„De Biesbosch" zucht uitzichtloos onder gevolg van de Decemberstorm AKKERTJES Melk blijtt goedkoper dan U denkt en dan in 't buitenland Staatslening 600 millioen Hardnekkig Bols kreeg een tip van Bootz Het overleg van C.N. V. en K. A.B. Ambtenaar kreeg een wenk R.LV.I.B. Drs J. v. Nieuwkoop over de kostprijsberekening in bollenvak Toename van boüenexport Voor oneerlijke ontvenrer een milde strai gevraagd DONDERDAG 13 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Slechts n gevoels- of economisch probleem worden uitgekeerdf**komt dit pro- De ramp, die de Biesbosch in de laatste dagen van 1954 getroffen heeft en die een bijzonder accent kreeg, doordat de regering weigerde de schade, die het water daar aangericht heeft, te vergoeden, terwijl deze schade min of meer opzettelijk veroorzaakt werd om ander gebied te beschermen, deze ramp is wel uit de gedachten van velen, die niet in de Biesbosch wonen, maar voor de pachters van deze gronden, is zij nog een barre werkelijkheid. De schade, die de Biesbosch opgelopen heeft, moet even groot worden geacht, als de schade, die tijdens de Februari-ramp van 1953 aan dit gebied berokkend werd, alleen heeft toen de regering steun verleend en trekt zij nu haar handen van dit opnieuw geteisterde gebied af. ONBETAALBAAR. Zoals men weet dient de Biesbosch als waterreservoir, wanneer door ho ge waterstanden andere gebieden be dreigd worden. Daarom mogen de dijken rond de polder daar niet hoog zijn, zodat het water hier een eerste wijkplaats vindt. Een kleine financiële berekening toont aan, dat de herstelkosten on geveer 2.100,— per hectare zullen bedragen en dit kunnen noch de pachters nog de eigenaren van de polders betalen. Er blijft dus goed beschouwd maar één mogelijkheid over: De polder prijsgeven aan de elementen en po gen elders een nieuw leven op te bouwen. Zes millioen per jaar. Wanneer dit alleen een probleem voor de boeren was, zou men kun nen zeggen, dat slechts sentimentele bezwaren overwonnen dienen te worden, doch als men bedenkt, dat de Biesbosch een jaaropbrengst van zes millioen gulden heeft en er on- Snipverkouden StTafes hebt U griep, tenmin ste als U die infectie niet gauw en goed de kop in drukt met één of twee ...die helpen direct! J (Advertentie!. bleem op een economisch vlak te liggen. Deskundigen zijn van mening, dat er een compromis-oplossing te vin den i6 voor de tijd, dat het Delta plan nog in wording is en de Bies bosch dus nog onbeschermd is. Zij menen, dat tot op zekere hoogte de dijken wel verhoogd kunnen wor den, maar de rijkswaterstaat heeft na de Februariramp haar plannen ten aanzien van de Biesbosch, de Langstraat en de Dorigepolders gron dig herzien voordien was er spra ke, dat er voor deze polders een af doende waterbescherming gebouwd zou worden en het is ae vraag, of men in waterstaatkringen deze pionnen zal willen herzien. Blijft dan nog de vraag of scha devergoeding niet een morele plicht Directeur Haagse melkcentrale Eerste schrede van 'n koninklijke carrière Zaterdagmiddag zal prinses Bea trix voor het eerst geheel zelfstandig een officiële daad verrichten door tc Amsterdam te drie uur het schip van de Koninklijke Shell, de „Yasum" te dopen. Alles zal erg plechtig gaan; zij zal door een haag van padvindsters schrijden, waar bloemen aangeboden zullen worden en de onontbeerlijke champagnefles zal op de boeg van 't schip een roemvol einde vinden. Als het schip dan van de steigers gegleden is, zal in de wachtkamer een ontvangst worden gehouden o.m. bijgewoond door de ministers Drees, Algera én Lunshof met hun echtgenoten waar verschillende sprekers het woord zullen voeren. Op de 3K Nederlandse staats lening 1955 is ingeschreven tot een bedrag van f 410 millioen, welk be drag ten volle wordt toegewezen. Voorts beloopt de deelneming van de rijksfondsen en -instellingen in deze lening 190 millioen. Het bedrag der lening zal derhalve worden vastgesteld op 600 millioen. in de boosheid De Delftse kantonrechter mr. J. A. de Jong kreeg Woensdag een tuin dersgezel uit 's-Gravenzande voor zich, tie een reeks overtredingen „te kust en te keur" had begaan. Hij ontkende alle overtredingen glas hard, maar een opperwachtmeester van de rijkspolitie bevestigde het proces-verbaal. Daarna eiste de ambtenaar van het O.M. 3,of 1 dag voor het rijden met een fiets op de rijbaan voor snel verkeer; tweemaal 3,of 1 dag voor het ontbreken van voor- en achterlicht; f 3,of 1 dag voor het ontbreken van een witte band op het spatbord, en f 25,of 10 dagen voor het niet gevolg geven aan een stopteken van de politie (al deze overtredingen geschiedden in No vember van het vorig jaar). 15,of 5 dagen voor links rij den; 10,— of 5 dagen voor geen richting aangeven; f 10,of 5 da gen voor „het licht" en 7,50 of 3 dagen voor het spatbord (op 1 Deo.); 20,— of 10 dagen geen achterlicht; 10,— of 5 dggén nóg geen wit spat bord (2 Dec.); en f 15,of 7 dagen nog altijd geen wit spatbord, 4,50 of 2 dagen voor het ontbreken van een bel en 25,— of 12 dagen voor ht achterlicht dat niet brandde.... „En wat mij betreft kan de fiets worden teruggegeven", besloot de ambtenaar. De kantonrechter vonniste met in totaal 125,— boete en teruggave van de fiets. 3 voordelige factoren De heer B. van der Heide, direc teur van de Coöperatieve Melkcen trale te 's-Gravenhage, heeft gister middag in de radiorubriek „Uit het bedrijfsleven" gesproken over de melkvoorziening. In zijn toespraak, die getiteld was „Meer melk, meer mans", gaf de heer Van der Heide een overzicht van wat er met de melk gebeurt, voordat zij de consu ment bereikt. In het vervolg van zijn rede merk te spreker voorts op, dat de melk, in vergelijking met andere hoogwaar dige voedingsmiddelen goedkoop is ook nu de prijs ervan met 3 of 4 cent is verhoogd. „Vergeleken met vóór de oorlog is melk slechts ruim tweemaal zo duur geworden. Kan men dat van enig ander artikel zeggen, of het nu voed sel, kleding, huisraad of wat dan ook is? Buitenland duurder. Trouwens, ook ten opzichte van het melkprijspeil in andere landen kan het onze laag genoemd worden. De verklaring van die relatief lage melkprijs is in de eerste plaats het feit, dat de Nederlandse melkvee houder door zijn ijver en kunde be hoort tot de goedkoopst produceren de melkveehouders ter wereld". Subsidie voor gebruiker. In de tweede plaats noemde spre ker als verklaring de subsidie-poli tiek van de regering, die van de toch al lage melkprijs nog 3 a 4 cent per liter voor haar rekening neemt. „Dat is geen subsidie aan de veehouderij, zoals men met een herinnering aan de dertiger jaren wel eens meent, maar een subsidie aan de verbruiker. Kostbare room. En 'n derde oorzaak is gelegen in de standaardisatie op 2,5 procent vet. Die ene afgestreken eetlepel melk vet, waar nu boter van gemaakt wordt, vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 6 cent. Zonder stan- NACHTELIJKE BOTSING IN DEN HAAG. Omstreeks één uur vannacht is een aanrijding geschied op het kruispunt PrinsessegrachtKorte Voorhout te '-Gravenhage tussen twee kleine per sonenauto's. Een der auto's schoot over het trottoir en daarna dwars 'door een stenen muurtje; de andere wagen kwam dwars op het trottoir te De bestuurder van de eerste wa gen liep geen letsel op; zijn echtge note, die naast hem zat, is naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht; na derhand kon zij echter naar huis worden gebracht. De bestuurder van de andere wa gen was een der advocaten-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage. Volgens de politie zou hij, van links het kruispunt naderende, geen voor rang hebben verleend aan de van rechts komende wagen. Samenwerking volledig Erven Lucas Bols heeft de meer derheid der aandelen van de firma Bootz en daarmee de zeggenschap verkregen. Het ligt in het voorne men, de zelfstandige activiteit van de firma Bootz op de buitenlandse exportmarkten en de binnenlandse markt te doen voortbestaan. Het is de bedoeling, dat de firma Bootz, wat de behartiging van haar belangen op de binnenlandse markt betreft, samen zal gaan werken met enige daarvoor in aanmerking ko mende andere bedrijven. Een belang rijke kostenbesparing en een inten siever bewerken van de binnenland se markt zullen hiervan het gevolg zUn. De heer R. J. M. Bootz, thans een der directeuren van het bedrijf, be houdt zijn functie als zodanig. De heer A. F. M. Bootz zal zijn functie als directeur neerleggen. Voor de financiering van deze over neming zal geen beroep worden ge daan op de kapitaalmarkt. Deze ge schiedt uit eigen middelen. Zoals be kend, heeft Lucas Bols onlangs ook een bod gedaan op de aandelen van de Likeurstokerij Wijnand Focking. Een voldoende meerderheid van deze aande'en is inmiddels ter overne ming aangemeld. daardisatie zou een liter melk dus gemiddeld 6 cent duurder zijn dan thans. Maar brengt die standaardisa tie, waarbij zo'n grote melkinrich ting gepasseerd moet worden, geen extra kosten met zich mede?" Sprekers antwoord daarop was dat ook zonder standaardisatie die melk inrichtingen niet gemist zouden kun nen worden. Meh heeft toch immers behoefte aan flessenmelk, aan yog hurt, pappen en andere producten. Die melkinrichtingen vormen dus een onmisbare schakel, waarvan de kosten practisch niet beïnvloed wor den door de eigenlijke standaardisa tie. De vedbondsraad van het Chr. Na tionaal Vakverbond heeft in prin cipe besloten de samenwerking met de Kath. Arbeiders Beweging te be ëindigen, nu het NW de samenwer king met KAB en CNV heeft verbro ken. Wel zal een geregeld overleg tus sen CNV en KAB blijven bestaan, maar het z.g. gereglementeerd over leg komt te vervallen. De toestand van voor de oorlog, dat het NW, het CNV en de KAB elk zelfstandig naar buiten optraden, zal hierdoor weer een feit worden. Marine mag het ook De commandant van het marine opleidingskamp Hollandse Rading heeft in overleg met de politie de opneemplaatsen voor het personeel van dit kamp vastgesteld. Deze zijn voor de richting Utrecht: de Utrechtseweg voor hotel „De Ra ding" en voor de richting Hilver sum: de Utrechtseweg voor hotel „De Karseboom". Do tijdstippen, waarop zich hier militairen zullen verzamelen, ten einde te kunnen worden meegenomen zijn: Vrijdags van 16.30 tot 17.30 uur, Zaterdag van 12.00 tot 13.00 urn en Zondag van 10.30 tot 11.30 uur. Bedankt als voorzitter van „Consumentenbond Het hoofdbestuurslid van de Ned. Consumentenbond de heer B. Bui tendijk die verleden jaar nog voor zitter was van deze bond en die in het dagelijkse leven commies is bij de afdeling van Landbouw bij het mi nisterie van Landbouw heeft van het hoofd van zijn afdeling de wenk ge kregen, dat hij goed zou doen zijn functie als bestuurslid van de consu mentenbond neer te leggen. De heer Buitendijk zou zijn gewe zen op het ambtenarenreglement, dat ambtenaren verbiedt lid te zyn van een organisatie die zich op hetzelfde terrein beweegt als het ministerie waarbtf hij werkzaam is. De consumentenbond heeft zich de laatste tijd nogal bezig gehouden met een actie tegen de verhoging van de melkprijs, waardoor men op het mi nisterie blijkbaar meent, dat de heer Buitendijk als ambtenaar tegenover minister Mansholt in een scheve po- sitie zou komen. De heer Buitndijk heeft uit deze wenk de consequenties getrokken en heeft nu zijn ontslag ingediend als hoofdbestuurslid van de consumen tenbond, welke uiteraard deze ont slagneming met een critisch oog heeft bekeken. Men verwacht besluit de „Tel." dat hierover het laatste woord nog niet gezegd zal zijn. Een bejaarde jap-er, die Dins dagmiddag omstreeks 2 uur op zijn jachtgebied in de buurt van Steen- wijk arriveerde, werd daar door 5 stropers aangehouden en zodanig mishandeld, dat hij zich onder dok tersbehandeling moest stellen. Onbeheerste spoorwegwagons Vrachtauto in verdrukking Te Lonneker (gemeente Enschede) zijn gistermorgen twee spoorwagens op drift geraakt. Na een rit in de mist van ongeveer twee en een halve ki lometer trof de voorste wagon, die geladen was met briketten, een vrachtauto met aanhangwagen op de overgang in de Hengelose straat in de flank. Hier kwamen de wagons tot stil stand. De vrachtwagen werd in el kaar gedrukt en het verkeer werd vier uren gestremd. De schade be draagt naar schatting 10.000, Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Vermoedelijk hebben de remmen van de wagons niet gewerkt. De wagons waren aan een oliewagen gekoppeld, die door een rangerende locomotief eerst naar elders zou wor den gebracht. Op hun route pas seerden de wagons 7 of 8 drukke overwegen. Een beeld van de ravage YUv V c.^ %'4 -v. -■* i v -fcifc, #v t - v - Oud-minister door ijs gezakt Er zijn in 't leven verschillen de manieren om de aandacht op zich te vestigen. De Amsterdam se advocaat en oud-minister mr. .Witteman koos een van de goed koopste en zakte door het ijs van de vijver voor het Arnhemse ge rechtshof. Mr. Witteman week als advocaat in een zaak voor de raad voor Eerherstel geen haar breed van het rechte doch be sneeuwde pad af, toen hij zich gisteren in gezelschap van een van de getuigen naar het ge rechtsgebouw begaf. De vijver doorsneed het pad echter en was met een dun vliesje bedekt, zodat het nauwelijks te onderscheiden viel. Beide slachtoffers liepen in diepgaande juridische conversa tie gewikkeld rechtstreeks-in de val, die moeder natuur ter plaat se listig had opgesteld. Een he vig gekraak en het ijskoude wa ter brachten hen weer op de aarde terug, zij het dan enkele decimeters onder Amsterdams peil. Druipnat werden beide he ren door een Arnhems advocaat voor de kachel geleid en daar behoorlijk afgedro'ogd. De recht zaak kreeg enkele uren vertra ging. Het is geen geheim: zodra men in het bollenvak over bedrijfseconomie begint te spreken, dan hoort men vele bezwaren. Men kan ons vak niet met een fabriek gaan vergelijken, zo zegt men, want in de bollen-branche heeft men met geheel andere maatstaven te meten dan in de industrie. En men voert heel wat redelijk klinkende argumenten aan: de afzet wisselt te sterk, omdat het een luxe artikel is en daardoor sterk conjuctuur gevoe lig is; de bedrijven zijn te klein; de verscheidenheid van producten is te groot; we zijn te veel van de natuur afhankelijk wat oogst en werkzaam heden betreft en men weet nog wel meer aan te voeren. De RIVIB, een organisatie van ver kopers, inkopers en administratief personeel in het bollenvak, heeft gis teravond in „De Nachtegaal" te Lisse diverse problemen, die op dit vlak liggen, nader bekeken, en had name lijk drs. J. v. Nieuwkoop uit Sassen- heim bereid gevonden om te spreken over „Enkele opmerkingen over de bedrijfseconomie in het bloembollen- bedrijf". Voor allen. De RIVIB-voorzitter, de heer J. Hogervorst, heette allen welkom en gaf onmiddellijk het woord aan drs. Van Nieuwkoop. Deze zei o.m. dat de economie door de werknemer nog al eens met schuin oog wordt aangezien, Men meent, dat een econoom zich uitsluitend voor de belangen van de werkgever interesseert en men heeft hem bijnamen als „slavendrijver" en meer van dat moois. Inderdaad zijn er gevallen, waarin de econoom de belangen van de werknemer gemaks halve over het hoofd heeft gezien, maar er zijn ook vele voorbeelden te noemen, waar men deze tactiek niet heeft gevolgd. Spr. noemde als voor beeld een groot bedrijf in de bollen streek, waar de salarissen tot voor kort niet aan de hoge kant waren en de productie ook niet Toen men de hulp van een econoom inriep, begon deze met de salarissen te verhogen en het personeel een aandeel in de winst te garanderen. Het gevolg was, dat de productie onmiddellijk steeg. Het is ook in het bollenvak noodzakelijk, zo betoogde spr. dat de werknemers het nodige van economie afweten, daar in de product en an dere „schappen" een ruime plaats is ingeruimd voor de werknemers, die dan o.a. een stem in het kapittel krij gen wat de economische kant van het vak betreft. Dan dient men er ook het nodige van te weten! Niet steekhoudend. De bezwaren, die in het bollenvak nog al eens worden aangevoerd w< noemden ze in de aanhef al noem de drs. Van Nieuwkoop niet steek houdend. De industrieën hebben met precies dezelfde moeilijkheden te kampen al was de factor van de weersomstandigheden natuurlijk wel van belang. Het weer bepaalt de oogst en in de fabriek heeft men de productie min of meer in de hand. Aan de andere kant is een fabrikant wel verplicht om wat zijn productie betreft een gokje te maken, daar ook hij niet kan weten hoe groot zijn af zet zal zijn. Spreker wees er met nadruk op, dat een theoreticus het nooit alleen voor het zeggen moet hebben. De economen moeten de instrumenten zijn in de hjanden van de practici. Hierna schakelde drs. Van Nieuw koop over naar „kostprijs en concur rentie". De berekening van de kost prijs is nodig voor drie dingen: A. de kostprijs moet dienen als basis voor de offerte-prijzen; B. als efficiency- controle teneinde na te gaan of er doelmatig wordt gewerkt en C. voor de winstbepaling. Laten we elkaar niets wijs maken, zo zei spr., wij weten de zuivere kost prijs niet. En als er zaken zijn, die de kostprijs berekenen, dan meet de een met geheel andere maten dan de an der. Het is in de bloembollenwereld ook niet eenvoudig. Hoe moet men bijv. aan met de reizigerskosten? Als een vertegenwoordiger naar Amerika gaat en boekt daar orders voor tul pen, hyacinthen, narcissen en noem maar op, hoe moet men dan de kos ten verdelen? Men kan niet zeggen: zoveel drukt er op de tulpen en zo veel op de hyacinthen. Men is wel verplicht om te gaan „knippen". I Variabele kosten. Verder heeft men te maken met de vaste en de variabele kosten. Of het een beste of een slecht jaar voor het bedrijf is, de afschrijvingen op gebou wen e.d. zullen er niet minder om worden en de salarissen van de di recte vermoedelijk ook niet. De va riabele kosten stijgen en zakken ech ter met de opvoering of de inkrimping van de productie. En dan kan een ex porteur, die een eigen kwekerij ach ter de hand heeft, tegen geheel ande re prijzen aanbieden dan een expor teur, die alles moet kopen. Het mo ment van de inkoop kan ook belang rijk zijn. Soms verdient men door vroeg in te kopen en soms niet. Voor het overige werkt men in de ver schillende zaken lang niet altijd even efficiënt. Dat alles maakt het vrijwel onmogelijk, dat men tot een zuivere kostprijsberekening komt. Bij de een liggen ze veel hoger dan bij de an der. Sommige zakenmensen vinden dat onberekenbare, dat speculatieve wel aantrekkelijk maar, aldus drs. Van Nieuwkoop, dan zal men ook de consequenties moeten aanvaarden. Als men wil concurreren, als men denkt tegen lagere prijzen te kunnen offreren, dan moet men toch weten, waarom men het voor minder kan doen. Een eerste vereiste is, dat men weet wat de producten kosten en men niet „in de mist vaart". Drs. van Nieuwkoop brak daarom een lans voor een gezamenlijke kost prijsberekening, mits men ook alle maal dezelfde gedragslijn volgt. Allen zullen dan op een en dezelfde manier moeten gaan rekenen. Er zijn, zo be sloot spr. in het bollenvak zeer veel factoren, die niet te regelen zijn. Als er dan één facet is, dat wél aan ban den te leggen is, moet men dan niet alle moeite doen om er gezamenlijk een oplossing voor te vinden? Nederland heeft in 1954 voor een bedrag van 16.172.738 meer aan bloembollen geëxporteerd dan in 1953. In het afgelopen jaar werd n.l. voor 159.266.880 aan bloembollen uitgevoerd tegen 143.094.142 in 1953. In kilogrammen zijn de cijfers: in 1954 55.746.524 kg en in 1953 53.847.756 kg. De export van bomen was in 1954 5 groter dan in 1953. De uitvoer in 1954 vertegenwoordigde een waar de van 21.822.603 en in 1953 van J 21.494.012. Spierenburg Monnets opvolger De heer D. Spierenburg, het Ne derlandse lid van de hoge autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap, wordt in Belgische kringen genoemd als candidaat voor de opvolging van Jean Monnet, die op 10 Februari als president van de hoge autoriteit af treedt. De Italiaanse ex-premier Pella, voorzitter van de assemblée van de K.S.G., heeft gisteren in Brussel ge confereerd met een aantal Belgische ministers. Vandaag gaat hij naar Den Haag om besprekingen te voeren. SCHOOLMELKPRIJS ONGEWIJZIGD. Tussen de gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zijn besprekingen gevoerd over de prijs van de schoolmelk. Besloten is de "prijs voorlopig ongewijzigd te la ten, tot een bespreking is gevoerd met de minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt, die thans in het buitenland vertoeft. Verzachtende omstandigheden De 54-iarige ex-gemeente-ontvan ger van Haskerland hu wee na de dood van zijn vrouw met een jongere nicht, die een zekere welstand ge wend was en teneinde het leven van de jonge vrouw niet te beperken, „leende" hij bedragen, die na ver loop van tijd tot 2.000,opliepen. Daar hij zowel gemeente-ont vanger, als penningmeester van de nutsspaarbank was, kon hij geruime tijd het ene gat niet het andere stop pen, maar bij een gelijktijdige con trole liep hij tegen de lamp. De man, die vrijwillig ontslag ge nomen had als gemeente-ontvanger en door de gemeente tijdelijk in een andere functie geplaatst was, toonde voor de rechtbank te Leeuwarden, waar hij gisteren terecht stond, veel berouw. De rechtbank toonde het nodige begrip voor de toestand van de man en de officier vroeg een voorwaarde lijke gevangenisstraf van één jaar, een eis, waarmede de verdediger zich volledig kon verenigen. Over 14 dagen volgt de uitspraak. AUTOBUSBOTSING. Een ernstig gewonde. Op het kruispunt Rijksweg Zuid- Wïlhelminastraat te Sittard is gister middag om half vier een autobus met mijnwerkers, komende uit de rich ting Maastricht, in botsing gekomen met een vrachtauto, die de rijksweg wilde oversteken; de vrachtauto werd door de bus in de flank gegre pen. De bestuurder van de vrachtauto en vier mijnwerkers, alle vier afkom stig uit Koningsbos, werden gewond en overgebracht naar het ziekenhuis te Sittard. Na behandeld te zijn, konden de mijnwerkers naar huis worden vervoerd. De chauffeur die er vrij ernstig aan toe is, moest wor den opgenomen. Hij heeft een shock en geraakte buiten bewustzijn. Het bondsbureau van „St. Ra phael", de katholieke bond van ver- voerspersoneel, dat te Utrecht ge vestigd is, kreeg gisteren van de Ne derlandse Spoorwegen een gedenk raam, dat ir. Den Hollander tijdens een intieme bijeenkomst onthulde. Het dijkleger voor district Zuid is hedennacht gedeeltelijk in stelling geweest, daar men omstreeks 5 uur in de buurt van Vlissingen en Hoek van Holland abnormaal hoge water standen verwachtte; zover bekend zijn er nergens onregehnatigheder voorgekomen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6