de K.R.O. krijgt de K.A.B.-actie „Naar de 400.000" een radiostart DRIEKONINGEN is het Oosterse Kerstfeest slachtoffers laatste storm KAB-aal in de aether Ons volk was einde 1954 voor f 19.433 miliioen verzekerd WIE WINT DE ROME-REIS? DONDERDAG 6 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Het feest dat de oosterse en wes terse Kerken vandaag vieren, wordt door ons volk Driekoningen ge noemd. Toch geeft deze benaming bij lange na niét aan wat de Kerk op die dag eigenlijk viert. In het mis saal vinden we boven het misfor mulier als officiële titel aangege ven: Epiphania, dit is: verschijning, openbaring des Heren. Deze Griekse benaming wijst er al aanstonds op, dat het feest van oosterse oorsprong is. Reeds rond 'het jaar 200 horen we een zekere Clemens uit Alexantjrië (in de buurt van het tegenwoordige Caïro) spreken over de viering van de geboorte en het doopsel van Je sus. Vanaf het begin van de derde eeuw heeft de viering zich over het gehele Oosten verspreid. Nu vierde men kort nadien op 25 December in ons Westen het feest van Christus' geboorte. Zowel het Westen als het Oosten hadden daar mee een eigen Kerstfeest. In het mid den van de vierde eeuw heeft er echter een uitwisseling tussen Oost en West plaats gehad. Het Kerst feest van de westerlingen werd door de oosterlingen overgenomen, zodat we ons westerse feest van 25 Decem ber in het jaar 375 te Antiochië ge vierd vinden. Vijf jaren later in 380, ook te Constantinopel. Het ligt voor de hand dat de invoering van het westerse Kerstfeest met nog al wat moeilijkheden van de zijde der oos terlingen gepaard ging, want in het Oosten had men reeds een Kerst feest hetgeen aldaar op 6 Januari werd gevierd. Bij wijze van uitwisseling is Rome er toe overgegaan om het oosterse Kerstfeest van 6 J^uari in het Wes ten in te voeren. De H. Stoel bepaal de dan ook in het jaar 376 dat het Geboortefeest van Christus in het ge hele Westen op 25 December gevierd moest worden, terwijl de 6de Januari voor het feest der oosterlingen werd gereserveerd. Kort na het jaar 400 was dientengevolge %et feest van 6 Januari in het Westen algemeen ver spreid. Goed beschouwd hebben het Westen zowel als het Oosten dus twee Kerstfeesten in de kerkelijke jaarcyclus. Uit deze ,twee Kerstfeesten moge in de eerste plaats het verschil in ka rakter van oosterling en westerling blijken. Wij, westerlingen, staan veel meer stil bij datgene wat wij kunnen zien; in dit geval het pasgeboren Kindje in de 'kribbe. De mensen uit. het Oosten zien de geboorte heel an ders. Zij gaan zoals steeds veel dieper op de dingen in. Naast de ge boorte gaan zij op die dag drie open baringen vieren, te weten de openba ring als Messias aan de magiërs, de openbaring bij Jezus' doop in de Jor- daan en tenslotte de openbaring op de bruiloft te Cana, waar Christus als Zoon van God Zijn eerste wonder verrichtte door water in wijn te ver anderen. Het feest van de Epiphania Domini is de tegenhanger van de paasvie ring als het feest van het licht en het levendmakend water. Met het paas feest samen is het één getuigenis van de Godheid van Christus: de getui genis van het water en het bloed. Het mysterie op de voorgrond van dit feeat was 'het doopsel des Heren, waarbij de H. Drievuldigheid Zich openbaarde en in de mens Jezus Christus de Zoon van de almachtige Vader werd aangeduid. Voor de we-1 reld was het een groot moment toen de stem van de Vader hoorbaar weer klonk en Gods Geest in zichtbare ge daante uit de hemel neerdaalde. Het feest van 6 Januari dient men niet zozeer te zien als een herden king van het feit, dat er enige wijzen uit oostelijk gelegen landen geschen ken kwamen aanbieden, maar veel meer als een verschijning, als een openbaar-worden van de Zoon van God voor de wereld. Deze gedachte vormt bovendien de grondtoon van het oosterse Kerstfeest, niettegen staande in de oosterse Kerken het doopsel van Jesus in - de liturgische gebeden en plechtigheden overheerst. Men denke alleen maar aan de doop vontwijding en het toedienen van het heilig doopsel, hetgeen in het Wes ten in de paasnacht "gebeurt. Vanzelfsprekend is in ons Westen de geboorte-herdenking vervallen omdat deze door ons reeds op 25 De cember werd gevierd. In ons misfor mulier komt daarentegen de aanbid ding der wijzen sterk naar voren, in het breviergebed bovendien ook.nog Christus' doop in de Jordaan en het wonder op de bruiloft te Cana. Tenslotte willen wij wijzen op een speciale ceremonie, die voor 6 Ja nuari in het Pontificale Romanum (het boek dat de bisschoppen bij hun plechtigheden gebruiken) vermeld staat. Nadat het Evangelie gezongen is, kondigt de aartsdiaken vanaf de ambo (preekstoel) de data af van het paasfeest en de andere verander lijke feestdagen van 't jaar. Deze af kondiging is reeds vanaf de eerste Christeneeuwen in gebruik. De oor sprong ligt in Alexandrië, vanwaar de sterrenkundigen reeds in de derde eeuw aan alle christengemeenten brieven zonden, waarin de juiste da tum van het paasfeest voor dat jaar was aangegeven. Hoewel in Spanje gedurende de vijfde eeuw de afkon diging van deze feesten na het Evan gelie van de dagmis van Kerstmis plaats vond, gebeurde het in Frank rijk, in Italië en elders op 6 Januari. Deze datum heeft zich gehandhaafd. De mooie tekst van deze afkondiging' bleef bewaard in het Pontificale Ro manum. In kathedralen en abdijker ken (en gelukkig ook weer in en kele parochiekerken) zal men de dia ken op de verrukkelijke melodie van de Exsultet-zang van de paas nacht horen zingen: Gij moet weten, zeer beminde broeders, dat gelijk wij ons over de geboorte van onze Heer Jezus Christus verheugd hébben, wij u ook door Gods barmhartigheid de vreugde over de verrijzenis van deze Zaligmaker moeten medede len: 6 Februari zal het Zondag Sep tuagesima zijn. 23 Februari aswoensdag en het begin van de 40-daagse vasten. 10 April zullen wij de verrijze nis van onze Heer Jesus Christus vieren. 19 Mei is het de hemelvaart van onze Heer Jesus Christus. 29 Mei het feest van Pinksteren. 9 Juni het feest,van het hooghei lig Altaarsacrament. 27 November is het de eerste Zondag van de Advent van onze Heer Jesus Christus, aan wie eer en roem zij in de eeuwen der eeuwen Amen. Drs. KOEN PIKET. Het bestuur van het Nationale Rampenfonds is gisteren in buiten gewone vergadering bijeengekomen, naar aanleiding van de eerste berich ten van de commissarissen der ko ningin in de verschillende provin ciën over de vanwege het fonds ver zochte globale schattingen van de schade, veroorzaakt door de storm van 23 en 24 December j.l. Op grond van deze berichten heeft het bestuur van het Nationale Ram penfonds gemeend de gebeurtenissen van die dagen aan te moeten merken als een ramp, waarvan de gevolgen voor de getroffenen mede /ioor het Nationale Rampenfonds moeten wor den opgevangen. Het bestuur heeft daarom besloten voor de getroffenen in ieder geval hetzelfde te doen als wat het Natio nale Rampenfonds, dank zij de mild heid in binnen- en buitenland be tond, heeft kunnen doen vobr hen die door "de watersnoodramp van 1953 werden getroffen. Zo spoedig mogelijk zullen nadere publicaties volgen omtrent de wijze van aanmelding van schade, aldus vernemen wij var. de zijde van hét Nationale Rampenfonds. DUBEC is onversneden, pure Oriënttabak! De uitgelezen, geurige Oriënttabakken, waar van DUBEC cigaretten zijn gemaakt, bepalen de vanouds vermaarde DUBEC-kwaHteit. U proeft de „natuurlijke", pure Oriënttabak, die geen hoest verwekt. De „trend", de trek is tegenwoordig onmiskenbaar naar Oriënt. Ga dus óók over op DUBECI DUBEC in het vanouds bekende rode doosje: 90 Ct DUBEC, de edele Oriënt-cigaret Aan hot einde van 1953 waren door de levensverzekeringmaatschappijen in totaal 20.464.757 polissen afgege ven of 517.083 meer dan een jaar te voren. Het totale verzekerde bedrag steeg tot 19.433 miliioen tégen 17.720 miliioen per ultimo 1952. Het gemiddelde verzekerde bedrag per polis beliep voor individuele kapitaal renteverzekeringen 3095 tegen 2991 en voor collective idem 5908 tegen 5679. Voor de volksverzeke ring kwam het gemiddelde bedrag per polis uit op 158 tegen 154. De productie van nieuwe verzekeringen beliep in 1953 ƒ2.686.1 miliioen tegen 2547.1 miliioen. Het premie-inkomen der verzeke ringmij en beliep volgens het jaar verslag van de Verzekeringskamer over 1953 ƒ586.2 miliioen tegen ƒ537.0 miliioen. De premie-reserves vermeerderden met ƒ363,7 miliioen tot 4.347.4 miliioen. De onkosten- •marge van de bruto-jaarpremie steeg van 7.37 pet. tot 7.05 pet. De balans- waarde der gezamenlijke beleggingen bedroeg eind '53 4.631 miliioen, waarvan 50 pet. betrekking had op aan de overheid verstrekte middelen. De ontvangen interest bedroeg 165.9 miilioen. Auto door gladheid tegen lantaarnpaal Eén dode, drie gewonden In Doetinchem is gistermiddag een luxe-auto met vier inzittenden uit Terborg geslipt tengevolge van de gladheid van de weg. Alle inzitten den werden ernstig gewond. De 22-jarige mej. B. is later aan haar verwondingen overleden. De wagen gleed tegen een ijzeren lantaarnpaal. De bestuurder, de 21-ja- rige B., en de inzittende W. uit Ter- borg werden licht gewond. De 22-ja rige mej. B., zuster van de bestuur der, die naast hem zat, werd door de voorruit geslingerd en ernstig ge wond. Zij is in de loop van de avond overleden. Het vierde slachtoffer, de 48-jarige E. M., zat vastgeklemd in de wagen en moest worden bevrijd. Zijn toe stand is ernstig. Om kwart voor negen gisteravond klonken in de grote studiozaal van de K.R.O. te Hilversum de voor het radiopersoneel doodgewone, maar voor de buitenstaanders magische woorden: „Attentie, attentie, opname vijf tellen na nu!" Op hetzelfde ogen blik flitsten langs de wanden de rode lichtjes aan en stonden viert gedien stige heren staaltjes van zeer per soonlijke mimiek te demonstreren met het doel de 350 toeschouwers twee minuten geluidloos te houden. Gerard Heystee hield een wekker voor de microfoon en gefascineerd luisterde men naar het eentonige tikken. Slechts even duurde de span ning. Toen liep de wekker af en schraapte iedereen zijn keel, om een oorverdovend kabaal te gaan veroor zaken en dat moest, want de halfuur uitzending, die juist begonnen was, droeg tot titel „KAB-aal". De inlei ding van de grote propaganda-actie van de K.A.B. „Naar de 400.000". De uitzending van dit „KAB-aal", dat op het ogenblik reeds is vastge legd op een geluidsband zal Zon dag a.s. van half negen tot negen uur plaats hebben. De 360.000 KAB-ers zullen er met genoegen naar luisteren, maar voor de 350 Utrechtenaren, die de oppamen bij woonden en zelfs voor de omlijsting mochten zorgen, zal deze uitzending een bijzondere attractie zijn. Uiter aard mogen wij nog niet veel vertel len over deze radiostart van de KAB- propaganda-actie het verrassend element moet tot Zondag bewaard worden maar een indruk van wat zich in de KRO-studio heeft afge speeld, mogen^rij U toch niet ont houden. K.A.B. en K.R.O. Om half acht sprak de propaganda leider van de K.R.O., de heer Toon Rammelt, een welkomstwoord tot zijn gasten, waarin hij de nadruk legde op de banden, die er bestaan tussen de K.R.O. en de K.A.B. Toen de K.R.O. pas in de aether was, had de oprichter, pastoor Perquin, de ge woonte om tegen de medewerkers te zeggen: „Alles wat jullie hier ziet, is voor een belangrijk deel bijeenge bracht dank zij de dubbeltjes en de kwartjes uit smalle beurzen. Daarom is het vanzelfsprekend, zo zeide de heer Rammelt, dat de K.R.O. ver heugd is, om deze actie van de K.A.B. te kunnen inluiden. Het is voor ons een plicht van dankbaarheid. Merk waardig is voorts, dat zowel de K.A.B. als de K.R.O. momenteel be zig zijn, om het ledental op 400.000 te brengen. Het zal mij benieuwen, wie van- oris het eerst deze mijlpaal bereikt, zo besloot spreker. Tijdens de toespraak van de heer Rammelt hadden de toeschouwers ge legenheid de artiesten te monsteren, die hun plaatsen bij de microfoon hadden ingenomen. Het waren Cisca Harms, Trudi Smit, Jules de Corte, Henk Dorel, Gerard Heystee, Jan Ostade, Henk Josso en Arie Snoek. Het K.R.O.-dansorkest o.l.v. Klaas v. Beeck zorgde voor de muziek en van K.A.B.-zijde werkten nog mede de propagandaleider Louis Beumer en Jan Muller. De omroeper was Fons Dis. KAB-aal. Om kwart voor acht begon de re petitie. „Waar is de ketelmuziek?", infor meerde Jan Muller en meteen rezen overal in de zaal mensen op, die wa ren uitgerust met pannendeksels en bellen. „Gaan jullie maar in de hoek staan, dan zullen we eens horen". Even later daverde de zaal. Uit de ingewanden van het gebouw klonk plotseling de stem van een technicus: „Die man met de grote bel moet een beetje naar achter toé. Ja.nog even.prachtig!" „Laten we nu maar met het begiïi beginnen", vond Jan Muller. „Eerst die wekker en dan de man, gapend, weet je wel!" Drie minuten liep alles zonder ori- derbreken. Toen kwam de stem weef. „Die ketelmuziek moet over ep dan doen we het zo, dat het orkest de uitlopers van het kabaal opneemt* En zo ging het maar door! „Da4 vierhonderdduizend komt niet De propagandaleider van de K.A.B., Louis Beumer, houdt zijn toespraak temidden van de artisten. Geheel links omroeper Tom Dis. goed uit in het refrein", riep de man in de controle-kamer. Goed beklem tonen!" „Stop! Die tekst loopt niet mooi. Als we daar nu eens van maken „maar toch" in plaats van „maar dan Op de band. Tegen kwart voor negen was het hele programma doorgewerkt en van verbeteringen voorzien. Langs wanden floepten de rode lichtjes aan en de omroeper sprak de woorden; „Attentie, attentie, opname vijf tellen na nu!" „Stop!", klonk de stem weer. „D'r fluit hier wat. Even opnieuw begin nen!" En toen kwam er vaart in. De zaal had de smaak te pakken en reageer de prachtig. Op een gegeven ^moment moest men de geluiden produceren van mensen, die onder stoelen krui pen. Het behoefde geen verbetering. De ketelmuziek had „de juiste toon" te pakken. Veel meer mogen we er niet van vertellen. De melodietjes, die tijdens de uit zending gezongen worden, zijn bij zonder aardig. De zangers zijn Henk Dorel en Jules de Corte. Tijdens de toespraak van Louis Beumer werd een bijzondere attrac tie aangekondigd. Want „KAB-aal" is niet louter kabaal. Het is in zekere zin ook een wedstrijd. Tot de klei nere prijsjes behoren 'n aantal wand- kalenders, maar de hoofdprijs.... houdt U vast!is een gratis reis naar Rome!!! Vergeet dus niet Zondagavond om half negen af te stemmen op de K.R.O. Meisje door het ijs gezakt en verdronken Het negenjarig! dochtertje van de familie H. uit Elten is gistermiddag door het zeer dunne ijs van het ri viertje De Wildt gezakt en verdron ken. Alleen haar vijfjarig speelmak kertje zag wat er gebeurde; hij heeft zijn moeder gewaarschuwd. Hoewel de reddingspogingen door de duis ternis en het ijs zeer werden bemoei lijkt is men er des avonds in geslaagd het stoffelijk overschot te vinden. Voor industriefinanciering werd een bedrag van 253.9 miliioen aan gewend zijnde 5 pet. van de totale be legde reserve. In 1952 was dit per centage^, waaruit volgt dat het be lang van het levensverzekeringbe- drijf bij de industriefinanciering is afgenomen. Ongewoon laag wafer in Waddenzee De waterstand op de Wadden is als gevolg van de aanhoudende Oosten wind der laatste dagen abnormaal laag, zo zelfs dat hij meer dan één meter lager is dan bij gewone ge tijen. Dit betekende in de voorgaan de jaren onvermijdelijk reeds enige dagen isolatie van het eiland Ame land. Nu de pier bij Holwerd aan de Friese kust is verlengd kunnen de veerboot en de barkas die via een vaargeul over het wad de verbin ding met De Nes onderhouden, daar toch voor de wal komen. Bij De Nes echter moeten passagiers en post met epn amphibievoertuig over een afstand van ongeveer 300 meter slib varen om naar en van de boten te worden gébracht en afgehaald. De veerdienst is tot heden onafhankelijk van het getij op de vaste uren kun nen worden onderhouden, en het ziet er naar uit, dat Ameland in de toe komst alleen nog bij ijsgang geïso leerd zal worden. 9 RUNDEREN GEDOOD. Woensdagmiddag zijn in een stal van de landbouwer J Huntjens te Bemelen negen runderen dood in de sta1 aangetroffen. Vermoed wordt, dat het ongeluk is veroorzaakt door kortsluiting in de electrische leiding in de stal. De rijkspolitie heeft een onderzoek ingesteld. De voorhoede van de ketelmuziek. Als men de gezichten bekijkt, is het wel duidelijk, dat de ééndagsmuzlkan- ten er zin in hebben.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5