De jaarwisseling bracht met ongelukken en onvoorzichtigheid op vele plaatsen rouw Het leven werd in 1954 vijf procent duurder Pater Loop moet rusten Werk gaat door Lastige tante zette broodmes in zeer brandend briefgeheim Ook de tandartsen in conflict met de ziekenfondsen? MAANDAG 3 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 VUURWERK BLEEK VOLKSVIJAND Verschillende doden Het oudejaar heeft nu niet direct overal in Nederland op even rustige wijze afscheid genomen en het begin van 1955 zette ook hier en daar min of meer dramatisch in. Naast een opvallende reeks ver keersongevallen, en enkele vecht partijen, heeft vooral het vuurwerk bewezen, dat het feitelijk een te ge vaarlijk speelgoed is. Vrij ernstige ongelukken zijn voor gevallen en zoals dikwijls met der gelijke pretmakerij, waren het vaak buitenstaanders, die het kind van de rekening werden Doesburg vertegenwoordigt in deze reeks een tragisch hoogtepunt Voor dat het nieuwe jaar 4 uur oud was, hadden chirurgen in het St Elisabeth ziekenhuis aldaar 6 operaties moeten verrichten waarbij één of meerdere vingers geamputeerd moesten wor den en 5 oogoperaties Drie Rotterdamse jongens verloren eveneens één of meerdere vingers, toen zij zgn donderbussen afstaken en in Den Haag liep een 13-jarige jongen tijdens een dergelijke bezig heid zodanige hoofdwonden op, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Gevecht met politie... In andere Nederlandse plaatsen was de lieve jeugd reeds vóór de pret begon, overtuigd, dat de politie deze niet lijdelijk zou laten passeren en teneinde een politioneel optreden te vertragen, werden lantaarns tevo ren vernield en werd de politie van uit donkere straten bedreigd met brandende benzine. Vooral in Loos duinen en Brunnepe bij Kampen moest de politie zeer krachtdadig op treden om de toestand meester te worden of te blijven. en brandweer. De Haagse brandweer moest op verschillende plaatsen brandjes blus sen, die waren ontstaan door het wegschieten van rotjes en ander vuurwerk en naast de brandweer had ook het extra detachement politie mannen geen gelegenheid om zich in Den Haag te vervelen. Door drank misbruik ontbrandden op verschil lende plaatsen vechtpartijen, die voor zover thans bekend alleen in de Fagelstraat een ernstige afloop had; daar werd een man met een mes ernstig in de rug gewond. De Amsterdamse brandweer wacht te een speciale verrassing; ook zij moest doorlopend uitrukken om vuurwerkbrandjes te bestrijden, maar bij een brand in de Ribesstraat werd zij door de enthousiaste buurt met stenen ontvangen, daar men vond, dat de brand niet geblust mocht wor den. Een van de brandweermannen werd gewond aan het been en weder om moest de politie in allerijl te hulp snellen om de brandweer te assi steren. Rumoerig Zuiden. Ook rond Den Bosch verliep alles niet, zoals men dit elkaar aan het begin van het jaar pleegt toe te wensen. In de vroege ochtend van oude jaarsdag kwam op de weg Nistelro- de-Heesch bij Oss een vrachtwagen, waarop een 10-tal arbeiders naar een werkobject te Nistelrode werd ver voerd, in botsing met een veetrans portauto. De vrachtwagen met arbei ders sloeg om. De chauffeur van de auto, de 31-jarige M. van Erp, uit Rosmalen, gehuwd en vader van twee kinderen en de 39-jarige arbei ders A. Hij mans uit Geffen, gehuwd en vader van zes kinderen, kwamen hierbij om het leven. De overige in- Jdie een bewoner van de Accaciastraat zittenden liepen voor het merendeel te Zaandam in de loop van Nieuw- lichte verwondingen op. jaarsdag deed. En 1955 was nog geen half uur oud, In een droogliggende sloot zag hij toen de 20-jarige A. van Eenbergen de kruin van een mensenhoofd boven uit Uden op de weg Boekei—Gemert de uitsteken. Hij haalde snel door een personenauto werd aange reden en gedood. Dit ongeval had nog een merkwaardig staartje, want de bestuurder reed door en alhoewel hy naderhand geïdentificeerd kon worden als een inwoner uit Mierlo- Hout kon de politie hem nog geen verhoor afnemen, want de man is voortvluchtig. Later werd bekend gemaakt, dat de man tevens gezocht wordt voor een reeks van inbraken. Met deze soort van misdaad was de politie van deze streek reeds eer der op de avond geconfronteerd, want terwijl de pastoor van Volkel het sluitingslof van 1954 hield, werd in de pastorie ingebroken en een be drag van 5.000,ontvreemd. De politie van Volkel kreeg later op de avond nog meer werk, want tijdens een café-ruzie werd een vech tersbaas zeer ernstig met een mes gewond. Vader ontvoerde dochtertje. De politie van Uden moest op Nieuwjaarsdag een speurtocht onder nemen naar een 9-jarig meisje, dat ontvoerd was. Het bleek, dat haar vader, die uit de ouderlijke macht ontzet was, het kind meegenomen had naar Nijme gen. Dat deze ontzetting geen over bodige maatregel was, bleek tijdens het onderzoek, toen het kind tezamen met de vader in een Nijmeegs café teruggevonden werd. Bijzonder tragisch was de vondst, hulp en enige omwonenden trokken met veel moeite een levenloos lichaam uit de modder. Nadat dit was gerei nigd bleek het de stoffelijke resten te zijn van de twintigjarige W. Spits. Kort na de jaarwisseling was hij op de fiets gestapt voor het brengen van een Nieuwjaarsbezoek. Door nog niet opgehelderde oorzaak is hij in een buurt terechtgekomen, die in het geheel niet op zijn weg kan hebben gelegen en door de duisternis mis leid de modderpoel ingestapt. Deze tragische balans aan het be gin van een nieuw jaar moet geslo ten worden met drie verkeersonge vallen. Op nieuwjaarsmiddag overleed in een Baarns ziekenhuis een 35-jarige inwoner van Soest, die op Oude jaarsavond tijdens een autobotsing te Baarn levensgevaarlijk gewond werd. Een 15-jarig Amsterdams meisje maakte op Oudejaarsdag in de De Clercqstraat te Amsterdam een lichte zwenking met haar fiets, waardoor onder een der stadsbussen ge raakte en op slag werd gedood. De 57-jarige heer Van der Akker uit Amsterdam stapte op Oudejaars avond te vroeg uit een nog rijdende trein op het station Weesp. Zijn vrouw poogde hem nog van deze on bezonnen daad te weerhouden, doch slaagde er niet in. De man viel tus sen de trein en het perron en werd op slag gedood. Het nieuwe jaar moge voor velen als waarschuwing begonnen zijn. ouwttmen uxaidt ttedteigd dom de <zee Dat de mededeling, dat de 35 M. hoge vuurtoren aan het Eierlandse Gat op Texel door de zee ernstig met ondergang wordt bedreigd, niet zomaar loos alarm is, toont deze recente foto van de situatie ter plaatse wel heel duidelijk aan. De toren staat nu nog maar 50 meter van het strand en wanneer een volgende felle storm een even groot stuk van de duinen slaat als de storm welke een week geleden onze kusten striemde, gaat het er op Texel zeer bedenkelijk uitzien....! In 1935 scheidden honderden meters zandgrond de toren van het strand, Drie jaar geleden was er nog een afstand van 125 meter en nu tijdens de laatste stormen opnieuw 37 meter Texel in zee verdween is de toestand een beetje angstig gewordenDe situatie is reeds door deskundigen onder de loupe genomen en men is van oordeel, dat een dijk van Texel naar Vlieland vermoedelijk uitkomst zou brengen. Hoe het ook zij, er dient met spoed iets gedaan te worden, wil men de toren behouden. Het Statistisch Bureau van de ge meente Amsterdam geeft elk kwar taal een overzicht van de kosten van (het gezinsverbruik vergeleken met 1946-1947 en op basis van het prijspeil 1936-1939. Voor dit onder zoek verstrekken 76 gezinnen van handarbeiders, gemiddeld bestaande uit vier personen, de gegevens. Uitgaande van een basiscijfer voor 1938 is gelijk 100 bedroegen de totale kosten van het levensonderhoud in December 1952 220,6 op welk niveau het indexcijfer met kleine schomme lingen bleef staan tot December 1953. In het eerste kwartaal van dit jaar kwam er een sprong naar boven tot 230,6 en deze tendenz zette zich ver moedelijk als gevolg van het koude voorjaar door in het tv/eede kwar taal tot 242.6, zodat in Juli jl. de kos ten van het levensonderhoud sinds 1 Jauari 1954 met ruim 10 procent stegen. Gedurende de zomer weer een daling in tot 230.i tember jl. hetgeen neerkomt op een vermindering met bijna 5 procent zo dat toen het niveau van Maart j.l. weer bereikt werd. Latere cijfers zijn nog niet bekend zodat de invloed van de jongste loonronde op het prijs niveau nog niet kan worden nage gaan. Op advies van een internist zal pater W. Loop de inspirerende leider van de Bond Zonder Naam enkele maanden absolute rust moeten hou den. Pater Loop denkt deze rust periode in een van Nederlands zui delijke provincies door te brengen. In plaats van pater Loop zal pater Godfried Tesser naast de Licht bakens ook de andere bezigheden van pater Loop tijdelijk waarnemen. Pater Loop hoopt in Maart weer zijn werkzaamheden te kunnen her vatten. Kwam bewusteloos naar boven Autobenzine wordt 0,2 cent duurder De prijs van de autobenzine wordt met ingang van morgen, Dinsdag, met 0,2 cent per liter verhoogd. Gas- olie wordt 10 cent per 100 liter duur der en tractorpetroleum eveneens 10 cent per 100 liter. De prijs van lichtpetroleum wordt daarentegen verlaagd met 1/4 cent per liter. „U bent wat men noemt een las tige tante", zei de Amsterdamse po litierechter Vrijdagmorgen, van het strafblad met zes veroordelingen we- - gens belediging opkijkend naar de 65-jarige dame, die voor hem was verschenen, omdat zij zich zou heb ben schuldig gemaakt aan bedreiging met zware mishandeling. De wat ge bogen in het zwart geklede vrouw hoorde deze opmerking met een schouderophalen aan en keek de zit tende magistraat onbezwaard in de ogen. „Ik steek er vooraan in, zodat het er van achteren uitkomt", zou ze dreigend met een broodmes hebben gezegd tegen medebewoners van een huis aan de Stromarkt, zo verklaarde een als getuige gehoorde mevrouw en haar echtgenote bevestigde dit en deelde mee, dat er ruzie was ont staan over een brievenbus, waarop verdachte een slot had bevestigd en dat niet wilde verwijderen ondanks herhaalde aanmaning. Dwars door het lijf. Treffing werd plots herroepen Na het artsenconflict, dat enige tijd geleden veler prestige weinig goed deed, staat thans ook een con flict-situatie tussen tandartsen en ziekenfondsen op de agenda. De be slissing over een eventuele strijd zal op een bespreking tussen de cen trale ziekenfondscommissie der maat schappij tot bevordering van tand heelkunde en vertegenwoordigers van de ziekenfondsorganisatie op 6 Januari vallen. Oorzaak van dit dreigende conflict is het feit dat de ziekenfondsën plot seling de reeds gedane toezegging tot herziening van de honoraria der tandartsen hebben herroepen. Vreemde houding. In September van het vorig jaar nam de maatschappij op een alge mene vergadering reeds de motie aan de bestaande contracten met de zie kenfondsen tegen 1 Jan. '55 op te zeggen. Dit geschiedde. De sedert dien gevoerde onderhandelingen zijn op een fiasco uitgelopen en de par tijen konden niet tot elkaar komen. Een etmaal voordat de artsen zich in de algemene vergaderin gvan 17 en 18 December zouden uitspreken over deze kwestie, deden de zieken fondsen plotseling vorstellen betref fende de honorering, waarop de ver gadering besloot in te gaan. Deze voorstellen zijn nu echter voor een De hoofdbewoners bracht op de plaats een nieuwe bus aan, doch dit was niet naar de zin van verdachte. Ze wilde op haar beurt de nieuwe bus verwijderen, doch dat zinde de hoofdbewoners niet, die het haar wilde beletten. „Een ieder die me belet de brievenbus er af te halen steek ik dwars door zijn lijf", zou ze, y VPmWaSferS in «i önwÏÏii'e ^kr"d°dOTr"he"t "achter hebben geroepen, zwaaiend met heti 1 wee VCTpieeyüterain i,i„a.„ belangrijk deel door de ziekenfond sen herroepen, waardoor de gehele zaak weer op losse schroeven is kó men te staan. Qp 6 Januari zullen nog verdere besprekingen worden gevoerd, doch van de zijde van de tandartsen ver wacht men hiervan weinig resultaat. VLUCHTINGENACTIE ƒ2.726.000 ONTVANGEN. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 kan het jaar afsluiten met een totale opbrengst .van f 2.726.00. De laatste dager, is f 73.000 binnengekomen. H. JURGENS PLOTSELING De in Nederland geboren directeur van de Unilever Maatschappij in Bel gië en de Belgische Congo, Henry Jur- gens is op Nieuwjaarsdag in Brus sel op 49-jarige leeftijd tengevolge van een hartaanval overleden. Hij overleed tijdens een bioscoopbezoek. Zijn beide zoons ontdekten aan het einde van de voorstelling dat him va der dood was. Henry Jurgens was een achterklein zoon van Anton Jurgens, die de Uniliever heeft gesticht. Dierenmishandeling in Hoger Beroep Hij wilde emigreren Enige tijd geleden verschenen voor Amsterdamse rechter een va der en zoon, die beschuldigd werden Qen.-Majom Sieenmeestei ueitaai de ac ieoe dienst Generaal Majoor J. F. M. Steenmetser, Inspecteur der Artillerie, aan wïen op zijn verzoek eervol ontslag is verleend uit dc militaire dienst, heeft Vrijdagmorgen afscheid genomen van het personeel der Inspectie in het gebouw aan de Starlhouderslaan te Den Haag. Luit. Kol. F. G. van DLzhuijzen biedt namens het personeel een massief zilveren pennebak aan. Rechts Generaal- Majoor Steenmetser. broodmes. Een als getuige a décharge gehoor de kennis van verdachte deed een onduidelijk verhaal over een ont zette arm van verdachte tenge volge van optreden door de hoofdbe woner. „Zij kwam bewusteloos bij me boven en toen ze bijkwam na 10 minuten, zei ze dat ze sinds drie da gen haar arm niet meer had kun nen oplichten", zo zei deze getuige. Oprechte verbazing. „En het voorval was nog maar en kele minuten daarvoor gebeurd" riep de politierechter verbaasd i|it. „Ik bedoel dat ze drie dagen haar arm niet meer heeft kunnen opste ken nadat de bewoner haar had beetgepakt", verduidelijkte de ge tuige a décharge. „Ik acht bewezen, dat verdachte met het mes heeft gedreigd ondanks haar ontkenning" zei de officier en hij vroeg 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar als mede 40 gulden boete. Handen vol. baakamer bedwelmd Naar eerst thans bekend is gewor den zijn op 20 December in een Utrechtse inrichting voor geestelijk gestoorden twee verpleegsters tijdens het baden van patiënten onwel ge worden. De oudste herstelde zich spoedig en kon reeds de volgende dag v/eer normaal dienst doen, maar de achttienjarige mej. S. uit Utrecht had het bewustzijn verloren en moest naar een ziekenhuis worden overge bracht, waar zij thans nog wordt ver pleegd. Vermoedelijk is haar toestand het gevolg van koolmonoxydevergiftiging. Bij de patiënten, die minder lang in de badkamer hadden vertoefd, werden geen verschijnselen van vergiftiging waargenomen. Fen onderzoek is gaande naar de vraag of ihet ongeval al dan niet aan een defect van de gasgeyser moet worden toegeschreven. De genees heer, die het meisje behandelt, acht vooral de laatse da^en haar gene zingskansen aanzienlijk verbeterd. een rijdende tractor vast te binden zo mishandeld te hebben, dat het af gemaakt moest worden. Gisteren versoheen de zoon in ho ger beroep tegen een veroordeling tot 14 dagen. De zoon vertelde, dat hij wilde emigreren en da een veroor deling dit onmogelijk zou maken. Het gerechtshof overwegende, dat de zoon in de gehele affaire de twee de viool had gespeeld en dat het ini tiatief van de vader was uitgegaan, eiste ten slotte tegen de zoon 100, boete, subs. 20 dagen. De raadsman achtte de zoon hele maal niet schuldig en wees op de overheersende invloed, die de vader in het gezin uitoefent. Hm vroeg vrij spraak voor de zoon; het hof zal over 14 dagen uitspraak doen. De raadsvrouwe betoogde dat ver dachte haar handen vol met ge bruiksvoorwerpen heeft gehad tij dens het gebeurde ,doch daar was geen broodmes bij. Ze vroeg een lichtei'e straf. De politierechter vonniste naar hij zei omdat mevrouw „van Drees trekt, die zijn goede geld niet graag geeft,. voor het betalen van boften", vijf het ni zmvel ë0*^eurmgs- en re- gulden boete en 14 dagen voorwaar-gistratiebewys van het motorrijtuig, delijk met een proeftijd van drie bewijs van regelmatige invoer, MOTORKENTEKENBEWIJS OOK RELAAS VAN WEGING. Het kentekenbewijs voor motorrij tuigen bezit momenteel twee functies, jaar. KELLNER MET ZEGELACTIE DE WERELD ROND. De kellner Jan Kuyper te Utrecht, die reisbonnen verzamelt om patiën ten aan gratis reizen naar Davos te helpen, is thans „de wereld rond". Hij sloot het oudejaar namelijk af met een stand van 45.500 kilometer of te wel 45 enkele reizen. Op Eerste Kerstdag had hij „nog maar kilometer. het vroegere nationaliteitsbewijs dus. De A.N.W.B. deelt thans mede, dat na 1 Januari a.s. af te geven kente kenbewijzen zullen namelijk ook dienst kunnen doen als relaas van weging ten behoeve van de motorrij tuigenbelasting, indien het ledigge- wicht van de wagen onder toezicht van de Dienst der Belastingen op de daartoe voorgeschreven wijze is vast gesteld. Deze regeling geldt niet voor mo torrijwielen en drevrslige motorrij- 30.000 j tuigen met een ledig gtewichl tot 400 kg. Stopwatch had last van de kou Protest tot gevolg Terwijl de spelers van de eer ste klasse voetbalwedstrijd Sit- tardiaWillem II zich aan de moeilijkheden de ontmoeting werd tijdens een sneeuwbui ge speeld uitstekend aanpasten, bleek, dat de stopwatch van scheidsrechter Formanoy uit IJmuiden niet kon wennen aan de kou. Daardoor werd er gedu rende de eerste helf van de wed strijd 7 minuten te lang gespeeld. De stopwatch was namelijk stil blijven staan. In de 47e minuut van de eerste helft scoorde de Willem Il-speler Bekx het twee de doelpunt voor zijn ploeg. Sit- tardia heeft protest aangetekend tegen dit doelpunt. De tweede helft verliep volkomen normaal. Er werd precies 45 min. ge speeld. De uitslag is voorlopig 43 voor Willem n, onder pro test van Sittardia.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8