DUINSTREEK Op wasdag lijken nieuwe tuin steden op gepavoiseerde schepen Reuzen-ijsberg in Zuidelijke IJszee Pastoor C* C* Standenmeyer benoemd aan Jozet-parochie Waf in Noorw.hout voor komende jaren op het programma staat MAANDAG 24 JANUARI 1955DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ScllOOnllt>iffcnrnhl<»*>m lijke droogruimten voor hele huizen- U^ilUUIlIlClU&prUDieem blokken zullen worden ingericht. in Amsterdam blokken zullen worden ingericht. 4800 huizen in een jaar. Hier volgen nog enkele cijfers uit zijn rede: „Amsterdam heeft 240.000 wonin gen met een bevolking van 865.000 zielen. Normale levensduur per huis .i ucu, 50 jaar, zodat ieder jaar twee pro- Bergh, sprekende in Krasnapolsky te' cent moet worden vervangen. Dat Amsterdam voor een winterbijeen- j zou dus een aantal van 4800 zijn. komst van de vereniging „Nederland Welnu, dat aantal is verleden jaar In den vreemde" over de problemen precies gereed gekomen, van de nieuw te bouwen tuinsteden I Wat de Slotermeer aangaat binnen langs de rand van de hoofdstad,) de Ringdijk is de woning-dichtheid „maar wij konden van te voren niet' groter dan er buiten. Binnen de weten waar de huisvrouw de was! Ringdijk staan nl 100 woningen per „Alles is van te voren uitgerekend en op papier getekend, de huizen de garages, de tuinen, plantsoenen, we gen en bomen", zo zei Zaterdagmid dag de Amsterdamse wethouder van volkshuisvesting mr R. van den zou uithangen". In zijn globale overzicht van de enorme uitbreiding slipte hij de on aangename verrassing aan, die ont werpers en bouwers hebben moeten ondervinden in de thans snelvorde- rende tuinstad Slotermeer: veel van de moeite, die men zich getroost heeft om het stedebouwkundig schoon op te voeren is teniet gedaan door de rommelige en armoedige aanblik die de waranda's op bepaal de dagen bieden, wanneer ze alle volhangen met veelkleurig drogend wasgoed. Wonderlijk gezicht. De wethouder noemde het: „een wonderlijk gezicht al die was" en zeide: „we zijn er nog niet precies uit hoe we dit probleem moeten op lossen in de verdere bouw". Wel voerde hij aan, dat er thans een spe ciale commissie is benoemd, die o.a. zal moeten onderzoeken of er in de toekomst misschien gemeenschappe- Echtpaar bestal zijn buren en vrienden In Zuidbroek heeft de politie een zeer jeugdig echtpaar gearresteerd dat zich schuldig maakte aan goed georganiseerde diefstallen, verduis teringen en flessentrekkerij. Het echtpaar ging by zijn practij- ken zo brutaal te werk, dat het er zelfs niet voor terugdeinsde, vrien den en kennissen te bestelen. Zo gin gen zij regelmatig op bezoek bij een overbuurman, een winkelier, die goed voor zijn geld was. Om de beurt gingen man en vrouw even naar huis om naar de kinderen te kijken. Deze uitstapjes leidden door de win kel en op de weg naar de kinderen namen de ouders enkele nuttige dingen mee. Een grote voorraad tex tiel verdween op deze manier naar de overkant. De man bestal ook een aantal smeden, waar hij werkte en vriend aan huis was. Hij beschikte over een groot aantal valse sleutels, waarmee hij of zijn vrouw woningen binnendrongen om te kijken of er nog iets te vinden was. De opbreng sten van al deze avontuurtjes ge bruikte het echtpaar voor feest en spel. HOGE STAND VAN DE LEK. De hoge stand van de Lek in sa menwerking met het vloedwater was oorzaak dat de vloedplanken voor de derde mal in deze winter in de veerpont moesten worden gelegd. Tegen zeven uur Zaterdagavond werd aan de rijks peilschaal de hoogste staand aangetekend, nl. 2.83 boven A.P., dit is ongeveer 1,30 hoger dan de normale stand. De veerpont moest voor het autoverkeer worden gestaakt. Verwacht wordt, dat morgenochtend een nog iets ho gere stand zal worden bereikt. h.a., er bijiten 60. Daaruit volgt dus, dat buiten de Ringdijk veel meer ter rein nodig is voor eenzelfde aantal woningen als er binnen. Wraak drijfveer voor dubbele moord De moord op de oude rentmeester en zijn huishoudster in Doetinchem is nog steeds een misdrijf zonder mo tief. Tot dusver hebben recherche en familie van de vermoorde in de klei ne villa niet kunnen ontdekken of er iets vermist wordt. Men komt nu algemeen tot de overtuiging dat wraak het motief voor het misdrijf geweest is. De mo gelijkheid bestaat namelijk dat de vermoorde zich tijdens of na de oor log vijanden heeft gemaakt. De razernij waarmee de steken zijn toegebracht, is niet gewoon voor iemand die maar op roof uit is Uit vrees voor getuigen is na aezc'hi ord ook mej. Rutgers, die slechts enkele jaren in het huis werkzaam was, uit de weg geruimd. Het staat wel vast dat de moord gepleegd is door een dader. Inbrekers maken Het Gooi onveilig In korte tijd zijn in het Gooi vijf inbraken van enige omvang ontdekt. De eigenaar, die Vrijdagmorgen zijn villa aan de rijksweg te Naarden had verlaten, vond Zaterdagavond bij thuiskomst het hele huis door zocht. Een grote hoeveelheid tafelzilver, dames- en herenkledings' ukken, een naaimachine en textiel voor een to tale waarde van enige duizenden guldens bleek de buit van de on genode gasten te zijn. Enige weken geleden werd door het duistere gilde een grote slag ge slagen in een jmwelierswinkel te Bussum, daarna werd binnen vier dagen tweemaal ingebroken in een villa aan de Brediusweg en Zater dag werd uit het kantoor van de wa terleiding te Bussum een bedrag van 1.000 gestolen. Jongens beslisten ruzie met dolk De 14-jarige van V. en de 17-jari ge W., beiden uit Apeldoorn, kregen op zeker moment zulk een ruzie, dat zij afspraken elkaar ergens te zullen ontmoeten om de zaak uit te vech ten. Zij kwamen inderdaad beiden op de afgesproken tijd en plaats en spoedig begon een hevige vechtpar tij op de vuist. TANTE POS ZORGT VOOR CLEMENTIE. Donderdagvoormiddag kwam een aantal bedrijvers van „het kleinere kwaad" naar het zaaltje, waar de Bergenop Zoomse kantonreohter zit ting houdt. De kantonrechter, mr. Bervoets, moest echter mededelen, dat degenen die met een politionele opriep waren verschenen, wel weer konden gaan. De stukken die op hun zaken betrekking hadden waren Maandag door het parket te Breda per post verzonden, maar intusesn nog niet in Bergen op Zoom aange komen. Namens het O.M. beloofde de kan tonrechter nog, dat, als de stukken hun bestemming bereiken, de „lichte gevallen" geseponeerd zullen wor den. „De zwaardere zondaars kun nen in elk geval op de grootste cle mentie rekenen", zei hij. Zelden wa ren er zoveel lachende gezichten aan deze zijde van de groene ta fel.... Noordwijkerhout Tot pastoor van de parochie van de H. Jozef te Noordwijkerhout is be noemd de zeereerwaarde heer Carel Cornelis Standenmeyer, thans pastoor van de parochie O. L. Vrouw Ge boorte te Schermerhorn. Pastoor Standenmeyer werd gebo ren te Gorkum op 29 April 1901 en priester gewijd op 29 Mei 1926. Hij was kapelaan te Langendijk (van 1926'28), te Amsterdam, parochie van de H. Magdalena ('28'39) en te 's Gravenhage parochie van St. Jozef ('39'42). In 1942 volgde de benoe ming tot rector van „De Voorzienig heid" aan de Hogewoerd te Leiden. In die periode was rector Standen meyer tevens als godsdienstleraar verbonden aan de R.K. Vakschool Burgemeester en wethouders dezer ten zegt het college van B. en W. dat gemeente hebben aan de leden van de gemeenteraad toegezonden een toelichting op de reeds een dag of tien geleden verstrekte begroting der gemeente voor het jaar 1955. Bij deze toelichting was gevoegd een investe ringsprogram over de jaren 1954 1958. Ter inleiding op hetgeen als toe lichting op de begroting 1955 opge merkt moet worden vraagt het col lege van burgemeester en wethou ders eerst de aandacht van de raads leden over het feit, dat de gemeente thans in tegenstelling met vroegere jaren (hoofdelijke omslag en ge meentelijke inkomstenbelasting) geen invloed heeft op de omvang van de alg. dekkingsmiddelen. De gemeente ontvangt al reeds jaren de uitkerin gen ingevolge de financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten in de vorm van een alg. uitkering en een belastinguitkering. Voor deze ge meente bedragen deze resp. ƒ21,06 en 11,14 per inwoner. Een gemeente in verband hiermede uw raad bin nenkort voorstellen zullen bereiken tot rigoreuze verhoging van het riool- geld. Wij zijn geen voorstander van een dergelijke verhoging zeggen B. en W. doch naar verluidt echter zou in dejze gemeente om in aanmerking te kunnen komen voor een subjec tieve verhoging van de alg. uitkering de rioolbelasting gemiddeld 15,- per perceel moeten opbrengen. Thans is het 10, De vuilnisophaaldienst zal in 1955 bijzondere aandacht vragen omdat op het einde van dit jaar het contract met de verzorger van deze ophaal dienst afloopt. Ten deze, vervolgen B. en W. zal een doeltreffende voor ziening moeten worden getroffen. Kleuteronderwijs in een nood toestand. Plannen bouw R.K. meisjesschool in De Zilk in een vergevorderd stadium? Hoofdstuk VIII. Onderwijs. Bij dit onderwerp stellen B. en W. kan echter een subjectieve verhoging voorop, dat het kleuteronderwijs in van de alg. uitkering krijgen. Op een dergelijke verhoging kan Noordwij kerhout terecht aanspraak maken. Dit zetten B. en W. in hun inleiding zeer uitvoerig uiteen. De aanvraag is reeds geschied doch een beslissing is nog niet ontvangen. Bij het meer in onderdelen beschouwen van de begroting combineren B. en W. dit met een toelichting op het investe ringsplan in de volgorde der hoofd stukken van de begroting. Bij hoofdstuk 2 Algemeen beheer brengen B. en W. de dringende uit breiding van het raadhuis ter sprake. Er moet nog gewacht worden op de beslissing van de commissie, welke de urgentie van die uitbreiding be oordeelt. Openbare veilig- Hierbij lichten B. en W. toe dat het nieuwe straatverlichtingsplan thans vlot ten 'uitvoer zal worden ge bracht. De outillage van de brand weer kan bevredigend worden geacht zegt het college. Wat de .Bescher ming Bevolking" betreft menen B. en W. dat hier de leemte niet zo zeer schuilt in de materiële voorziening De 17-jarige trok echter op zeker j dan wel in de medewerking van de -bevolking. Over de hoofden van de leden van de raad meent het college een beroep op de bevolking te moe ten doen om op royale wijze hieraan mede te werken, hierbij liever het accent leggen op de burgerzin dan op de burgerplicht. moment een dolk en bracht zijn jon gere tegenstander plotseling enkele steken in de rug toe. De laatste bleek echter eveneens in het bezit te zijn van een steekwa pen en hij stak de 17-jarige in de schouder. Dit bleek het einde van de vechtpartij te betekenen, jongste kon, na ter plaatse te zijn behandeld, naar huis terugkeren. De ander moest in het Julianazieken- Een ijsberg bijna zo groot als on ze provincie Noord-Brabant, drijft in de Zuidelijke IJszee in Noordelijke I huis worden opgenomen, richting. Hij is waargenomen vanaf de Amerikaanse ijsbreker „Atk". Volgens een correspondent aan boord van de „Atka" is de ijsberg af gebroken van het continent van de Zuidpool. Hij is bijna tweehonderd kilometer lang. 130 meter dik en be slaat een oppervlakte van meer dan 4400 km2. De voorzijde van de ijsberg stond bekend als de Ross-barrière, die liep van Little America (de basis, van waaruit indertijd de ontdekkingsrei ziger admiraal Byrd opereerde) naar een punt, twee honderd kilometer naar het Westen, voorbij Discovery Inlet, waar tussen 1902 en 1948 veel ontdekkingsreizigex-s zijn geweest en dat nu geheel is verdwenen. Het ijs is over de gehele lengte recht afge scheurd. Van de 180 meter dikke berg steekt slechts dertig meter boven water. Van de ijsbreker af ziet men een geweldige ononderbroken wand van glinsterend ijs, die zich over de ge hele horizon uitstrekt. Aan de weste lijke zijde van Little America is een inkeping in het vaste ijs ontstaan van ongeveer 300 kilometer diep. Tot on geveer twaalf kilometer ijsinwaarts bevindt zich daarin water, waarin honderden zeehonden huizen. Een boot van de „Atka" heeft rondgeva ren in de monding, maar het was ge vaarlijk verder te varen. Geweldige blokken compacte sneeuw hingen over de rand en men vreesde dat die door het dreunen van de machines wel eens naar beneden konden ko men. Aan beide kanten van de breuk waren spleten, groot genoeg om de gehele „Atka" te verzwelgen. Kolendampvergiftiging in een bioscoopzaal Een aantal bioscoopbezoeksters is Zondagavond te Neede door gas be dwelmd. Bij het uitgaan van de bios coopzaal vielen enkele dames be wusteloos en ook uit de zaal moes ten enkele bezoeksters naar buiten gedragen worden. De geneeskundige dienst, die hulp verleende met zuurstof-apparaten, liet zeven dames naar een ziekenhuis te Enschede overbrengen. Aanvan kelijk leken deze gevallen niet ern stig, doch het verdere verloop dient nog afgewacht te worden. Wel ver wachten de artsen, dat zich nog meer gevallen zullen voordoen. De oor zaak is nog niet bekend, doch moet waarschijnlijk gezocht worden bij de centrale verwarmingsinstallatie, die met kolen wordt gestookt. De politie stelt een onderzoek in. MELKSANERING TE AMERSFOORT. De melkfabriek „Juliana" te Ach terveld zal heden te beginnen weer mellk moeten leveren aan de E.V. A.M., het melkbedrijf, dat te Amers foort was opgericht en de sanering aldaar doorkruiste. Aldus heeft de president van de Utrechtse Recht bank, mr. Veen, beslist in het kort ge ding dat vorige week aan zijn oor deel onderworpen was. Op niet-naleving van de leve ringsplicht is een dwangsom van 500,— per dag gesteld. een noodtoestand verkeert, zowel wat betreft de personeelsvoorziening als wat betreft de materiële voorzie ning. Een subsidie van 25,per leerling geeft nog geen mogelijkheid om redelijke salarissen aan de leer krachten te betalen. Gediplomeerde krachten zowel als helpsters zijn vo'ór het geringe salaris dat betaald kan worden, niet te krijgen. Maar la ten wij ook en vooral aandacht schenken aan de huisvesting zo zegt het college van B. en W. De kleuterschool in De Zilk is on dergebracht in het parochiehuis. Die in de St. Jozefparochie slaat alles met haar pl.m. 280 leerlingen, waarvoor in de school zelve 3 lokalen met in begrip van het speellokaal beschik baar zijn. Daarnaast heeft deze kleu terschool nog in gebruik de z.g. paar denstal op het kerkplein, waar men met recht „met de deur in huis valt" en een gedeelte van het jeugdhuis met alle ongemakken van dien, want er moet nu door de verschillende klassen gewisseld worden. U zoudt, zo vervolgen B. en W. tot de raad, nu terecht op kunnen merken, dat een en ander een zorg is voor het betreffende bestuur, doch dan willen wij er uw aandacht op vestigen, dat bijbouw van 4 lokalen, komende met de inrichting op 20 a 25.000 gulden per lokaal, nodig is om de beschik king te krijgen over 6 leslokalen en 1 speellokaal. Medewerking van rijk en gemeente is in deze dringende noodzaak! De afschaffing van het schoolgeld voor het verplicht onderwijs betekent voor de gemeente niet alleen geen nadeel doch zelfs voordeel zo lichten B. en W. dit toe .hierbij een inge- SPORT voor Meisjes. In 1949 werd de rector benoemd tot pastoor te Schermerhorn Pastoor Standenmeyer kent Noord wijkerhout vrij goed. Hij was een vriend van pastoor v. d. Waarden, met wie hij als kapelaan 9 jaar sa menwerkte in de parochie van de H. Magdalena te Amsterdam en door deze vriendschap kwam hij dikwijls op bezoek in de pastorie te Noord wijkerhout. Vorige week assisteerde pastoor Standenmeyer in de H. Mis van Requiem bij de begrafenis van pastoor v. d. Waarden. SASSENHEIM Uitvoering „Adest Musica". In het KSA-gebouw gaf „Adest Musica" haar jaarlijkse uitvoering voor dona teurs en belangstellenden. De voor zitter, de heer Vlaming, heette de aanwezigen van harte welkom. Hij bood aan de voorzitter van „Cres cendo" de muziek van de bekende Parachutisten-mars aan. Dit ter ge legenheid van het gouden jubileum van deze vereniging. De drumband en de harmonie gaven hierna een aantal nummers ten beste waarbij j eveneens medewerking werd ver leend door het mannen- en jongens koor „Pius X". De klarinet-soli van Bartje Hekker oogstte veel bijval. Dit was ook het geval met de ver tolking van „Het Jagerskoor" en vooral van het „Slavenkoor" van G. Verdi. Vooral bij dit laatste was de samenwerking tussen koor en har monie voortreffelijk. Hoewel hier en daar nog wat moet worden bijgeschaafd mag „Adest Musica op een geslaagde uitvoering terugzien. Toneelver. Elckerlycknaar Bel gië Op initiatief van het WKA afd. Rijnland, is de toneelver. „Elcker lyck" uitgenodigd op Zaterdag 12 Febr. in Ardooie een toneelavond te geven. Zij zullen daar brengen het door hun met zoveel succes gespeelde toneelspel van J. J. W. Willemsen „De „Rani" antwoordt niet!" Op Zaterdag 23 April zullen de Belgen een tegenbezoek brengen. Uitvoering ten bate van R.K. Kin deruitzending. Ten bate van bo vengenoemde vereniging werd gister avond in het „Bruine Paard" een liefdadigheidsuitvoering gegeven van de kinderoperette „De Prins van Sind", een Oosters sprookje ln 5 be drijven.. Het geheel stond onder leiding van mej. Roe Kruydenberg uit Hil- legom. Zij heeft het gepresteerd om dit fraaie sprookje met de kinderen in te studeren. De leeftijd der kin deren variëren van 5 tot 14 jaar. Het geheel was zeer goed opgezet, terwijl de costuums van de kinderen ook zeer goed uitkwamen. Van de negenentwintig kinderen die mee werkten was de rol van de Prins DE 10.000 KAARTEN VOOR NEDERLAND—DENEMARKEN. Het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis wijst er op dat bet geen zin heeft nu reeds aanvra gen in te zenden voor toegangsbewij zen voor de wedstrijd Nederland Denemarken, welke op 13 Maart te Amsterdam wordt gespeeld. Aange zien verwacht mag worden men gaat hierbij van de gedachte uit, dat het aantal verzoeken om plaatskaar- ten het getal van 10.000 verre zal overschrijden dat de verdeling het karakter van een loterij zal dragen, heeft het Rode Kruis hiervoor eerst een vergunning van de Minister van Justitie nodig. Zo spoedig mogelijk hoopt het hoofdbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis bekend te ma ken, hoe de verdeling zal geschieden. wikkelde berekening gevend welke wij hier niet zullen vermelden. Economische aangelegenheden. Bij dit hoofdstuk lichten B. en W. toe dat in de le plaats de gemeente is en blijft ingesteld op de bloembol lencultuur en dat zij zich gelukkig prijzen met de overeenkomst 'met Van Herwaarden kalkzahdsteenfa- brieken, krachtens welke overeen komst een aantal ingezetenen aan goede teelgronden kon worden gehol pen. Met belangstelling wordt ook de ontwikkeling van 't streekplan „Lan- geveld" bezien, bij welk plan niet alleen de bloembollencultuur doch ook de gemeente als recreatieoord ten nauwste betrokken is. Aan het slot van de toelichting zeg gen B. en W. vol belangstelling uit te zien naar het door E.T.I, en L.E.I. en het Instituut Stad en Landschap uit te brengen structuurrapport. LEIDERDORP DRIELING-ZUSTERS VIEREN VIJFTIGSTE VERJAARDAG. De drie gezusters Van Engelen wo nende aan de Van der Valk Bouman- weg 42, zullen morgen, 25 Januari, de dag herdenken, dat zij voor vijftig jaar het levenslicht aanschouwden. Dit gebeurde weliswaar niet in Lei derdorp maar in Kampen. De oudste, als we tenminste van „oudste" mo gen spreken heet Willemina, dan volgt Everdina en de jongste heet Gerhardina. Na de lagere schoolop leiding hebbe i alle drie de zusters verder gestudci rd. De oudste is thans assistente aan de Leidse Mytylschool te Leiden, de middelste is lange tyd kleuteronderwijzeres geweest en nu in de huishouding werkzaam. De jongste, Gerhardina, heeft de ulo school doorlopen, ging vervolgens naar de kweekschool voor kleuteron derwijzeres waar zij de hoofdacte haalde. Tot haar 27ste jaar werkte zij in Purmerend waarna zij in het hu welijk trad met een luitenant-kolonel de heer J. J. Wijnsouw. Zij is de enigste, die gehuwd is geweest. Op 44-jarige leeftijd stierf haar man en keerde zij terug naar 't onderwijs. Thans is zij hoofd van de kleuter school te Leiderdorp. Na hun diverse loopbanen in verschillende gemeen ten zijn zij tenslotte in Leiderdorp weer vereend en leven weder tesa- - mén, zoals zij in hun jeugdjaren steeds te samen waren. Zo zullen dan de gezusters morgen hun feest vieren met de twee zoons van de jongste der drieling, resp. 19 en 15 jaar. Ook de moeder van de gezusters is nog in le ven maar zal vermoedelijk niet bij het feest aanwezig zijn in verband met haar gezondheidstoestand. HAZERSW0UDE PESTVOGELS GESIGNALEERD. Een opmerkzaam natuurliefhebber nam op zijn speurtochten langs de Rijndijk aan de Zuidzijde van de weg enkele pestvogels waar. Aan de al daar ontdooide kant waren zij bezig voedsel te zoeken, Aan de Oostvaart zag hij weer een drietal van die vo gels, en nabij de betonfabriek „De Hoorn" zelfs elf stuks. De pestvogel is fraai gevederd en komt zeldzaam in ons land voor en broedt voorna melijk in Azië, Amerika en Noord Europa. Zijn voedsel bestaat bij voor keur uit insecten en bessen. van Sind wel een van de moeilijkste. Deze werd echter zeer goed uitge voerd door Wim Schüsch. Ook die van de prinses en andere hoofdper sonen werden goed vertolkt. Een grappig gezicht was het optreden van de dwergen. De kinderen moch ten dan ook veel applaus oogsten. De voorzitter van de vereniging, de heer Beckers, dankte mej. Kruy denberg voor haar toewijding en tact om dit met de kinderen in te stude ren. Hij bood haar een fraai bloem stuk an. Ook dankte de voorzitter de fami lie Schinck in wiens huis altijd de repetities waren gehouden. Jammer dat voor deze aardige uit voering niet zoveel belangstelling Hoofdstuk IV. Volksgezondheid. Bij dit hoofdstuk zeggen B. en W dat uiteraard het werk van d° kruis verenigingen zich meer en i» r zal gaan uitbreiden, doch dat zonder meer niet voorbijgegaan mag worden aan de diverse vraagstukken van openbare gezondheidszorg. Terloops tippen B. en W. even de drinkwatervoorziening aan en zeg gen dat er overleg plaatsvindt tussen provincie en de gemeenten Noord- wijk en Voorhout. Voorts luidt het slot van de toelichting op dit hoofd stuk maar dan doelend op het inves teringsplan, dat er binnen afzienbare tijd een zwembad zal moeten komen en een badhuis! Men denkt het zwembad in 1958 en het badhuis in 1956. De gemeente bouwt 12 woningen in de Zilk en 40 in het dorp. Hoofdstuk V. Volkshuisvesting. Volkshuisvesting wordt in de toe lichting het zorgenkind van elk ge meentebestuur genoemd. Voor de jaren 1954 tot en met 1956 is een verdeling gemaakt van het toegekende bouwvolume en wel zo danig dat van gemeentewege 12 wo ningen in De Zilk en 40 woningen in het dorp zullen worden gebouwd. De rest van het beschikbare bouwvolu me wordt gereserveerd voor particu liere woningbouw. Reorganisatie van de vuilnis ophaaldienst in 1956? Hoofdstuk VI. Openbare werken. Dit hoofdstuk staat de laatste ja ren in het teken van uitbreiding en reconstructie van de riolering met als sluitstuk in de naaste toekomst de bouw van een rioolwaterzuive ringsinstallatie. Het is niet uitgeslo- Wat lezers schrijven WAS DIT NU NODIG? Katholiek Leiden bezit een prach tig koor, het R.K» Alma Materkoor. Wij katholieken zijn trots op dit koor, ons koor, omdat zij, onder lei ding van haar bekwame dirigent, ons vaak verrast met prachtige concer ten, welke uitmunten door kunstzin nigheid en schoonheid. (Chut-chut, wat zijn we trots!) Nu -komt het. Weken van' te voren werd een grootse, uitstekende recla-r me-campagne opgezet. Tientallen af fiches in de stad, honderden circulai res, enorme advertenties in de bla den en uitvoerige voorbeschouwingen van de pers. Kortom, reclame tot en met. Wie nu Vrijdagavond j.l. bij het concert van het Alma Materkoor niet pijnlijk getroffen door de zeer ma tige belangstelling voor dit uitne mende concert? Van de 1100 beschikbare plaatsen waren er 400 bezet! Naast iedere be zoeker stonden bijna twee lege stoe len.. Was dit nu nodig, katholieken van Leiden (en omgeving??)? Verdiende een zo voortreffelijk koor met zijn begaafde dirigent dit onthaal? Getroosten haar leden zich daarom het hele jaar zoveel inspanning en opoffering, om voor 700 lege stoelen te mogen zingen? Lach niet, lezer, het is beschamend. Op die lege stoelen had U moeten zitten. U, katholiek, die zo graag spreekt over katholieke vereniging, katholieke organisatie; waar blijft nu Uw katholieke cultuur? Hier werd een stukje katholieke cultuur van de eerste orde geboden, weggegeven (aan lege stoelen) en U was er niet. Weet U, wat er gebeurt als dit zo door gaat? De financiële lasten zijn natuurlijk voor rekening van het koor. Dit kan zij naast haar andere verplichtingen, nooit dragen. Nu, het koor zal, t.g.v. de zeer ge ringe belangstelling van ons katho lieken, ontbonden moeten worden. Dit zou een ramp zijn en een groot verlies betekenen voor katholiek Leiden. Lezer, vergeet U dan vooral niet flink te kankeren op de schamele bijdragen van ons katholieken aan het culturele leven. Eén troost: We hebben ook nog een katholieke klaverjasclub. P. J. SCHRAMA SPANNING TE VOORHOUT. Voorhout, 24 Jan. '55. Gaarne zag ik een plaatsje in uw blad als antwoord op „Rechtzetting" inzake spanning in Voorhout. Ten eerste zijn de woorden „in trige" en „eigengereidheid" niet door mij gesuggereerd. Het is niet mijn schuld, dat ze u in het vuur uwer rede zijn ontvallen. Ten tweede: U hgbt letterlijk ge zegd, dat het voor u geen gezag meer was, want dat het gezag door men sen beoordeeld wordt naar zijn ge dragingen enz. enz. Mag ik u even verwijzen naar die simpele katechismus, waarin staat dat het gezag van God komt en dat we dit moeten gehoorzamen, tenzy het in strijd is met de wetten van j God en Zijn Kerk. (Vraag 471 tot| 478) blz. 83. Ten derde: het dreigen met de justitie is een heer onwaardig en u maakt er mij niet bang mee. Ten vierde maak ik u er op attent, dat ik niet ben opgetreden als pro motor van grote gezinswoningen. Ik heb gezond verstand genoeg, om te begrijpen dat de hoge huren, die deze woningen op zullen moeten brengen, nooit door een arbeider met een groot gezin betaald kunnen worden en ik ben huisvrouw genoeg om de 8 slaapplaatsen met onze mo derne meubelen uit te buiten tot 10 a 12 (opklap en stapelbedden). Dat de raad zijn vertrouwen uit sprak in zijn wethouders is haar goed recht. Dat de K.V.P.-vergadering met bijna algemene stemmen haar ver trouwen in het bestuur van de K. V. P. en de raad in zijn geheel uitsprak, zegt mij niet zo erg veel, omdat de motie zo onduidelijk werd voorgele zen, dat ze achterin niet verstaan baar was en dat er naar schatting 15 a 20 procent van de kiezers aanwe zig was. Maar dat de gehele gemeente het niet eens is, getuigen de bijvalsbetui gingen die ik deze dagen mondeling en schriftelijk heb mogen ontvangen. Ten slotte zij er op gewezen, dat ik niet het werk van de raad becri- tiseer, maar wel de onbeschaafde wijze waarop dit veelal gebeurt. Als dit zo doorgaat dan weet ik niet meer hoe wij onze kinderen nog eerbied voor het gezag kunnen bij houden. Dit is het laatste wat ik over deze materie zeg. Voor deze keer laat ik het laatste woord aan een man. U mijnheer de red. bedankt voor de verleende plaatsruimte. C. J. MENS—v. d. MEER.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2