In de door Adam achtergelaten kinderklas staan de „kleuters" in een donker hoekje Zo leven wij in het Oosten KALO DERMA GELEE mmmm Suez-kanaal was versperd HARIGE JACHT Jeudige gangsters in Culemborg Niet liften; wel rijden MEMISA 70 JAREN P. v. d. A.-wethouder acht samenwerking mogelijk B. B. MAANDAG 3 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De „fröbelklasseri' komen niet verder dan 't vjroeten in klei, dat vuile handen geeft ADAM HAD ZIJN KINDEREN een povere erfenis nagelaten. Daar zaten ze bij wijze van spreken in een grote kinderkamer, waar ze zoet moes ten spelen en niet stout zijn. Maar jawel, al kwam er nu en dan een oude patriarch eens kijken en bij gelegenheden wel eens tevreden over zijn baard strijken of soms met een boos gezicht wat grommen,toch boterde het niet. Kaïn smeet op een keer zijn broertje Abel uit het raam, omdat zijn zeep bel uiteenspatte en die van Abel sierlijk omhoog zweefde. Lot kreeg onge noegen over het plekje, dat hem was toegewezen en zijn vrouw moest van wege haar nieuwsgierigheid voor goed in de hoek staan. De kleuters van Sodom en Gomorrha maakten het zo bont, dat ze uit de kinderkamer moes ten worden verwijderd. Eindelijk greep God zelf in en onder buitengewone medewerking der natuurmachten prentte Hij de allervoornaamste wetten in ten opzichte van God en de medemensen. En dat bleek wel hard nodig! Want die uitverkoren kinderen, de zo intelligente Joden, waren juist bezig een rydans uit te voeren rondom een gouden kalf, toen Mozes af daalde van de berg Sinai om de twee tafelen der wet over te dragen. Ja, stel U voor, dat de mensen uit Uw dorp of stad uitlopen en een dolle dans maken rond om een afgod, die nota bene nog wel een kalf voorstelt! Ach ja, het klinkt wel erg dwaas, maar.... onder ons gezegd, doen ook wij er niet aan mee en dat in 1954!! En nu vraag ik U, wat kan men dan wel ver wachten van die onbevoorrechte volkeren, die nooit een directe openbaring Gods hebben ontvangen? Hoe denken zij over het fundamentele gebod: Ik, God, en niemand buiten Mij is de enige en almachtige Heer en Schepper van alles. Mijn naam alieen is heilig en eist alle eerbied. En Ik alleen ben de Maker van het heelal en mijn scheppingsdaad moet worden herdacht elke zevende dag! een mengelmoes van heidense, Jood se en eigengemaakte wetten, die in de praktijk veelal onaangenaam aandoen door overdrijving, farizeïs me en on-hygiënische meesleep. Het gebod der liefde is primitief en on volledig. De hogere waarde der vrouw wordt miskend. De meest ele mentaire voorschriften voor gezond heid worden geminacht en het gehele systeem wemelt van allerlei heidense bijgelovigheden. De Islam is tenslotte de enige fundamentele godsdienst van het Oosten. Men kent de ware God! Vage begrippen De Mohammedanen behoren tot de vergevorderde fröbelklassen. Ver wacht echter niet te hoge prestaties, want al dragen deze mensen nette pakken en hoge boorden, al zyn er geschoolde vaklui onder hen en han delaren met grote ondernemingsgeest, toch blijven zij helaas in godsdienstig opzicht verre achter bij het Christen dom. De Mohammedanen kennen on getwijfeld den enen waren God. Vroom en oprecht aanbidden zij Hem en nauwkeurig vervullen zij hun plichten. Deze laatste bestaan hoofd zakelijk in vasten, besnijdenis, bede vaart naar Mekka en het verbod om varkensvlees te eten. Deze en andere, hoe goed soms op zichzelf, vormen maakt handen zacht als fluweel (Advertentie) Het Suezkanaal is van Oudejaars dag tot gisteravond geheel versperd geweest, doordat een Griekse olie tankboot in botsing was gekomen met een draaibrug over het kanaal. De brug was ingestort en op het schip terechtgekomen. Gisteravond lagen ongeveer honderd schepen te wach ten. De tanker was de „World Peace" van 10.892 ton, die onder Liberiaanse vlag vaart, doch toebehoort aan een Griekse maatschappij onder leiding van een zwager van Aristoteles Onasssis. De brug, een spoorbrug bevindt zich te El Ferdan, 14 km. ten Noorden van Ismailia. Een hoogspanning van de brug werd door het schip tot op 45 meter ten Noorden van de brug mee gesleept. De spanning en de tank boot kwamen daar vast te zitten te gen de Westelijke oever van het ka naal. Arbeiders en ingenieurs van de maatschappij van het Suezkanaal zijn er Zondagavond in geslaagd een deel van de metalen brug af te snijden, waardoor het schip weggesleept kon worden. Op de brug van het tanschip lag nog een gewicht van vijftig ton bal ken, afkomstig, van de spoorbrug. Het schip werd naar een dok ge sleept waar het niet langer een be lemmering voor de scheepvaart door het kanaal vormde. Aangeboden goede diensten Pakistan is bereid, zijn goede dien sten aan te bieden in het geschil over Nieuw-Guinea. Dit verklaarde de premier van Pakistan, Mohammed Ali, vandaag op een in Djakarta ge houden persconferentie. Nu de UNO de resolutie ten aan zien van Nieuw-Guinea, die ook door Pakistan werd gesteund, heeft afge wezen, is het voor Indonesië de aan gewezen weg, van zoveel mogelijk landen in de UNO sympathie voor zijn standpunt in de kwestie te ver werven, aldus Mohammed Ali, die hieraan toevoegde, dat Nederland de mening van de wereld zal moeten respecteren. Als deze wereld-opinie dusdanig is, dat de besprekingen tussen Indonesië cn Nederland over Nieuw-Guinea dienen te worden hervat, ben ik er van overtuigd, dat Nederland daar aan gevolg zal geven, zo zei de Pa kistaanse premier. De minister-president van India, Nehroe, die tevoren een ontmoeting met de pers had, verklaarde in ver band met Nieuw-Guinea slechts, dat India zich in deze kwestie volledig achter Indonesië stelt. Volslagen duisternis. De 500 millioen leden van het he melse rijk tasten volkomen in het duister. Hun „god" is de hemel, dat betekent de machten der voorvade ren daarboven. Verder dan deze vage voorstelling is de Chinees niet geko men. Ontegenzeggelijk hebben d< Chinese wijsgeren voortreffelijke deugden geformuleerd, die ten nauw ste grenzen aan de idealen van het Christendom, hun deugden blijven tenslotte slechts een samenstel van menselijke gedachten, die steeds op zekere hoogte blijven steken. Ook de bijgelovigheden der Chinezen zijn le gio en sterk gevarieerd. En dat is een noodzakelijk gevolg van het heiden dom, zoals overal en ook in India, waar men het stomme rund godde lijke voorrang toeschrijft en men voorhoofd en borst dagelijks besmeert met een streep witte as, de verbran de uitwerpselen van de koe. Laten we hier verder afdalen naar. Bij de kleuters. Hier vindt men het onvervalste heidendom van de natuurstraat. En toch vergissen we ons, als wij on ze natuurkinderen voorstellen, alsof zij allerlei hokuspokus-oefeningen houden voor een afgod. De primitieve heiden heeft wel degelijk een „God", een soort vage voorstelling van een oppermacht, die het heelal heeft ge maakt en bestuurt. Dikwijls noemt hij Hem „de grote geest", dus een soort wezen, dat ongezien en onge hinderd door het stoffelijke overal toezicht houdt. De Daj aks b.v. noe men Hem „Petara", de oppermacht. En zonderling als het moge klinken, men kent zelfs een schaduw van een drievuldigheid. De wilde Dajak drukt de scheppingsdaad uit als volgt: „Pe tara maakte alles de hoofdgod dus. Slempandai kneedde de geschapen massa Slempandoh boetseerde de ruwe vorm En toen kwam Slem panda, die het gehele werk opnam en in de puntjes afleverde. Zeker, de primitieve heiden neemt niet veel notitie van zyn oppergod en bepaalt zich uitsluitend tot het legioen van geesten, die over het land zwerven. En hiervan zijn de kwade geesten de gevaarlijke en moeten dus heel be leidvol door offers, listen of bedrog afgeweerd en verdreven worden. Toch speelt de hoofdgod een overwe gende rol in het leven. Nooit zal de naam der godheid worden uitgespro ken. Hij immers is de hoogste macht. Noem geen namen! Ie moed heeft een restantje etenswa ren weg te kapen wordt dikwijls ver oordeeld om een halsband te dragen, die bestaat uit een diehoek van plan ken, waardoor de dief geen kans meer krijgt binnen te sluipen door spleten of half geopende deuren. Wee de krokodil, die iemand heeft opge peuzeld. Een bekwame „krok"-speur- 1 der spoort hem op en het gehele volk 1 neemt onbarmhartig wraak met hak messen en speren! Leugens hebben voor de landelijke bevolking noodlot tige gevolgen. Daarom wordt de door trapte leugenaar aan de kaak ge steld door de „leugenhoop", d.w.z. langs een druk begane bosweg zal iedereen uit de bevolking, die daar passeert, een takje op een bepaalde plaats werpen. Deze takjes hopen zich na verloop van tijd op tot een formidable hoogte, zodat iedere vreemdeling, die voorbij gaat, zal vragen naar de persoon van de leu genaar! Inderdaad een Salomons oordeel! van Rotterdamse politie En doet men dit ook niet onder el kaar bij voorname personen? Nooit zal een kind de naam van vader of moeder mogen noemen. De schoon zoon heeft een diepe eerbied voor de schoonouders en het uitspreken van hun naam is een onvergefelijke mis daad. De schoonvader van één mijner kennissen heette „Gulden" en als hij dan groente of rijst had gebracht, vroeg ik hem steeds: hoeveel krijg je van me? En prompt was dan zijn ant woord b.v.: „tweehonderd centen, of anders twee „gloeden". Maar het woord „gulden" bleef achterwege. Eigenaardig is ook, dat men in ge heel Azië nooit hoort vloeken in de zin van Gods naam oneerbiedig ge bruiken. Door offers wordt zegen af gesmeekt of dank gebracht voor de oogst. En de eindbeslissing wordt ook dikwijls aan de oppergodheid over gelaten. Vandaar dat men bij geval len, wanneer men de schuldige niet kan aanwijzen, de twee verdachten aan een n y°Nedige die- gedwongen wirden tot de „Dnik- ilnen uSheTheT proef", d.wj. onder toeloop van ai ®nK®le PaKKen°e Sff.Pen net hei Set volk moeten de twee verdoekten SS"SüLl°t Misdadige deugden. Iemands leven benemen, wordt nu juist niet goedgekeurd. Maar gaat het om de jacht op mensenhoofden, dan wordt moord een grote deugd van „moed en dapperheid" en mag de man die de kop afhakt, de gehele bovenhand tatoeeren, terwijl hij, die enige assistentie schonk, recht heeft op één getatoëerde vinger! Dronken schap wordt wel niet gerekend tot een deugd, maar geen grotere deugd is denkbaar voor de gastheer dan, wanneer de honderden deelnemers onder water duiken. Hij, die het eeret boven komt, wordt als schuldig be schouwd. Deugden, geboden of veronderstel de gedragslijnen worden soms door straffe maatregelen ingepeperd, of door beloningen aangemoedigd. Ook dieren worden gestraft. Dit geldt zelfs voor dieren en planten. Want een hond, die de euve- gens hun ideeën soms heel vreemde beelden boetseren. Ik sprak van „kleuters" en dat geenszins uit klei nering, maar eerder om te vergoeily- ken. Het moet ons, Christenen, aan sporen tot dank voor de onverdiende schatten, die ons, kleuters, zijn ge schonken en deze dank in daden om te zetten door er aan mede te wer ken onze millioenen medekleuters uit hun onwetendheid te bevrijden. TOENG SIENG FOE Zij vielen zelfs aan De Culemborgse politie heeft een complot van jeugdige diefjes ont maskerd, dat vier maanden lang Cu lemborg onveilig heeft gemaakt. De tien jongens tussen 14 en 18 jaar, die in dat complot waren betrokken, hebben een volledige bekentenis af gelegd. De jongens gaven, behalve een aantal baldadigheden, de volgende misdrijven toe: drie inbraken in een sigarenfabriek (eerst oude metalen, daarna een geldkistje, ten slotte een personeelsspaarpot), een inbraak in een andere sigarenfabriek, bij een bakker (gebak), een slijter (ver scheidene dranken), het Augustijnen- klooster (limonade), twee scholen en een kantoor. In dit laatste gebouw probeerden zij de brandkast te for ceren. Toen zij eens op het terrein van een houtindustrie bezig waren wer den zij door de eigenaar betrapt. De kers hebben gestrooid op een straat en tientallen rijwielachterlichtjes hebben gestolen. Tegen twee opkopers in Culem borg is procesverbaal opgemaakt om dat zij van minderjarigen oude me talen hadden gekocht. Dit houdt ook verband met het ontmaskerde com plot. Plannen vorderen Na overleg met prominenten van de A.N.W.B. en de K.N.A.C. heeft het Nationaal Katholiek Thuisfront con tact opgenomen met de minister van Oorlog teneinde te bewerkstelligen, dat de minister aan de garnizoens- Wim Sonne veld de zo be kende Willem Parel moest op Nieuwjaarsdag eën voorstelling geven in de nieuwe schouwburg van Rotterdam-Zuid en terwijl alles tot in de puntjes voor de start gereed was, kwam hij tot de pijnlijke ontdekking, dat de kof fer met pruiken tezamen met de directeur in diens auto de stad in was om een stukje te eten dit laatste betrof slechts de direc teur! Het publiek kun je niet later wachten en met een tot pruik ge promoveerde baard stapte Wil lem de planken op, terwyl hij al zijn hoop gevestigd had op de Rotterdamse politie, die druk naar de pruiken aan het zoeken was, of op de gebrekkige eetlust van de directeur. De laatste hoop bleek ij del, want de politie vond wel de auto, maar die was afgesloten en de directeur was nog steeds bezig op uitgebreide wijze de inwendi ge mens te versterken. Via de mobilofoon hoorde Wil lem tussen twee nummertjes door, dat wel de auto maar niet de directeur gevonden was. „Geef niets", jubelde Willem, „in de bagagekoffer zitten de pruiken en deze is niet afgeslo ten" De politie beroofde de auto van zijn harige last en met loeiende sirenes vloog zij terug naar de schouwburg, waar een wanhopig cabaretgezelschap nog net pre cies met de luister aan hun be roep verplicht op de planken kon verschijnen. DE KEURING DER AUTO KOPLAMPEN. Aangezien de KNAC is gebleken dat er bij de automobilisten misver stand is gerezen ten aanzien van het feit dat de mogelijkheid van het ver krijgen van een rijkskeurmerk is verlengd tot 1 Mei 1955, acht zij het nodig er op te wijzen, dat zulks al leen geldt voor koplampen welke tot een reeds goedgekeurd merk en type behoren, maar het keurmerk nog missen. Zulks houdt echter tevens in, dat het gebruiken van lampen welke niet tot een goedgekeurd merk en type behoren met ingang van 1 Jan. 1955 is verboden. commandanten opdacht geeft in hun takelden hem zo toe dat zij het ha zenpad konden kiezen. Bij het onderzoek is voorts geble ken, dat deze jongens ook kopspij- De Joego-Slavische „rebellen" Tegen de Joegoslavische „rebellen" Dedijer en Djilas is formeel 'n straf vervolging ingesteld wegens hun po gingen het bestaande regiem te on dermijnen. Djilas en Dedijer, die nog steeds op vrije voeten zijn, werden door een rechter-commissaris van een dis trictsrechtbank in Belgrado verhoord. Na het verhoor verklaarde Djilas, dat de rechter „zeer eerlijk" was opge treden en dat Dedijer en hij zich ais vrije mannen hadden kunnen verde digen. Het blad van de Joegoslavische communistische partij „Borba", gaat nog steeds door met lanceren van aanvallen op de beide „rebellen". Het schreef dat sinds deze „bankrupte politici zonder volgelingen" hun hui dig standpunt innamen, zij de vijan den van Joegoslavië en het socialis me werden. Het blad publiceerde tevens een brief van de eerste vrouw van Djilas, waarin zij zich openlijk van haar voormalige echtgenoot en diens geestverwant distantieerde. Medische Missie Actie vraagt hu'p in nood De nood in de missiën op medisch gebied is ontstellend groot. Het is moeilijk voor een burger van ons verwende landje zich te realiseren, wat dit enkele zinnetje, dat wij von den in een brief van de Memisa aan de redactie, betekent. Het duidt aan, dat men in de mis siegebieden niet over een dokter voor iedere kwaal kan beschikken, dat men slechts een beperkt gebruik kan maken van de honderden moderne geneesmiddelen, die dikwijls zulk verrassend heilzame werking kunnen hebben. Geldgebrek, dat is de grote kwaal. Wat doet de memisa? Van de vele activiteiten van de medische missie-actie kunnen wjj op sommen, dat zij medische voorlich ting geeft aan missionarissen en hun keurt op tropengeschiktheid, hun ge-t neesmiddelen, instrumenten en ver-J bandmiddelen stuurt, de ziekenhui-1 zen en poliklinieken in de tropen l steunt. Dit moet helaas maar een beperkte' opsomming blijven. Het zou ons lie- j ver zijn, indien wij achter elke so bere aanduiding een schildering kon-1 den geven van het prachtige, mens-j lievende werk, dat door een enkel woord genoemd wordt. Wy zouden echter ook moeten vertelen, hoezeer zij steeds in gebreke moet blijven door gebrek aan geneesmiddelen, doktoren, kortom aan alles, waar over de verwende Westerse wereld kan beschikken. Biedt gij de missionaris een hel pende hand. Geeft u op als donateur door het storten van een jaarlijkse gift. (Post rekening 51360, t.n.v. „Memisa", Rot terdam). Zondag 16 Januari is het Memisa- Zondag. De missionarissen vragen op die dag uw gebed. Met toestemming van het episcopaat, zal op die dag ook een kerkdeur-collecte worden gehouden. Een collecte voor de lij dende mensheid! garnizoenen plaatsen aan te wijzen, waar militairen en welwillende auto mobilisten elkaar kunnen treffen. Het Nationaal Katholiek Thuis front stelt voor deze opvangcentrum zo enigszins mogelijk aan de grote verkeerswegen te bepalen, omdat welwillende automobilisten dan geen omwegen behoeven te maken om de militairen in de gelegenheir te stel len met hun wagens een eind huis waarts te komen. HELDHAFTIGHEID BELOOND. Namens het Carnegie Heldenfonds heeft de burgemeester van Tilburg mr. E. H. J. Baron van Voorst tot Voorst, een polshorloge met inscrip tie uitgereikt aan de 16-jarige Bert Jorissen, die op 15 Juni jl. een kind uit de Piushaven wist te redden. Ook de heer A. van Stiphout werd be loond wegens het redden van een kind, dat in Sittard door het ijs van een roeivijver was gezakt. DRIELING IN DOETINCHEM. In het R.K. Ziekenhuis St. Joseph te Doetinchem heeft de 28-jarige mevr. A. J. HuntingBerendsen het leven geschonken aan een drieling: twee meisjes en een jongen. Het ge zin Hunting had reeds twee kin deren. door het oog van de naald Toen kleermaker Jansen in Neede voor de eerste maal de draad en naald opvatte om do wijde omgeving van stevige broe ken te voorzien, kostte het maak loon van een ordentelijk burger- manspak vier en een halve gul den en toen kleermaker Jansen 10 jaar na die gedenkwaardige datum zelfstandig ging pogen om door het oog van een naald te ko men, was deze prijs nog niet zo vreselijk veel gestegen. Thans klimt het Needese snij- dertje nog iedere dag op zijn ta fel, maar voor vier en een halve guden gaat dit niet meer. Alleen vandaag is hij misschien voor de 'tafel blijven zitten, want 70 jaren geleden beklom hij hem als 12-jarige jongen voor de eer ste maal en de boog kan niet al tijd gespannen zijn. melkwagen als lichtend voorbeeld. De op initiatief van de K.N.A.C. door de Koninklijke Nederlandse Zui- velbond gevoerde actie om de bespan nen wagens, ter verhoging van dt verkeersveiligheid bij duisternis, van reflecterende stroken te voorzien, heeft suoces gehad. Door deze actie, welke enige maan den geleden werd begonnen zijn nu ongeveer 1000 melkwagens c achterzy de van rood reflecterende strippen voorzien, zodat het achterop rijdend verkeer tijdig op de aanwe zigheid van deze langzaam rijdende voertuigen opmerkzaam wordt ge maakt. De K.N.A.C. verwacht dat nu bin nen afzienbare tijd alle melkwagens in ons land op geheel vrijwillige ba sis met reflectie materiaal zullen zijn uitgerust. De Automobielclub doet een dringend beroep op alle eige naars van wagens en bakfietsen om deze op gelijke wijze te markeren. dodelijk ongeval op ONBEWAAKTE OVERWEG- Op de met knipperlichten beve.litr* de onbewaakte overweg in de Ber- kumerstraat nabij het dorpje Berkum in de gemeente Zwollerkerspel is vanmorgen omstreeks kwart voor acht een vrachtauto, bestuurd door F. Veenstra uit Leeuwarden gegre pen door de sneltrein, die om 7.33 uit Zwolle in de richting Groningen was vertrokken. De bestuurder van de auto werd hierbij op slag gedood. De cabine van de vrachtwagen kwam op enkele meters afstand van de overweg tegen een paal terecht. De auto is vrijwel geheel vernield. Aanvankelijk waren beide sporen versperd, doch om negen uur kon de treinenloop in beide richtingen weer worden hervat. Het treinstel, dat licht werd be schadigd, is naar Zwolle terugge keerd. Volgens de Nederlandse Spoorwe gen werkten de knipperlichten nor maal. K. A. S. K. I. rapport in Smallingerland Op voorstel van de burgemeester en wethouders vau Smallingerland zou enig etijd geleden subsidie wor den verleend aan een rapport over de gemeente dat zou worden uitge bracht door het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut Op verzoek van de P. v. d. A.-wethouder, de heer De Boer, werd de zaak echter aangehou den, omdat toen juist het mandement was verschenen en hij eerst klaar heid wenste over de verhouding tot de katholieken. In de d^zer dagen gehouden raads zitting heeft de wethouder verklaard, het mandement wel als een stap te rug te beschouwen, maar niet zoda nig dat samenwerking met de katho lieken onmogelijk moet worden ge acht. Hij steunde daarom het voor stel tot subsidiëring van het rapport. De woordvoerders van de protes tantse partijen achtten het onjuist een katholiek instituut onderzoekin gen verricht in een protestants ge bied. Met de stemmen van A.R C.H.U. en C.P.N. tegen werd het voorstel tenslotte aanvaard. De varkenspest steekt haar kop weer op. In Lunteren zijn tenminste de laatste weken ongeveer twintig gevallen aangegeven. Dit betekent 'n grote strop voor de veehouders daar alle varkens in het bedrijf, ook als zij nog niet slachtrijp zijn moeten worden afgemaakt. Scheepsberichten AALSDIJK 1 v. Galveston n. Antwer pen; ABBEKERK 2 te Singapore; ADIN DA 2 rede Priok; ADONIS 2 te Balti more; AKKRUMDIJK 1 v. Antwerpen n. Houston; ALAMAK 31 v. Bombay n. Colombo; ALBIREO 30 te Paranagua; ALBLASSERDIJK 31 te Antwerpen; ALCHIBA 1 te R'dam; ALCYONE 31 v. Montevideo n. Santos; ALDERAMIN 31 v. Aden n. Karachi; ALETTA 3 te Plad- ju; ALHENA 31 v. Santos n. Ilheos; AL PHERAT 31 v Santos n. New York; ALTAIR 1 v. R'dam n. Rio de Janeiro, p. 1 Dover n. Las Palmas; ALUDRA 1 t Rangoon; AMOR 1 te Algiers; ANDIJK 31 te R'dam; ANNENKERK 31 te Ham burg; ARENDSDIJK 1 v. R'dam n. New York, 2 te Antwerpen; ARENDSKERK. 2 te Port Said; ARGOS 2 te Hamburg; ARKELDIJK 2 v. Antwerpen n. New Orleans; ARMILLA 2 te Priok; ARNE- DIJK 2 te Liverpool; BILLITON 2 te Portland; BINTANG 3 te Biak; BLITAR 3 te Aden; BLOEMFONTEIN 1 v. Kaap stad n. Leis Palmas; BORNEO 2 te Hous ton; BOSCHFONTEIN p. 2 Str. Messina n. Port Said; BOSKOOP 1 t Aruba; BREDA 2 te R'dam; CALLISTO 31 v. Baltimore n. Landsend; CALTEX THE HAGUE p. 2 Kp Bougaronie n. R'dam; CALTEX UTRECHT -1 te R'dam; CHA- RIS 1 te Laguaira; CLEODORA 2 te Singapore; COTTICA 2 te Barbados; DAPHNIS 2 te Laguaira; DELFLAND 2 nm v. Las Palmas n. A'dam; DIEMER- DIJK 31 v. R'dam n. Antwerpen; DOR DRECHT 31 te Antwerpen; DRENTE p. 2 Guardefui n. Belawan; DUIVEN - DRECHT 2 te New Orleans; EEN DRACHT p. 2*Kp Bon n. Gibraltar; ELI SABETH 2 te Corpus Christi; ENGGA- NO 2 te Dubai; EOS 1 te Venetië; ERIN NA 2 te Singapore; ESSO AMSTER DAM 1 te Sidon; FELIPES 2 te Pladju; GAASTERKERK 3 te Marseille; GRA- VELAND 1 te Santos; GROOTE BEER p. 31 Dakar n. Las Palmas; GROOTE KERK p. 2 Gibraltar n. Duinkerken; HATHOR 2 te Lattakia; HECTOR 1 te R'dam; HEELSUM 31 v. Mobile n. Sa vannah; HERMUS 2 te Antwerpen; HIL VERSUM 3 te Port Said; HOOGKERK 2 te Las Palmas; HYDRA 2 te Parama ribo; JAPARA KRL 31 Basrah; JUPI TER 1 v. R'dam n. Lissabon; KATELY- SIA p. 1 Gibraltar n. Tripolis; KERTO- SONO 31 v. Los Angeles n. San Fran cisco; KIELDRECHT 1 v. Marseille n. Antwerpen; KOTA BAROE 2 te Port Said; KOTA GEDE 1 v. Cheribon n. Semarang; KOTA INTEN p. 1 Pantel- laria n. Alexandrië; LAERTES 1 v. Malta n. Alexandrië; LANGKOEAS 31 v. Casablanca n. Halifax; LARENBERG 2 te Immingham; LEKHAVEN p. 1 Kaapverdische n. Las Palmas; LEO- POLDSKERK p. 2 Perim n. Port Said; LIBERTY BELL p. 2 Perim n. Suez; LINGE 1 te Hamburg; LISSEKERK 31 te R'dam; LOENERKERK p. 2 Finis- terre n. R'dam: LOOSDRECHT tot 12-1 te Basrah; LUTTERKERK p. 2 Malta n. R'dam; MAASHAVEN 31 te Bremen; MACOMA 2 v. Pireaus n. Malta; MA* DOER A p. 2 Kp Bon n. Beyrouth; MA- NOERAN 1 v. Southampton n. Marseil le; MAPIA 31 v. Padang n. Aden; MA* TARAM 31 te R'dam; MAUREEN 1 te Abo; MEERKERK 1 te Mombasa; ME- TULA p. 2 Sabang n. Singapore; MOD- JOKERTO 1 v. Karachi n. Ummsaid; NESTOR 1 v. A'dam n. Barbados; NOOR DAM 2 te New York; OBERON 31 v. New York n. Port Auprincei; ONDINA 31 te Port Said; OOSTKERK p. 2 Oues- sant n. Antwerpen; ORESTES 2 te Ant werpen; ORION 1 te R'dam; PAPEN- DRECHT 1 te Aruba; PLAGIOLA 1 v. Curacao n. New York; PRINS MAU- RITS p. 1 Gibraltar n. A'dam; PRINS WILLEM III p. 2 Oporto n. Oslo; ROG GEVEEN 2 te Kobe; RIJNLAND 1 te Hamburg; SAIDJA 31 v. Singapore n. Pladju; SAL AW ATI p. 2 Gibraltar n. Port Said; SADLAND 31 te Montevideo; SARANGAN 1 te Port Elizabeth; SCHIE DIJK 1 v. Newport n. London; SHERA- TAN p. 31 Perim n. Ummsaid; SIBA- JAK p. 2 Guardefui n. Aden; SINGKEP 1 te Basrah; SLIEDRECHT p. 31 Vliss. n. Mena ad Ahmadi; SLOTERDIJK 1 v. R'dam, 2 te Hamburg; SOESTDIJK 1 te Priok; SOMMELSDIJK 2 v. Boston n. New York; STAD MAASTRICHT 31 te Helva; STAD ROTTERDAM 1 v. Nor folk n. Gibraltar; STAD SCHIEDAM 2 te R'dam; STENTOR 1 te Curacao; SU MATRA p. 1 Gibraltar n. A'dam; SU- NETTA 31 v. Abadan n. Colombo; TA- LISSE 3 te Suez; TAMO 1 te Antwer pen; TARA p. 1 Madeira n. Antwerpen; TARAKAN 1 te New York; TEGEL BERG 1 v. Singapore n. Mauritius; TER NATE 1 te R'dam; TEUCER 1 nm te A'dam; TRITON 2. v. A'dam n. Laguaira TROMPENBERG 2 te Havre; VAN HEUTSZ 2 v. Hongkong n. Singapore; VAN RIEBEECK 31 v. Priok n. Singa pore; WAAL 2 v. Malta n. Alexandrië; WATERLAND 2 te Ilheos: WELTEVRE DEN 1 te Galveston; WESTERDAM 31 268 m. W. Bishoprock n. R'dam; WES TERTOREN 2 te Thameshaven: WEST- LAND p. 2 St. Vincent n. Rio de Janei ro; WOENSDRECHT 2 v. Stockholm n. R'dam; WONOGIRI 2 te Aden; ZON- NEWUK 3 te Panama. Door de burgers, voor de burgers. Ook tegen rampen in vredestijd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2