J/Sl^idtóCOW/tCl/tlt I ZOU HET LUKKEN Oplaaiende verzetsactie op de Zuid-Molukken Djakarta erkent dat de toestand ernstiger wordt Waar is Stalins dochter? Onze zeegaten en België Terug naar de goede oude tijd Rondom de Katingowordt flink gewerkt Wreszinsky overleden m M DONDERDAG 6 JANUARI 1955 M M W I 3 f J - fLm 46ste JAARGANG No. 13391 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I nh dP Mnluhken? Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Bl)REAÜX: PAPBNüRAGEn 32 fJPJLJ Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 ct. p. mjn. Telefoontjes f 1.50 VRIJE CONCURRENTIE Aardbevingen jagen bewoners schrik aan f^E broodprijskwestie, die tussen de begrotingen door in de Tweede Ka mer is behandeld en in een overwin ning voor het beleid van minister Zijlstra is uitgevallen, heeft eens te meer aangetoond, welke richting de minister van Economische Zaken en met hem dus de regering wenst in te slaan. Kort gezegd: de richting van de vrije concurrentie. Nu ligt deze vrije concurrentie bij de ene bedrijfstak moeilijker dan bij de andere en men moet erkennen, dat deze bij de bakkersbedrijven wel het moeilijkst ligt. Maar of deze vrije concurrentie nu ook in deze bedrijfs tak zulke desastreuze gevolgen zal hebben als daar wordt gevreesd, wa gen wij in deze economische constel latie te betwijfelen. Er zullen zich ongewenste concurrentiegevallen kun nen voordoen, die hun weerslag zul len hebben op andere levenskrachtige bedrijven. Maar dat zullen alleen maar wanhoopsdaden zijn van enkele bedrijven, die het hoofd nauwelijks boven water kunnen houden en er moet een regeling te maken zijn bin nen deze bedrijfstak, waardoor aan deze uitwassen het hoofd kan worden geboden. Bovendien kan dan altijd nog een overheidsingrijpen in de prijsbepa ling, zoals wij dat gezien hebben bij de wasserijen en de haardenindustrie, het ergste voorkomen. TJTET is, zoals minister Zijlstra bij "het verdedigen van zijn 'begroting heeft gezegd, dat er nu eindelijk weer normale toestanden zijn be> reikt, waarin de concurrentie een normaal verschijnsel is. Indien men tot dat punt is geko men,, dat moet men zioh ook kanten tegen kartellering en prijsafspraken, die de calculatie en daarmee de eigen verantwoordelijkheid ondermijnen Laat men deze hun eigen gang gaan, dan zou dat vanzelf weer leiden tot teveel overheidsinvloed, waartegen men gekant moet zijn. Deze. mag im mers alleen maar uitzondering zgn en geen regel. Nu liggen er in dit vlak natuurlijk moeilijkheden, die tot enige bezorgd heid aanleiding geven. Zo is er bij voorbeeld de loonsverhoging 'van 6 pet., die concurrentiebelemmerend kan werden voor sommige bedrij ven, zoals bijvoorbeeld voor bepaalde takken in de bouwindustrie. Het gaat hier echter om onze eco nomische plaatsbepaling, die nog niet geheel is aangepast naar boven, ge tuige de huurverhoging en de melk- subsidie. Een van de vragen, die hieihij direct opkomen, is deze of onze ex port dergelijke loonronden kan ver dragen. Als men deze en andere vragen wil beantwoorden, dan moet men de economische plaatsbepaling van Ne derland confronteren met de proble men van structuur en conjunctuur. Er zijn immers nog andere vragen als: of de laatste loonronde, die een welvaartsloonronde wordt genoemd, schijn of wezen is. Of de structuur politiek niet moet worden herzien. Of zich niet een inflatie aan het ont wikkelen is. Guerilla-sirijd van al meer dan vijf jaren Met het afkondigen van de staat van oorlog voor de Molukken heeft de regering te Djakarta toegegeven, dat er inderdaad iets gaande is op deze eilanden. De maatregel is n.l. het gevolg van de rapporten die de laatste tijd m de Indonesische hoofdstad zijn ontvangen over de activiteit van de Zuid- Molukse guerillastrijdkrachten. ALS men dus op deze vragen ont- woord wil geven, dan moet men uitgaan van de huidige economische plaatsbepaling, dat wil zeggen van de plaats van Nederland in de huidi ge economische wereldconjunctuur. Deze plaats is hoog. Men heeft ge sproken over het „miracle Néerlan- dais", maar als dat wonder eenmaal is geschied, moet men zich niet gaan afvragen hoe dat is geschied, maar wat er nu verder dient te geschie den. En dan is het dit, dat wij, indien wij ons op deze plaats willen hand haven nu zullen moeten komen tot een investering-in-de-diepte. Dat wil zeggen, dat de kwaliteitsinveste ring meer op de voorgrond zal moe ten staan, willen wij ons tegenover het buitenland staande houden. Daartoe moeten er investeringen ko men en snel. De vrije concurrentie, welke zich te dien "aanzien voordoet, kunnen wij wat het binnenland be treft niet meer onderbreken door prijsbeheersing en prijsafspraken sinds ons land dank zij de wijze in dustrialisatie-politiek van minister van den Brink meer dan ooit het ge val is geweest aangewezen is op de industrie. Wij zullen er spoedig rekening mee moeten gaan houden, dat er een in dustriële revolutie op komst is door de komst der plastics, de atoomener gie en het electrisch besturen van industriële organen. Deze ontwikke ling zal zich doorzetten en daarvoor zijn kostbare kapitaalsinvesteringen nodig. En dan is het ook nodig zich daarop vroegtijdig te bezinnen. Men zal zelfs nog verder vooruit moeten zien, want heel deze ontwik keling zal een dusdanige versnelling en vergemakkelijIcing van het pro ductieproces tengevolge hebben,, dat de werkweek belangrijk zal worden ingekrompen, dat er veel meer vrije HET BEGON REEDS VIJF JAAR GELEDEN. De opheffing van de Verenigde Staten van Indonesië en de stichting van de eenheidsstaat Republiek In donesië kort na de souvereiniteits- overdracht lokte reeds dadelijk ver zet uit van de bevolking der Zuid- Molukken, die naar autonomie voor dit gebied streeft. Kort daarop werd de Republiek der Zuid-Molukken uitgeroepen. De regering te Djakar ta stuurde troepen naar de eilanden groepen die het gebied der Zuid- Molukken vormen waarna de strijd groepen van de R.M.S. een verzets strijd begonnen, die nu reeds meer dan vijf jaar duurt. Na de bezetting van Ambon door het Indonesische leger, werd de ren eenheden van dit Zuid-Molukse leger naar Ceram overgebracht. In 1951 en 1952 werden deze verzets groepen gereorganiseerd en tot een leger samengevoegd. Sindsdien voe ren eenheden van dit ZuidMolukse leger een guerillastrijd. Vooral West-, Noord- en Zuid-Ce- ram schijnen de zwaartepunten te zijn. Het is vrij moeilijk zich een te vormen van de stand van zaken, aangezien de Indonesische autoritei ten journalisten uit dit gebied we ren. Tegen de havenplaatsen. Grote aanvallen van de verzets groepen schijnen te zijn gericht te gen de havenplaatsen Piroe, Wahai, Boela en Karaitoe. De vorige maand werd uit Djakarta gemeld, dat troe pen van de Republiek der Zuid-Mo lukken waren geïnfiltreerd op Am- bon. Bij Oereng werd het verzet van de Indonesische militairen gebroken. De bevolking van Latoehayat heeft de kantoren van het Indonesische be stuur verwoest. De Indonesische luchtvaartmaatschappij heeft de vluchten op Ambon gestaakt. Onbevestigde berichten maakten de laatste weken melding van scher mutselingen, waarbij de Indonesi sche strijdkrachten gevoelige ver liezen leden. De waarnemend president der Z.- Molukken mr. dr. Chr. Soumokil is de leider van de verzesbeweging. Mr. Soumokil is hier geen onbeken de; hij is thans 49 jaar oud en de zoon van een Ambonese vader en een Nederlandse moeder. In zijn jeugd ging hij te Oegstgeest op de H.B.S. en later studeerde hij te Leiden rech ten en medicijnen. SOEKARNO NAAR MEKKA. President Soekarno wil dit jaar een bedevaart naar Mekka onderne men.- Hij hoopt op de terugreis een bezoek aan Pakistan te brengen. Premier Mohamed Ali van Pakistan heeft tijdens zijn bezoek aan Indone sië president Soekarno hiertoe uit genodigd. tijd zal komen, wat weer nieuwe pro blemen zal oproepen. Maar vooreerst zal Nederland moe ten zorgen niet achter te raken met de investeringen-in-de-diepte, dat wil zeggen met het opvoeren van de kwaliteit. De hoogconjunctuur, welke West- Europa momenteel te zien geeft, is geen inflatoire conjunctuur, doch een normaal groeiproces, maar de vraag van het buitenland heeft men niet in hand, evenmin als de investe ringsuitgaven voor het binnenland. De overheid kan er alleen het hare toe doen deze investeringen te stimu leren en al weet men dan ook nog niet, hoe de toekomst zich zal ont wikkelen, alleen dan heeft Neder land de kans zich op de internatio nale markt te handhaven. Begint het weer? Oost-Duitsland is een nieuwe cam pagne tegen West-Duitse automobi listen begonnen die naar de Russi sche zóne van Duitsland willen rij den. Aan de grens in de West-Duitse staat Hessen en de Oost-Duitse staat Thüringen heeft de communistische grenspolitie gisteren speciale stem pels op doorreisvergunningen van de politie verlangd. Het zijn de eerste moeilijkheden in het Oost-West verkeer sinds de vo rige lente. Eveneens weigerden de Russen gisteren de overeenkomst voor de binnenscheepvaart tussen het Westen en Berlijn te vernieuwen, zodat een en ander er op zou kun nen wijzen, dat de Russen van zins zijn nieuwe moeilijkheden te schep pen voor West-Berlijn. Volgens een Oostenrijks blad is de enige dochter van wijlen Jozef Sta lin, Svetlana, door de opvolgers van haar vader gedeporteerd uit Moskou. Het blad geeft als bron voor dit bericht een Westerse diplomaat Moskou op, die zijn vacantie in We nen heeft doorgebracht. Volgens deze diplomaat, wiens naam niet bekend is gemaakt, is Svetlana spoedig na de arrestatie van haar broer Vassily Stalin uit Moskou verdwenen. Vassily, een van de volgelingen van Lawrenti Beria, is volgens het zelfde blad in de herfst van 1954 in een dwangarbeiderskamp in Cen traal Azië om het leven gekomen. Voordat Svetlana plotseling i Moskou verdween, heeft zij alles in het werk gesteld om de heersers te bewegen het lot van haar broer te verzachten. De Britse spoorwegen In grote trekken heeft een Hof van Onderzoek, dat was ingesteld om een loongeschil bij de (genationaliseerde) Britse spoorwegen te onderzoeken, de met algemene staking dreigende vakbonden in het gelijk gesteld. Onder leiding van de minister van Arbeid, sir Walter Monckton, zijn thans besprekingen tussen vakbon den en de Britse Transport Commis sie (die de spoorwegen beheert) aan de gang, die morgen zullen worden voortgezet en die hopelijk tot resul taat zullen hebben, dat de voor Zon dagavond aangekondigde staking van. r de 400.000 spoorwegmannen zal wor- zoals "in de Ven Staten en Engeland, den afgelast. Maar omdat er zoveel partijen Inwoners van een der dorpjes op het eilandje Salina, aan de Noordkust van Sicilië, verzamelen zich buiten hun getroffen dorpjes in het open veld. Hoewel meteorologen hen mededeelden dat er geen gevaar meer bestond voor herhalingen van de schokken, waren zij te bevreesd om terug te ke ien, zodat zij nog enige dagen lang op het land bleven. „De Belgische regering diept by- __oo zondere aandacht te schenken aani wachten om van ons te verkrijgen, de Pevolfen. dip dp nitvnprinr van' 1tn-w de gevolgen, die de uitvoering van het Nederlandse deltaplan zal heb ben voor de Westerschelde en de wa teren, die Schelde en Waal verbin den". Aldus wordt gezegd in het ver slag van de Belgische senaatscom missie voor openbare werken. Ook de verhoging van het getijden- peil in de monding van de Schelde en de ontzönding van de kust als gevolg van de sluiting der zee-ar- men, vormt een probleem, dat nauw- Voor-oorlogs kiesstelsel in Frankrijk De Franse ministerraad heeft gis teren besloten bij de Nationale Ver gadering een wetsvoorstel in te die nen dat voorziet in het herstel van het vooroorlogse kiesstelsel. Volgens dit oude systeem bekampten de can- didaten elkaar per district, met één vertegenwoordiger voor iedere partij, keurig bestudeerd moet worden. De ze vraagstukken zullen langdurige en moeilijke theoretische studies en laboratoriumproeven vergen. Reeds nu, aldus het verslag, moe ten wij van de zijde der Nederland se regering een zeker streven ver dat wij de conclusies van de Delta commissie bekrachtigen. Wij behoren echter elke poging in die zin van de hand te wijzen zolang wij de over wegingen en adviezen, zowel van de Belgische als van de Nederlandse deskundigen, niet kennen. Dit deltaplan mag echter niet ver hinderen, dat in 1955 een definiteve oplossing wordt gegeven aan de pro- bleben. die in het verslag Steen- berghóVan Cauwelaert zijn neer gelegd. De vraag of een afzonderlij ke behandeling van het Moerlykka- .naal en de Stop van Ternaaien tot een snellere oplossing zal leiden, is in studie genomen. Deze vraag, zo besluit het verslag, is echter meer van politieke dan van technische aard. Het Panamese schip „Katingo", dat in de woeste storm winden van 22 Detember van het vorige jaar op het strand werd geworpen bij Bergen aan Zee, ligt nóg steeds met een geduld, een zware kolos waardig, op een gelukkig einde van deze, voor een schip vreemdsoortige, onderbre king van de reis te wachten. Men is op het ogenblik dan ook nog al druk aan het werk om het zand, waarin het schip vast ligt, eromheen weg te graven. Men zal alle pogingen in het werk stellen om het schip over enige tijd, wanneer men met het graafwerk ver genoee is gevorderd, bij hoog water los te krijgen B Frankrijk zijn, was een tweede kies- ronde nodig indien er niet een can- didaat was die in de eerste ronde een absolute meerderheid kreeg. In de tweede won de candidaat met de meeste stemmen. Na de oorlog kwam de evenredige 1 vertegenwoordiging, zij het in varia ties. Iedere partij dient een candida- tenlyst in per departement in een groter gebied dus waar verscheidene afgevaardigden worden gekozen. Hun j zetels worden uitgedeeld in verhou ding tot het aantal stemmen dat iedere partij krijgt. Volgend jaar moeten nieuwe na tionale verkiezingen gehpuden wor den. Het is ook mogelijk dat ze dit jaar komen. Het kabinet ging gisteren ook ac- coord met de definitieve plannen van premier Mendès-France voor de be langrijke besprekingen die hij vol gende week zal hebben met de Ita liaanse premier Scelba en de West- duitse bondskanselier Adenauer. Het gesprek met Adenauer zal eind vol gende week in Baden-Baden plaats hebben. De bondskanselier onderbrak gisteren de viering van zijn 79ste verjaardag voor een onderhoud met Jean Soutou, directeur van het kabi net van Mendès-France. Kent u Siegfried Wreszinsky nog? Hij is in Nederland berucht gewor den door zijn oplichtersnraktijken. Dezer dagen is hij in Wiesbaden overleden. Het was op 8 Februari 1951, dat Wreszinsky door het Amsterdams Gerechtshof veroordeeld werd tot vier jaar gevangenisstraf wegens op lichting" op grote schaal. In vele lan den was deze man, die op 10 Novem ber 1893 in Gniezno (Polen) geboren werd, uitgewezen. Hij noemde zich bankier en mil- lionnair en gaf oók voor consul van Argentinië en consul van Amerika te zijn. Wreszinsky woonde eerst in Dan zig waar hij een grote zaak in levens middelen dreef. In 1924 ging hij fail liet en verhuisde hij naar Berlijn, waar hij zich als bankier uitgaf en in kringen van zeer welgestelden verkeerde, millioenen wist te verga ren en weer uit te geven. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). PLAATSELIJK IJZEL. Voor het Noorden van het land: Veel bewolking met kans op eni ge ij zei. Matige tof, zwakke Oos telijke wind. Overwegend lichte vorst. Voor het Zuiden van het land: Veel bewolking met enige ijzel of regen. Aanvankelijk matige Oostelijke wind, later zwakke veranderlijke wind en hier en daar mist. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. 7 Jan. zon op 8.49 en onder 16 47; maan op 15.41 en onder 7.53 uur. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM geheel bew, BRUSSEL zwaarb ew. zwaarbew. onbew. sneeuw zwaarbew. motregen PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME —2 —1 regen 3 onbewolkt 3 nevel 1 regen 9 nevel 6 geheel bew. —9 nevel 4 nevel 1 regen 2 nevel 6 licht bew. 4 zwaar bew. 12 Korreltje Ga niet als een tank over het ge luk van anderen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1