Noors stoomschip manoeuvre op de liep na 'n onbegrijpelijke Zuiderpier in Waterweg Uetergde readers gaven n kleine land alles in gereedheid gebracht om motorvlet geslaagde zeedoop Drastische opruiming Laatste oorlogserfenis der duinen vergaat in rook Herhalingsoefeningen '55 Nederlandse brandstoffenhandel beeft een zwarte kijk op de kolensituatie Zes dagen verzwaard voor overtreding liftverbod Drie brandweermannen door de rook bedwelmd Een tot diefstal gehypnotiseerde Haarlemmer vroeg leugendetector DONDERDAG 13 JANUARI 1955 DE I.ETDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 In zelfde positie als destijds de „Spanker" 7 77 7 i Inmiddels was in Hoek van Hol- Het Noorse stoomschip „Gatt" (1550 brt.) is gisteravond omstreeks half elf voor het Zuiderhoofd in de Nletïwe Waterweg aan de grond gelopen, nadat het bijna in aanvaring was geweest inet het Duitse schip „Bayern stein". De „Gatt" bevindt zich in een benarde positie. Het is voor redding boten en sleepboten onbereikbaar. Vannacht hebben zeven van de onge veer 25 opvarenden zich via een touw op de pier laten zakken. Zij zijn door de reddingvlet „Directeur Goudriaan" aan wal gebracht. Vanochtend om tien uur deed de „Directeur Goudriaan" opnieuw een poging enkele opva renden van boord te halen. De „Gatt" levert geen gevaar op voor het scheep vaartverkeer. Het bevindt zich echter in een soortgelijke positie als destijds de „Spanker", zij het dat de „Gatt" vlak tegen het Zuiderhoofd zit. OVERKLAAR GEDRAG. Omstreeks 22.30 uur voer het Duitse schip „Bayernstein" de Nieu we Waterweg in. Uitgaande was op dat moment het van R'dam komen de en in ballast varende Noorse s.s. „Gatt". Beide schepen hadden lood sen aan boord. Er was een krachtige W.N.W. wind (windkracht 3). Door nog onopgehelderde oorzaak veran derde het Noorse schip, toen het de „Bayernstein", zeer nabij was, plot seling van koers. Het ging snel naar bakboord. De seinpost te Hoek van Holland gaf de „Gatt" het sein „U", I hetgeen betekent „uitkijken, u be-j vindt zich in gevaar". Door een prachtige manoeuvre voorkwam de' „Bayernstein", die tijdig het gevaar j had bemerkt, een aanvaring. De; „Gatt" raakte evenwel steeds ver der uit de koers. Het schip passeerde' boei 3 rood aan de verkeerde kant| en strandde om 22.37 uur ter hoogte j van het Zuiderhoofd. Twintig minu- j ten later zond de „Gatt" door mid-1 del van een stakellicht (brandende petroleum) noodseinen uit, die later met lampen werden herhaald. „OVERSTAPPIE" OP VLET. De sleepboot „Maas", de nieuwe aanwinst van L. Smit en Co, was toen evenwel al gewaarschuwd en koos kort na elf uur zee. Omstreeks kwart over elf was ook de redding boot „President Jan Leis" buiten- De positie van de „Gatt" bleek evenwel van. die aard, dat het voor de „Maas" en de reddingboot onmo gelijk was hulp te verlenen. De „president Jan Leis" keerde daarna naar Hoek van Holland terug. De bemanning onder schipper W.^ See- ters stapte omstreeks het midder nachtelijke uur in de Berghaven evenwel meteen over op de nieuw ste aanwinst van de Koninklijke Noord Zuid-Hollandse maatschappij tot redding van drenkelingen, de kleine reddingvlet „Directeur Gou driaan". Deze reddingvlet werd op 4 Jan. j.l. aan het kuststation Hoek van Holland toegevoegd. EERSTE REIS IN ACTIEVE DIENST Kort na middernacht vertrok de „Directeur Goudriaan" uit de Berg haven voor de eerste reis in actieve dienst. Via een geul langs het Zui derhoofd, die door een stenen dam- wand van de Nieuwe Waterweg is gescheiden, wilde de schipper van de Directeur Goudriaan" een poging doen de „Gatt" te bereiken. Het was een moeilijk karwei, omdat het in de geul, vanwege de gevaarlijke on diepe plaatsen met stenen obstakels, moeilijk manouevreren is. De bemanning van de redding vlet vond op het Zuiderhoofd zeven leden van de bemanning van de „Gatt", die zich juist met vereende krachten en onder zeer moeilijke omstandigheden in veiligheid hadden gesteld. GESLAAGDE STUNT. De afstand tussen het schip en de pier is weliswaar zeer gering, doch voor de opvarende nog te groot om zonder moeite aan land te kunnen •komen. Eén van de ongeveer 25 op varenden had zich met een touw naar beneden laten zakken. Zijn stoute kunstje werd beloond: hij bereikte nJ. veilig, zij het met inspanning van alle krachten, de pier. Hij maakte het touw aan de stenen damwand vast, waarna zes anderen zich onder iets gun stiger omstandigheden eveneens langs het touw naar beneden lieten zakken. De zeven bemanningsleden stapten vervolgens aan boord van de „Di recteur Goudriaan", die daarna naar de Berghaven in Hoek van Holland terugkeerde. de drenkelingen te kunnen ontvan gen. Om kwart over twee stapten de zeven geredden aan wal. Zij werden in het magazijn van de reddingmaat schappij van droge kleren voorzien en werden daarna naar het „dren- kelingenhotel" „Amerika" gebracht. GROOT ENTHOUSIASME. In Hoek van Holland is men bij zonder enthousiast over het wörk, dat de bemanning van de redding boten heeft verricht onder leiding van schipper Seeters. Onder uiterst moeilijke omstandigheden werden de zeven Noren gered. Ook over de snelheid (in 35 minuten heen en te rug), waarmee de bemanning van reddingboot verwisselde, is men bij zonder enthousiast. De positie van de „Gatt" is zeer ongunstig. Weliswaar levert het schip geen gevaar voor het in- en uitgaande scheepvaartverkeer op, doch het is de vraag of men erin zal slagen de Noor vlot te trekken. Het schip ligt dwars voor het gedeelte van het Zuiderhoofd, dat in Noord- Zuid richting in zee steekt. Ware liefde wijkt niet Zelfs niet voor de Noordzee Twee Nederlandse jongelui, de 24- jarige student A. M. Hens en de Delftse gymnastieklerares Ingrid Un- ger, konden van hun ouders geen toestemming krijgen om te trouwen. Toch „conden si bi malcander wel comen", want anders dan in het Middeleeuws lied was hun het water niet „veel te diep". Ze staken het over naar Engeland en daar zijn ze gisteren getrouwd. In Beverley, Yorkshire, om precies te zijn. Ze hadden prima getuigen: Leden van de Engelse politie, die boven dien voor hun onderdak gezorgd heeft. Gisteravond zijn de jongelui weer scheep gegaan om als echtpaar naar Delft terug te kerener is nog romantiek^ in het nuchtere Ne derland. Een aantal inbrekers heeft Woens dagnacht in de Hema te Hilversum drastisch opruiming gehouden. Zij drongen aan de achterzijde het ge bouw binnen en verdwenen met een zeer grote buit verpakt in twee gloednieuwe koffers. De totale waar de van het gestolene bedraagt onge veer f 3000,—. De buit bestaat o.m. uit 140 polshorloges, honderden pa ren nylonkousen en een bedrag van 250,uit de kas. De laatste gevaarlijke bunker aan •de Hollandse kust is Woensdagmor gen met de grond gelijkgemaakt. Deze bunker, die vlak voor de bou levard van Zandvoort lag, is opge ruimd door een Haagse aannemer, die in het afgelopen jaar ongeveer 120 grote en een goede honderd klei ne bunkers heeft vernietigd. Hij ruimde ongeveer 3* AA9 kubieke me ter beton per jaar op! Het bleek nan.- dat de bun kers aan de kust een funeste invloed hadden op de duinen. Zeer veel zand stoof weg bij de bunkers en bij de stormramp van 1953 bleek duidelijk hoe gevaarlijk de bunkers waren. Tot 15 meter in de duinkroon moes ten daarom de bunkers verdwijnen. Het opruimen van de bunkers tus sen Scheveningen en IJmuiden heeft De manschappen van de 5e divisie ongeveer anderhalf millioen guldender koninklijke landmacht, een aan- gekost. tal legerkorpsen en territoriale on- Foto: Een geweldige warreling van derdelen, afdelingen van de territo- rook en zand geeft het moment aan, waarop de ontploffing heeft plaats gehad. Grootse krielkip We kunnen het geen klein ge doe vinden van die krielkip, die zomaar zomerse allures kreeg en ergens onder een struik bij het militair sanatorium te Amers foort aan het broeden is geslagen. Het resultaat was verrassend: Een wandelende patiënt zag plot seling drie kuikens onder de struik tippelen. Krielkip, kui kens en acht uit te broeden eieren zijn nu opgenomen in de onderzoekkamer van het sana torium. Kip en kuikens maken het opperbest, maar met span ning wacht de sanatoriumbevol king af of de acht eieren nog kui kens zullen opleveren. Dreigende tekorten bij spoedige vorst Door de laatste koude-periode is de binnenlandse kolenpositie van Nederland in die mate verslechterd, dat deskundigen met een bezorgd ge zicht de weerberichten bestuderen en hopen, dat de volgende vorst periode even op zich zal laten wach ten, zodat de handel even „bij" kan komen. Verschillende oorzaken zijn aan sprakelijk voor deze slechte kolen- positie. Vooreerst leveren de Neder landse mijnen zeer weinig kolen af voor binnenlands gebruik, waardoor de handel gedwongen is, buiten- Aan twee uit Amsterdam afkomsti ge en in Den Haag gelegerde militai ren is door hun regimentscomman dant wegens overtreding van het lift verbod zes dagen verzwaard arrest opgelegd. Naar wij van de legervoorlich- tingsdienst vernemen luidt de moti vering van deze straf dat de beide militairen „met het kennelijk doel om het door de Minister van Oorlog uitgevaardigde liftverbod voor mi litairen te ontduiken zich op 3 Ja nuari te pl.m. 7.30 naar de Sloterweg begaven in de hoop aldaar een auto te ontmoeten, voorzien van de let ters M M M of soortgelijk teken, waarbij, naar hun door een bericht in de dagbladpers bekend was, tot uiting wordt gebracht dat militairen gratis mogen meerijden, en na al daar inderdaad een dergelijke auto ontmoet te hebben in deze auto mee zijn gereden naar hun standplaats 's-Gravenhage. landse kolen te importeren. Daar het moeilijk van te voren te bekijken is, welke kolen door het publiek gepre fereerd zullen worden, werd zeer voorzichtig ingekocht. De ervaringen met sommige van deze buitenlandse kolensoorten zijn inmiddels niet on verdeeld gunstig gebleken. De Ame rikaanse kolen blijken vrij veel as te geven en minder geschikt te zijn voor huishoudelijk gebruik. Voor de consument brengt deze toestand over het algemeen ook wei nig voordeel; ten eerste moet hij on bekende soorten kopen, die vooral ij\ de laatste tijd aanzienlijk in prijs stijgen, en voorts loopt hij het risico, dat hij bij snel op elkaar volgende vorstperioüen, tevergeefs een bestel ling bij zijn handelaar zal doen, daar de voorraden uitgeput zijn. Momenteel wordt de voorraad by dc handel op 2 weken geschat, terwijl de normale voorraad 2 maanden be draagt. Om moeilijkheden te voorkomen, zal het weer zijn medewerking moe ten verlenen en de eerste weken een overmatig gebruik van kolen over bodig moeten maken. Gisteravond is door tot heden on bekende oorzaak brand uitgebroken in de aanbouw van een school in de Noordzeeestraat te Utrecht. In het ge bouwtje staat de stookgelegenheid voor de centrale verwarming van de school. Door de grote rookontwikkeling werden drie brandweermannen- be vangen. Zij werden naar het. zieken huis overgebracht. Een er van. kon spoedig weer naar huis terügfören. Het brandje, dat zich in het ï>egin ernstig liet aanzien, was vlug ge blust; de school kan gewoon door- gaan. •- riale lichte luchtdoelartillerie, en kele compagnieën van de Nat. Res., afdelingen van het 102 Verbindings bataljon en radargroepen zullen dit jaar op herhalingsoefening moeten. Wanneer de herhaling niet langer DUBEC is geuriger en zachter! Als u DUBEC rookt zal het u een ware opluchting blijken na sterk prikkelende cigaretten DUBEC is immers vervaardigd van edele, uitgelezei Oriënttabakken, zuiver en geurig. Let eens op, hoe u méér en meer DUBEC ziet roken! Dit is heus geeir 'toeval l DUBEC in bet vanouds bekende rode doosje: 90 Ct DUBEC, de edele Oriënt cigaret DE BURGEMEESTER VAN NOOTDORP. De toestand van de heer H. C. A. M. Schölvinck, burgemeester van Nootdorp, die vorige week te Rot terdam met zijn auto door de tram werd gegrepen, is bevredigend. De burgemeester wordt nog verpleegd in het Zuiderziekenhuis te Rotter dam. De gemeenteraadsvergadering, wel ke vorige week in verband met het ongeluk werd uitgesteld, zal nu Dins dag 18 Januari worden gehouden. r'damse scooterrijder verongelukt. Aan de Wilgenlei te Rotterdam is gisterochtend de 39-jarige C. p. j. Rommelse uit de Agniesestraat ten gevolge van een verkeersongeval om het leven gekomen. De man bereed een scooter en door de gladheid slip te hij. Hij reed tegen een vrachtauto, sloeg over de kop en kreeg de scoo ter op zijn lichaam. Hij werd naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat hy was overleden. Schoonheidsmaniak? De rechercheurs van het Amster damse warenhuis waren mensenken ners, hetgeen duidelijk bleek voor de Amsterdamse rechtbank, waar zij gisteren de avonturen van een 35- jarige Haarlemmer belichtten. „Natuurlijk komt het voor, dat mannen uit pure schoonheidsdrang een dame in een warenhuis volgen", wisten zij te vertellen, „maar deze man" en daarbij wezen ze op de Haarlemmer in het beklaagdenbank dc man gevolgd waren en het kardi nale moment hadden afgewacht om in te grijpen. Geen probleem. De verdediger had inmiddels het raadsel al voor zichzelf opgelost. „Dit is een kwestie van hypnose", wist hij de rechter te vertellen. „De recher cheurs meenden een zakkenroller op het spoor te zijn en hun onbewuste verlangen om de diefstal te zien ge beuren, had de Haarlemmer tijdens het vallen van de portemonnaie ver lamd; voordat hy weer tot handelen je „had slechts belangstelling 'n steat was> werd hü gegrepen. voor de handtasjes, die de dames bij zich droegen". De Haarlemmer ontkende dit; hij had de dames het waren er twee wel enige tijd gevolgd, omdat een hunner hemboeide, zoals hij haperend vertelde, maar de hand tasjesnee! Hij had naast de dames gestaan, toen een van hen haar hrndtasje opende en daar een portfeuille uit haalde. maar dit merkte de dame niet, en de portemonnaie uit maar dit merkte d dame niet, en de gelddrager zou ongetwijfeld op de grond gevallen zijn, als de Haarlem- Naast dit argument, beschikte de verdediger nog over enkele juridi sche bezwaren, die slechts vrijspraak ten gevolge konden hebben en ten slotte las hij een rapport voor van de Nederlandse Spoorwegen, waarin stond hoe de Haarlemmer enkele we ken geleden een portemonnaie met een aanzienlijk bedrag gevonden had op een perron en deze eerlijk aan het loket afgegeven had. Deze gunstige verklaring werd weer en klein beetje afgezwakt door wC 'honrHsci^ I bet strafregister van verdachte, waar- het handtasje, ,ror_ dan één maand duuTt zal Teder niet opgevangen had. weekend van Zaterdag na afloop van Raadselachtig. de dienst tot Zondagavond bewe gingsvrijheid worden verleend. Wat het vervoer betreft, zal éénmaal in de vier weken vrij vervoer worden verleend, met dien verstande, dat onderdelen, die korter dan vier we ken in dienst zullen zijn, geen vrij vervoer voor tussentijdse verloven verstrekt zal worden. Wat er nu volgde was een weinig raadselachtig; de Haarlemmer ver telde zelf, hoe hij dacht: „Ik moet de portemonnaie aan de dame terugge ven!"; op hetzelfde moment had hij de hand van de rechercheur gevoeld, die hem vertelde, dat hy ontdekt was. De rechercheurs vertelden, dat zij in stond, dat hij eens in België ver oordeeld was wegens het verduiste ren van fiches aan een roulettetafel. Het laatste woord had verdachte, nadat de officier, die niet zo heel I veel geloof hechtte aan de hypnoti- sche kwaliteiten van de rechercheurs, 8 maanden zonder aftrek had geëist. „Haal een leugendetector!" verzocht verdachte en laat me daardoor con troleren. De leugenopspoorder werd voor alsnog niet gehaald en de rechtbank besloot het geval 14 dagen in beraad te houden. Duitse Nederlander vecht met Engelsen tegen Mau Mau Peter Becker is een 26-jarige boer, zoon van Duitse ouders en geboren in Rotterdam. We zien hem hier als leider van een opsporingsgroep in actie met een walkie talkie in Kenia op de Berg Kania. Ieder groepje bestaat uit enige mannen met automatische wapenen uitgerust.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5