1954 U/as het jaar van stilstand der u/apenen IN TALRIJKE CONFERENTIES KLATERDEN DE U/ATEREN DER WELSPREKENDHEID Duitse herbewapening centraal probleem VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 IV.' ONZE BEWOGEN WERELD IN 195<r WANNEER we terugdenken aan het jaar 1954 zal ons wellicht het eerst de verregende vacantie in de gedachten schieten. Want het is een ge ducht nat jaar geweest. Niet alleen hier in Nederland, maar in heel Europa. Het begon al in de eerste maanden, maar toen kwam de neerslag naar be neden in de vorm van sneeuw, in zo grote uitbundigheid, dat er in Oos tenrijk en Zwitserland geweldige lawines naar beneden stortten, die alles bij elkaar een paar honderd mensenlevens hebben gekost. Later in Juli overstroomde de Donau van het rijkelijk toevloeiende nat en zette uitge strekte vlakten, vooral in Hongarije, onder water. Ook in India liep het de spuigaten uit. Op politiek gebied weerspiegelde dit waterballet zich in een stortvloed van woorden, een hele reeks van internationale conferenties, waardoor een ware spraakwaterval over de aarde werd uitgestort. Enige resultaten zijn op die conferenties wel bereikt, maar de regenboog, welke zich als een teken van vrede en verzoening moet spannen over de wateren, is nog niet in het zicht. Nog altijd hangt het IJzeren Gordijn over Europa en splijt de wereld in twee helften; men roept elkaar over de afgrond toe, maar verstaat elkaar niet. Het enige, dat de verscheurde mensheid nog schijnt te binden, is de angst voor het geweld van atoombommen en waterstofbommen. Dat weerhoudt de machten om zich op elkaar te storten in een tomeloze oorlog; zij vergenoegen zich met de koude oorlog, een uitvinding, welke wij voor lopig nog niet kwijt zijn. Dramatisch einde van Indo-Chinese oorlog Centraal probleem Een van de centrale pro blemen, waarom de wereld politiek in dit jaar heeft gedraaid, is het vraagstuk van de herbewapening van West-Duitsland, een vraagstuk, dat ons tot de laatste dag van het jaar toe in spanning heeft gehouden. Men weet, waar het om gaat Te gen de dreigende houding van de Russische beer heeft het Westen een defensie opgebouwd met behulp van Amerika, de Noordatlantische Ver dragsorganisatie (N.A.V.O.) geheten. Maar om dit defensie-systeem slui tend te krijgen heeft men de hulp van Duitsland nodig; dat is een feit, dat door niemand wordt ontkend Nu is de moeilijkheid, dat de Wes terse wereld in deze eeuw reeds tweemaal het slachtoffer is gewor den van een Duitse aanval, zodat het niet te verwonderen is, dat men in het Westen een beetje huiverig is pm de Duitser het geweer, dat hem nog zo pas afgewrongen is, weer in han den te geven. Maar wat doe je als je hem en zijn geweer nodig hebt? Dat hangt af van twee factoren: op de eerste plaats of je hem erg hard nodig hebt, en op de tweede plaats of je erg bang voor hem bent. De Ver. Staten en Canada zien in de Russen een groter gevaar dan in de Duitsers en de meeste andere Europese mogendheden zijn het«met hen eens. Vandaar dat zij geneigd zijn het gevaar van een Duitse her bewapening op de koop toe te ne men. De Fransen geloven, dat zij het met een mooi smoesje wel op een ac- coordje kunnen gooien met de Rus sen, maar zijn doodsbenauwd voor een Duitse soldaat. Om de Fransen nu wat minder schichtig te maken voor een Duitse soldaat, wilde men hem een Euro pees pakje aantrekken en hem op nemen iri een Europees leger, ofwel de strijdmacht van de Europese De fensie Gemeenschap. Daarover is dit jaar aldoor maar gepraat, aan de ene kant door het Westen, dat Frankrijk wilde overha len om nu maar ja te zeggen, aan de andere kant door Moskou, dat alle mogelijke moeite deed om de Duitse herbewapening te verhinderen. Het Kremlin stuurde niet alleen nota's die de Fransen en de Duitsers moes ten wijzen op al de narigheden, wel ke uit de aanvaarding van de Duitse herbewapening zouden voortvloeien, maar het was 90k kwistig met uit nodigingen om 'eens te komen pra ten. De Vijf in Berlijn OEEDS DE EERSTE MAAND van het jaar zag de kopstukken van de Grote Vijf bijeen te Berlijn met het doel een oplossing te vinden voor het Duitse vraagstuk. De Russen stelden zich op het standpunt, dat het helemaal niet no dig was om een Westers- defengie- stelsel op te bouwen en daarin de Duitsers te betrekken. Zij wisten iets veer beters: het Westen moest met de Russen een militair bondgenoot- beurtenissen meegesleurd. conferentie op 29 November te Mos kou of Parijs. Daar de Westelijke landen alle be leefd bedankten kwamen op genoem de datum alleen de Sovjet-satellieten naar Moskou. Het werd een belache lijke parodie van een „Europese" conferentie. Genève WIJ ZULLEN ONZE LEZERS NIET vermoeien met een natuurge trouwe recapitulatie van alle inter nationale spraakwatervallen in Wash ington, New York, Londen, Parijs, Brussel, Genève enz. Maar één ervan moeten we even aanstipoen n.l. die van Genève over Indo-China, welke geduurd heeft van 26 April tot en met 20 Juli. Het was een ietwat ingewikkeld geval, omdat over de hoofden van de inwoners van Indo-China heen an dere grootmachten elkaar bestook ten. In de grond van de zaak was de oorlog in Indo-China mets anders dan een gevecht van de Fransen te gen opstandige rode elementen, ver zameld in de Vietminh. Maar de Chi nezen steunden tamelijk doorzichtig de rebellen met wapens en munitie en China werd weer gedekt door Rusland. Aan de andere kant ston den de Amerikanen, d'e een dam wilden opwerpen tecen de wassende rode vloed in het Oosten en daarom de Westers georiënteerde landen wil den organiseren in een Zuidoost- Aziatisch Pact, als Oosterse tegen hanger van het Noordatlantisch Pact in het Westen. De meningen botsten nogal zwaar op elkander en het Westen stond met eenstemmig achter Amerika. De Fransen vreesden dat zij meegesleeot zouden worden in een nog erotere oorlog, terwijl zij juist van die slo pende strijd in Indo-China verlost wilden worden. Maar ook de Engel sen drongen er op aan, dat men niet zó hard van stapel zou lopen en eerst het resultaat v§n Genève zou af wachten. Zo stond een homogeen rood bloc uit het Oosten tegenover een ver scheurd Westen en dat rode bloc maakte daar brutaal gebruik van. Bidault, die aanvankelijk Frankrijk vertegenwoordigde, probeerde zich vergeefs een houding aan te meten; hij werd in de internationale bek- vechterij en in de wirwar der ge- In Indo schap sluiten. Dan was het gevoel van bedreigd zijn uit de wereld en dan behoefden de Duitsers geen wa pens meer te dragen; dan kon zelfs een hereniging plaats vinden tussen de beide thans nog gescheiden helf ten van Duitsland en zou alles koek en ei worden. Het Westen vertrouwde de Russen echter niet en was er van overtuigd, dat het bij de duvel te biecht zou komen, als het zijn eigen defensie systeem prijs gaf voor een bondge nootschap met de Russen. Wat de Russen dachten, weten we niet, maar zo gingen er in Berlijn nu eens echt goed voor zitten om over een en an der ampel en breed een boom op te zetten. Hoe langer de conferentie zou du ren, des te langer zou Frankrijk de ratificatie van de Europese Defensie Gemeenschap uitstellen. En de Rus sen weten, hoe zij een conferentie lekker lang kunnen rekken. Het heeft geduurd van 25 Januari tot 18 Februari; toen was men het zat. Het enige resultaat Was een af spraak om op 26 April te Genève op- China was het generaal Giap, die aan de touwties trok. Hij belegerde de vesting Dien Bien Phoe, die de Fran- sen in een ongelukkig besluit om hun prestige te handhaven tot het bittere einde wilden verdedigen. Het werd een bitter einde; op Vrijdag 7 Mei viel de vesting. Men kan gemakke lijk spreken yan „glorieus ten onder gaan" enz. maar de Fransen verlang den hoe langer hoe meer naar het einde en een maand later joegen zij het kabinet-Laniel het bos in. Toen kwam Mendès-France, de handige jongen; hij pakte de zaak reëler aan; sprak rechtstreeks met Tsjoe En Lai en met Molotof en 00 2C Juli was de zaak voor elkaar. Er was een wapenstilstand bereikt in Indo-China, maar ten koste van het verlies van Noord-Vietnam, dat aan de roden werd overgelaten. Anderhalve maand later kwam te Manilla het Zuidoost-Aziatische Pact tot stand, dat de vrede in deze uit hoek van de wereld moet garande ren, door het afstoppen van de door sijpeling van de rode vloed naar het Zuiden. De laatste dagen van de ongelukkige vesting Dien Bien Phoe. nieuw bijeen te komen ter bespre-l-. king van de mogelijkheid om in In-1 NQQUÏD QUÏJCClCI6 do-China tot een wapenstilstand te geraken. i Of misschien was dat toch niet het I enige resultaat. Deze Berlijnse con- Iferentie was een toetssteen geweest I voor de nieuwe koers, welke sinds de dood van Stalin in Moskou was inge- j luid. Het Westen wist nu, wat het I van die z.g. nieuwe koers moest den ken. Er was helemaal niets veran derd in de politiek van Moskou; al leen de tactiek was gewijzigd. Het Westen nam zich dan ook stevig voor, er niet meer in te vliegen. In de kaart gekeken I"\E MEESTEN GEVEN HET OP, U wanneer zij bemerken, dat zij in de kaart gekeken zijn. De Russen evenwel niet. Op 31 Maart zonden zij drie gelijk luidende nota's naar de hoofdsteden van de Grote Drie met het voorstel, dat Rusland zou toetreden tot de N.A.V.O. De wereld lachte zuur om deze wrange Aprilmop. Nog een keer probeerde Moskou het met de conferentie-truc. Op 4 Augustus stelde het aan de Grote Drie voor om in Augustus of Sep tember een bijeenkomst te houden ter voorbereiding van een grote con- I ferentie van alle Europese staten over I een veiligheidssysteem, dat het hele continent zou omvatten. Het Westen antwoordde met een tegen-trucje en zei: Best, als jullie het Oostenrijkse vredesverdrag ondertekenen en vrije verkiezingen in Duitsland toestaan onder internationale controle. I Moskou ging hierop niet in, maar herhaalde op 23 October zijn uitno- 1 diging. Het antwoord werd niet afge wacht en reeds op 13 November ging I een uitnodiging aan alle Europese staten in zee voor een grote Europese De Paus weer in de St. Pieter. „neemt" uit al zijn functies en zich voorname plaats in. Reeds in het be- pEN HALF VERMAKELIJKE half tragische vertoning heeft zich van 't jaar in Egypte afgespeeld. Op 25 Februari ging opeens het doek open en zag de wereld tot haar ver bazing hoe generaal Naguib, notabe- ne de sterke man van Egypte en pre sident van het land, zomaar ontslag neemt de ziekte van de Paus ook een terugtrekt op zijn villa ergens bui ten Cairo. Wat is er aan de hand? De jonge luitenant-kolonel Nasser neemt zijn functies over (behalve die van president) en daaruit blijkt, dat Nas ser de grote rivaal is die op het mo ment sterker is dan Naguib' Maar 2 dagen later zit Naguib weer in 't zadel; hij bleek een stel officie,- ren van de cavalerie achter zich te hebben. Langzamerhand wint Naguib zijn macht weer tering en op 25 Maart kondigt hij zelfs het einde van de revolutie aan en de terugkeer der oude partijen. In Juni zouden vrije verkiezingen worden gehouden en de Raad van de Revolutie (Nasser c.s.) zou ontbonden worden. Met die aan kondiging overschatte Naguib zijn invloed. Er kwam zo'n oppositie, dat hij moest retireren en zijn besluiten intrekken. Van dat ogenblik af, was hij een verloren man. ,J Hem werd nog de eer gegund om op 27 Juli een overeenkomst te be reiken met de Engelsen over de ont ruiming van het Suez-kanaal maar daarna was het uit. Op 26 October werd er een aanslag gepleegd op Nasser en dat was het sein om de Mohammedaanse Broe derschap finaal op te rollen en tege lijkertijd Naguib ook. Op 14 Novem ber werd de president eenvoudig af gezet onder beschuldiging, dat hij be trokken zou zijn bij een samenzwe ring tegen de huidige regering, wier leden hij allen zou hebben willen la ten vermoorden. Het zou de wereld niets verwonderd hebben, wanneer Naguib de volgende dag weer rustig op zijn presidentiële zetel was geklau terd, maar de officieren, die eerder voor hem in de bres waren gespron gen, bleken inmiddels allen ontslagen te zijn. Nasser had de zaak thans grondiger voorbereid. Naguib zit nog altijd gevangen. Bezorgdheid over de H. V/ader QNDER DE ANDERE DINGEN, welke de aandacht van de we reld gespannen hebben gehouden, gin van het jaar maakte de katho lieke wereld zich ernstig ongerust over de gezondheidstoestand van de H. Vader. Hij leed aan maagstoornissen en werd als gevolg daarvan steeds zwak ker. Maar tegen Pasen was hij al weer zover hersteld, dat hij de ze gen Urbi et Orbi kon geven en een radio-boodschap aan de wereld voor lezen, waarin de menshèid werd aan gemaand de vrede te zoeken en de kern-energie te gebruiken voor vre delievende doeleinden. In het najaar is de gezondheidstoestand van de Fa us evenwel weer slechter gewor den. De patiënt kreeg last van een hardnekkige hik en moest kunstma tig gevoed worden. Bij röntgenon derzoek bleek er een breuk in de slok darm te zijn, welke een fistel had veroorzaakt bij de ingang van de maag en het middenrif' had geïrri teerd. Op het ogenblik is er weer een langzame maar gestadige beterschap te bespeuren. Een andere belangrijke gebeurte nis, die evenwel minder de aandacht heeft getrokken, is het accoord, dat op 5 October te Londen is getekend en de opheffing betekende van het zeurige geschil om Triest. De oplos sing is slechts van' plaatselijke bete kenis, maar zolang het geschil han gende was, bezorgde het de wereld een hoop last. Vredig Kerstfeest 'TENSLOTTE MOGEN WE wel eindigen met er op te wijzen, dat wij dit jaar eindelijk eens een Kerst mis gevierd hebben zonder dat er er gens op de aardbol gevochten werd. Wij kunnen helaas niet zeggen, dat er vrede was op aarde, er was hoog stens een wapenstilstand, maar dat is toch ook al wat waard, want wij zijn niet bepaald verwend op dat ge bied. Er mogen dan nog zoveel scheu ren en barsten in onze aardbol zit ten, het zwijgen van de kanonnen is toch de allereerste voorwaarde om de Vredesboodschap van Kerstmis te horen. In die geest bezien! mogen wij het afgelopen jaar dan ook geen slecht jaar noemen. Het was het jaar van de stilstand der wapenen. R m Herinnering aan het proces Dominici.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 13