2)e &2idóeSou/fca/nt Frans-Duitse overeenstemming over de Saarkwestie Nieuwe president van Panama afgezet Mendès-France sprak openhartig met Adenauer Vietminh doet inval in Laos Hoe zit dat nu met die Amerikaanse vliegers? Opstand in Costa Rica ondervond steun in het buitenland Eert samenkomst, die slaagde Eep koninklijke rattenjacht Onbestendig Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. ZATERDAG 15 JANUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13399 KA 1HOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 De besprekingen tussen Mendès-France en Adenauer zijn Vrijdagavond kort vóór middernacht geëindigd met een volledige overeenstemming over de Saarkwestie, zo heeft een Duitse woordvoerder meegedeeld. Adenauer zei op een persconferentie: „Al onze moeilijkheden zijn over wonnen in een geest van samenwerking". Mendès-France zei: „Het werk van vandaag heeft bewezen, dat wij met recht konden hopen op Frans-Duitse samenwerking. Wij hebben vrijelijk met elkaar gesproken als twee landen, waarvan de essentiële belangen ge lijk zijn". „Wat de Saar betreft is vandaag belangrijke voortgang gemaakt en wij zijn than gekomen aan de periode van uitvoering van de overeenkomst van 23 October: Ik eindig deze dag met groot optimisme. Wij kunnen thans met vertrouwen de opbouw van een verenigd Europa, waarin Duitsland en Frankrijk een belangrijke rol zullen spelen, tegemoet zien". Saarland te doen houden onder toe zicht van een internationale commis sie, waarvan de samenstelling zal worden geregeld in overleg met de andere landen, die tot de Westeuro- pese Unie zullen behoren. Uitvoerig is gesproken over de rol van de commissaris voor Saarland, die moet worden t-noemd door de raad van de Westeuropese Unie. Men was het er over eens dat eventuele geschillen over de toepassing van het Saarstatuut door de Westeuropese Unie moeten worden geregeld. De ministers bespraken „in positie ve geest" de problemen met betrek king tot de binnenvaart in de grens gebieden. Begin van opbouw van verenigd Europa Na de bijeenkomst van Vrijdag is een communiqué uitgegeven, dat be gon met een verwijzing naar de be trekkingen tussen Oost en West. Ge zegd wordt, dat de beide staatslieden namens hun regeringen besloten zijn, hun verplichtingen voor de handhaving en consolidatie van de vrede volledig na te komen en, in overeenstemming met andere vrije landen, hun pogingen om ontspan ning tussen Oost en West teweeg te brengen zullen voortzetten. Met betrekking tot het samenbun delen van de wapenproductie zegt het communiqué, dat de ministers het eens zijn over de noodzakelijk heid van het standaardiseren van materiaal in overleg met de Navo. Ook vinden zij het nodig, dat zij hun bewapeningsprogramma's aan elkaar meedelen, opdat zij in onder linge harmonie kunnen worden ge bracht zodat een beter gebruik vap de middelen tegen zo laag mogelij ke kosten kan worden bereikt. Amerikaanse en Britse garantie Wat de Saar betreft zegt het com muniqué, dat de beide regeringen besloten hebben, zidh samen te wen den tot de regeringen van Amerika en Engeland om haar te vragen het statuut te garandexen overeenkom stig artikel 8 van de overeenkomst. Er zal een handelsovereenkomst met een looptijd van drie jaar tus- te kringen was men van mening, dat op deze bijeenkomst het plan van Mendès-France voor de vorming van een Europese gemeenschap voor wa penproductie besproken zou worden. Andere vraagstukken zijn vermoe delijk de oprichting van een Frans- Duitse Kamer van Koophandel ter bevordering van de economische sa menwerking tussen beide landen, Duitse investeringen in Frankrijk en de toelating van Duitse producten op overzeese markten. Communistische strijdkrachten van Vietminh zijn het koninkrijk Laos binnengevallen en hebben twee pos ten in Noord-Laos bezet in directe schending met de wapenstilstands overeenkomst van Genève, zo heeft dè regering van Laos bekendgemaakt. De internationale wapenstilstands commissie heeft onmiddellijk een mobiele colonne waarnemers naar 't bedreigde gebied gestuurd, ruim 240 km. ten Noorden van Vientiane. Vorst opende voor 50ste maal het parlement Vooraanstaande Franse en Duitse industriëlen zijn Vrijdag te Parijs bijeengekomen voor het voeren van besprekingen over economische sa menwerking tussen Frankrijk ■Duitsland. In gewoonlijk welingelich- Hammerskjoeld legde er de nadruk Verslag van Commissie van Onderzoek Het eerste verslag van de commis sie van onderzoek van de organisatie sen Frankrijk en West-Duitsland van Amerikaanse staten (O.A.S.) worden gesloten. Het lopende han-1 d t vrijdagochtend in Washington is delsaccoord is voltooid in die zin, c dat Frankrijk zijn export van land-1 ontvangen, bevestigt de feiten, die bouwproducten naar West-Duitsland aanzienlijk zal vergroten, in het bij zonder die van tarwe, die zal wor den verdubbeld. De ministers verwerpen het denk beeld van autarkie bij de bewape ning. Zij achten het nodig er voor te zorgen, dat de productie en de bui tenlandse handel op daa gebied de economische en sociale toestand in de betrokken landen niet in gevaar brengt. Daar het Saarstatuut binnen het verband van de Westeuropese Unie valt, achten de ministers het gewenst het referendum over het statuut in Costa Rica onder de aandacht van de raad van de O.A.S. had gebracht. In het verslag werd gemeld, dat vliegtuigen, afkomstig uit het bui tenland, verscheidene plaatsen in Costa Rica hebben beschoten en ge bombardeerd, nadat de raad van de OJY.S. Nicaragua en Costa Rica had opgeroepen alles te vermijden wat het conflict zou kunnen verscherpen. Ook werd gezegd, dat de opstande lingen in Costa Rica wapens en mu- De Franse premier, Mendès-France, is Vrijdagechtend in Baden-Baden, West-Duitsland, aangekomen. Foto: Mendès-France en Adenauer. op, dat Tsjoe geen voorstellen heeft gedaan. Voor de vrijlating van de Amerikanen is ook niet als voorwaar de gesteld de vrijlating van de 35 Chinese studenten in de Ver. Staten. Hammerskjoeld deelde mee, dat allereerst Henry Cabot Lodge jr., de leider van de Amerikaanse VN-dele- gatie, van hem een volledig verslag zou krijgen van het in Peking be sprokene. Over de zeer optimistische verkla ring die Lodge Donderdag aflegde nadat hij een uur had gesproken met Hammarskjoeld, zei de secretaris generaal van de VN desgevraagd: „Ik heb niet gezegd dat ik optimist was. Ik zei dat de deur geopend was en dat ik hoopte het contact te kunnen handhaven. Dat is enkele gradaties minder dan optimisme. De heer Lod ge beschikt over de inlichtingen die ik hem heb gegeven. Het is aan hem zijn gevolgtrekkingen te maken. Ik maak de mijne". Koningin Elizabeth heeft dezer da gen het horloge verloren dat zij in 1938 bij een bezoek, van de Engelse koninklijke familie aan Parijs van president Lebrun ten geschenke heeft gekregen. Donderdag toen zij met haar hon den op rattenjacht was op een van de boerderijen bij het kasteel Sandring- ham gleed het horloge, een der klein ste ter wereld, van haar arm, meldt de „Volkskrant". De koningin en de koningin-moeder hebben lang ge- ..^6 zocht maar ofschoon het horloge dat ragna'te doen om rijn act.e tegen g"»» Hammarskjoeld spieekt diplomatentaal „De Chinese premier Tsjoe En-Lai heeft voor de eventuele vrijlating van de elf Amerikaanse piloten die in China gevangen worden gehouden absoluut geen voorwaarden gesteld. Wel heeft hij tijdens de conferenties in Peking een aantal andere punten, waaronder een zetel voor China in de Ver. Naties, aan de orde gesteld, maar deze besprekingen stonden vol komen los van de kwestie der ge vangenen". Dit verklaarde gisteren tijdens een persconferentie in New York de se cretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, die Donderdag uit Peking is teruggekeerd. Hammerskjoeld zei dat hij tijdens zijn bezoek aan Peking heeft bereikt wat hij zich had voorgenomen. Hij beschreef dit bezoek louter als een eerste stap voor verder contact nitie uit het buitenland hadden ont vangen. De commissie heeft de raad van de Organisatie van Amerikaanse Staten Vrijdag verzocht een beroep op Nica- Costa Rica stop te zetten. De commissie verzoekt voorts, dat de raad, binnen het raam van het verdrag van Rio de Janeiro (betref fende wederzijdse verdediging), alle mogelijke maatregelen zal nemen om de vrede, en veiligheid te herstellen. De commissie verklaart, dat moet worden aangenomen, dat er nog steeds oorlogstuig uit het buitenland in Costa Rica arriveert. Zij beveelt aan, dat de O.A.S. de aandacht van Nicaragua vestigt op „de toenemen de ernst van de huidige toestand". Optimistische berichten uit San José. Een woordvoerder van de Costa- ricaanse ambassade in Washington heeft Vrijdag verklaard, dat volgens de jongste berichten uit San José de aanval der opstandelingen is afgesla gen. Op het ogenblik is een achter volging van de 100 tot 200 overleven den van de ingevallen strijdmacht aan de gang. Zij zullen gevangen ge nomen worden of de wijk moeten ne men naar Nicaragua, waar zij van daan zijn gekomen, zo zei hij. Costaricaanse luchtlandingstroepen, die in Noordelijke richting oprukken na bij Liberia te zijn geland, heb ben echter nog geen contact met de opstandelingen gekregen, aldus werd Vrijdagavond te San José vernomen. Koning Haakon VII van Noorwegen, de grijze monarch, die vorig jaar ons land met een officieel bezoek vereerde, is hier gefotografeerd tijdens de opening van het Noorse parlement, dat aan zijn 99ste zittingsperiode is be gonnen. In de lente van dit jaar zal Noorwegen de dag herdenken, waarop het zich vijftig jaar geleden losmaakte uit de Unie met Zweden om een volkomen onafhankelijk land te worden. Het zal dan ook 50 jaar geleden zijn, dat Koning Haakon, een voormalige Deense prins, en broer van ko ning Christiaan van Denemarken, door het Noorse volk tot koning van Noorwegen werd verkozen. waard is, is het zo klein dat het even gemakkelijk is een naald in 'n hooi berg te vinden. Vandaag is het leger ingeschakeld. Vier man zijn met twee mijndetectors naar Sandringham ge stuurd, maar ook zij hebben geen succes gehad. Atoomdocumenten verdwenen Het Britse gezagsorgaan voor de atoomenergie heeft gisteravond be vestigd, dat er uit een Londens kan toor documenten zijn verdwenen, die betrekking hadden op de industriële ontwikkeling van de atoomenergie doch het ontkende, dat de documen ten militaire geheime of zelfs strikt geheime inlichtingen bevatten. De papieren zijn op onverklaarbare wijze verdwenen uit het kéntoor van Sir Henry Self, de plv. directeur van het overkoepelend orgaan van de Britse electriciteitsmaatschappijen, waar zij bestudeerd werden met het oog op de toekomstplannen voor het gebruik* van kernenergie voor de op wekking van electrische kracht. De vermissing der documenten tegelijk met een actetas van Sir Henry werd aangegeven op 10 Januari bij het politiebureau van Cannon Row, waarna Scotland Yard een uitvoerig onderzoek begon, of- Betrokken bij moord op voorganger? Volgens radioberichten, die in New York opgevangen zijn, werd gisteren het paleis van de president van Pa nama, Jose Ramon Guizado, door de burgerwacht omsingeld. De president kreeg huisarrest en werd later door de nationale garde afgezet. Guizado, voormalig vice-president en minister van Buitenlandse Zaken, nam twaalf dagen geleden het presi dentschap over van president Jose Remon, die vermoord werd, toen hij toeschouwer was bij paardenrennen. Naar te Bogota vernomen wordt, is dr. Ricardo Arias, vice-president en minister van Buitenlandse Zaken, door de Nationale Garde tot presi dent van Panama benoemd ter ver vanging van Guizado, die is afgezet Het opperbevel van de Nationale Garde heeft bevestigd, dat Guizado betrokken was bij de moord op zijn voorganger, president Remon. Er zijn maatregelen getroffen om Guizado te „beschermen" tegen een eventuele reactie van de bevolking. Het opperbevel deelt verder mee, dat de zoon van Guizado gevangen is gezet op het hoofdkwartier van de Nationale Garde. Eén dergenen, die bij de aanslag op president Remon gewond werden, is vannacht overleden, zodat het aantal slachtoffers van de aanslag thans vier bedraagt. schoon het niet vaststaat, dat de pa pieren gestolen zijn. In ieder geval zijn er geen aanwijzingen gevonden, dat de papieren door een buiten landse agent zouden zijn weggeno men. Niettemin worden de kantoren van de electriciteitsmaatschappijen zwaar bev/aakt en wordt het ganse perso neel streng ondervraagd. Overstromingen in Europa Er zijn Vrijdagavond Franse mili tairen gezonden naar zeven dorpen aan de Garonne, die buiten haar oevers is getreden. Overal worden troepen en brandweerlieden paraat gehouden om in een noodtoestand in te grijpen. Bewoners van geïsoleer de huizen werden met bootjes van levensmiddelen voorzien. In Oost-Frankrijk zijn vrachtauto's met levensmiddelen over overstroom de wegen naar het geïsoleerde dorp Ungersheim gereden. In Engeland worden overstromin gen uit Cornwall en Devon gemeld. Rondom het dorp Weare Gifford in Noord-Devon konden de boeren al hun vee niet redden en vele dode schapen en varkens dreven in de rivier de Torridge naar zee. Te Bude in Cornwall stond het wa ter in enkele huizen ruim een meter hoog. Een arts moest hier van zijn auto tot de woning van een ernstige patiënt zwemmen. In andere delen van Groot-Brittan- nië had men overlast van gladde we gen, waarvan een deel onder verse sneeuw lag. Op de weg van Londen naar Coventry stond een rij gestran de auto's van vijf kilometer. In het gehele gebied ten Noord westen van Debreczen (Hongarije) is de alarmtoestand afgekondig we gens overstromingsgevaar door was van de rivier de Theiss, aldus meldde gisteren radio-Boedapest. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht stond het weer in ons land onder invloed van een gebied van hoge luchtdruk, dat snel in betekenis toenemend over Noord-Frankrijk naar het Alpenge bied trok. De wind nam daardoor sterk af en vooral in het Zuiden van het land, waar op sommige plaat sen 'bijna twee decimeter sneeuw ligt, daalde de temperatuur bij heldere he mel tot lage waarden. De laagste temperatuur is op het vliegveld Dee- len op de Veluwe waargenomen: tien graden onder nul. Intussen is het weer onder invloed gekomen van een nieuwe Oceaande pressie, die vanmorgen ten Westen van Ierland lag en die gedurende het weekeinde dichtlangs of over ons land zal trekken. Ze zal opnieuw sneeuw brengen. Hier en daar, voor al in het Zuiden van het land zal de sneeuw tijdelijk in regen overgaan. Aan de Zuidzijde van de depressie voeren Zuid-Westelijke winden op nieuw zachte en vochtige lucht naar West-Europa. Het is waarschijnlijk, dat deze zachte lucht tijdelijk in ons land zal doordringen. Na het passe ren van de kern zal de koude lucht echter opnieuw naar het Zuiden stro men. Over het algemeen kan gezegd wor den, dat het weerbeeld door depres sies wordt beheerst. Dat brengt met zich mee, dat het weer onbestendig is. jv HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). LANGDURIGE NEERSLAG. Zwaar bewolkt met vrijwel overal langdurige sneeuwval, plaatselijk overgaand in regen. Later in het Noord-Westen en kele opklaringen. Overwegend krachtige wind, aanvankelijk tus sen Zuid en Oost; tijdelijk wel licht weinig wind, maar later draaiend naar richtingen tussen West en Noord. Temperatuur om het vriespunt, maar tijdelijk dooi. 16 Jan.: zon op 8.44 en onder 17. maan op 1.5S en onder 11.22 uur. 17 Jan.: zon op 8.43 en onder 17.02; maan op 3.03 en onder 11.45 uur. Het weer in Europa HELSINKI driftsneeuw 4 C. STOCKHOLM onibew. —9 OSLO onbew. —20 KOPENHAGEN onbew. 4 ABERDEEN zwaar bew. 12 DUBLIN regen 3 LONDEN mist —4 AMSTERDAM nevel —o BRUSSEL nevel —3 PARUS geh. bew. —1 BORDEAUX regen 13 GRENOBLE regen 9 NICE half bew. 13 BERLIJN onbew. —3 FRANKFORT licht bew. —3 MUNCHEN geh. bew. —2 'ZURICH half bew. 1 GENEVE zwaar bew. 9 LOCARNO onbew. 10 WENEN half bew. 1 INNSBRUCK licht bew. 0 ROME licht bew. 10 orroltie Echt goud vreest de smeltkroes niet.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1