Franse vloot naar Haiphong gedirigeerd Om de troonopvolging in Spanje HET RODE Een verzinkend dorp Het rommelt in Belgrado De grote Bever miste 7 Japattöe nióACCó aaeiCeefxten de M-fratn aan SJikini Honderdjarigen naar Amerika Sneeuwwitje in 'n rood gewaad gestoken Hammarskjoeld naar Peking WOENSDAG 29 DECEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13385 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KA 1HOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SNEEUWWITJE BUREAUX: PAPENGRACHT 33 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. ma. Teleloontjes 11.50 H.H. Adverteerders Om evacuatie te beschermen De Franse vloot voor het Verre Oosten, het vliegdekschip „Bois Bel- leau", de kruisers „Gloire" en „Mont calm" en verscheidene torpedoboot- jagers en mijnenvegers, zullen in de eerste week van Januari van Saigon naar het Noorden varen om Franse burgers en militairen in Haiphon te beschermen in een critieke fase der evacuatie uit de delta van de Rode Rivier, aldus is Dinsdag uit gezag hebbende bron te Saigon vernomen. Op Franse firma's, die fabrieken in de delta bezitten, heeft het aanbod van de Vietminh hun bezigheden voort te zetten na de machtsoverna me, weinig indruk gemaakt. Zij zijn tegen de wens der Vietminh bezig hun eigendom weg te voeren. Franse functionnarissen vrezen, dat de Vietminh stakingen en relletjes zal organiseren om te verhinderen, dat waardevolle uitrusting, o.a. af komstig van het Amerikaanse hulp programma, uit Haiphon wordt weg gevoerd. Er is reeds gestaakt door de ar- Een der oudste dorpen aan de oevers van de benedenloop van de Rijn in Duitsland is bezig te verzin ken. Het dorp Alsum, dat in het ge bied der stad Duisburg ligt, is de laatste drie jaar een meter gezon ken en het Rijnwater seipelt er nu reeds op gezette tijden de kelders -der woningen binnen. Daar de verzak king, die een gevolg is van "de mijn bouw, niet te stuiten is, is er voor Al sum geen redding. Het dorp ligt buiten de hoge Rijn dijken, die ter bescherming van de Duisbergse industriegebieden zijn aangelegd. Pompinstallaties om de veertien honderd inwoners van Alsum droge voeten te laten houden, zouden te kost baar zijn. Het stadsbestuur van Duisburg heeft thans kort en goed besloten, dat Alsum maar moet verdwijnen. Er mo gen geen nieuwe woningen meer ge bouwd worden en de bevolking moet zich voorbereiden om binnen afzien bare tijd naar elders te verhuizen. 1800 inwoners van Alsum waren trou wens na de oorlog niet meer naar hun halfverwoeste dorp terugge keerd, aangezien dit reeds toen ten dode was opgeschreven. De stad Duisburg wil na de evacua tie van Alsum het dorp afbreken en de bodem met puin verhogen ten einde een recreatieoord voor de zich steeds uitbreidende stad open te hou den. Alsum is namelijk een der wei nige punten, waar de natuurlijke schoonheid van de Rijnoevers nog niet door industrievestiging verloren is gegaan. beiders, die uitrusting naar de dokken vervoeren. Men verwacht, dat Franse troepen het grootste deel van het werk in de havens zullen moeten doen in de pe riode van eind Januari tot negentien Mei, wanneer volgens de bestands- overeenkomst de Vietminh het be stuur van Haiphon overneemt. Onlangs hebben Amerikaanse ma rineschepen, die Vietnamese vluchte lingen uit 't gebied bij Haiphong eva cueren, door kikkermannen laten on derzoeken, of de communisten niet pogen mijnen te leggen. Terwijl Tito op bezoek is bij Neh- roe in India, breken zijn vrienden thuis de boel af. Zoals wij dezer da gen hebben gemeld, heeft Djilas, een in ongenade gevallen vroegere rode leider, die daarna weer enigszins „gezuiverd"" was, zich uitgesproken voor een twee-partijen stelsel in Joe- go-Slavië. Hij deed dit om zijn vriend Dedijer bij te springen, die ook al op het matje was geroepen van de centrale controle-commissie der com munistische partij, omdat hij gezegd had, dat er in Joego-Slavië geen po litieke vrijheid heerst. Vice-president Kardelj heeft j.l. Maandaig gezegd, dat Djilas en De dijer voor het buitenland werkten en de grondslagen van de democra tie ondermijnden. De straf voor zul ke „misdrijven" varieert van zes maanden tot twintig jaar gevangenis straf. Het Joegoslavische parlement heeft thans de parlementaire onschend baarheid van de opstandige commu nistische leider Vladimir Dedijer op geheven om een berechting mogelijk te maken wegens „vijandige propa ganda tegen de staat". Dedijer was tot nu toe een intieme vriend van president Tito, wiens le vensbeschrijving hij ook heeft gepu bliceerd. Een Indiaan schoot in het Spa theater te Bridlington, Yorkshire, Engeland, een pijl op zijn vrouw af aldus meldt het Alg. Dagblad. De bedoeling was, dat de pijl trillend naast haar zou steken. In plaats daar van zag de vrouw de pijl recht op zich af komen. Fluks tilde zij een daartoe bestemd bordje op, om de pijl tegen te hou den. Maar de pijl vloog precies door het gat, dat een voorganger al eens had gemaakt. De vrouw werd in haar borst gewond. Een dokter ver bond haar en ze bleek helemaal geen Indiaanse te zijn, maar een ras echte Engelse, 's Avonds stond zij weer op het toneel en gooide haar Indiaanse man, De Grote Bever, weer bijlen en messen om haar heen. De pijlen ontbraken ook niet in de avondvoorstelling. Doch het bordje v/as gerepareerd Zeven Japanse vissers, overlevenden van de H-bom proef op Bikini op 1 Maart j.l. hebben thans het hospitaal in Tokio als genezen mogen verlaten voor een eerste bezoek aan hun familie sinds negen maanden. Deze foto werd even voor het vertrek van de trein gemaakt: Hisakichi Tsutsui (tweede van rechts), de kapitein van het schip „Gelukkige Draak" schudt de hand van Dr. Toshiyki Kuratori om hem nogmaals voor zijn goede zor gen te danken en.zijn beste wensen voor het komende jaar aan te bieden. Prins Juan naar Franco Prins Juan, de in Portugal wo nende Spaanse troonpretendent heeft vandaag te Madrid een onderhoud met Franco over de eventuele troonsopvolging van zijn zoon don Carlos. Het is de eerste maal, dat de dic tator en prins Juan elkaar op Spaan se grond ontmoeten. Volgens de huidige wet over de opvolging, die uit 1947 dateert, is Spanje een monarchie, die echter zonder vorst zal blijven, tot Franco overlijdt of niet meer in staat zal zijn om te regeren. Tegen die tijd zal het parlement met een tweederde meerderheid iemand van koninklijke bloede tot opvolger kiezen, die waarschijnlijk alle macht krijgt welke Franco thans bezit. Maar volgens deze wet kan Franco ook nog altijd zelf een op volger aanwijzen. De huidige pretendent voor de troon is de in ballingsohap levende prins Juan van Bourbon. Deze is ech ter een bittere vijand van de Spaan se dictator, en Franco heeft steeds geweigerd hem als eventuele opvol ger aan te duiden. Wel heeft het er veel van dat de caudillo Juan's zoon, de 17-jarige Don Carlos, als opvol ger op het oog heeft, maar dan op Vaaiz. ffiat&t UiötaCCeeit de (ICy. 9$ed%ij.f,&cammi&öie f""'-" Jf voorwaarde, dat deze zijn familie verlaat en zijn verdere opvoeding in Spanje krijgt. Tot dusver was prins Juan hier niet op ingegaan, vermoe delijk, omdat hij niet van zijn eigen aanspraken wilde afzien. Twee weken geleden is er echter in Madrid een overeenkomst tussen Franco en een vertegenwoordiger van prins Juan bekend gemaakt, volgens welke Don Carlos zijn opvoeding in Spanje zal voltooien, eerst onder lei ding van particuliere gouverneurs en dan aan de academie van de Spaanse marine. Het was duidelijk, dat prins Juan hier eerst zijn toestemming voor had gegeven, nadat Franco hem dui delijk had gemaakt, dat hij bij een weigering een andere opvolger zou zoeken. Vijfentwintig krasse honderdjari gen uit alle delen van de wereld, zullen zich naar de Ver. Staten be geven voor een onderzoek, dat daar zal worden ingesteld om het geheim van het bereiken van een hoge leef tijd te doorgronden. Het Spears Chi ropractic Hospital te Denver, Colo rado, waar het onderzoek zal wor den ingesteld, zal alle onkosten van de honderdjarigen en een reisgezel vergoeden. Men neemt in het ziekenhuis te Denver aan, dat de 25 gezamenlijk de sleutel tot het lange leven en de gezondheid bezitten, omdat zij ge boren zijn lang voor de moderne tijd van het gemakkelijke leven, het ge conserveerde voedsel, de vocdings- voorschriften, de auto's, wonderge neesmiddelen, gemakkelijke geboor te cn andere factoren die invloed hebben op het leven in de 20ste eeuw. In het het gebouw van de Sociaal Economische Raad te Den Haag werd gistermiddag de Algemene Bedrijfscom- missie geïnstalleerd. Deze Algemene Bedrijfscommissie zorgt voor de uitvoering van de Wet op de Onderne mingsraden voor die bedrijven, waarvoor nog geen bedrijfscommissie is ingesteld. Tijdens de installatierede van de Voorzitter, de heer A. Borst Pzn. Van links naar rechts: drs. H. L. Jansen, seer. S.E.R.; prof. F. J. R. v. d Ven, voorz. Ondernemingsraden; mr. dr. A. A. van Rhijn, Staatssecretaris van Sociale Zaken; A. Borst Pzn., voorz. (Wcrkg.), D. W. Ormel, seer. Alg. Bedrijfscomm.; W. D. Lelieveld, voorz. Alg. Bedrijfscomm. (Werkn.) Een communistische versie De communisten kunnen alles slechts uit een bepaald gezichtspunt bekijken; zelfs sprookjes kunnen geen geschikte kinderverhalen zijn als zij niet eerst rood geverfd zijn. Zo heb ben de knutselaars achter het IJzeren Gordijn van Sneeuwwitje een figuur gemaakt, die was uitgestoten uit de hofhouding en werd opgevoed met de kinderen van de poortwachter van het kasteel. Zij stond op goede voet met de boeren. Die boeren waren in feite revolutionnairen en dat was de werkelijke reden, waarom de konin- ging haar haatte. De gehele ilntrige werd gebaseerd op sociaal bewustzijn en de noodza kelijkheid de feodale heren ten val te brengen en het land onder de boeren te verdelen. De Amerikanen in Berlijn hebben lucht gekregen van de goocheltoeren van de communisten en hebben nu volgens A.P. zelf de laatste hand aan het sprookje gelegd in deze vorm: De dwergen, die zo leuk fluitend en zingend naar hun werk trekken, hou den zich bezig met het delven van uranium. Zij wonen in een Grot des Vredes, waar zeven witte duiven op zeven witte bedjes zitten. Op de ze ven nachtkastjes liggen de miniatuur- Wervelstorm over de Philippijnen De Philippijnse eilanden Mindanao en Visayas zijn Dinsdag door een wervelstorm, die de hevigste van het jaar genoemd wordt, geteisterd. Vol gens de eerste officiële berichten zijn er 28 doden, 6 vermisten en 16 gewonden. De materiële schade wordt op meer dan anderhalf millioen dollar ge schat. De rest van de Archipel wordt niet meer bedreigd, daar de storm bo ven zee is uitgewoed. In verband met de te verwachten drukte, moeten advertentiën bestemd voor het Oudejaarsnummer van Vrij dag 31 December, uiterlijk Donder dagmiddag 1 uur in ons bezit zijn. Voor advertentiën die na die tijd worden aangeboden, kan geen plaat sing voor dit nummer worden gega randeerd. NIEUWJAARSRECEPTIE. MGR. J. P. HUIBERS. Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem zal Zaterdag 1 Januari a.s. recep tie verlenen aan de religieusen (broe ders, zusters) en de leken van 12 tot 1 uur en aan de priesters van 1 tot 2 uur. Boycott in Djakarta mislukt Van een boycotactie tegen Neder landse ingezetenen, die door middel van resoluties en pamfletten door de partij Pantja Sila was aangekondigd, was Woensdag te Djakarta nauwe lijks iets merkbaar. Het Indonesische personeel bij Ne derlandse bedrijven kwam normaal binnen. Het kwam zeldzaam voor, dat 'n betja-voerd'er weigerde blanke personen te vervoeren. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS MINDER ZACHT. Zwaar bewolkt met versprei- de opklaringen en hier en daar mist. Overwegend droog weer. Zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Iets minder zacht. 30 Dec.: zon op 8.49 en onder 16.37; maan op 11.00 en onder 22.50 uur. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS EORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO ROME weer temp. sneeuw 0 C. sneeuw 1 onbewolkt —8 onbewolkt 3 geheel bew. 7 licht bew. 8 geheel bew. 8 motregen 7 geheel bew. 4 mist —4 onbewolkt 4 licht bew. 4 motregen 9 nevel 8 ,4 geheel bew. 5 mist 1 mist 0 onbewolkt —2 onbewolkt 2 uitgaven van de werken van Stalin. De boze koningin vergiftigt Sneeuw witje met bedorven conserven uit de Verenigde Staten. Een commissaris van de volkspolitie die op zoek is naar coloradokevers, welke door vij anden op de aardappelvelden zijn ge strooid, ontdekt Sneeuwwitje in haar glazen kooi en bevrijdt haar. Zij springt er uit met de jubelkreet j j Vriendschap en de dwergen juichen1 l^fc ITlinClC^f* ZBCht mee en de vreugdekreten worden ge- MMVA1V hoord tot in de Oeral. En toen? Toen ging het jonge paar naar het vaderland van alle werkende mensen en als ze zich stipt aan de voorschrif ten van de partij hebben gehouden, leven ze nog. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjoeld, heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat hij Donderdag naar Peking zal vertrek ken. Hij zal via Londen en Nieuw- Delhi reizen. Zoals gemeld, zal Hammarskjoeld te Peking met eerste-minister Tjoe En Lai spreken over vrijlating van de elf in China veroordeelde Amerikaan se vliegers. In de desbetreffende bekendmaking wordt gezegd, dat Hammarskjoeld hoopt te Londen met minister Eden en te Nieuw-Delhi met premier Neh- roe besprekingen te voeren. Hij zal op 1 Januari uit Londen en op 3 of 4 Januari uit Nieuw-Delhi vertrekken. Hammarskjoeld neemt ook gege vens mee over soldaten van de Ver enigde Naties, die in Korea krijgs gevangen zijn gemaakt en wier lot nog steeds onbekend is. Naar men aanneemt, vallen hieronder ruim 2100 Zuid-Koreanen, ruim 500 Amerika nen, 45 Britten, 43 Australiërs, 15 Zuid-Afrikanen en een aantal Tur ken. Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat op 2e Kerstdag nog een vrij diepe depressie met stormachtige winden over de Noordzee was getrok ken, nam de depressie-activiteit bo ven het Noordzeegebied af. Een ho- gedrukgebied, dat geruime tijd in de omgeving van de Golf van Biscaye had gelegen, verplaatste zich lang zaam naar Frankrijk, terwijl een rug van hoge luchtdruk in betekenis toe nemend van IJsland naar Scandina vië trok. Dit had tot gevolg, dat bo ven het Noox-dzeegebied Je wind krachten geleidelijk kleiner werden. De aanvoer van voor de tijd van het jaar zeer zachte lucht over de Brit se eilanden naar West-Europa bleef echter aanhouden. In ons land kwamen enkele dagen voor met een gemiddelde tempera tuur, welke ongeveer 6 graden bo ven normaal was. De luchtdrukverdeling ontwikkelt zich nu zodanig, dat de wind in ons land meer naar het Zuiden gaat krimpen. Dit heeft tot gevolg, dat de directe aanvoer van zachte lucht steeds kleiner wordt. Tengevolge van nachtelijke uitstraling zullen de temperaturen dan ook een neiging vertonen wat lager te worden, waar bij de kans op vorming van mist toe neemt. Op de Oceaan begint de depressie activiteit wel te herleven, maar ver wacht mag worden, dat deze zich de eerste paar dagen nog niet tot over West-Europa zal uitbreiden. Korreltje De beste spiegel is een oude vriend

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1