®e£eidde(Soti/Kmt Mendès Frar.ce Vandaag staal Frankrijk voor een belangrijke keuze Britse stratocruiser in Schotland verongelukt Zal ft parlement alsnog de Duitse herbewapening aanvaarden Herbewapening komt er toch, met of zonder Frankrijk Vele landen hadden een „witte Kerst Kerstgroet en zegen van de Heilige Vader Hij durft nogal wat Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 27 DECEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13383 AAN EEN ZIJDEN DRAADJE Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. w., 12.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. I 6.80 - Advertenties: 15 et. p. mjn. Teleloontjes 11.50 Toen het Franse parlement Vrijdagochtend, om ongeveer 7 uur uiteen ging, na een nachtvergadering die ongeveer 9 uur had geduurd, hing het lot van het kabinet Mendès-France, evenals het lot van de accoorden van Parijs, aan een zijden draadje. Het parlement had zóals men dit her inneren zal de accoorden betreffende de Saar en het herstel van de Duitse souvereiniteit met een vrij grote meerderheid aanvaard, maar het accoord inzake de herbewapening van Duitsland werd verworpen. Vandaag zal blijken of het zijden draadje het houden zal, want nu moet over de voorstellen opnieuw gestemd worden; ditmaal echter is de kwestie van 'vertrouwen er mee verbonden, zodat het Franse kabinet staat of valt met de uitslag. Weigert de Kamer nogmaals om de Duitse herbewapening toe te staan, dan gaat Mendès-France heen en kan een volgend kabinet zien, hoe de Gordiaanse knoop door te hakken. bondgenoten op het spel staat. De verwerping van de Parijse ovex-een- komsten zou niet betekenen, dat de Duitse herbewapening niet zou plaats hebben. De vraag is niet of de Duitse bondsrepubliek herbewapend zal worden, maar hoe". De verklaring herinnert er aan, dat de Britse toezeggingen om troepen op het vasteland te handhaven „af hankelijk zijn van de bekrachtiging van de. Parijse overeenkomsten door alle partijen". De verklaring werd gepubliceerd nadat de Britse minister van Buiten landse Zaken, Sir Anthony Eden, meer dan zes uur lang spoedbespre- kingen had gevoerd. De Amerikaanse minister Dulles had een lang telefoongesprek met president Eisenhower, die zijn Kerst- vacantie te Augusta in de staat Georgia doorbracht. De perschef van Eisenhower verklaarde: „De presi dent beschouwt de afwijzende uit spraak als een zeer ernstige zaak. Hij kan niet aannemen, dat dit de laatste Franse beslissing in deze kwestie is". Het lijkt dat de '47-jarige premier goede hoop heeft de komende ver- trouwènsvotums in de Kamer Te overleven. De meeste politici, waarnemers en kranten voorspellen dat de Kamer schoorvoetend terug' zal komen op haar besluit de Westeuropese Unie te verwerpen. Maar de voorspellingen zijn wel eens eerder fout gebleken en het lot van de Westeuropese Unie is stellig nog niet zeker. Waarschuwing van Engeland. De Britse regering heeft de Franse Nationale Vergadering ge waarschuwd voor de gevolgen, in dien de Patijse overeenkomsten niet goedgekeurd worden. In een ongebruikelijk krachtige verklaring van het Britse ministerie yan Buitenlandse Zaken wordt ge zegd, dat bij de stemming van van daag „de eenheid van de Westelijke Westduitse regeringsfunctionaris sen hebben hun instemming met de Britse verklaring betuigd en de hoop uitgesproken dat deze genoeg Franse afgevaardigden van gedachten zou doen veranderen om de schaal ten gunste der verdragen te laten door slaan. Hoeveel schade stormen aanrichten De „Mutual Flre Insurance" te Bos ton deelt mede, dat na de twee re cente wervelstormen „Carol" en „Ed na", waardoor vooral de Nieuw-En- gelse staten van Noord-Amerika wer den getroffen, verzoeken om vergoe ding van door verzekering gedekte schade zijn ingediend tot een totaal bedrag van 138.000.000 dollar. Volgens deze verzekeringsmaat schappij hebben de twee weiwelstor- men „de ergste ramp in de Ameri kaanse geschiedenis aangericht". t* Lawines eisten doden In verschillende Europese landen, maar ook in Japan en Amerika heeft men een „witte Kerstmis" gehad. Met de sneeuw kwam echter ook het gevaar van lawines en deze heb ben in Oostenrijk en Zwitserland reeds vijf doden gèëist. Door de stijgende temperatuur wordt dit gevaar nog vergroot en de Oostenrijkse en Zwitserse radio heeft de wintersportliefhebbers dan ook reeds gewaarschuwd uiterst voor zichtig te zijn. In Zwitserland werd een alpenhut, waarin zes arbeiders huisden, die tij dens de Kerstdagen de wacht hielden bij een in aanbouw zijnde water kracht-centrale in het Zuidwestelijk deel van het land, door een lawine in een afgrond gesleurd. Vier arbeiders kwamen om het le ven, terwijl de twee overigen nog juist op tijd werden gevonden door. enkele herdershonden, die daar thans in plaats van St. Bernhards worden gebruikt. De twee arbeiders, hadden slechts lichte verwondingen opgelo- i pen. Nabij St. Georgen in het Oosten rijkse bondsland Salzburg werd een boer aangetroffen, die was verplets terd door twee ontwortelde bomerj. - Verschillende wegen in Salzburg zijn door lawines geblokkeerd, waar bij op een plaats drie auto's door de Prestwick vonden wederom 28 mensen de dood sneeuw werden bedolven. De inzit tenden konden door ijlings toegescho ten boeren en skiërs worden uitge graven. Zij waren ongedeerd. Hittegolf in Australië. Terwijl er in Amerika ijskoude sneeuwstormen voorkwamen en iedereen in die streken binnenshuis bleef, vierden de Australiërs hun Kerstfeest in een hittegolf. Op som mige plaatsen was het er 115 graden Fahrenheit. Duizenden Australiërs bevolkten de stranden. Op verscheidene plaatsen in West- Duitsland dreigen ovei^stromingen. Door^ de hevige regens is de Rijn al hier en daar buiten de oevers getre den. De scheepvaart op de Ruhr is gedeeltelijk gestaakt. De Belgen hebben geen sneeuw gezien. Het was er vrij zacht en het regende veel. Toegang tot Bethlehem. Aan de Israëlisch-Jordaanse grens, die Jeruzalem in twee delen splitst, was in de Kerstnacht een kleine stad van tenten gebouwd. Sommige ten ten stonden aan de Israëlische kant van de grens en andere aan de Jor daanse kant. Beide delen van de ten- tenstad waren opgericht om de grens- fornaaliteiten te vergemakkelijken voor de bijna 2.000 Christelijke bede vaartgangers uit Israël' die een be devaartstocht naar Bethlehem maak ten. Halverwege tussen Zuid-Jeruzalem en Bethlehem, waar de weg normali ter door een gi-immige prikkeldraad versperring afgesloten is, was de weg voor deze ene avond in het jaar vrij. De auto's werden snel gecon troleerd. Dat mag niet in Argentinië Dr. Ricardo Balbin, leider der Ar gentijnse radicale oppositiepartij, is, blijkens een Zaterdag jl. door de par tijleiding uitgegeven bekendmaking, gearresteerd op beschuldiging van smaad jegens de persoon van presi dent Peron. Dr. Balbin geraakte bij een bezoek aan zijn zoon, die is opgesloten in de gevangenis van Eva Peron, de hoofd stad der provincie, waarin Buenos Aires is gelegen, in een fel twistge sprek met een der gevangenis-auto riteiten, waarop zijn arrestatie volgde. Rustig en duidelijk door de radio De Paus heeft Vrijdag de 400 mil- lioen Katholieken in de wereld zijn Pontificale Zegen gegeven, die door de radio werd uitgezonden. De Paus sprak de zegen uit in zijn slaapver trek op de hoogste etage van het Vaticaan. De rustige stem van de Paus kon duidelijk worden verstaan zonder dat fjrêÜK Si aJSte ui". -yii. «tv —Sri,/ V' vjw»** - >1' ,"J-~ Acht-en-twintig slachtoffers Op het Schotse vliegveld Prestwick ligt het wrak van een machine, die eens een trotse Stratocruiser van de B. O. A. C. wasOp de ochtend van de eerste Kerstdag verongelukte de machine tijdens de landing; 28 van de inzittenden vonden de dood. Een Brits lijnvliegtuig, de strato cruiser „Cathay" van de „British Overseas Airways Corporation" (Boac), is Zaterdagochtend bij de landing op het vliegveld Prestwick in Schotland in brand gevlogen, ont ploft en omgeslagen. Acht en twintig personen vonden de dood: 24 van de 25 passagiers, voor het grootste deel Schotten, die thuis Kerstmis wilden vieren, en vier van de elf beman ningsleden. Vier personenwerden gewond, van wie twee zwaar. Het ongeluk ge beurde bij slecht weer, het regende en de wolken hingen zeer laag. Het toestel was op weg van Londen naar New York. Het was wegens de Captain W. Lang Stuart, gezag voerder van de Stratocruiser „Ca thay" het toestel, dat op Eerste Kerstdag op het vliegveld Prestwick verongelukte. De gezagvoerder werd gered. weersomstandigheden vier uur later uit Londen vertrokken. De brandweer slaagde er na twee uur in de brand meester te worden. De wrakstukken lagen over een af stand van zestig meter verspreid. Er zal een openbaar onderzoek naar de ramp worden gehouden, op last van de minister voor vervoer en burgerluchtvaart. De gezagvoerder, Geordie Stewart, is een der meest ervaren bestuurders van de Boac. Stratocruisers kunnen normaal on geveer 81 passagiers, in twee verdie pingen, vervoeren. De enige overlevende passagier zat bij het gat, waar het toestel door de explosie brak, en hij kon hierdoor ontsnappen. De vier bemanningsleden die zijn omgekomen, zijn drie stewards en de stewardess. Zij waren in de passa giersafdeling toen het ongeluk ge beurde. De vrouw en de zoon van een der omgekomen stewards, tdie zich eveneens in het vliegtuig bevon den, hebben ook het leven verloren. Voor het eerst na de oorlog is in Zuid-Slavië critiek op het regiem geoefend. Zij kwam van de zijde van de gewezen vice-president Milovan Djilas, die in Januari 1P,54 uit al zijn openbare functies is verwijderd. Hij is een der vier stichters van het com munistische Zuid-Slavië. In een interview met de „New York Times" spreekt hij zich uit voor een twee-pai*tijenstelsel in Zuid-Sla vië. Er moest een nieuwe democra- tisch-socialististische partij komen naast de communistische. „Ik sta dit interview toe", zei hij, „om de vrije meningsuiting in mijn land aan te moedigen. Ik neem risico, maar met ons huidige stelsel kan men niet vooruit komen zonder risi co's te nemen.'' Er bestaan volgens Djilas democra tische elementen in de comhiunisti- sche partij, maar zij waren ongeorga niseerd. De partij zelf was in de greep van anti-democratische krach ten. De anti-democratische ontwik keling van de communistische partij was te wijten aan president Tito, die daarin overigens door de meeste par tijleiders werd gesteund. Het politie ke aspect van het huidige regiem ver schilde niet veel van Stalinisme. Djilas zei te betreuren, dat hij dit onderhoud aan een buitenlands blad moest toestaan, maar men kon deze dingen niet tegenover een nationaal blad zeggen. Het bloed kruipt Uit Sovjet-kranten blijkt, dat dc Kerstfeestviering in de Sovjet-Unie nog niet onderdrukt is. Trud, het blad van de vakbeweging schreef: „In de Kriow-fabriek is het verzuim groter tengevolge van de Kerstvieringen dan door winter- ziekten veroorzaakt kan zijn". In de Prawda stond te lezen: „Het is nu zover, dat de leerlingen van een aantal scholen Kerstliederen zin gend de huizen langs trekken". Komsonmol Prawda, het orgaan van de communistische jeugdbewe ging, vroeg naar aanleiding van de herleving van de Kerstgewoonten: „Zijn deze schadelijk?" Het antwoord was een volmondig ja. Volgens ra dio-Peking beierden in vele delen van de hoofdstad van communistisch China de kerkklokken. ASYL VOOR NOEL EN HERTA. Radio-Boedapest heeft gemeld, dat de onlangs in Hongarije vrijgelaten Amerikanen Noel en Herta Field op hun verzoek politiek asyl in Honga rije is verleend. iets bleek van zwakte. Hij zeide: „De Goddelijke Voorzieningheid heeft ons niet toegestaan, dit jaar onze gebrui kelijke Kerstboodschap uit te zenden, ofschoon wij haar zo ver onze ge zondheidstoestand toeliet hebben voorbereid". „Zelfs in de eenzaamheid van het lijden en met dankbaarheid jegens de Katholieke wereld voor de onop houdelijk gezegde gebeden voor ons behoud, denken wij ondertussen, in onze beste vredeswensen, aan al onze kinderen in de gehele wereld en voorwaar aan de gehele mensen familie". De Paus groette eerst zijn naaste medewerkers, de leden van het col lege van kardinalen, de geestelijkheid en de orden en de Katholieke Actie, vervolgens de zieken, invaliden en door leed getroffenen en tenslotte alle volkeren en hun leiders. De Paus heeft de eerste Kerstdag een half uurtje in de tuin van het Vaticaan vertoefd. Ook verscheen hy enkele minuten aan het raam van zijn kamer om de vele pelgrims, die zich buiten hadden verzameld, zijn zegen te geven. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot j Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND ZACHT. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en later plaatselijk enige regen. Overwegend krach- tige wind tussen West en Zuid- West. Weinig verandering in'J temperatuur. 28 Dec.: zon op 8.48 en onder 16.35; maan op 10.24 en onder 20.19 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van het K.N.M.I. op Maandagochtend 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bew. —3 C. STOCKHOLM sneeuw 1 OSLO nevel —4 LONDEN zwaar bew. 9 AMSTERDAM geheel bew. 8 BRUSSEL geheel bew. 9 PARIJS geheel bew. 9 BORDEAUX zwaar bew. 8 GRENOBLE half bew. 3 NICE onbewolkt 5 WARSCHAU motregen 2 BERLIJN -regen FRANKFORT geheel bew. 8 MUNOHEN geheel bew. 6 ZURICH geheel bew. 7 GENEVE onbewolkt 0 LOCARNO onbewolkt 0 WENEN geheel bew. INNSBRUCK regen 1 ROME onbewolkt 5 Korreltje

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1