RIJNSTREEK DUINSTREEK 74-jarige antiquair ontwikkelt zijn talenknobbel aan Leidse Universiteit Raad van Rijnsaterwoude kreeg sluitende begroting DONDERDAG 27 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Restauratie van Rijn en Pruisoord" grond te verklaren en de aanslagen te vernietigen. GOEDKOPE LEVERANTIES. Toen de nu ongeveer 61-jarige ft' Naar wjj vernemen zal de Rijks dienst voor de Monumentenzorg te 'sGravenhage op 1 Februari a.s. een begin maken met de algehele restau ratie van het pand „Rijn en Pruis- oord", Rijnkade nr. 11, te Alphen a. d. Rijn, welk pand in het bezit is van de Stichting „Oud Alphen en Omgeving", die het in samenwerking met de Historische Vereniging voor Alphen a. d. Rijn en omstreken exploiteert als museum. Zonder dat ingrijpende wijzigin gen zullen worden aangebracht, zal allereerst de uit circa 1770 daterende voorgevel geheel worden gerestau reerd. De hardstenen bekleding zal wor den verwijderd en in de werkplaat sen van de Rijksdienst te 'sGraven hage geheel worden opgeknapt. De achter deze bekleding opgetrokken bakstenen gevel zal voor zover nodig worden vernieuwd. Na voltooiing van dit deel van het werk zal de buiten deur door een geheel nieuwe worden vervangen, welke aangepast zal zijn aan de stijl van de prachtige gevel. De in het achterhuis zich bevin dende oud-hollandse keuken zal weer geheel in de oude stijl worden terug gebracht, waardoor de met antieke tegels bedekte wanden en de zwart wit geblokte marmeren vloeren met de oude, met koper beslagen pomp, de schouw en de bedstede, weer een fleurig aanzien zullen krijgen. De aan de voorzijde van het pand aan weerszijden van de ingang lig gende kamers, de zgn. groene kamer kamer en de Romeinse kamer, zullen eveneens weer geheel in de oor spronkelijke staat worden terugge bracht, terwijl de marmeren gang ook een waardiger aanblik zal ver krijgen. Zoals wij destijds berichtten dra gen diverse overheidsinstanties by in de kosten. Het expositie-zaaltje, dat achter gelegen is, blijft ook tijdens de res tauratiewerkzaamheden voor het houden van vergaderingen en ten toonstellingen beschikbaar. Inbrekers gepakt In de nacht van 21 op 22 December werd, zoals wij destijds berichtten, ingebroken in de kantoren van de Bouwmaterialen- en draineerbuizen- handel van de firma G. Goedhart en Zn., Hoorn 128 en van de Graanhan del- en Veevoederfabriek van de fa. A. v. d. Vaart, gelegen naast eerst genoemd bedrijf te Alphen a. d. Rijn. Vermist werden een kleine hoeveel heid rookartikelen uit een bureau lade bij de eerstgenoemde firma en ongeveer 2,aan geld bij de graan handel. Overigens werd bij beide firma's aanzienlijke schade aange- richt door het forceren van laden, kasten en bureaux. De daders van deze nachtelijke in braken zijn thans door de politie te Rotterdam, in samenwerking met de politie te Maassluis gearresteerd. Het zijn de 26-jarige schilders R. Rotterdam en P. J. F. uit Schiedam. Gedurende de laatste maanden hadden zy ingebroken in tal van plaatsen, o.a. te Vlaardingen, Venen- daal, Sliedrecht, Voorschoten, Alphen a. d. Rijn, Maassluis en Rotterdam. De totale buit van al deze zwerf tochten bedraagt ongeveer 6000, voor zover de politie de balans nu reeds heeft kunnen vaststellen. Of zij op al deze tochten zich van dezelfde taxi-chauffeur hebben laten bedienen is nog in onderzoek. Wel is komen vast te staan, dat zij zich in de nacht van 21 op 22 December van en naar Voorschoten en Alphen a. d. Rijn hebben laten rijden door de taxi-chauffeur A. H. (34 j.) Schiedam, die naar hij zegt van het doel van de nachtelijke reizen niet op de hoogte was en ook niet het minste vermoeden had, dat de man nen een kraak je in het schild voer den. De schilders zijn in het huis van bewaring te Rotterdam ingesloten en zullen voorlopig althans noch op de dag nocht des nachts schilderen noch kraakjes plegen. VERBETERING HERENWEG. Naar B. en W. aan de raad mede delen, zal de provincie Zuidholland binnenkort de verbetering van de Herenweg ter hand nemen. Daarom zullen de kabels en buizen, die zich bevinden in het gedeelte van deze innu Tn„ weg van de Lage Rijndijk tot aan het on(jer voorzitterschap van burge punt, waar de Herenweg van een meester A Bakhuizen bijeen betonnen wegdek is voorzien, ,"""- van de hoofdleiding (eerste gedeelte) in de Ridderbuurt. De uitgaven komen respectievelijk neer op 18.355,en 16.495,In het eerste bedrag is begrepen de aan sluiting van de vijf bedoelde wonin van de N.K.J.B. werd de leden aan geboden. De verslagen werden uitgebracht door de secr., de heer J. v. Leeuwen Szn., het financieel overzicht, met 'n batig saldo, door de penningmeester, de heer G. Bosman. Reglementair trad het voltallig be stuur af. Niet herkiesbaar waren de heren J. van Leeuwen Szn., en K. gen. Hiervan kan 17.875,ten laste j Scheerder. In^de^ hierdoor ^ontstane worden gebracht van het fonds voor improductieve kapitaalsuitgaven (re serve b), welk fonds op grond van de beheersverordening voor de finan ciering van investeringen als het bo vengenoemde is gevormd. c. Voor het gasbedrijf blijven de kosten beperkt tot 1000,als ge volg van waardevermeerdering we gens gebruik van nieuw materiaal. De autobusondernemingen Citosa, NAL en Maarse en Kroon, respectie velijk te Boskoop, Ter Aar en Aals meer hebben bij het gemeentebestuur van Alphen a. d. Rijn bezwaren in gediend tegen een haar opgelegde aanslag van ƒ60,elk over 1954 voor het innemen van een vaste standplaats met autobussen op de Stationsstraat. In het bezwaarschrift wordt aangevoerd, dat van een „bij zonder daartoe ingericht parkeer terrein" in dit geval moeilijk gespro ken kan worden. Na dit voorgaande toegegeven te hebben, voegen B. en W. er nog aan toe, dat ofschoon deze factor thans niet in het geding ge' cht wordt, ook nog gesteld zou kunnen worden, dat 't hier betreft een niet-bewaakte parkeergelegenheid, welke omstan digheid mogelijk ook nog gewicht in de schaal zou kunnen leggen, hoewel boom en A. J. Bakker; Cornells zulks niet vaststaat. I van G. Plasmeyer en J G. Baak; B. en W. stellen de raad voor de jannes Th. z. van H A. Koek en M. naar voren gebrachte bezwaren ge- Hoogenboom; Wilhelmina^M.^Th. vacatures werden gekozen de heren H. Poodt als le secr. en Derksen als 2e secr. Herkozen werden de heren H. Werneke, die weer voorz. werd, en G. Bosman, die eveneens zijn vertrouwde functie ter behartiging kreeg toegewezen. „De Vogelvrienden". Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer P. Verkade, bleek, dat het ledental thans 60 bedraagt. Financieel staat de vereniging er evenmin slecht voor, want de penningmeester, de heer J. Stigter heeft kans gezien een batig saldo te kweken, ondanks een druk verenigingsjaar 1954. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heren J. Stigter, le pen ningmeester, en J. de Jager, 2e secr., werden herkozen. Wegens bedanken van de voorzitter, ook als bestuurs lid, werd in de vacature voorzien door verkiezing van de heer E. Nieu- wenhuis. Tot voorzitter werd uit het bestuur gekozen de heer J. Broek huizen, vogeldeskundige. ALKEMADE Geboren: Nicolaas J. z. van A. N van Berkel en C. J. v. d. Haak; Johanna M. d. van A. N. van Berkel ei. C. J. v. d. Haak; Catharina J J. d. van J. P. A. Boxce en A. M. Klijn; Godefridus H. z. van Th. H. Hoogen- d. van J. H. van Benten en G. J. v. d Zwet; Adriana M. G. d. van A. M. Kerkvliet en C. C. Straathof; Saskia M. N. d. van Th. N. Deen en E C. M. Wentholt; Johannes B. J. z. van J. N. Pouw en H. M. van Veen; koopman F. W. v. G., zonder vaste Helena M. d. van J. J. Rodewyk en woonplaats, ongeveer andérhalf jaar j. de Prie. geleden een zaakje wilde beginnen' in zeemlederenlappen, kon hij geen gewillige leverancier vinden. Hij pro beerde het eens op een andere ma nier. Die andere manier beviel hem BODEGRAVEN R.K. Vrouwenbeweging. De presidente, mevr. Moons-Karsber- goed en het was voorlopig de voor- gen, opende de bijeenkomst. Zij wees deligste ook. Hij heeft het V/2 jaar op het bijzondere karakter van deze volgehouden om in circa 50 gemeen- avond, nu er een stukje cultuur op ten in het land, o.a. niet minder dan het program stond nl. de voordracht 175 maal een hoeveelheid zeemlede- van Bat Sjeba (Bethsabee) door mej. renlappen in winkels e.d. weg te Miep de Leeuw, die in Bodegraven nemen. al meermalen lauweren oogstste. Ook in Alphen a. d. Rijn heeft hij Medegedeeld werd voorts, dat op 2 Oudste student in de Sleutelstad In touristentrekpleister en talenkennis aan brengt hij zijn waar de man Een 74-jarige antiquair uit Am sterdam, de heer W. E. Blom, is in Leiden Slavische talen en letteren gaan studeren. De laatste maal, dat de heer Blom geregeld onderwijs j volgde, was in 1898 toen hij in Am-1 sterdam in „Het huis met de zeven j hoofden" zijn toen nog jeugdig hoofd j volstampte met de wijsheden van i een handelsschool. In de jaren, die op deze schooltijd volgde, 'heeft hij zijn kennis op taal-1 gebied door zelfstudie belangrijk uit-1 febreid. In zijn antiquariaat aan Het ingel kon hij touristen uit de Scan dinavische landen, Spanje, Italië, In donesië en Ruslanden hun eigen taal te woord staan. Met tien talen door Europa. De heer Blom, die op het ogen blik als oudste student zijn tenten in de Sleutelstad opgeslagen heeft, is vier jaar hoofdcorrespondent van de Handelsvereniging Amsterdam een winkelier op dergelijke wyze aan hem laten „leveren". De man is nu eindelijk in Rotter dam geknipt en in het Huis van Be waring heeft hij alles over zijn han delingen verteld. „St. Eloy". De pl. afd. van de Ned. R.K. Metaalbewerkersbond „St. Februari a.s. in de Christelijke Huis houdschool een cursus begint van zes lessen in knippen; dat op 9 Febr. a.s. in Bera een filmvoorstelling ge geven zal worden, betreffende „Het vierde Prinsenkind"; en dat op 25 Febr. in Bera een zuivelavond zal gehouden worden onder auspiciën Eloy" hield onder voorzitterschap van aile plaatselijke vrouwenbon- van de heer H. Maas in Hotel „Toor" haar jaarvergadering. In zijn jaarverslag memoreerde de heer J. P. Verhaar, 2e secr., een le dental van ca. 125. De penningmees ter, de heer C. Th. van Holstein heeft ruim 450,overgehouden. De pe riodiek aftredende bestuursleden H. Maas, C. Th. v. Holstein en J. P. Verhaar werden bij acclamatie her kozen, de heer Maas met vrijwel al gemene stemmen tot voorzitter. In de nieuwe kascontrolecommis sie werden benoemd de heren A. van Holstein en H. v. Gils. De secr., de heer Th. v. d. Weijden, is verhuisd naar Leiden. In de hier door ontstane vacature werd voor zien door de verkiezing van de heer P. de Heij, terwijl tot secretaris werd benoemd de heer J. v. d. Meer. Ver tegenwoordiger in het KAB-bestuur werd de heer Verhaar. Tot afgevaar digde naar de op 6 Juni a.s. te hou den bondsraadvergadering werd be noemd de heer C. Th. v. Holstein. De heer Berbee, distr.-bestuurder, sprak over het werk der organisatie. K.J.M.V. Onder leiding van de heer M. Werneke hield de pLafd. van de K.J.M.V. in hotel „Toor" te Al phen a. d. Rijn haar jaarvergadering. Medegedeeld werd o.m., dat in voorbereidend stadium is de oprich ting van een Kath. Jonge Midden stands Meisjes Vereniging (K.J. M.M.V.). Het vervolg op het programma den. Hierna trad mej. de Leeuw op de planken en begon met haar mees terlijk gedeclameerde bij bel vertel ling. Het valt niet mee met ijskoude voeten circa 1 Yi uur te luisteren, maar als men dan nog genieten kan, is hetgene. dat gebracht wordt, wel van uitstekende kwaliteit. En zo was het hier. Bij het optreden van zo'n kunstenares kan men in zijn beoor deling kwistig zijn met superlatie ven. Alle hulde voor mej. de Leeuw. BOSKOOP Dammen. De uitslagen van de wedstrijden voor de onderlinge com petitie luiden als volgt: Groep I: W. D. van EsA. Neder- hof 11; A. NederhofE. v. Voskui len 20; T. A. VenemaW. D. van Es 11; J. MesmanA. Nederhof 0—2. Groep II: J. van TolM. Vuijk 2—0; A. N. van TolT. van Eek 20; H. C. TrimpAnt. Trimp 20; H. GlazenborgA. Koster 20; J. Burg graaf—D. W. de Zeeuw 20; H. C. TrimpT. van Eek 11; R. Kroo- nenbergD. v. Staveren 11-; W. A. v. OtterlooD. Lankhuijzen 20; M. VuijkH. Glazenborg 20. HAZERSW0UDE De Reisduif. De Duivensport vereniging „De Reisduif" hield gis- ver legd moeten worden. De provincie is bereid de kosten van de noodzake lijke wijziging te vergoeden, met dien verstande, dat de waardevermeerde ring van het buizen- en kabelnet voor rekening van de gemeente komt. Deze waardevermeerdering ontstaat indien en voor zover de te verleggen buizen en kabels door nieuw mate riaal vervangen worden. De dir. van de water- en lichtbe- drijven adviseert om tegelijkertijd de volgende verbeteringen tot stand te brengen: a) electriciteitsbedrijf: het maken van een verbinding tussen het laag spanningsnet van het station Nieuwe Sloot en het station Ridderbuurt. Hierdoor zullen een vijftal wonin gen aan de Herenweg gemakkelijk aangesloten kunnen worden aan het electriciteitsnet Een gunstig gevolg van de verbinding is bovendien, dat de electriciteitsvoorziening, in geval van storing in de voeding van het station Ridderbuurt, via het laag spanningsnet gehandhaafd kan wor den. b) waterleidingbedrijf: ter verbete ring van de druk in de Ridderbuurt en van de situatie voor brandbestrij ding langs de Herenweg moeten de buizen over een lengte van ongeveer 360 meter door bredere worden ver vangen. Gewenst is de vernieuwing In 1954, zei spr. in zijn openings toespraak, is het aantal zielen ach teruitgegaan. In het afgelopen jaar is men er niet- in geslaagd om wonin gen te bouwen. De restauratie van de toren en de Ned. Hervormde kerk kwam naderbij. De Kerkweg en het Molenpad werden van een gesloten wegdek voorzien. Er was een schrijven van de Vebo, waarbij medegedeeld werd, dat de heren Gebr. v. d. Boon te Leimuiden en L. Eikelenboom de medailles, be schikbaar gesteld door de gemeente Rijnsaterwoude, gewonnen hebben. De voorzitter deelt mede, dat het basisbedrag per inwoner verhoogd zal worden. Het basisbedrag was 33,47. Voor 1953 wordt het ver hoogd met 5,53, voor 1954 met f 10,53, voor 1955 met 15,03. Een en ander betekent een uitke ring van 24 872. De oude tekorten kunnen met dit bedrag worden weg gewerkt en de begroting voor 1955 kan weer sluitend gemaakt worden. Tot lid van de Commissie tot We ring van schoolverzuim wordt her benoemd mej. Plevier. Op voorstel van B. en W. neemt de raad het besluit, dat de instand houding van de openbare school be vordert. Wordt het aantal leerlingen heel laag, dan kan de raad altijd nog tot lichting zullen komen, de als hoofd aan te blijven. Na 1 Mei zal mej. Plevier tijdelijk hoofd moeten worden, als de Inspecteur v. h. La ger Onderwijs zich hiermede kan verenigen. De heer Broekhuizen vraagt waar de nieuwe Chr. school zal worden gevestigd. De voorzitter zegt, dat voorlopig twee lokalen der openbare school beschikbaar gesteld zullen worden. De heer Broekhuizen vraagt of de plaats waar de nieuwe Chr. school zal komen reeds bekend is De voorzitter antwoordt ontken nend. De begroting dienst 1955 wordt aangeboden. De voorzitter deelt me de, dat de gewone dienst in inkom sten en uitgaven sluit met 123.000. Op onvoorziene uitgaven is dank zij het verhoogde basisbedrag per inwo ner 7800 geraamd. In verband met de bouw en inrichting van een nieu we Chr. school moet deze post zo hoog zijn. De heer Leystra zegt, dat eens aandacht geschonken moet worden aan de demping van een sloot bij de Schoolstraat Het is goed, dat deze sloot gedempt wordt met vuilnis, maar men moet na de storting alles met grond of zand afdekken. Gewezen wordt nog op de slechte straatverlichting. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. in 1955 met plan nen tot vernieuwing der straatver- teravond een keuringsavond. Als keuringsmeesters had de vereniging de heer W. van Veen, uit Den Haag laten komen, die de duiven keurde op vliegtype. De uitslag van de zes mooiste duiven waarvoor een ten- toonste!lin"sdiploma werd beschik baar gesteld, was als volgt: 1. W. Linthout, 2. P. J. Fase, 3. P. J. Fase, 4. W. van Veen, 5. W. van Veen, 6. J v. d. Eijk. URM'MR K.A.V. KOOS DEFINITIEF BESTUUR. Nadat de jonge K.A.V. enige tijd heeft gewerkt onder een voorlopig bestuur, dat de eerste voorbereiden de werkzaamheden heeft verricht, waren de leden nu bijeengekomen om de vereniging een definitieve grondslag te geven en een definitief bestuur te kiezen. De voorlopige voorzitster mevr. Blom-Hoogervorst verwelkomde de geest, adv., enige bestuursleden van de K.A.B. en de dames-leden. Na het overwinnen van eerste moeilijkheden is de K.A. V. toch op gang gekomen. De secre taresse, mevr. Egberts-Hydra ver gastte de vergadering op een keurig verslag van wat in deze enkele maanden was gepasseerd. Zij wees op de doelstelling der vereniging hetgeen wordt nagestreefd. Verder werd melding gemaakt van het lang zaam komen van enige groei. Mevr. Versluis-Voorn bracht het financiële verslag uit. Hieruit bleek het beheer van de zuinige huisvrouw, want zij had kans gezien een batig saldo over te houden. Er werd mededeling ge daan van een contributieverhoging van 10 cent. Dit dubbeltje is bestemd voor de ontheemden. Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. De voorlopige voorzit ster gaf te kennen niet voor herver kiezing in de definitieve functie in aanmerking te willen komen. Eerst werd verkiezing gehouden voor een voorzitster. Gekozen werd mevr. Volgering-Egberts. Voor de vier ove rige bestuursfunctie's werden geko zen mevr. Ijlgberts-Hijdra, mevr. Vërsluis-Voorn, mevr. Blom-Hooger- vörst en mevr. Bocxe-Otto. Allen namen de benoeming aan. De voor zitter van de K.A.B. wenste de da mes geluk met haar verkiezing. Hij hoopt, dat er een goede K.A.V. komt, waarin vooral de gezinsbelangen de aandacht zullen hebben. De nieuwe voorzitster hoopt steeds vertrouwen en goede hulp te genieten bij haar werk, en vooral dat er meer leden zullen komen. Zij dankt de voorz. van de-K.A.B. voor hetgeen zo juist door hem werd gezegd. Bij de be spreking van het jaarprogramma verenigde de vergadering zich met de opgestelde plannen voor de maan den Febr. Maart, April en Mei. De zomermaanden zijn minder geschikt voor activiteit. Daarom zal dan met September worden begonnen met een volledig winterprogramma. Voor de komende vier maanden heeft men het volgende idee: Februari: De geest, adv., kap. Lagerberg spreekt over het gezin. Daarna dan nog als vastenavondviering een gezellig sa menzijn. In Maart en April spreek sters over onderwerpen betreffende gezelligheid en gezondheid in het gezin, om dan met een Maria-avond in Mei het seizoen te besluiten. Ka pelaan Lagerberg wenste, dat nu alles definitief is vastgesteld er ook met succes gewerkt zal wor den. Moge ieder naar huis gaan met het vaste voornemen om van deze K.A.V.-afd. een mooie vereniging te maken NIEUWVEEN Gevaarlijk! Het ijs in de omge ving van Nieuwveen is door het in werking treden van de watermachi nes zeer gevaarlijk geworden, vooral de Molensloot en de verschillende poldersloten, alsmede de ringsloot. Reeds hebben enkele dit met 'n nat pak moeten bezuren. Men zij dus ge waarschuwd. geweest. Het kantoor werd hem ech ter al gauw te benauwd en met lede ogen moest de Handelsvereniging haar met diploma's overladen talen knobbel laten vertrekken. Twaalf jaar lang heeft de heer Blom ver volgens door Europa en Amerika ge zworven om zijn talenkennis aan de practijk te toetsen. Toen keerde hij terug naar Nederland, waar hij zijn oude baan bij de Handelsvereniging weer opvatte. In de crisis moest hij echter met vele andere collega's bo ven de vijftig vervroegd pensioen aanvragen. Talenkennis en koopwaar. Geen ogenblik heeft de heer Blom toen het idee gehad om op zijn wei nig draagkrachtige lauweren te gaan rusten. Hij begon een antiquariaat o. n. Singel en kon op deze wijze naast de koopwaar ook zijn talenkennis aan de man brengen. Toen zijn zoon gymnasiast en student ;verd studeer de hij bovendien nog rustig met hem 'mee en leerde Latijn en Grieks. Van een uitgeweken Joods geleerde deed hij nog een aardig mondje He breeuws op, in ruil voor de grond beginselen der Nederlandse taal. Grootste wens vervuld. Met de studie van de Slavische ta len aan de Leidse Universiteit is zijn grootste wens vervuld. De profs en zijn twaalf medestudenten vinden het bovendien prettig zo'n oude baas in hun midden te hebben. Professor dr C. H. van Schoone- veld, zelf nog pas 34 jaar, heeft als zijn indruk te kennen gegeven, dat de jongere studenten door de heer Blom in hun ijver gestimuleerd wor den. Attlee op P. v. d. A.- congres in Leiden Tot de buitenlandse gasten, die het P. v. d. A.-congres op 22, 23 en 24 Februari in de Stadsgehoorzaal te Leiden zullen bijwonen behoort ook Clement Attlee, voorzitter van de Lagerhuisfractie der Labourparty. Hij zal vermoedelijk drie dagen in ons land blijven en een deel van die tijd besteden aan het voeren van be sprekingen. Tijdens het congres zal tevens een nieuwe voorzitter van de partij gekozen worden. Evert Ver meer, die reeds met veel gemak een rozerode bril hanteert, zal waar schijnlijk ook de voorzittershamer binnen zijn bereik krijgen. De an dere candidaten, die door de afdelin gen gesteld zijn hebben namelijk hun candidatuur niet aanvaard. Op het congres worden ongeveer 1000 leden verwacht. Tuinbouw en Plantkunde Prijzenregen over winnaars Kerstshow Ter gelegenheid van de uitreiking van de prijzen van de eind December van het vorig jaar gehouden Kerst show had de Kon Nederl. Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Leiden, gisteravond in .,Het Gul den Vlies" een buitengewone verga dering belegd. De 2de voorzitter van de Maat schappij, de heer J. H. Smit, die voor zitter is geweest van het Kerstshow- comité, wijdde aan elke bekroonde inzending een korte bespreking. Na de pauze werden kleurendia's ver toond van de kamerplanten. Bij deze plaatjes, die waren opgenomen in op dracht van de afdeling Voorlich ting van de Vereniging „De Neder landse Bloemisterij", hield de voor zitter van de afdeling, de heer Joh. Jonker, een praatje, waarbij hij in het bijzonder wees aan welke eisen voldaan dient te worden teneinde de planten op te kv. eken. De prijzen van de Kerstshow wer den gewonnen door: Eerste prijzen, liefhebbers: mevr. KruitVan Zijst, Koudekerk a. d. Rijn; de heer Kruit, Koudekerk a. d. Rijn en de heer Dool te Leiden. Tweede prijzen: mevr. Smit-Boots gezel, Leiden; de heer Hofman, id. en de heer W. van Egmond te Bos koop. Derde prijzen: de heren J. van Leeuwen, Kanis en Hemerik, allen te Leiden. Vierde prijzen: mevr. Van Ree, Voorschoten, de heer T. van Tol en mevr. Bongers, beiden te Boskoop. Eerste prijzen, kinderen: Reine de Hengst en Jan Mossel te Boskoop. Tweede prijzen: Inge en Teun Tol te Boskoop. Derde prijzen: Anneke en Lies Riel te Leiden en Pierre de Ouden, Boskoop. Bloembinders: eerste prijs: de heer C. G. de Koning te Rijnsburg. Bloemkwekers: hoofdprijs: de heer Hogewoning en Gebr. v. d. Bosch te Rijnsburg. Beiden kregen de medaille van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Eerste prijs: de heer P .v. d. Bosch te Rijnsburg. Tweede prijs: de heer D. Hogewoning te Lisse. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „Abo Antagonisme en Morbus Hae- molyticus Neonatorum", de heer J. Reepmaker, geboren te Noordwijk. NOORDEN Inlichtingen gevraagd. Omstreeks half zes gisteravond is er een meisje aangerand, ter hoogte van het pad Mourits. De aanrander kwam en vluchtte in een grijze luxe wagen. De politiepost Nieuwkoop zal gaarne inlichtingen ontvangen van degenen, die iets over de identiteit van de aanrander weten. WARMOND Retraitevereniging „St. Agnes". Waar nagenoeg geen vereniging kans toe ziet, presteert „St. Agnes", n.l. het houden van een jaarvergadering waarbij ruim 60 van de leden aan wezig is. De grote zaal van Hotel „De Zon" was tot in de uiterste hoeken gevuld met damesleden, die belangstellend waren het programma, dat 13 punten bevatte, af te werken. De presidente, mevr. Verwoerd de Bakker, heette dé aanwezigen welkom. Zij sprak haar voldoening uit over het feit, dat, dank zij de ac tieve propagandisten, nagenoeg alle gehuwde dames jid waren van de vereniging. Op 31 December 1954 tel de de vereniging ruim 370 leden. Het parochieel dameskoor, o.l.v. mej. J. Machen, zong hierna met de aanwe zigen het „Sint Agnes-lied". De secretaresse, mevr. Flintde Wolf las vervolgens de notulen en het jaarverslag voor. Beide verslagen werden onder dank goedgekeurd. Daar de penningmeesteresse, mevr. De VroomenLommerse wegens verblijf in het buitenland verhin derd was, las de secretaresse het fi nancieel verslag voor, waaruit bleek, dat de vereniging thans over 410,90 beschikken kan. Het programma voor het komende verenigingsjaar luidt: speciale bid uren op Witte Donderdag en tijdens het 40-urengebed. Er zullen vier re collectie-avonden in huize „St. Li- duina",, n.l. op 1 Febr., 2 Juni, 20 September en 15 December worden gehouden. De retraite zal vermoede lijk in September-October gehouden worden. Nadere berichten zullen in Sursum Corda te lezen zijn. De bestuursverkiezing wegens het periodieke aftreden van mevr. A. HeemskerkRotteveel had een vlot verloop, daar zij by enkele candi- daatstelling werd herkozen. Hierna vertoonde prof. A. Ham- merstein van het Theologicum een 4C-tal lichtbeelden over de Passie spelen te Tegelen. Deze fraaie beel den, alsmede de begeesterende exp'i- catie van de inleider, droeg niet weinig by tot het succes van deze avond. Pastoor Gussenhoven, door het bestuur hiertoe aangezocht, be sprak het plan van het bestuur, om in de komende zomer, met autobus sen deze passiespelen te Tegelen te bezoeken. Als datum werd gesteld Zondag 28 Augustus a.s. De kosten bedragen: reisgeld 6.75, entrée 5,—, totaal 11,75. Dit bedrag zall ook in wekelijkse termijnen voldaan kunnen worden. Na enige discussie werd besloten, dat, zo de heren zin hadden, deze hun dames zouden mo gen vergezellen op deze tocht. Dan volgde de sluiting van het officiële gedeelte. Onder leiding van mevr. C. C. M. MeskersHendriks voerden enkele leden een geestig éénactertje op, ge titeld „Een geest van vlees en bloed" waarmede zij groot succes oogstten. Nadat nog 2 halve retraitekaarten verloot waren, ving men aan met het langzamerhand traditioneel gewor den „Rad van avontuur". 77 Maal draaide mevr. Flintde Wolff aan het rad en 77 keer gingen de mooie prijzen, voor dit doel gratis afge staan, over in handen van een geluk kige winnares. DE KWAKEL Motorongeval Dinsdagmiddag omstreeks half zes keerde de heer B. Kapper op zijn zware motor uit Am sterdam naar De Kwakel terug. Ter hoogte van het Haarlemmermeersta tion kwam hij in botsing met een auto en sloeg tegen de straat. Met een ge broken been en schaafwonden moest hij in een der ziekenhuizen te Am sterdam worden opgenomen. NOORDWIJK Dokter H. J. de Graaf, die reeds vele jaren in Noordwijk practijk uit oefent en een zeer geziene figuur is, zal vermoedelijk in het komende voorjaar naar Zuid-Afrika emigre ren. VOORSCHOTEN Gemeenteraad De raad van de gemeente wordt voor een openbare vergadering bijeengeroepen op Vrij dagavond 28 Januari a.s. om 8 uur. De agenda vermeldt o.a. de navol gende punten: vaststelling van de vergoeding voor het gebruik van het Gezondheidscentrum. Voorstellen tot het bouwrijp maken van het complex „Vlietwijk" 2500.Overname om niet van enige percelen grond van de provincie Zuid Holland gelegen aan de Papelaan. Wijziging van de ge meentelijke bouwverordening. Huurprijs neutrale kleuterschool verlaagd B. en W. stellen de raad voor de huurprijs van de neutrale kleuterschool te verlagen van 729. per jaar tot 350.per jaar.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2