Goede doelen hebben hun slag reeds geslagen Liftplaatsen komen nü letterlijk in middelpunt van belangstelling Zondag a*s* worden de laatste lootjes aan de man gebracht Onthulling monumenten bij herdenking Februariramp K.W.G. vraagt uitstel Be'glsche piloot stortte neer bij zijn geboortestad Nederland lost wereldbank lening opnieuw vervroegd af Voorsprong van 15 jaren Autokerkhof met beplanting is als een winkel zonder etalage Minister na zijn escortereis voor de camera VRIJDAG 21 JANUARI 1955 DE LETDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Laat U nog niet in slaap sussen eMg^^^===aa=aeaa—ap: -i De organisatie van de de Sla-Uw- Slag-actie ten behoeve van de zes, inmiddels welbekende, doeleinden zullen nog eenmaal op de kerkplei nen hun loten te koop aanbieden en wel op Zondag 23 Januari na iedere H. Mis. Dit laatste geldt echter slechts voor zolang de voorraad strekt. Om echter nog zoveel mogelijk ko pers te vreden te stellen heeft de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. 43 mobilofoonwagens gecharteerd, die in de 43 kringen, waarin Nederland voor deze dag is verdeeld, voor de distributie en re-distributie der lo ten zullen zorg dragen. .Zij staan daartoe in voortdurend telefonisch contact met het hoofdbureau en met de parochiële centra. Actie reeds nu geslaagd. „Ook al zou er nu geen lot meer verkocht worden, dan is de actie todh al volkomen geslaagd", verze kerde ons de heer Bergers, de leider der actie. Alles wat nu nog binnen- j komt is als het ware nog extra voor het doel, waarvoor de actie is opge zet. Doch wezenlijk aan het werke lijk slagen van deze actie verbon den is het groeiende besef, dat de S.U.S.-actie niet zomaar een loterij is, waarin gegokt wordt om de winst. De talloze medewerkers, die uitein delijk een actie doen slagen, verrich ten al hun werk voor het goede doel. Wanneer het werk betaald moest worden, dan zouden de organisato ren er nog geld op moeten toeleggen. Nu is het onkosten percentage ech ter nog geen 2%; dus nog geen 40.000.om twee millioen binnen te krijgen. Dit ongelooflijk lage on kosten cijfer (de wet staat met in begrip van prijzen 40% toe) kon al leen maar bereikt worden, omdat alle medewerkers van hoog tot laag hun werk uit liefde doen. Wat reeds gedaan is. Op het ogenblik zijn de loten nog verkrijgbaar bij de adressen der be langhebbende organisaties en instel lingen, als mede bij de duizenden niet belanghebbende kruideniers, melkhandelaren en tabakshandela ren en bij het hoofdbureau van de Katholieke E.H.B.O. te Rotterdam. Alleen het hoofdbureau heeft op dit moment reeds meer dan één millioen loten verkocht. Daarnaast wordt daarnog alle organisatorische, tech nische, administratieve en ander werk gedaan, uit liefde, door een staf van ruim 40 mensen, die in dag en nachtploegen werken of soms in dag- én nachtploeg. Wat nog komt Na Zondag 23 Januari zullen de loten alleen nog maar op 11 adres sen in Nederland verkrijgbaar zijn. Deze adressen' worden wanneer dat tenminste nog nodig is nader bekend gemaakt. Wanneer U ervan houdt tot op het laatste nippertje uit te stellen, dan kunt U nog loten bestellen, doch uitsluitend telegrafisch tot 4 uur Zondagmiddag, 30 Januari op het te legramadres KAEHBO, Rtd. Om 4 uur is de actie onherroepelijk geslo ten, en even later geeft de Rotter damse politie, die het justitionele toezicht uitoefent, een sein aan Mr. G. H. M. Bodewes, notaris te Hilver sum, voor de eerste trekking op Zon dagavond in een uitzending van de K.R.O. 7n als staaltje van organisa torische snelheid mogen wij U nu wel verklappen, dat reeds de volgen de ochtend om 7 uur overal in het land de trekkingslijst van de eerste trekking verkrijgbaar is. Zo gaat het ook op de andere trekkingsdagen van 1, 5, 6. en 8 Februari. Dringende waarschuwing. De organisatoren waarschuwen de loten-bezitters echter dringend de coupons niet af te scheuren. Wan neer op Uw lot een of meer prijzen gevallen zijn dan moet U het lot in zijn geheel bewaren en pas na de laatste trekking, dus na 8 Februari, in zijn geheel aangetekend opzenden aan de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O., postbus 634 te Rotter dam. U krijgt dan per omgaand be richt over Uw prijs, en wat voor prij zen! Soldaten mogen er de brui aan geven Op verscheidene plaatsen in het voormalige rampgebied zal ook dit jaar de stormramp van 1 Februari 1953 worden herdacht. In Fijnaart zal dit gepaard gaan met de onthulling van een monu ment in een van de polders, in de nabijheid van de plaats waar 75 ge meentenaren in de golven omkwa men. Het monument, dat in zand steen is uitgevoerd en 2.70 hoog is, is van de hand van de beeldhouwer H. J. Etienne uit Delft. Het stelt een forse mannefiguur voor, wiens krachtige armen een in vertwijfeling achterover leunende vrouw bescher men. In Klundert zal ten gemeentehuize een eenvoudig gedenkteken worden onthuld, dat de nagedachtenis eert van drie soldaten van het reg. zware luchtdoelartillerie „Waalhaven", die destijds bij het reddingwerk zijn om gekomen. In Nieuw Vossemeer zal tegen het invallen van de duisternis een krans worden gelegd op het punt waar de grote dijk is doorgebroken. Daarna worden in de Katholieke en de Ned. Herv. kerk herdenkingsdiensten gehouden. De Nederlandse territoriale bevel hebber heeft gisteren met de vijf ter ritoriale bevelhebbers de kwestie van de opneemplaatsen besproken. De gehele lijst van opneemplaatsen werd zorgvuldig nagegaan, waarbij bleek, dat meer dan de helft der op neemplaatsen aan de grote wegen is gelegen. Waar mogelijk werden verbeterin gen aangeoracht. In verscheidene garnizoenen kon de opneemplaats dichter bij de grote wegen of langs een grote weg worden geprojecteerd. Dit was het geval in Alkmaar, Den Helder, Eindhoven, Maastricht, Ven lo en Weert. In Assen zal een derde opneemplaats worden ingesteld, n.l. in de Beilerstraat nabij de H.B.S. Voor de vliegbasis Ypenburg zal eveneens een opneemplaats w,orden ingesteld en wel nabij de Rijksweg. De mogelijkheid van verdere verbe tering in de ligging der opneem plaatsen zal worden onderzocht in overleg met gemeentebesturen en rijkspolitie. Voorts heeft de N.T.B. bepaald, dat niet meer in colonne zal worden te- ruggemarcheerd naar de kazerne. Zij die niet langer op de opneemplaat sen willen blijven wachten, kunnen, na zich afgemeld te hebben heen gaan. In overweging is voor enkele zeer speciale gevallen, bijv. de legerplaats bij Oirschot, vervoer van rijkswege mogelijk te maken van kazerne of legerplaats. De nieuwe plaatsen. De nieuwe opneemplaatsen zijn: Alkmaar, Geestersingel: den Helder, Stationsplein: Eindhoven Noord, Bos dijk splitsing rijkswegen naar Nij megen en 's-Hertogenbosch, Eindho ven Zuid, Floraplein, Maastricht, M^ersenseweg bij verkeersplein Noord, Venlo, Oostelijke uitgang van Maasbrug, Weert, plein nabij brug over de Zuidwillemsvaart. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem Eenheid seesprek Van de zijde van de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid deelt men het volgende mede: „De delegatie van de Katholieke Werkgemeenschap in de P.v.d.A. voor het gesprek tussen vertegen woordigers van K.V.P., K.N.P. en K.W.G. heeft de K.V.P. geantwoord op haar uitnodiging het gesprek te hervatten en hiervan mededeling gedaan aan de delegatie van de K.N.P. De K.W.G. herinnert er aan, dat het gesprek indertijd geheel eenzij dig door de K.V.P. werd afgebroken, zonder dat daaromtrent enig overleg met haar werd gepleegd. Uit de ont vangen uitnodiging begrijpt de K. W. G., dat dit thansi wordt betreurd en men hierop wenst terug te ko men. Wanneer het afgebroken gesprek zal worden voortgezet op de basis, waarop het indertijd door de K.W.G. werd aangegaan, ontmoet dit bij haar geen enkel bezwaar. Wel meent zij in overweging te moeten geven, of het niet de voor keur zou verdienen om, nu het in terne beraad in de K.W.G. in ver band met het mandement in een ver gevorderd stadium is gekomen, het gesprek, dat reeds meer dan een half jaar werd onderbroken, nog enige weken uit te stellen, tot dit beraad zijn afsluiting heeft gevonden". Vrij vervoer eens in de veertien dagen. Algemeen wordt verwacht, dat de minister van Oorlog en Marine vóór 1 Februari, de datum waarop de Ka mer weer bijeenkomt het vrije ver voer voor militairen tot 24 maal per jaar zal uitbreiden, hetgeen neer komt op éénmaal in de veertien da gen. ANWB OVER OPNEEMPLAATSEN. Bij de beantwoording van schrifte lijke vragen over het liftverbod, heeft ed minister van Oorlog en Ma- rine te kennen gegeven suggesties t Th» Blomme is om het leven geko- o.a. van de ANWB gaarne te zullen ontvangen. De ANWB, die reeds op 30 December j.L tezamen met Katho liek Thuisfront en de KNAC derge lijke suggesties aan de minister heeft gezonden heeft opnieuw in een uit voerig schrijven aan de minister een aantal suggesties gedaan, in de hoop, dat deze in de gisteren gehouden be spreking van de territoriaal bevel hebber met militaire instanties ter sprake zouden kunnen worden ge bracht. Een Belgische straaljager is gister middag boven Zeeuws Vlaanderen, in de nabijheid van Biervliet, veron gelukt. De piloot, de sergeant-vlieger Naar aanleiding van opmerkingen in de Provinciale Staten over de wegwijzers, hebben Gedeputeerde Staten van Limburg zióh tot de ANWB gewend met de vraag of het wellicht aanbeveling zou verdienen met het oog op de eisen van het snel verkeer de wegwijzers lager te plaat sen. men. Het toestel, dat afkomstig was van de basis Beauvechin bij Brussel, cirkelde omstreeks half vijf boven Biervliet. Daarbij maakte het plot seling een kwart slag naar links, gleed af en raakte de voet van de dijk van de Mariapolder even bui ten de kom van de gemecBite Bier- vliett'-Het toestel explodeerde met een grote steekvlam en de wrak stukken werden over een grote op pervlakte verspreid. Het stoffelijk overschot van de piloot werd gevon den op ongeveer 25 meter van de plaats van het wrak. Ten tijde van het ongeluk hing er een lichte mist, waardoor het zicht slecht was. Het blijkt, dat de sergeant, die vroeger in Biervliet gewoond heeft, zijn verkenningsvlucht naar zijn ge boortestad heeft uitgebreid. Vrucht van hoog-cnnjunctuur Het euvel van de onbewaakte overwegen Donderdagochtend is op de met knipperlichten beveiligde onbewaakte over weg in de stadskom van Soest, tussen Soest en Soestdijk een vrachtauto van een fouragehandcl uit eerstgenoemde stad gegrepen door de trein, die om 10.28 uur uit Utrecht naar Baarn was vertrokken. Het gevolg was, dat zowel de trein als de auto aanzienlijke schade opliepen en dat de twee inzitten den van de auto werden gewond. De chauffeur, zekere G. uit Soest liep zware verwondingen op en de „meerijder", Van V. uit Nijkerk, bekwam lichtere kwetsuren. Beiden werden opgenomen in een ziekenhuis te Amers foort. Hun toestand baart momenteel geen zorgen Van de zijde van de N. S. wordt vernomen, dat de knipperlichten op het moment van het ongeval moeten hebben gebrand. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. Foto boven: een overzicht van de ravage. Foto onder: een Close-up van de vernielde vrachtwagen. Het ministerie van Financiën deelt mee: De Nederlandse regering is met de Internationale Bank voor herstel en ontwikkeling overeengekomen De Nederlandse Minister van Sociale Zaken, J. G. Suurh off, die vorige week in Australië arriveerde, werd op het Mascot-vlicgveld nabij Sydney verwelkomd door sir Eric Harrison (op foto links), als vertegenwoordiger van de Australische regering; Sir Harrison is vice-president van de uitvoerende raad en minister van defensie- nemen ter herdenking van de bevrij productie in Australië Foto: De verwelkoming op Mascot-Airport: Links Sir Harrison, rechts minister Suurhof. ding een gedenkboek uit te geven. voor de tweede maal een vervroeg de aflossing te verrichten op de in 1947 aangegane 4 1/4 lening van oorspronkelijk 195 millioen. In Augustus jl. werd reeds ruim 50 millioen op deze lening ver vroegd afgelost. Het betrof toen de langst lopende termijnen, die in 1970, 1971 en 1972 zouden vervallen. Op 2 Februari a.s. worden de nu nog langst lopende termijnen van de le ning afgelost, n.l. die termijnen, die van li Oct. 1966 tot en met 1 October 1969 vervallen. Het hiermee gemoei de bedrag bedraagt 50.472.000 en B. fr. 12.017.500. Na deze vervroegde aflossing zalj het nog uitstaande bedrag van de le ning 85.517.000 bedragen. De bui tenlandse Staatsschuld zal van het j hoogtepunt op 30 Juni 1950 ad 3,4 milliard na deze aflossing gedaald zijn tot 2 milliard. Deze aanzien lijke vermindering van de buiten landse schuld weerspiegelt het her stel van de Nederlandse economie in de periode na de laatste wereldoor log. Voor deze vervroegde aflossing heeft de regering dezelfde redenen als voor de vervroegde aflossing in Augustus 1954. Het omzetten van een 4J4 buitenlandse lening in een 3 1/4 binnenlandse lening levert voor de Staat een aanzienlijk rente voordeel op, terwijl de deviezen, die anders voor rentebetaling zouden moeten dienen, thans kunnen wor den gespaard. Ook deze aflossing kan worden gezien als een wederom be steden in de kapitaalsfeer van de convertibele valuta, die werd ver kregen door de verkoop van effec ten naar het buitenland. De Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen (uit de be- zettingsijd) viert in Juni van dit jaar haar tienjarig bestaan. Dit zal ge schieden tijdens het tiende congres, der expoge, dat te Enschede zal wor den gehouden. Het ligt in het voor- Gistermiddag heeft voor de Am sterdamse Rechtbank de 47-jarige H. uit Muiden, de eigenaar van een autokerkhof langs de rijksweg Am sterdam— Bussum ter hoogte van de Merwedebrug, terecht gestaan omdat hij zich niet gehouden heeft aan de verplichting dit terrein door beplan ting zo te omzomen, dat het vanaf de rijksweg niet meer gezien kan worden. De desbetreffende verorde ning werd door Gedeputeerde Staten in 1948 uitgevaardigd. Voordien be zat de verdachte dit autokerkhof al jaren. Na eindeloze besprekingen tussen ambtenaren van Provinciale Water staat, die aanboden bomen en strui ken om het terrein te laten planten door Provinciale Staten zelf voor een bedrag van 4000,een aan bod waarop de eigenaar echter niet inging, werd er een strafvervolging tegen hem begonnen en het gevolg was dat de Hilversumse kantonrech ter hem veroordeelde tot en voor waardelijke geldbooete van ƒ4000, onder voorwaarde dat hij de beplan ting binnen egen maanden zal laten aanbrengen. Van dit vonnis tekende de autosloper hoger beroep aan. Geen plaats meer over. Gisteren ter zitting van de recht bank betoogde hij dat de door de overheid gewenste beplanting ern stige schade aan zijn zaak zou berok- Arbeider veroordeeld wegens contractbreuk Tegen een van de vijf arbeiders, die het bemiddelingsvoorstel van het scheepsinstallatiebedrijf „Nederland" N.V. te IJsselmonde wel bedrijf, zoals bekend, een kort geding aan hangig heeft gemaakt tegen 44 ar beiders, die onrechtmatig ontslag zouden hebben genomen niet heeft aanvaard, is gistermiddag door de president van de Rotterdamse recht bank vonnis gewezen. De president stelde daarin vast, dat er een arbeidsovereenkomst tussen de desbetreffende arbeider en de „Ned." bestond. De man had een brief van de directie gekregen, waarin stond, dat hij met een maand proeftijd was aangenomen. Daarop was door hém niet gereageerd. Wanneer „Botlek" hem toeslag uitbetaalde brengt dit geen verandering in de arbeidsver houding, zo luidt het vonnis verder. Wegens het eenzijdig, zonder reden, verbreken van de arbeidsovereen komst werd hij veroordeeld zijn werk binnen drie dagen te hervatten op straffe van een dwangsom van ƒ25, voor elke dag, dat dit niet gebeurt. Ook, zo besluit het vonnis, zal hij de kosten van het kort geding, groot 48.80 moeten betalen. kenen, enerzijds omdat de bepanting een deel van het 1 yK hectare me tende terrein beslag zou nemen, zo dat er minder ruimte voor de oude auto's zou overblijven, anderzijds omdat de over de rijksweg passeren de automobilisten zijn autokerkhof niet meer zouden zien en hij zich dus kon beschouwen als de eigenaar van een winkel zonder etalage. Beang voor landschapschoon. De officier van justitie zeide in zyn requisitoir, begrip te hebben voor de rancune van de verdachte tegen de voor hem onprettige verordening. Doch de overheid moet zo dikwijls in het algemeen belang inbreuk ma ken op eigendomsrechten, zo zeide hij. In dit geval was de verdordening gegrond op aesthetische motieven, noodzakelijk geworden in het belang van het landschapschoon. De officier eiste bevestiging van het vonnis dat de kantonrechter heeft geveld. De uitspraak is bepaald op 3 Fe- brnuari a.s. MEISJE DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN Woensdagmiddag is de 6-jarige Aaltje Koelewijn, die met haar 8-ja- rig zusje in Spakenburg op weg naar grootma's verjaardag was, verdron ken. Om de weg te bekorten gingen de kinderen over het ijs van de ha ven. Zij zakten door het ijs en toen de oudste zich alleen on de kant ge werkt had, zei ze tegen de te hulp gekomen omstanders: „En nu ligt miin zusje er ook nog in". Na enige tijd werd het lijkje, dat onHer een schuit was geraakt, opgehaald. PYROMAAN GEARRESTEERD. Eerst na zeven jaar is het rijkspo litie in de Friese gemeente Het Bildt gelukt enige klaarheid te bren gen in een aantal branden, welke in 1947 ontstonden in boerderijen. Met de 56-jarige H. de Jdie in de Noord-Oostpolder, waar hij werk zaam was, is gearresteerd, meent de officier van justitie te Leeuwarden de dader te hebben gevonden: Men neemt aan, dat hij heeft gehandeld uit wraakgevoelens tegen de maat schappij. HOND TUSSEN DE WELEN BLEEF ONGEDEERD Een hond kwam op het station te Baarn onder een passerende snel trein Toen de trein voorbij was, stond de hond op, schudde de sneeuw uit zijn haren en verdween uit het gezicht, tot verbazing der zich op het perron bevindende reizigers, die het ongeluk hadden zien gebeuren en niet anders hadden verwacht of de hond zou door de trein verplet terd zjjn.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5