Geen grote gebeurtenis, maar lief en leed schilderden 1954 op 's levens schilderij Meextand ging tang* Banen nan geteideiykheid Heeft een jaaroverzicht wel het minste nut? VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT ■DE BT.AD - PAGINA A LS EEN FORSE TREK op het eeuwige schilderij is 1954 thans uitge- tekend en de loop van deze lijn, die 365 dagen geleden nog zoveel gespannen verwachtingen wekte, is nu tastbare werkelijkheid geworden. Men kan van mening verschillen over het nut van een jaaroverzicht. Men kan bespiegelen of deze balans wel past bij de geur van oliebollen en gekruide wijn. Men kan vinden, dat het jaar met al zijn zorg en moeite voldoende aan zichzelf heeft en niet bezwaard moet worden met een beschouwing achteraf. Maar misschien schuilt juist in het laatste argument tevens de levens kracht van het jaaroverzicht. Het leven schildert zijn grillige lijnen, die tezamen tot een compositie komen. Deze lijnen kunnen soms scherp getrokken zijn en soms donker van kleur lijken. Maar tezamen vormen deze lijnen het schilderij, dat in ieder onderdeel toont, hoe het leven niet slechts voldoende hoogtepunten en effecten geeft om de schoonheid te doen overheersen, maar hoe tevens het leven zelfs de scherpste krassen door de barmhartige tijd met een milde schaduw op de achtergrond drijft. land weer toneel van rouw, toen op 29 September een autobus 'vol Belgi sche vacantiegangers door een tech nische storing van de Limburgse Cauberg stortte, waarbij 13 mensen onmiddellijk gedood werden en 16 Links boven toont, dat het protocol tijdens koninklijke be zoeken niet alles voorkomen kan: Koningin Juliana komt met haar sleep onder een auto. Links beneden toont de ravage van het treinongeluk bij Eist. Rechtboven vereeuwigde het moment, waarop de Koningin met haar handtekening 'n belofte aan „De West", in 1942 gedaan, bekrachtigde. Rechtsonder: Een van de vele Nederlandse schepen, die in het afgelopen jaar tijdens hun strijd met de elementen het onderspit dolven. In het hart van de pagina staat een van de kinderen, die met duizenden in de grauwe barak ken van Oostenrijk en Grieken land wachten op de helpende hand van de vrije volkeren. vele scheepsrampen, die ons water rijke landje kreeg te incasseren. Op 15 Februari verging voor de En gelse kust de „Josien", hetgeen 11 Nederlandse vissers het leven kostte. Bijzonder tragisch was de vermis sing van de Helderse en Urkse vis sersboten „Hendrina" en „De Jonge Jochem", die in de stormnacht van 5 op 6 October in de kokende golven met tezamen 16 opvarenden ten on der zijn gegaan. De ramp met de „Carpo" op 28 November, waarbij 21 Nederlanders het leven verloren, kreeg een wrange bijsmaak door de aanwezigheid van een tankboot. die volgens de kapi tein geen redding kon bieden. VURIGE BALANS Een rose gloed krijgt de zwarte bladzijde door enkele grote branden, waarbij de schade in het oog en in de getallen lopend was. De Roermondse eiermijn betaalde op 26 Januari 1 millioen tol aan de DE ZWARTE BLADZIJDE Het afgelopen jaar heeft voor Ne derland geen veranderingen gebracht, die het volksleven ernstig beïnvloed hebben. Als we met de zwarte bladzijde beginnen, is vooral de K.L.M. door 1954 zwaar bezocht. Op 31 December 19,>3 stierf vrij onverwacht haar pre sident-directeur, dr. Plesman en nog tweemaal meer zou de K.L.M. in 1954 haar vlag halfstok moeten hijsen. Maandag 23 Augustus stortte de „Bontekoe in het zicht van de thuis haven voor Bergen in zee; het wa ter sloot zich boven de 21 inzittenden, die allen om het leven kwamen en verhulde tot nu toe het mysterie van de ramp. Nog niet bekomen van de ze tragische ramp, werd Nederland Zondagmorgen 5 September opge schrikt door het ongeluk met de .Triton", het K.L.M.-toestel, dat m de Ierse Shannon stortte, hierbij kwa men 28 van de 55 inzittenden om het leven. Nog diezelfde maand werd Neder - zwaar gewond, van wie 2 enkele uren naderhand overleden. Deze drie rampen markeren zwarte bladzijde van 1954 en deze wordt geaccentueerd door de vry ..-.VVJ Rode Haan; een maand later, op Februari, vlogen twee grote benzine tanks op het B.P.M.-terrein te Per nis in brand, die eerste na twee da gen blussen gedoofd konden worden. Zaandam zag op 15 October een groot veem in vlammen verdwijnen en noteerde 10 millioen schade. Voor West-Nederland had 1954 bij de aanvang al een verrassing door met een overigens zeer goedaar dige witte-pokken-epidemie te starten. 1 Januari werd het eerste geval in Den Haag geconstateerd en het duurde tot ver in Maart eer alle noodmaatregelen opgeheven konden wórden. Half September meldde zich in Katwijk een paratyphus-epidemie, die snel om zich heengreep, maar spoe dig bedwongen was. Op 19 October bracht een voor Ne derland ongewoon ernstig treinonge val bij Eist 6 doden en 11 zwaarge wonden. KONINKLIJKE BALANS. Dit was in onvolledige lijnen de donkere schaduw, die 1954 over Ne derland wierp. Maar het afgelopen jaar was ook gul met goede gaven. Viermaal vierde Nederland feest omdat hoge buitenlandse gasten ons land - met een bezoek vereerden. Het Deense koningspaar kwam op 26 Mei voor een vierdaags bezoek naar ons land; op 21 Juni arriveerde de Franse president Coty met zijn echtgenote, van wie vooral de laat ste onmiddellijk het warme hart van Nederland veroverde; de 82-jarige koning Haakon VII uit Noorwegen kwam op 13 Augustus in ons land en het koninklijk gastenbezoek werd gesloten door de sympathieke keizér Haile Selassie uit Ethiopië, die op 3 November te zamen met zijn zoon en schoondochter voor een bezoek van bijna een week in ons land aan kwam. BALANS VAN ONWIL. Op 16 November arriveerde nóg een aantal buitenlandse bezoekers, die echter langer dan enkele dagen bleven. Naar aanleiding van het be zoek dat minister Staf in Februari aan Amerika bracht, werd in het ka der van de Europese veiligheid een afdeling Amerikaanse vliegers op So°Rterberg gelegerd. Daarmede zün we het roemruchte poi;t;ek° front genaderd. Voor Katholiek Nederland bewaart dit hoofdstuk een bemoedigend ver haal. w°"t t'ï^ens de ^ruv^'-iale Sta ten-verkiezingen op 21 April werd de K V P wo,3r Neerlands grootste poli tieke partii. Langs effen banen is de politiek echter ook dit jaar niet gegaan. Na bijna 5 jaren van onvruchtbare sa menwerking werd Dinsdagavond 10 Augustus te 18.20 uur in Den Haag het Uniestatuut met Indonesië offi cieel verbroken; de houding van dit jonge land ten opzichte, van Neder land bleek enkele maanden later weer eens duidelijk, toen het op 24 September de kwestie Nieuw-Guinea op de agenda van de V.N. liet plaat sen. Dat de weifelende wereld ein delijk de ogen opengaan, bleek uit de steun, die Nederland tijdens de be handeling van vele landen mocht on dervinden en Nieuw-Guinea gaat dan ook als Nederlands grondgebied 1955 in. KLOPPENDE BALANS. Meer hoopgevend was de mijlpaal, die Nederland met de „West" op 15 December mocht bereiken. Na begrip volle onderhandel m®en werd het statuut voor het „Koninkrijk Nieuwe Stijl" bekrachtigd, waarmede Neder land blu'k "af, dat de Koninklijke be lofte van 7 December 1942 geen holle frase is geweest. Inmiddels had op 12 Maart de re gering het S.E.R.-rapport voor ouder domspensioen ontvangen, waarmede men hoopt aan de thans geldende noodwet een (zeer noodzakelijk) einde te maken; dit zou wel eens een agendapuntje voor 1955 kunnen wor den. Voor de jonge generatie was het regeringsbesluit van 15 Juni weer meer attractief, want daarmede werd de dienstplicht met 2 maanden ver-A kort. En met onverholen geestdrift heeft geheel Nederland de in de Troonrede gebrachte belofte van be lastingverlaging ontvangen. DOORSLAANDE BALANSEN. Wanneer men verbaasd is, dat in het politieke overzicht het „Mande ment", dat op 30 Mei uitgegeven werd, geen plaats heeft gekregen, dan dient men te bedenken, dat partij politiek dit bisschoppelijk schrijven tot een politiek geschrift gebombar deerd heeft, terwijl de eigenlijke in houd zuiver een katholieke aangele genheid was. Dit was niet de enige sprekende ac tiviteit in katholiek Nederland. De „Zonnewijzer-actie" van 26 Maart deed een grootse poging om het ka tholieke boek in het gezin te brengen; pater Loop formeerde een „Duizend- Dienstmaagden-Divisie" tot steun en vervanging van moeders in grote ge zinnen en enkele grote „bliksemlote- rijen" bezorgden Nederland spannen de Zondagen en diverse organisaties aardige kapitaaltjes. Een actie zonder prijzen, die in practisch geheel Nederland een enor me weerklank gevonden heeft, startte in de Octobermaand, toen de eerste duizenden guldens voor de vluchte lingen in Griekenland en Oostenrijk hun weg naar giro nummer 5100 von den. Thans is het drie maanden later, maar de stroom die de 2y« millioen al ruim overschreden is, schijnt nog lang niet opgedroogd. EIND-BALANS. Wanneer een jaar nethes in een overzicht staat, is er toch weer heel wat gebeurd. De greep, die we uit 1954 genomen hebben, is vluchtig en sommigen vinden hem wellicht wil lekeurig. Maar slechts zelden vindt de mens persoonlijk de zwaartepunten van zijn leven in wereldgebeurtenissen. Ieder beleeft zijn meestal onbekende leven in zijn hart en daar zal ook de balans opgemaakt moeten worden. Maar ook deze persoonlijke balans zal, naast schaduw, lichtstraaltjes ge ven. die het oude jaar een milde glans zullen schenken. En zelfs al moet 1°55 met een brok je tragiek uit 1954 begonnen wor den, dan geeft de oude balans de ze kerheid, dat het nieuwe jaar de scherpte van dit leed zal verzachten, terv-ijl het tevens in al zijn grillig heid ongetwijfeld enkele warme rust punten zal ge-'en. Deze zekerheid is te putten uit de balans van 1954 en zal over 365 da gen ook op de volgens balans te vin den zijn.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 18