Frankrijk aanvaardt Duitsland als lid van de Navo §xeepde mijAeid daa9dc TE PARIJS i Ingewikkeldheden Nog geen beslissing over de kwestie der herbewapening Mendès-France deed 'n laatste beroep op parlement Churchill gaat 'ns praten met Eisenhower Overstroming in W est-Duitsland A-bom als een prestige - kwestie Engelands modernste zeekasteel maakte proefvaart DINSDAG 28 DECEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13384 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 33 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties P0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 I ANGS EEN BUITENGEWOON ingewikkelde weg probeert Men dès-France de Fransen mee te krij gen naar aanvaarding van de Parijse accoorden. Deze weg is zo ingewik keld, dat de gemiddelde krantenle zer er geen wijs meer uit kan wor den. Vorige week Vrijdag verwierp de Franse Nationale Vergadering Duitse herbewapening door tegen toelating tot het Verdrag van Brussel te stem men. Waren de Parijse accoorden toen van de baan? Neen, want het was pas de eerste lezing en de re gering had niet de vertrouwens kwestie gesteld. Vannacht heeft de Nationale Verga dering Duitsland aanvaard als lid van de Navo (Noordatlantische Verdrags organisatie). Zijn de Parijse accoor den daarmee aanvaard? Neen, want toelating tot de Navo (of- 0 schoon op de eerste plaats be doeld als een militaire afweer organisatie) betekent nog niet, dat men de Duitsers toestaat zich te'be wapenen. Daartoe moet eerst de stemming van Vrijdag herroepen worden en om het de afgevaardigden nu een beetje gemakkelijker te ma ken om van hun „neen" van Vrijdag een „ja" op Woensdag a.s. te maken, is in allerijl een nieuw wetsontwerp gemaakt, dat overigens op hetzelfde neerkomt. Het is niet te verwonderen wan neer het iemand begint te duizelen bij zoveel ingewikkeldheid. Maar nog erger is het, dat deze ingewikkelde procedure nodig is om de Fransen uit de chaos te trekken, waarin zij zichzelf voortdurend storten. Welk een deplorabele vertoning is het, als een serieus college vandaag neen zegt en morgen weer ja? Vrijdag maakten de deputé's lekker gebruik van de mogelijkheid om aan hun kiezers te laten zien, dat zij toch zulke moffen-haters zijn, omdat zij dat konden doen zonder gevaar te lopen dat zij daardoor de regering ten val brachten. Worden zij echter gesteld voor de onvermijdelijke con sequenties van hun daden, dan krab belen zij terug. Een fraai staaltje „democratie". Bovendien, een fraai staaltje van kortzichtigheid. Want of het Franse parlement de Duitsers nu al of niet toelaat tot de Europese Unie en hun daarmee toestaat zich te bewapenen daardoor zal de Duitse herbewapening weinig beïn vloed worden. Iedereen is het erover eens, dat men de Duitsers toch niet missen kan in het Westeuropese de fensie-systeem en de andere Wester se mogendheden zijn dan ook niet van plan om van de Duitse hulp af te zien louter en alleen omdat de Fransen niet mee willen. Mendès-France heeft zijn landge noten er herhaaldelijk op gewezen, dat de Duitse herbewapening er toch komt en dat het slechts de vraag is of de Fransen al dan niet mee zullen doen met de controle op die Duitse herbewapening. Zeggen ze „nieen",' dan sluiten zij niet de Duitsers uit, maar zióhzelf. Het prestige van Frankrijk is sinds de stemming van Vrijdag j.l. ten zeerste gedaald. Weliswaar is deze stemming herroepbaar en is er nog niets onherstelbaars gebéurd, maar toch heeft Frankrijk zich daardoor voor een dilemma geplaatst, dat niet meer te ontwijken is. Zegt het mor gen „ja", dan staat het te boek als een windvaantje, waarop geen staat valt te maken; zegt het weer „neen", dan sluit het zich zelf uit van de gemeenschap met het Westen en is het gevaar groot, dat men de Fran sen in hun eigen sop zal laten gaar koken. Hij behaalde 2 belangrijke overwinningen Premier Mendès-France heeft in een Marathon-debat over de Parijse verdragen, dat veertien uur duurde, tweemaal een overwinning in de Nationale Vergadering behaald en vervolgens Dinsdagochtend vroeg een einde aan de besprekingen gemaakt door de uiteindelijke beslissing te laten afhangen van twee vertrouwensmoties, waarover Woensdagmiddag zal worden gestemd. De eerste overwinning voor Mendès-France was de goedkeuring van toe lating van West-Duitsland tot de Noordatlantische Verdragsorganisatie (Navo). Dit geschiedde met 289 tegen 251 stemmen. De tweede overwinning was de intrekking door zijn tegenstanders van moties, die uitstel van de uitvoering der Parijse verdragen na de ratificatie beoogden, met het oog op de onderhandelingen met de Sowjet-Unie. zullen wij onze plaats in de Navo behouden of zullen wij ons afschei den van onze bondgenoten en hen de Navo laten organiseren? Wat zou het betekenen, als wij volkomen van mening verschillen met alle andere leden van de organisatie en weige ren ons aan te sluiten bij hun een^ stemmige beslissingen?" NIEUW WETSONTWERP. Toen de procedurekwesties moei lijkheden dreigden teweeg te bren gen, diende de premier een nieuw wetsontwerp in, dat voorziet in be wapening van West-Duitsland en op neming van dit land in de Westeuro pese Unie. Dit ontwerp kwam in de plaats van een tweede lezing van het gedeelte der Parijse verdragen, dat betrekking heeft op de Westduitse bewapening en dat Vrijdag door de vergadering werd verworpen. Over het nieuwe ontwerp zal Woensdag om 16.00 uur in de vorm van een vertrouwensmotie als eerste worden gestemd. Vervolgens zal over de resterende gedeelten der. verdragen, die reeds zijn goedgekeurd, worden gestemd. Hieraan heeft de premier eveneens vertrouwenskwestie verbonden. Het betreft onder meer een beves tiging van de goedkeuring van toe lating van West-Duif sland tot de Navo, welke Dinsdagavond reeds is geschied. De commissie voor buitenlandse zaken heeft het nieuwe ontwerp aan gaande Westduitse bewapening reeds met 18 tegen 17 stemmen bij vier onthoudingen goedgekeurd, nadat zij de Nationale Vergadering eerder met 20 tegen 19 bij twee -onthoudingen had aanbevolen de Westduitse bewa pening te verwerpen. De commissie wilde de regering toen vermoedelijk dwingen de vertrouwenskwestie naar aanleiding van de bewapening van West-Duitsland te stellen. e Nationale Vergadering nam een amendement op de verdragen aan, dat betrekking heeft op gelijk tijdige uitwisseling van de ratificatie oorkonden van alle verdragen. Al leen de communisten stemden tegen. De motie, die door de regering werd gesteund, beoogt, dat het Saarpro- bleem niet van de rest der verdra gen wordt gescheiden. MENDES-FRANCE BEZWEERT DE FRANSEN. Premier Mendès-France heeft gis teren vóór bovengenoemde stemming een laatste beroep op de Assemblée gedaan om de Parijse verdragen te bekrachtigen. „Het gaat om het Atlantisch Pact", zeide hij. „De kwestie is duidelijk; Marianne valt zo tegen Churchill overweegt in Januari een bezoek aan Washington te bren gen en hij stelde deze reis onafhan kelijk van het feit, of de Franse Na tionale Vergadering de Parijse ac coorden wel of niet zou ratificeren, zo wordt uit gewoonlijk betrouwbare kringen vernomen. Zowel de Britse staatsman als president Eisenhower zou zeer ge schokt zijn in zijn vertrouwen in Frankrijk als grote, Westelijke mo gendheid. Churchill, die de laatste dagen in telefonisch contact met het winter verblijf van president Eisenhower te Augusta in Georgia heeft gestaan, meent, dat zijn persoonlijke aanwe zigheid in Washington op het ogen blik nodig is geworden voor bespre kingen met president Eisenhower en zijn ministers op het hoogste niveau. Eisenhower en Churchill zouden het eens zijn geworden, dat het nu de vraag is, in hoeverre men Frank rijk kan vertrouwen in het nakomen van zijn verplichtingen ten aanzien van de Westeuropese verdediging. Colombo-premiers bijeen In het vroegere Buitenzorg, thans Boger geheten, komen vandaag de vijf z.g. „Colombo-landen" (India, Pakistan, Birma, Ceylon en Indone sië) bijeen. Het zijn de premiers zelf van deze landen, die de besprekin gen voeren. Zij komen bijeen om overleg te plegen met het oog op de conferentie van Aziatische en Afri kaanse landen, welke in Februari of Maart in Bandoeng zal worden ge houden. Eén van de voornaamste vraag stukken, waarover de Colombo-pre miers thans moeten beraadslagen is of ook rood-China moet worden uit genodigd tot de Aziatisch-Afrikaanse conferentie, welke in Februari of Maart wordt gehouden. Daarnaast passeren uiteraard ver scheidene andere kwesties de revue: o.a. Nieuw Guinea. Hij deed een beroep op de 350 af gevaardigden, die in October hun stemmen voor de regering uitbrach ten als betuiging van hun goedkeu ring aan de onderhandelingen te Londen en als belofte om de rege ring te steunen bij het voortzetten van de onderhandelingen op die basis. In geen enkel opzicht had de rege ring dat mandaat overtreden, maar zelfs betere voorwaarden gekregen, zoals de Britse garantie om troepen op het vasteland te houden, de Saar- overeenkomst, en de toezegging dat men het voorstel voor een wapen bureau eerder in overweging zal ne men, dat men in Londen van plan was Het was waar, dat de Assemblée zich juridisch ten gunste van het toe treden van Duitsland tot de Navo kon uitspreken en het toelaten van West-Duitsland tot de Westeuropese Unie zou kunnen verwerpen. De regering had echter alle artike len van de Parijse verdragen als één en ondeelbaar beschouwd. Hij verdedigde de verdragen op grond dat zij voorzagen in minder bovennationaliteit dan de E.V.G., doch deze toch tot op zekere hoogte bewaarden, doordat zij het raam be vatten, waarin men voort kon gaan met de organisatie van Europa. Er is geen sprake van, dat ratifi catie 'van de verdragen gebruikt zal worden als troef in eventuele onder handelingen tussen Oost en West. De ■onderhandelingen kunnen alleen sla gen, indien het Westen eerst zijn eenheid duidelijk zal hebben beves tigd. Frankrijk is niet in staat zich te gen Duitse herbewapening te verzet ten. De kwestie was alleen, op welke voorwaarden en waarborgen zulks dient te geschieden, aldus Mendès- France. ^Veertien landen zijn het eenstemmig eens over één ding het beginsel van Duitse herbewape ning. Kunnen wij alleen ons tegen hun oordeel verzetten?" Hij achtte Duitse herbewapening onvermijde lijk. DE BALANS. De toestand is thans als volgt: Het protocol voor het herstel dei- Duitse souvereiniteit is definitief door de Nationale Vergadering goed gekeurd. De Frans-Duitse Saarovereenkomst is eveneens definitief goedgekeurd. De toelating van West-Duitsland tot de Navo is goedgekeurd. De Nationale Vergadering heeft haar goedkeuring gehecht aan een clausule, volgens welke de ratifica tiedocumenten van de accoorden van Parijs en de Saarovereenkomst tege lijk gedeponeerd zullen worden. Dit laatste is er op gericht, dat West- Duitsland de Saarovereenkomst de finitief aanvaardt, alvorens de ac coorden van Parijs in werking tre den. De clausule maakt deel uit van het wetsontwerp, waarin de Westduitse toetreding tot de Navo wordt goed gekeurd. Over ieder onderdeel is afzonder lijk gestemd doch volgens de Franse regel moet over een wetsontwerp, dat uit meer dan één artikel bestaat nog als geheel gestemd worden. Smeltwater heeft verscheidene ri vieren in West-Duitsland buiten haar oevers doen treden. De scheepvaart op de Weser en de Neckar is ge stremd. Ook de Rijn, de Ruhr en de Wup- per zijn op meer dan één plaats bui ten hun oevers getreden. Het stadje Bruchhausen stond gisterochtend ge heel blank. Merkstein, een mijnplaats bij Aken, kwam blank te staan, doordat een naburige stuwdam het begaf. Een antal houten boerenschuren werd weggesleept. Onder voorzitterschap van premier Mendès-France is Zondag een gehei- kabinetsvergadering gehouden over de vraag of Frankrijk al dan niet zijn eigen atoombommen zal vervaardigen. Besluiten werden niet genomen. Wel verluidde, dat een aantal minis ters van oordeel zijn, dat het land zijn eigen atoomwapens dient te vervaardigen, ter vergroting van het Franse prestige op internationale conferenties. Dit is de 32-jarige Alfred Weiscr, die als politiek tieliquent in de beruchte Sovjet-Waldheim gevangenis in Saksen verbleef, maar die er in slaagde om na een spectaculaire vlucht, welke 11 dagen duurde, West Berlijn te berei ken. Weiser toont hier de stukjes landkaart en de zaklamp, waarvan hij zich tijdens zijn vlucht bediende. Hij vertelde op een persconferentie, hoe hij 11 dagen nodig had om de 150 mijl af te leggen tussen Waldheim in Saksen en West Berlijn. Volgens Weiser werd hij op zijn vlucht naar het Westen door Oost-Duitsers uitstekend geholpen. In 1948 werd Weiser door een Rus sische militaire rechtbank veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf omdat bij zich politiek zou hebben misdragen.... Aardbeving op de Liparische eilanden Een aardbeving die elf uur aan- h eld, heeft gisteren schade en pa niek veroorzaakt op twee van de kleine Liparische eilanden voor de Noordoostkust van Sicilië. De meeste schade wordt gemeld uit de vissersdorpen Malfa en Pollara, twee van de vier dorpen op Salina, op een na het grootste eiland van de Lipari-groep. De dorpen tellen elk ongeveer duizend inwoners. Volgens in Messina opgevangen radioberichten zijn drie huizen inge stort, terwijl vele andere zwaar wer den beschadigd. Verscheidene men sen werden gewond. Het grootste ge deelte der bevolking vluchtte naar de heuvels, toen de aardschokken cm half vijf in de ochtend begonnen. De schokken herhaalden zich om de paar uur tot half vier gistermiddag. Tot de eilandengroep behoren de vulkaaneilanden Volcano en Strom- boli. De Stromboli is pas enige we ken geleden tot uitbarsting geko men. Paus gaat aanzienlijk vooruit De persdienst van het Vaticaan heeft bekend gemaakt, dat er een „opmerkelijke, opvallende v erbetc- ring" in de toestand van de Paus is waargenomen. Sinds Donderdag was hij niet meer geplaagd door hikaanvallcn en had hij een betere rust genoten. Het was gebleken, dat de uitstap jes in de tuinen van het Vaticaan hem in toenemende mate goed de den. De duur van deze uitstapjes zal verlengd worden. weer (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND ZACHT. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen, overwegend droog weer. Krachtige tot matige Zuid westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. 29 Dec.: zon op 8.49 en onder 16.36; maan op 10.42 tin onder 21.34 uur. Het weer in Europa HELSINKI sneeuw 2C. STOCKHOLM geh. bewolkt 1 OSLO sneeuw —5 KOPENHAGEN bewolkt 2 LONDEN zwaar bew. 10 AMSTERDAM licht bew. 9 BRUSSEL geh. bewolkt 9 PARIJS geh. bewolkt 9 BORDEAUX mist 3 -, GRENOBLE mist —2 NICE geh. bewolkt 7 WARSCHAU regenbui 4 BERLIJN motregen 4 FRANKFORT nevel 8 MUNCHEN geh. bewolkt ZURICH nevel 6 GENEVE mist —2 LOCARNO onbewolkt —2 WENEN regen 9 INNSBRUCK mist 1 ROME mist 3 j haar thuishaven, Portsmouth, bin- Bit is een van de eerste officiële bouwers aan de marine werd over- nenlopen. foto's van het nieuwste Engelse gedragr Het schip, dat voorzien is Foto: Een luchtopname van de vlier"ckschip H.j" S. Bul\ k", dat van de la:. V snufjzs op technisch' „Bulwark" tijdens een proefvaart in zeer kort geleden door de scheeps-l gebied, zat Vrijdag voor het eerst het Nauw van Calais. Korreltje Gebruik uw eigendom zo, dat gij aan dat van anderen geen schade 1 doet.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1