MEM DE CIRCUSBARON Werpt Tilburgse arrestatie licht op de misdrijven in het Zuiden Lopend „wapenarsenaal" werd in kroegje verrast Vader en zoon stonden terecht Gunstig verloop bouw aan geheel t«b*c«~vrije veestapel Politie deed invallen bij twaalf kantoren van „Hillmaatschappij" Overtreding loterij wet Moeilijke minimumprijzen voor Ned. bloemisterijen Het landartsenconflict is voorlopig van de baan Meisje uitte grenzelose eerbied voor grenzen door koene duik /Vooruitstrevende' hoogleraar laat betspad om voortuin heenleggen Het boek over Han v. Meegeren VRIJDAG 7 JANUARI 1955 DE_LEIDSE_COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Gistermorgen was een klein Til- burgs café'tje voor enkele ogenblik ken herschappen tot een Wild-West- film, toen twee rechercheurs van de Tilburgse poli'ie met getrokken re volvers binnenkwamen en een jonge man, die rustig aan een tafeltje met een meisje in gesprek was gelasten zich over te geven. Veel tijd tot na denken werd de arrestant niet gege ven, want een van de politiemannen ging onmiddellijk tot fouillering over en deze doortastendheid bleek geen overbodige luxe, want op de jongeman werd een klein wapen arsenaal aangetroffen. Behalve een geladen revolver, dat schietklaar was, en een eveneens in gereedheid gebrachte stengun, wer den verschillende houders met scher pe patronen gevonden en even later was de jongeman op weg naar het politiebureau. Het meisje, dat bij toeval met de jongen aan de praat geraakt was, kwam met de schrik vrij. Met deze arrestatie hoopt de po litie opheldering te kunnen brengen in de vele misdrijven, die de afge lopen maanden het zuiden van Ne derland geteisterd hebben. Lange reis. De jongeman blijkt een 29-jarige inwoner van Mierlo-Hout te zijn, die de aandacht op zich gevestigd had tijdens een autodiefstal te Til burg in de avonduren van Woens dag. Deze poging mislukte en al schietende wist hij te ontkomen. Hij nam toen de wijk naar de Belgische grens, maar keerde later op de avond weer naar Tilburg terug en nam zijn Wegens valsheid in geschrifte en oplichting heeft de officier van justi tie bij de Haarlemse rechtbank gis termiddag een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek van voor arrest geëist tegen een 44-jarige koopman uit Bennebroek en wegens valsheid in geschrifte tegen diens 17- jarige zoon een gevangenisstraf van twee maanden voorwaardelijk. Verdachte had een grote partij dweilen, afkomstig uit Oost-Duits- land, door papieren van de Haarlem se Kamer van Koophandel te ver valsen via Nederland naar West- Duitsland gezonden. Voorts had hij 30.000 kg lompen, die 65 procent zuivere wol bevatten, naar Tsjecho- intrek in het hotelletje, waar de po litie hem de volgende morgen zou ophalen. De eigenaar van het hotelletje las namelijk het signalement van de da der in het ochtendblad en toen hij zijn gast, die rustig aan een tafeltje zat, eens goed bekeken had, belde hij de politie op. De 29-jarige zal nu een lange reis langs alle plaatsen en plaatsjes, waar de laatste tijd onopgehelderde mis drijven zyn gepleegd, moeten ma ken om daar door de diverse politie ambtenaren te worden verhoord. Jongste dochter van Nic. Beets overleden Op 83-jarige leeftijd is te Laren overleden de jongste en tevens de laatst in levende zijnde dochter van Nicolaas Beets, mevrouw Ada G. Went-Beets, die in de zomer van 1952 en in het voorjaar van 1953 tij dens de Beetsherdenking in Neder land nog een actieve rol in deze ge beurtenissen gespeeld heeft. De overledene, die haar voornaam dankt aan het gedicht van haar va der: „Ada van Holland", werd op 12 April 1871 in de Boothstraat te Utrecht geboren. Vandaag heeft de begrafenis in al le stilte plaats gehad. Besmettelijke veeziekte in 1953 Verschenen is een nota van de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening naar aanleiding van het verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de begroting van zijn departe ment voor het jaar 1953. Hieraan is het volgende ontleend: Het aantal dieren, dat wegens mond- en klauwzeer werd afgeslacht, bedroeg ongeveer 5000 stuks, terwijl aan schadeloosstelling een bedrag van 2.056.522,34 werd uitbetaald. Hier bij wordt opgemerkt, dat de op brengst wegens verkoop van het vlees kan worden geschat op ongeveer 1/3 van het bedrag, dat aan schadeloos stelling werd uitgekeerd. 693.458,93 schadevergoeding pluimvee. Het aantal stuks pluimvee, dat we gens pseudo-vogelpest werd afge maakt, is niet nauwkeurig op te ge ven, aangezien de schadeloosstelling per dier voor elk bedrijf verschillend is in verband met de kwaliteit van het aangetaste pluimvee. Zo wordt b.v. voor kuikens en jong pluimvee de vergoeding per gewicht betaald, terwijl voor leghennen de vergoe ding varieert van c.a. 3 tot f 6, op fokbedrijven wordt in sommige ge vallen een vergoeding gegeven tot 12 per dier. Aan schadeloosstelling werd in totaal een bedrag van 693.458,95 uitbetaald; een taxatie van het aantal zou moeten worden gesteld op 150 a 200.000 stuks. Tbc-vrije veestapel. Omstreeks Mei 1953, toen tot een t.fc.c.-vrijmaking van de rundveesta pel op de proefzuivelboerderij te Hoorn werd besloten, bedroeg het aantal reageerders 48 dieren op een Slowakij e "laten "èxporteren, hoewel veebezetting van 75 melkkoeien en volgens overeenkomst de lompen uit/ V ï?nfvee' Is 90 procent zuivere wol hadden moe- gebleken de t.b^c.-vrijmaking in 19c.3 ten bestaan. Met valse papieren van I te realiseren, zodat thans op de proef- deze transactie was hij naar eenzulvjJ^erdJf"J ov?,r feun veestapel bank te Amsterdam gegaan en hadw°r<*t beschikt, welke t.b.c.-vnj is. voor rekening van het Tsjechische In verband met de voederproeven, bedrijf laten uitbetalen. v;elke De zoon was ten laste gelegd het ondertekenen van een valse factuur, op dit bedrijf ten behoeve van toen zijn vader wegen een overtre ding van het deviezenbesluit een ge- vangennisstraf onderging. Conducteur boorde kaartjes door (de neus) Voor de arrondissementsrechtbank te Groningen heeft zich gisteren te verantwoorden gehad de 28-jarige conducteur bij de Nederlandse Spoor wegen te Groningen. Hem was ten laste gelegd, dat hij zich op verschei dene tijdstippen in totaal 69 plaats bewijzen zou hebben toegeëigend. Deze plaatsbewijzen heeft hij inge wisseld aan loketten van de Neder landse Spoorwegen op stations, o.a. Hilversum en Zwolle. Eind October werd hij, na gescha duwd te zijn, bij een poging te Zwol le gearresteerd. Verdachte gaf de verduistering volledig toe. De officier van justitie eiste één jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. CARAIBISCHE POSTZEGELSERIE VAN SURINAME. In Suriname vzijn thans in omloop frankeerzegels in de z.g, Caraibische serie in de waarden van 2, 2 5, 6, 71/2, 10, 12 1/2, 15, 17 1/2, 20 en 25 cent. Zij zijn ontworpen door de kun stenaars N. C. Loning en E. K. D. Lieveld en uitgevoerd door de N.V. Joh. Enschede en Zonen te Haarlem. Een deel dezer serie is thans reeds bij de philatelistenloketten der post kantoren hier te lande verkrijgbaar. De nog ontbrekende waarden zullen binnenkort te koop zijn. Bovendien zal met ingang van een nader te be palen datum verkrijgbaar worden ge steld een bloc van vier dezer zegels in de waarden van 12 15, 171/2 en 25 cent. DODELIJK ONGEVAL TE RTAM. Omstreeks half zes gisteravond is de ongeveer 60-jarige W. Breen uit de Warmoeziersstraat te Rotterdam, toen hij op de fiets de Terbregseweg overstak, door een auto aangereden. De man was op slag dood. het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn worden genomen, moet ter verkrijging van een voldoend aantal koeien met ongeveer gelijke kalf- data geregeld tot de aankoop van nieuwe dieren worden overgegaan. Hoog aantal reactiedieren. Aan een dergelijke aanvulling van de veestapel, waarin door aankoop op de markt moet worden voorzien, is het voortdurend gevaar van een nieuwe besmetting met t.b.c. verbon den geweest. Het hoge aantal reactie dieren was derhalve een gevolg van deze aankopen. Dit bedrijf is uiter aard niet vergelijkbaar met een fok- bedrijf, waar de aanvulling door eigen aanfok mogelijk is. Bij het huidige verloop van de t.b.c.-vrijmaking kan thans in vol doende mate tot de aankoop van t b.c.-vrije koeien, met de eis van een zoveel mogelijk gelijke datum van afkalven, worden overgegaan. zijn te 'sGravenhage en Amsterdam zijn merendeels verzegeld, en ver schillende bescheiden zijn voor een nader onderzoek in beslag genomen; arrestaties werden niet verricht. Voorlichtingsdag te Utrecht De vereniging De Nederlandse Op 12 verschillende plaatsen in Nederland heeft de politie gisteren op verzoek van de justitie invallen gedaan bij de kantoren van de „Hil- my", die zich sinds 1925 bezighoudt met de uilgifte van premieleningen, welke een winstkans hebben, een bezigheid, die sinds de loterijwet van 1951 verboden is. T<?1 f.",, 1°ter.ijTt V,a" Bloemisterij heeft in Utrecht een werd, heeft de maatschappij opdracht voorlichtingsdag gehouden, die naar het oordeel van de voorzitter, dr. A. J. Verhage, evenals de voorgaande opnieuw succesrijk is geweest. Een drietal sprekers behandelde techni sche onderwerpen. Ir. L. Bravenboer van het proef station voor de groente- en fruitteelt onder glas te Naaldwijk sprak over grondontsmetting. De directeur van het Landbouw proefstation te Wassenaar, dr. J. Was sing, hield een technische verhande ling over het verkrijgen van sprei ding in productie van verschillende bloemisterii gewassen. Drs. A. R. van Nes van het Land- gekregen tot liquidatie van haar on derneming en twee jaren later werd de directeur van de maatschappij door de rechtbank veroordeeld we gens overtreding van de loterijwet, een vonnis, dat door het hoogste rechtscollege van Nederland beves tigd werd. Ondanks alle tijd, die haar gela ten werd om op een andere onder neming over te schakelen, heeft de maatschappij het oude bedrijf onver minderd voortgezet. De kantoren die o.m. gevestigd De voorzitter van de onderhande lingscommissie van de ziekenfondsen tandartsen heeft meegedeeld, dat fondsorganisaties en tandartsen gis teren te Utrecht in vergadering bij een zijn geweest. Zij hebben besloten een voorstel te doen aan de ziekenfondsraad, als ge volg waarvan voorlopig op de oude basis kan worden doorgewerkt De onderhandelingen over een in terim regeling duren voort. Een angstig mens kan soms vreemde ideeën en gedachten krijgen. Dat bleek gisteravond in Apeldoorn, waar een jongedame tot stomme verba zing van de dienstdoende marechaussée op zeker ogenblik plotseling met een snoeksprong de afsluitbomen van de Koning Willem 3-kazerne pas seerde. De marechaussee greep de jongedame in de kraag. Zij bleek de 24-jarige mej. S. te zijn, die nog maar kort in Apeldoorn woont en door onbekendheid met de wegen buiten deze gemeente ver dwaald was. Het meisje was afkomstig uit Brunssum, dicht bij de Duitse grens, en heeft er kennelijk niet bij stilgestaan, dat zij zidh niet meer in dit Limburgse plaatsje, doch in Apeldoorn bevond. Toen zij aan de andere zijde van de afsluitbomen Nederlandse uniformen ontwaarde, meende zij zich door haar dwaaltocht op Duits grondgebied te bevinden en greep haar de angst te worden ingerekend wegens illegale grensoverschrijding. De enige methode, om zonder moeilijkheden weer in haar „vaderland" terug te keren scheen haar de koene duik onder de afsluitbomen door. bouw Economisch Instituut sprak over de invloed van een verhoging van minimumprijzen van uit het standpunt van de teelt en handel in bloemisterijproducten. De inleider concludeerde, dat het zeer moeilijk is vast te stellen op welk peil de minimumprijzen voor de bloemisterijproducten precies moe ten worden vastgelegd De daling van de geldwaarde sinds 1946 is er de oorzaak van dat de minimumnrijzen sinds dat jaar reëel belangrijk in waarde zijn gedaald. Om ze terug te brengen op hetzelfde peil, waarop ze ie 1946 zijn vastgesteld, zou een al gemene verhoging van 50 procent no dig zijn. De welvaartstijging in de laatste jaren in ons land en in de export landen vormt, aldus drs. Van Nes, geen aanleiding voor een verhoging van de minimumprijzen. Een par tiële verhoging van de minimum prijzen van anjers zal de bestaande schommelingen in de kleinhandels prijzen van anjers slechts zeer wei nig kunnen afzwakken. Een verho ging alleen daarom is ongewenst. Een partiële' verhoging van de mi nimumprijzen van anjers is geen te- lersbelang. Het zal een grote door draai van anjers veroorzaken en de vraag doen verschuiven naar con currerende bloemsoorten. Een verhoging van de minimum prijs van anjers komt alleen in aan merking in het kader van een alge mene verhoging van het minimum- prijzenpeil. Gemeente verloor onteigeningsproces Twee huiseigenaren in Amsterdam zijn door de president van de civiele kamer van het Amsterdamse ge rechtshof in het gelijk gesteld in een onteigeningsprocedure met de ge meente. In verband met een verbre ding van de Middenweg in Amster dam moesten de bewoners van deze voor het snelverkeer zeer belangrij ke weg een stuk van hun voortuinen Slechts een van de bewoners, een professor, weigerde halsstarig zelfs maar een meter van zijn tuin af te staan. Hij grondvestte zijn verzet op een juridisch geschil over bepaalde termijnen, gesteld in de onteigenings wet. Volgens hem was de termijn, waarbinnen het Koninklijk Besluit van de onteigening moet worden be kendgemaakt, aanmerkelijk over schreden. Het gerechtshof heeft hem in het gelijk gesteld en de burgemeester van Amsterdam veroordeeld in de kosten van het geding, die begroot worden op 530. Verkeer bedreigd. De professor zal zich dus voorlo pig in het bezit kunnen verheugen van een voortuin, die als een kwaad aardig gezwel een belangrijke ver keersader aanmerkelijk vernauwd. In afwachting van het resultaat van een nieuwe onteigeningsprocedure, die waarschijnlijk lange tijd zal ver gen, zal de gemeente het nu aan te leggen fietspad met een bocht om de tuin van de „vooruitstrevende" hoogleraar heen dirigeren. De tweede zaak, die in verband met de verbreding van de Midden weg afgewikkeld werd, ging over 'n stuk trottoir, dat aan een bakker toebehoorde. Ook de bakker werd in het gelijk gesteld. Stopzetting verkoop werd afgewezen De president van de rechtbank te Amsterdam heeft de vordering, die de eerste echtgenote van de overle den schilder Han van Meegeren had ingesteld tegen de schrijver en de uitgeverij van het boek „De alchemist van Rocquebrune", waarbij geëist werd de onmiddellijke stopzetting van de verkoop van het boek, afge wezen. Het in November 1954 verschenen boek (schrijver de heer J. Baesjou) en uitgever de N.V. Uitgeversmaat schappij P. Vink te Tilburg) werd door eiseres, mevr. De Voogt, stotend geacht voor haar eer en goede naam. In het vonnis werd o.m. gezegd, dat was komen vast te staan, dat tegen het in 1946 verschenen boek „Em- maus", waarin meer en intiemer bij zonderheden over het huwelijksleven van eiseres staan dan in het onder havige, geen bezwaar was gemaakt. De geheimen waren dus reeds prijs gegeven door deze publicatie. De twijfel is gewettigd of een onrecht matige daad is begaan. Naar het oor deel van de president draagt de ge- incrimeerde passage geen onrecht matig karakter. Het gevraagde werd derhalve afgewezen. Eiseres en beide gedaagden werden elk tot het dragen der eigen proceskosten veroordeeld. COLADRANKEN DUURDER, Bij vergissing is gisteren in het berichtje over de stijging van de prij zen van alcoholhoudende drank ey, ook een prijsverhoging van alcohol houdende dranken opgenomen. Er is echter geen sprake van dat deze dranken duurder worden. ^de 7 wijzerplaten^ 62) „Lieve Bill", zei Bundie, „wees flink, we moeten hier weg zien te komen". „Hé", zei Bill. „Wat? O ja, dat is in orde. Dat is niet moeilijk". „Dat komt omdat je verliefd bent", zei Bundie, „dat gevoel heb ik ook. Alsof alles gemakkelijk en mogelijk is". „Dat is het ook", zei Bill, „nu ik weet, dat je van me houdt". „Zwijg", zei Bundie, „als we weer beginnen zal alle ernstige conversa tie onmogelijk zijn, tenzij je flink bent en verstandig wordt zal ik heel waarschijnlijk van plan veranderen". „Dat zal ik niet toelaten", zei Bill. „Je denkt toch niet dat ik zo stom zal zijn, dat ik je zal laten gaan, nu ik je eenmaal heb". „Je zoudt me toch niet dwingen tegen mijn wil?" zei Bundie rhe- torisch. „Zou ik niet?" zei Bill. „Dat moet je maar eens zien. Dat is alles wat ik er van zeggen wil". „Je bent werkelijk een schat Bill. Ik was werkelijk bang, dat je te tam zoudt zijn, maar daar zal geen ge vaar voor zijn. Binnen een half uur zou je me al commanderen. O hemel we worden weer dwaas. Nu luister eens Bill, we moeten hier weg zien te komen". „Ik zeg toch, dat het in orde komt. Ik zal Hij zweeg, gehoorzaam aan een druk van Bundle's hand. Ze boog voorover en luisterde aandachtig. Ja, ze had zich niet vergist. Er klonk een stap in de andere kamer. De sleutel werd in het slot gestoken en omgedraaid. Bundie hield de adem in. Kwam Jimmy hen verlossen.... of was het iemand anders? De deur ging open en de heer Mos- gorovsky met de zwarte baard stond op de drempel. Onmiddellijk kwam Bill een stap naar voren en ging voor Bundie staan. „Hoor eens", zei hij. „Ik moet u alleen spreken". De Rus antwoordde even niet. Hij stond over zijn lange zijdeachtige zwarte baard te strijken en lachte kalm in zichzelf. „Zo", zei hij eindelijk. „Staat het zo? Heel goed. De dame zal me gaarne vergezellen". „Het is in orde Bundie", zei Bill. „Laat het maar aan my over. Ga maar met deze kerel mee. Niemand zal je iets doen. Ik weet wat ik doe". Bundie stond gehoorzaam op. Die toon van autoriteit in Bill's stem was nieuw voor haar. Hij scheen volko men zeker van zichzelf en overtuigd dat hij de toestand aankon. Bundie was vagelijk benieuwd wat Bill be doelde of wat hij dacht dat hy van plan was. Zij ging de kamer uit voor de Rus. Hij volgde haar, terwijl hij de deur achter zich dicht deed en sloot. „Hierlangs alstublieft", zei hij. Hy wees naar de trap en ze klom gehoorzaam naar de bovenliggende verdieping. Hier werd haar bevolen een klein benauwd kamertje binnen te gaan, wat ze veronderstelde dat Alfred's kamertje geweest was. Mosgorovsky zei: „Wilt u hier rustig wachten alstu blieft. Er mag geen leven gemaakt worden". Toen ging hij naar buiten, deed de deur achter zich dicht en sloot haar op. Bundie ging op 'n stoel zitten; haar hoofd deed nog erg pijn, en ze kon onmogelijk lang aan een stuk den ken. Bill scheen de zaak goed aan gepakt te hebben. Vroeg of laat ver onderstelde ze zou er iemand komen om haar te verlossen. De minuten gingen voorbij. Bundle's horloge stond stil, maar ze berekende dat er meer dan een uur verlopen moest zijn sinds de Rus haar daar gebracht had. Wat gebeurde er? Wat was er eigenlijk gebeurd? Eindelijk hoorde ze voetstappen op de trap. Het was Mosgorovsky weer. Hij sprak haar zeer vormelyk aan. „Lady Eileen Brent, men heeft u nodig op een dringende vergadering van de Zeven Wijzerplatenclub. Volg mij alstublieft". Hij ging haar voor naar beneden en Bundie volgde hem. Hij deed de deur van de geheime kamer open en Bundie ging er binnen, van verwon dering de adem inhoudend. Ze zag voor de tweede maal wat ze eenmaal maar met een glimp ge zien had door haar kijkgaatje. De ge maskerde gestalten zaten om de ta fel. Terwijl ze daar stond, uit 't veld geslagen door het plotselinge van het geval ging Mosgorovsky op zijn plaats zitten en deed tegelijkertijd zijn klokmasker voor. Maar ditmaal was de stoel aan het hoofd van de tafel bezet. No. 7 zat op zijn plaats Bundle's hart sloeg hevig. Ze stond aan het andere eind van de tafel, recht tegenover hem en ze staarde ontroerd naar het stukje neerhan gende stof met de wijzerplaat erop, dat de spot met haar scheen te drij ven en dat zijn trekken verborg. Hij zat volmaakt onbewegelijk en Bundie kreeg een eigenaardig gevoel van kracht, dat van hem uit scheen te stralen. Zijn inertie was niet de inertie, die uit zwakte voortkomt, en ze wenste hevig, ziekelijk bijna dat hij toch spreken zoudat hij een teken of gebaar zou maken. dat hij maar niet zo zou blijven zit ten als een reuzespin, die meedogen loos wacht op haar prooi. Ze huiverde en juist toen ze dat deed stond Mosgorovsky op. Zijn stem, zacht, vleiend en overredend scheen vreemd ver weg. „Lady Eileen u bent ongevraagd tegenwoordig geweest bij de geheime vergadering van deze vereniging. Daarom is het nodig, dat u op de hoogte komt van ons doel en onze idealen. De plaats 2 uur is vrij zoals u bemerkt. Die plaats wordt u aan geboden". Bundie snakte weer naar adem. Hetwas als een fantastische nacht merrie. Was het mogelijk, dat zij, Bundle Brent, gevraagd werd lid te worden van een geheim genootschap. Had men Bill heizelfde voorstel ge daan en had hij verontwaardigd ge weigerd? „Dat kan ik niet doen", zei ze bot-j weg. Zij verbeeldde zich, dat Mosgo rovsky achter zijn klokmasker veel betekenend maar tersluiks lachte. „U Weet nog niet, lady Eileen, wat u weigert". „Dat kan ik heel goed raden". „Kunt u?" Het was de stem van 7 uur. Een snaar in het geheugen van Bundie werd even aangeroerd. Ze kende die stem toch zeker Heel langzaam bracht No. 7 zijn hand naar zijn hoofd en morrelde aan het elastiekje van zijn masker. Bundie hield de adem in. Eindelijk zou ze iets weten! Het masker viel. Bundie werd zich bewust, dat ze in het uitdrukkingloze, houten gezicht van hoofdinspecteur Battle staarde. Bundie staat verstomd. „In orde", zei Battle toen Mosgo rovsky opstond. „Pak een stoel voor haar. U schrikt er nogal van, zie ik". Bundie zonk neer op een stoel, ze voelde zich alap en zwak, van ver bazing. Battle praatte verder op een rustige kalmerende manier, die heel kenmerkend voor hem was. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6