De beëindiging strijd om Formosa is Engelands voornaamste doel I Aan Formosa Eden zette Engelse politiek uiteen Mating, hethteeg geheet anaetwacPit de utgfleid De Sovjet-nota door het Westen afgewezen De novene van 2-11 Februari Bonn neemt de Russische verklaring laconiek op rBe„Ddeee?riSecobS!^l t«en Mwangi uand 'n mygeteide en ötaakte de &t%ifd Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur; L. C. J. ROOZEN. KA1HOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENURACHT 32 DONDERDAG 27 JANUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13409 wordt druk GEDOKTERD Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs (0.50 p. w., 12.15 p mnd„ 6.40 p. kwart. Franco p. p. I 6.80 Advertenties: 15 et. p. man Telefoontjes 1.50 IS ER VERSCHIL TUSSEN FOSMOSA EN DE ANDERE EILANDEN? „Het voornaamste streven van Groot-Brittannië in de crisis om Formosa Is te zorgen dat er een einde komt aan de strijd", heeft minister Eden gis teren in het Lagerhuis gezegd. Hij vervolgde: „Voortdurend blijven wij daarom alle betrokkenen erop wijzen dat staking van de strijd van het grootste belang is en dat voorkomen moet worden dat het conflict zich uitbreidt". GEWELD GEEN JUISTE OPLOSSING. „Geweld is niet de juiste oplossing voor zulke tere en moeilijke proble men", zei Eden onder toejuichingen van de parlementsleden. „In nauwe samenwerking me, Verenigde Staten en andere bevrien de landen zijn wij doende c c ver schillende mogelijkheden te bestude ren die er zijn om tot een vreedzame oplossing te geraken". WONINGBOUW fr is dezer dagen het bericht ver- schenen, dat de minister van We deropbouw, ir. Witte, er in zou sla gen dit jaar het streefgetal van 65.000 woningen te bereiken. Reeds bij de behandeling van zijn begroting is dit aantal te gering ge noemd en heeft men er bij de minis ter op aangedrongen het aantal te bouwen woningen per jaar op te voeren tot 70.000 a 75.000. Dit nu is gemakkelijk neergeschreven en nog gemakkelijker gezegd. Men moet zich echter, als men zulk een eis stelt, allereerst realiseren wat de belang rijkste factor is bij de woningbouw. Dat is namelijk het aantal beschik bare bouwvakarbeiders. Reeds enke le maanden geleden heeft dr. Zon- nenberg in „Economisch Statistische Berichten" hieraan een artikel ge wijd, waarin hij tot de o.i. merkwaar dige conclusie komt, dat noch plaat selijk noch regionaal noch zelfs lan delijk iets omtrent het beschikbare aantal bouwvakarbeiders bekend" is. Dat wil niet zeggen, dat wij deze be wering in twijfel zouden trekken. Schattingen van verschillende in stanties blijken te variëren tussen 100.000 en 300.000. Men zou daaruit moeten conclude ren, dat de huidige contingentering geen verband kan houden met het aantal beschikbare arbeidskrachten en daarop dus niet kan zijn afgesteld. Men kent ze immers niet. Het aantal van 65.000 te bouwen woningen is dus eigenlijk slechts een ervarings cijfer en men zou zelfs nu niet kun nen zeggen of een hoger aantal wo ningen ook werkelijk kan worden gerealiseerd. Is er voor het streefge tal van 70.000 a 75.000 woningen een tekort aan vakarbeiders, dan kan dit getal als totaal contingent voor het gehele land spanningen op de ar beidsmarkt oproepen, waarvan een scheeftrekken van de woningbouw in verschillende delen van het land het gevolg zou zijn. Mu heeft kort geleden het lid van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, de heer A. C. A. Deerenberg een rede gehouden over het pro bleem van de woningbouw voor de Contact-commissie Zuid-Holland in zake het woonruimte vraagstuk. Hij heeft daar natuurlijk voorna melijk het probleem aangesneden in zover het daar voor zijn provincie ligt en hij heeft er op gewezen, dat de gemeenten allereerst hun richt- contingent moeten realiseren. Hier ligt o.i. ook de oorzaak van de moeilijkheden, die zich in de gemeen te Voorhout hebben voorgedaan. De heer Deerenberg stelde het al dus: eerst moeten de gemeenten hun richtcontingent realiseren, indien Zuid-Holland in aanmerking wil ko men voor een gedeelte van de 13.500 woningen, die het Departement van Wederopbouw en Volksgezondheid in reserve heeft gehouden. In Zuid-Hol land zat men in Augustus van ver leden jaar nog met het probleem, dat men nog 1000 woningen op het sche ma ten achter was. Het zou toen ge makkelijk zijn geweest, de oorzaak hiervan te zoeken in het tekort aan bouwvakarbeiders, maar een feit is, dat deze achterstand intussen geheel is ingehaald. Dit schijnt de oorzaak te zijn geweest, dat bijvoorbeeld een stad als Rotterdam een hogere toe wijzing kon krijgen en meer volks woningen kon bouwen. Het was toen zo, dat, waar het contingent over drie jaar is verdeeld, voor de laatste twee maanden van het vorige jaar nog slechts een contingent beschik baar was van 1265 woningen, wat betekende, dat er per maand nog maar 632 woningen konden worden gebouwd, terwijl de bouwcapaciteit 900 woningen was. Een ervaringscij fer. De heer Deerenberg stelde het al dus. als dit zo is, dan zal er in Zuid- Holland meer moeten, worden toege wezen dan tot nu toe. Welnu, zo re deneerde hij, de achterstand is inge haald, Rotterdam zit met een ernstig probleem. In de oorlog werden daar 23.000 woningen verwoest. Op het ogenblik bouwt Rotterdam en men werkt daar niet alleen voor Rotter dam, maar voor de gehele nationale welvaart. Daarom moet er voor wor den gezorgd, dat er in Rotterdam kan gorden gebouwd. Men kan het met deze verstandige woorden alleen maar eens zijn. Intussen ziet men hieruit, dat met het probleem van het tekort' aan bouwvakarbeiders ten dele toch wel rekening kan worden gehouden, in dien men bij de woningverdeling vasthoudt aan de bouwcapaciteit. Provinciaal is dat in Zuid-Holland gebeurd. Maar een provincie, die haar contingent woningen verdeelt, kan met de bouwcapaciteit alleen re kening houden, indien de gemeente besturen óók plannen maken en bij hun aanvragen om woningen aan het Provinciaal Bestuur alle cijfers ter beschikking stellen. De gemeenten hebben een bouwervaring, waarop I men kan toewijzen. In Zuid-Holland &even, kan klaarblijkelijk worden gebouwd. Wilson zei, niet te verwachten, dat In Augustus 1954 was men nog 1000 Rusland in de eerstkomende paar woningen achter, voor November en jaar een actie zal ondernemen waar- Na Eden kwam Attlee aan het woord. Onder de toejuichingen Von de oppositie verklaarde hij dat Ame rika zich inmenging in een burger oorlog permitteerde en dat het een zaak was waar alleen de Verenigde Staten zich mee bemoeiden en niet de Verenigde Naties. Volgens hem was er geen verschil tussen de eilandjes voor de kust en Formosa. Eden antwoordde daarop dat For mosa nooit in de laatste eeuw een deel van China was geweest en dat de eilandjes voor de kust door ieder een steeds als deel van China zijn beschouwd. Men zou al heel weinig goeds aanrichten door vol te houden dat er geen verschil was tussen de eilandjes voor de kust en Formosa. In antwoord op andere opmerkin gen van de oppositie zei Eden verder dat de Britse regering ervan over tuigd is dat het de Verenigde Staten te doen is om vermindering van de spanning en verkleining van de kans dat het conflict zich uitbreidt. „Het verdrag dat zij kort geleden met Tsjang Kai-sjek hebben gesloten en dat de verantwoordelijkheid van de Verenigde Staten beperkt tot een kleiner gebied, is daarvan een be wijs". „FORMOSA" IS MAAR EEN RIMPELTJE. De Amerikaanse minister van De fensie, Charles E. Wilson, heeft ver klaard dat de crisis rond Formosa „niet meer dan een rimpeltje" is en geen reden om de voorgenomen ver mindering van de mankracht van de Amerikaanse strijdkrachten op te Woensdagmorgen brak op de rijksweg HengeloOlden raai het chassis van een vrachtwagen met vis van de NV Oostende Transport Maatschappij op weg naar Cuxhaven in Duitsland. De vrachtwagen was geladen met tien ton haring, die al spoedig over de weg „rwom" Urenlang heeft men er over gedaan om de duizenden haringen over te laden in een andere Belgische wagen, die juist leeg uit Cuxhaven terugkeerde. Een beeld van de door midden gebroken wagen met de lege wagen, waarin de vis is overgeladen, er naast. December had men zelfs 400 wonin gen tekort. Door extra toewijzingen aan Rotterdam en Den Haag is daar de capaciteit opgevoerd. Rotterdam realiseert de bouwcapaciteit en heeft dus recht op extra woningen voor herbouw, daar er anders niet vol doende woningwetwoningen kunnen worden gebouwd en deze bouw dus in gevaar komt. Door extra toewij zing kan men dan putten uit de pro vinciale reserve en uit de Rijksreser ve. Maar dat kan alleen, als net. nor male contingent is gerealiseerd en de gemeenten met volledige cijfers ko men. Als bewezen is, dat een gemeente het bouwprogram kar realiseren, mag men dat niet afremmen, maar zal men ondanks de onzekerheid op de arbeidsmarkt de bouwcapaciteit volledig moeten benutten. Daartoe kunnen de gemeentebesturen hun medewerking geven. Het is goed, dat de heer Deerenberg deze zaak eens duidelijk heeft uiteengezet. Het kan, dus het moet. Het is zoals hij op die vergadèring heeft gezegd: „Het zou beschamend zijn voor het Nederland door met opzet wordt aangestuurd op een nieuw wereldconflict. Hij voegde er echter aan toe, dat de Rus sische doelstellingen niet waren ver anderd en dat een conflict zou kun nen ontstaan door een misrekening van Russische kant. NIJMEGEN KRIJGT NIEUWE SCHOUWBURG. Na een langdurige discussie heeft gisteravond de gemeenteraad van Nijmegen het voorstel van B. en W. tot de bouw van een afzonderlijke schouwburg aangenomen. Deze schouwburg zal worden gebouwd op de terreinen, begrensd door het Kei zer Karelplein, Nassausingel en Bur gemeester van Schaick Mathonsingel naar ontwerp van ir. B. Bijvoet uit Haarlem. De begroting is 2.250.000,Het jaarlijks tekort wordt geraamd op 149.850,—. Herbewapening en vriendschapsverdragen Groot-Britannië en FranK.ij... ^eb ben gisteren in Moskou hun ambas sadeurs nota's doen overhandigen, die de antwoorden bevatten op de Russische dreigementen de vriend schapsverdragen met beide landen te verbreken, als de herbewapening van West-Buitsland zou worden doorgezet. De dreigementen werden in December door Rusland geuix '*i se volk, als het bij een derge.ijke nota's aan beide regeringen, conjunctuur als waarin het nu leeft, 1 niet in staat zou zijn het probleem sneller op te lossen dan tot nu toe nen onverenigbaar is met het Engels- Russische vriendschapsverdrag van Engeland betreurt het Russische dreigement en zegt in de nota dat het vriendschapsverdrag ook na de ratificatie van de Parijse verdragen 1 irrflCtlSCD C6I1 nog steeds zal kunnen bijdragen totl de veiligheid in Europa. Het bij de WclSSCll 11CUS verdragen van Parijs bepaalde draagt I Bij de aanvang van het 20ste jaar van Ons Episcopaat doen wij wederom een dringend beroep op Onze Priesters, Onze Religieuzen en al Onze Gelo vigen om met Ons gedurende 9 dagen van 2 tot 11 Februari de bijzondere Piistand der H. Moeder Gods over Ons Bisdom af te smeken. Wij verzoeken allen dagelijks zo mogelijk gezamenlijk in de kerk of in het gezin het Rozenhoedje te bidden met de Litanie van de H. Maagd en het gebed: Onder Uwe bescherming. Op Zondag 6 Februari 'hopen wij in Onze Kathedraal de toewijding van Ons Bisdom aan de H. Maagd plechtig te hernieuwen. Wanneer die toewij ding ook in andere kerken wordt hernieuwd, zullen Wij dit bijzonder op prijs stellen. Voor allen die deelnemen aan de novene, bidden Wij Gods bijzondere Zegen af. Haarlem, 23 Januari 1955. t J. P. HUTBERS, Bisschop van Haarlem. immers een zuiver defensief karak-! tegendeel is dan ook met aanvaard- verklaring waarby de staat van oor- baar. Hoewel de Britse regering het Rus sische voornemen betreurt, kan zij mogelijk bleek. Het nageslacht zou dan tot deze generatie het verwijt richten, dat zij haar tijd niet heeft verstaan". Engeland beschuldigt in zijn de Sowjetunie er van de tragische en 1 enigerlei bedreiging te laten afbren- gevaarlijke verdeling van Europa te gen van de weg, die zij eenmaal bewerkstelligen. De Russische be- heeft ingeslagen, wering dat het besluit van het Wes- De tekst van de Franse nota is van ten West-CDuitsland te herbewape-1 gelijke strekking. log met Duitsland beëindigd wordt, alleen een practische stap naar nor- betrekkingen is, indien Moskou echter met toe overgaan rich door berejd tot vl?ije verkiezingen voor geheel Duitsland. Mwangi Kiuro, de eerste Mau Mau strijder, die zich overgaf nadat de regering van Kenya had bepaald, dat in een dergelijk geval geen executie zou volgen, overha ndigt hier aan een officier van de „Field Intelligence", G. R. Gunson, het vrijgeleide, dat hij vond in het hoogland van North Kinancop, waar het w©rd uitgeworpen door een vliegtuig. R. H. Hewett, een andere officier van bet sneciale hoofdkwartier te Naivasha, (midden) kijkt belangstellend toe. Mwangi Kiuri maakte deel uif van een bende van vijf toen hij het kostbare papier vond en besloot zich naar aanleiding van het aanbod daarin vei vat uit de strijd terug te trekken. regering legde deze verklaring af na de kabinetsraad, waarin de be tekenis van de verrassende Russische bekendmaking besproken werd. In een officieel communiqué werd medegedeeld: „De Sowjetverklaring betekent practische vooruitgang naar het 'her stel van normale betrekkingen tussen de Sowj et-Unie en Duitsland, alleen indien de Sowjet-Unie instemt met werkelijk vrije verkiezingen voor heel Duitsland en rnet een vredesver drag dat in volle vrijheid gesloten wordt tussen een regering voor ge heel Duitsland en de vroegere oor logsvijanden van Duitsland, en in dien de Sowjet-Unie alle maatrege len neemt om dit doel te bereiken". De Westduitse regering sprak de hoop uit, dat de Sowjet-Unie nu alle (Duitse) krijgsgevangenen en bur gers als een eerste consequentie- van haar verklaring zal vrijlaten. Verder zegt zij o.a.: „De waarde van deze (Sowjet-) Briic*) Creilers in dc storm Twee Britse treilers, afkomstig uit Hult, verkeren boven de Noordpool cirkel in moeilijkheden als gevolg van een hevige orkaan. De 559 ton metende „Lorella", met een bemanning van twintig kopoen aan boord, zond Woensdag S.O.S.- seinen uit in een positie ten Noorden van de Noordwestelijke punt van IJsland. In hetzelfde gebied bevindt zich ook de 810 ton metende treiler „Ro- denigo" in moeilijkheden. Voor nasporingen moet op beter weer worden gewacht, want sneeuw stormen waaien om de kusten van IJsland. Men vreest echter, dat het dan te laat zal blijken te zijn, want waar schijnlijk zyn de beide schepen reeds met man en muis vergaan. verklaring is beperkt, in zoverre de Sowjet-Unie, in tegenstelling met alle andere verklaringen, welke door vroegere oorlogslanden van Duits land afgelegd zijn, zich alle rechten voorbehoudt in verband met vier- mogendhedenovereenkomsten, in het büzonder die van Jalta en Potsdam". weer (Geldig van Donderdagavon tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG WEER. Nu en dan opklaringen maar in de nacht en ochtend plaatse- lijk mist. Overwegend droo." weer. Zwakke tot matige wind f tussen Zuid en Oost. Weinig ver- andering in temperatuur. 28 Jan.: zon op 8.30 en onder 17.21; maan op 9.44 en onder 23.18 uur. Het weer in Europa HELSINKI geheel bew. IC. STOCKHOLM geh. bew. 2 OSLO onbewolkt -3 KOPENHAGEN motsneeuw 1 ABERDEEN zwaar bew. 3 DUBLIN regen LONDEN geheel bew. 5 AMSTERDAM nevel 0 BRUSSEL onbewolkt 1 GRENOBLE NICE zwaar bew. 15 BERLIJN nevel 1 FRANKFORT nevel —3 MüNCHEN mist —6 ZURICH nevel —2 GENEVE 1 nevel 1 LOCARNO zwaar bew. —3 WENEN nevel o INNSERUCK licht bew. —4 ROME Korreltje Hoe kleiner het hoofd hoe groter de droom.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1