S)e £eid6e(Boii/Yant Verhitte koppen Eisenhowers plannen tot vrijmaking van de internationale handel Zij kwamen „even praten" Twee (lagen aan de toren Premier Mendès-France wacht zware tijd Duistere slotverklaring uit Peking Vestzakoorlog om Formosa vlamt weer op Overstromingen in Griekenland DINSDAG 11 JANUARI 1955 46ste JAARGANG No. 1S395 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties P0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mud,, f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes 11.50 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. VRIJER HANDEL I}E PASSAGE UIT EISENHOWERS „State of the Union"-boodschap, welke ons in Europa het prettigst in de oren klonk was die over het vrijer maken van de internationale handel. In vervolg op zijn genoemde „Troonrede" heeft Eisenhower giste ren het Congres verzocht de wet, die het hem mogelijk maakt de douane tarieven te verlagen op basis van we derkerigheid, voor de duur van 3 jaar te verlengen en hem de bevoegdheid te verlenen de tarieven in deze pe riode met in totaal 15 procent te verlagen. Hij baseerde zijn verzoek op overwegingen, samenhan- 0 gende met de nationale vei ligheid en de internationale handel en verklaarde, dat het mili taire' bondgenootschap van de vrije wereld het hechtste is, indien de sa menwerking gegrondvest is op een bloeiende onderlinge handel, zowel als op gemeenschappelijke idealen, belangen en aspiraties, „Wederzijds voordelige handelsbetrekkingen zijn niet alleen winstgevend, maar ook meer bindend en duurzamer dan kostbare schenkingen en andere vor men van hulp", zegt Eisenhower in zijn speciale boodschap. Eisenhower blijkt een goed inzicht te hebben, een inzicht dat volkomen overeenstemt met dat van de lage landen aan de zee. Wij hebben door de eeuwen heen de zeven zeeën be varen en handelsbetrekkingen aan geknoopt waar wij maar konden. Het bestaan van handelsrelaties is de beste waarborg voor de vrede. Een volk, dat handelen kan met zijn buurman, stort zich niet in oorlog. Het kan wel eens op onaangename ervaringen stuiten, het kan wel eens boos worden op zijn handelspartner, er kunnen ongetwijfeld geschillen rijzen het handelsverkeer geeft daartoe alle aanleiding en gelegen heid maar alle betrekkingen met een voordelige handelsrelatie afsnij den, hem de oorlog verklaren, daar toe gaat men niet licht over. Vele oorlogen zijn ontstaan uit handels geschillen, maar dan niet omdat men te veel kon handelen, maar in te gendeel omdat men de handel om politieke redenen afsloot of be lemmerde. Economische bindingen vormen de hechtste banden. In Nederland is dit besef zó sterk, dat men weinig waar de hecht aan de vorming van een po litieke eenheid in Europa, als deze éénwording niet gepaard gaat met een economische éériwording. En wij weten uit eigen ervaring ook, dat, hoe dankbaar het Neder landse volk ook mag zijn voor de werkelijk grandiose hulp, welke het Marshall-plan heeft verleend, het hoger prijs stelt op de gelegenheid om het geld zelf te verdienen. Laten we hopen, dat het Congres het inzicht van Eisenhower zal blij ken te delen. Twee personen zijn gedood en vier gewond, toen de politie Maandag te Arrecifes, 150 km. ten Noordwes ten van Buenos Aires, het vuur opende op betogers, die water en ijs eisten. Arrecifes, een stad van 30.000 in woners, heeft n.l. ernstig te lijden van een hittegolf, waarbij Maandag een temperatuur van ruim veertig graden Celsius (ongeveer 104 graden Fahrenheit) werd gemeten. Speciale boodschap aan Amerikaans Congres Machtiging tot geleidelijke tarieven-verlaging Een hartige pleister op gevoelige wonde! p" JT President Eisenhower heeft Maandag een tweede poging gedaan om een vermindering van de Amerikaanse belemmeringen voor de internationale handel te bereiken. In een speciale boodschap aan het Amerikaansche Congres heeft hij machtiging gevraagd voor een „gematigde geleidelijke en wederkerige" verlaging van de douanetarieven. Deze verlaging zou in de komende drie jaar in totaal ten hoogste vijftien procent moeten bedragen. De president verdedigt zijn program met drie krachtige argumenten: 1. Economische kracht van de bondgenoten is van wezenlijk belang voor de veiligheid van de Ver. Staten. 2. Economische groei in de achtergebleven gebieden is noodzakelijk om de internationale onbestendigheid tc verminderen, die voortspruit uit de kwetsbaarheid van deze landen voor communistische penetratie en onder mijning. 3. Uitbreiding van de wereldproductie en wereldhandel draagt bij tot de verzekering van de economische groei van Amerika en tot een stijgend levenspeil van de Amerikanen. „Wederzijds voordelige handelsbetrekkingen zijn niet alleen winstgevend, maar ook bindender en duurzamer dan kostbare schenkingen en andere vormen van hulp" zegt Eisenhower. TARIEVEN GELEIDELIJK LAGER. Behalve verlaging van de Ameri kaanse douanetarieven met 15 pet. stelt de president voor: 1. Aanmoediging van de Ameri kaanse beleggingen in het buiten land, vooral in achtergebleven gebie den. Hiertoe bepleit Eisenhower, dat de belasting op de inkomsten uit buitenlandse dochterondernemingen of vestigingen 14 procent lager zal zijn dan de belasting op de binnen landse winsten van ondernemingen. Verder wil hij de heffing van belas ting op de inkomsten uit buitenland se dochterondernemingen of vesti gingen uitstellen totdat de inkomsten naar Amerika zijn overgemaakt. 2. Verbetering en vereenvoudiging van de douane-bepalingen ter ver gemakkelijking van de handel, in het bijzonder van de importen in de V.S. 3. Nieuwe onderhandelingen over een uitbreiding van de internationale handel door de algemene overeen- kojnst in zake tarieven en handel (de GATT). 4. Toewijzing, van nieuwe gelden voor de uitvoering van de technische bijstand onder „punt vier". Eisenho wer verklaart, dat het technische bij standsprogramma meer met weten- In La Sabana, een dorp nabij de Mexicaanse havenstad Acapulco, Is het Maandag tengevolge van een po litiek meningsverschil tot een schiet partij gekomen, die aan twee perso nen het leven heeft gekost. Drie bewoners van het dorp waren naar het gemeentehuis gekomen om te protesteren tegen het resultaat der gemeenteverkiezingen. Toen zij hierbij hun revolvers afschoten, ver zocht de burgemeester hun zich or delijk te gedragen. Een vriend van hem dacht echter, dat de burgemees ter werd bedreigd, en hij schoot een der demonstranten dood. In het hier- opvolgend vuurgevecht werd ook de vriend van de burgemeester gedood, terwijl vier personen door verdwaal de kogels werden gewond. schappelijke hulp dan met financiële middelen voortgezet moest worden. 5. Bevordering van het internatio naal toerisme. Verhoging van de waarde der goederen, die uit het bui tenland terugkerende toeristen zon der betaling van invoerrechten in de Ver. Staten mogen invoeren, van 500 tot 1000 dollar. Een dergelijke invoer mag iedere zes maanden worden herhaald. 6. Aanmoediging van het houden van internationale jaarbeurzen. 7. Aanmoediging van de inwissel baarheid van de internationale valu ta. 8. Bevordering van marktvorming voor Amerikaanse agrarische pro ducten. De voorstellen houden ook deelne ming in aan de ontworpen interna tionale financieringsmaatschappij die beoogt de particuliere investe ringen in achtergebleven landen uit te breiden door de verstrekking van leningen zonder regeringsgaranties. De voorgestelde verlaging der douanetarieven zal betrekking heb ben op bepaalde goederen en in de komende drie jaar niet meer dan 5 procent per jaar bedragen. Het ligt voorts in de bedoeling op basis van wederkerigheid te komen tot verla ging van de douanetarieven, die meer dan 50 procent bedragen, tot 50 pet. Ook dit zal in .de komende 3 jaar moeten worden bereikt. De douane tarieven, die op 1 Januari 1945 van kracht waren en gelheven werden op artikelen, die thans niet worden ingevoerd of waarvan het invoervo- lume te verwaarlozen is, moeten volgens de voorstellen van president Eisenhower in de komende 3 jaar met ten hoogste de helft worden ver- De 47-jarige mevr. Belloni, die de beroemde toren van het Piazza del Comuneplein te Cremona beklom, heeft twee dagen op hulp moeten wachten, toen zij met haar overjas aan een haak van een balkon hing. Zij was uitgegleden, met haar hoofd tegen de stenen geslagen en van een balkon gevallen. Met haar jas bleef zij aan een haak hangen. Twee dagen later troffen kleine jon gens die de toren beklommen, haar aan. Zij had een shock en een ern stige verkoudheid. Oppositie smeedt boze plannen De Franse Nationale Vergadering keert vandaag van het Kerstreces te rug en men verwacht, dat in de ko mende zittingsperiode, welke tot Pa sen zal duren, het kabinet van Men- dès-France aan zware aanvallen zal komen bloot te staan, die wellicht tot de val van de premier zullen leiden. Tot dusverre heeft Mendès-France zich staande kunnen houden tegen de oppositie in de Nationale Verga dering, die geleid wordt door de oud minister van buitenlandse zaken Bi- dault (M.R.P.) en ex-premier Pinay (Conservatief). Doch nu hij, in de ogen van de oppositie, West-Duits- lands bewapening heeft „opgeknapt", zien zijn tegenstanders geen reden om hem aan de macht te laten. Wellicht zal een debat over Noord- Afrika, dat naar men verwacht eind Januari of in Februari gehouden zal worden, aan de oppositie een gele genheid verschaffen om de regering ten val te brengen. Sommige radi cale en Gaullistische aanhangers van Duitse ooievaars blijken liefhebbers van de wintersport de regering zijn erg ontevreden over het beleid in Tunesië en Algerije. De mogelijkheid bestaat, zo meent men, dat deze afgevaardigden bij een eventuele stemming over de hervor mingsplannen in Noord-Afrika met de oppositie zullen stemmen. De vrienden van Mendès-France verwachten, dat het moeilijk zal zijn het leven van de regering tot na Fe bruari te rekken, doch sommige van Mendès-France's medewerkers zijn veel optimistischer gestemd en wij zen op de successen van de premier in het verleden bij het afwenden van wat dodelijke aanvallen van de op positie in het parlement leken te zijn. TOCH AUDIëNTIE BIJ DE PAUS. Premier Mendès-France is Maan dagavond in Rome aangekomen, waar hij besprekingen met de Italiaanse regering zal voeren. Radio Vaticana meldde Maandag middag, dat Z. H. Paus Pius XII Woensdagmorgen om 11 uur de Fran se minister-president Pierre Men dès-France in particuliere audiëntie zal ontvangen. De audiëntie wordt verleend in de bibliotheek van de H. Vader, die op de tweede verdieping van het Apos tolisch Paleis gelegen is. Met een tevreden gezicht bekijkt vice-president Nixon van de Verenigde Staten het stuk verjaardagstaart, dat zijn echtgenote hem aanbood. De om vang van de lekkernij maakt het feit, dat hij alwéér een jaar ouder is ge worden vast wel voor een deeltje goed Hammarskjoeld vandaag weer op de terugreis Een duistere slotverklaring is voor lopig het belangrijkste nieuws over de gisteren geëindigde besprekingen tussen Dag Hammerskjoeld, de se cretaris-generaal van de Ver. Naties, en Tsjoe En-Lai, de premier van communistisch China. De verklaring deelt mee, dat tij dens de besprekingen van gedachten is gewisseld over „kwesties, die van direct belang zijn voor de verminde ring van de internationale spannin gen." „Wij zijn van mening, dat deze besprekingen nuttig zijn geweest en wij hopen dat het contact, dat tij dens deze besprekingen is gelegd, van blijvende aard zal zijn", zeggen de twee politici. Er wordt niets gezegd over de elf Amerikaanse vliegers, die door de Chinezen op beschuldiging van spion- nage tot gevangenisstraf zijn ver oordeeld, noch over de 2850 andere militairen der V.N., die sinds de Ko reaanse oorlog worden vastgehou den. Zoals men weet, was Hammers kjoeld op verzoek van de algemene vergadering der V.N. naar Peking ge gaan om de vrijlating van deze man nen te bewerken. Dag Hammarskjoeld en zijn mede werkers zouden vanochtend per vliegtuig uit Peking vertrekken. De nationale vergadering van de Zuidkoreaanse republiek heeft Ham marskjoeld verzocht na zijn vertrek uit communistisch China een bezoek aan Zuid-Korea te brengen. De Duitse bond van uit krijgsge vangenschap teruggekeerde Duitsers heeft Hammerskjoeld verzocht, de kwestie van de 100.000 Duitse krijgs gevangenen, die nog steeds in Oost- Europa worden vastgehouden, op te nemen. Dierenvrienden van de Duitse stad Neurenberg vinden het de laatste drie jaar volkomen normaal om op hun winterse wandelingen in de Wörther-weide ondanks de hevige koude een ooievaars-paar aan te treffen. De twee eibers zijn dit jaar reeds voor de derde maal in Neurenberg gebleven om daar de koude te trotseren, hoog op hun nest in een oude kasteel-ruïne. De spruiten van het dappere paar hebben de vorige twee jaar steeds hun ouders verlaten zodra het eerste vleugje koude in de lucht kwam, om de tocht naar het zonnige Zuiden aan te vangen. Maar dit jaar zijn ook de vier jongen van het winterse ouderpaar „in die wintersport" gebleven. Als de oiievaarpa in verband met „overwerk" in Neurenberg gebleven is, wordt het voor hem een dubbel karwei, nu hij ook de hele familie beschermen moet.... Rode aanval uit de lucht Honderd communistische vliegtui gen hebben in vier golven een aanval gedaan op de strategisch belangrijke Tachen-eilanden voor de Chinese kust. Deze eilanden zijn nog in natio nalistische handen. De rode vliegers wierpen enkele honderden bommen neer. Het was de zwaarste aanval tot nu toe op nationalistisch grond gebied. Volgens de regering op For mosa vielen de meeste bommen in zee maar werden ook woonhuizen getroffen waardoor vele burgers om het leven kwamen. De aanval op de Tachen-eilanden stemde overeen met de verwachting van de nationalisten dat communis tisch China in 1955 de „vestzakoor log" •waarschijnlijk op uitgebreider schaal zou gaan voeren. Reeds eer der werden de eilanden door com munistische vliegtuigen gebombar deerd maar nooit werd door meer dan twintig toestellen aan deze aan vallen deelgenomen. Het nationalis tisch afweergeschut nam Maandag de vliegtuigen zwaar onder vuur en „dwong hen uit de koers", volgens een bekendmaking op Formosa. Straaljagers van het type Mig ver gezelden de bommenwerpers. Twee van de aanvallende toestellen zouden zijn neergeschoten en twee andere zouden beschadigd zijn. Er kwamen geen nationalistische vliegtuigen in actie bij deze eerste luchtaanval in het nieuwe jaar, die in de vroege morgen begon en tegen de middag eindigde. Op dezelfde dag drong Tsjang Kai Sjek in een rede aan op het vast stellen van een tijdslimiet voor een tegenaanval op het Chinese vaste land. Tsjang Kai Sjek sprak op een herdenkingsplechtigheid voor wijlen dr. Soen Jat Sen, de „vader van de Chinese Republiek". „FOREIGN OFFICE" WEET VAN NIETS. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft Maandag berich ten tegengesproken, als zou het op de hoogte zijn van de huidige ver blijfplaats van de twee vermiste Britse diplomaten Donald Maclean en Guy Burgess. In de persberichten werd gezegd, dat de Britse regering ervan op de hoogte was, dat de twee diplomaten momenteel werkzaam zijn op het Russische ministerie van buitenland se zaken in Moskou. GRAZIANI OVERLEDEN. De Italiaanse ex-maarschalk Ro- dolfo Graziani is Dinsdag in een zie kenhuis te Rome, na een operatie, Er zijn gisteren militairen inge schakeld om tweeduizend mensen in veiligheid te brengen, die door over stromingen in Noord-Griekenland zijn geïsoleerd. Thracië en Macedo nië zijn de twee zwaarst getroffen gebieden. In een Thracisch dorp stortten zeventig huizen tengevolge van de overstromingen in. Er zijn reeds 7 personen verdronken. De overstromingen zijn het gevolg van zware regenval en dooi. Ook in Finland zijn overstromin gen. De rivier de Kumo overschreed haar oevers door dooi en nieuwe sneeuwbuien, hetgeen tot gevolg had, dat te Pori Port in West-Finland 300 huizen in het water kwamen te staan. West-Zweden is Maandag getrof fen door een zware sneeuwstorm met windsnelheden van negentig kilo meter per uur. Alle luchtverbindin- gen werden verbroken en het ver keer te land ondervond ernstige hinder. (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te tien uur). KOUDERE NACHT. Zwaar bewolkt met opklarin gen en vooral in de kustpro vincies enkele regen-, sneeuw- of hagelbuien. Overwegend matige Noordwestelijke wind. Vannacht en morgenochtend plaatselijk lichte vorst, en hier en daar mist, morgenmiddag temperaturen iets boven het vriespunt. 12 Jan.: zon op 8.47 en onder 16.54; maan op 22.21 en onder 10.15 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE sneeuw 1 C. geheel bew. 1 zwaar bew. —2 half bew. 1 regen 3 regen 3 nevel 9 regen 12 regen 14 regen 3 zwaar bew 5 geheel bew. —3 regen 3 geheel bew. 5 regen 3 regen 3 regen 3 Korreltje Pas op voor de uitvrager, hU is de ouderdom van 72 jaar overleden, meestal ook 'n uitflappen

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1