Gemeenteraad van Leidschendam besloot tot vergroting van raadhuis Rumoerige vergadering over de woningbouw in Voorhout „Het Hemelbed" H.GroenewegenteZoetermeer onderscheiden met ,Pro Ecclesia' WOENSDAG 12 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Subsidie voor A.V.V. Bij de aanvang van de gisteravond gehouden belangrijke raadsvergade ring heeft burgemeester H. A. C. Banning de gebruikelijke nieuwjaars rede gehouden. Spr. constateerde dat in het afgelopen jaar veel nuttige za ken tot stand zijn gebracht. In Febr. a.s. hoopt het gemeentebestuur 58 woningwetwoningen te kunnen aan besteden alsook een extra contingent voor de ambtenaren van de P.T.T. Voor migranten zal een particuliere bouwer 30 etagewoningen bouwen. In de vrije sector zullen 32 woningen gebouwd worden voor rijks- en pro vinciale ambtenaren terwijl 15 wo ningen door ingezetenen op eigen ter reinen zullen gebouwd worden. In verband met de nijpende wo ningnood achtte de burgemeester het een gelukkig verschijnsel dat de be volking der gemeente slechts is toe genomen van 13186 tot 13262. Er ver trokken 115 mensen meer dan er zijn bijgekomen. Merkwaardig is het dat er beduidend minder meisjes gebo ren zijn dan in 1953 toen het vrouwe lijk geslacht met 66 in de meerder heid was. In het afgelopen' jaar zijn de mannen dit verschil ingelopen tot 30. De burgemeester besloot met de bede „wij bidden God dat de beraad slagingen mogen strekken tot waar achtig belang der gemeente". Tot de agenda overgaande werd be sloten tot uitkering van 6 van de bezoldiging over het 4e kwartaal 1954 aan het gemeentepersoneel en tot verhoging van de bezoldiging met 6 ingaande 1 Januari j.l. Volgens de berekeningen zullen de materiële exploitatiekosten per leer ling van de nieuwe openbare school bedragen 53.36 en op grond daarvan zouden de bijzondere scholen aan spraak kunnen maken op eenzelfde vergoeding. Thans ontvangen de bij zondere scholen een vergoeding per leerling groot 33,en daar B. en W. een verhoging tot wat de open bare school ontvangt een te grote sprong achtten, hebben zij in over leg met de besturen der bijzondere scholen de vergoeding opgetrokken tot 40,per leerling. De raad ging hiermede accoord. Voor het voortge zet gewoon lager en voor het uitge breid lager onderwijs werd de ver goeding per leerling en per jaar be paald op resp. ƒ44,en ƒ46, Geen subsidie voor de Stomp- wijkse Harddraverij-vereniging. De harddraverij vereniging „Nooit Gedacht" te Stompwijk had aan B. en W. verzocht om vrijstelling van de betaling van vermakelijkheidsbe lasting. Ter ondersteuning van dil verzoek heeft de vereniging er op attent gemaakt dat zij ook financiële steun verleent aan de organisatie van kinderfeesten. B. en W. menen geen vrijheid te hebben het verzoek om vrijstelling van de belasting toe te staan omdat als vermakelijkheid moet worden aangemerkt een sport evenement dat een overwegend sen sationeel karakter draagt en waarbij geldelijke uitkomsten (in de vorm van weddenschappen, beloningen voof deelnemers enz.) hoofdzaak zijn. Toch was de raad bereid de harddra verij tegemoet te komen voor wat be treft de jaarlijkse kinderfeesten. Het gemeentebestuur is n.l. voornemens binnenkort voorstellen te doen tot het van gemeentewege subsidiëren van de kinderfeesten, zowel in Stompwijk als in het overige gedeelte der gemeente. De harddraverij be hoeft dan geen subsidie aan de kin derfeesten te geven en kan deze dan reserveren voor het betalen van ver makelijkheidsbelasting. Subsidiëring sportverenigingen. De R.K. Aloysius Voetbalvereni ging en de R.K. Parochiële Handbal vereniging hebben in verband met financiële moeilijkheden om subsidie uit de gemeentekas gevraagd. Na ampele overwegingen hebben B. en W. gemeend aan deze verzoeken te mogen voldoen omdat de raad bij vroegere gelegenheden bij herhaling heeft erkend dat de aanleg van sport velden c.a. gerekend moet worden te behoren tot de gemeentelijke zorg. Dit standpunt houdt in dat het ge meentebestuur bereid moet zijn de kosten van de exploitatie van de sportvelden voor een gedeelte uit de gemeentelijke middelen bestreden moeten worden. Buiten haar wil is de gemeente nog niet in staat in de behoefte aan sportvelden te voldoen. Tot heden is het niet gelukt geschikte terreinen te kopen en daarna te doen inrichten. Het gemeentebestuur is op dit punt steeds actief aldus de voor zitter. Daar R.K.A.V.V. al sinds ja ren zich voor haar gehuurd terrein dat geenszins aan normale eisen vol doet grote financiële offers moet ge troosten welke haar thans boven het de katholieken sympathiseren met R.K.A.V.V. maar vele niet-katholie- ken zijn donateur en de wedstrijden worden bezocht minstens door even veel katholieken als niet-katholieken. Heel Leidschendam leeft mee met R.K.A.V.V. en daarom acht deze spr. een subsidie van 1000,alleszins gemotiveerd. De heer De Rosario (KNP) nam het de heer Koerts hoogst kwalijk dat hij zo laatdunkend gesproken had over de R.K.A.V.V. en de vereniging in een absoluut verkeerd daglicht had gesteld. Ook deze spr. verklaarde zich voor het voorstel. Maar R.K. A.V.V. heeft gevraagd om subsidie ook over voorafgaande jaren en spr. vraagt hoe B. en W. daarover den ken. Nadat de heer v. d. Dool (VVD) nog had voorgesteld de subsidie tot minstens 1500,te verhogen deelde de voorzitter mede dat het niet mo gelijk is de voorgestelde subsidie te verlenen met terugwerkende kracht. Als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen dan wordt hierdoor een precedent geschapen waarop R.K. A.V.V. zich kan beroepen voor een eventuele subsidie voor 1955. Nadat nog enige tijd heen en weer gepraat was werd het voorstel voor f 1000, over 1954 zonder stemming aangeno men. De handbalvereniging welke een terrein van de gemeente in bruikleen heeft zal een subsidie ont vangen groot 600, Vervolgens werd besloten tot aan koop van een perceel grond groot 1.36.00 ha. van de heer J. W. Korte- kaas en gelegen tussen de Voorburg- seweg en de Vliet voor een bedrag van 34.900,Deze grorid is volgens het ontwerp-streekplan „Westland" bestemd voor industrie-terreinen. Uitbreiding raadhuis. In een uitvoerig preadvies maken B. en W. duidelijk dat het raadhuis gebouwd in 1941 in de nabije toe komst te klein zal zijn om de ge meentediensten te herbergen. Zij stellen voor overeenkomstig de door architect Kropholler te Wassenaar gemaakte schetstekeningen het raad- -j .huis uit te breiden. De geschatte kos- hoofd zijn gegroeid menen B en W. ten daarvan bedrage? ƒ925.000,-. dat een subsidie voor 1954 ad 1000 „_PRntehuis 7a, dan ln over_ alleszins billijk Over deze aangelegenheid is breed voerig van gedachten gewisseld. De heer Koerts (VVD) laakte het dat de voorzitter van R.K.A.V.V. zich op minder prettige wijze over enige raadsleden heeft uitgelaten. Hij meende daartegen een ernstig pro test te moeten laten horen. Wat de zaak zelf betreft was spr. van oor deel dat een vereniging, welke uit sluitend op katholieke grondslag werkt de financiële zorgen zelf zal moeten dragen. Hij keurde het af dat het bestuur van R.K.A.V.V. destijds niet bereid was haar voetbalveld aan een andere vereniging in bruikleen af te staan waaruit volgens spre ker duidelijk is gebleken, dat R.K.A.V.V. alleen door de eigen paro chie de sport wil laten beoefenen. Hij was wel bereid R.K.A.V.V. tegemoet te komen en de gemeentelijke steun alleen te bepalen tot de kosten welke de vereniging voor huur van haar terrein moet betalen. De heer Lange- veld (KVP) stelde duidelijk in het licht dat R.K.A.V.V. van belang is voor de gehele gemeente. Niet alleen N00RDWIJKERH0UT L.T.B.K.V.O.B. HIELDEN OOGSTDANKDAG. iDe afdeling Noord wïjkerho-ut van de L.T.B.K.V.O.B. hield de tradi tionele oogstdankdag. Begonnen werd met een plechtige H. Mis in de kerk van Sint Victor. Onder deze H. Mis preekte pater - Moons uit Leiden. Deze zette de betekenis van oogstdankdag en oogstdankoffer uiteen. Tijdens de H. Mis werd de leden gelegenheid gegeven een geldelijk dankofier te brengen. De opbrengst was de kapitale som van 1120. Dit geld komt ten goede aan het Sint Franciscus Liefdewerk te Leiden. Na de H. Mis togen leden en dames naar hotel 'Van der Geest voor een feestelijk koffiemaal. Voorzitter Van Leeuwen opende en sprak er zijn vreugde over uit dat de opkomst in de kerk zo buitengewoon groo\ was. Ja zelfs hele gezinnen van leden waren in de kerk aanwezig. Ook maakte hij zijn complimenten voor het grote be drag dat 's morgens was geofferd! 's Avonds was er feest in de zaal v. d. Geest. Er was een programma van de bovenste plank, verzorgd door het gezelschap „De Witte Kraaien", onder leiding van Frans Eijkhof. De muziek was goed en de zang van Hansje Pallieter mocht er zijn. Het lollige stel „The Sing Fools" vermaak te de aanwezigen best. Nieuwe spreekuren maatschappe lijk werkster. Met ingang van vol gende week zijn de spreekuren van de maatschappelijk werkster dezer gemeente als volgt: Bureau Nieuwe Duinstraat 20: Dinsdag van 9 ?0— 10.30; Woensdag van 19.3020.30; Donderdag van 9.3010.30. In de Zilk in de kliniek van het Wlit-Gele Kruis, Regenvlietweg no. 20 Woensdag van 10.3011.30 uur. Jaarvergadering L.T.B. In de Pancratiuszaal kwam de L.T.B. voor een goed bezochte ledengadering bij een. Voorz. N. Bakker opende met een kort welkomstwoord. In het fi- nantieel verslag vermeldde penning meester Th. W. Schrama een batig saldo ad 431,71. Namens de kas- commissie bracht P. v. Hameren een gunstig verslag uit, terwijl in deze commissie werden gekozen P. v. Hameren en N. Koek Nz. Secr. L. J. Kerkvliet gaf in zijn jaarverslag een overzicht van de werkzaamhe den der L.T.B., alsmede dat middels huisbezoek het ledental met 43 was gestegen. De heer Tel hoofdbe stuurslid L.T.B. hield vervolgens een causerie over doel en werking van het Landbouwschap. De totstand koming, alsmede de waarde hiervan en de moeilijkheden om tot een- be stuurlijke vorm voor de gehele agra rische sector te komen. De verschil lende standen, onderverdeeld in di verse levensovertuigingen, zullen elkander moeten vinden om, toege rust met publiekrechtelijke bevoegd heid, te gaan werken aan de belan gen van dit landbouwschap. Spr. maakte vervolgens duidelijk de be stuursvorm, alsmede hoe de kosten moeten worden opgebracht. Bij ac clamatie werden J. P. Hoogenboom en Jac. Straathof in het bestuur her kozen. Voorz. N. Bakker had ge meend zijn plaats aan jongere krach ten te moeten afstaan. Na gehouden stemming zag A. Verdel zich tot voorz. gekozen, ter wijl in diens bestuursvacature werd gekozen J. v. Hameren. Tot afge vaardigde naar de tuindersvakgroep- vergaderin'g zag P. v. Hameren Lz. zich uitgekozen en voor de bloemis tenvakgroepvergadering P. v. d. Kamp. Bij de mededelingen werd melding gemaakt van de retraite mogelijkheden voor L.T.B. in 1955. Alsmede werd goedgekeurd het con tractloon voor tuinarbeiders met 3.per week te verhogen, dit om het wegzuigen van arbeidskrachten naar de industrie tegen te gaan. Door de inspecteur van de L.T.B.-verzeke- ring, de heer Jansen, werd medege deeld, dat de heer Joh. J. v. d. Meer zich op de meest eervolle wijze had teruggetrokken als vertegenwoordi ger en in diens plaats was benoemd J. Wesselman Cz. Als eerste sprak hierna de g.a. Pastoor Schoenmaker, een dankwoord tot de scheidende voorzitter N. Bakker, welke 30 jaren als bestuurslid en 10 jaren als voorz. de L.T.B.-belangen met voorbeeldige ijver 'had gediend. Vervolgens bracht de nieuw gekozen voorz. A. Verdel de dank der leden tot uiting en ver kreeg de instemming der vergadering om het hoofdbestuur het ere-diplo- ma te vragen voor de heer N. Bak ker en hem tevens te benoemen tot ere-lid van de plaatselijke afdeling. Waar is het schutblad? Op het postkantoor alhier is door een meisje aangifte gedaan van het vinden van een Ziekenfonds schutblad ad 12.50 <haar naam is onbekend gebleven) De verliezer heeft thans aangifte ge- c.aan bij de politie. De vindster wordt uitgenodigd door tussenkomst van de politie het schutblad aan de rechtma tige eigenaar terug te geven. Geboren: Wilihelmina M., d. van S. L. BergmanE. Kaptein. Ondertrouwd: W. C. M. van Eeden, 28 jaar en H. J. M. Bon, 22 jaar; J G. van der Drift 25 jaar en C. H. M, J. J. v. d. Raadt 18 jaar. Getrouwd: B. Th. Alders 25 jaar en E. C. Heemskerk 23 jaar; A. J. de Groot, 20 jaar en A. J. van der Lin den 20 jaar; M. W. Warmenhoven, 3C jaar en C. J. d'e Winter, 25 jaar. Overleden: Elisabeth Ouwerkerk, 60 jaar echtgenote van P. V. v. d. Berg; Anton B. H. Valenbreder. echt genoot van H. Branchli; Antonius v. d. Langenberg, 62 jaar echtgenoot, van C. de Groot. Atëap LJJJJJJ. i Het gemeentehuis zal dan in over eenstemming zijn met een gemeente van 25000 tot 30000 inwoners. De he ren Van Veen en Copray vroegen aanhouding van dit voorstel omdat B. en W. geen enkele berekening hebben gegeven omtrent afschrijving enz. maar na uitvoerige uiteenzetting van de voorzitter nam de raad het voorstel aan met aantekening dat ge noemde heren geacht wilden worden te hebben tegengestemd Daarna werd een fonds ingesteld voor de uitbrei ding van het raadhuis. De gemeente beschikt thans over een belangrijk surplus aan dekkingsmiddelen van ruim 250.000,Daarenboven be loopt de z.g. saldi-reserve 114.000 uit welke reserve eventuele nadelige saldi van volgende dienstjaren be streden kunnen worden terwijl de dienst 1954 vermoedelijk nog met een batig saldo zal eindigen. Op grond hiervan achten B. en W. het gewenst het genoemde surplus aan dekkings middelen een speciale bestemming te geven door een fonds in te stellen ter financiering van de kosten voor uit breiding van het raadhuis. Overeen komstig het voorstel werd daarna be sloten de 250.000,te beleggen in het fonds „uitbreiding raadhuis". Besloten werd nog voor de organi satie bescherming burgerbevolking een crediet vast te stellen op 28.233,81 waarvan 15.757,13 bij het rijk gedeclareerd kan worden. Aan het Roode Kruis werd over 1954 een subsidie toegekend groot 1000, ten behoeve van de exploitatiekosten voor de ziekenauto. Tot slot werd aangenomen het voorstel tot het bouwen van een mechanische riool waterzuiveringsinstallatie in Park Leeuwenbergh. De kosten worden ge raamd op 232.085, Het voorstel om aan de directeur van het gasbedrijf een gratificatie te verlenen van 500,werd in een bespreking achter gesloten deuren afgehandeld. PLOTSELING OVERLEDEN. Nadat de heer J. W. Raaphorst, on derwijzer aan de parochiële jongens school aan de Damlaan, had deelge nomen aan een bridge-drive te Voor burg werd hij getroffen door een hersenbloeding. In zorgwekkende toe stand is hij naar St. Antoniushove overgebracht, waar hij spoedig daar na is overleden. Vereniging voor land- en tuinbouw meisjes. Zoals wij destijds reeds berichtten zijn door het bestuur van de Land- en Tuinbouw Jongeren be sprekingen gevoerd met de meisjes uit de land- en tuinbouwstand. Het resultaat was toen, dat de meisjes er nog eens over zouden nadenken of een vereniging van meisjes reden bestaan had. Een commissie had gisteren in „De Bonte Koe" te Voorhout een verga dering belegd om te komen tot bouw van grote eigenbezitswoningen. Deze commissie bestond uit 3 oud-wethou ders nl. de heren P. v. d. Nouland, A. Deutekom en H. L. Lindeboom. De heer v. d. Nouland zette uiteen wat de aanleiding was van deze bij eenkomst. Wij moeten komen tot woningbouw De gang van zaken, na zijn vertrek uit het gemeentebestuur, staat hem niet aan. Wie, wat, en waar de oor zaak is, is hem niet bekend. De mogelijkheid tot bouwen is er, aldus spreker. Hoe en door wie deert hem niet, als er maar woningen ko men. Wij kunnen 30 woningen bouwen met inbegrip voor de 16 woningen, die de Stichting „Samen Bouwen" wil zetten. Wij hebben niets tegen deze Stichting, maar wel tegen de door hen te bouwen betonwoningen. Dit raadde hij dan ook sterkt. Dit was een korte inleiding, waarna door de heer Deutekom, de prijzen enz. van de woningen werden toegelicht, even als de reden van zijn aanwezigheid. Verschillende tekeningen circuleer den door de zaal. De heer v. d. Nouland gaf nog de verzekering dat zij, die een woning toegezegd kregen van „Samen Bou wen", ook als zij zich nu aan de kant van de commissie scharen, het eerste aan de beurt zijn. Bij ons bouwen is wel beter, niet slechter, zeide spr. De stichtingskosten komen 13.500.Storting 1000.Hypo theek te verzorgen door bouwer 7802.50. Alles inbegrepen komt zo'n woning op f 9.80 per week. Daarna kwamen de tongen los. Vele ernstige grieven worden geuit. Het beleid van de 3 oud-wethouders wordt aangevallen. Citaten uit notu len tijdens hun beleid worden voor gelezen. Toen kwam „Demavo" ter sprake. Hiervan waren de tekeningen, vergadering wilde hieraan niet haar vertrouwen geven. Het woningbeleid der laatste 10 jaren werd nu onder de loupe genomen. Door de voorzitter der KVP werd ook gesproken. Hij belichtte speciaal de morele kant van het vraagstuk en was het in vele punten niet met de uiteenzetting van de heer v. Deute kom eens. Groot was de critiek op de bloe misten, omdat deze geen steun ver lenen aan woningbouw voor hun werknemers, evenals de industrie dit doet. De heer v. d. Nouland poogde alle grieven te weerleggen, maar door het rumoer was dit moeilijk. Soms waren er 4 sprekers tegelijk aan het woord. Voorstanders van het plan Dema vo kregen geen gelegenheid hun me ning te zeggen. Men beschouwde deze vergadering alleen maar, om roet in het eten te gooien. Vervolgens kwamen de pamfletten ter sprake. V. d. Nouland werd ver weten, dat hij naar aanleiding van het eerste direct naar de pen greep, om zijn verontwaardiging uit te spre ken. Maar waarom dan ook op het tweede pamflet géén commentaar? Het tumult, dat ontstaat, was niet meer te ontwarren. Een oproep, om schouder aan schou der achter de gemeenteraad en wet houders te blijven staan, sloeg in. Een samenwerking met „Samen Bouwen" werd voorgesteld. Volgens de heer v. d. Nouland is dit om zake lijke redenen onmogelijk. De heer v. Deutekom sprak nog een kalmerend slotwoord. Hy betoogde, dat de eerste stap voor samenwerking moet komen van „Samen Bouwen". Een voorstel om nu nog te verga deren met „Samen Bouwen" wordt wel overwogen. Zonder tot resultaten te zijn geko men ging men rond het middernach telijk uur huiswaarts. SPOEDEISENDE RAADSVERGADERING. Op Donderdag 13 Jan. a.s. 's avonds om 7 uur wordt een spoedeisende raadsvergadering gehouden. De agenda vermeldt: Voorstel om aan 16 personen een perceel grond te verkopen aan de Julianalaan. LEIDEN Het spel van Jan de Hartog „Het Hemelbed", dat reeds eerder in het toneelseizoen in de Leidse Schouw burg is opgevoerd, bleek, ondanks het feit, dat men méér verwacht had van de schrijver, toch zozeer te zijn inge slagen, dat een herhaling verant woord leek. Inderdaad was de Schouwburg gisteravond opnieuw uit stekend bezet door een publiek, dat zich allergenoege.ijkst liet amuseren door het graopige spel van Lily Bouwmeester en Frits van Dongen. Vorige keer had Ko van Dijk de rol van de hij" vervuld in deze geschie denis van een „normaal" huwelijk; de vervanging door Frits van Dongen bleek geen achteruitgang. Het toneel stuk op zichzelf kunnen wij geen meesterwerk noemen, daarvoor mist het teveel de nodige brillante vond sten en de diepgang van gedachten maar het bezit toch voldoende ele menten, welke uitgebuit kunnen wor den door regie en toneelspeelkunst. Onder regie van Jan Retèl, die oog heeft voor z.g. stil spel (het laatste tafereel is d^ar een voorbeeld van), hebben Lily Bouwmeester en Frits v. Dongen er inderdaad iets van weten te m^ken. Alle respect voor dit twee tal, dat de avond zó wist te vullen. Burger]-''ke Stand Gehuwd: H. Gluvers en J. C. E. Gijzenij; P. J. Mulder en A. C. Lom- mertzen. Geboren: Aagje, dr. van A. Struijk en W. Griekspoor; Pieter zn van W. van Vliet en G. Filippo; Cornelis, zn van C. v. Rijn en L. v. Duijn; Nico- laas zn van A. van den Eijkel en E. Tisseur; Leonardus zn van G. L. Borst en A. H. van Wijk; Kees zn van H. P. v. Gemert en G. C. van Dijk; Dirk zn van D. v. d. Meij en J. Vulperhorst; Dirkje dr van J. Var- kevisser en L. Hartevelt; Abraham Pieter zn van B. Olij en S. Slinger land; Job Jasper zn van J. Wolfslag en C. Mol; Reinier zn van R. van Aalsburg en M. M. C. Klinken. Overleden: H. T. Damsté, man 80 jr; E. Spier man 66 jr; S. Algera, man 82 jr; M. Verloop, vrouw 73 jr. De moord bij het zwembad 7 JAAR IN MOORD TE JUTPHAAS. Het Amsterdamse Gerechthof, dat vandaag uitspraak deed, heeft met be vestiging van het rechtbankvonnis de 43-jarige grondwerker P. V. uit Heino, dig. 16 jaar geleden als 27-ja- rige jongeman zijn 24-jarig meisje Greet van M. uit Utrecht bij het zwembad de LieSbos te Jutphaas wurg de en begroef, wegens moord tot 7 jaar veroordeeld. Naar bekend liet men deze verdach te, die daags na het verdwijnen van het meisje op 11 Februari 1939 door de recherche aan de tand werd ge voeld, destijds vrij, omdat hij ontken de iets van haar af te weten en men verder geen bewijzen tegen hem had. Bijna 15 jaar lang droeg hij het ge heim van haar dood in zich tot haar skelet 2 jaar geleden bij afgravingen toevallig werd gevonden en na een jaar geïdentificeerd. Bij het verhoor van het vorig jaar viel hij door de mand en bekende haar te hebben vermoord. Ter zitting van het hof veertien da gen geleden kwam hij op die beken tenis gedeeltelijk terug en hield vol, dat hij met het meisje had gevochten. Indien dit zo zou zijn geweest, dan had men thans verdachte niet meer kunnen straffen omdat hij zich dan slechts aan „doodslag" zou hebben schuldig gemaakt en doodslag ver jaart na 12 jaar. Het hof heeft dit verweer van verdachte echter ver worpen. De grondwerker trouwde in de oorlog met een andere vrouw en is thans vader van 2 kinderen. Zij wist van het voorgevallene in 1939 niets af. (Reeds een'mtst in een gedeelte onzer vorige oplage.) LEIDSE AMATEURFOTOGRAFEN OVER VERGROTINGSPAPIER. Voor de Leidse Amateur-Foto grafen Vereniging sprak gisteravond in De Doelen de heer Dölling van de Ilford Foto N.V. over het gebruik van Multigrade vergrotingspapier. Eerst gaf de spieker een uiteen zetting over de werking van het pa pier en de vele daaraan verbonden voordelen. Met het vergrotingstoe stel van een der leden demonstreer de de heer Dölling daarna op over tuigende wijze de mogelijkheden van dit onder fotografen veel besproken papier. Van één negatief werden zes verschillende vergrotingen gemaakt met ook werkelijk zes verschillende gradaties en van een uitermate con trastrijk negatief kwam ook nog een dragelijk positief. En dat alles met drie filters die de kleur van het licht wijzigen. Door het gebruik van twee filters over elkaar krijgt men de tus sen hard-middel en zacht liggende gradaties. De voorzitter, de heer J. G. Gom- pelman, bedankte de heer Dölling voor zijn uiteenzetting en de met veel aandacht gevolgde demonstratie. P. G. M., z. van J. A. Meeuwisse en C. A. Vermeulen. Ondertr.: Petrus W. S. van den Berg, 28 j., en Maria Th. A. Copraij, 26 j.; Petrus Schoone, 53 j., te Ze venbergen en Maria N. Houtman. Getrouwd: Antoine E. L. Kinderlen te Den Haag en Magdalena R. A. Vermeulen. Jacob Glasbergen en Jitske G. Klaibeda. Cornelis H. van Swieten en Joanne G. Kouwenho- ven. Overleden: Dirk Donkersloot 78 j. echtgenoot van N. van Zanten (den Bommel). KATWIJK I Voor de tweede maal van dit jaar is een van de parochianen van de pa- Dammen. De uitslagen van de locme van de H. Nicolaas te Zoeier- Onderlinge wedstrijd van de K.D.C. waren als volgt: A. A VooysJ. Heemskerk. Jac. FrekeH. Voorzaat meer de grote eer te beurt gevallen, door Z. H. de Paus te worden begif tigd met het gouden erekruis: Pro - 0- Am. van Beelen C. van Kla- Ecclesia et Pontifice. Als president van Dezer dagen is nu besloten tot de veren 0-2. C. de Wlnter-JD. Visser de Bij«ondere Raad der St Vincen arm 1 na van oen ^olfctararii do voreni. 1 n -rrii1a i_ nj vorming van een zelfstandige vereni ging. De L.T.J. had de bijeenkomst belegd waarbij de diocesaan aalmoe zenier, de weleerw. heer Matthijssen, en de diocesaan secretaris, de heer Th. van Son tegenwoordig waren. Nadat beide heren het nut en tevens de wenselijkheid van een afzonder lijke vereniging voor de meisjes had den beklemtoond, werd na hoor en wederhoor overgegaan tot de vor ming van een afdeling voor de meisjes. Nadat de aalmoezenier nog een uiteenzetting had gegeven over de richtlijnen, welke de vereniging zal nastreven werd tot voorzitster gekozen mejuffrouw Annie van der Zon, die daarna dank bracht aan de L.T.J. voor het genomen initiatief en aan de aalmoezenier voor zijn bezie lende woorden. Besloten werd nog, dat de aanwe zige meisjes zullen trachten alle land- en tuinbouw meisjes in de ver eniging te krijgen. De nieuwe ver eniging zal voor het vervolg vergade ren om de veertien dagen. Geb.: Cornelia E. M. ,d. van L. J. Bol en C. A. van Leeuwen; Petro- nella J. M., d. van N. Juffermans en C. J. Spruit; Marianne G. H., d. van S. J. Romijn en F. A. Nieuwenbroek; Petrus A. W. M., z. van P. A. Ver schoor en P. G. van Es; Franciscus 11. H. KlinkenbergAb. van Bee- tiusvereniging, waarvan hij geduren- 20. J. SlotwegC. de Mooy 0—2. C. Pool—H. Durieux 0—2. M. AltenaB. Bijsterbosch 0—2. Geboren: Ronald N. S. z. v. A. R. Emond en R. S. Robles de Medina. Jaco'ba M. d. v. C. Zwaan en G. Berk- heij. Sophia Chr. d. van B. Blok en S. C. van der Boon. Kniertje N. d. v. K van der Bent en J. C. van Duyn. Margaretha H. E. d. v. L. J. van der Meij de en E. Halbmeijer. Cornelis z. v. J. van Rooyen en P. van Duy- venbode. Hendrik A., z. van A. van Rijn en M. A. Schotman. Geertje d. v. A. Vooys en J. Boesaard. Dirk z. v. A. Houwaard en C. van der Boon. Ondertrouwd: W. Kort en A. van der Plas. VALKENBURG Geboren: Dierika Pietje, dr van J. van Egmond en E. M. v. d. Meij; Leendert zn van P. Zwaan en A. Verhaar; Gerrit zn van H. de Vries en W. van Vliet; Walter zn van W. Russchenèerg en W. van Rijn. Overleden: M. Brussee, 79 jr, we duwnaar van E. C. van der Does. Ondertrouv d: W. Kort 28 j. en A. v. d. Plas 28 jr. de 40 jaar van de oprichting der conferentie af lid is geweest, viel de heer J. II. Groenewegen Hzn. deze onderscheiding te beurt. Tijdens een buitengewone vergade ring van de Bijzondere Raad heeft pastoor J. A. Voorham mededeling gedaan van dit heugelijke feit. Het strekt deze stoere, stille werl ker, die onlangs zijn zeventigste ver jaardag vierde tot grote eer, dat hij deze onderscheiding wilde zien, als een hulde aan de gehele conferentie. Verrassing. Weinig vermoedde de heer Groene wegen wat er gebeuren ging, toen hij zich gisteravond ouder gewoonte naar de conferentie begaf, die doorgaans in de pastorie gehouden wordt. Daar waren zijn mede-confrères bij een te samen met pastoor J. A. Voor ham, de president van de Hoofdraad de heer Morshuis, de president van de Bijzondere Raad, de heer Groot en de secretaris van de Algemene Raad mr. Stuleimeijer. De echtgenote van de praeses, mevr. Groenewegen was mede aanwezig. Op 19 December 1913^ aldus pas toor Voorham had onder pastoor Van Turnhout de oprichting van de St. Vincentius in Zoetermeer plaats. B(j schrijven van 1*5 October 1914 werd door de Hoofdraad medegedeeld, dat met ingang van 21 September 1914, de afdeling was ingelijfd bij de Algeme ne Raad. De toen 30-jarige heer Groe newegen was medeoprichter. Vanaf Februari 1931 tot op heden is hij te vens praeses van de conferentie, dus nu bfjna 25 jaar. Spreker belichtte de grote kwaliteiten en verdiensten van de functionaris, die door zijn vaste, strakke leiding respect afdwingt en een hoge opvatting heeft van zijn taak. Onderscheiden. Het was pastoor Voorham een voor recht te mogen mededelen, dat Z. H. de Paus in de persoon van de heer J. H. Groenewegen, de St. Vincentius- vereniging wil eren en hem voor het vele geestelijke en stoffelijke wat hij gedaan ha-d te onderscheiden met het gouden erekruis Pro Ecclesia et Pontlfice. Op verzoek van de pastoor deco reerde mevr. Groenewegen haar echt genoot. De neer Groenewegen riep deze avond gevoelens van weemoed op om de velen die heengegaan waren en van dankbaarheid, omdat hij zo lang had mogen arbeiden in de tuin der christelijke oharitas. Persoonlijk meende hij zich niet waardig voor deze onderscheiding. Met de gedachte dat al zijn medebroe ders met deze onderscheiding geëerd werden, dankte de heer Groenewegen voor deze hulde. Marktberichten WOERDEN, 12 Januari. Kaas. Aangevoerd werden 23 partijen. Prij zen: 1ste soort 2.28—2 32. 2e soort 2.242.27 en extra kwaliteit tot 2.46 per kg Handel goed. VINKE VEEN, 10 Jan. Groente. Boerenkool 2342 cent, prei 37 cent, waspeen 28 cent, witlof I 3140 cent, idem II 1»828 cent per kg., peterse lie 24 cent en selderij 1230 cent per bos. LEIDSCHENDAM, 11 Jan. Groente Sla B 11.50—11.60, sla C 5.80— 7.60 stoofsla 1931 cent, groene kool 22—23 cent, prei 1827 cent, selderij 9.8010.30, boerenkool 22—23 cent.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3