DUINSTREEK RIJNSTREEK Legioen van Eer voor Argentijns minister DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Melkprijs tot 30 cent per liter De algemene vereniging voor melk- Voorziening te 's-Gravenhage deelt mede dat zij voor het westelijk con- •umptiemelkgebied van ons iand (omvattende grotendeels de provin cies Zuidholland en Utrecht, alsmede het zuidelijk deel van Noordholland) met ingang van Maandag 10 Januari een prijsverhoging voor losse con- sumptiemelk tot 30 cent per liter in de kleinhandel heeft geadviseerd. Voor flessenmelk en diverse con- sumptiemelkproducten werd tot een overeenkomstige verhoging geadvi seerd; een en ander met uitzondering van karnemelk. Voor dit product kon de prijsver hoging tot 2 cent per liter beperkt wórden. Deze verhoging houdt ver band met enige door de regering vastgestelde verhogende factoren. Tévens zijn hierin begrepen de ver hoging van de distributiemarge in vérband met de twéé laatste lóon- ronden (1 Januari en 1 October 1954) en hét nieuwe in 1954 tot stand gekö- mén collectieve arbeidscontract. Deze verhoging was op verzoek van rege ringszijde tot 10 Januari uitgesteld. MOND- EN KLAUWZEER- VERKLARINGEN VÉRVALST. Het Amsterdamse gerechtshof heeft vanmorgen een 54-jarige veehouder uit Amsterdam wegens valsheid in geschrifte veroordeeld tot een geld boete van 1000 eventueel te ver vangen door een maand hechtenis. Tegen hem was bevestiging van een vonnis van de politierechter, een geld boete van 1500 en een maand voor waardelijk geeist. Met twee voor de slacht bestemde koeien was de veehouder naar de markt gegaan, waar een controleur de vervalsing van de verklaringen heeft ontdekt. REVOLVÈRHÈLD MET VERLEDEN GEARRESTEERD. Naar aanleiding van de schietpartij, die gisteravond te Tilburg is voor gekomen, is vanmorgen de reeds lang door de politie gezocht verdachte van diverse roofovervallen in Oostelijk- Brabant, de 29-jarige G. uit Mierlo, in een café te Tilburg gearresteerd. De recherche verraste de verdach te, die daardoor geen kans kréég te ontsnappen. VOOR 21.000,OPGELICHT. De politie heeft de 30-jarige koop man J. K. aangehouden, die in de ja ren 1950—1954 een kennis door een samenweefsel van verdichtselen voor 21.000.heeft opgelicht. Hij had deze kennis verteld, dat hij geld no dig had voor het opzetten van epn handel, vOor het overnemen van een zaak en het betalen van invoerrech ten van horloges. K. is een oude bekende van justitie en politie. Bij een brand in een arbeiders woning in Giethoorn zijn gisteren een paar duizend kuikens verloren gegaan. Moskou drijft weer handel met Tito De Sowjet-Unie en Zuidslavië heb ben gisteren hun eerste officiële handelsovereenkomst gesloten sinds Zuidslavië in 1948 uit de Kominform werd gestoten. De overeenkomst voorziet in een goederenruil toteen waarde van 20 millioen dollar. Vlees, conserven, ta bak en textiel zullen naar Rusland gaan, dat Zuidslavië in ruil daarvoor zal voorzien van» ruwe olie, benzine, katoen en machines voor de grafi sche bedrijven. Deze overeenkomst is een belang rijke stap in de richting van herstel van de normale betrekkingen tussen beide landen; de politieke toenade ring is nu dus gevolgd door een op economisch terrein. Priesters in Hongarije vrijgelaten Volgens het Oostenrijkse R.K. Persbureau „Kathpress" zijn drie R.K. priesters, die in 1951 in Honga rije tot langdurige gevangenisstraffen waren veroordeeld, vrijgelaten. De betrokkenen zijn pater Vendel An- dredy, abt van het Cisterciënser- klooster te Circ, pater Paul Bozsik, een voormalig lid van het Hongaarse parlement, en pater Gyula Hagyo— Kovacs, voormalig beheerder van de bezittingen van het aartsbisdom Ka- locsa. Indertijd stonden met hen nog vijf priesters terecht, onder wie aartsbis schop Groesz uit Kalocsa, de plaats vervanger van kardinaal Mindszenty. Andredy, Bozsik en HagyoKovacs werden toen tot resp. veertien, der tien en tien jaar gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van het deelnemen aan een samenzwering om de regering omver te werpen, spionnage en onregelmatigheden met valuta-transacties. (Advertentie). Gevjaardeerde gauen tijdens de koude Jfrm v Een gewaardeerde gave voor een Amsterdamse politieagent, die met dit koude wéér zeker navolging verdient! „Oom" agent liet het zich best smaken. KATWIJK AAN DEN RIJN Verkeersstoring. De overgang van de Rijn, de Rijnbrug, is nog al eens een verkeersbelemmering, eer slens om de soms drukke scheep vaart en omdat de Rijn maar één overgang heeft en tweedens omdat deze brug al zeer lastig ligt voor het verkeer. Door dit laatste is er nogal eens storing in het verkeer. Zo ook weer gistermiddag, toen een zeer lange vrachtauto van de fa. de W. uit Dordrecht op de brug klem zat. Lange tijd is men bezig geweest het gevaarte zonder ongevallen of schade over de brug te krijgen, wat na een half uur gelukte. Maar intussen stond het hele verkeer stil, en dat op een der spitsuren. Tientallen auto's, motorfietsen, bromfietsen, enz. kon den pas na de opheffing dezer hin dernis hun weg vervolgen. Dat er in tussen heel wnt afgemopperd werd laat zich begrijpen. Schaatsen. Als de vorst aan houdt, zullen de schaatsenliefheb- bers(sters) spoedig een baantje kun nen maken. Het bestuur van de ten nisbaan heeft deze baan reeds ge opend voor de schaatssport. LISSE NIEUW ONDERDAK VOOR VRIJWILLIGE BRANDWEER. In de Taveerne had de vergadering van de vrijwillige brandweer Lisse plaats. De commandant, de heer van der Drift, verwelkomde in het bij zonder de burgemeestermr. Th. M. J. de Graaf, die hij dank bracht voor het warme hart, dat hij de brand weer toedraagt. Zo heeft het college van B. en W. het gebouw van openbare werken thans weer beschikbaar gesteld, om het te verbouwen tot brandweerka zerne, hetgeen door de brandweer op hoge prijs wordt gesteld. Vervolgens bracht hij dank aan de heer Roelofs, inspecteur van het brandwezen in het district Zuid-Holland en Utrecht, die mede tegenwoordig was, voor de vele goede en gedegen adviezen door hem verstrekt. De heer Fluks, comman dant van de brandweer Hillegom, bracht spr. dank voor de goede sa menwerking tussen de brandweren van Lisse en Hillegom. In het afgelopen jaar is de brand weer 16 maal gealarmeerd, terwijl zij 15 maal is uitgerukt. Het betrof 6 maal een schoorsteenbrand; 6 maal een begin van brand door onacht zaamheid en 3 maal een begin van brand door het spelen met vuur. De totalé schade beliep volgens opgave 2500. waaronder evenwel niet die van het seinhuis. Als nieuwe leden van de vrijwillige brandweer zijn aangesteld de heren: Bemelman, Dol, van Dijk, de Koning, v. d. Lans, Tijssen en van der Voort. Vervolgens deelde hij mede, dat dc heer Beelen is bevorderd tot brand- I meester en dat bij de Lissese Kisten fabriek „Elka" een bedrijfsbrandweer is opgericht. De burgemeester verklaarde dat 't college van B. en W. de grote paraat heid van de brandweer waardeert dat daarom ook gaarne wordt voldaan aan de wensen van de brandweer, in dien zij gerechtvaardigd zijn. Lisse heeft thans 3 uitstekend geoefende eenheden en inderdaad zal het ge bouw van openbare werken worden ingericht tot brandweerkazerne, zo dat de paraatheid van de brandweer nog meer opgevoerd kan worden. In zijn woord tot de brandweer wees hij nog op het gevaar van het ontsteken van vuurwerk bij de jaarwisseling meer met het oog op het verkeer. Wanneer dit zou geschieden op plaat sen, welke zich daarvoor eigenen is dit niet zo gevaarlijk. Hiermede was het officiële gedeel te afgelopen en werd overgegaan tot het meer feestelijke karakter, waar voor de conferencier A. Westgeest uit Noordwijk zorg droeg. In de loop van de avond werd nog afscheid genomen van de heer A. Wijsman. GOUDEN HUWELIJK. Maandag 10 Januari, zal het 50 ja ren geleden zijn, dat de heer en mevr B. Berbee en C. C. Berbeevan der Heijden in het huwelyk traden. Het gouden bruidspaar, wonende Heren weg 311, heeft 6 kinderen, die allen gehuwd zijn. De heer Berbee, die een groot deel van zijn leven in de ge meente Haarlemmermeer heeft ge woond, heeft intensief deelgenomen aan het verenigingsleven daar ter plaatse. C).a. was hij voorzitter van de afd. Lisserbroek van Bloembollencul tuur, voorzitter van de Lisserbroekse ijclub. Hij was ook voorzitter van het collectantencollege der St. Agatha- parochie. Naar wij vernemen zal het feest later worden herdacht wegens ziekte van de bruidegom. Doorlichting Het plaatselijk co mité tot opsporing van tuberculose doet een beroep op dames en heren automobilisten om tijdens het bevol kingsonderzoek gedurende één halve dag (des voormiddags) hun auto met chauffeur beschikbaar te stellen voor het vervoer van gebrekkige en inva lide personen naar het onderzoek- lokaal. Schriftelijke of telefonische aan meldingen worden gaarne ingewacht bij het secretariaat van het comité ten raadhuize. Geboren: Johanna Catharina Maria dr van P. A. van Zonneveld en M. G. Hogervorst; Hendrik zn van H. Lutgers en C. v. Reken; Cornelis Jo hannes zn van P. Sprokkelenburg en K. A. Rijnbeek. Cornelis Pieter zn v. C. Steenks en I. den Butter. Aafke dr van L. C. Beumer en S. Eigenbrood. Martinus Wilhelmus zn van W. Th. d. Linden en M. P. van Ruiten. Gerrit zn van C. J. de Graaf en M. v. d. Velden. Gerda Elizabeth dr van C. Haasnoot en M. Overduin. Dina Maria dr van S. Loef en H. Bos. Jo hannes Cornelis Thomas zn van H. J. Kozijn en C. C. Th. Hoes. Cornelia Wilhelmina Maria dr van G. Geer- lings en Th. M. Hoogerwerf. Sander Leendert zn van L. Broekhuizen en M. J. v. Buijtene. Ondertrouwd: C. v. Rossum 52 jr en J. C. Roessen 47 jr. H. W. Vos 30 jr te Zaandam en L. C. v. d. Kamp 28 jr. Getrouwd: J. C. J. Kiebert te Sas senheim en W. J. M. v. d. Eerden. J. H. M. Mens en C E. Kortekaas. C. Kuipers en H. Kranenburg. H. L. H. Zwetsloot en C. E. C. Pinxter. G. J. Loos te Alkemade en E. C. Korte kaas. A. Q. M. v d. Berg te Heemste de en E. G. M. Belle. N00RDWIJKERH0UT NIEUBOUW ST. JOZEF JONGENSSCHOOL. De uitbreiding van de St. Jozefjon gensschool is thans reeds zover gevor derd, dat één lokaal na de Kerstva- cantie provisorisch in gebruik kon worden genomen. A.R.K.A. AFDELING BLOEMBOLLENSTREEK. In het Stationskoffiehuis vergader de de afdeling Bloembollenstreek van de Algemene Rooms Katholieke Ambtenarenvereniging. De opkomst der leden was best. De voorzitter, de heer J. P. de Jong uit Noordwijker- hout bracht het bedanken van de heer Van der Voet uit Lisse, als pen ningmeester van de afdeling sprake. De voorzitter dankte de heer Van der Voet voor het vele werk, dat hij als penningmeester had ver richt en zeide dat vooral door toe doen van de heer Van der Voet de financiën van de afdeling weer ge zond zijn geworden. Er waren voor het vervullen van deze functie geen candidaten inge diend en uiteindelijk stelde mej. Dan keiman uit Hillegom zich voor pen- ningmeesteresse beschikbaar. De directeur van het Arkabureau, dr Dijselbloem was intussen in de vergadering gekomen. Deze zou oor spronkelijk spreken over de struc tuurwijziging van Arka en de hier uit voortvloeiende consequenties. Aan gezien in de laatste gehouden alge mene bondsvergadering deze wijzi ging bij de vertegenwoordigers van de meeste afdelingen geen genade vond, had dr. Dijselbloem tot onder- werp van zijn causerie gekozen: „De verhouding vak-standsorganisatie". VOORSCHOTEN AANTAL AANRIJDINGEN IN 1954. In de gemeente Voorschotel* von den in het jaar 1954 138 aanrijdin gen plaats, n.l.: Haagse Schouw 24, Veurseweg 26, Leidseweg 30, Rijn- dijk-Vinkweg 21, Papelaan 7; Val- kenburgseweg 5; Kon. Julianalaan 4; overige straten 21. Drie van deze aan rijdingen hadden de dood tengevolge. Schaakclub „Voorschoten". Bij voortzetting van de Spaanse partij (gesloten verdediging) tussen Smit en Van Os, behaalde Smit in het eindspel de overwinning. In de partij P. SegaarWaasdorp bleef er een gelijk opgaande strijd tot het eind spel, waarin lopers van ongelijke kleur overbleven en eindigde daar mee remise. De afgebroken partij in de 2e groep, tussen v. d. Werf en Jansen won laatstgenoemde op verdienste lijke wijze. Door een misrekening van Groe- nenberg in de partij tegen N. Segaar moest hij opgeven. Van der Kooy boekte een overwinning op Noorhoff. Na eerst een stuk achter te staan en later een stuk voor te komen kon N. Segaar het punt noteren, waarmee hij van Hulscher won. Gedetailleerde uitslagen: Groep I: SmitVan Os 10; P. Segaar Waasdorp HY- Groep II: v. d. WerfJansen 01; GroenenbergN. Segaar 01; v. d. KooyNoorhoff 10; N. Segaar Hulscher 10. Tenslotte vernamen wij nog dat de schaakclub voortaan speelt in „Het Wapen van Voorschoten" op Donder dagavond. Geb.: Martin, z. v. C. de Bruin en J. S .Kagenaar; Hermanus, z. v. J. Schellingerhout en D. Kruit. Geboren te Leiden: Adriana Pe- tronella Hillegonda, d. v. N. C. Hop en C. C. B. Compeer; Martina Cor nelia Jozephina, d. v. G. Lamboo en C. A. Zonneveld; Kornelis, z. v. S. Boonstra en G. Dijkstra; Kerstin Ca tharina Olive, d. v. H. A. Mathot en W. E. Burdall; Gerrit je, d. W. G. Jansen en J. Plantinga. Ondertr.: Adrianus Johannes van Geest, 25 j., en Maria Cornelia van Rooij, 18 j.; Martin Derksema, 23 j., te Bagdad in Irak, fti Wilhelmina Jacoba Visser, 24 j. Geh.: Hendrik Adolf Johannes Tjepkema en Gesina Bouthoorn. Overl.: Valerie Sylvia Bennett Co leman, 57 j., gehuwd met Adrianus Smit; Bastiaan Blok, 73 j. WASSENAAR WEEK VOOR „SPANNINGSWIJZIGING" WORDT HERVAT. Electriciteitsbedrijf en installa teurs zullen de volgende week de werkzaamheden in verband met de z.g. spanningswijziging hervatten. Op 12 Januari wordt weer begonnen met het „omschakelen" van verscheidene tientallen percelen in het Oostdorp en omgeving. Voorlopig zullen om de veertien dagen nieuwe groepen per. celen onder handen genomen worden. De bewoners ontvangen tijdig een aankondiging met een antwoordkaart, waarop moet worden aangegeven aan welke installateur men de werkzaam heden van het ombouwen van elec- trische apparaten wenst op te dra gen. Zoals bekend worden gloeilam pen voor de nieuwe spanning van 220 Volt niet door de installateurs ge leverd, maar rechtstreeks door de ge meente en wel tegen inlevering van de oude lampen. Autodienst voor bejaarden. Het afdelingsbestuur van de R.K. Bond van Bejaarden en Gepensionneer- den heeft het initiatief genomen tot het instellen van een autodienst ten behoeve van die leden, die moeilijk op eigen gelegenheid 's Zondag naar de kerk kunnen gaan. Automobilisten, die aan het wel slagen van dit plan hun medewer king willen geven, kunnen zich aan melden bij de secretaresse, mevrouw H. v. d. Krogt-Dusalt, Schoolstraat 47 of bij de penningmeester, de heer J. Zonneveld, Schoolstraat 32 tel. 2507. HAZERSW0UDE [H.R.] BRAND OP BOVENVERDIEPING. Gistermorgen is op de bovenver dieping van het huis van de heer J. Borst in de Groenendijk brand uit gebroken. Een jongen had 'n kaarsje mee naar boven genomen en dit aan gestoken voor een papieren kerststal. Dat kaarsje is omgevallen terwijl niemand aanwezig was. Hierdoor vatte een bed vlam. De brandweer is niet geroepen, daar het vuur met enkele emmers water gedoofd werd. Sla Uw Slag. Voor de parochie van 't Zwaantje zijn loten verkrijg baar bij Van Bennekom. Eén gulden per stuk. 31 Januari trekking. HAZERSW0UDE Melkvoorziening op de scholen. In onze editie van 18 December jJ. schreven wij reeds, dat in de ge meente Hazerswoude een plaatselijk Schoolmelkcomité is opgericht ten einde in samenwerking met de ver schillende schoolbesturen, school hoofden en de financiële steun van het gemeentebestuur en het Centraal Schoolmelkcomité de kinderen op de scholen 4 x in de week d.w.z. op de volle schooldagen, 1/4 literflesje gepasteuriseerde melk te laten drin ken, waarvoor de ouders niet meer dan 25 cent per liter behoeven bij te dragen. De prijs van 25 cent per liter is laag te noemen vergeleken met de prijs welke, na de laatste prijsverho ging van de melk ,voor een hele fles gepasteuriseerde melk betaald moet worden. Om nu het aantal deelnemers te kunnen bepalen zal het plaatselijk Schoolmelkcomité via de scholen een enquête houden onder de ouders en verzorgers van de schoolgaande kin deren. De schoolhoofden zullen na melijk deze week aan de kinderen een enquête-formulier mee naar naar huis geven, dat de ouders bij deelname van hun kinderen aan de schoolmelkvoorziening dienen in te vullen en te ondertekenen. Het plaatselijk Schoolmelkcomité doet een beroep op de ouders om de 'ijdens een plechtigheid in het Matignon Hotel te Parijs reikt de Franse premier, Pierre Mendès-France, hier het grootkruis van het Legioen van Eer uit aan de Argentijnse .Minister van Buitenlanse Zaken, Jeronimo Remorino. (links). ingevulde formulieren aan hun kin deren vóór Dinsdag 11 Januari a.s. weer mee naar school te geven, waardoor spoedig met de melkvoor ziening een begin kan worden ge maakt. BODEGRAVEN Gemeenteraad. De raad komt bijeen op Vrijdag a.s. te 19.45 uur. Op de agenda staat o.m.: Nationale hulpactie ten bate van vluchtelin gen; aanvraag van de Chr. School in de Meije pm gelden voor leesmate riaal en van de verlichting; tarieven waterleidingbedrijf; reorganisatie van de voor- en nazorg voor geesteszie ken; voorlopige vaststelling van be groting en rekening 1953 en van be groting 1954 van het Woningbedrijf; aanbieding van de rekeningen van het electriciteits-, gas- en waterlei dingbedrijf over het dienstjaar 1953. Vrij douchen. De toeslag die men moest betalen voor het gebruik van eigen badtoestellen bedroeg 6. Er is thans besloten de voorgenomen verhoging niet door te laten gaan. Tevens zal de toeslag voor douche toestellen vervallen. BOSKOOP J. Zwartendijk verlaat Plar.ten- ziektekundige Dienst. Door de minister van Landbouw, is, te reke nen met ingang van 1 Januari 1955 eervol ontslag verleend aan de We tenschappelijk Hoofdambtenaar in vaste dienst bij de Plantenziektekun- dige Dienst, de heer J. Zwartendijk. Het grootste gedeelte van zijn dienst tijd heeft de heer Zwartendijk te Boskoop gewoond, waar hij nu te midden van de bomen en planten zijn welverdiende rust zal gaan ge nieten. Dammen. Voor de competitie van de Goudse Dambond speelde „Boskoop 1" tegen „Damlust 1". In deze sportieve ontmoeting gelukte het de Boskopers niet om de eerst* wedstrijd voor het districts-kam- pioenschap te winnen. Op 12 Januari zal in de Reünie te Gouda de return-match worden gespeeld.. De gespecificeerde uitslag: J. Mesman (Boskoop)A. v. d. Berg (Damlust) 02; A. NederhofM. Zijlstra 02; W. D. van EsC. Mole naar 02; E. J. HoogerbrugN. v. d. Wouden 11; T. A. Ven ernaA. C. van Zeyst 20; A. M. de JongP. Versloot 02; D. van WijkH. J. v. d. Wouden 20; Jac. Schoemaker H. Tenwolde 11; H. van Klaveren A. van Beuzekom 11; E. van Vos kuilenJ. Nieuwehuis 11. Totaal uitslag 812. Maandag a.s. wordt in de zaal van de heer P. v. d. Tooren de jaarlijkse dam-dag gehouden. Uitslagen onderhnge competitie: Groep 2: M. VuykT. van Eek 11; J. v. d. BergC. v. d. Hoorn 20; H. Glazen borgAnt. Trimp 2—0; J. Burggraaf—J. van Tol 2—0; H. Glazenbor**J. v. d. .Berg 20. ZOETERW08IBE Pit-rit. A.s. Vrijdagavond zal in Zoeterwóude verreden worden de Pit-rit, een tocht, waarbij men het, als men doet, wat men moet doen, niet koud zal krijgen. De start is om 19.30 u. in het Don Boscohuis. De deelnemers blijven binnen Zoeter- woude. Voor de fietsers kost de deel name 0.50 en voor de bromfietsers, die mee willen doen is het deelne- mingsgeld op 1.gezet. De brom fietsers krijgen natuurlijk een zwaardere opgaaf dan de fietsers. Alle verdere mededelingen die men tijdens de tocht moet weten, staan op de route kaart. Filmvoorstelling L.T.B. In ver band met de koude wordt de film voorstelling voor de L.T.B. Vrijdag avond niet gehouden in he+ --r-hie- huis, maar in het Don Bos:?huis.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2