St. Deusdedit vierde op grootse wijze het gouden bestaansfeest J* v. cL Meer Cz* en Hub* Hoogenboom 70 jaar zanger in Roelofarendsveen MAANDAG 17 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 BELANGRIJK FEEST IN LISSE Nieuw vaandel namens hoofdbestuur Een belangrijk feest werd gisteren ic Lisse gevierd Het vijftigjarig bestaan van de afdeling Lisse van de Nederlandse Katholieke Landarbei- dersbond. Een feit, geëigend om eens een ogenblikje stil te staan en een blik te werpen op de bereikte resul taten in het verleden en op de ver wachtingen voor de toekomst. En dan blijkt, dat daae hechte Lissese ge meenschap trots mag rijn op datgene, wat in de afgelopen halve eeuw tot stand werd gebracht en vol vertrou wen de dingen, die komen gaan te gemoet kan zien. Er was dus alle reten om op grootse wijze tïeze glo rieuze mijlpaal te passeren. Hetgeen ook geschiedde. Het feest beleefde eigenlijk Vrij dagavond reeds zijn ouverture in het KAB-gebouw, waar de afdeling on der leiding van kapelaan de Korte zich nog eens verdiepte in de gees telijke waarde van haar streven. En de grote dankbaarheid in deze kring jegens God, die het werk heeft mo gelijk gemaakt en gezegend, kwam nog meer tot uiting in de plechtige H Mis uit dankbaarheid, waarmede de feestelijkheden gistermorgen in de St. Agathakerk werden ingezet Deze H. Mis werd gecelebreerd door pastoor Van Zuylen, geassisteerd door pastoor H. Roelvink en pastoor Staadegaard. Velen van de biina 600 leden begonnen zo cup kerkelijke wij ze deze grote dag, die werd vervolgd met een ontbijt in het KAB-gebouw. 52 Jubilarissen. Deze gezamenlijke maaltijd stond onder leiding van de voorzitter van het jubileumcomité, de heer W. P. van Dijk, die ongeveer 130 personen kon welkom heten. Onder hen be vonden zich 52 jubilarissen met hun echtgenoten, die eerst werden toege sproken door de geestelijk adviseur, pastoor Staadegaard. De secretaris van het hoofdbestuur, de heer J. Sens iheikte aan veertig van hen, die meer dan veertig jaar lid waren, het gouden kruisje uit, terwijl de overi gen, die meer dan 25 jaar zijn aan gesloten een herinneringsspeld kre gen aangeboden. Vier personen mo gen hier een extra vermelding heb- Waarom wil een vrouw alles zo vlug? Begrijpelijk is het, ze wil meer vrije tijd hebben! Maar vlug en goed zijn twee din gen. Ze zijn ideaal gecombineerd in de echte alkali vrije Echfalon. Daarmee blyven imooie vrouwen kleren als nieuw. Maar ook alles wat textiel is voor mannen en voor kinderen blijft tot in lengte van jaren een lust voor het oog. Ja, met de echte alkalivrije Ech falon, zo veilig als of de fijne was in het sop zat. Veilig en vluig dat is Eohfalon voor de fijne was en voor de ge- zinswas. Echt waar, met het fijn ste wasmiddel niu ook de gezins- was. Echfalon is niet duur! Profiteer van de moderne weten schap. zorg dat U Echfalon in huis hebt. U kunt er zoveel mee doen en het kost zo weinig. (Advertentie» ben, daar zij gelijk met de afdeling hun gouden jubileum vierden, te weten de heren C. v. d. Berg, F. Snaar, P. van Opzeeland en P. van Diest. Namens de jubilarissen dankte de heer Th. Wassenaar voor de ver leende onderscheidingen. Receptie. Het hoogtepunt van de dag werd ongetwijfeld gevormd door de bijzon der stijlvolle receptie, welke 's mid dags in het KAB-gebouw werd ge houden. De Beierse kapel van Canite Tuba zorgde hierby voor een pret tige muzikale omlijsting. Nadat de ceremoniemeester, de heer W. P. van Dijk een woord van welkom had ge sproken, opende burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf de lange rij van sprekers. Hij vertoefde nog slechts enkele jaren in de bollenstreek, maar toch meende hij te kunnen oordelen over de gang van zaken bij St. Deus dedit. Immers, als er moeilijkheden komen, dan verschijnt fnen wel bij de burgemeester. Als ze niet komen, dsn gaat alles goed of heeft men e'gen wegen of middelen gevonden. Hij was er van overtuigd, dat St. Deusdedit hierover beschikt. Zo hij dat nog niet wist, had hij het kunnen iezen in 't boek van de bondsvoorzit ter, de heer v. d. Ploeg. Daarin wordt indrukwekkend geschetst, wat er vooral na de oorlog bereikt is, het geen een waarborg schenkt voor de naaste toekomst, ook in het kader van de P.B.O. Er blijkt een streven te bestatfn naar paraatheid en een verantwoordelijkheidsgevoel voor de taak in de opbouw der christelijke maatschappij. Hij wenste de afdeling daarmede van harte geluk. En ook het ge meentebestuur mocht er trots op gaan, dat de gehele beweging ont staan bleek te zijn in de bollenstreek, die steeds een der sterkste burchten is gebleven. Ongetwijfeld heeft men er veel werk voor moeten verzetten en ook in de naaste toekomst zal alles niet pais en vree zijn. Men kent de moeilijkheden, waar voor de bollenstreek met de groeien de bevolking zich te zijnertijd ge plaatst zal zien en dan zal cr weer veel begrip nodig zijn, maar hij was er van overtuigd, dat de afdeling dit zon kunnen opbrengen en hoopte, dat zij zou groeien en bloeien. Geestelijke verheffing. Pastoor van Zuylen als herder van de parochie, waarin de beweging te Lisse ontstaan was, gaf uiting aan zijn gevoelens van dankbaarheid je gens de verheffing van de arbeiders stand, vooral daar dit niet alleen op stoffeuyk gebied was geschied, maar ook op geestelijk terrein. De beteke nis van het woord St. Deusdedit door God gegeven was hierin wel sterk op zyn plaats geweest. Door het materiele kan zo gemakkelyyk 't gees telijke worden vergeten of minder worden gewaardeerd en toch dient de apostolaatsgedachte, ook onder de jongeren, levendig gehouden te wor den. Ook de bondsvoorzitter, de heer v. d. Ploeg, sprak een warm woord van gelukwens aan het adres van de ju- lerende afdeling. Hoewel het bollen- vak zo levendig en wisselvallig ge noemd kan worden, kon hij constate ren, dat de afdeling Lisse rustig en stabiel te werk is gegaan. Zij heeft zich gekenmerkt door een groot ver trouwen in het werk van de organi satie, zodat dit feest boven het plaat selijk belang uitging. Hij memoreer de nog even de grote moeilijkheden, waaronder de afdeling haar werk liihilariccon L-rorfen dan denken wv niet alleen aan de UlMIal lodCIl KI vgCII wekelijkse repetitie-avonden en de Prn Zondagse Hoogmis, maar vooral ook 991 I U LbLiCola aan de wekelijkse beurtwaarin men de plechtigheden van vreugde en Als men de betekenis van een 70- rouw met de zang moest komen op- Jarig jubileum als zanger goed op luisteren, zich laat inwerken, dan zal men on getwijfeld tot de slotsom komen, dat En uit de loftuigingen gericht aan zoiets beslist geen sinecure is. Im-het adres van beide jubilarissen, de mers het is niet alleen de verdienste heren J. v. d. Meer Cz en Hub. Hoo- geweest, dat men 70 jaren lid van 't genboom, bleek wel, dat zij nog meer zangkoor is, maar meer nog dat men waren dan dit alleen, want dat zij deze 70 jaren in dienst gesteld heeft door hun ijver en vooral door hun van de verheerlijking van God, wiens eerbied in de kerk een voorbeeld ge- lof men in die grote reeks van jaren weest zijn voor alle zangers, die na ontelbare malen bezongen heeft. En hen als werkend lid het koor betra den. In de H. Mis van 7 uur namen alle zangers ook beide jubilarissen deel aan de Algemene H. Commu nie, waarna het zangkoor te 10 uur de feestelijke kerkelijke viering van dit merkwaardig jubileum inzette met het „Veni Creator" van Eppink. Een mensenleeftijd. De plechtig gezongen H. Mis werd opgedragen door pastoor Schoenma kers met kapelaan Sikkink als dia ken en pater C. van Dijk als sub-dia- ken, terwijl wy in het priesterkoor em.-pastoor J. G. Onel opmerkten. Het zangkoor zong o.l.v. de heer M. Nieuwint de Mis „Trinitatis" van Hub. Cuypers, waarbij het orgel be speeld werd door de oudste zoon van jubilaris Hoogenboom, de heer Th. C. Hoogenboom. Onder de H. Mis her dacht pastoor Schoenmaker in een korte predikatie het feit, dat twee jubilarissen 70 jaren een mensen leeftijd trouw lid zijn geweest van het zangkoor, waarbij zij altijd klaar hebben gestaan om mede te werken aan de verheerlijking van God. Daarom zal ik deze twee jubilaris sen in deze H. Mis extra gedenken. Namens ons allen uit de gehele paro chie dank en namens ons allen ook de wens, aat God hen moge zegenen voor de toewijding en ijver, welke zy getoond hebben voor Zijn glorie. Na de H. Mis zong het zangkoor 't „Jubilate Dei" van Aiblinger. Hierna kwamen de beide jubilaris sen vergezeld van hun naaste familie met het zangkoor en genodigden bij een in de Pancratiuszaal. Achter de bestuurstafel namen plaats patoor Th. Schoenmaker, em. pastoor J. G. Onel, het kerkbestuur en het bestuur van het zangkoor. Hiervoor had men de jubilarissen met naaste familie ge plaatst, waarachter zangers en geno digden. Met witte tulpen en rose an jers was voor een passende versiering gezorgd. Huldiging. Het zangkoor zong een „Welkom", waarna de voorz. van het zangkoor de heer E. J. van Ruiten het wel komstwoord uitsprak. Hedenmorgen hebben wij, aldus voorz. Van Ruiten, voor beide jubilarissen onze beste krachten gegeven in de Hoogmis en thans zijn wij bijeen voor een kleine huldiging. Van harte feliciteer ik U beide met Uw 70-jarig jubileum als zanger. Van de tijd, dat gij op 10- jarige leeftijd uw zangersloopbaan bent begonnen, kan ik niets vertellen, want toen was ik zelf nog niet gebo ren. Maar van de tijd, dat ik U als zanger heb leren kennen, kan ik ge tuigen van uw prachtige activiteiten op het zangkoor, waar gij nog steeds een voorbeeld zijt en zelfs in de ge zongen Missen in de week nog niet gemist kan worden. Naast mijn feli- De beide jubilarissen met pastoor Schoenmaker, rechts, en oud-pastoor Onel, links. Foto's v. d. Horst. citatie wens ik U toe een prettige levensavond in goede gezondheid en dat God U in het hiernamaals moge belonen voor alles, wat gij in die lan ge reeks van jaren te Zijner eer hebt vericht. Na het serveren van de koffie ver kreeg allereerst pastoor Schoenma kers het woord. Pastoor Onel heeft in zijn 25-jarig pastoraat in deze paro chie nimmer zo een zeldzaam jubi leum mogen meemaken, als dit wat ik nu mag hebben. Beide jubilarissen zijn 70 jaren altijd trouw en voorbeel dig koorzanger geweest. Wat betreft eerbied in de kerk waren zij 'n voor beeld voor Uw collega's. Begaafd met 'n goede stem zongen zij niet voor mij of de mensen, maar zonder enige zelf verheffing was hun zang altyd ter ere Gods. Ook onze bisschop vond dit ju bileum zo bijzonder dat hij hiervoor geschreven heeft naar Rome. En ook daar heeft men zijn bewondering uit gesproken. Het heeft Z.H. de Paus behaagd U beiden het gouden ere kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" te verlenen. Hierna overhandigde pas toor diploma en versierselen, waarna hij de echtgenote van jubilaris J. v. d. Meer Cz verzocht haar man het ere-lcruis op te spelden. Hierna ver zocht hij de oudste dochter van ju bilaris Hub. Hoogenboom ditzelfde te doen bij haar jubilerende vader. Het zangkoor zong hierop aansluitend het „Haec Dies" van A. Giesen. Zes pastoors. Oud pastoor J. G. Onel nam hierna het woord. Zes pastoors hebt gij, ju bilarissen, gedurende deze 70 jaren als zanger gediend. Gij beiden zult U evenals ik nog herinneren de oprich ting van de Gregorius-vereniging, waarbij de toemalige concert-missen vervangen werden en ook de kerk zang door de knapenkoren werd be vorderd. Daardoor is het mogelijk ge worden, dat gij thans uw 70-jarig zangers jubileum kunt herdenken. Vooral onder leiding van uw directeur J. v. d. Meer z.g. hebt gij veel ge ijverd voor de ere-dienst. Nog steeds hebt gij de van God gekregen stem in dienst gesteld van de eer van God en tot heil van de parochie Roelof arendsveen. Voorz. E. van Ruiten feliciteerde hierna namens het zangkoor de bei de jubilarissen met de hoge onder scheiding, welke tevens een eer is aan ons zangkoor. Hierna mocht ook de heer G. Bak ker in de woorden van hulde van pastoor Schoenmaker delen dit van wege het feit, dat hij 15 Jan. juist 40 jaar geleden tot het zangkoor toetrad. Hierna werd namens jubilaris Hub. Hoogenboom een dankwoord gespro ken door diens oudste zoon. Ook J. v. d. Meer Cz bracht dank voor de hem verleende onderscheiding. Ik heb de gezondheid en de beschikking over mijn stem gekregen van God. Dit is derhalve niet mijn verdienste. Maar er zijn blijkbaar anderen, die hier an ders over hebben gedacht, daarom dank voor de grote eer die mij nu is te beurt gevallen. Ook de heer G. Bakker sprak dank voor de tot hem gerichte woorden. Gezien deze jubi larissen, aldus de heer Bakker, ben ik er nog lang niet en om in stijl te blijven van het mastklimmen zou ik willen zeggen: Doorgaan tot de ham vraag. Ook de secr. van het zangkoor de heer R. v. d. Meer sprak woorden van gelukwens en noemde het een eer voor het zangkoor, dat deze on derscheiding de jubilarissen is te beurt gevallen. Na het slotwoord van. voorz. Van Voorzitter L. A. Elfrink dankte iedere spreker met een handdruk. Foto Mielo. Mevr. v. d. Meer speld haar man het eremetaal op. Ruiten maakte men zich in groten De oudste dochter van de heer Hoogenboom speldde haar vader degetale op om jubilarissen en familie versierselen op. 1 hun gelukwensen aan te bieden. 1 begon Als een uiting van waardering, sympathie en dank overhandigde hij de voorziter een bondsvlag, welke door de heer L. A. Elferink in dank werd aanvaard. In tegenstelling met de afdeling zelf leed het beschikbare vaandel wel aan slijtage. Nog vele sprekers. Nog vele sprekers voerden hierna het woord. Allereerst, de heer J. de Koning namens de KAB, die een ge schenk onder couvert overhandigde, evenals de heer H. v. d. Vlugt, die na mens de R.K. Coöperatie sprak. Ver volgens brachten hun gelukwensen over: pater Hieronymus, oud- geeste lijk adviseur, de heren Joh. v. d. Voet namens de zusterafdelingen in de bloembollenstreek, B. Warmerdam namens de afd. Hillegom, Randsdorp namens de R.K. Middenstand, P. v. d. Veek namens de metaalbewerkers- bond St. Eloy, v. d. Linden namens de Chr. Landarbeidersbond en J. W. A. Lefeber als werkgever. Namens de KAV sprak mevrouw S. de Bruin Weijers een woord van gelukwens. Tot slot dankte de voorzitter, de heer L. A. Elferink, die in de belangstel ling uit alle geledingen een bewijs zag, hoe naiuw men naar elkaar is toegegroeid. Hierna bestond gelegenheid om het bestuur geluk te wensen, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Feestavond. En 's avonds trok men weer naar het K. A. B.-gebouw, maar nu voor het meer vro.yke gedeelte van het feest. Door het beroepsgezelschap „De Phoenix" uit Den Haag werd op voor treffelijke wijze onder regie van de bekende Cruys Voorbergh de thriller van Agatha Christie „Zvsarte Koffie" op de planken gezet, welke een enorm succes oogstte. Maar voor het doek open ginig, kwam eerst de heer W. P. van Dijk nog even voor het voetlicht, die namens het jubileum-comité de voorzitter, de heer Elferink nog twee bondsvlaggen aanbood, zodat nu iedere parochie in Lisse een eigen vlag bezit. Ook de bondsvoorzitter, d£ heer v. d. Ploeg sprak nog een woordje voor „De Phoenix" het woord kreeg en zorgde voor een waardig besluit van een waarlijk groots feest In verband, met het grote aantal le den wordt ook vanavond en morgen ditzelfde toneelstuk voor een groep leden opgevoerd. BODEGRAVEN LUSTRUM LTJ. De afdeling Bodegraven-Zwammer- dom van de LTJ vierde haar eerste lustrum. Zondagmorgen werd door Pastoor Schulte de H. Mis opgedra gen in de parochiekerk (Meije). Hierna had een feestelijk ontbijt plaats in „De Halve Maan". Pas toor Schulte sprak de aanwezigen toe en feliciteerde de jonge afdeling. Kii spoorde allen aan goede leden te zijn om ook later in de LTB de or ganisatie krachtig te maken. Voorzitter A. Droogh gaf een over zicht van hetgeen de LTJ in de voor bije 5 jaren heeft gedaan, en een toe lichting op het program van deze dag. Vervolgens sprak Rector Regeer over: de jongeren van deze tijd. Spr. wees op de plicht naast het stoffelijk bestaan het godsdienstig leven niet te verwaarlozen. Oppassen 'voor ver vlakking en sleur. Ons geloof niet onder stoelen of banken steken in niet-katholieke milieu's. Talrijke voorbeelden werden aangehaald, hoe in het practische leven voor het ge loof kan worden uitgekomen. Hierna ging spr. uitvoerig in op het thema: huwelijk en gezin en welke taak voor de ouders is weggelegd. Voorzitter Droogh dankte Rector Regeer voor zijn leerzame redevoe ring en wees op de toneeluitvoering des avonds in het Parochiehuis in Bodegraven. ZWAMBffiERDAM SUBSIDIE VOOR RESTAURATIE VAN TOREN. De minister van onderwijs heeft zich bereid verklaard subsidie te ver lenen als een bijdrage in de kosten verbonden aan de restauratie van de toren der Nederl. Herv. Kerk te Zwammerdam.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2