsgevangene" insluiten. Net echt! Op het bepaalde moment greep hij een geladen revolver van de tafel af en aL schietende vocht hij zich een uitweg uit het wachtlokaal. Toen hij verdwenen was, lagen twee mili tairen ernstig gewond op de grond. Volgens een „commando-rapport'* was de sergeant heel goed bruik baar, maar een psychiatrisch rapport noemde hem sterk verminderd toe rekeningsvatbaar, met verlaagde be wustzijnsgraad en daling van het psychisch vermogen. 6 Maanden. De auditeur-militair was van me ning, dat de man in oorlogstijd mis schien wel het nodige zou presteren, maar dat hij in vredestdyd levensge vaarlijk was. Hij eiste een jaar ge vangenisstraf met aftrek en ontslag uit de dienst zonder ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De krijgsraad veroordeelde de wil de sergeant tot 6 maanden met ont- SIKKENS' LAKFABRIEKEN N.V. In de gisteren gehouden buitenge wone algemene vergadering van aan deelhouders der Sikkens' Lakfabrie ken N.V. is met algemene stemmen besloten geen gebruik te maken van het voorkeursrecht bij de uitgifte van 195 aandelen B. Deze afstand van het voorkeurs recht houdt verband met het belang van Sikkens' in een andere onderne ming. Het betreft hier een samen werking met de firma gebrs. Tjalle- ma te Sneek. EMIGRERENDE PRIESTERS. Op 28 Januari vertrekt met de Gro te Beer naar Canada als emigranten priester P. Groen O.F.M. Op dezelfde dag gaat J. A. C. van Melis, Assump- tionist, met de Sibayak naaf Nieuw- Zee'.and, terwijl op 12 Maart J. P. C. Rademaker M.S.C. per Johan van Ol- debarneveldt de reis aanvaardt. Geen lichte varkrns meer naar Engeland Sinds begin December van het vorige jaar bestond er gelegenheid voor de aflevering van lichte varkens van 56 kg koud geslacht gewicht af aan de baconbedrijven voor de be reiding van bevroren varkensvlees voor uitvoer naar Engeland in het kader van het baconcontract. Aangezien de Engelse overheid de afname van bevroren varkensvlees weer wenst te beëindigen, kunnen met ingang van Maandag 31 Januari 1955 geen lichte varkens meer voor dit doel worden overgenomen, zo deelt het bedrijfschap voor vee en vlees mede. Van genoemde datum af kunnen derhalve voor uitvoer naar Engeland alleen tot bacon te bereiden varkens met een koud geslacht gewicht van 61 tot en met 72 kg worden aange boden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5