Avifauna geen bron van inkomsten* maar wel (ook in 1955) van verdriet U.V.S.-R.C.H. Begroting 1955 (met een tekort van f I0.000,-| werd vastgesteld VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Gemeenteraad Alphen aan den Rijn Deskundig onderzoek noodzakelijk Aan de drie en een half uur gehei me discussies over de begroting 1955 van het vogelpark „Avifauna", Maan dagavond, heeft de Alphense gemeen teraad Donderdagavond nog eens drie uren toegevoegd. Hoewel alles met gesloten deuren word behandeld, valt niet te ontkennen, dat de be sprekingen 3f en toe stormachitg lijn geweest. Evenmin valt het te loochenen, dat sedert de aankoop van dit park de zorgen van het gemeente bestuur belangrijk zijn toegenomen. Met grote angst vervuld hebben ver schillende raadsleden zich de vraag gesteld: „Waar gaan we heen?" Niet alleen de vroede vaderen, inclusief het college, maar ook Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland slaan met zorgen de huidige ontwikkeling gade. Was men het voorjaar met groot optimisme gestart, reeds na een half jaar van het eerste seizoen, doemden Sombere toekomst. De heer Slootjes was met teleur stelling vervuld, dat het verzoek van G.S. om de exploitatie-vorm admini stratief en organisatorisch te reorga niseren, nog niet is gerealiseerd. Het stichtingsbestuur ert het college heb ben tot nu toe elkaar steeds gedekt, omdat ze beide een costuum van het zelfde laken aan hebben. Op deze wij ze mag niet worden doorgegaan. Spr. kan ook niet goedkeuren, dat het ad vies van de voorz. van de advies raad tot reorganisatie, niet is opge volgd. Spr. is geen voorstander van Avifauna's ondergang. Wij zitten nu wel in de put en daar moeten wij ons pu met alle ten dienste staande mid delen uitredden, desnoods met opof fering van enkele heilige huisjes. De heer v. d. Lee betreurt, dat na al de ervaring gepoogd, wordt in 1955 op dezelfde voet door te gaan. 1954 geruchten op die narigheid voorspel- heeft geld gekosti 1955 belooft weer den, tot in het najaar het niet on- J njeuwe offers te vragen Dit resultaat aanzienlijk tekort van om en nabij de voorspeld. Hij had reorganisa- 2 ton zich duidelijker ging aftekenen. Dat de raad dit tekort, zij het met frisse tegenzin, uiteindelijk achteraf accepteeren moest, hield niet in, dat de nieuwe begroting voor 1955, welke aanvankelijk eveneens met een aan zienlijk tekort sloot, zonder slag of stoot zou worden aanvaard. Men heeft er dan ook in alle details ern stig over beraden, met als resultaat, dat het aanvankelijk tekort werd te ruggebracht tot f 47.000,later op nieuw met 15.000,verlaagd tot de 'begroting Donderdagavond met 15 te gen drie stemmen met een tekort van 32.000,— door de raad werd bekrach tigd. Geen waarborg. Opmerkelijk was hierbij de nadruk kelijke verklaring van burgemeester Witschey, dathij zioh van de totstand koming van deze begroting heeft ge- distancieerd, omdat hij meent, dat voor en aleer er geen grondige reor ganisatie ten aanzien van de exploita tievorm heeft plaatsgevonden, zoals Ged. Staten dat wensen, er geen waarborg gevonden kan worden, dat deze begroting niet opnieuw verras singen inhoudt, verrassingen waar omtrent het stichtingsbestuur geen enkele verwijten gemaakt kan wor den. De reorganisatie kan en mag niet achterwege blijven, aldus de voorz. van de raad, die zijn teleurstel ling kenbaar maakte, dat het stich tingsbestuur met 'hem niet eens kon zijn, dat eerst een deskundig rapport met betrekking tot de economische verwachtingen van Avifauna moet worden afgewacht en. de gewenste reorganisatie moet hebben plaatsge vonden, alvorens men kan spreken over een gezonde basis voor de uit voering van de begroting. Het merendeel van de raad was eVenwel met het stichtingsbestuur van oordeel, dat men het ene moet doen en het andere niet nalaten. In aïwachting van de wijzigingen moet het stichtingsbestuur richtlijnen heb ben, waarlangs het 't nieuwe seizoen tegemoet kan gaan. Dat verschillende raadsleden niet meer zo verheugd zijn over het bezit van „Avifauna" bleek duidelijk toen er zelfs stemmen werden vernomen bm het park te verkopen of in elk geval te verpachten. Dit laatste zag men een economischer vorm van exploitatie en een minder zorgvolle. Bedrijfs-economisch onderzoek. Direct na heropening van de open bare raadsvergadering stond de raad een crediet ad 7.590,toé ten be hoeve van een bedrijfs-economisch onderzoek, in te stellen door het ac countantsbureau Preijer en de Haan te Amsterdam, dat vooral op het ge bied van restaurant-exploitaties zijn sporen heeft verdend. De raad stelde hierbij de voorwaarden, dat dit bu reau tussen 15 en 30 Januari as. in de tails enkele belangrijke vraagstukken moet hebben onderzocht en uiterlijk 28 Februari zijn zienswijze over de gehele begroting, inzonderheid voor wat het restaurant betreft, moet rap porteren. Op grond van het resultaat van dit rapport zal de door de Ged. Staten voorgestane reorganisatie van de exploitatievorm onder ogen wor den gezien. Tevens besloot de raad, met enkele tegenstemmen, om geen rekening te houden met aflossing, geldleningen afschrijving op investe ringen. De heer v. d. Meent ging met dit laatste niet accoord. Het verlies van 1954 kan hierdoor wel enigszins wor den weggewerkt, maar de zorgen wor den er niet door weggenomen, maar slechts uitgesteld. De heer Gesman viel de vorige spreker bij door er op te wijzen, dat men zo wel meer tekorten kan weg werken, maar het is en blijft onzui ver. Ook spr. is teleurgesteld over het resultaat van 1954. Het is ook on juist, aldus spr., om het tekort te ver minderen met het ontvangen bedrag aan belastingen. Vermakelijkheids belasting had de gemeente ook geïn casseerd als het park in particuliere handen was of verpacht werd. Spr. drong er op aan de mogelijkheid te onderzoeken tot verkoop of verpach ting van „Avifauna". De voorz. zegde dit laatste toe. tie al lang verwacht. Hij kan zijn stem aan de voorstelen niet geven. De heer v. d. Meent sprak zijn bit tere teleurstelling uit over hetgeen achter de rug is en bij voorbaat reeds over hetgeen nog te wachten staat, evenals over het uitblijven van de door G.S. voorgeschreven reorganisa tie. Hij vraagt zich af of de in allerijl aangebrachte bezuinigingen wel doel matig zullen blijken. Hij vraagt eerst aandacht voor de reorganisatie en verpachting van het restaurant Dit kan in verschillende onderdelen doel matige bezuinigingen tot gevolg heb ben. Hij vraagt een uitspraak van de raad inzake verpachting met ingang van het a..s seizoen. De heer Rogaar verwacht goede suggesties van het bedoelde accoun tantsbureau. Vraagt in de loop van 1955 voort te gaan met mogelijke be zuiniging. Het bestuur van Avifauna moet een programme hebben daarom zal hij voor de begroting stemmen. Ook waardering. De heer Ruijssenaars was het enige raadslid, dat waardering koesterde voor het werk van het stichtingsbe stuur. Men kan zeggen, dat het stich tingsbestuur heeft gefaald, omdat er inplaats van winst, verlies is ontstaan in het afgelopen seizoen en het ko mende seizoen er weinig minder voorspelt, maar dat vindt spr on juist. Tegenvallers van ongunstige seizoenen hebben de beste onderne mers. Hij stemt in met onderzoek accountantsbureau en naar de be- drijfs-economische mogelijkheden in Avifauna en zal voor het voorstel stemmen om het bestuur de gelegen heid niet te ontnemen zijn werk voort te zetten. Het bestuur is door de raad gekozen. Spr. heeft nog even veel vertrouwen in het als toen hij zijn stem destijds aan het vormeren van dit bes'luur gaf. Ook de heer Verdonk sprak zich uit voor aanvaarden van de begroting, in afwachting van het inzicht van meer genoemd accountantsbureau. Wijzi gingen zijn dan toch nog mogelijk. De voorz. wijst er op, dat hij per soonlijk een voorstander is om de be groting aan te houden tot het bueau adviseert en het stichtingsbestuur een crediet te verstrekken ter overbrug ging van het respijt. Het stichtings bestuur heeft dit niet willen accepte ren. Daarom heeft spr .zijn mede werking hieraan niet kunnen geven. Hij blijft van mening, dat alleen een sterk opgezet commercieel bestuurs apparaat Avifauna van de ondergang kan redden. De cijfers. Hierna werd de begroting post voor post behandeld. Uit deze begroting, waarin ook de cijfers van de voorlo pige exploitatie 1954 zijn opgenomen, blijkt, dat hét verlies van 1954 vrij wel het door ons gepubliceerd be drag beloopt. De begroting 1955 is ge baseerd op een bezoekersaantal van pl.m. 282.000. Het onvoorzien beloopt ruim 14.000,—, het tekort ƒ32.000,— vermakelijkheidsbelasting 47.000, Voor uitbreidingen (vogelstand, tuin paden etc. wordt geraamd ruim ƒ30.000). Voor 1955 sctaat voorts de inrichting van een restauarant in de villa op het programma, alsmede het maken van een in- en uitrit met con trole op het parkeerterrein en voor zieningen bij de ingang voor het bin nenlaten van grote groepen, voorts de bouw en inrichting van een nieuw dienstgebouw en winterverblijf voor de vogels. Nadat de begroting was keurd, met tegenstemmen van de he ren v. d. Lee, Slootjes en Gesman (de heer v. d. Meent, die zich bij de aan vang tegen de begroting had uitge sproken, had intussen wegens fami lie-omstandigheden de raadzaal ver laten en heeft zijn stem aan de be groting aan het einde van de verga dering niet meer kunnen verheffen), besloot de raad het rekening courant crediet, dat aanvankelijk op f 100.000 was vastgesteld, later verfioogd wefd tot 300.000,opnieuw verhoogd tot ƒ415.000,opdat het stichtingsbe stuur over de nodige kasmiddelen zal kunnen beschikken. Met het voordragen van Guido Ge zelle's gedicht: „Zoals het oude was, zal wellicht het nieuwe zijn", bood burgemeester Witschey zijn wensen bij de jaarwisseling aan. is hij de mening toegedaan wel van dit jaar voor het zijn, waarmede de heer S. verenigen. De burgemees- !t tenslotte de heren voor het beleid. Als punt 9 werd aangenomen, dat de beschikbaar te stellen bedragen voor het gewoon bijzonder lager on derwijs voor 1955 zal worden bepaald op 72,en voor het bijzonder voort onderwijs op 45,per kind. Maximum crediet. Volgens de begroting bedraagt het tekort aan vaste financieringsmidde len per 1-1-1955 ƒ238.869,97, dit be drag zal nog toenemen door de bouw van 24 woningen en het bejaarden tehuis tot een bedrag van ƒ813.145,97. B. en W. verzoeken te worden ge machtigd om ter financiering van de nog ongedekt blijvende kapitaalsuit gaven vlottende schuld aan te gaan tot. maximaal 350.000,voor het eerste kwartaal en tot maximaal 500.000,voor de overige kwarta len van 1955. Met dit voorstel kan de raad accoord gaan. Tot leden van de commissie wering van het schoolverzuim wer- Gemeenteraad Nieuwkoop Donderdagavond kwam de raad moeten tekenen in verband met de van Nieuwkoop voor de laatste keer in 1954 bijeen. De voorzitter merkte bij de opening op, dat het tekort van 10.000,dat de begroting aangeeft, naar het zich liet aanzien misschien toch nog wel zal meevallen. Volgens de ingekomen stukken zal men vermoedelijk in Januari 1955 tot de gunning over kunnen gaan van de 22 nieuw te bouwen woningen. Met de 16 woningen, welke in het uitbreidingsplan komen, is een be drag gemoeid van 183.600,terwijl voor de 6 middenstandswoningen een bedrag van 107.050,nodig zal zijn. Voorlopige vaststelling rekeningen woningbedrijf, ontginningsbedrijf en algemene dienst der gemeente over het jaar 1953. Hierover vraagt de heer E. H. van Dam, KVP, of het juist is, wat hij in de dagbladen heeft gelezen over de e.v. huurverlaging van de nieuw te bouwen en nieuw gebouwde wonin gen. De voorzitter deelt hem mede, dat wanneer de mogelijkheid daar is, dit zeer zeker door de gemeente zal worden bekeken. De heer Markman, KVP, vindt, dat men in verband met de rekening van het ontginningsbedrijf, gezien de be dragen er beter uit kan scheiden met het telen van gewassen. Hierover was men het eens en men zou dit nader bezien. Het bedrag van de totale kosten van het gewoon lager onderwijs is 2.919.43. Voorgesteld wordt de exploitatie vergoeding voor het gewoon lager onderwijs over 1953 te bepalen voor de R.K. Jongensschool en Meisjes school op ƒ5.659,38, voor de Chr. School op ƒ2.661,09 en voor de RK. School te Noorden op 7.144,80, aldus werd besloten. Voor het V.G.L.O. werd tenslotte aangenomen de vol gende exploitatie-vergoeding. R.K. Meisjesschool 2.108,34 en voor de Chr. School 1.970,54. Begroting 1955. De begroting nam 5 kwartier in beslag. De heer N. Zwart (Gem. Bel.) vroeg naar een doeltreffender brand melding. Ook vraagt hij naar de ver- bandacte, welke de brandweer zou'Na een uitvoerig antwoord door de B.B., waarop de voorzitter een duide lijke uiteenzetting liet volgen De onkosten voor de rattenbestrij ding vond hij doelloos, want hij had gehoord, dat er vooral in het nieuwe gedeelte maar weinig gebruik werd gemaakt van het kosteloze aanbod van de gemeente. Ook de heer v. Zoest, KVP, gaf hierover zijn mening. Een vraag over de ondersteuning van behoeftigen werd tenslotte het middelpunt van een kleine gedachtenwisseling. D< heer Markman, KVP, zag het uitge trokken bedrag graag opgevoerd tot 1200,Als motief voerde hij aan de verschillende loonsverhogingen. De heer Stoppelenburg wil tenslotte wel iets doen en zou deze post op 900,willen brengen. Beide heren maken er een voorstel van. Het voorstel van de heer Markman werd met 8 tegen 3 stemmen verworpen, terwijl het voorstel van de heer Stop pelenburg werd aangenomen met 2 tegen 9 stemmen. De heer Markman vraagt verder hoe het mogelijk is, dat 2 voormannen van de gemeente verschillen kunnen in salaris per jaar. Hierbij spelen capaciteiten een rol en ontwikkeling, aldus de secre taris. De heer A. v. Dam (A.R.) vindt de verhuur en onkosten voor de ver warming van de woning boven het gemeentehuis wel wat laag. De voor zitter geeft hierover zijn mening en zegt, dat die wel weinig lijkt, maar de secr. doet meer dan moet gedaan worden. Hy stookt ook de kachel wel eens enz., enz. De heer Markman merkt op, dat de- gemeente wel duur der uit zal zijn, als er speciaal een stoker zal moeten worden aangesteld voor de verwarming etc., waarover men het tenslotte eens is. De heer Bloos (AR) zag wel een post op de begroting staan voor de V.V.V., maar merkt op, dat er zoveel schade wordt toegebracht aan riet en polderland. Hij zou daarom gaarne in de tijd van vacantie en kamperen een folder willen zien verspreiden, waarin hierop gewezen werd. heer Stoppelenburg zag nog steeds op de begroting staan een post voor de heer Post voormalig ambtenaar aan het secretarie te Nieuwkoop en deze was zelfs nu verhoogd tot 500, R0EL0FARENDSVEEN Coöperatie „De Samenwerking" Ir hotel „De Vier Heemskinderen" kwam Donderdagavond de Coöpera tie „De Samenwerking" voor haar matig bezochte jaarvergadering bij een. Voorz. N. Bakker sprak een kort openings- en welkomstwoord, waar na secr. G. v. d. Weijden het jaarver slag uitbraoht. Deze memoreerde o.a. het zilveren ambtsjubileum van de chef-bakker C. Boeker en besprak het bouwplan voor een nieuwe win kel. Bij de behandeling van de ba lans en bedrijfsverslag gaf de heer G. Boerstoel, algemeen bedrijfsleider een toelichting. Het ledental bedraagt thans 236 leden. De winkelomzet be droeg over het afgelopen boekjaar 79.122,13 en van de bakkerij een bedrag van 42.739,50. Aan gegaran deerd dividend was vastgesteld 1450,22. Het batig bedrijfssaldo be- dx-oeg 1596,07. Uit het Moederfonds hetwelk de leden een uitkering ver strekt bij gezinsuitbreiding werd 252,75 verstrekt. In het bestuur zag secr. G. v. d. Weijden zich herkozen, terwijl in de vacature G. van Emme rik, na gehouden stemming, de heer den de heren T. Teunissen, J. Lan-lj Hoogenboom Mz. zich gekozen zag. gendoen, D. Pieterse en A. BlijlevenJ De aftredende commissaris Struive herkozen. zag üi zjjn plaats gekozen de heer L. De Tuinbouwcursus krijgt een ver- Bakker. Voorz. Bakker bracht dank goeding van 7,43 zijnde het verhou-1 aan de heer Struive voor de vele dingsgewijs bij te dragen bedrag door werkzaamheden in het belang van de Coöperatie verricht. Medegedeeld werd dat op 13 Jan. de leden een gratis filmavond zal worden aange boden. deze gemeente in het exploitatie tekort van de cursus gegeven te Ter Aar. De percelen Zuideinde 82, Zuid- einde 119, Dorpsstraat 29, Dorpsstraat! 155, Kerkstraat 7a en Kerkstraat 13 Bridgeclub D V.H. Voor de door werden onbewoonbaar verklaard. I de bridgeclub D.V.H. georganiseerde Bij de rondvraag vindt de heer onderlinge competitie werd de laat- Markman, KVP, het vreemd, dat hij i ste ronde gespeeld. Zoals was te ver uit een advertentie moet vernemen, wachten ging het echtpaar L. v. Ber- dat er een nieuwe bouwkundig teke-kei met de erepalm strijken. Wij ge- naar wordt gevraagd. Hij vraagt in| deze, of de raad zich daar niet mee bemoeien mag. De voorzitter zegt, dat dit alles nog maar in een begin stadium is, en dat men hier te zijner, tijd wel op terug zal komen als de candidaten zijn uitgezocht. Ook vindt hij het niet prettig te moeten vernemen, dat de woningen van v. Zon en v. Dijk nog niet aan gesloten zijn aan het electrische net. ven hieronder de totaal-uitslag met daarachter tussen haakjes het resul taat van deze 10e ronde: 1- Echtp. L. v. Berkel 1201 (129) pnt.; 2. Alf. Koek—L. Klein 1167 (106) pnt.; 3. Ant. Koek—E. Koek 1149 (116) pnt.; 4. P. HuigslootL. Turk 1111 pnt.; 5. Echtp. J. Koek 1095 (102) pnt.; 6. Echtp. J. v. d. Meer 1089 (110) pnt.; 7. C. HeemskerkM. v. Ruiten 1073 (143) pnt.; 8. Echtp. Muskens 1045 (99) pnt.; 9. M. Bakker—B. v. d. Meer 1013 (68) pnt.; 10. Ant. Huig- slootG. Wesselman 988 (90) pnt.; 11. P. HiepW. Caspers 949 (117) punten. TER AAR Centrale veiling. Met ingang van het nieuwe jaar zijn de veilingdagen weer normaal Maandag, Woensdag en Vrijdag om half elf. Nooit Gedacht. Standen na de eerste ronden in de jeugdcompetitie. Dammen: 1. Ries Goedhart; 2. Jan de Leeuw; 3. Joop Rem; 4. Kees Hof stede; 5. Joop Vink; 6. Henk Dol; 7. Arie Kammeraat Az.; 8. Dik Heijns; 9. Leen Esveldt; 10. Jan Pieter Boe- refijn. Schaken: 1. Kees Hofstede; 2. Dik Heijns; 3. Jacob Verzaal; 4. Niek van Eijk; 5. Jan Heijns; 6. Fred, van Eijk; 7 Wim Hofstede; 8. Joop Vink; 9. Jan Wolmerstedt; 10. Kees Wolmer- stedt. Uitslag prijs wedstrijd dammen voor de jeugd: 1. Joop Vink; 2. Ries Goed hart; 3. Niek van Eijk; 4. Kees Hof stede; 5. Jan Pieter Boerefijn; 6. Joop Rem; 7. Jan Heijns; 8. Leen Esveldt; 9 Jan Wolmerstedt; 10. Adrie Dol; 11. Henk Dol; 12. Dik Heijns; 13. Wim Hofstede; 14. Kees Wolmerstedt; 15. Arie Kammeraat. SPORT VOETBAL DE OVERSCHRIJVING DER EX-VENLOSPELERS De KNVB heeft een beslissing geno men in de kwestie tussen het bondsbe- stuur en Be Quick over het viertal spe- Beide personen hebben hun aandeel j Iers van de ex-NBVB club Venlo, die reeds lang betaald en zien van een! overschrijving hadden aangevraagd naar aansluiting nog steeds niets. De voorz B_e Quick. De KNVB heeft de overschrij- zitter zegt toe hiernaar nog eens te zullen informeren, maar weet wel, 3 Tno" a" nnApr dat door het vertrek van de heer Bergsma een plaats is leeggevallen, waardoor er wat werk heeft moeten wachten. Ook vraagt hij naar de bouw van de nieuwe fabriek. De voorz. deelt mede, dat n ualles in kannen en kruiken is. Bijna alle goedkeuringen zijn er. Men wacht nog even op de grondkamer, en hoopt toch, dat de goedkeuring ook spoedig zal komen. De voorzitter hoopt dat men 15 Januari zal kunnen beginnen. De heer A. v. Dam vindt nu er stukken uit de toren gaan vallen toch wel de tijd gekomen, dat er met de restauratie zal worden begonnen. Ook dit werk denkt men zo spoedig mogelijk uit te gaan voeren. De heer Bloos vindt het misselijk, dat er reeds zo vroeg voor het Oudejaar rotjes en voetzoekers worden afge stoken. Hij vindt dit niet in de haak en de gevolgen kunnen erg zijn. De rgad is het daarmee eens. Er zal politietoezicht op worden uitgeoefend. Aan het slot van de vergadering laat de voorzitter met enkele woor den de voornaamste dingen, welke in de gemeente zijn voorgevallen de revue passeren. Als ik een paar gre pen doe uit het voorbije jaar dan is op 20 Mei H.M. de Koningin in Nieuwkoop geweest, terwijl onze ge meente het voorrecht heeft gehad, om het 25-jarig bestaan van de Unie van Watertoerisme mee te kunnen vieren. De heer F. Pieterse als gem.- architect hebben wij node zien ver trekken. De nieuwe R.K. School te Noorden, het bouwrijpmaken van het nieuwe industrieterrein, de nieuwe huizen op de Achterweg enz., enz. Ook hebben wij de Eerw. Zusters kun nen behouden met het gevolg, dat straks het bestaande liefdesgesticht een modernisering ondergaat. Een nieuw bejaardentehuis zal na een jaar verrezen zijn. De raad bracht op 12-10 een bezoek aan Engeland in verband met de nieuw te vestigen industrie. Binnenkort komen er weer 22 nieuwe woningen en wij mogen ons gelukkig prijzen dat wij het mai-stempo kunnen bijhouden. 1954 zal in Nieuwkoop geboekstaaft blij ven als een groot jaar van inspanning en eensgezindheid. Laten wij er voor zorgen dat de woningbouw een ge stadige vooruitgang zal blijven ver tonen. Tenslotte bracht de voorzitter dank aan alle raadsleden, personeel van het gemeentehuis en pers en wenste ieder met zijn gezin 'n Zalig Uitein de en 'n goed begin, waarna over de vuilafvoer in geheime zitting werd gegaan. Enkele raadsleden waren op de geheime zitting tegen, maar B. en W. besloten dit onderwerp toch geheim te behandelen. BOSKOOP Biljarten. De Boskoopse Bilj.- ver. „De Driesprong" heeft weer een goede competitieweek achter de rug, van de vijf gespeelde wedstrijden, werden er drie gewonnen en twee gelijk gespeeld. In de ontmoeting BI en B3 werden de punten broederlijk gedeeld, terwijl B3 in de wedstrijd tegen Anti-Poedel hoge ogen gooide om mede te dingen naar de eerste plaats. A2 behaalde de volle winst bij Centrum A2, waardoor dit team naai de bovenste helft van de ranglijst klom. BI kon het tegen Gouda B niet verder brengen dan gelijk spel, rer- wijl Al in een goede wedstrijd Per Aspera A aan de zegekar bond en zodoende in de kopgi'oep blijft. De uitslagen: De Driesprong BI De Driesprong B3 44; De Driespr. A2—jCentrum A2 70; Gouda BDe Driesprong BI 44; De Driesprong B3—Anti-Poedel B 90; Per Aspera ADe Driesprong Al 2- tieven, dat men eerst de gedupeerde clubs wilde helpen en dat overschrijving in het rayon of district voor gaat. De kans is groot te achten, dat een der spe lers, van Rhee, naar Eindhoven zal overgaan en de andere drie Schreurs, Hovens en Driessens naar NEC. Deze uitspraak heeft in de Groningse gelede ren grote ontstemming gewekt. Het vier tal spelers had reeds een contract met Be Quick gesloten. Waarschijnlijk zal Be Quick met deze gang van zaken geen genoegen nemen. Met acht de spelei-s ge bonden en onderzoekt momenteel de mogelijkheid om door middel van een juridsche procedure verandering in de gevolgde gedragslijn van de KNVB aan te brengen. VVSB Zondag om 2.30 uur vangt de wedstrijd VVSEBlauw Zwart aan. Blauw Zwart heeft toegezegd met een volledig le' elftal te komen, terwijl WSB volledig zal verschijnen op de rechtsback na. We kunnen dus op een zeer interessante wedstijd rekenen tussen de koplopers van de 3e en 4e klas. KRV Volgens het programma voor a.s. Zondag gaat het tweede elftal op be zoek bij SJC 5. Het aanvangsuur wordt nog bekend gemaakt. UDO Het eerste elftal van UDO speelt op Nieuwjaarsdag de jaarlijkse bekerwedstrijd tegen Oegstgeest 1. Ver leden jaar belandde de beker bij Oegst geest, zodat UDO dit keer z'n uiterste best zal doen om het kleinnood weer te rug te winnen, Aanvang 2 uur. Om 12 u. spelen de reserve elftallen van bovenge noemde verenigingen. Lugdunum Voor de a.s. Zondag te spelen wedstrijd VVPLugdunum is de opstelling van Lugd. als volgt: doel: Van Well; achter: Plugge, Erades; midden: Van Pijlen. Hoekstra, De Roo; voor: Quist, Filippo, Verhoeven, Bekkering, Mizee. Voorts zijn vastgesteld: Lugdunum 2 UVS 3, Lugdunum 3Quick 3. RKAW Het eerste elftal gaat vriendschappelijk spelen tegen de oude bekende Laakkwartier. Aanvang 14.30 u. Het tweede elftal speelt in competitie verband tegen ASC 2 in Leiden. Aan vang 12 uur. DOSR DOSR gaat Zondag op be zoek bij Meerburg, als het terrein niet afgekeurd wordt. Een kans op succes is hier voor de Veenders niet uitgesloten. Aanv.ang te 2.30 uur en vertrek per autobus te 1.30 uur. KORFBAL Crescendo Programma voor Zondag KNS 1Crescendo 1, 2 u. terrein Burg- gravenlaan. KNS 4Crescendo 3 12 uur terrein Burggravenlaan. 's Woensdags trainen van 89.30 uur op de speeltuin aan de Anna van Saksenstraat. ZONDAG 2.30 UUR Vriendschappelijke wedstrijd (Ingez. Med.) HANDBAL RKHVL Aangezien voor de maan den Januari en Februari de competitie voor veldhandbal stil ligt, omdat de practijk heeft uitgewezen, dat er van geregelde wedstrijden geen sprake kan zijn, heeft RKHVL met een heren- en dames- elftal ingeschreven voor zaal handbal. Deze wedstrijden worden ge houden in de veilingshallen te Waterin gen en Poeldijk. Zondag a.s. wordt ge speeld in Wateringen om 13.30 uur da mes RKHVLKwiek; 15.15 uur heren: RKHVL—Wilhelmus. BILJARTEN LEIDSE BILJARTBOND De uitslagen van de Leidse Biljartbond luiden: le klas A: De Carambole 2De Ca rambole 1 6—0; DOS 1—TOG 1 4—2; 't Centrum 1UVS 1 60. le klas B: De Spijkeibak 2De Spij- kerbak 1 42. 't Spoortje 1't Zuid 1 24. Rijnegom 1De Vriendschap 1 60 2e klas: TOP 1DVH 1 6—2. Rijnegom 2DOS 2 71. De Morschpoort 1't Centrum 2 44 TOG 2De Sport 1 44 3e klas: 't Vierkantje 1De Spijker- bak 3 44. De Drei Pott. 1De Morsch poort 2 4—4. De Valk 1—De Heul 1 2—6 UVS 2't Spoortje 2 62. 4e Idas: 't Zuid 3D Carambole 3 1—7. 6e klas: TOG 4De Morschpoort 5 4—4. TOP 2—De Heul 3 6—2. 't Vier kantje 2—UVS 4 4—4. De Sport 3—MBO 1 6—2. UVS 5—'t Zuid 4 4—4. 7e klas: Royal 2De Spijkerbak 4 44 MBO 2—De Carambole 4 2.-6. Royal 3— I De Vriendschap 4 26. 't Spoortje 4 'MBO-3 6—2. 't Spoortje 3—De Heul 4 2—6. I Het programma voor de komende week luidt. le klas A: Maandag: DOS 1De Ca- jrambole 2; TOG 1't Centrum 1. De (Carambole 1—UVS 1. le klas B: Maandag: 't Zuid 1—De Spij- i kerbak 2. De Spijkerbak 1—De Vriend schap 1. 't Spoortje 1—Rijnegom 1. 2e klas. Maandag: DVH 1De Morsch poort 1. Rijnegom 2TOP 1. Dinsdag: DOS 2—TOG 2. De Sport 1— 't Centr. 2. 3e klas: Maandag De Valk 1't Vier kantje 1. UVS 2De Morschpoort 2. De Heul 1't Spoortje 2. Dinsdag: De Spij kerbak 3De Drei Pott. 1. 4e klas Woensdag: 't Zuid 2De Ca rambole 3. Donderdag: De Vriendschap 2 —De Sport 2. UVS 3—TOG 3. DVH 2— De Morschpoort 3. 5e klas: Woensdag: De Valk 2De Heul 2. Rijnegom 4—Royal-1. De Morsch poort 4Rijnegom 3. De Drei Pott. 2— 't Centrum 3. 6e klas: Dinsdag: TOP 2't Zuid 4. De Heul 3—De Morschpoort 5. UVS 5—MBO 1. TOG 4't Vierkantje 2. Maandag: De Sport 3—UVS 4. 7e klas: Maandag: Royal 3MBO 3; Dinsdag MBO 2't Spoortje 4. Royal 2 De Vriendschap 4. 't Spoortje 3De Ca rambole 4. Woensdag: De Heul 4De Spijkerbak 4 SCHAKEN HET CLUBTOURNOOI TE SALZQURG Donderdag zijn de afgebroken partijen uit de vijfde ronde uitgespeeld. Fick (DD) won zijn hangpartij tegen Sadler (Luxemburg). De uitslagen luiden: Partizan (Belgra do)Salzburg 2J/£1 Yi> Tarrasa (Span je)Hietzing (Wenen) 3J^Yi\ DD (Den Haag)Luxemburg 4—0. Na deze ronde was de stand: 1. Par tizan W/i pnt.; 2-3. Tarrasa en Hietzing Y&Yr pnt.T 4. DD 10Y Pnt.; 5-6. Salzburg en Antwerpen 9 pnt.; 7. Zürich 8 pnt.; 8. Luxemburg 1 pnt. De uitslagen van de zesde ronde luiden SalzburgAntwerpen 00 (4 afg. par tijen); HietzingZürich 20 (2 afg. partijen); LuxemburgTarrasa 04; PartizanDD (Den Haag) 30 en 1 afg. partij. Matanovic won van Van Donk. Milic won van Roose en Djurase- vic versloeg Wij nans. De partij tussen Karaklajic en Jacobson werd afgebroken. HET HOOGOVEN SCHAAKTOURNOOl In de hoofdgroep van het Hoogoven schaaktournooi, dat van 8 tot 16 Januari te Beverwijk wordt gehouden zullen de volgende buitenlandse schakers deelne men: Pilnik (Argentinië), Czerniak (Is raël), Milik (Zuid Slavië), Zoltan Ko- vacs (Oostenrijk), en vermoedelijk Pe rez (Spanje). De Nederlandse deelne mers zijn L. Prins, H. Donner, H. Bouw meester, H. Kramer en dr K. M. Bergs- Hat programma: 4 Jan. Zuid A-De 3-DVH 2 Driesprong Al; De Driesprong B2j |f^rt 2-TOG 3 4~uvs 3-DVH 2 Centrum B; 5 Jan. De Driesprong 5e Wm; mjnegom 4-De Heul 2 4-4. C—Per Aspera C; 6 Jan. De Drie- De Vriendschap 2—De Valk 2 6—2. De sprong A2K.O.T. A; Gouda B—De Morschpoort 4—Royal 1 6—2. De Drei Driesprong B3. Pott. 2—Rijnegom 3 6—2. Woensdagavond is dit tournooi begon nen. De resultaten van de eerste ronde luiden: Fuderer (Zuidslavië)Fairhurst (Gr. Brittannië) remise na 22 zetten. Phillips (Gr. Brittannië)Unzicker (Duitsland) 01 na 38 zetten. Donner (Nederland)Szabo (Hongarije) afge broken. Pachmann (Tsjechoslovakije) Alexander (Gr. Brittannië) afgebroken. De partij Smyslov (Sowjet Unie)Keres (Sowjet Unie) is wegens griep van Keres niet gespeeld. In de tweede ronde is de partij tussen Szabo (Hong.) en Pachmann (Tsjecho Slowakije) na 17 zetten geëindigd in re mise. Donderdag werden twee hangpartijen uit de eerste ronde uitgespeeld. Donner (Ned.) verloor in 56 zetten van Szabo (Hong.) en Pachmann (Ts. SI.) won van Alexander (G.B.) die bij de 37e zet zet de vlag streek. Voorts werden nog drie partijen van de tweede ronde gespeeld. De uitslagen hiervan luiden: Fairhurst (G.B.)—Don ner 0J, onze landgenoot won in 67 zet ten. Smyslov (R.)Fuderer (Z.S.) 10 (37 zetten); Alexander (G.B.)Philips (G.B.) 10 (60 zetten). Keres, die influenza heeft, zal waar schijnlijk heden kunnen spelen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2