Üfiïsiir«IJ»™ Botsing van een bus en tankauto in Oeytgeest Jongenshuis „Warmonderke k" een belangrijk katholiek initiatief Nieuwe taak voor „broeders met de blauwe koorden" Begroting Noordwiikerhout heeft nadelig saldo (f 143*000) De wekelijkse keuring in Haarlem DINSDAG 11 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Morgenmiddag heeft te Warmond de officiële opening plaats van het Jongenshuis „Warmonderhek", het eerste katholieke tehuis voor minder begaafde werkende jongens in Ne derland. Een grote verandering dus voor de broeders van O. L. Vrouw van Zeven Smarten, beter bekend als de broeders met de blauwe koor den, die reeds lang in Warmond wo nen, maar tot op heden een internaat hadden voor jongemannen, die land bouwonderwijs volgden. Met de aard van het werk heeft ook het huis grote veranderingen ondergaan. Wie het oude koetshuis heeft gekend, dat zich vlak naast het Warmonderhek bij het broederhuis bevond, zal zich kunnen verbazen over de verbouwing, die daar heeft plaats igehad. Het gebouwtje is om getoverd in enkele moderne eet- en ontspanningszalen, terwijl er een vleugel is aangebouwd, waar 36 jón gens een eigen prachtig slaapkamer tje zullen krijgen. Het ontwerp is van de broeder-architect en de in richting werd door de Stichting voor het Kind in samenwerking met de ontwerper verzorgd. Huiselijkheid voorop. In alle opzichten domineert de huiselijkheid in het nieuv/e huis. In het interieur overheersen de gezel- ligheidskleuren rood en groen en al les is zó opgesteld, dat de nieuwe bewoners er zich spoedig thuis zullen voelen. Maar daarbij heeft men het niet gelaten! De groepen jongens zijn beperkt. Men zal namelijk werken met twee groepen van 16 en 18 jaar die vol komen gescheiden leven. Iedere groep heeft zijn eigen lokalen, die ook in kleur en meubilair van elkaar duidelijk onderscheiden zijn. Alleen een ontspanningslokaal, waar o.a. gelegenheid is voor tafel tennis, biljarten enz. is een trefpunt voor beide groepen. Deze opzet heeft tot doel een ze kere intimiteit te bewaren, een hui selijkheid, welke bij grotere groepen onmogelijk zou zijn. De nieuwe bewoners van het huis zijn jongens van de justitionele kin derbescherming in de leeftijdsgroep van 15 a 16 jaar. Mannen in de maatschappij. De broeders hebben zich tot taak gesteld van de jongens mannen "te maken, waar de maatschappij iets aan heeft. Zij zullen hun pupillen met raad en daad terzijde staan. Naar gelang de aanleg van de jon gen wordt er voor werk gezorgd. De meesten van hen zullen vermoede lijk in de Leidse industrie aan de slag gaan. Voor het vinden van een zo gevarieerd mogelijke arbeidster rein is het huis prachtig gelegen. Leiden heeft industrie en een levens krachtige middenstand, terwijl er in de omgeviug van Warmond ook vele kansen zijn voor de jongens met agrarische belangstelling. Overdag zullen de knapen dus naar hun werk gaan en 's avonds vinden zij te Warmond een gezellig thuis, waar niet alleen ontspanning is, maar waar ook gesproken kan worden over moeilijkheden en een eventuele verandering van werk kring. Geen oude methoden. De broeders, die zoveel vooruit strevendheid aan de dag legden bij de inrichting van het Jongenshuis, zullen ook in hun werk de nieuwste methoden toepassen. Het belang van de jongens staat bij hen op de eerste plaats. Dit belang eist, dat er een band moet ontstaan tussen de jongen en het gezin, waaruit hij afkomstig is. Wil iemand slager worden, dat zal men overleg plegen met de ouders. Zij moeten er goed van doordrongen zijn, dat het gaat om hun kind en dat de broeders niet hun vijanden zijn, maar hun medewerkers bij de opvoeding. De ouders zullen ten nauwste betrokken worden bij de toekomst van hun zonen. Een socia le werker zal contact houden met de gezinnen en de terugkeer van de jongen tot het gezin voorbereiden. Alles ligt dus in één hand en er is geen sprake van een verdeling, waar bij de ene instantie voor het kind zorgt en de andere voor het gezin. Gebied niet te groot. Donderdag a.s. zullen de eerste jongens in Warmond arriveren. Er zal niet direct gebruik worden ge maakt van de gehele capaciteit van het huis. Men stelt zich voor het in wonertal langzamerhand op te voe ren tot de volle bezetting. Uit alle delen van het land komen- reeds aanvragen binnen, maar men wil zich beperken tot het Westen. Het gefbied van waaruit jon gens zullen worden opgenomen, wordt zo ongeveer begrensd door de Kent U het oude koetshuis nog? Er is toch wel het een en ander ver anderd! Foto: N. v. d. Horst. steden Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. Op deze wijze blijft het ge bied overzichtelijk en kan men met meer kans op succes het contact met de gezinnen onderhouden. D^ broeders hebben de moeilijke taak^om vader en moeder tegelijk te zijn. Wat het eerste betreft zijn er geen problemen, maar de zorg voor hartelijkheid, gezelligheid en al die andere vrouwelijke deugden, die het huiselijk leven zijn gezelligheid ver lenen, vragen veel opoffering en een bijna vrouwelijke edelmoedigheid. Men heeft zich echter terdege voor bereid op de zware taak, die thans voor de deur staat en er is maar één verlaigen: Het doel te bereiken, waar toe dit huis werd opgericht. Een staf van deskundigen zal hierbij een gro te steun zijn. I m tie zalen was men nog druk aan het werk, maar dezè opname toont toch wel aan, dat er gezellige zitjes zijn. Foto: N. v. d. Horst. De gemeentebegroting van Noord- v ijkerhout, dienstjaar 1955, is dezer dagen bij de leden van de gemeente raad bezorgd en zal waarschijnlijk op het einde van de volgende week in de openbare raadsvergadering be handeld worden. Bij het bekijken van een begroting is men altijd geneigd naar het eind resultaat te zien. Aangezien de in -de begroting geraamde subjectieve ver hoging van de alg. uitkering uit het gemeentefonds nog in de lucht hangt, zullen wij hiermede nog geen reke ning houden en zien we, dat deze be groting sluit met een nadelig saldo van 143.000. Saldi-reserve. Dit bedrag zal moeten worden ge vonden uit de saldi-reserve welke per 1 Januari 1955 geraamd wordt op 133.800.en dus niet toereikend is. Zoals vele andere gemeenten heeft Noordwijkerhout nog de beschikking over de uitkeringen uit het gemeente- Weinig nieuws onder de zon De aanvoer op de wekelijkse keu ring was gisteren niet zo groot als men in deze tijd van 'het jaar ver wacht mocht hebben. Wellicht had den de kwekers dit keer hun kruit op Bloemlust verschoten en buigen volgende week de tafels weer door onder de bolbloemen-last. Veel nieuws werd er uiteraard ook niet voorgeschoteld. Van de narcis sen was „good old" Golden Harvest in prima kwaliteit aanwezig van ver schillende inzenders. Een beste nar cis, die temidden van het nieuwere soorten-,,gala" op het eerste plan stond en het zal een hele toer zijn om deze variëteit uit de eerste gele deren te stoten. Daarnaast stond de fraai gevormde gele trompet met de optimistische naam Golden Advance. De vorm van deze aanwinst is inder daad heel mooi en de bloeirijkheid meer dan voldoende. Ongemeen rijk- bloeiend was echter President Le brun, die met een „zee" van bloe men op sterke stengels prijkte. Ver der zagen we de voorname Jules Verne, de dubbele Texas en de nieu were gele trompet Golden Top, die haar trompet fier in de lucht steekt. De hyacinten werden vertegen woordigd door de blauwe Perfection van M. Veldhuijzen van Zanten, Lis- se, waarover we al de nodige keren hebben geschreven en de prachtige rose Eros van dezelfde firma. Een buitengewoon mooie hyacint deze laatste met zware, dicht gevulde trossen en mooie „nagel". Daarnaast had P. Dames, Lisse, een pan multb flora City of Haarlem staan. Altijd interessant die multiflora's! Bij de tulpen zag men een massa min of meer bekende gezichten: Ma dam Curie, Rijnsoever, Royal Pre sent, Emmy Peeck, Fiery Star, Win ter Queen, Sallandia, Orange Won der, Arguno, Apricot Beauty Wild- hof, Rose Copland wat sloeg dit oude „werkpaard" tussen twee haak jes ook een voortreffelijk figuur tus sen al die nieuwere zaailingen, diej hij vermoedelijk ook allemaal wel zal overleven ook! Blanda, Hoan- gho, Topscore en noem maar op Crescendo is een dubbele nieuweling die door Ant. Nijssen Zn, Sant poort, naar voren werd gebracht. Een mooie tulp met voldubbele rode, geel-gerande bloemen op lange ster ke stengels. Ook de dubbele gele 22 sprong sterk in het oog. Aan de dub bele rode Abodement met gele rand van P. Dames, Lisse, werd een broei- getuigschrift toegekend. We zagen deze variëteit ook van P. Hermans, Vooihout. Rève d'Or is een nieuwe dubbele gele aanwinst van C. P. Al kemade, Noordwijk, met voldubbele bloemen. Daarnaast stond de dubbele rode Commandant den Ouden van dezelfde firma op lange, sterke sten gels. D. v. Buggenum, Beverwijk, etaleerde de voorname diep-rode Vic tor Mundi, een donikerrode Wm. Pitt- Demter-zaailing en de glanzend pur peren Purple Beauty, die we voor het overige maar matig vonden. De licht purperen Prince Charles van P. Hop man Zn., Hillegom, zag er best uit, evenals de dubbele purperen E 32 van C. van Steijn Zn., Voorhout. Emanuel is een donkerrode, crème gerande zaailing van J. de Groot, Noordwijk, met een slanke bloem. Purple Star van Jac. Tol; St. Pancras had qua vorm wel iets van Wm. Cop land weg en vermoedelijk is deze soort bij de kruising ook gebruikt. De bloem is mooi purper van kleur. Extra 'best waren de kisten met de gele Golden Show van deze firma. Sulphur Cloud, een crêmegele sport uit White Sail met donkergele rand, is een aanwinst die er stellig zal ko men, terwijl de White Sail Striped een verloping met rode vlammen en strepen, die getoond werd door G. Verdegaal, Hillegom, ook wel „in the running" zal komen. Olaf is een nieuwe rode triumphtulp van Gebrs. Van Zanten, Hillegom. De bloemen stonden 's morgens in de koele zaal al wijd open en dat lijkt geen punt verdienste. Tot slot: een groepje zaailingen van P. Nijssen Zn. Santpoort, waar van de dubbele New Zealand, blauw achtig rood met goudoranje rand, de buitengewoon rooie rode Royal Prin cess en Blue Lagoon, lila met grijs achtige rand, het meest opvielen. fonds over de jaren 1948 t.m. 1950 be dragende 156.000.wat echter geblokkeerd is en waarover de ge meente zonder machtiging niet kan beschikken. Wat die saldi-reserve betreft, hier van zouden wij nog een kleine aan tekening willen maken, immers per 1 Januari 1954 werd een saldi-reser ve geraamd van 87.00.terwijl de oorspronkelijke begroting 1954 sloot met een tekort van 104.500. Dit is te verklaren, door dat inmiddels nog aan de saldi-reserve ten goede is ge komen 2/3 van over de vroegere ja ren tot afwikkeling gekomen onder nemingsbelasting: 72.283.alsmede een verhoogd voorschot op de belas tinguitkering over 1953 ad 42.360. Anderzijds werd tengevolge van ver hoging der uitkeringen over 1954 het bedrag van het tekort van die dienst teruggebracht tot 82.500,ondanks dat in 1954 nog diverse kapitaalswer- ken aan de begroting werden toege voegd. Flinke stijging. In het algemeen kunnen wij op merken, dat de verschillende hoofd stukken een flinke stijging vertonen in verband met hogere lonen en prij Bezien wij de hoofdstukken meer van nabij dan constateren we dat hoofd stuk II, algemeen beheer 28.500. hoger is geraamd dan vorig jaar. Het leeuwenaandeel van deze stijging heeft de kapitaalslasten voor de ge raamde uitbreiding van het gemeen tehuis, de ambtswoning van de bur gemeester en het plan van uitbrei ding der gemeente. Hfdst. III, Openbare veiligheid is met 14.500.gestegen in vergelij king met 1954, oorzaak: de alg. uit breiding en vernieuwing straatver lichting bouw centrale garage met to ren voor het drogen van brandslan gen. De hfdst. volksgezondheid en volks huisvesting vertonen slechts een ge- In Oegstgeest zijn vanmorgen om ongeveer kwart voor acht een tankauto van de Shell en een autobus van de N. Z. H. V. M. op elkaar gereden. De bestuurder van de tankauto vroeg tegenover Huize Duinzicht aan een melkboer het adres van een firma, die hij moest bezoeken. Van de richting Sassenheim naderde de bus van de N. Z. H., geheel gevuld met passagiers. Beide voertuigen weken gelijktijdig uit in dezelfde richting, een botsing was onvermijdelijk. Door de schok raakten verschillende passagiers in de bus licht gewond, onder meer door glasscherven. Enige doktoren uit de omgeving verleenden eerste hulp. Allen konden echter de reis voortzetten. Bij het overplaatsen van de inzittenden naar een reserve-bus en een taxi ontstond een tweede incident. Bij het manoeuvreren op de tamelijk smalle weg, botsten de twee voertuigen op elkaar. Bus en taxi kregen lichte schade aan de voorzijde. De passagiers moesten uiteindelijk deze reis met hindernissen in de stadstram vol tooien. ringe afwijking met het vorig jaar. Wij koesteren edhter de verwachting dat in het op handen zijnde investe ringsplan der gemeente voor de jaren 1955 t.m. 1958 ook deze hoofdstukken wel aan de beurt zullen komen. „Openbare werken" is weer met ƒ30.000.gestegen evenals het vo rig jaar. Deze zeer belangrijke stij ging is te wijten aan het toenemen van personeel, uitbreiding plantsoe nen en kapitaalslasten. Onderwijs. Hoofdstuk 8 laat bij het bijz. l.o. een hoger bedrag dan vorig jaar zien van 19.400, De kapitaalslasten alleen al stegen met 15.000,dit komt door de uit breiding van de jongensschool en de nieuwbouw chr. school. Ten aanzien van het onderwijs kunnen nog worden vermeld: meer kosten Ulo: 1500,—. De subsidie bewaarschoolonderwijs werd verhoogd van 15,op 25, per leerling. Hiermede is deze post gestegen van 7500,tot 12.500, 1 Ook de vervoerskosten van leerlin gen naar ulo-scholen, subsidie mid delbaar onderwijs e.d. vertonen een grote stijging. Het hoofdstuk maatschappelijke steun en voorzorg is gestegen met 11.000,wat hoofdzakelijk komt door de meerdere kosten van de ver pleging van krankzinnigen. Hoofdstuk X, econ. aangelegen heden vertoont een stijging van 3700,Dit komt voornamelijk om dat de onrendabele gebieden steeds meer van electrische stroom worden voorzien. Ook is een belangrijk ver hoogde bijdrage geraamd aan be roepskeuze bureaux. Het ligt nl. in de bedoeling meer aandacht te gaan schenken aan de schooljeugd en met name de kinderen van de 5e klas die getest worden. De overige hoofd stukken vertonen geen belangrijke verschuiving. Aandacht moeten wij even schenken aan het hoofdstuk, dat de sluitposten van de begroting le vert n.l. belastingen en alg. uitke ringen. Dè grote stijging van de in komsten is te vinden in de algemene uitkeringen t.w. de alg. uitkering uit het gemeentefonds met ƒ21.000,en de belastinguitkering met 51.000, Hiermede gaven wij de lezers een beeld, zij het erg zakelijk, van het cijfermateriaal der begroting. Het reeds eerder genoemde inves teringsplan van de gemeente zal uiteraard een beeld geven van de plannen van het gemeentebestuur in de komende vier jaren. Uitvoering R.K. Invalidenbond In hotel van der Geest gaf de R.K. Invalidenbond „Sint Lidwina", afd. Bloembollenstreek de jaarlijkse uit voering voor leden en donateurs. In zijn openingswoord memoreerde voorzitter Kampman uit Hillegom 't doel van de bond nl. lotsverbetering en geestelijke verheffing van de in valide leden. Hiervoor is materiële steun nodig. Spreker zeide, dat in Noordwijkerhout nog gebrek is aan 2 propagandisten wijl de heer C. W. Bakker thans de enige is. 't Lidmaat schap van de bond kost 0.50 p. maand en donateur is men voor 0.25 per maand. De voorz. juichte de tot standkoming van een werkplaats voor invaliden zeide hij, is hier de hem passende arbeid te krijgen. Deze werkplaats is voor alle gezindten. Vervolgens voerde de R.K. Toneel vereniging „Sint Genesis" van Lisse, Beekbrug op het zeer dramatische toneelstuk „Zuster Anunciata". Het stuk werd zeer behoorlijk gespeeld, vooral de vertolkster van de hoofdrol was best! Tentoonstelling van postduiven Op Zaterdag 15 en Zondag 16 Jan. a.s. zal in hotel van der Geest de jaarlijkse tentoonstelling worden ge houden van postduiven, welke expo sitie wordt georganiseerd door de postduivenvereniging „De Duinklie- vers". Tot dekking van de onkosten wordt een verloting gehouden. De toegang tot de tentoonsteling is vrij. De zaal is geopend Zaterdag 15 Jatnuari van 1622 uur en Zondag van 10 tot 21 uur. Twee spoorwegarbeiders werden zwaargewond gistermiddag, toen tij den het vuilverbranden langs ds spoorbaan in de omgeving van Ber gen op 7"om een granaat, afkomstig van r -ire oefeningen, tot ont ploffing am.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5