Storm brach t geen ramp, doch Biesbosch ging onder om ander land te beveiligen Duizenden wanhopige boeren turen o ver'twater Door een noodlottige vergissing viel 'n jongeman uit rijdende trein Oud Alblas toonde dankbaarheid voor hulp in de rampdagen van 1953 WOENSDAG 29 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 De storm van de vorige week is vrij kalm over Nederland heen gegaan en hoewel men in Februari 1953 getoond heeft, hoeveel begrip de buitenstaan der kan opbrengen voor de bevolking, die leeft bij de gratie van een paar dijken, toen de dag voor Kerstmis de storm in betekenis afnam en nergens grote rampen gemeld waren, heeft men het bedreigde gebied vergeten, om dat „er niets gebeurd was". Er waren inderdaad geen mensen omgekomen en de schade was niet „spectaculair", maar als men na de stormdagen een bezoek had kunnen brengen aan de Biesbosch en de Langstraat, zou men wellicht minder rus tig Kerstmis gevierd hebben. Deze twee gebieden zijn zwaarder getroffen dat tijdens de beruchte Fe bruaridagen en alhoewel de zee geen mensenlevens geëist heeft, de schade is enorm. Daar ko>mt bij, dat deze schade min of meer „moedwillig" is, want de Biesbosch heeft de ontmoedigende taak om in tijd van nood de ramp van andere gebieden af te wenden. Daarom mogen zijn dijken niet een bepaalde hoogte overschrijden en daarom zal dit land steeds als eerste een prooi van het water worden, terwijl andere gebieaen, die wellicht gevaar lijker liggen, dank zij de Biesbosch gespaard blijven. Hulp gevraagd In de Kerstnacht en de dag daar voor heeft de Rijkspolitie de bevol king van de Biesbosch geëvacueerd. Met kleine bootjes is men daar weer over het onder water gelopen land gevaren om de gezinnen van hun be dreigde boerderijen te halen. En de Biesbosch ging en kwam en kele dagen later weer terug, om het land verwoest en de woningen be schadigd te vinden. En zij staren nu in stilte over hun land, dat groter schade heeft opge lopen, dan in Februari 1953 en dat door geheel Nederland vergeten schijnt, omdat „de storm geen ranap veroorzaakt heeft". Ook de steun van regeringswege schijnt niet de spontaneïteit te heb ben, die de Februaridagen getekend heeft; alleen het Rampenfonds heeft toegezegd, dat zij op dezelfde basis als in de rampdagen de helpende hand zal bieden. MILLIOENEN-SCHADE. Deskundigen van waterschappen en de stichting van de landbouw in N.-Brabant hebben gisteren de scha de, die de jongste storm in de Bies bosch en de polders van de Langstraat heeft aangericht op een bedrag van vijf a zes millioen gulden geraamd. Dit is het bedrag dat nodig zal zijn voor het herstel van de dijken, de waterloop en de wegen, maar er is r.og niet in verdisconteerd de bedrijfs schade en de schade aan huizen, boerderijen enz. die de bewoners van het gebied hebben geleden. In de dijken van Biesbosch en Lang straat heeft de storm ruim 50 stroom- gaten geslagen, waarvan sommige meer dan 60 meter breed zijn en nog steeds doet daar het water zijn ver woestende werk en maakt de gaten groter. Iedere dag betekent hier toe name van de schade, die groter is dan in de beruchte Februaridagen van het vorig jaar, doch deze keer zijn er, doordat de bewoners tijdig gewaarschuwd zijn geworden, geen slachtoffers gevallen. Wel zijn enkele honderden men sen met boten van de rijkspolitie van de bedreigde plaatsen gehaald en het feit, dat vrijwel alle boerde rijen na de ramp van Februari tele fonische aansluiting hebben gekre gen, heeft waarschijnlijk veel onheil voorkomen. Nu was ieder voorbe reid en kon tijdig maatregelen voor evacuatie nemen. HET LAND IS TE DUUR. De schade is belangrijk groter dan vorig jaar, omdat de kosten van her stel veel meer zullen bedragen dan toen. In de eerste plaats kan men thans nergens volstaan met proviso rische maatregelen, omdat men mis schien nog de winterstormen te wach ten heeft, voorts zijn de werkdagen in deze maand korter dan in Fe bruari en volgende maanden en ten slotte is er naar verhouding minder materiaal beschikbaar, omdat de meeste aannemers aan het werk zijn in Zeeland en moeilijk hun objecten daar in de steek kunnen laten. De stemming in de Biesbosch onder de landeigenaren en pachters is van zelfsprekend mismoedig. Niet alleen door de klap, die men thans weer ge kregen heeft maar ook door het pers pectief, dat deze biedt. De kosten van herstel van sommi ge van de 80 a 90 polders in de Bies bosch zullen nu vaak zo hoog zijn, dat het niet meer de moeite loont ze te maken, waarbij men dan nog de ri sico loopt, dat het water bij de vol gende storm weer zijn vernielend werk kan doen. Het herstellen van de schade door particulier initiatief zou voor vele polders een enorme en vrijwel on draaglijke verhoging van de water schapslasten met zich mee brengen en op sommige plaatsen zouden die komen op een eenmalige heffing van 70 a 80 gulden per h.a., wat het dub bele is van het huidige tarief. Boer Schutter in de polder St. An na zeide ons, terwijl hij mistroostig over het water staarde: „Al zouden we helemaal geen pacht meer beta len, dan wordt het land voor ons nog te duur". De ambitie van de boeren om in dit land een bedrijf te hebben, dreigt hier teloor te gaan, omdat de risico's te groot zijn. HET BLAUWBORSTJE. Het zwaarst is de zuidelijke Bies bosch getroffen, die grotendeels be hoort tot het gebied van de gem. Ma de en Drimmelen op het Noord-Bra- fcantse vaste land. Duizenden hecta res vruchtbaar land staan hier onder water en het gebied roept huivering wekkende associaties op met de toe stand van de tweede maand van het vorige jaar. In de Annapolder b.v. is 35.000 vierkante meter grond weg geslagen en in enkele boerderijen heeft het water tot de rand van de tafel ip de woonkamer gestaan. Het noordelijk deel, dat komt tot de gemeente Werkendam is er wat beter afgekomen, maar ook hier ziet men grote troosteloze watervlakten en stroomgaten waardoor het water, al naar gelang het getij, binnen of weg stroomt. Met een scheef oog bekijkt men in dit gebied thans degenen, die er voor ijveren om de gehele zuidelijke Bies bosch tot een natuurreservaat te ma ken. Het leven van duizenden hard werkende Nederlanders is, volgens he»>, belangrijker, dan het zeldzame blauwborstje dat men hier ontdekt zou hebben. Met een scheef oog kijkt men ook in de richting van Dordrecht, waar men de polders wel een voldoende hoge dijk heeft gegeven en waar overstromingen thans sinds jaren niet meer voorkomen. „Waarom wij wel en zij niet", roept men in de Biesbosch. Maar de waterstaat heeft daar zeer goede redenen voor, omdat dit watergebied als bergboezem moet dienen bij hoge vloeden en verho ging van de dijken hier waarschijn lijk desastrueuze gevolgen elders zal hebben. REMMEND LEVEN. De Biesbosch zit thans echter weer met de brokken en men kan die daar, zo meent men, onmogelijk meer zelf dragen. Daarom hebben de land bouworganisaties zich daar tot de re gering gewend om bij haar om steun voor herstel van wegen en dijken aan te kloppen. In de wet op de wa- tersnoodschade 1953 heeft de rege ring erkend, dat zij morele plichten heeft om in te grijpen bij grote ram pen, zo redeneren de mannen van de Biesbosch en volgens hen is dit inder daad een grote ramp. Hoe de rege ring daarover denkt is nog niet be kend, maar mocht, de overheidsvisie negatief zijn, dan zou men, zo hoort men in de Biesbosch, gelden uit het Rampenfonds beschikbaar kunnen stellen. .Dijken rond de Biesbosch" is thans de roep die hier over het water van boerderij tot boerderij gaat. En als dat niet kan, danJiever vandaag dan morgen beginnen., aan het Deltaplan, met als primfcir object de bescher ming van dit zwaar getroffen gebied. 30.000 Nederlanders hier wachten op de uitvoering van het Deltaplan, zo zeide burgemeester Odenkerk van de gemeente Dussen en Hank. „Hoe meer water er komt, hoe minder we aan de welvaart kunnen denken", zc zegt hij. „Want welvaart en wa ter zijn hier met een diabolisch raf finement aan., elkaar xerbonden. Enerzijds levea er veei mensen van het water en dé dijkwerkers, zortëfèF wie Nederland voor een groot deel een drasse woestenij zou zijn, vinden hier voor een belangrijk deel hun bakermat. Maar het is de tragiek van de streek, dat deze experts bij uitstek niet de kans krijgen hun ge bied afdoende te beschermen. DE BOER. HIJ PLOEGDE VOORT. Want op het andere front vecht de Biesbos een welhaast hopeloze strijd tegen het water, omdat de dijken nu eenmaal maar een bepaalde hoogte mogen hebben. En dit heeft weer zijn terugslag op het gehele maat schappelijk, economisch sociaal stre ven van deze nijvere bevolking. Het Deltaplan zit voorlopig nog op de lange baan, maar daarmede echter ook de ruilverkaveling in deze vruchtbare polders en de ontwikke ling van het provinciaal wegennet. Dit laatste heeft weer zeer sterk zijn invloed op de mogelijkheid om indus trieën aan te trekken. Zo lijkt de situatie voor sommige gemeenten hopeloos en des te meer bewondering moet men opbrengen voor de mensen hier die ondanks te genslag en het vooruitzicht van nieu we plagen, toch hun vasthoudendheid en onverzettelijkheid bewaren en vaak niet los te rukken zijn van de grond die hun dierbaar is. Het is een oud cliché, maar het heeft sinds de Februaridagen nog niets van zijn glans verloren: „Dit is weer de Ne derlander op zijn best". Zijn verloofde probeerde tevergeefs hem te redden Een alledaagse vergissing is Maan dagavond op de spoorlijn tussen Ros malen en Den Bosch oorzaak gewor den van een tragisch, ongeluk, dat aan een 28-jarige opzichter uit Ul- venhout het leven heeft gekost. De jongeman was met zijn ver loofde te Arnhem in de trein gestapt en meende bij Oss reeds Den Bosch bereikt te hebben. Op het station bemerkten zij hun vergissing en poogden weer in de trein «te stappen, die reeds rijdende was. Zij kwamen toen in de haast in een 2e klas wagon terecht en om moeilijkheden te voorkomen, poog den zjj een derde klas coupé te vin den. Zij openden een deur die echter toegang gaf tot het laatste vertrek van de trein, de conducteursplaats. Toen de jongeman daarop weer een deur opende, kwam hij in de open lucht terecht- en de zuiging trok hem naar buiten. Hij heeft nog ge poogd zich vast te klampen aan de deurpost en ook het meisje heeft nog wanhopige moeite gedaan haar ver loofde te redden, doch het mocht niet baten. Daar de deur naar de coupé's dichtgeslagen was, kon het meisje geen alarm maken en moest wachten tot Den Bosch bereikt was. Onmiddellijk werden hulpdiensten in beweging gezet, waardoor men vrij spoedig de jongeman zwaarge wond langs de spoordijk vond. Hij is in de loop van de nacht aan zijn verwondingen bezweken. Ncd. straaljager in Duitsland neergestort Piloot om het leven gekomen Een straaljager van het type F84 Thunderjet van de koninklijke lucht macht, gestationneerd op de vliegba sis Volkel, is gistermiddag op een oefenvlucht boven Duits grondgebied, 3 kilometer ten oosten van Breiten- burg, verongelukt. De bestuurder, de gehuwde sergeant-vlieger P. J. Oost- dijk uit Nijmegen, is daarbij om het leven gekomen. e verongelukte vlieger was 21 jaar. Sergeant-vlieger Oostdijk was op een navigatievlucht en had te kampen met slecht weer. De oorzaak van het ongeluk is nog niet vastge steld. MR. CALS MOET WEER RUST HOUDEN. Minister CaLs zal niet, zoals werd verwacht, by de aanvang van het nieuwe jaar zijn werkzaamheden kunnen hervatten. Na zijn terugkeer uit Zwitserland, waar 'hij enige tijd verbleef voor herstel van zijn gezond heid, had hij reeds het contact met het ministerie weer opgenomen, toen hij tijdens de Kerstdagen tengevolge van een longontsteking werd ge dwongen wederom rust te nemen. RELIGIEUZE VERPLEEGSTERS „GESCHAT" OP 1200,— PER JAAR De vergoeding voor religieuze ver pleegsters, die bij de prijscalculatie in" rekening mag worden gebracht, is door de minister van Economische Zaken met ingang van 1 Januari ver hoogd van 600 gulden tot 1200 gulden per jaar buiten het levensonderhoud. Voor ongediplomeerde religieuze ver pleegsters is dit bedrag van 400 op 800 gulden gebracht. Deze toestemming houdt verband met de frijsbeheersing, die voor de ziekenhuizen nog steeds geldt. Bij de berekening van de kostprijs van de verpleging zijn de ziekenhuizen aan strenge voorschriften gebonden. In deze kostprijs mag voor een religieu ze verpleegster nog steeds niet het normale salaris voor een verpleegster Worden doorberekend. Deze maatre gel is te vergelijken met de Duitse maatregel in de oorlogsjaren, toen religieuze onderwijzers ook slechts een deel van het geldende salaris kregen uitbetaald, zodat vele congre gaties bij hun liefdewerken in moei lijkheden kwamen. VROUW DOOR TREIN GEDOOD. Op de onbewaakte overweg bij het z.g. Wyde Gat in de gerueente Stap horst is Dinsdagmiddag een inwoon ster der gemeente Staphorst door een trein gegrepen en gedood. De vrouw, de 57-jarige J. Portiek- Bovenhuis zou de overweg per rij wiel oversteken. Daar een trein uit de richting Zwolle naderde liet zij deze eerst passeren. Klaarblijkelijk heeft zij daarna niet d» trein gezien, die uit tegenovergestelde richting, uit Meppel, naderde. De vrouw werd door deze trein gegrepen en meege sleurd. Zij werd vrijwel op slag ge dood. Het treinverkeer ondervond een geringe vertraging. Ondergelopen polder in Ridderkerk Onderhandelingen duurden 2 jaar In een buitengewone raadsverga dering heeft de gemeenteraad van Ridderkerk gisteravond gesproken over het onderlopen van de in deze gemeente gelegen polder Voordon kersloot en Woude tijdens de storm van 23 December j.l., tengevolge waarvan 140 gezinnen een goed heen komen moesten zoeken. De publieke tribune zaal was geheel bezet. de raads- ALPHEN AAN DEN RIJN In de nieuwe Chr. Landbouw school vond Dinsdagmorgen een bij zondere plechtigheid plaats. Een plechtigheid, die getuigenis aflegde van een grote dankbaarheid voor be toonde hulp iri nood. Hiertcte waren in een der zalen bijeengekomen af gevaardigden van de drie boeren standsorganisaties uit Oud Alblas en uit de Rijnstreek, burgemeester Ed. C. Witschey van Alphen a. d. Rijn, burgemeester H. M. Zwart van Oud Alblas en enkele wethouders uit die gemeente. De heer J. D. v. d. Akker, spre kend namens de L.C.O., herinnerde aan de rampzalige Zondagnacht van De vertegenwoordigers van alle Febr 1953 Nauwelijks had de radio fracties gaven er blijk van geheel achter de maatregelen van B. en W. ten aanzien van de vóór en na de ramp getroffen maatregelen te staan. Zowel ae burgemeester als de wet houder van openbare werken lieten uitkomen, dat niets is verzuimd om het onderlopen van de polder te voorkomen. Reeds vóór de ramp van 1 Fe bruari 1953 heeft het gemeentebe stuur pogingen aangewend deze pol der een grotere beveiliging te geven. De lange duur van de onderhande lingen met de daarbij betrokken in stanties hebben er echter toe geleid, dat eerst op 23 November j.l. op kos ten van de gemeente kon worden begonnen met het ophogen van de kade langs de rivier. Ondanks het risico dat men loopt met het uitvoe ren van een dergelijk werk in dit jaargetijde, zal dit met kracht wor den voortgezet. Onmiddellijk na het onderlopen van de polder heeft het gemeentebestuur 'alle maatregelen getroffen om de polder zo spoedig mogelijk droog te krijgen. Hiertoe zijn een hevel, twee pompen en een poldergemaaltje in werking gesteld. De burgemeester roemde de voor treffelijke wijze, waarop de door de commissaris der koningin in het le ven geroepen rampenorganisatie zich onder leiding van kolonel Termaten heeft geweerd. het bericht verspreid, dat behalve vele mensen ook veel vee geëva cueerd moest worden, of de drie or ganisaties te Alphen a. d. Rijn namen het initiatief om te helpen, waar ge holpen moest en kon worden, door het vee uit de bedreigde gebieden op hun bedrijven in de Rijnstreek op te nemen. Het werk werd verder uitge voerd door de L.C.O. middels de bureauhouders van de voedselcom- missaris. Burgemeester Zwart sprak namens alle veehouders uit zijn gemeente. Nog vers liggen die dagen in ons ge heugen, aldus zei spr., vooral nu de stormen in de Kerstweek nog eens op de dijken beukten. De 3e Febr. 2953 was voor het vee de belang rijkste dag, toen vastgesteld moest worden, dat de gehele gemeente Oud Alblas onherroepelijk onder water zou komen te staan. Spr. releveerde de komst van de Rijnstreekdelegatie, met de heer Joh. de Jong aan het hoofd, die spontaan hulp aanbood. Dankbaar was spr. namens zijn ge hele gemeente hiervoor. Maar ge dachtig het gezegde, dat woorden vervliegen, besloot men tot de aan bieding van een tastbaar bewijSLVAtt dankbaarheid, die men vond iri een stevige rustbank voor de hall ydn de Chr. Landbouwschool. Zich .realise.-" rend, dat aan de hulpactie door alle richtingen werd deelgenomen, stelde burgemeester Zwart voor om de bank t.z.t. over te brengen naar een gebouw of plaats, welke een alge mener betekenis heeft. Burgemeester Zwart bood voor de school een wand klok aan en voor de heer Joh. de Jong zelf een kist sigaren. Burgemeester Witschey herinnerde er aan, dat toen in die Februari stormnacht heel ons volk werd ge troffen, de plicht van naastenliefde gestalte kreeg. Die plicht werd door Alphen a. d. Rijn begrepen. Op zulke momenten zien we nog eens duide lijk, dat wij niet alleen staan, maar deel uitmaken van de gemeenschap. Hoewel het gevaar van overstromin gen ook voor deze streken niet denk beeldig was, dacht men dadelijk aan hulpverlenen aan de reeds getroffe nen. En de heer De Jong had zijn maatregelen al getroffen, toen spr. meende de aandacht op deze kant van de hulpverlening te moeten ves tigen. Dat was Alphen op zijn best. De geschenken die nu aangeboden zijn zijn bewijzen van dankbaarheid. Dit doet goed, vooral als we ons rea liseren, dat uitingen van dankbaar heid schaarse bloemen zyn. Met een dankwoord ook van de heer J. D. v. d. Akker werd het offi ciële gedeelte besloten. De gasten werd in Hotel „Toor" een diner aan geboden. Zittend van links naar rechts: Joh. de Jong, dir. Chr. Landbouwschool Alphen a. d. Rijn, C. van Veen, voorz. van de L.T.B. te Aarlanderveen, J. D. v. d. Akker, voorz. van de L.C.O distr. 6/H, Alphen. Staand, van links naar rechts: H. van Leeuwen, oud-voorz. van de Holl. Mij. v. Landb. Alphen, II. S. Kroft, voorz. van de LTB, Alphen, H. H. Zwart, burgemeester van Oud Alblas, I). de Jong, best.lid CBTB en lid Sticht, van de Landb. Aarlander veen. Foto v. d. Horst. .I*?* ék 4**%

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5