DUINSTREEK Door drukte in en buiten R'damse haven vijf schepen in aanvaring Kerstmis in de kazerne Kon, familie naar Sankt Anton Boekhouder in het nauwt gaf zichzelf aan bij de directie Kindje overleden Jonge moeder in vlaag van waanzin vermoord wzr Zo wordt Rotterdam in de (verre) toekomst MAANDAG 27 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Schade bleef b;perkt Door de drukte in de Rotterdamse haven vele schepen zijn namelijk vanwege de storm niet uitgevaren zijn Vrijdagavond drie schepen met elkaar in botsing gekomen Het Libe riaanse s.s. „Anna C", komende van Rotterdam en op weg naar zee, had omstreeks half zeven op de Nieuwe Maas. ter hoogte van de Merweha-, ven, eerst een aanvaring met de En gelse tanker „Southern Atlantic" <10.220 brt.). De „Southern Atlantic", komende van de Rotterdamse Droogdok Maat schappij, werd met behulp van twee sleepboten in de rivier gebracht. Het werd toen aan de stuurboord-achter zijde aangevaren door de „Anna C". Dit sohip, dat door de aanvaring van de koers werd afgebracht, ramde enige minuten later midscheeps het voor anker liggende Portugese motor schip „India" (3,607 brt.). De „Anna C" liet nog twee ankers vallen in de hoop de aanvaring te kunnen ver mijden, maar drong desondanks onge veer vijf meter met de steven in het motorschip „India" door. Een red dingboot en twes onder dek gelegen hutten werden totaal vernield. De „Anna C" kreeg schade aan het voorschip, o.a. een gat in de gevulde voor-ballasttank. De „India" had geen schade onder de waterlijn. De „Southern Atlantic" vervolgde de reis naar zee en de „Anna C" werd terug gebracht naar de Waalhaven voor inspectie en reparatie. Het Costaricaanse stoomschip „Ma rinella" (4701 brt.) is Vrijdagavond omstreeks kwart voor negen op 'n af stand van twee mijl van de monding van de Nieuwe Waterweg in aanva ring gekomen met de „Union Pio neer" (3818 brt.). De „Marinella", die in de mid scheeps aan bakboord een klein gat boven de waterlijn had opgelopen, zond een S.O.S.-sein uit omdat het enigszins water maakte. Onmiddel lijk voeren twee sleepboten van Hoek van Holland uit, doch later seinde de kapitein van het schip, dat hij geen Overal in den lande hoort men, dat de burgerbevolking de militairen, die Kerstmis niet thuis konden vieren, niet vergeten heeft. Op verschillende plaatsen zijn ac ties gehouden, die niet slechts de mi litairen een warm hart tijdens de feestdagen bezorgden, doch die te vens de band toonden, die Neder land met zijn militairen bindt. In het uitgebreide Harderwijk, waar duizenden militairen gelegerd zijn en dus vele honderdtallen het Kerstfeest in het kampement moes ten vieren, werd op le Kerstdag des middags een groot diner gegeven, waaraan niet slechts de militairen, maar ook de ouders en verloofden aan deelnamen; de koks hadden be wezen, dat zij meer konden, dan al leen kazernekost klaarmaken en wa ren met een menu van aspergesoep, carbonade, pudding met slagroom en koffie met cake te voorschijn geko men. In Nunspeet had het Kerstdiner nog een staartje, want daar kwamen na afloop honderd kinderen de eet zaal binnen om aan de daar aanwe zige honderd militairen ieder een Kersttaart uit te reiken. In practisch alle kampen had de dienst Welfare voor uitstekende pro gramma's gezorgd, waaraan niet zel den beroepsgezelschappen van naam medewerkten. RIJKSKEUR AUTOKOPLAMPEN. De termijn tot het doen aanbren gen van de Rijkskeur op koplampen van auto's is verlengd tot 1 April 1955 (waarmede aan het verzoek van de K.N.A.C. is voldaan). Papoea -demors'ratie in Hollandia De Papoea-bevolking te Hollandia (Nieuw-Guinea) heeft een verzoek ingediend om vandaag, de dag waar op Nederland de souvereiniteit over droeg aan Indonesië, een grootse demonstratie te mogen houden. De bevolking wil hiermee uiting geven aan haar vreugde over het feit dat de Verenigde Naties de resolutie, waarin de hoop uitgesproken werd dat Nederland en Indonesië verder zouden onderhandelen over de status van Nieuw-Guinea, verworpen heb ben. Tevens wil zij uiting geven aan haar gevoelens van trouw en aan hankelijkheid aan en verbondenheid met Nederland. De gouverneur van Nieuw-Guinea heeft dit verzoek in gewilligd. Om ieder in de gelegenheid te stel len, aan de demonstratie deel te ne men of haar bij te wonen, bepaalde de gouverneur, dat vandaag een vrije dag zal zijn. Het programma ver meldt o.a. het houden van kerkdien sten, optochten, volksfeesten en adat- dansen. Een comité, bestaande uit Papoea's, deed aan de gehele bevol king het verzoek, op deze dag de vlag uit te steken. hulp meer nodig had. Hij wenste slechts een loods. Het noodverkeer werd opgeheven en de „Marinella" stoomde op eigen kracht omstreeks kwart voor twaalf de Nieuwe Water weg binnen. De „President Jan Leis" heeft het schip tot de pieren begeleid en is waarna naar de thuishaven terugge keerd. De „Marinella" maakt enigs zins slagzy. Het schip, dat geladen is, voer door naar Rotterdam, waar de schade wellicht zal Worden hersteld. De „Union Pioneer" heeft een deuk opgelopen en een anker verspeeld. Het heeft in de loop van de dag de richting Rotterdam gekozen. Geen hondsdolle buizerd Enkele dagen geleden werd Neder land gealarmeerd door het vinden van een zieke buizer, die hoogstwaar schijnlijk aan hondsdolheid leed, een ziekte, die zich momenteel vrij snel aan onze oostgrenzen verspreidt. De edele delen van de gestorven buizend zijn edhter in het Rotterdam se rijksseruminstituut onderzocht en gebleken is, dat de zo gevreesde hondsdolheid niet bij de buizerd aan wezig was. Uitgeleide gedaan door Prins Bern- hara en Prinses Marijke zijn de Ko ningin en de oudste drie prinsessen hedenochtend per trein uit Baarn ver trokken naar Sankt Anton in Oosten rijk. Prins Bernhard zal over enk Ne da gen vertrekken en wordt met Oude jaar in Sankt Anton verwacht. Prinses Marijke zal haar zusjes dit maal niet vergezellen maar gaat twee weken logeren in het zeer zon nige Zwitserse dorpje Villars. Zij zal verblijven in een „Home d enfants met een twintigtal jongens en meis jes van verschillende nationaliteiten en aldaar met kinderen van haar eigen leeftijd de sledesport en het schaatsenrijden kunnen beoefenen, waartoe in St. Anton weinig gelegen heid bestaat. In het gezelschap, dat de winter sportreis van de Koningin meemaakt, bevinden zich gen.-maj. Pahud de Mortanges, mevrouw Pahud de Mor- tanges en hun oudste dochter, kapt.- lt. ter zee Stegeman en mevrouw Ste geman, eveneens vergezeld van hun oudste dochter. Generaal-imajoor Pahud de Mor tanges is chef van het militaire huis van H.M. de Koningin, kap.-lt. ter zee Stegeman is adjudant van H.M. de Koningin. Verduistering en valsheid in geschriften Een 31-jarige boekhouder uit Breu- kelen heeft in de jaren 1948 tot 1953 als administrateur van een in Breu- kelen gevestigd instituut verduiste ringen en valsheid in geschrifte ge pleegd, waardoor hij zich heeft meester gemaakt van totaal circa 22.000,—. De boekhouder was door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal bij het Amster dams gerechtshof, waarvoor de boek houder Vrijdagmorgen terecht heeft gestaan, heeft bevestiging van het vonnis Zeer ernstig delict. De procureur-generaal sprak van „een zeer ernstig delict" waaraan de man zich heeft schuldig gemaakt en hij achtte het vreemd, dat £e man De Rotterdamse rivierpolitie heeft het stoffelijk overschot geborgen van de 61-jarige machinist A. P. Ruijten- berg uit de Eendrachtsstraat te Rot terdam. De man is vannacht, toen hij in de Robbenoordse haven aan boord wilde gaan, van de loopplank gegle den en verdronken. DE GEUL BUITEN ZIJN OEVERS Tengevolge van de zware regen val van de laatste dagen is de Geul in Zuid-Limburg op enkele plaatsen buiten zijn oevers getreden, o.a. bij Gulpen, Schin op Geul en Valken burg, waar sommige weilanden zijn overstroomd. Tussen Wielre en Gul pen is het water in de benedenka mers van enkele huizen binnenge drongen. BODEGRAVEN Het 2J^ jaar oude zoontje van de heer A. Verduijn, wonende in de Prinsenstraat, dat Zaterdag jl. na een val van de stoep, veroorzaakt door een opspringende hond, onder een auto van de fa. Steenbergen terecht kwam, is in een Gouds Ziekenhuis aan de bekomen verwondingen be zweken. Benoeming In verband met zijn benoeming tot hoofdemployé eerste klasse bij de PTT is de heer D. Lin- schoten, thans employé eerste klas op het plaatselijk Postkantoor, met in gang van 10 Januari a.s. overge plaatst naar Leiden. DIEFSTAL TE AERDENHOUT. Toen de familie H. Speyer Donder dagavond laat in haar villa aan de Asterlaan 39 te Aerdenhout terug keerde, bleek dat er tussen acht en elf uur ongewenst bezoek was ge weest. Kasten waren opengebroken en de inhoud overhoop gehaald. Gestolen zijn sieraden, waarbij een groot aan tal gouden en platina juwelen, voor een waarde van 25.000 gld. Voorts hebben de inbrekers, die door het in slaan van een vit aan de achterzij de de villa z.jn binnengedrongen, een bedrag van 1200 gld in contanten meegenomen. Drama te Enschede Treffend monument voor Rotterdam niet in voorlopige hechtenis is geno men. „Door de valsheid in geschrifte is de man zo in het nauw geraakt, dat hij ten einde raad zichzelf bij de directie heeft aangegeven. Hij had goedkoop een auto gekocht, die hij v/ilde verkopen om een schuld van 350,af te betalen. De auto kostte de man evenwel zoveel geld aan re paraties en onderhoud, dat hij steeds dieper in de schuld kwam. Hij is toen tot het misdrijf gekomen". De procu reur-generaal sprak van een „vreem. de levenswijze". De raadsman wees op het blanco strafregister van zijn cliënt en op het feit, dat hij zichzelf uit berouw heeft aangegeven. De man zal na zijn ver- oordeling zijn nieuwe betrekking bij een reclame-consulent kwijtraken Hit- vroeg het hof af te zien van een on- voorwaardelijke veroordeling. Het hof zal op 7 Januari a.s. arrest wijzen. Dodelijke aanrijding in 's Gravenhage Op eerste Kerstdag,, des middags om half zes, is een echtpaar uit de Obrechtstraat, te 's-Gravenhage, bij het oversteken op de hoek Koningin Emmakade-Hollanderstraat door een auto gegrepen. Man en vrouw wer den in ernstige toestand naar het zie kenhuis aan de Zuidwal overge bracht, waar de man, de 52-jarige J. F. E., gistermorgen is overleden. Zijn echtgenote, de 54-jarige J. E. van de P., verkeert in levensgevaar. INBRAAK TE VALKENSWAARD. In de nacht van Zondag op Maan dag is in het modemagazijn Notre Dame" te Valkenswaard ingebroken. De buit bestond uit dameskleding ter waarde van 4000 gulden. De dieven waren binnengedron gen, nadat zij het raam van de keu ken hadden uitgesneden. De fiets van de eigenaar hebben zij medege- v ««-ja^sc nomen, blijkbaar om de buit te ver- motorrijder geslipt. In de loop van voeren. Het rijwiel werd later terug-J de Kerstnacht is het slachtoffer over- gevonden op een binnenplaats. 1 leden. Op le Kerstdag 's morgens ontdek te een agent van politie op de Twek- kelerweg te Enschede een man, die met twee jongetjes praatte en in zijn armen een baby droeg. De agent vond, dat de man zich een weinig zonderling gedroeg en vroeg aan twee voorbijgangers, of zij hem even behulpzaam wilden zijn de man in verzekerde bewaring te stel len, zonder dat de kinderen, die er bij stonden, gevaar zouden lopen. De opzet van de agent gelukte; met de burger wist hij de man te overmeesteren, terwijl de derde een 14-jarige jongen zich over de in een deken gerolde baby ontfermde. Een passerend arts constateerde, dat de baby slechts enkele uren oud kon zijn en een vluchtig onderzoek naar de identiteit van de man, bracht dë politie bij een tragisch drama. In het huis van de arrestant vond zij de jonge, moeder,..die. in de Kerst nacht het leven aan het kind ge schonken had, met messteken ver moord. De man blijkt aan godsdienstwaan zin te lijden en is geheel overstuur ingesloten; een verhoor kon hem nog niet afgenomen worden. Bij Koninklijk Besluit is benoemd in de provinciën Noord-Holland en Zuid-Holland tot hoogheemraad van het Hoogheemraadschap van Rijn land, mr. S. Naayen, te Rotterdam, uiterlijk tot het eind van het zit tingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden, en met machtiging inge volge artikel 16 van het reglement voor het hoogheemraad, buiten het in dat artikel bedoelde gebied te wo nen. Bij het spelen met brandende kaarsen heeft te 's-Gravenhage een 5-jarig jongetje een ernstige tweede- ;raadsverbranding opgelopen. Op de Berlagebrug te Amster dam is Vrijdagmorgen een 58-jarige Ter verwezenlijking van de plannen om te komen tot de oprichting van een monument voor de gevallenen uH de oorlog en bezetting op het nieuwe^ Stadhuisplein te Rotterdam is een stichting in het leven geroepen „Herrij zend Rotterdam", onder wier auspiciën Dinsdagochtend een bronzen model werd tentoongesteld van dit monument. Het ontwerp hiervoor is van d« beeldhouwer Mari Andriessen. Foto: Het bronzen model van t gevallenen- monument. HILLEG0M Aanbesteding. Door de direc teur van Openbare Werken is aan besteed de bouw van 4 woningen aan de Juliana.van Stolberglaan (in het uitbreidingsplan Meer en Dorp I) te Hillegom. Ingeschreven werd door de navol gende aannemers voor de achter hun namen vermelde bedragen: H. A. J. Rooyers, Noordwijk aan Zee 62.400,Fa. C. Houthuizen Co., Amsterdam f 65.925,D. C. van Kints, Langeraar, 67.500,—; D. Blokzijl, Scheveningen 71.700,S. J. Koster, Haarlem 73.490. Geboren. Trijntje, dr van L. Evers en J. Ruiter; Ronnie, zn van J. M. G. Pronk en E. M. Klinkhamer. Ondertrouwd: L. H. Heemskerk en H. H. M. Schrier; D. P. de Bruin en J. Janssen. Getrouwd: W. A. C. Assendelft en A. H. M. van Gennip. VOORSCHOTEN Agenda gemeenteraad. De raad komt bijeen op Woensdagavond KATWIJK AAN DEN RIJN IN MEMORIAM H. W. GRIMBERGEN. In de ouderdom van ruim 77 jaar is in de vroege morgen van Eerste Kerstdag overleden de heer H. H. Grimbergen. De heer Grimbergen was sinds een reeks van jaren een bekende per soonlijkheid in de gemeente. Zowel in maatschappelijke als kerkelijke verenigingen maakte hij zeer veel jaren deel van het bestuur uit. B.v. was hij van 1895 tot 1951 organist in de R.K. kerk. In 1923 werd hij ge kozen tot lid van de gemeenteraad voor de R.K. Staatspartij en hij bleef dit tot in 1941 de ,noodraad" werd ingesteld. Van het R.K. Kerkbestuur maakte hij deel uit van 1928 tot op heden. Sinds Maart 1935, tot de tijd dat de L.T.B. door de Duitsers ver boden werd, was hij een van de be stuurders van deze organisatie. Op 9 Oct. 1946 werd hem wegens zijn ver diensten op kerkelijk terrein door Z.H. de Paus de onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice toegekend. In het maatschappelijk leven December a.s. 's avonds om 8 uur. In heer Grimbergen ook geen onbeken- behandelmg komen o.a. subsidie aan(de- Sinds 4 Maart 1919 tot 1951 was de stichting voor de voor- en nazorg j hij £én van de bestuurders der voor geesteszieken in Zuid-Holland; Groenteveilingsver. Katwijk en Om- deelneming van de gemeente aan del streken, waarvan hij sinds April 1928 Rotterdam zal een nieuw Stadhuisplein krijgen, waarvan een dezer dagen de maquette Is gereed gekomen. Onze foto geeft een overzicht over het toekomstige plein, met in het midden een klein model van het monument voor de gevallenen uit oorlog en bezetting, dat op dit plein zal worden geplaatst. Waarborgregeling voor de Tuinbouw in Zuid-Holland; benoeming c.q. her benoeming van leden van de Com missie tot Wering van Schoolver zuim; aankoop van gronden (wei land), gelegen in het complex Vliet- wijk, groot 7.04.77 H.A. van de heer P. M. Grundeken voor de totaalprijs van 75.870.—. REGENKLEDING VOOR DE VERKEERSBRIGADIERS. In de raad van Woensdag a.s. ko men B. en W. met een voorstel om witte regenjassen met capuchons voor de tien sehool-verkeersbriga- diers, die op het ogenblik in de ge meente dienst doen aan te schaffen. Deze uniforme regenkleding, ver krijgbaar via het Verbond voor Vei lig Verkeer te Utrecht, biedt onder alle ongunstige weersomstandigheden afdoende bescherming aan de briga- diertjes, die trouw zorgen voor het veilig overbrengen van schoolkin deren op de gevaarlijke oversteek plaatsen Elstlaan en Wijgaarden- laan. De kosten bedragen 320. Gasverwarming met constructiefout. De school met de bijbel op de Wijngaardenlaan wordt verwarmd met gasverwarming. Door een con structiefout worden reeds jaren uit gebreide lekkages veroorzaakt met het gevolg dat het stucadoorswerk van plafond en muren op ernstige wijze door de rookgasafvoer wordt aangetast. Om dit euvel te verhelpen moet 1.775.worden neergeteld. De kosten van het dagelijks ver voer van schoolkinderen van en naar de Rijndijk met de paardenbus be droegen tot op heden 10.per dag. Koetsier Blok die tengevolge van een vrij ernstige ziekte niet meer in staat is zijn verantwoordelijk werk te verrichten, heeft zich laten vervan gen door een van zijn zoons. Deze moet zich iedere morgen en middag uit zijn werkzaamheden vrij maken om de kinderen te vervoeretT. Het huidige bedrag is naar de mening van B. en W. niet meer. toereikend als een redelijke vergoeding voor de geleverde prestatie. B. en W. stel len voor dit bedrag met ingang van 1 Januari a s. te verhogen tot 12.50 Rijn, Leny Tuynman, Martha Zwet- 1 Janpari a.s. te verhogen tot 12.50 sloot, Joke v. d. Kerkhof. het secretariaat waarnam. In 1951 werd hij tot ere-Iid van deze orga nisatie benoemd. Ook van de afd. Katwijk a. d. Rijn van Bloembollen cultuur was hij een reeks van jaren secretaris-penningmeester. De heer Grimbergen maakte vorige week Donderdag als ere-lid nog een ver- jgadering mee van de Groentevei- I lingsvereniging K. en O. Deze voor hem inspannende vergadering is hem te veel geweest. Aan het einde dezer vergadering werd hij onwel en moest per auto worden thuisgebracht. Na dien bleven zyn krachten afnemen tot hij in de Kerstnacht stierf. De uitvaart zal plaats hebben Woensdag 29 Dec. te 10 uur waarna de begrafenis. Raadszitting. Donderdagavond om half 8 vergadert de raad. De agenda vermeld 25 punten. Hiervan vermelden we: Benoeming van com missarissen der gemeentespaarbank. Het uittrekken van een crediet ten behoeve van een tijdelijk tg plaatsen rioolwaterpomp ten behoeve van „Het Molenblok". Onbewoonbaarver klaring van de percelen Zuidstraat 51b, 51c en 5ld. Verhoging van het bouwvoorschot aan de Katwijkse Bouwvereniging ten behoeve van de woningen aan de Randweg. Het vo teren van gelden ten behoeve van wachtgelegenheden voor buspassa giers aan de Boulevard. Het verlenen van crediet om het perceel Rijnstraat 30 (Het Wachtje) te verbouwen voor postkantoor. Verlenen van subsidie aan „De Verpleging" in verband met de exploitatie van een ambulance auto. Verordening op de heffing en invordering van havengelden. WARMONtr Geslaagd. De volgende leerlin gen van de St. Ursulaschool slaagden voor het examen lingerie A: Ria Scheltens, Ida van Seggelen, Jeanne van Rijn, Leny Duynhoven, Ria v. Wissen. Voor lingerie B: Willy Duynhoven, Marianne v. d. Horst, Quirina Beu- gelsdijk, Riet Kortekaas, Ankie Sik- king, Ina Heemskerk. Van de vakschool slaagden voor costumière; Lies Wassenaar. Janny i

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2