De oudejaarsavondviering met een overzicht van de veelbelovende talenten uit eigen kring Raad van Ter Aar behandelde de begroting '55 (batig saldo f 11066,-) Ere medaille in zilver van Oranje Nassau voor de heer L.Groeneweg In katzwijm Paasveefentoonsfelling op 25 Maart as. Er zit muziek in de K.A+B. Opmars naar 400*000 ste lid vond een treffende inleiding Feestlijke avond voor bejaarden In het toverrijk der verbeelding WOENSDAG 29 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Uitreiking door de burgemeester Burgemeester Van Kinschot heeft vanmorgen aan de heer L. Groene weg, chef-maler van de verf- en ver- nsfabrieken Herfst en Helder N.V. te Leiden, de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, uitgereikt. De heer Groene weg nam wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd afscheid van de fa brieken na een werktijd van ruim 47 jaar De familie Groeneweg werd om streeks half 11 verwelkomd door de directeur, de heer P. Herfst. Een lid van het personeel bood mevrouw Groeneweg daarbij een boeket bloe men aaan. In een toespraak zei de burgemees ter, dat deze dag voor de heer Groe neweg ongetwijfeld een mijlpaal zal betekenen. Bijna vijiftig jaar is hij in dit bedrijf werkzaam geweest op een wijze, die de lof van zijn supe rieuren verkreeg. De heer Van Kin schot prees zijn ijver, zijn werklust, zijn getrouwheid en zijn eerlijkheid. De burgemeester deelde hierna mee, dat het Hare Majesteit de Ko ningin had behaagd, de heer Groe neweg de eremedaille in zilver van Oranje-Nassau te verlenen. De heer J. A. Herfst, de oudste di recteur, haalde herinneringen op. Hij verklaarde, dat Groeneweg als jong arbeider in het bedrijf kwam en zich direct onderscheidde door zijn ijver en plichtsbetrachting. Groeneweg werkte niet alleen omdat hij moest, maar ook omdat hij er liefhebberij in had, aldus de heer Herfst. Vervolgens voerde de heer P. Herfst CULTURELE AVOND WIT GELE KRUIS. De Kraamverzorgsters van het Wit- Gele Kruis kregen gisteravond in het R.K. Centrum voor Kraamhulp in Leiden en Omstreken een culturele avond aangeboden, die door mevr. M. E. SteijgerAsperslagh werd ver zorgd. Na een korte inleiding gaven voordrachten en lichtbeelden de aan wezigen gelegenheid door te dripgen in de werkelijke betekenis van het Kerstfeest. Leidenaar tot tien maanden veroordeeld Verduistering bij P.T.T. De rechtbank te s Gravenhage heeft vanmorgen een voormalige em ployé van de PTT derde klasse uit Leiden veroordeeld tot een gevange nisstraf van tien maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest. De beambte werd schuldig bevon den aan diefstal en verduistering meermalen gepleegd en valsheid in geschrifte. In de afgelopen jaren had hij zich voorwerpen toegeëigend die eigen dom van de PTT waren, zoals gloei lampen, brievenwegers en bureau lampen. Voorts had hij geld wegge nomen uit de personeelskas. De officier van justitie had een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest gerequireerd. Een kat heeft er een dezer da- gen voor gezorgd dat een Leids gezin met de feestdagen niet met 3 de handen behoefde te eten. Een inbreker, die het waar- I schijnlijk op het tafelzilver vanj I de familie voorzien had, poogde 1 I namelijk toegang tot het huis te J I krijgen door een raampje in dei I voordeur uit te snijden. De huis- i I kat, die juist ontwaakt een korte i wandeling van de kachel naar] I de provisiekast maakte, I daarna zijn dut weer voort tel zetten, zag in het driest gebeu- I ren een reden om de poten wat! te strekken en sprong spelend! I tegen het raampje op. De onver- I laat schrok echter zo geweldig} van de klap dat hij ijlings het} I hazenpad koos. 1 De kat werd geridderd met 3 kattenbrood en kippenpoot. J het woord. Hij prees de heer Groene weg om zijn werklust en vakkennis. Ononderbroken heeft hij er aan mee gewerkt een goed eindproduct te ver krijgen, zo zei de heer Herfst Na een hartelijke toespraak van de heer J. Lindhout als hoofd van de vertegenwoordigers sprak de heer Groeneweg een dankwoord. Vermel den wij nog, dat verscheidene prach tige geschenken werden aangeboden, zowel door de directie als door het personeel. GEM. AANKONDIGING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de algemene dagmarkt in plaats van op Zaterdag 1 Januari 1955 zal worden gehouden op Vrijdag 31 De cember 1954 tot 18 uur. In een gisteravond gehouden ver gadering van de regelingscommissie van de Vebo is besloten de grote Paasveeten toonstelling 1955 op 25 Maart te laten plaatsvinden. De ten toonstelling zal in verband met een lustrumviering een bijzonder feeste lijk karakter dragen. Agenda Leiden WOENSDAG: Jeugdhuis Gasstraat, 7.30 uur nam. Filmavond jongens-congregatie en jongensclubs van de parochie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef. (Toe gang vrij). St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. K.A.B. Bonte oudejaarsavond-vie ring. St. Petruskerk, 7 uur nam. Rozen kranskruistocht. Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Vrijdag 24 December 18 uur tot Zondag 26 December 8 uur waargenomen door de Apotheek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider-Apotheek, Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Te lefoon 26274. Het was reeds bekend dat de K.A. I B. bij tijd en wijle verschillende no-1 ten op haar zang heeft, maar dat zij1 een klankenregen zou kunnen voort brengen, zoals gisteravond over de Antonius Clubhuiszaal werd uitge- Veelzijdig programma. Aan dit vuurwerk gingen echter een aantal nummers vooraf, die stuk voor stuk de aandacht geboeid wis ten te houden. Na een kort woord van de vice-voorzitter van de K.A.B. "P* ve,en °Pr«"« "'Oa- de heer P. B. H. Oostdam, leidde de eins hebben geslagen. De overgrote hcer j de Gr00t die de' supervlsie nn nm« en deze „zelfwerkzaam-1 yan de show op zlj_n schouders had genomen, het programma in. Het K. A.B.-amusementsorkest nam vervol opkomst heidsavond" bewees bovendien, dat er ook in ander opzicht in de Leidsc K.A3. voldoende muziek zit. De show, waaraan niet minder dan 51 leden van de K.A.B., met goed ontwikkelde vrijetijdstalenten me dewerkten, was bedoeld als oude jaarsavondviering en zoals bij een dergelijk feest gebruikelijk is, volgde eerst aan het eind van de avond de klap op de vuurpijl. De heer R. J. Goldenberg, die als conferencier de taak had de tijd op te vullen, waarin achter de gordijnen de programma- bordjes worden verhangen, wist de inleidende besprekingen over dit laatste evenement over de gehele avond uit te smeren. Op deze wijze gens achter zijn kleurige borstwe- rinkjes plaats om de ouverture te spelen tot de klankenregen, die de avond zou vullen. Achtereenvolgens traden namelijk voor het voetlicht: de „Melody Boys" met populaire melodieën, die al di rect op de zangspieren van de zaal werkten; de „Melody Makers" met cowboy-liederen bij de gitaar en de Music Crackers, die de stemmigste tophits van de laatste jaren een ge heel nieuwe vorm wisten te geven. Deze orkestenparade werd afgewis seld door enkele schetsen en dansen van Indonesische en Weense oor- «"c wzjg.c sprong werden de programma-onderdelen Vn imitator, die naar de romanti- laA Hl" sche naam Henrico d'Amore luis- Gistermiddag kwam de raad van Ter Aar bijeen onder voorzitterschap van burgemeester B. J. Hogenboom. N.a.v. een circulaire van binnen landse zaken besloot de raad, om voor 't secretariepersoneel een nieu we titulatuur in te voeren. De bijdrage voor de stichting voor de voor- en nazorg voor geesteszieken wordt vastgesteld op 5 cent per in woner. Aan de tuinbouwschool zijn diver se voorzieningen getroffen. De kosten welke hieruit voortvloeien maken een herziening der huur noodzakelijk. In overleg mèt de onderwijsvereni- ging van de LTB stellen B. en W. voor de huur te brengen van 1530. op 1837.65. Dit voorstel werd goed gekeurd. Verbetering woningen. Vervolgens is aan de orde een voor stel tot het treffen van voorzieningen aan de 18 woningwetwoningen Aardam. Het gaat over verbetering dezer woningen door o.a. de vlierin gen te voorzien van een vloer, het aanbrengen van een dakraam nieuw dakbeschot. De kosten dezer verbeteringen worden geraamd 587.38 per woning. Hierop is een rijks voorschot te verkrijgen van ƒ317.55 per, woning. Een en ander zal voor de 'huurder een huurverho ging met zich medebrengen van 25 cent per week. Aan de huurder zal de keuze worden gelaten met verbete ring en huurverhoging accoord gaan of niet. Aldus besloten. Uit gedane metingen is gebleken dat in Langeraar in verband met de verbetering van de Langeraarse weg nog voor overname door de gemeente in aanmerking komen, sommige per celen grond en/of wegsloot. Het be treft hier gedeelten van de gedempte sloot. B. en W. verkregen machtiging tot overname over te gaan. Met punt 6 der agenda kwam de raad aan het voornaamste punt n.l. behandeling en vaststelling der ge meente-begroting en de begroting van het Gemeentelijk Grondbedrijf over het dienstjaar 1955. Uit een reeds eerder door de voor zitter gedane mededeling was geble ken, dat de begroting ook voor het dienstjaar 1955 sluitend was. Ver schillende leden hebben over het een of ander onderdeel gesproken. Eerste spreker was de heer C. v. Vliet, die informeerde naar de juist heid van het gerucht, dat bij de brand te Nieuwveen, waarbij men ook de hulp van de Ter Aarse brandweer wilde inroepen, men er niet in slaag de telefonisch contact te verkrijgzn. De voorz. zeide dat men in Nieuw veen tweemaal het goede nummer heeft gedraaid. In de garage waar de spuit is gestationneerd heeft men niets gehoord. B. en W., alsmede de commandant en leden der brandweer zijn door dit voorval zeer teleurge steld. Men meende toch dat alles prachtig in orde was. Er worden maatregelen getroffen om te voorko men dat zo iets zich kan herhalen. Verbeteringen. Door aanstelling van een assistent Gemeente-architect is een efficiënter inrichting van het bureau noodzake lijk geworden In de begroting is hiervoor een post van 550.opge nomen. De heer van Vliet achtte deze uitgave niet nodig. Hij zag liever dat een der architecten regelmatig in de buitendienst werkzaam zou zijn en op het bureau dus nooit meer dan een der ambtenaren. De voorz. en meende de heer v. Vliet een post voor onderhoud van de Kerkweg groot 225.te laag. Dit bleek echter al leen bedoeld voor voorziening aan de bermen. Verbetering van het wegdek was opgenomen in de kapitaalsdienst. Ook was de heer v. Vliet van me ning dat 1250.voor onderhoud plantsoenen en beplanting overbodig is. De voorz. vond dat de gemeente in dit opzicht nogal wat achter is. Ver schillende leden waren het^ met de voorz.' eens, zodat de post 'gehand haafd bleef. De heer Joh. van Eijk sprak over een post voor plaatsing van waarschuwingsborden. Uit het antwoord bleek dat de gemeente over te weinig van dit materiaal beschikt en dringend om uitbreiding vraagt. Luiden van de klok. En toen kwam het luiden der klok om 12 uur in gevaar. Althans de heer van Eijk vond dit niet meer nodig. Hij zag in het luiden der klok alleen maar een sein aan hen die op het land werken om te gaan eten. En nu de gemeente beschikt over een sirene van de brandweer kon dit sein wel gegeven worden met dit instrument, meende hij. Blijkibaar was hem ontgaan dat er de malste situatie's konden ont staan als men hierop in zou gaan. De raad had er plezier in maar vond het toch maar beter dat de klok blijft luiden. Deze zeer oude traditie blijft bestaan. De heer A. Hoogervorst vraagt in lichtingen over verpachting viswater gelegen in andere gemeenten. Ook de post sneeuwruimen op pol derwegen had zijn aandacht getrok ken. Hij zou gaarne zien dat de pol ders hieraan ook betalen. Dit bleek een jaren oud twistpunt te zijn. Men doktert er nog steeds aan. De ge meente doet het terwille van de men sen, omdat er anders niets gebeurt. De heer L. J. Hoogervorst sprak de wens uit, dat het Kerkpad in 1955 geheel zal worden opgeknapt. De post van 6000.in 1954 ivas niet ge bruikt. Nu is er weer 7000.bijge zet, en nu zou spr. gaarne zien, dat de rest in één etappe wordt afge werkt. Verder drong hij er op aan geen brug maar een duiker in het Kerkpad te leggen bij demping van de wegsloot in Langeraar .Hierover is met het polderbestuur gecorres pondeerd maar definitief is er geen overeenkomst. Daarom zal men op nieuw zich wenden tot het polderbe stuur. Cijfers. De begroting van het Grondbedrijf vroeg geen bespreking. Hiermede wa ren de begrotingsdebatten beëindigd en werden beide begrotingen met al gemene stemmen goedgekeurd. De cijfers zijn Gewone Dienst: In komsten en Uitgaven 403.233.1 De post onvoorzien is 11.066.De Kapitaaldienst Uitgaven 1.506.106.29 en Ontvangsten 1.297.042.49. Nadelig slot 209.063.80. Begroting Grondbe drijf: Gewone dienst, baten en lasten 4212.25. Kapitaaldienst ontvangsten en uitgaven 5931.52. Het bedrag pes leerling bedoeld in art. 101 5e lid der lager onderwijswet 1920 wordt vastgesteld op 30 gulden per leerling. Goedgunstig wordt beschikt op een aanvraag van de R.K. School te Lan geraar inzake aanstelling van een vakonderwijzeres in nuttige hand werken. Aan de Chr. Nat. School werd medewerking verleend voor het bouwen van een rijwielbewaarplaats en het betegelen van de speelplaats. Volgende punt was de vaststelling wethouder Volgering toonde echter I van het bedrag der vergoeding en het aan, dat de voorgenomen voorziening bedrag der voor vergoeding in aan- absoluut noodzakelijk is, en ook de merking komende uitgaven over het raad was het hiermee eens. Verder jaa 1953 overeenkomstig art. 103 2e lid der lager onderwijswet 1920. Deze werden vastgesteld als volgt: Schóól voor Chr. Volksonderwijs 3850.- Chr. Nat. school 2490.— R.K. School 12318. De ter visielegging van het uitbrei dingsplan Langeraar komt aan de orde. De ontwerp-tekeningen zijn ge reed en met belangstelling worden deze door de raadsleden bekeken. In het plan is er ruimte voor de bouw van 70 woningen en enkele openbare gebouwen. Verder vopr een muziek tent en ook voor inrichting van een speelweide voor kinderen. De heer v. Rijn zag het plan graag wat gro ter. In Langeraar woont en bouwt men graag zei hij en dan is 70 wo ningen niet zo veel. Het plan zal weken ter inzage liggen. Aan de agenda wordt nog een punt inzaken woningbouw toegevoegd. Vorig jaar is de deur opengezet voor particuliere bouw. Maar om te zor gen, dat men met het bouwen niet ten achter raakt wil de gemeente graag weten waar zij aan toe is met be trekking tot zelf bouwen. Daarom is een termijn gesteld tot 1 Febr. 1955 om aanvragen in te dienen voor par ticuliere bouw. Ook was er aanvrage van een par ticuliere bouwondernemer om 16 wo ningen te bouwen in Ter Aar. Deze worden gebouwd om te verkopen. Deze ondernemer kan zich echter niet verbinden te verkopen aan in woners der gemeente. Het gevaar zou dus bestaan dat bouwvolume voor eigen ingezetenen verloren zou gaan. Daarom besloot de raad, dat de ge meente maar liever zelf zou bouwen zolang er nog zo'n lange wachtlijst van woningzoekenden is. Rondvraag. Ook de rondvraag leverde nog me nig puntje op. De heer C. v. Vliet in formeerde naar het resultaat van de onderhandelingen met de heer Stok- huizen inzake verlichting èn kracht kabel aan de Oost-Kaneelweg. De verlichting was niet besproken. Maar inzake aanleg van een krachtkabel was nimmer een aanvrage ontvan gen. De heer v. Rijn informeerde hoe het staat met de uitbreidings plannen. Hiervoor werd contact op genomen met Stad en Landschap. De heer v. Rijn pleit verder voor dem ping van de sloot voor de kerk. Voorts informeert hij naar het investerings-1 programma. De voorz. deed medede-1 ling van daarin opgenomen objec- ten. We noteerden o.a. bestemming grond voor industrieterrein aan de Leidse vaart met wegaanleg. Aankoop grond uitbreidingsplan Papenveer. Voorzieningen en reconstructie Kerk pad. Reconstructie Korteraarseweg. Opslagterrein en bouw werkplaats, aankoop grond uitbreidingsplan Lan- geraar, straten en rioleringen, weg Keetsloot deklaag op het Kerkpad, i demping wegsloot Langeraar tot hui ze Maria, bouw kleuterschool- Aar- dam, en bouw gymnastieklokaal. Op een vraag van de heer A. P. Uijttewaal zegt'de voorzitter van plan i te zijn in 1955 een vergadering te houden met allen die betrokken zijn bij de aanleg van een weg langs de Kerkstraat. De heer A. Hoogervorst vernam naar aanleiding van een door hem gestelde vraag dat in het schilk twee lichtpunten zullen komen voor straatverlichting. Ook pleitte de heer Hoogervorst voor een speelplaats voor de kinde ren aan het Papenveer. Hier is mis schien een tijdelijke voorziening mo gelijk. Ten slotte nam de heer G. Versluis het op voor een algehele verbetering der straatverlichting. Gezien de kos ten zal dit nog wel even moeten worden aangezien. Naar de 400.000! Na de pauze namen de orkesten met enkele zeer geslaagde nummers afscheid, de „Tropido Girls" voerden nog een mooie Indonesische dans uit en de Europees getinte dansgroep bracht een Tirolerdans op de plan- Burgerlijke Stand Gehuwd: F. Habraken en M. T. C. Geerlings. Geboren. Johanne Petronella d. van W. Laurier en C. M. Sierat. Elizabeth Maria d. van W. I. van Wijk en S. C. Oudshoorn. Jacobus z. van A. Riet bergen en M. M. Flanderhijn. Chris- tiaan Anton z. van C. F. F. Schwarz en J. H. de Boer. Johannes Bernar- dus z. van A. B. Hemerik en M. de Boer. Carolina Maria d. van H. Pet en W. ter Wal. Manja d. van Z. J. Troost en A. Kulk. Dirk Nicolaas z. van F. H. Verschoor en F. van Dorp. Antonius Gijsbertus Stephanus z. v. C. L. van Schooten en M. A. Zonne veld. Petrus Johannes z. van J. van Emmerik en C. M. M. Verhorik. Ro bert z. van A. Clements en N. P. v. d. Weerd. Roelfien d. van T. Houweling en E Kost. Jozef Henricus Franciscus z. van J. B. C. Staats en C. C. Boks. Jacoba d. van J. v. d. Boon en J. M. van Rijn. Adriana d. van J. v. d. Boon en J. M. van Rijn. Johanna Geertruida Maria d. van A. W. Phi- lipse en H. M. Prinsen. Nicolaas Hen drik z. van W. P. Knol en M. Karre- mans. Simon Petrus z. van G. v. d. Laan en J. W. M. Eschler. Overleden: T. Visser vrouw 57 j. A. J. J. v. d. Koelen wed. van P. v. d. Steen 79 j. J. P. Groenendijk man 53 j. J. de Wit d. 1 j. P. E. van Veen d. 7 dg. W. P. Lagas man 54 j. A. C. F. Lempers wed. van: Carton 91 j. J. M. Alberse vrouw 73 j. J. C. van Goozen huisvrouw van: Campier 66 j. F. J. Heikens man 43 j. ken. Enkele geestige en goed voorge dragen schetsen completeerden het programma. Het uitvoerig ingeleide sluitstuk van de avond bestond uit een propa ganda-speech van de heer De Groot, welke door een plotseling uit de don kere zaal op duikend KAB-orkest mu zikaal omlijst werd. Spreker gaf een terugblik op zestig jaar KAB-activi- teit, waarna hij de grote actie inluid de die de Bond in 1955 het 400.000-ste lid zal brengen. Door bemiddeling van de heer P. Gieske werd het reeds door de or kesten voortgebrachte geluid voor ieder in de zaal verstaanbaar ge maakt, terwijl de heer Rozier ver antwoordelijk was voor de tekstregie Onder de bekwame leiding van Evert Castelein danste men tenslotte de Woensdag in. BUITENGEWOON VERLOF. Door een bijzondere geste van de K.L.M. is een Leidse marineman in staat de feestdagen in huiselijke kring door te brengen. De sergeant-timmer man van de Marine-kazerne te Hol- landia, de heer A. Mallee, werd na melijk met enkele andere marine mannen uitverkoren een Kerstverlof in Nederland door te brengen. De commandant van het garnizoen zorgde voor de verlofpas en de KLM legde daar een gi*atis retourbiljet naast. En drie dagen later vloog een dolgelukkige echtgenote de verlof ganger in de armen. Dit gebeurde óp Schiphol onder het oog der open heid. Onder vier ogen werd het feest echter meer ongedwongen en huise lijker in een woning aan de Jacq. Perkstraat voortgezet. Liefde rond de ijskast blijft fris en jong De leden van de bejaarden-sociëtei ten van vier parochies te Leiden heb ben gisteravond in een gevuld St. Antonius-clubhuis schouder aan schouder gezeten, vreugde en plezier met elkaar gedeeld en volgens het gezegde verdubbeld bij het aan schouwen van de gezellige klucht, die de toneelspelers van de OKO van de St. Leonardusparochie op de planken brachten. Het is niet de eerste maal, dat dit kerngave troepje tonelisten het to neelstuk „Liefde rond de ijskast" voorschotelt. Vroeger is er in deze krant al eens een beschouwing aan gewjjd. Wij kunnen ook ditmaal wel zeg gen, dat de smakelijke kost uit die „Ijskast" als een verse ijstaart werd geconsumeerd. Het spel van de huis knecht (F. Kaptein) en zijn dochter Bella (mej. Jeanne van Egmond) hadden in het succes een belangrijk aandeel. De „Gibato's" een lustig groepje meisjes-muzikanten, die een uiteen lopend stel instrumenten bespelen, komt men op avonden als deze nog wel eens tegen. Buiten de waardering voor het feit, dat de meisjes steeds weer klaar staan om aan muzikale versieringen mee te werken, vait ons steeds weer op hoe hun vi-olijke wijs jes bij het publiek altyd weerklank vinden. Stralende ogen, spiegels van een begrijpend en meelevend hart. Zo keken de kinderen naai* het schimmenspel. Kinderen van de leden van de Katholieke Bond voor het gezin te Leiden hebben gistermiddag een heerlijke middag gehad. In de zaal van de heer Evert Castelein werden de kinderen bezig gehouden door Joop Koevoets, die hen in het toverrijk van het schimmenspel voerde. Het kerstverhaal, een boeiend sprookje, wat geïllustreerde liedjes, waren door de schaar en de wonderlijke fantasie van de heer Koevoets tot leven gewekt. De heer Evert Castelein, zelf lid van de Bond voor het Gezin, was de onver moeide leider van de feestelijkheden, die van half twee tot bij zes uur duurden. De kinderen werden in twee groepen ontvangen, omdat zij onmo gelijk allemaal tegelijk in de zaal geplaatst konden worden. Smakelijke versnaperingen brachten de stemming tot een hoogtepunt. (Foto: „De Leidse Courant").

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2