Storm van protesten vaart door Nederland over de jongste verhoging van de melkprijzen Overgrote deel van veroordelingen in 1953 wegens dronkenschap Op het bevel: afbreken, kwam de raad met opbouwende critiek Dc room is van de kofïie Met terugwerkende kracht wordt atvoering KORTE goif DINSDAG 11 JANUARI 1955 DE LEIDSE COUrv^.- TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Een kwestie van wennenen zij wenden er kennelijk aan Verhoging te groot, niet in overeenstemming met de prijzenpolitiek van de laatste tijd De maatregel, die minister Mansbolt en met hem de gehele Ministerraad genomen heeft ten aanzien van de melkprijs, heeft een hevige storm van protesten in ons doorgaans kalme vaderland ten gevolge gehad en naast de meer bezonken reacties' in de vorm van protesttelegrammen en ver-' -manende brieven, die de regering uit praetisch alle lagen van de bevol king hebben bereikt, blijkt men hier en daar voorstander van een meer actie verzet tegen deze onverwachte verhoging. Het KJVB.-bestuur van Zaandam heeft het hoofdbestuur voorgesteld aan alle K.AB.'ers te adviseren het melkgebruik behalve voor kleine kinderen tot het uiterste te beper ken. zodat de consument prijscorrigerend kan optreden. Het hoofdbestuur van de K.A.B. heeft op deze suggestie nog niet geant woord. maar wel heeft het de ministerraad een telegram gestuurd, waarin het niet alleen protesteert tegen de verhoging van 3 cent per liter, doch ♦evens zijn misnoegen kenbaar maakt over de totale negering van de Stichting van de Arbeid, die in deze kwestie door de regering niet gekend is. Daarnaast acht het bondsbestuur de verhoging in strijd met de prijzen politiek, die de regering voert en kan zij niet de juiste motivering vinden voor de omvang van de stijging, daar deze volgens de te harer beschikking staande gegevens te groot is. In een een telegram aan de regering zijn deze grieven tot uiting geko men, terwijl tevens gevraagd wordt alsnog overleg met de vakbonden te plegen. Schoolmelkvoorziening. Thans hebben alle bonafide vakbonden de regering hun misnoegen doen blijken, doch enige reactie van hoger hand is nog niet bekend. Een uit deze verhoging voortvloeiend probleem is de schoolmelkvoor ziening, die thans ook van de ouders grotere offers zal vragen, daar de subsidie die thans deze vrij goedkope melkvoorziening mogelijk maakt, niet zodanig verhoogbaar wordt geacht, dat zij de stijging van de melk prijs ongedaan kan maken. Nog meer ontstemming. Ook de Stichting van de Landbouw is ontsticht over de regeringsmaat regelen ten aanzien van de melkprijs, al betreft haar bezwaar niet de ver hoging van de melkprijs, maar het systeem van subsidiering. Volgens de Stichting is er een feitelijk verschil gemaakt tussen subsidieverstrekking cp de zandgronden en andere gebieden. De Stichting is van oordeel, dat ée situatie voor de veeboer op de zandgronden belangrijk ongunstiger moet worden geacht, dan de steun, die de boeren in de meer bevolkte gebieden van Nederland ontvangen. deze maatregel, die diep ingrijpt in de bestaansmogelijkheid van de ar beidersgezinnen, geen overleg is ge> weest met de Stichting van de Ar beid. Heeft in het verleden het over leg met betrekking tot de prijzen voedingsartikelen reeds meerma len aanleiding gegeven tot critiek, de thans te constateren totale nege ring van de centrale organisaties heeft in de kringen van de KAB grote ontstemming verwekt. Het verbondsbestuur betreurt dit gebrek aan overleg temeer aangezien K.A.B. protesteert Het verbondsbestuur van de KAB heeft zich beraden over de jongste verhoging van de melkprijs. Het verbondsbestuur heeft daarbij tot zijn leedwezen moeten constate ren, dat deze maatregel, die een niet onbeduidende verhoging van de kos ten van levensonderhoud tot gevolg zal hebben, indruist tegen de in de afgelopen maanden door de regering gevolgde prijspolitiek. Het valt het verbondsbestuur thans ook ook moei lijk in de met betrekking tot de prij zen gevolgde regeringspolitiek een vaste lijn te ontdekken. In de tweede plaats kan het ver bondsbestuur op grond van de hem thans ter beschikking staande gege vens de gerechtvaardigdheid van een dergelijke drastische prijsverhoging moeilijk inzien. Uit de mededelingen op 28 Decem ber 1954 gedaan door het ministerie van landbouw en voedselvoorziening, blijkt namelijk, dat voor de boeren de garantieprijs voor melk voor het melkjaar 1954-1955 slechts met een cent per liter melk van 3,7 procent vet is verhoogd. Ook al houdt men rekening met de vermindering van de subsidie met 0,65 cent per liter deze verminde ring moet op zichzelf op dit moment als „ongelukkig" worden gekwalifi ceerd is er een niet te verklaren verschil tussen de 3 ct. verhoging van de consumentenprijs en de ver hoging van de garantieprijs resp. vermindering van de subsidie. De KAB acht voorts het besluit om in sommige gebieden de z.g. „slijters- marge" met 1 ct. te verhogen onvol doende gemotiveerd. Het verbondsbestuur betreurt het voorts in hoge mate, dat er omtrent zodoende niet in gemeenschappelijk overleg gesproken kon worden over compenserende maatregelen in an dere sectoren, zoals die in het ver leden meemalen zijn geschied. Het verbondsbestuur heeft zijn ontstemming over de genomen maat regelen en de daarbij gevolgde pro cedure bereids aan de regering ken baar gemaakt en heeft tevens ver zocht het overleg over deze kwestie alsnog te openen. Adres van Werkgeversorganisaties Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakvereni- gingen en het Verbond van Protes- tans-Christelijke Werkgevers in Ne derland hebben het volgende adres gezonden aan de Ministerraad. Met verontrusting hebben onze Verbonden kennis genomen van het besluit van de Regering om over te gaan tot een verhoging van de ga rantieprijs voor melk en een geringe verlaging van het subsidie, ten ge volge waarvan de consumentenprijs van dit artikel met 3 a 4 cent per liter zal stijgen. Zonder overigens een oordeel uit te spreken over de vraag of deze ver hoging van de garantieprijs nood zakelijk is, hebben onze Verbonden de indruk, dat de thans genomen maatregel niet in overeenstemming is met het algemene prijsbeleid, dat blijkens verschillende uitingen de Regering onder de huidige omstan digheden voorstaat en door het be drijfsleven gevolgd wenst te zien. Dit beleid immers is er op gericht waar mogelijk prijsverhogingen en in het bijzonder collectieve prijsver hogingen ten gevolge van de recente stijging van de lonen te voorkomen. Het zal Uwe Excellenties duidelijk zijn, dat deze ogenschijnlijke twee slachtigheid in het beleid van de Re gering aanleiding geeft tot een grote mate van ontstemming en onzeker heid in de kring van onze leden. Het is om deze reden, dat onze Verbonden het zeer op prijs zouden stellen van Uwe Excellenties te mo gen vernemen of en zo ja welke bij zondere omstandigheden de aanlei ding vormden om op dit ogenblik tot bovenbedoelde maatregel over te gaan. Twee Enschedese knapen, Henny Alrichs en Johan de Kramer, sloten in het najaar van 1954 een weddenschap met hun zwemtrainer Piet Knol, waardoor zij zich verplichtten in het buitenbad „Havenzicht" te Enschede te blijven zwemmen tot half Januari. Nu echter de winter is gekomen, moet in het bad eerst het ijs worden stuk geslagen voor het ijs-water-festijn kan aanvangen. Foto: Henny en Johan tussen de ijsschotsen, ze hebben nu be sloten maar te blijven doorzwemmen tot het nieuwe seizoen rf i# li 1186 per 100.000 van genoemde leef- Halt millioen OCRCUtin^Cn tijdsgroep, tegen 44 voor de 1820- Joy-riding daarentegen Amsterdams B en W. ontstemd Reddingslijn van sjaals: drenkelingen op droge Het is aan het vernuft van een 14- jarige jongen te danken, dat het le ven van twee mensen, die door het ijs van de Ruijsdaelkade te Alkmaar zakten, is gered. Zaterdagmiddag om 1 uur zakte een 6-jarig jongetje door het ijs. De 38- jarige J. Wiessner schoot te hulp, maar het ijs brak af en beiden ge raakten in grote moeilijkheden. De 14-jarige H. Weigers hield on der de omstanders snel een inzame ling van sjaals, knoopte die aan el kaar en wierp de zo geconstrueerde reddingslijn naar de drenkelingen, die enige seconden later op de veilige wal stonden. OOGST BIJ BRAND VERLOREN GEGAAN. Vermoedelijk zijn de gehele oogst, voorzover nog aanwezig, alsmede een aantal vrij kostbare landbouwmachi nes verloren gegaan bij een felle brand, die gisteravond tegen vijf uur werd ontdekt en die ondanks snel optreden van drie brandweer spuiten met 10 stralen binnen an derhalf uur de grote opslagschuur van een boerderij langs de Hoofd vaart te Hoofddorp in de as legde. De onmiddellijk gewaarschuwde brandweer van Hoofddorp riep de assistentie in van de spuiten uit Zwa nenburg en Nieuw-Vennep. De geza menlijke brandweer van Hoofddorp, Zwanenburg en Nieuw-Vennep wis ten te voorkomen, dat ook het woon huis van de betrokken landbouwer, de heer Verdegaal, afbrandde. De oorzaak van de brand is onbe kend. De boerderij is verzekerd. Er is thans enige beroering in de Amsterdamse gemeenteraad over het feit, dat B. en W. voorstellen een verbouwing in een huis en de bouw van een houten woning ongedaan te maken, omdat het gebeurd is zonder schriftelijke vergunning. Mevr. R. IsaacPlotske had n.l. in haar eigen huis aan de Haarlemmer weg ontzettende last van vocht. Zij liet de in slechte staat verkerende vloer en balklaag verwijderen en de ruimte daaronder met zand opvullen. Mevr. Isaac heeft na het bevel van B en W. het huis weer in de oude toestand terug te brengen zich in een schrijven tot de gemeenteraad gericht. Een inderhaast opgerichte gemeentelijke commissie adviseert echter aan de leden om dit beroep niet ontvankelijk te verklaren. „Dit is een prestige-kwestie", meent de commissie. Het is boven dien noodzakelijk, dat in bouwzaken het noodzakelijk contact met de ge meentelijke bouw- en woningtoezicht wordt gezocht, opdat een en ander op deskundige wijze geschiedt. schaarste het huis af te breken. Daarom verhuurde hij het aan een gewezen tuinder met diens gezin. Nu de woning aan derden is ver huurd acht de gemeentelijke com missie het voortduren van de toe stand, die met uitbreidingsplan en bouwverordening in strijd is niet verantwoord. Houten huis afbreken. Hetzelfde advies geeft de commis sie naar aanleiding van het beroep van de heer P. J. Biemans. Deze heeft voor zijn in 1946 uit Japanse gevangenschap terugkerende broer indertijd een houten noodwoning aan de Zuidakkerweg doen oprich ten. Nadat de broer de woning had verlaten is deze bewoond door een zoon van de klager, die thans een gedeelte van het huis van diens va der bewoont. Het stuitte de heer Biemans tegen de borst in deze tijd van woning- TRAMCONDUCTEUR MAAKTE EEN VERGISSING! De politie te 's-Gravenhage heeft de 28-jarige conducteur J. S. aange- -houden. Deze wordt er van verdacht door onjuiste aantekeningen op de verantwoordingsstaten in het afgelo pen jaar 1800,— te hebben verduis terd ten nadele van de HTM. Dit komt neer op een bedrag van 8, a 9,— per dag. Doordat hij bij zijn onjuiste opgaven een vergissing had gemaakt, werd de verduistering ont dekt. AANRIJDING MET DODELIJKE AFLOOP TE ROTTERDAM. Op de Kralingseweg te Rotterdam is gisteravond laat de 74-jarige mevr. M. A. Karreman bij het oversteken voor haar woning aangereden door een personenauto. Zij werd «aar het ziekenhuis Bergweg vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat zij was over leden. Uit een publicatie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek „Toe passing der \Vegenverkeerswet 1953" blijkt, dat in 1953 wegens misdrijven, vermeld in de Wegenverkeerswet, minder onherroepelijke veroordelin gen werden uitgesproken, dan het jaar tevoren: 5.771 tegen 6.109 in 1952. Het overgrote deel dezer uitspra- gen betrof rijden onder invloed van alcoholhoudende drank, n.l. 4.492 (5.002 in 1952). Per 100.000 inwoners werden 43 (48) veroordelingen we gens dit misdrijf onherroepelijk. Naar de aard van het voertuig, dat werd bestuurd, kunnen de vonnis sen als volgt worden verdeeld: 861 motorrijtuigen, 3.608 rijwielen (incl. ihët hulpmotor), 23 paarden en wa- f(èns. Groot plaatselijk verschil. Betreffende doorrijden na ongeval werden meer uitspraken onherroe pelijk dan in 1952: resp. 514 en 368; veroorzaken van dood of zwaar li chamelijk letsel door schuld leidde tot 353 (268) veroordelingen, joy-ri- ding tot 328 (364). De cijfers lopen voor sommige res sorten der rechtbanken sterk uiteen; bij het rijden onder invloed van ster ke drank in 's-Gravenhage 15 onher roepelijke veroordelingen per 100.000 inwoners tegen 118 in Roermond, bij het doorrijden na ongeval 21 in Gro ningen tegen 1 in Almelo. Voor de veroordeelden wegens rij den onder drankinvloed lag het zwaartepunt bij de 4049-jarigen: De grote tijden voor de koffie- smokkelaars aan de grens bij Aken schijnen definitief voorbij te zijn se dert de daling van de belasting op koffie in Duitsland het bedrijf min der winstgevend heeft gemaakt. In het gebied van Aken heeft de douane het vorige jaar nog slechts zestien ton gesmokkelde koffie in beslag kunnen nemen. Een jaar tevoren be droeg de buit nog 43 ton en in het j Dit monument, zoals het door de bur- laatste grote smokkeljaar 1953 74 ton.1 gervader plechtig werd genoemd, stelt een musicerende student voor en het werd aan de burgerij van deze plaats aangeboden namens het Nederlands Studenten Orkest, dat telkenjare zijn repetitietijd heeft en vandaar zijn concerttournee ten bate van het Nederlandse Studentensana torium begint. Beeld van onbekende kunstenaar leefde! Zaterdagmiddag heeft burgemees ter dr. W. Huygens van Bergen (N.- H.) op het terrein naast het gemeen tehuis een „beeld" onthuld van een onbekend gebleven „beeldhouwer". Loongrens en ziekenfonds Zoals bekend ligt het in de bedoe ling van de ziekenfondsen de loon grens voor verplichtverzekerden in verband met de laatste loonronde per 1 Januari van ƒ5.300,te bren gen op 6000, Thans is bepaald, dat degenen, die door het overschrijden van de grens van ƒ5.300,in October j.l. per 24 September van de verplichte verze kering zijn afgevoerd, met terugwer kende kracht van 25 September j.l. weer als verplicht verzekerd worden beschouwd, wanneer zy vóór 13 Febr. a.s. zich weer bij het ziekenfonds van hun keuze als verplicht verzekerden aanmelden. Ook degenen, die niet direct door de loonronde, doch wegens andere verhogingen, na 24 September j.l. wegens het overschrijden van de ƒ5.400,afgevoerd zijn, zullen met ingang van de datum, waarop zi.' werden afgevoerd, weer in de rech ten van verplicht verzekerden hersteld worden, wanneer zij zich vóór 23 Fe bruari bij het ziekenfonds van hun keuze aanmelden. Degenen, die zich na deze datum aanmelden, krijgen eerst recht verstrekkingen met ingang van de week van aanmelding. De onthulling, die met trompetge schal gepaard ging, had een verras send element, want toen het omhul lende laken wegviel, bleek het beeld ook een levend element te bevatten namelijk de student De Beaufort, die alle toespraken verborgen onder een wit laken had moeten aanhoren en die, onder groot plezier van de in grote get;.!e aanwezige belangstel lenden, de onthulling met muziek begeleidde. Het „beeld" is waarschijnlijk daar het niet bestand is tegen de in vloeden van het vaderlandse klimaat overgebracht naar huize „De Haaf", waar het studentenorkest steeds verblijft gedurende de repe titietijd in Bergen. jarigen. kwam het meest voor bij de jonge ren: 36 per 100.000 bij de 1520-ja- rigen, 1 bij de 4049-jarigen. Veel geldboeten. Hoewel enige misdrijven der wet uitsluitend met vrijheidsstraf worden bedreigd, legt de rechter dikwijls krachtens art. 24 wetboek van straf recht geldboete op; voor rijden onder invloed van sterke drank bijv. bij 78 der veroordelingen. In 16 der gevallen, waarin geldboeten wetfd opgelegd, was deze straf gecom bineerd met voorwaardelijke vrij heidsstraf. Het aantal gevallen van schuld- verklaring transacties wegens „overtredingen" bedroeg 514.634 (in 1952: 548.091). Het begaan van over tredingen komt de „bekeurden" vrij wel steeds te staan op betaling van een geldbedrag. Aan ruim 97 der schuldigverklaarden werd geldboete opgelegd. SCHILDERS VERGIFTIGD. Een overleden. Bij verfwerkzaamheden in een van de lokalen van het scheikundig labo ratorium aan de Bloemsingel te Gro ningen hebben zich bij enkele schil ders vergiftigingsverschijnselen voor gedaan. De 55-jarige schilder J. Rit- sema en twee schildersknechten werden bij het aanbrengen van cellu- loselak onwel en moesten naar het academisch ziekenhuis worden over gebracht. Schilder Ritsema is in het zieken huis overleden. De beide andere slachtoffers maken het thans goed. Scheikundigen van het academisch ziekenhuis assisteren de recherche bij het onderzoek naar de oorzaak van de vergiftigingsverschijnselen, welke waarschijnlijk gezocht moet worden in de wijze waarop met de celluloselak is gewerkt. Er is geen gebruik gemaakt van maskers. BRANDKAST GEPLUNDERD. - Toen vanmorgen de boekhouder van de Coöperatieve aan- en ver koopvereniging „Ons Belang" te 01- debroek, zich in het kantoor begaf, kwam hij tot de ontdekking, dat de deur, die toegang geeft tot dit kan toor, was geforceerd en dat de brand kast op „vakkundige" wijze was los gesneden en opengebroken. Een be drag van circa 2000 was verdwe nen. Een kistje met geld staande in een der bureau's, was ongemoeid ge laten. De dief (of dieven) is (zijn) vermoedelijk aan de achterzijde van het gebouw binnengekomen via de malerij. De rijkspolitie stelt een on derzoek in. STEEN DOOR DE RUITEN VAN EEN HORLOGEWINKEL. In de nacht van 8 op 9 Januari is een steen geworpen door de etalage ruit van een horlogewinkel aan de Keizerstraat te 's-Gravenhage. Er werden 6 horloges ontvreemd ter waarde van S 150. KOSTBARE SCHOONMAAK. Een heldere Amsterdammer uit de Burg. van Leeuwenstraat ging enkele dagen geleden op het trapportaal zijn colbertjasje eens flink uitschudden. Enige tijd later merkte hij, dat het jasje behalve het overtollige stof ook een portefeuille met 1.500,lich-1 van de treinen niet konden naderen, ter was geworden. Een ijverige speur-1 Ten minste twee personen kwamen tocht op het trapportaal leverde wel cm het leven, terwijl er tien werden de uitgeklopte stofdeeltjes op, maar gewond. Van enige gewonden is de de portefeuille bleef spoorloos. i toestand ernstig. TREIN MET BENZINE-WAGENS IN BRAND GEVLOGEN. Nabij Verden in Neder-Saksen (West-Duitsland) zijn vanochtend (Dinsdag) een personentrein uit Hannover en een goederentrein met elkaar in botsing gekomen. De loco motief en verscheidene wagons van de personentrein en enige wagons van de goederentrein stortten van de spoordijk op een parallel lopende straatweg. Zeven met benzine gela den wagons vatten vlam, waardoor de reddingsploegen de wrakstukken Botsing tussen stenen en glazen stad De burgemeester van Wateringen, dr. M. P. A. Meissen, ziet de West- landse tuinbouw bedreigd nu het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn goedkeuring heeft onthouden aan het grootste deel van het uitbreidingsplan in hoofdzaak van de gemeente Wateringen. „Niet de belangen van het Westlands tuin bouwgebied, maar wel die van de stedelijke agglomoraties, vooral Den Haag, maar ook Schiedam, Rotter dam, Vlaardingen, overheersen in de overwegingen van dit besluit", zo stelde de burgemeester het in zijn gisteravond in de gemeenteraad uit gesproken nieuwjaarsrede. De' 58e nat. bedevaart naar Lour- des met zieken is voor dit jaar ge steld op 10 t/m 17 Mei, 4e nationale bedevaart naar Echternach op 2 Ju li t/m 4 Juli, de 59e nationale bede vaart naar Lourdes, vacantie-bede- vaart met zieken op 1 Aug. t/m 9 Aug. en de 4e nationale bedevaart naar Fatima op 7 Oct. t/m 19 Oct. Vliegtocht-bedevaarten naar Lour des beginnen reeds in April en wor den bij voldoende deelname regel matig iedere maand gehouden. Bij het Bureau der Nationale Be devaarten, thans gevestigd Opho- viuslaan 116 's-Hertogenbosch wor den inlichtingen verstrekt. Het IJsselmeer is onbevaarbaar; een Duitse coaster heeft Vrijdagmid dag als laatste een poging gewaagd om het met schotsen bedekte water over te steken, doch deze poging faalde en de vaart werd gestremd verklaard. 50 Ton rubberbanden, die een waarde vertegenwoordigen van 3.000,zijn gisteren tijdens een felle brand op de uitgestrekte opslag plaats van oude auto-onderdelen aan de Binckhorstlaan te 's Gravenhage, door het vuur vernield. De Meelfabrieken der Neder landse Bakkerij zullen, naar wij ver nemen, over het boekjaar 1954 een onveranderd dividend van 10 voorstellen. Mr. F. Ceruttie in Den Haag zal benoemd worden tot buitenge woon hoogleraar aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen. Mr. F. Ce- rutti, die tweede secretaris is van het Landbouwschap en voordien in ge lijke functie verbonden was aan de Stichting van de Landbouw, zal in Nijmegen vraagstukken van agra risch recht doceren. Het hoofdkantoor van de ANWB zal ondanks de door het gemeentebe stuur van Den Haag bij de minister van Wederopbouw aanhangig ge maakte bezwaren vèrrijzen op de hoek van de Wassenaarseweg en de Van Alkemadelaan. De minister heeft zich niet bereid verklaard de bouw te verbieden. Voor het bouwen van een touris- tenhotel met kampeerterrein aan de nieuwe rijksweg te Zuidbroek is bij het provinciaal bestuur van Gronin gen een aanvrage ingediend door de heer C. Nagtegaal. Ook Prinses Marijke is thans te rug in het paleis Soestdijk. Zij arri veerde gisteravond in een toestel van de Swiss Air uit Zwitserland op Schiphol en werd meteen per auto naar Soestdijk gebracht. De 24.000 Nederlandse school kinderen, die geregeld naar de uitzen dingen van de Stichting Nederlandse Schoolradio luisteren, krijgen in April a.s. ter gelegenheid van de uit zending van de les „Versnaperingen van Nederlands Fabrikaat" een buil tje met versnaperingen van De Ver eniging Nederlands Fabrikaat en de Nederlandse Vereniging van Suiker werk- en Chocoladefabrikanten. Prins Bernhard vertoeft twee da gen op kasteel Sandrignham in En geland, waar hij op uitnodiging van de Engelse koningin en prins Philip deelneeemt aan de jaarlijkse fazan ten jacht.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8