Kans voor woningzoekenden om met steun van de gemeente zelf te bouwen De jongste storm in het parlement De margarine 1 cent duurder N de laatste zomer nóg 5 maanden onder water Twee ernstige ongelukken in het Groningse verkeer Bespiegelingen bij warme bowl 5£$3?toSïï£öennhet vraagteken VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 468.- Nieuw systeem radioweergave door gescheiden geluidskanalen voor hoge en lage tonen Schriftelijk vragen gesteld In de Tweede Kamer zijn de minis terpresident en de ministers van Fi nanciën en Verkeer en Waterstaat schriftelijk vragen gesteld over de stormramp van de vorige week. De ministers wordt gevraagd naar een overzicht van de schade, vooral de Biesbosoh betreffende en naar de toestand van de dijken, die de jongste storm niet hebben kunnen weerstaan. Voorts wordt de minosters ge vraagd, of zij de wet watersnood- schade 1953 op deze nieuwe rampen toepasselijk achten en zo niet welke maatregelen zij zich dan voorstellen ter leniging van de nieuw ontstane nood. Naar wij van de Bond van Neder- landse Margarine-fabrikanten verne men brengt de verhoging van de om zetbelasting op vetgrondstoffen mee, dat met ingang van 1 Januari a.s. de margarineprxjs verhoogd zal worden met 1 ct per pakje van 250 gram. Hoewel over het algemeen de nieu we regeling inzake de omzetbelasting geen prijsverhogende werking voor de consument tengevolge heeft in het algemeen kan gesteld worden, dat de nieuwe regeling het heffen van de omzetbelasting verplaatst van de de taillist naar de fabrikant maken margarine en vet hierop een uitzon dering. De wijzigingen in de omzetbelas ting betekenen voor de margarine industrie een tariefverhoging ten aanzien van voor deze industrie nood zakelijke grondstoffen, welke door werkt op de kostprijs van margarine. Zoals hierboven uiteengezet, houdt de thans noodzakelijk geachte prijs verhoging geen verband met de stij ging van de grondstoffenprijzen op de wereldmarkt. Deze stijging recht vaardigt volgens de hiervoor ge noemde bond, in feite een verdere verhoging van de prijs van het pakje margarine, doch de margarine-indus trie wil de algemene ontwikkeling van het wereldmarktprijsniveau voor lopig aanzien. PRIJSDALING BACONVARKENS. De ontwikkeling van de varkens- markt en de beperkte leveringsmoge- lijkheden van bacon en bevroren varkens aan Engeland nopen het be drijfschap voor vee en vlees de over nameprijzen van varkens bestemd voor uitvoer naar Engeland te ver lagen. Met ingang van 3 Januari 1955 zijn de overnameprijzen voor varkens van 63 kg t/m 72 kg. koud geslacht ge wicht van de tweede kwaliteitsklasse vastgesteld op 2,32 en voor varkens van 56 t/m 62 km. op 2,26. De ge noemde prijzen worden voor varkens van de eerste kwaliteitsklasse met 5 cent verhoogd en voor varkens van de derde kwaliteitsklasse met 5 cent verminderd. Het blijkt, dat in de gewichtsklasse van 56 t/m 62 kg. meer afwijkende varkens dan normaal worden aange voerd. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat de leveranciers het risico lopen, dat deze varkens voor uitvoer ongeschikt worden bevonden. HOND SLOEG BRANDALARM. Een hond sloeg alarm, toen gister nacht in een rijwielhandel te Dor drecht brand uitbrak. Het dier was alleen in de werkplaats en maakte een buurvrouw op het onheil attent. De brand kon tijdig worden geblust en de schade bleef tot één verdieping beperkt. Melkoorlog in het geding voor derechter De directie van de eerste vrije Amersfoortse melkhandel zal bij de arrondissementsrechtbank te Utrecht een kort geding aanhangig maken tegen de directie van de Coöp.-stoom- zuivelfabriek „Concordia" te Ede- Wageningen. Deze fabriek is gefu seerd met de stoomzuivelfabriek „Ju liana" te Achterveld. Gistermiddag hebben de directie van de Evam en de directeuren van de zuivelfabrieken een gesprek over het conflict gehad. Zoals bekend wil de zuivelfabriek „Juliana" geen melk meer leveren aan de EVAM, omdat deze de melkprijs zonder overleg met de fabriek met twee cent had ver laagd. De bespreking leverde even wel geen resultaat voor de EVAM op, zodat dit bedrijf de melkleverantie nog niet zal kunnen hervatten. De directeur van „Concordia", de heer J. de Boer is van mening, dat zijn bedrijf zich van alle contractuele verplichtingen, die in het begin van dit jaar door de melkfabriek „Ju liana" met de EVAM zijn aangegaan, ontslagen kan achten. Het is in Nederland geen kleinig heid om vijf maanden onder water te blijven zonder door een of ander wet telijke ingreep weer aan het licht te worden gesteld. Een prentbriefkaart met een snoezig plaatje van de plaat selijke muziektent in De Steeg op de keerzijde heeft echter kans gezien in bijna een half jaar de afstand naar Den Haag af te leggen. Nu kan het natuurlijk zijn dat men in De Steeg met landkaarten werkt, waar Den Haag nog niet op voorkomt, maar dan blijft onbegrijpelijk waarom de post hem niet eerst ergens anders naar toe gestuurd heeft. In ieder geval kon een Haags meisje haar ouders bewijzen, dat zij er tijdens die verregende vacantie in De Steeg toch nog wel een nat pak voor over had om haar ouders een levensteken te sturen door naar de brievenbus te lopen. In Groningen hebben zich gister middag twee verkeersongelukken voorgedaan met ernstige afloop. Aan de Emmasingel werd de tienjarige wielrijder Van der Werf uit Gronin gen door een met hout beladen truck met trailer overreden en op slag ge dood. De jongen lette even niet op het verkeer en slingerde. De chauffeur van de auto week naar links uit en gaf waarschuwingstekens, maar een ongeluk kon niet meer worden vpor- komen. Het kind geraakte onder de aanhangwagen en was op slag dood. Aan de Westerhaven kwam de Aanrijding-cyclus nabij Laag-Keppel Politieman zwaargewond De 55-jarige postcommandant van de rijkspolitie te Laag-Keppel, de heer J. Bruggeman, is gisterochtend zwaar gewond, toen hij op de Rijks straatweg het verkeer stond te rege len, bij een verkeersongeval, waarbij een melkwagen en twee personen auto's betrokken waren. Omstreeks kwart voor acht reed een personenauto, komende uit de richting Doesburg, achter op een voor hem rijdende melkwagen, met paard bespannen. Na dit ongeval na derde uit de richting Doesburg een tweede personenauto. Deze reed op de beide voertuigen, die voor hem op de weg stonden. Na deze dubbele aanrijding kwam de rijkspolitie van Laag-Keppel om het verkeer te regelen. De postcom mandant Bruggeman ging daarbij met een rode lantaarn op de weg staan om daarmede te zwaaien. Uit de richting Doesburg naderde met grote snelheid een personenauto. Door krachtig remmen kwam hij te slippen, waardoor hij de postcom mandant aanreed. Het slachtoffer werd een tiental meter meegesleurd en bleef zwaar gewond liggen. Hij werd naar het ziekenhuis te Doetin- chem overgebracht. veertienjarige wielrijder P. v. d. Veen uit Groningen in aanraking met een portier van een stilstaande auto, dat plotseling werd geopend. De wielrijder viel op de rijweg en werd overreden door een personenauto. Zwaar gewond werd het slachtoffer door de GGD naar het ziekenhuis ge bracht. Voor zijn leven wordt ge vreesd. Gemeenteraad Leiderdorp Ontsluiting van het Doeskwartier Het belangrijkste besluit van de gen voor de betrokkenen niet te gisteravond te Leiderdorp onder lei ding van burgemeester van Diepe- ningen gehouden raadsvergadering, was de aanneming van het voorstel van B. en W. tot verlening van bouwcredieten in de vorm van een garantie aan geldgevers. De aanlei ding van dit voorstel was het sti muleren van de particuliere bouw en de bevordering van de grondver- kopen. Dit bouwcrediet kan op twee wijzen geschieden, n.l. dat de ge meente zelf als crediet-verleenster optreedt, dan wel de verplichtingen garandeert voor rente en aflossing van door derden te verstrekken cre- dieten onder verband van eerste hy potheek. Wanneer Me gemeente zelf de cre- dieten verstrekt, eisen G. S.., dat de rente 1/2% of 1/4 hoger ligt dan waarvoor zij zelf leent, ter dekking van onkosten. Bij het verlenen van garanties door de gemeente zal de hypotheekverkrijger een lager ren te percentage behoeven te betalen dan wanneer de gemeente het geld zelf verstrekt. Voor beide partijen was het eerste aantrekkelijker. Een bezwaar echter was, dat de crediet- verleners aanvankelijk een jaarlijkse aflossing eisten van 4% van de hoofdsom en een garantie totdat het verstrekte crediet geheel was afge lost. B. en W. hebben toen naar een systeem gezocht waarbij de aflossin- Tot voor enkele dagen berichten lezen; liever, dan meenden we, dat iedereen verachtelijk te glimlachen een studiereis van enkele maanden naar Amerika; een auto komt gierend aan- verdwenen; dat onze be zorgde familie ons' heeft weerhouden aan de radio- stijging van ons zelfbe- bewustzijn en het verlies van een klein brokje illu sie, kwamen we tot de ontdekking, dat niet al len, die hier op het onder maanse de jaren aaneen rijgen» avonturiers zijn. Wij zijn wel avonturiers, althans we willen het zo graag zijn; we dromen van ongékende mogelijkheden, die onze voortreffelijke eigenschappen in een bui tengewoon gunstig daglicht zuLen stellen; die ons op 'n briesend rosen diep in ons vrijgezellenhart. ach, lieve lezer zo roe- weest). Zo is iedere oudejaars- rom antiek. Op oudejaarsavond soe zen wij over zandgöbakjes we houden niet van olie bollen en warme punch werkelijk aangelengd tot zelfs de hoofdredacteur van een geheelonthoudersblad zou glimlachen over alle mogelijkheden, die er tus- Zonder warme punch kunt U veel beier de beursberichten lezen deze aangelengde avond voor ons aanleiding De heerlijke geruststel ling is er, dat er werkelijk iets zal gebeuren; de "JÏÏlïïEfiS Sr S dactiezal gezamenlijk nen over de bijzonder ont roerende stukken, dié wij zullen gaan schrijven; een avonturenbalans. Ieder af gelopen jaar stelt ons ver schrikkelijk teleur, hoe bont het ook geweest is, maar ieder nieuw, onaan gebroken jaar vult ons kinderlijk gemoed boorde vol met de meest spranke lende verwachtingen. We zijn echter altijd on geduldig en willen weten, wat het nieuwe jaar nu wel allemaal voor ons aan verrassingen verborgen houdt. We zouden ze zo graag heel eventjes op een rij- j tje zien staan aan het be gin om dan met een ge laden gemoed deze won dere wereld af te wachten. Want ieder jaar zou won derlijk zijn, als we het te voren zouden kennen en slechts de nuchtere jaar deeltjes, die dagen en uren heten, maken van 't meest sprankelende avontuur een vrij alledaagse gebeurtenis. Toch bestaat er een ma nier om het avontuur van het verse jaar te hulp te komen en alhoewel ieder een deze zwakheid bela chelijk vindt, kunnen we nooit nalaten een lelie blanke zakagenda op oude jaarsavond willekeurig open te klappen en op het dagblaadje, dat zo plotse ling met de naakte werke lijkheid geconfronteerd wordt, een levensgroot vraagteken te zetten. Stóp, o nuchtere hard vochtige, en ga de beurs- gerend en het meisje, waar wedstrijd deel te nemen, we zo vreselijk op ver- omdat het zo beroerd is liefd zijno, de moge- voor de anderen, die alle- lijkheden zijn zo verschrik- maal erg verantwoordelijke kelijk heeriijk en als we posities bekleden en we aan ons vijfde glas punch staren op het verlovings zijn, verbaast het ons, dat kaartje van het meisje, dat het avontuur nog niet be- geen enkele auto in de ge- gonnen is en worden we legenheid gesteld heeft om bang, dat het nieuwe jaar een poging tot aanrijding dagen te kort zal komen, te doen.... Maar tegen die tijd heeft het nieuwe jaar ons alweer gelouterd; tegen die tijd weten we, dait onze moge lijkheden en .die van een jaar maar zeer beperkt zijn en met weemoedige blik in onze versluierde ogen den ken we op die Junidag aan het onmondige knaapje van oudejaarsavond, dat om ons alles te brengen, zich zoveel van het nieuwe wat het voor ons in voor- jaar voorstelde, raad heeft. Als we dan eindelijk de Het kost zo weinig: een zonnige Junidag genaderd zakagenda wij krijgen zijn en we op een goede hem cadeau en een dag ons vraagteken tegen- vraagteken op oudejaars- komen, bedenken we met avond.... hersengymnastiek wedstrij d voor de radio bezorgt ons simart, dat slecht wij ge weend hebben, omdat al onze voortreffelijke arti kelen in de papiermand En de oogst is zo rijk. zwaar zouden zijn en de rente en aflossing gedurende de looptijd van het crediet geheel is gegarandeerd. De oplossing. Zij menen dit gevonden te hebben door de hypotheekverlening te moe ten stellen op twintig jaar en aan de hypotheekhoudster een garantie te verlenen van twintig jaar en één dag, waardoor de geldgever geen en kel risico lijdt. B. en W. hebben voorts gemeend de aflossing te moe ten stellen op 2J4 van de hoofd som, zodat na 20 jaar 50 op de hy potheek is afgelost. Het moet niet moeilijk worden geacht, aldus B. en W., om voor het restant dat na die 20 jaar moet worden afgelost een nieuwe hypotheek te verkrijgen. Het staat de hypotheekhouder evenwel vrij, om zondier waarborging van ren. te en aflossing door de gemeente, de hypotheek te continueren. Mocht door onvoorziene omstandigheden de hypotheeknemer niet slagen in het verkrijgen van een nieuwe hypo theek dan is de gemeente gehouden het restant af te lossen, waarbij zij zich kan beraden al of niet tot ver koop van het pand over te gaan, dan wel een nader overleg te treffen. Volgens de mening van B. en W. loopt de gemeente bij deze handel wijze minder risico dan wanneer zij zelf bouwt. Bij de crediet-verlening moet ook nog rekening gehouden worden met de rijkspremie, die voor een woning zou kunnen worden ge geven. De bouwkosten. Een moeilijk punt was het vast stellen van de bouwkosten. Hiervoor werd aangehouden een bedrag van 47,per M3. Het crediet kan gaan tot 85% van de sfichtingskosten, be rekend naar de M3 prijs, verminderd met de premie of zoveel minder als nodig is. Aan de hand van ervarin gen van deze regeling zullen B. en W. overwegep of een uitbreiding tot een algemene bouwcrediet-regeling wenselijk en nodig is. Als voorbeeld stellen B. en W. dat een particulier een huis laat bouwen, dat 19000, kost, inclusief de grondkosten ad 2750,De grootte bedraagt 300 M3. Het bouwcrediet wordt dan als volgt berekend. De bouwkosten zou den bedragen 300 x 47 is 14100, Grondkosten 2750,maakt 16850. Daarvan gaat af voor Rijkspremie 3500,zodat overblijft 13350, Het bouwcrediet ad 85% bedraagt 11347,50. De bouwer betaalt dan zelf 19000 11347,50 3500 4152 50. De voorz. voegde daar nog aan toe, dat door deze mogelijkheid te schep pen men de spaarzin steunt en te vens de mensen een woning bezorgt. Er heerst bij de mensen een menta liteit van afwachten „want de over heid bouwt wel." Hij hoopt dat de regeling zal stimuleren tot het po gen een eigen woning te verkrijgen. Een groot voordeel daarbij is, dat de rente voor 20 jaar vast staat. De heer de Graaf vindt dit voor stel zeer gunstig en verwacht er iets goeds van. Evenals de heer Schop pen, hoewel deze de betalingstermijn graag iets langer zou zien, daar de kosten dan iets lager kwamen te lig gen, waardoor er vermoedelijk nog meer animo zou zijn. Ook de heer Nievaart juichte het voorstel toe, doch waarschuwde toe te zien dat de gemeente inderdaad le hypotheek houdster was. De voorz. antwoordde dat 'n langere termijn voor aflossing niet mogelijk was aangezien de ban ken geen langere termijn accepteer den. Na een langdurige beschouwing werd tenslotte z.h.st. het voorstel aanvaard. Maatschappelijk werkster. Daarvoor werdien reeds goedge keurd een voorstel tot verhoging van de salarissen van het gemeente- personeel met 6% en vaststelling van een nieuwe salarisverordening met terugwerkende kracht tot 1 Jan. De plannen voor die bouw van 36 middenstandswoningen in het Zijl kwartier zijn thans gereed. Deze zul len gebouwd worden volgens de pre mieregeling 1953. B. en W. vragen daarvoor een cre diet van 624.000,waarin bouw en grondkosten zijn begrepen. De gemiddelde huur komt zonder ex tra voorzieningen en water op 13.45 per week, waarbij er op moet wor den gerekend dat door de jongste loonsverhoging dit bedrag nog zal stijgen. B. en W. stellen voor een onderhandse aanbesteding te hou den om tot een acceptabele prijs te komen. De raad ging hiermede ac- coord. Nieuwe straten in het Zijlkwartier. Nü het stratenplan in dit kwartier haar voltooiing nadert moeten aan twee straten een naam gegeven wor den. De straat waaraan de galerij- woningen worden gebouwd zal de naam krijgen van Pinksterbloem straat, genaamd naar het stuk land, waarop zij gebouwd zijn. De straat welke rechtstreeks /an de Span- jaardsbrug naar het Zijlkwartier voert zal de naam dragen van de heer M. P. Splinter, gewezen wet houder en waarnemend burgemees ter. Ontsluiting Doeskwartier. De laatste vergadering in 1954 heeft het besluit opgeleverd, dat het begin is van de ontsluiting van het Doeskwartier. Het betreft hier het bouwrijp maken van gronden in complex van het uitbreidingsplan en omvat, behalve de aanleg van een nieuwe straat met een singel achter de Chr. Nat. school tot aan de firma Bennink, ook de verbreding van de Hoofdstraat, die een breedte zal krij gen van 12.84 M. Het trottoir wordt verbreed tot 2.42 M., rijweg 7.35 M. en nieuw trottoir van 3.07 M. Hier voor vroegen B. en W. een crediet van 206.800, Ook voor dit plan willen zij een onderhandse aanbesteding houden. De heer Moraal informeert naar het bruggetje nabij de Ger. kerk dat een grote hindermis zal blijken bij de verbreding aangezien dit nog niet kan verdwijnen. De voorz. zegt dat dit inderdaad een zeer moeilijke kwestie is, omdat vóór de brug de werkzaamheden voor het viaduct moeten plaats vin den en men daarop moet wachten en wat de brug zelf betreft met de sloot, dat moet eigenlijk wachten tot de tuinders, die deze sloot gebruiken en daar een recht op hebben, hun land overdoen aan de gemeente en zij dus geen belang meer hebben bij dit vaarwater. Dit kan echter nog enige jaren duren. De voorz. zegde evenwel toe te onderzoeken of er een andere mo gelijkheid is. Nadat nog enkele ha- merpunten waren gepasseerd besloot men met de gebruikelijke wens bij de jaarverwisseling. De medische dienst wordt waar genomen op Nieuwjaarsdag en Zon door dokter E. J. Hoefman, Hoofdstraat 40, tel. 30070. BODEGRAVEN KAASMARKT IN 1954. Het aantal partijen in het voorbije jaar, dat op de markt werd aange voerd bedroeg 5114, wegend 2.045.600 kg. De eerste notering in 1954 be droeg (voor de le soort) 2.112.15; de laatste 2.322.37. Toch was De cember niet 't hoogst. In de yorige maand werd genoteerd 2.46^2.52. In April was het 1.98—2.10. De Meikaas bracht daarna de stijging. In de herfst werd het maximum ge haald. De prijzen liggen dus bedui dend boven die van het vorig jaar. Vandaar dat in het 4e kwartaal 1380 partijen werden aangevoerd, d.i. meer dan in de eerste zes maanden van 1954. Aanbesteding. Door het archi tectenbureau Stuurman uit Wad- dinxveen had de aanbesteding plaats voor de bouw van een groot kaaspak huis t.b.v. de fa. Noordhoek, alhier. 10*4 nu De laagste inschrijver was de fa. 1954. Dit was mogelijk, omdat een p i j x in ktJinn i Gebr- Oostrom en Langeveld teWar- mond voor de somma van 330.000. salaris verbetering in kleine gemeen ten zich niet alleen tot de secreta rissen behoefde te beperken, maar ook uitgestrekt mocht worden over functionarissen van lagere rang. Nieuw in deze verordening was de fuctie van maatschappelijk werkster, waarvoor een oproeping is geplaatst. Tot geneeskundige voor de kosteloze vaccinatie in '1955 is benoemd dokter E. J. Hoefman. De vergoedingen voor de Herv. school, de Chr. Nat. school en de Chr. Nat. Ulo-school over 1953 be dragen resp. 7793,55 6986,25 en 1651,20. De kosten van het open baar lager onderwijs bedroegen, eveneens over 1953, 4185,42, zijnde 676,77 méér dan was begroot. De hoogste inschrijver vroeg ƒ365.000 De fa. Versloot te Nieuwerbrug had ingeschreven voor 33300.0. HAZERSW0UDE Geboren: Teunis z. van J. M. Bremmer en J. van den Dool; Jo hannes Wilhelmus Jacobus z. van A. J. van Leeuwen en G. M. Roeleveld; Franciscus Johannes z. van C. W. Kraan en C. D. Brusche; Alida Jo- sina Maria Clasina d. van A. A. Koo- ter en J. M. Loomans. Overleden: Cornelis Endeveld 89 j., wednr van Adr. van der Kleij; Maria van Gent 76 j., echtg. van B. van den Bosch.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6