Zware zeeën sloegen „Rijndam" terug naar Southampton Auto van Griekse legatie in Haarlmeer verongelukt Begrijpen wij onze missieplicht? Kapitein van de „Casino in gebreke gesteld Moeder gaf kind dodelijke poeder MAANDAG 24 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Huvjelijksinzegening door mgr. Giobbe Eenhadsgesprek K.N.P.: geen uitstel! In de Bagijnhofkerk te Amsterdam heeft^de Pauselijke Nuntius, Mgr. Paolo Giobbe Zaterdag: het huwelijk ingezegd tussen mej. Marianne L. van der Spek (dochter van Dr. L. A. M. van der Spek) en Mr. A. C. M. Dreesmann Ec. Drs. Directeur van V. D. te Den Haag. Onze foto geeft een overzicht tijdens de plechtigheid in de kerk. Geen enkel risico Naar aanleiding van het op zijn reis naar Amerika naar Southampton terugkeren van het s.s. „Rijndam" vernemen wij thans van de directie der Holland-Amerika lijn nog het volgende: Gedurende de laatste paar jaren werden verschillende zeeschepen uit gerust met z.g. stabilisatoren, die het rollen bij slecht weer sterk terug brachten. Deze stabilisatoren hebben echter geen effect op het stampen van schepen. Gedurende ruim een jaar werden door de Holland-Ameri ka lijn zeer uitgebreide proeven ge nomen met een soort dempers, die, aangebracht aan de kop van het schip, ten doel hadden de staipphe- weging terug te brengen. Volle goedkeuring. Deze proeven, waarbij de meest bekwame Nederlandse scheepsbou wers incluis het Nederlands scheeps bouwkundig proefstation te Wagenin- gen betrokken waren, leidden ten slotte tot zulke goede resultaten, dat de Holland-Amerika lijn besloot de „Rijndam" hiermede uit. te rusten. Zowel Lloyds' als de scheepvaartin spectie hechtten hieraan hun volle goedkeuring. Het schip vertrok van Rotterdam naar de Verenigde Staten met enkele technici aan boord, die gedurende de reis naar Southampton bijzonder, gunstige rapporten over het resul taat uitbrachten. Ernstige trillingen. Na Southampton echter kreeg het schip te kampen met bijzonder slecht weer, waarbij zich geheel onver wacht en ook niet te voorzien, ern stige trillingen voordeden bij hoge golven, die recht van voren kwamen. Bij ietwat zijdelingse golven deden zich deze trillingen niet voor. Teneinde geen enkel risico te lo pen, werd prompt besloten het schip naar Southampton te dirigeren, waar deze dempers verwijderd werden. Hier is geen sprake van het nemen vani een proef, doch slechts het toe passen van een nieuw denkbeeld na uitgebreide onderzoekingen, waaraan in de practijk enige bezwaren ver bonden bleken te zijn, zonder dat alsnog vaststaat waaraan deze tril lingen te wijten zijn. Gistermiddag is te Camperduin het lijk aangespoeld van een naar schatting 35-jaar oude man. Uit de kleding meent men te kunnen op maken, dat het hier een buitenland se zeeman betreft, die tijdens de laatste storm overboord is geslagen of wiens schip is vergaan. Het stof felijk overschot zal op de algemene begraafplaats te Schoorl ter aarde worden besteld. De delegatie van de Katholieke Nationale Partij, die het „eenheids- gesprek" met de K.V.P. en de K.W.G. heeft gevoerd, staat afwijzend tegen over het voorstel van de K.W.G. om de hervatting van het eenheidsge- sprek tot het einde van Februari uit te stellen. De delegatie van de K.N.P. heeft tot nu toe alleen een afschrift ontvangen van de brief die de K.W.G. aan de delegatie van de K.V.P. heeft gericht. Het standpunt van de dele gatie van de K.V.P. dienaangaande is haar nog niet meegedeeld. Wederom ontsporing van ongelukslading IJzeren platen gingen weer schuiven Vorige week Dinsdagavond ont spoorde tussen Bundie en Maastricht een trein met plaatijzer. Dezelfde lading is op het baanvak Den BoschBoxtel opnieuw de aan leiding van 'n ontsporing van 2 wa gons geweest. Het plaatijzer ging evenals de vorige maal schuiven, met als gevolg, dat om twee uur in de nacht het baanvak in beide richtin gen werd versperd. Er werd ernstige schade aan rails en dwarsliggers toe gebracht. Dit ongeluktransport, dat voor Be verwijk bestemd is, heeft opnieuw het treinverkeer gestagneerd. Het reizigersvervoer van Boxtel naar Den Bosch moest de gehele morgen via Tilburg geschieden. Pas Zondag middag na half drie was de strem ming volledig opgeheven. TREINBOTSING IN DEVENTER. Een kolentrein, getrokken door een electrische locomotief, is Zondag avond te Deventer op een electrisch treinstel gereden, dat langs het per ron op spoor 2, het vertrekspoor in de richting Almelo, gereed stond. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Het electrische treinstel werd zo danig beschadigd, dat het uit de dienst moest worden genomen. De locomotief van de kolentrein werd op dood spoor gereden voor een onder zoek. Spoorweginstanties in Utrecht ne men aan dat de oorzaak voorshands moet worden gezocht in een fout van het bedieningspersoneel op het sta tion Deventer. BUSSUMS GEMEENTERAAD WEIGERT ADVIES AAN GEDEPUTEERDE STATEN. De gemeenteraad van Bussum heeft Vrijdagavond bij acclamatie besloten aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland te laten weten dat hij geen advies wenst uit te brengen over de salarissen van gemeentesecretaris en -ontvanger aangezien dit in de prac tijk geen enkele betekenis kan heb ben. De vaststelling van de salarissen van de gemeentesecretarissen en ont vangers berust zij Gedeputeerde Sta ten maar deze zijn verplicht op grond van een artikel in de gemeen te wet die uit 1851 dateert advies te vragen aan de gemeenteraden. In de practijk komt het hierop neer, aldus de discussie in Bussums gemeente raad, dat de colleges van Gedepu teerde Staten van alle provincies de zelfde regelingen vastleggen omdat de minister van Binnenlandse Zaken tevoren heeft laten weten met welke regeling hij zich kan verenigen. Vol gens deze opvatting stelt Den Haag dus de regeling centraal vast en het advies dat aan de gemeenteraden wordt gevraagd is in de practijk een formaliteit. Zuiave jangettö tegden gewicht in de Acfiaat De heer P. Zwaaf, hotelier te Doorn is als zwaarste man gekomen uit de wedstrijd, die Zaterdagmiddag in de Beatrixhal van het jaarbeursgebouw door de bond van militaire oorlogs slachtoffers werd gehouden. De bond heeft geld nodig en organiseert daar voor acties, waarvan het optreden van Audrey Hepburn de eerste was. Het publiek mocht raden hoe zwaar Lou Bandy en Nicolaas Kroeze, ex ploitant van een eethuisje in Amster dam samen wegen. Men had voorts de inschrijving geopend voor zware mannen, die met elkaar in gewicht mochten wedijveren. Er waren slechts drie candidaten, die een grote weegschaal beklommeri. Grote kazen werden aangedragen om voor het tegenwicht te zorgen. Men sta pelde maar pp en er moesten heel wat kazen aan de andere kant van de weegschaal worden opgestapeld, voordat men evenwicht had. Ter con trole kwamen deze zware mannen dan nog eens op een automatische weegschaal. De uitslag luidde: 1. P. Zwaaf te Doorn (189 kg en 6 ons); 2. J. van Doesburg (158 kg en 5 ons); 3. A. Gerritsen van der Hoop (152 kg en drie ons). Voor de prijswinnaars waren er prijzen beschikbaar gesteld. Men had deze middag veel publiek verwacht, maar dat liet verstek gaan. Twee inzittenden verdronken Een auto van de Griekse legatie is gisteravond tussen half negen en kwart voor negen op de rijksweg AmsterdamDen Haag tussen de Lisserweg en de Venneperweg in de Haarlemmermeer door de gladheid van het wegdek geslipt, van de berm Teraakt en op zijn kop in ëeh sloot erecht gekomen. Bij dit ongeval zijn de secretaris van de Griekse legatie, tevens vice- oonsul uit Rotterdam, de heer G. Vardas, alsmede de Haagse journa liste mej. I. Adema door verdrinking om het leven gekomen. In de auto zaten in totaal vier per sonen. De twee overigen slaagden er in zich door het achterraampje in veiligheid te stellen. Door passerende automobilisten zijn zij op het droge gebracht. Bij mej. Adema is nog getracht kunst matige ademhaling toe te passen, doch zonder succes. De beide stoffe lijke overschotten zijn naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden over gebracht. De fotograaf maakte deze opname van de wagen op het moment, dat deze uit de sloot werd gehaald. A'dam-Vancouver via de Pool De Canadese regering heeft, aldus Ass. Press, een aanvrage van de Ca nadian Pacific Airlines goedgekeurd voor de exploitatie van een luchtlijn, die via de Noordpool van Vancouver in Brits-Columbia naar Amsterdam zal lopen. De Canadese minister van Ver keer, George Marler heeft medege deeld, dat de C.P.A. de route in Mei zal gaan vliegen, aanvankelijk een maal per week. Door deze route wordt de vliegafstand tussen Van couver en het Europese vasteland met circa 1600 kilometer bekort. Het vliegtuig zal elke Vrijdag uit Vancouver vertrekken en 18^ uur later te Amsterdam aankomen. Nieu we brandstof zal onderweg worden ingenomen te Churchill (Manitoba). Het vertrek uit Amsterdam zal elke Zaterdagavond plaats vinden. De C.P.A. zal gebruik maken van DC-6b toestellen. Internationale Bidweek Bekering van alle heidenen. Na meer dan 19 eeuwen van Christendom zijn er op de wereld nog ruim 1400 millioen heidenen, mensen tot wie de blijde boodschap, die Christus ons bracht, nog niet is doorgedrongen, die nog neerzitten in de schaduw van de dood. Ieder jaar groeit het heidendom met'meer dan 15 millioen, dat is in tien jaar minstens 150 millioen, bij de tegenwoordige aanwas van het mensdom en anderhalf milliard in een eeuiw. Toch hebben wij van Chris tus de dure plicht op de schouders gedrukt gekregen het Evangelie te ver kondigen aan alle volkeren en ze te dopen tot ledematen van de éne Kerk. Heeft Christus ons dan een onmogelijke taak voorgesohreven? en zoniet waarom is het resultaat nog zo pover, zo miniem? Dit komt op de eerste plaats omdat lang niet alle katholieken hun missieplicht begrijpen en mee werken aan de uitbreiding van het Rijk Gods op aarde: zelfs in de landen, me zich bet meest beijveren voor de missie doet slechts een derde volop mee,een derde slapjes en een derde helemaal niet; ten tweede doordat het eenheidsfront van de christenheid is verbroken. Ruim 350 millioen christe nen zijn afgescheiden van de Katholieke Kerk: dat is een geweldig verlies aan krachten en een ergernis voor de heidenen en Mohamedanen die van al die tweedracht en verscheidènheid in de leer niets begrijpen. Terwijl we vandaag bidden voor de bekering van de heidenen, laten we ook bidden voor de eenheid van alle christenen, van wie hun het licht moet komen, opdat „de wereld gelove, dat Christus door Zijn Vader is gezonden." Had langer bij de Carpo' moeten blijven De Hamburgse raad voor de scheep vaart heeft beslist, dat de 63-jarige kapitein Franz Krammer van het on der Liberiaanse vlag varende tank schip Casino heeft gehandeld in strijd met de internationaal aan vaarde beginselen, waarop de hulp verlening ter zee is gegrondvest, door de Nederlandse kustvaarder Carpo, die in de nacht van 26 op 27 November voor de kust van Cornwall in nood verkeerde, aan zijn lot over te laten. Ofschoon reddingsmaatrege len weinig kans van slagen hadden door het ruwe weer, had de Casino langer in het gebied van de ramp dienen te blijven, aldus de uitspraak van de raad. Daarom werd een schuldig gedrag van de kapitein vastgesteld in de zin van de wet, welke het onderzoek naar zeerampen beheerst. Kapitein Krammer werd echter ontheven van de verantwoordelijk heid voor het verdrinken van de twaalfkoppige bemanning van de Car po van de Maatschappij Zeevaart, directie Hudig en Veder te Rotter dam. Deze uitspraak laat de mogelijk heid open van maatregelen van de Liberiaanse maatschappij tegen ka pitein Krammer. Voor de raad zei kapitein Kram mer* dat de storm het onmogelijk had1 gemaakt, een 'boot uit te zet ten of andere reddingsmaatregelen te nemen. Hij zei niet langer op het toneel van de ramp te hebben kun nen blijven, omdat hij rekening moest houden met de veiligheid van zijn eigen,schip en bemanning. Hij zei verder geen overlevenden te hebben gezien, die in zee zwommen. Een schriftelijke verklaring van de eer ste stuurman van de Casino onder steunde zijn getuigenis. Acht vroegere leden van de be manning, onder wie twee stuurlie den,, deelden mee, dat zij twee of drie zeelieden in zee hadden zien zwemmen. Zij hadden met zaklan taarn^ noodsignalen gegeven toen de Casino voorbij voer, op ongeveer tweefconderd meter afstand van de zinkende Carpo. Volgens de beman ningsleden van de Casino had er een mogelijkheid bestaan, de overleven den te redden, als d^Casino een tijd lang in de buurt waf gebleven. Wij willen met deze man niets meer te maken hebben, zei een van hen van kapitein Krammer, tijdens "het ver- I hoor voor de raad. Bij aankomst van de Casino te Rotterdam op drie December verliet, zoals bekend, het grootste gedeelte van de in hoofdzaak uit Duitsers be staande bemanning de tankboot, als protest tegen de h.i. onvoldoende hulp, die gezagvoerder Krammer aan de Nederlandse schipbreukelingen had doen verlenen. De volgende dag 'verlieten te Antwerpen weer drie opvarenden de Casino om dezelfde reden. Speelhol in Den Haag opgerold In een perceel aan de Groot Herto- ginnelaan 111 te Den Haag heeft de politie Zaterdagavond weer een spec taculaire inval gedaan. Tegen halfelf belde de politie aan, waarna de deur vlot'geopend werd. De rechercheurs renden de trappen op en drongen een vertrek op de tweede verdieping binnen, waar zij 14 personen op heterdaad betrapten bij het spelen van baccarat. Ruim 1QOO,aan geld, fiches en speel materiaal wérd in beslag genomen. De grotendeels uit dames bestaan de club werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Zij zweeg uit angst Vorige week meldden wij, dat een Amsterdams echtpaar op last van de bfficier van justitie is gearresteerd, omdat het 15 maanden oude zoontje onder verdachte omstandigheden in het Wilhelmina-gasthuis was overle den. Het kind was drie maanden geleden genezen uit dit gasthuis ont slagen. Maar enige tijd later werd het thuis weer zwaar ziek en werd weer in het ziekenhuis opgenomen, waar het overleed. Thans heeft de moeder na een streng verhoor be kend, dat zij het kind even voor het overlijden een sterke slaappoeder heeft ingegeven. De moeder wilde het kind goed doen slapen en haalde op eigen ge zag een slaapmiddel bij de apotheek. Ze vertelde de apotheker niet waar het middel voor bestemd was.de apotheek gaf haar een poeder met zo'n sterke werking, dat het kind enkele uren na het innemen zwaar ziek werd. Uit angst verzweeg de vrouw, wat zij haar zoontje had ingegeven. De domheid werd fataal: het kind stierf, doodsoorzaak onbekend. INBRAAK IN BYOUTERIEZAAK. Een inbreker heeft eergisteravond tijdens afwezigheid van de eigenaar en zijn vrouw, zijn slag geslagen in een bijouteriewinkel aan de Beetho- venstraat te Amsterdam. Zijn buit bestaat uit een bedrag aan geld van 785,alsmede een aantal gouden en brillianten sieraden, ter waarde van ongeveer 2000,De onbeken de heeft normaal met een sleutel door de buitendeur de zaak betre den. Vermoed wordt, dat hij deze re servesleutel heeft gestolen uit een kastje in de woning. Had de vrouw tijdig aan de dokter verteld, wat er was gebeurd, dan had het kind hoogstwaarschijnlijk nog gered kunnen worden. Na deze tragische verklaring is de vrouw gisteren weer op vrije voeten gesteld. Haar man was daags tevo ren al naar huis gezonden. De justitie beraadt zich nog over de vraag of de moeder wegens dood door schuld vervolgd zal moeten worden. LOONGRENZEN INVALIDITEITS WET VERHOOGD. Tot dusver kon men slechts als ver zekerde krachtens de Invaliditeitswet worden ingeschreven en voor het eerst een rentekaart ontvangen, wan neer men een loon genoot van min der dan ƒ3000 per jaar. Deze z.g. in- tiedegrens is met ingang van 1 Jan. j.l. verhoogd tot f 3600,Voor per sonen, jonger dan 35 jaar is dit van belang, niet alleen wanneer zij voor het eerst in loondienst treden, maar ook wanneer zij reeds in loondienst zijn en tussen ƒ3000,en ƒ3600, 'sjaars verdienen. Deze laatsten zijn ingevolge de wet verplicht een ren tekaart aan te vragen bij de Raad van Arbeid, hetgeen overigens in hun eigen belang is met het oog op even tuele aanspraken op o.m. invalidi- teitsrente en wezenrente en de daar bij mogelijke toeslagen en kinderbij slagen. De loongrens voor de premiebeta ling, waarboven de werkgever niet langer verplicht is rentezegels te plakken, is op 1 Januari 1955 tot 6000,verhoogd. Zoals bekend is, bestaat de mogelijkheid zelf renteze gels te blijven plakken, wanneer de werkgever daartoe niet langer ver plicht is, of wanneer men niet meer in loondienst is.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8