DE CIRCUSBARON Berendt illegaal in Amerikat stuurde het hartje van zijn verloofde terug Aangrijpend verzoek om aandacht voor „Onze mensen in Indonesië" Meer werklozen in December I. Sloos eist schadevergoeding voor beledigend stuk in „Trouw" Plaatsen waar militairen mogen liften Misschien maakte Viruly twee fouten Brood 1 cent goedkoper? DINSDAG 11 JANUARI 1955 DE LETDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 De Tweede Kamer wordt weer „spreekklaar" gemaakt Waar zo de liefde viel. „Heus ljeveljiig" pleitte in 1S5J de toen 20-jarige Berend Tietema uit de En- schedese Roggestraat bij zijn verloofde, „ik blijf je werke.ijk trouw, rpagr ik kan hier geen werk yjnden en ga het daarom in Ame rika eens proberen." En met bloedend hgrt maar trotse blik liet de Ensche- desa jongedame Berend naar Amerika vertrekken, waar hij eventjes een toe komst op zou bouwen. Nu had Berend geen toe stemming om te emigreren, maar hij wist te monsteren aan boord van de .„Veen- dam", vond daar een bond genoot en in de New York- se haven aangekomen na men beiden ide benen. Berend en zijn nieuwe vriend trokken naar Chi cago, waar zij werk von den en omdat ze beiden van aanpakken wisten, vonden ze werkelijk het goede pad om in de baker mat van Uncle Sam een toekomst te bouwen. Plotseling is Berend weer dat hartje wel terug kon krijgen, omdat hij de zaken nu zo geheel anders zag. De betreffende jongeda me zag maar een moge lijkheid om met haar hart je ook Berend weer in het gunde nieuwe vaderland zo uitstekend gedragen hadiden, werd tegen hen geen strafvervolging inge steld, maar zij moesten wel Berend ook weer in Nederland l naar het oude patria terug. Thans heeft de badr-oefdo jongedame in Enschede Be thuis gekomen, want na een scheiding van vier jaar, was 4e liefde aan bloedarmoede gaan lijden en enkele weken geleden .vond de jongedame, die Berend in 1950 haar hart je meegegeven had naar Amerika, een briefje, waar in Berend schreef, dat zij vaderland te krijgen. Zij Wist, d^t hij clandestien ge ëmigreerd was en stuurde een brief naar de Ameri kaanse ambassade, die on middellijk de vreemdelin genpolitie in Amerika aan het werk zette. Omdat Berend en zijn vriend zich in hun onge- rend nog niet teruig, want teen bij thuiskwam lag er een oproep van de minister om s Konings rok aan te trekken in de bus. En het is een grote vraag of de jongedame haar doel wel ooit zal be reiken, want Berend hoopt na zijp d»ensttijd weer te rug te gaan naar Amerika nu inet officiële papie ren t omdat hij in dat land wel mogelijkheden zieten, zo zegt Berend, mijn baas in Chicago zal me met open armen ont vangen. I lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH In het gebouw van de Tweede Kamer te 's-Gravenhage, waar, zoals men weet, korte tijd geleden een korte brand heeft gewoed, is men druk aan het werk om de schade, waar gelukkig een niet al te groot bedrag mee is ge moeid, te herstellen. Onze foto geeft een beeld van deze werkzaamheden, die mot behulp van een aluminium stellage worden uitgevoerd. Radiorede dr L. G Korlenhorst Particuliere hulp is geboden Dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Nationale Stichting „Onze mensen in Indonesiëë heeft Zaterdag avond voor de radio een indrukwek kende rede gehouden. Dij kwam, zoals hij zeide, de idyl le van de weivaart door zoveien bij de jaarwisseling gememoreerd een moment verstoren en hield een aangrijpend betoog over de toestand van grote groepen mensen behorend tot de Nederlandse stam de Indi sche Nederlanders die thans in nood verkeren. Deze (60.000) Indische Nederlan ders hopen in Indonesië te kunnen blijven en werken, omdat zij daar geboren en getogen zijn. Het grootste deel van deze groep is in hachelijke omstandigheden ge raakt, ?ij zijn ontworteld door de oorlog en de revoluties, die over hen Aothertdanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.60 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA- BA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 7.45 „Even opkrik ken". 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accord, ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Tentoopstellingspgenda. 13.18 Orgel en zang. 13.45 Gram. 14.00 Medische kron. 14.10 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Gram. 17.15 Gi taarensemble. 17.30 Orgelspel. 17.50 Regeringsuitzending: R. J. van Gro ningen: Nederland en de wereld: Het werk van een sociaal attaché". 18.00 Nws. 18.15 Comm. 18.20 Act 18.30 Dansmuz. 19.00 Liedjes v. d. jeugd. 19.10 „Noord-Oost-Brabant en Noord Limburg", caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Voor de militairen. 20.50 „De Stra divarius", hoorsp. 21.50 Promenade ork. en sol. 22.85 Hoorbaar en on hoorbaar geluid", caus. 22.50 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Socialistisch nwS. in Esperanto. 23.20 Romantische mu ziek. 23.40—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 „Een vaste burcht". 7.13 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 'Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.15 „De Cita del", hoorsp. 12.20 Gram. J2.30 Land en tuinb. meded, 12.33 Zigeuner kwint. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Strijktrio. 13.40 „Fidelio", ope ra (gr). 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgel one. 18.00 Viool, clavecimbel en cello. 18.30 Gram. 18.45 Spectrum van het Chr. Organi satie- en Verenigingsleven. 10.00 Nws. en weerber. 19.10 Blaasmuz. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerork. 21,00 „Het Christendom in de eer- gte eeuwen", caus. 21.20 Viool en piano. 21.35 Geestelijke liederen. 22.00 Kerkelijk nv/s. 22.10 Lichte muz. 22.30 Vocaal ens. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. zijn pitgestort. De kinderen ontberen een goede schoolopvoeding, de vol wassenen zien geen toekomst meer in het land van hun geboorte. Wezen en veriatenen zijn hoogstens opgevan gen in schaarse, dikwijls schamele inrichtingen; vele jeugdigen echter zijn losgeslagen zonder voldoende leiding, toezicht en tucht, uitgestote nen in een vreemd land Hulp. VERDACHT VAN KINDERD- DOODSLAG. Op Zondag 2 Januari werd Beckum (gemeente Hengelo (O.) door een jachtopziener het lijkje van een pasgeboren kind gevonden. Na een nauwkeurig onderzoek werd gisteren door de rijkspolitie in samenwerking met de Haaksbergse gemeentepolitie een 34-jarige textielarbeider te Haaksbergen, gearresteerd verdacht van kinderdoodslag. Hij zal worden voorgeleid voor de officier van jus titie te Almelo. In deze zaak is tevens betrokken een 29-jarige weduwe, bij wie de man in de kost was. De aanleiding tot deze arrestatie vormde het vinden van een exem plaar van de Twentse Courant dato 29 December en de sporen van een paar bromfietsbanden bij de plaats waar het lijkje gevonden werd, ge- De Nederlandse maatschappij in In donesië is niet in staat uit eigen kracht de moeilijkheden op te van-a kü w gen. De Nederlandse regering tracht «g» ^rdachte duizenden te repatriëren: het aantal te repatriëren burgers wordt voor 1955 op 20.000 geschat. Velen echter blijven over. Van hen is niet vast te stellen of zij het Ne derlands burgerschap bezitten. Het gezinsverband in de tropen in dik wijls afwijkend van dat, waaraan wij in Nederland gewqon zijn. Het komt voor, dat in één familie personen van diverse nationaliteit wonen. Er zijn lieden, die hun Nederlanderschap niet bewijzen kunnen; anderen helbben het verloren. Pp, L. G. Kortenhorst deed vervol gens een dringend beroep op allen om door particulier initiatief aan te vullen daar waar de overheid on machtig staat. Hij vrpeg melding van zper drin gende gevallen, waarin overkornsf van de familieleden geboden is, me dewerking van personen, die op het kantoor van de organisatie (Het re patriëringsfonds in Den Haag), een gedeelte van hun vrije tijd ter be schikking willen stellen. Tenslotte vroeg hij om geldelijke steun, daarbij het gironummer van de stichting noemend: 5008 te Den Haag. De 16-jarige jongen A. J. M. Schaaf van de Heemraadsingel te Rotterdam reed gistermiddag op zijn fiets op de 'hoek van de Vierambacht- straat en de Van Heusdenstraat, toen hij slipte. Hij viel en werd dpor een vrachtauto aangereden. Bij aan komst in het ziekenhuis Cpolsingel bleek, dat bij was overleden. Gedurende de maand December nam bet aantal werkloze mannen toe van 45.071 tot 66.977, terwijl de be zetting vopr de aanvullende werken steeg van 7036 tot 14.505; zodat het aanbod van arbeidskrachten in totaal met 29.375 toenam. Deze toeneming van de geregis treerde arbeidsreserve van mannen is te wijten aan het winterseizoen, waardoor vooral in de landbouw, f e bouwnijverheid en in de voedings- en genotmiddelenindustrie de werk gelegenheid afnam. Hierdoor nam ook de werkloosheid toe onder de veen arbeiders, de losse arbeiders en het transportpersoneel. Afgezien van de seizoeninzinking handhaafde de werkgelegenheid zich op een hoog peil. De omvang van het aanbod lag eind December ruim 30.000 lager dan een jaar geleden, hoewel de mannelijke beroepsbevol king inmiddels met rond 40.000 is ge stegen. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 41.947 tot 38.266. Het aantal als werkloos geregis treerde vrouwen steeg van 5219 tot 5902; de geregistreerde vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 27.029 tot 26.576. Beïnvloeding van de; rechter Verschil in zienswijze Gistermorgen zijn voor de Amster damse rechtbank de pleidooien ge houden tussen de heer I. J. Sloos, koopman te Oegstgeest, als eiser en hét dagblad „Trouw" als gedaagde. Aanleiding tot de procedure was een uitlating in „Trouw" van 3 De cember 1953, waarin werd vermeld dat de heer Sloos enkele dagen later in Den Haag zou moeten terecht staan, wegens het plegen van ontoe laatbare financiële manipulaties. De heer S. achtte het bericht schadelijk voor zijn eer en goede naam. Op grond daarvan eiste hij schadever goeding. Zijn raadsman keurde vooral af, dat het bericht in „Trouw" werd ge publiceerd vlak voordat de zaak aanhangig werd gemaakt. Er werd dus naar het oordeel van de rechter op de zaak vooruitgelopen, wat in gtrijd was met de regel, dat de rechtbank niet mag worden beïn vloed. Pleiter schetste zijn cliënt als een hardwerkend man, die zich ge heel door zelfstudie heeft weten op te werken en legde er de nadruk op, dat in de hele strafprocedure tegen de heer Sloos niemand ooit beweerd heeft, dat het hem om eigen voor deel te doen was. Verdachte heeft aldus spreker alleen zijn vleugels te WÜd willen uitslaan en daardoor zijn de golyen hem wat te hoog gegaan. „Trouw" schreef echter, dat hij langs slinkse wegen zijn zak had willen spekken. Voorlichtende taak. De verdediger van het blad „Trouw" voerde aan, dat ten onrechte het dagblad was gedagvaard, in- plaats van de betreffende redacteur. Hij betoogde voorts, dat de heer Sloos door het dagblad van oplich ting is beschuldigd en dat persoon in kwestie ter zake onherroepelijk tot een gevangenisstraf veroordeeld is. Hierbij is niet van belang of de oplichting ten eigen behoeve of in het voordeel van derden is gepleegd. „Trouw" heeft, zo vervolgde spreker, overtuigd van de juistheid van haar artikel, hét publiek willep waar< schuwen. De rechtbank bepaal4e de uit spraak op 22 Februari. PLAATSEN WAAR MILITAIREN MOGEN LIFTEN1[j^ ._r Pkampei» .Weiep 'r Harde 1 Hara.rMk'*'»''»»1 ScMIMvar ft™*. "iï'S" SoMfr^ .A'hrarf Edf.HsfsUmp I Uldffl UtrfcM. B°0rl' élmto* H-fprHeide Nijmegen Schoonhoven *l'Z - rdrecw Geemuidenö. Br^da Tilburg fertdhoftn) ^SMaal^^^OirKW Ensche^» Opneemplaatsen Hier bevinden zich op aange C.MdaaWtl In het gehele land zijn thans plaatsen aangewezen, waar militairen door automobilisten kpnnen worden opgenomen. Van deze door de garnizoens commandanten vastgestelde plaatsen heeft de legervoorlichtingsdienst een lijst samengesteld. Automobilisten, die bereid zijn militairen mede te ne men kunnen deze lijsten bij de kantoren van de A.N.WJB. en de K.N.A.C. verkrijgen. De ramp van „Triton" ik it ówr hid ofenqelsltn !Hs er iarmir jf itur ntkn Tijdens het onderzoek in Dublin naar de ramp met de „Triton" heeft Sean Macbride, de vertegenwoordi ger van de Ierse procureur-generaal, volgens Reuter, gezegd dat er mis schien twee dingen tegen de gezag voerder van het verongelukte vlieg tuig, commodore A. yiruly kunnen worden ingebracht: 1. Dat de heer Viruly een beoor delingsfout heeft gemaakt door niet te verzekeren, dat het vliegtuig hoogte had gewonnen of voldoende steeg voor hij vermindering van het vermogen en intrekking van de vleugelklappen overwoog; 2. Dat hij de aanwijzingen van de instrumenten niet tijdig genoeg heeft gezien en met elkaar in verband ge bracht om hem in staat te stellen te concluderen, dat het toestel hoogte verloor en maatregelen te nemen om dit te verhelpen. Toen de heer Viruly werd gevraagd of hü nog iets op te merken had, zei hij; „Ik geloof niet, dat ik nog iets kan zeggen, Indien men ziet hoeveel LANDELIJK KATHOLIEK VROUWENGILDE. Na het aftreden van mevrouw N. DuboisRaupp uit Eindhoven als presidente van het Landelijk Katho liek Vrouwengilde is als opvolgster gekozen mevrouw J. Severijnen—- Cals uit Boekei. Het dagelijks be- stuur is verder aldus samengesteld: de dames L. Moubis-Bolsius te Maas tricht. secretaresse, mr. A. Hustinx- Dpminicus te Arnhem, penningmees- teresse en B. KortekaasDen Haan te Velsen-Driehuis. Geestelijk advi seur is rector A. Scheermakers te Breda. Naar men ons meldt, zullen d< officiële mededelingen van het Vrouwengilde te beginnen deze maand worden opgenomen in het vernieuwde en vergrote „Vrouwen leven". In verband daarmee is mevr. SeverijnenCals opgenomen in de redactionele commissie van advies. men stijgt en dat men op voldoende hoogte is, hoe kan men dan weten, dat men er niet is? Ik ben er voor mijzelf van overtuigd, dat ik op de juiste hoogte was. Mijn werktuigkun dige is het met mij eens en het spijt mij, dat de andere lezingen er niet mee in overeenstemming.zijn". Op 17 Januari zal de prijs van bloem voor wittebrood met 1,75 per 100 kg worden verlaagd. Men ver wacht dat wittebrood thans een cent goedkoper wordt. De aanstaande prijsverlaging van het wittebrood heeft niets te maken met het opheffen van de minimum- prijs op 20 December 1954. De bloem- prijzen ziin namelijk gedaald. Dit komt, omdat de afvalproducten van de bloem de zemelen die voor veevoer gebruikt worden, thans ho ger gewaardeerd worden. Er is op het ogenblik een zeer grote vraag naar veevoeder. De prijs van het volksbrood blijft voorlopig ongewijzigd. Hiervoor gold tot 20 December jongstleden wèl de minimumprijsregeling. INBRAAK TE UTRECHT. Zondagavond is in een woning aan de Croeselaan te Utrecht inge broken waarbij de dader(s) over het terrein van de groentenmarkt de woning is (zijn) binnengekomen- Er is voor 3700,aan contanten uit geldkistjes ontvreemd. In de slaapkamer zijn bovendien een gou den horloge met ketting, een gouden schakelarmband en gouden manchet knopen buitgemaakt.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6