HET GEHEIM VHM DE CSRCUSBARON Knut Johannessen de coming- man in Noorwegen MAANDAG 3 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA A Maar Roal Aas werd winnaar bij de wedstrijden in Oslo In het Bisletstadion te Oslo zijn inter nationale wedstrijden in het hardrijden gehouden, waarbij de beide Finnen Toivo Salonen en Kouko Saaioma een uitstekende 500 meter reden. Salonen won deze afstand in 44.8 sec., terwijl zijn landgenoot de tweede plaats bezette met 45 seconden. Roald Aas, die op de 500 meter met de 10e plaats genoegen moest nemen, was op de 5000 meter de snelste, met 8 min. 35.8 sec. bleef hij ruim anderhalve seconde beneden de tijd van nummer twee, Knut Johannes sen en bijna 7 seconden beneden num mer 3, Thorsten Seiersten. Hij had in het klassement na de eerste dag de lei ding. Ongeveer 6500 toeschouwers woon den deze traditionele Nieuwjaarwed strijd bij. De temperatuur wa6 ongeveer 0 graden. Ook op de tweede dag bewees Roald Aas zijn goede vorm. Hij won de 1500 meter in 2 min. 20.4 sec., de tussentijden bedroegen 29 sec., over de eerste 300 m. en 35 sec. en 40.4 sec. over de drie ron den, terwijl hij op de 10.000 meter slechts 0.2 seconden boven zijn persoon lijk record bleef. Zijn tijd op deze af stand bedroeg 17 minuten 34 seconden, hetgeen hem een tweede plaats bezorgde achter zijn jonge landgenoot Knut Jo hannessen. Met twee overwinningen, op de 1500 en 5000 meter en een tweede plaats op de 10.000 meter veroverde bij de eerste prijs in het eindklassement, waarin hij met bijna 2 punten verschil voor stond op Knut Johannessen. Deze laatste wordt in Noorwegen terecht als de coming man beschouwd. Hij bracht zijn persoonlijke records in het vorig seizoen op 45.4 sec. over de 500 meter, 2.17.9 over de 1500, 8.21.8 over de 5000 en 17.35.8 over de 10.000 meter en als enige man die, in deze wedstrijden zijn persoonlijke prestatie wist te verbete ren, drukte hij zijn tijd op de 10 km. met 3J^ seconde naar beneden, zodat dit record voor hem thans 17 min. 32.2 sec. bedraagt. Zijn tussentijd over de halve afstand (5000 m.) bedroeg evenals van Roald Aas 8 min. 48 sec. Met het oog op de aanstaande inter landwedstrijden tegen Zweden en Ne- „GELE TULPEN'' TE STALINGRAD De tweede ijshockey-wedstrijd, welke door de „Gele Tulpen" een combinatie van HHYC- en IJsvogel-spelers, in Po len werd gespeeld, was te Stalingrad te gen een team van Silezië. De uitslag werd 55, de tussenstanden waren 11, 1—4, 3—0. In tegenstelling tot de wedstrijd op 28 December te Warschau, waar in stro mende regen tegen het nationale Poolse team werd gespeeld, waren de weersom standigheden te Stalingrad (het vroegere Katowice) veel gunstiger, hoewel het de gehele dag had gesneeuwd. Meer dan 10.Q00 toeschouwers woon den de ontmoeting tussen de Gele Tul pen en een ploeg van het district Sile zië bij. Na 'n felle eerste periode, waar in Zukiwski een fraai doelpunt voor de Gele Tulpen maakte (11), kenmerkte de tweede speeltijd zich nog door vinni ger spel, waarbij enkele Poolse spelers naar het strafbankje moesten worden De gemoederen waren nogal verhit, toen een doelpunt van de gastheren we gens scoring in het doelvlak, werd afge keurd. Door prachtig spel van de gehele ploeg wisten de gasten vier doelpunten in de tweede spelperiode te scoren te gen Polen 1. Eén doelpunt van Schwencke werd geannuleerd. Met een achterstand van 52 als totaalscore wisten de Polen in de laatste speeltijd de stand eerst op 54 te brengen, dank zij enthousiast spel en luide aanmoedigingen van het publiek. De druk op het doel van Van der Molen werd zeer zwaar en 20 se conden voor het einde scoorde de Sile- zische ploeg de gelijkmaker. De ploeg van de Gele Tulpen is per trein naar Warschau teruggekeerd en vandaar werd de reis per vliegtuig via Praag voortgezet. Op deze tournee werden 4 wedstrijden gespeeld, waarvan er twee zijn gewon nen, 1 ontmoeting eindigde in een gelijk spel en 1 wedstrijd ging verloren. De doelcijfers, 2521 waren in het voordeel van de Gele Tulpen. OM DE WEST EUROPA CUP In het kader van de competitie om de West Europa cup is te Keulen voor 1.000 toeschouwers een ijshockeywedstrijd ge speeld tussen Keulen en Luik. In de ploeg van Luik waren de Amsterdam mers Feenstra en Smit opgesteld. De ontmoeting eindigde in een gelijk spel: 4—4, (1—2, 1—1, 2—1). Na deze ontmoeting luidt de stand: HHYC 7 7 0 0 14 72—24 Düsseldorf 2 2 0 0 4 17—7 Berlijn 4 2 0 2 4 23—24 Bad Nauheim 2 10 1 2 166 Luik 2 0 11 1 7—12 Keulen 5 0 14 1 12—42 Antwerpen 4 0 0 4 0 2052 derland, welke over 14 dagen werden gehouden, heeft men door deze wed strijden een inzicht gekregen in ie krachtsverhoudingen van de Noorse rij ders. Bovendien zal binnenkort nog een wedstrijd worden georganiseerd in Drontheim, waaraan ook Hjalmar An dersen en Sverre Haugli deelnemen. De wedstrijden werden op deze tweede dag gereden bij helder weer, de baro meter steeg in het middagzonnetje tot enkele graden boven nul, zodat het ijs vooral in het begin van de middag vrij traag was. SCHAKEN In het afgelopen jaar zijn in de zeven door de internationale Schaakfederatie vastgestelde zones tournooien gehouden, waaruit zich reeds vele spelers geplaatst hebben voor het interzone-tournool 1955, dat in September te Göteborg in Zweden zal worden georganiseerd. Bij hen zul len zich nog een Canadees voegen en vier Russen, wier namen eerst begin Maart bekend zullen zijn. Van de 24 deelnemers aan het interzone-tournooi worden de nummers 1 t/m 6 van het eindklassement, samen met de Rus Smyslov, geplaatst in het candidaten- tournooi 1956. En de winnaar van dit laatste tournooi krijgt het recht de we reldkampioen Botwinnik uit te dagen. Uit de zonetournooien hebben zich de volgende spelers geplaatst: le zone, West Europa. Unzicker (Did), Donner (Ned.), Rabar (Z. Slavië) en Fuderer (Z. Slavië). 2e zone, Rusland. Het voortournooi wordt in Februari en Maart in 't raam van het Russische kampioenschap ge houden. Bronstein en Keres zijn gerech tigd in het interzone tournooi uit te ko men, maar Rusland heeft nog recht op vier andere plaatsen. 3e zone, Oost Europa. Pachman (Tsi. SI.), Szabo (Hong.), Sliwa (Polen», Stahlberg (Zweden) en Filip (Tsj. Sl.\ 4e zone, Amerika. Reshevsky, Bisguier en Evansallen V.S.). 5e zone, Canada. De Canadese Schaak bond is bevoegd één speler aan te wij zen. Vermoedelijk zal dit Yanofsky of Vaitonis zijn. 6e zone, Midden Amerika. Opgegeven is Antonio Medina (Venezuela), maar Columbia maakt aanspraak op 'n plaats voor Cuellar. 7e zone, Zuid Amerika. Panno, Naj- dorf, Pilnik of Guimard (allen Argen tinië). HET TOURNOOI TE HASTINGS Vrijdag zijn te Hastings de partijen gespeeld van de derde rondo. De uitsla gen waren: Fuderer (Zuid Slavië)—Un zicker (Did) Y-,Y) (19 zetten); Keres (Rusland)Alexander (G.B.) 1—0 (22 zetten); Donner (Ned.)—Smyslov (Rus land) YiVr <35 zetten); Szabo (Hon garije)Fairhurst (Engeland) 10 na 46 zetten; Pachmann (Tsjechoslovakije) remise met Philips (Engeland) na 47 zet ten. Vierde ronde; Wolfgang Unzicker Hein Donner 1—0; AlexanderFuderer remise na 26 zetten. Gedurende de 4 uur, welke de partij uit de tweede ronde tussen Keres (Rusl.j en Unzicker (West Duitsland) heeft ge duurd, heeft men een speld kunnen ho ren vallen. Gespannen en vol aandacht volgden de toeschouwers dit duel, dat werd afgebroken in een gelijke stand voor de beide spelers. De partij was uit gesteld in verband met ziekte van de Rus. Voordat de spelers aan het bord waren gaan zitten, had Keres zich aan een medisch onderzoek onderworpen. Na de ontmoeting is hij voor een korte rust naar het hotel gegaan, want later moest hij voor de tweede maal op deze avond aantreden, dit maal tegen zijn landge noot Smyslov. Deze partij eindigde snel in remise. HET CLUBTOURNOOI TE SALZBURG Vrijdag zijn de hangpartijen van de zesde ronde uitgespeeld. De uitslagen waren: Salzburg—Ant werpen 0—4; Hietzing (Wenen)—Zürich 3—1; PartizanDD, Den Haag 40, Ka- raklajic (Partizan) won zijn afgebroken partij tegen Jacobson (DD). De uitslagen van de zevende en laatste ronde luiden: ZürichLuxemburg 20 (2 afgebr. partijen); AntwerpenHiet zing 01 (3 afgebr. partijen); Tarrasa Partizan 1—2 (1 afgebr. partij); DD— Salzburg 00 (4 afgebr. partijen). De afgebroken partijen uit de zevende en laatste ronde werden inmiddels uit gespeeld. De resultaten waren: Zürich Luxemburg 4—0; Tarrasa—Partizan 1—3 Antwerpen—Hietzing 2—2; DD (Den Haag)—Salzburg 2—2: Van Donk won de partij van dr. Flier, Roose verloor van Rabitsch, Wijnans verloor van Travnitz- ky en Fick versloeg Woell. Winnaar van het tournooi werd Par tizan (Belgrado) met 22Y punt, Tarrasa (Spanje) en Hietzing (Wenen) bezetten de tweede en derde plaats met elk 18Yj. punten, daarna volgen Antwerpen met 15 punten, Zürich met 13 punten, DD (Den Haag) met 12Y-> punt, Salzburg met 11 punten en Luxemburg met 1 punt R.K. MIXED HOCKEY-CLUB „SISEO* Slseo IDSHC (Heren) 50 Op een keihard veld wist Siseo haar over winningenreeks voort te zetten door met vijf nul van de Delftse Studenten te winnen. De wedstrijd zelf was iets te rommelig, maar dit lag uiteraard aan 't harde veld, waardoor men de bal niet goed onder controle kon krijgen. Direct na het begin was Siseo in de aanval en na wat verkennen was het 10 en na enige minuten 20 voor Siseo. De rust ging in met deze 20 voor sprong. Na de rust was hetzelfde spel- beeld te zien, een aanvallend Siseo en een verdedigend DSHC wat ook de uit slag weergaf met de 50 overwinning voor Slseo. Hierdoor heeft Siseo nog een punt nodig uit drie wedstrijden om kampioen te worden. Het tweede elftal van de heren speelde tegen Spirit III en hield de stand dub bel blank. KORFBAL UITSLAGEN KON. NED. KORFBALBOND N.H. le klasse: LutoBlauw Wit 43, ArchipelRoda 72, RohdaWester kwartier 54. Z.H. le klasse: Gymnasiasten—HSV 0—4, Blauw Wit—HKV 4—7, Deetos— Ons Eibernest 62. Tweede klasse: ReadyOlympiaan 44; FluksRozenburg 73; ALO—Ve- lox 1—4; Actief—Zuiderkwartier 53. Tweede klasse B: DKCQuick 212; AlgemeneRegenboog 62; OSCR— Trekvogels af g.UnicumDie Haghe 0—4. VOLLEYBAL Op 4 Februari zullen in de Dierentuin te Den Haag internationale volleybal wedstrijden worden gehouden tussen de dames- en heren-teams van Nederland en Frankrijk. Voorafgaande aan deze ontmoetingen zullen de junioren ploegen van RVC en DEC de strijd met elkaar aanbinden. De organisatie van de wereldkam pioenschappen volleybal in 1956 is in handen gegeven van Frankrijk. De voor wedstrijden zullen waarschijnlijk in ver schillende Franse steden worden ge speeld, terwijl de finale te Parijs zal plaats vinden. TAFELTENNIS Op 23 Januari wordt te Deventer een internationaal tafeltennistournooi gehou den. Bij de dames zullen o.a. Mary De- tournay, Ghislaine Roland (beiden Bel gen), de Nederlandse speelsters Coby en Noortje van Megen, Corrie Schuijt, Janette Henkelmans en Mary Piederiet deelnemen, terwijl bij de heren reeds inschreven George Roland, Pierre De- kemper 'beiden België), Cor du Buy. Pelser. Van Zoelen, Onnes, Coumans. Hogendoorn, Wehl, Stoop en Van der Spek (allen Nederland). Aangezien de inschrijving nog niet is gesloten wor den nog deelneemsters en deelnemers uit Duitsland verwacht Treffers A.s. Zaterdag aanvang 4 uur wordt in de Pancratiuszaal te Roe- lofarendsveen de jaarlijkse dorpen-ste- denwedstrijd gespeeld R.VeenDen Haag, om de Treffers-supportersbeker. Wegens het niet beschikbaar hebben van de zaal deze week geen trainen. Alleen Zaterdag van 24 uur voor de adspi- ranten. De droog- en conditietraining, welke onder leiding van dr A. J. G. Cariier aan enkele dames en heren van de Neder landse Skivereniging gedurende een tien tal weken op CIOS is gegeven als voor bereiding voor het aanstaand wedstrijd seizoen heeft bevredigende resultaten afgeworpen. Of deze intensieve voorbe reiding ook zal doorwerken op betere re sultaten in de wedstrijdsport zal het aan staand seizoen moeten uitwijzen. Op 13 en 14 Januari wordt te Val d'Isère de Lage Landenwedstrijd gehou den. waaraan behalve Nederland, Enge land, Denemarken en België zullen deelnemen, met laatstgenoemd land als gastheer. De Inschrijvingen zijn vrij, maar de twee best geplaatste heren in de afdaling en de slalom en de twee best geplaatste dames in deze nummers zullen doorslaggevend zijn voor het lan- denklassement. Van Nederlandse zijde zullen in deze i lage landenwedstrijd uitkomen Arend Hubrecht (chef d'équipe), Peter Pappen- heim, Dick Pappenheim, Boy Plieger, Gerard Lifman, Just Sark en P. Kieviet de Jonge, terwijl bij de dames Anne Marie van Drossart van Dusseldorp, Pe tra en Brita Heering voor de landen wedstrijd in aanmerking komen. Ger Mosier is door studieredenen verhin derd aan de Lage landenwedstrijd en aan de Nederlandse kampioenschappen, wel ke op 15 Januari eveneens te Val d'Isère op het programma staan, deel te nemen. Behalve de afdaling en de slalom wordt ook 'n lange afstandswedstrijd over 5 km tijdens de kampioenschappen gelopen. Indien de wedstrijdresultaten in het aanstaand seizoen er staan nog enke le internationale wedstrijden op het pro gramma met de mogelij kheid, dat land genoten hiervoor zullen inschrijven van internationaal gezichtspunt gezien, redelijk zijn, dan zal de Nederlandse Ski vereniging zich met het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité in verbinding stellen om de mogelijkheid na te gaan of Nederland ook op skige bied zal kunnen worden vertegenwoor digd bij de Olympische winterspelen, welke in 1956 te Cortina d'Ampezzo wor den gehouden. De Finse skispringers behaalden een fraaie zege in de internationale wedstrijd op de grote Olympia-schans te Gar- mischPartenkirchen. Auli Kallakorpi. die dezer dagen de eerste springwed- strijd op de schans van Oberstdorf had gewonnen, werd wederom eerste met twee sprongen van 82 meter elk en een puntenaantal van 228. Tweede werd Eini Kir jonen met sprongen van 80 en 77,5 meter en een punten aantal van 220,5. Hemmo Silvennoinen bezette de derde plaats met sprongen van 79 en 76,5 me ter en 218,5 punt. Tienduizend toeschou wers woonden dit springnummer bij. De lucht was bewolkt en enkele zware sneeuwbuien hinderden de springers. In totaal namen 27 springers van vijf ver schillende landen deel. De Noor Torb- joern Ruste kwam bij een sprong van 77 meter ten val, Sepp Hohenleitner viel eveneens, toen hij 78 meter ver kwam en verder sprong de Fin Kirjoneri niet regelmatig bij een sprong van 80 meter. De Zweed Toivo Lauren verloor zijn rechter ski tijdehs de laatste sprong. Hij maakte een ernstige val, maar wonder boven wonder liep hij daarbij geen ver wondingen op. BILJARTEN NED. KAMPIOENSCHAP EERSTE KLASSE DRIEBANDEN Van 6 tot en met 9 Januari wordt on der leiding van de BV „Rotterdam" in het Groothandelsgebouw het tournooi gehouden om het kampioenschap van Nederland eerste klasse groot biljart driebanden, waarvoor zich hebben ge plaatst B. van Amen (de Maas, R'dam), W. van Braam (Raeck, A'dam), N. de Haan (Rembrandt. A'dam). M. J. Heins- man (HDC, Den Haag). W. A. Koenders^ (Noord Brabant, Utrecht). P. Kruythof (Ons Genoegen, Barendrecht), Ph. Schmidt (Raeck. A'dam) en A. G. Tour nier (R'dam). Schmidt is titelhouder. Donderdag 6 Januari vangt om twee uur het tournooi aan met de volgende partijen: KruythofTournier en De Haan—Van Amen, gevolgd door Schmidt Van Braam en HeinsmanKoenders. De lengte der partijen is bepaald op 45 caramboles. LAWNTENNIS DE DAVIS-BEKER OP WEG NAAR AMERIKA De Davis beker is Zondag uit Sydney de terugweg naar de Ver. Staten begon nen in een pantserwagen. Zorgvuldig bewaakt werd de kostbare trophee naar de luchthaven van Sydney vervoerd, en daar aan boord van een vliegtuig ge bracht. Bill Talbert, de aanvoerder van de Amerikaanse ploeg en Ham Richardson, een van de spelers, maken de reis aan boord van het zelfde toestel. DE NEDERLANDSE TENNIS» RANGLIJSTEN De keuzecommissie van de KNLTB heeft de Nederlandse herenranglijst voor 1954 als volgt samengesteld: 1. J. van Dalsum, 2. A Dehnert, 3. L. Krijt; 4. A. van Meegeren, 5. J. Kara- moy, 69. H. van Gasselt, J. Goris, G. Holst, Jos Windt; 10. H. Nolten, 11. W. Breukink, 12. C. Marré, 1315. G. Ada- ma van Scheltema, A. Bouwer, G. Mut- saerts, 1617. P. van Eijsden, J. Koerts, 18. Th. Klinkspoor, 19. Th. J. Kramer, 2021. O. Timmers, H. v. d. Weg. Niet geplaatst wegens onvoldoende wedstrijdgegevens: F. Hughan, I. Rinkel, A. van Swol, F. Wiegers en H. Wilton. De ranglijst der dames is als volgt samengesteld: 1. mevr. J. Roosv. d. Wal, 2. mevr. M. PetersSchmier, 3. mej. C. Grosveld, 4. mevr. F. Rouwenhorst Tekelenburg, 5. mevr. Koopmans—Knot tenbelt, 6. mevr. G. BlaisseTerwindt, 7 mej. M. Rollin Couquerque, 89. mej. J. Muilemeister, mevr. E. Scholten Klein, 1012. mevr. C. de Jager—Hartog mej. J. Tettelaar, mevr. B. Thung WaJdhausen, 13. mevr. A. KochErnst, 14. mej. M. v. Grinsven, 15. mej. F. Ma- rinkelle. Niet geplaatst wegens onvoldoende gegevens: mej. F. ten Bosch en mevr. P. v. d. StormHermsen. Men heeft de vraag gesteld welke ba sis voor de officiële ranglijst de grondslag vormt. Zijn dit uitsluitend cijfer-uitsla- gen of telt ook de „spelwaardering" van de keuze-commissie mee? Het antwoord luidt, dat de ranglijst uitdrukt de sterkte-taxatie door de keu ze-commissie, welke deze echter zoveel mogelijk baseert op de te harer beschik king zijnde uitslagen. Hierbij tellen on derlinge uitslagen zwaarder dan die te gen derden, terwijl uitslagen in een be langrijk tournooi (b.v. nationale kam pioenschappen of interland-wedstrijden) zwaarder tellen dan b.v. een uitslag op een eerste competitie-Zondag. De rang lijst is natuurlijk in de eerste plaats ge baseerd op enkelspel, maar in twijfel gevallen tellen dubbelspel-capaciteiten zeker mee. De commissie gaat er van uit, dat ge forceerd plaatsen, wanneer te weinig ge gevens ter beschikking staan, noch voor de betreffende spelers (speelsters) noch voor de betreffende tegenspelers (speel* sters) voldoening kan geven. Dit is het geval met mej. F. ten Bosch (no. 1 1953). die, mode door een tennisarm, veel te weinig gegevens verschafte. Bij Krijt en van Meegeren lagen de zaken zo. dat, hoewel zij aan zo weinig buitenlandse tournooien deelnamen, dc commissie toch over voldoende gegevens beschikte om zich een oordeel te vormen over de spelsterkte (vooral ook aan de hand van gespeelde trainingspartijen). Het is een bemoedigend verschijnsel aldus de keuzecommissie dat dit jaar voor een belangrijk groter aantal jongeren plaatsing op de ranglijst gemo tiveerd kon worden geacht. PAARDENSPORT IN ITALIË WORDT GESTAAKT. De organisatoren van de paardenraces in Italië staken, dit uit protest tegen de onlangs ingevoerde belasting van tien procent op de weddenschappen. Geen enkele paardensportbaan zal van 2 Jan. af meer zijn poorten openen. De orga nisatoren van de races en de eigenaren der paarden voeren aan dat de nieuwe belasting, welke ten goede zal komen aan do Italiaanse winterhulp, tot resul taat zal hebben, dat de weddenschappen sterk terug zullen lopen. Het gevolg zal zijn, dat verliezen op de organisatie der wedstrijden niet meer zullen zijn te voorknmen. De regering ging niet op dit argument in en het gevolg is een sta king. Alleen te Palermo werd op Nieuw jaarsdag nog een ren georganiseerd. Wilt U iets weten? Vraag: Route Apeldoorn—Brussel; hoeveel km? Antwoord: De beste route lijkt ons: Apeldoorn, Arnhem (27 km), Nijme gen (16 km). Den Bosch (49 km), Tilburg (22 km), Turnhout (31 km), Mechelen (57 km), Brussel (24 km). Vraag: Betreffende pandoeren. Antwoord: Gevraagd troefaas of troefkoning kan niet afgetroefd wor den door de negen. Vraag: Betreffende kruisjassen. Antwoord: Men kan een spel al leen winnen door te dekken na het behalen van een slag. Roem alleen ia niet voldoende. Aetherklanken DINSDAG. Televisieprogramma. AVRO: 20.15 Act. en weerber. 20.30 22.30 „Arsenicum en oude kant", spel. HILVERSUM I 402 M. 7.0024.00 AVRO (7.50—8.00 VPRO). AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.; 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Gram. 11.15 Kookpraatje. 11.30 Bas'en piano. 12.00 Vlaamse muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.40 Lichte muz.; 13.00 Nieuws. 13.15 Me ded. of gram.; 13.20 Promenade-ork.; 13.55 Koersen 14.00 Gram. 14.45 Voor dracht. 15.00 Pianorecital. 15.30 V. d, vrouw. 16.00 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.20 „De dierenwereld en wij", caus. 17.30 Jazz muziek. 18.00 Nieuws 18.15 Pianospel. 18.30 RVU: „Don Juan, de onsterfelijke minnaar" door dr. A. Saalborn. 19.00 V. d. kind.; 19.05 Paris vous parle. 19.10 Fanfare- ork. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Journ. 20.15 „Grafin Maritza", operette. 21.10 Meded. en gram. 21.20 Amus. muz. 21.55 Voor spellingen voor 't jaar 1955. 22.05 Lichte muz. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Volksliedjes. 22.55 Ik geloof dat23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.25 New York calling. 23.30—24.00 Filmprogr. HILVERSUM II. 296 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws weerber. en Kath. nieuws. 8.20 Gram. 9.00 V. d. huisvr. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kind. 10.15 Gram. 1030 Lichte muz. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert", caus. 12.00 An gelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land en tuinb.meded.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 14.00 Gevar. progr. 14.45 Gram. 15.00 Idem. 15.30 Ben je zes tig? 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 V. d. kind. 17.45 Regerings- uitz.: Nederland en de wereld, mr. ir. B. W. Haveman: „Perspectieven der emigratie". 18.00 V. d. jeugd. 18.20 Soortpraatje. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nieuws 19.10 Lichte muz. 19.30 Avondgebed en lit. kal. 19.45 Gevar. muz. 21.00 Act. 21.15 De gewone man. 21.20 Kamerork. en sol. 22.00 „Uit het Boek der Boeken". 22.15 Vioolduo: 22.45 „Ken 'n haan een ei liggen?" 23.00 Nieuws. 23.15 Pianorecital. 23.40 24.00 Gram. ^de 7 wijzerplaten^ 58) George stond op vervuld van zijn doel. „Waar kan ik haar vinden?" „Ja, dat weet ik heus niet", zei lord Caterham vaag. „Zoals ik zo even vertelde, is ze nooit twee mi nuten op dezelfde plaats. Geen rust". „En ik veronderstel dat juffrouw Wade bij haar zal zijn. Het lijkt me het best Caterham, dat je belt en de butler vraagt haar te zoeken en hair te vertellen dat ik haar even wil spreken. Lord Caterham belde gehoorzaam. „O Tredwell", zei hij toen deze verscheen. „Wil je de freule even zoeken? Zeg haar dat mijnheer Lo- max haar graag even wou spreken in het salon". „Ja, uw Lordschap". Tredwell verdween. George nam Caterham's hand en drukte die tot groot misnoegen van de ander zeer stevig. „Duizendmaal bedankt", zei hij. „Ik hoop u spoedig goed nieuws te brengen". Hij haastte zich de kamer uit. „Wel", zei lord Caterham, „wel". En toen, na een lange stilte: „Wat heeft Bundie uitgevoerd?" De deur ging weer open. „Mijnheer Eversleigh uwe Lord schap". Toen Bill binnenkwam greep lord Caterham zijn hand en sprak ernstig: „Hallo Bill! Je zoekt Lomax zeker. Luister eens, als je een goede daad wilt verrichten snel dan het salon binnen en zeg dat het Kabinet on middellijk vergadering heeft of krijg hem op een andere manier weg. Het is heus niet eerlijk om die arme dui vel zich als een ezel te laten aan stellen. Allemaal terwille van een dwaze meisjesgrap". „Ik ben niet gekomen voor de Ka beljauw", zei Bill. „Ik wist niet dat hij hier was. Ik moet Bundie spre ken. Is ze hier ergens?" „Je kunt haar niet spreken, zei lord Caterham. „Tenminste voor het ogenblik niet. George is bij haar". „Nu wat geeft dat?" „Ik denk dat het wel iets geeft", zei lord Caterham. „Hij zit op het ogenblik waarschijnlijk vreselijk te stotteren en we moeten niets doen om het nog erger voor hem te ma ken". i „Maar wat zegt hij dan?" „De hemel weet het", zei lord Ca terham. Een massa vervloekte onzin, in ieder geval. Zeg nooit te veel, was zijn motto altijd. Neem de hand van het meisje en laat het lot zijn loop nemen". Bill staarde hem aan. „Maar hoor eens hier. Ik heb haast. Ik moet Bundie spreken „Och ik denk niet, dat je lang zult hoeven te wachten. Ik moet toegeven, dat ik tamelijk blij ben, je hier bij me te hebben. Ik veronderstel dat Lomax terug zal willen komen en er met mij over zal willen praten als alles achter de rug is". „Wanneer wat achter de rug is. Wat voert Lomax dan toch eigenlijk uit?" „Ssst", zei lord Caterham. „Hij is een voorstel aan het doen". „Een voorstel. Wat voor een voor stel?" „Een huwelijks voorstel. Aan Bundie. Vraag me niet waarom, ik veronder stel, dat hij wat men de gevaarlijke leeftijd noemt, bereikt heeft Ik kan niet uitleggen op een andere manier". „Bundie, een huwelijksvoorstel. De ezel! Op zijn leeftijd". „Bill's gezicht werd vuurrood. „Hij zegt dat hij in zijn eerste jeugd is", zei lord Caterham voor zichtig. „Hij?.... Hij is een afgeleefd.... senielIk Bill stikte bijna. „Helemaal niet", zei lord Caterham koel. „Hij is vijf jaar jonger dan ik". „Wat een verschrikkelijke bruta liteit. De Kabeljauw en Bundie. Een meisje als Bundle. U hadt dat niet moeten toestaan". „Ik bemoei me nooit ergens mee", zei lord Caterham. „U hadt hem moeten vertellen wat u over hem dacht". „Ongelukkig sluit de moderne be schaving dit uit", zei lord Caterham. „In het stenen tijdperk wel, maar lieve hemel, ik denk dat ik het zelfs toen niet zou hebben gekund, omdat ik klein ben". „Bundie! Bundie! En ik heb haar nooit ten huwelijk durven vragen, omdat ik wist dat ze slechts zou lachen. En George.... een afschu welijke bluffer, een gewetenloze oude zwammereen smerige, gif tige zelfverheffer „Ga door", zei lord Caterham. „Ik geniet er van". „O Heer", zei Bill eenvoudig en met gevoel. „Hoor eens hier, ik moet weg". „Neen, neen, ga niet. Ik had veel liever dat je bleef. Bovendien wil je Bundie spreken". „Nu niet. Dit heeft al het andere uit mijn hoofd verdreven. U weet zeker niet waar Jimmy Thesiger is. Ik geloof dat hij zou logeren bij de Coote's. Is hij daar nog?" „Ik geloof dat hij gisteren terug naar de stad ging. Bundie en Loraine zijn er Zaterdag heen geweest. Als u: maar wil wachten. Maar Bill schudde energiek het hoofd en snelde de kamer uit. Lord Caterham liep op zijn tenen de hal in, en snelde vlug door de zijdeur. In de verte zag hy Bill de laan af- racen in zijn auto. „De jonge man krijgt een ongeluk' dacht hij. Bill bereikte Londen echter zonder ongelukken en parkeerde op St. Jame Square. Toen zocht hij Jimmy's kamer op. Jimmy was thuis. „Hé Bill, zeg wat is er aan de hand. Je ziet er niet zo vrolijk uit als we van je gewoon zijn". „Ik tob ergens over", zei Bill. „Ik tobde namelijk eerst al en toen ge beurde er nog iets anders wat me 'n schok gaf". „O", zei Jimmy. „Hoe duidelijk. Waar gaat het allemaal over? Kan ik iets doen?" Bill antwoordde niet. Hy zat naar het tapijt te staren, hij zag er zo ,:n de war en zo onbehaaglijk uit, dat Jimmy's nieuwsgierigheid gewekt werd. I „Is er iets buitengewoons gebeurd, Willem?" vroeg hij vriendelijk. „Iets verduiveld raars. Ik kan er niets van begrijpen". „Die geschiedenis van de Zeven Wijzerplaten?" „Ja.... die geschiedenis van de Zeven Wijzerplaten. Ik kreeg van morgen een brief". „Een brief. Wat voor een brief?" „Een brief van de executeurs van Ronny Devereux". „Goeie hemel na al die tijd?" „Het schijnt, dat hij instructies na liet. Als hij plotseling mocht sterven moest mij twee weken na zijn dood een zekere verzegelde enveloppe ge stuurd worden". „En die hebben ze je gezonden?" „Ja". „Heb je ze geopend?" „Ja". „Nu, wat stond er in?" Bill keek hem met zo'n vreemde onzekere blik aan, dat Jimmy er van schrok. „Luister eens", zei hij „verman je ouwe jongen. Je s hijnt cr paf van te staan. Wat het ook zij, drink eens". Hij schonk een sterke whisky-soda in en bracht die bij Bill, die hem ge hoorzaam aannam. Zijn gezicht droeg nog dezelfde verbijsterende uitdruk king. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7