C0NC0R6M De stormlopende golven deinsden met beschuimde koppen van vesting Holland Slechts doorbraken bij Stellendam en Ridderkerk In de vroege morgenuren kon reeds met herstel begonnen worden Zendmast radio-Scheveningen afgeknapt Sterk afnemsnde wind maakte bewaking overbodig Bedreigd Willemstad wachtte tevergeefs op militaire hulp Over werknemersvertegenwoordiger in raadgevend comité van de K.S.G. Een gulzige zee eiste zware tol en verbergt thans vele geheimen Uitspraak Bataproces Bruggen in Rotterdam ontorgankelijk voor verkeer VRIJDAG 24 DECEMBER 1954 DELEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 OVERWINNING NA HARDE STRIJD IN ONHEILSPELLENDE NACHT Na een verbeten afweerstrijd van ruim twintig uur is de vliegende storm ontkracht tot een stijve bries en heeft haar oude bondgenoot het water rich met beschuimde koppen moeten terug trekken van de onneembaar gebleken vesting Holland. Bijna een etmaal lang hebben burger en militair gepatrouilleerd over de waterweringen om de steeds hoger grijpende stormram van de zee bij haar vernielingswerk op heterdaad te betrappen en een doorbraak naar het lage land te verhinderen. Nu de vijand echter afgetrokken is en het niemandsland tussen de vesting Holland en de zee, het strand, weer zichtbaar is, wordt het mogelijk de omvang van de schade te peilen. Bij de rampstadjes Stellendam en Ridderkerk heeft het water kans ge kregen de dijk te ondergraven en zij het dan tijdelijke weerstandsnesten in het platteland te vestigen. In verschillende andere plaatsen in ons land liepen straten en landerijen onder en moesten enkele woningen ontruimd worden. Vanmorgen vroeg is echter overal het herstellingswerk reeds ter hand genomen. Gisteravond laat kwam de eerste aanval zonder de hulp van het wa- onheilsmelding binnen uit Stellen dam. De dijk van de polder „Het Molengors" was op niet minder dan vijf plaatsen doorgebroken. Doordat de bevolking echter tijdig geëva cueerd kon worden, zijn er geen per soonlijke ongevallen gebeurd. Bij Ridderkerk brak de buitendijk langs de Noord op drie plaatsen, waardoor de polders Donkersloot en Woude volledig zijn ondergelopen. De evacuëring van de bevolking was toen echter reeds een feit. In Harlingen, Stavenisse en in Brouwerhaven kon hedenmorgen vroeg na uren van angstige span ning het stormsein op veilig worden gezet. Het vraatzuchtige water heeft echter overal tot de kruinen van de dijken gestaan en is hier en daar zelfs hoger dan in de rampnacht geko men. Vele dijken, die na de ramp van 1953 vernieuwd werden hebben weer grote schade opgelopen en het zal maanden duren voordat alle sou venirs aan deze dreigende ramp ver dwenen zijn. Spanning op de eilanden. Op Terschelling en Texel leek de situatie gisteravond verre van roos kleurig. Het wassende water stortte zich met steeds groter geweld op de lage polderdijken. Het dijkleger ver sterkt door militairen en mannen van de B.B. werkten koortsachtig aan de versteviging van de bedreigde punten. Men overwoog reeds evacua tie van de bevolking in het bedreig de gebied naar hoger gelegen pun ten op de eilanden, toen 't water be gon te zakken en de wind haar storm- ter moest voortzetten. Ook de Inwoners van Werkendam en Moerdijk hielden zich gereed voor evacuatie. Voor de polders bestond toen echter nog geen direct gevaar. In Vlissingen is de gehele avond hard gewerkt om de noodbekisting klaar te maken, die de boulevard voor over slag van de golven moest beveiligen. Verdere afkalving van de zeewering ter plaatse kon hierdoor voorkomen worden. De zeewering over geheel Walche ren werd zwaar beschadigd, doch overal waren de gaten te klein om met zandzakken op te vullen, daar deze in een ogenblik tijd weer door de zee eruit gespoeld zouden zijn. Zendmast gesneuveld. In Scheveningen werd de zee met geheel andere ogen bekeken. Het onstuimige geweld van de Westerstorm lokte namelijk duizen den Hagenaars naar Scheveningen om de kokende, asgrauwe zee, die de boulevard murw beukte, te zien. Over grote afstand ongeveer 600 meter lag het straatdek van de boulevard vernield. Stenen lagen op en over elkaa^yhor de Keizerstraat een winke vr t die op de boule vard uitmondt was met zandzak ken een barricade tegen de tomeloze storm opgeworpen. Er werd bij deze dijk wacht gehouden. Zware golven sloegen over de boulevard, stapels wrakhout meevoerend. Van Scheveningen radio is een zendmast een prooi van de razen de storm geworden. Met grote spoed heeft men een nieuwe, pro visorische antenne aangelegd omdat met het sneuvelen" van deze mast drie zenders uitvielen. In de tweede binnenhaven lagen de Söheveningse loggers, deinend en te gen elkander botsend, op het hoge water. Het water was zo 'hoog geste gen, dat (het over de kade spoelde. In de .eerste binnehaven lagen talloos vele vernielde vaten in hoge stapels bijeen. Overzicht Rijkswaterstaat Vannacht gaf de Rijkswaterstaat het volgende overzicht van de toe stand: „De storm is thans duidelijk in zijn neergang. Reeds tegen mid dernacht viel de windkracht in het Noorden sterk terug. Als gevolg daarvan bleef de waterstand te Delf zijl lager dan aanvankelijk werd ver wacht. De hoogte werd tenslotte 3.25 me ter boven N.A.P., d.w.z. er was slechts een verhoging van 2.20 meter. Om vijf uur waren de verhogingen zo wel aan de westkust als aan de Wad denzee nog omstreeks onderhalve me ter en zij namen verder gestadig af. Het hoog water te Hoek van Hol land was 2.70 meter boven N.A.P. De verdere verwachtingen zijn gunstig. De wind blijft weliswaar nog steeds in de Noord-Westelijke hoek, doch met steeds afnemende kraoht. Er is geen ongunstige ontwikkeling van de toestand in het vooruitzicht. De dijkbewaking in de districten Harlingen en Delfzijl is inmiddels 'op geheven. Die in het district Zuid blijft nog gehandhaafd om hier en daar ontstane schade op te heffen. Ernstige schade werd uit geen enkel district gemeld. Zeeheldendom op de wal De reddingsboot Wilhelmina Stellendam werd gistermiddag gealarmeerd door twee schepen, die ter hoogte van Willemstad in nood zouden verkeren. Het bleek echter loos alarm te zijn en de bemanning ging even in Willemstad aan land om te kij ken hoe daar de zaken stonden. In een straat ontdekten zij een huis dat op de een of andere manier in brand was geraakt. De bemanning ging naar binnen om te kijken of er nog iets te redden viel en ondekte tot haar schrik'drie kinderen, die berus tend de verdere ontwikkeling van deze brandende kwestie af wachtten. De kinderen werden in veiligheid gesteld en het vuurtje met enkele emmers wa ter geblust. 0 Maximale zekerheid 0 Minimale premie Ook voor collectieve personeelvertekeringen Coöp. Levensverzekering Mij. HehMkinlMn Ou4«n*ord - Utr*clit Tel. 16591 (3 lijnen) Groot gebrek aan zandzakken Willemstad heeft de afgelopen nacht knap in angst gezeten, doordat de hulp die zij dringend nodig had bij het bewaken van de dijken niet op kwam dagen en het stadje een groot gebrek aan materiaal had om de dijken afdoende te kunnen bevei ligen. Vooral de polder Ruigenhill liep ernstig gevaar omdat de dijk, die de polder omgeeft, op verschil lende plaatsen ondergraven was. Vooral de dijk aan de Westzijde van het stadje heeft het gistermiddag erg te verduren gehad. Op vele plaatsen, die ook tijdens de waters nood van het vorige jaar door het water werden aangetast. De hoogste waterstand, die gistermiddag werd geregistreerd, was 3.80 meter boven N.A.P. Gisteravond om half elf was de stand 1.77 boven N.A.P. De nor male stand omstreeks dit tijdstip is 90 cm. beneden N.A.P. In allerijl heeft men in de loop van de dag de noodzakelijke maatregelen getroffen, opdat eventuele calamiteiten konden worden voorkomen. De polder Rui- genhil werd geëvacueerd en de hele mannelijke bevolking was opgeroe pen om werkzaam te zijn bij het her stel van de aan de dijk aangerichte schade. In de dnk aan de Westzijde van het stadje zijn verscheidene ga ten geslagen, doch van doorbraken is gelukkig geen sprake geweest. Men is nog steeds bezig de gaten op Ie vullen met zandzakken en zeilen. Geen vergunning. Gistermiddag om half vier heeft het gemeentebestuur de hulp van 200 militairen ingeroepen, doch hoe men ook wachtte de hulp bleef uit. Het schijnt dat de militaire autoriteiten in Den Haag geen toestemming heb ben gegeven. De bevolking van Wil lemstad en ook degenen, die met de leiding van het herstelwerk zijn be last, zijn over deze gang van zaken zeer teleurgesteld. Men wilde de mi litairen gebruiken voor aflossing van de 300 mannen, die van gisterochtend af in touw zijn geweest en daardoor oververmoeid waren. Het beroep, dat op de leiding van district 4 van B.B. werd gedaan, had meer succes. Ongeveer 30 man versterkten het dijkleger. De herstelwerkzaamheden in Wil lemstad werden voorts ernstig be moeilijkt wegens gebrek aan zand zakken. Hedenmorgen kon echter gemeld Vernieuwde dijken doorstonden de proef De stormvloed heeft in de afgelo pen nacht nergens de omvang be reikt, die verwacht werd. Overal zijn dan ook de bewakingen opgeheven en kan rustig met het herstel van de dijken begonnen worden. Bij Moerdijk heeft men thans over voldoende werkkrachten de be schikking om de aangerichte schade aan de dijken te kunnen herstellen. -Bij Werkendam, waar de Burchtpol der, hoewel niet onder water gelo pen, is geëvacueerd, zijn vrij veel be schadigingen aan de dijken. Ook bij Hank in Noord-Brabant zijn nog kri tieke punten. Over het algemeen had men de indruk dat vooral de na de ramp vernieuwde dijken het uitste kend hebben gehouden. Deze zijn hoger en zwaarder dan de oude. Op de oude dijken was de toestand vaak critiek. GEEN ONTHOUDING OP OUDEJAARSDAG. Paus Pius XII heeft dispensatie verleend aan alle gelovigen van de plicht van onthouding op Oudejaars worden dat alle gevaar geweken was. dag, welke dit jaar op Vrijdag valt. Conflict tussen CNV en KAB De hevige storm, die enkele dagen over ons land raasde, heeft de waak zaamheid in onze kustgebieden zeer sterk vergroot. In Delfland werden langs de kust patrouilles uitgezonden met „Walkie-Tallcies". Zij worden hierbij geassisteerd door de 's Gravenzandse en Monsterse vrijwillige red dingsbrigades, die toelichting krijgen van het technisch personeel van het Hoogheemraadschap van Delfland. Foto: Een prfrouille van drie controleert de toestand langs de kust nabij 's Grav enzande. Er is een conflict ontstaan tussen het Christelijk Nationaal Vakverbond en de Katholieke Arbeidersbeweging over het feit dat de minister van economische zaken een lid van de Prot. Christelijke Mijnwerkersbond heeft voorgedragen als werknemers vertegenwoordiger in het raadgevend comité van de Kolen- en Staalge meenschap (zetel te Straatsburg) Tot nu toe werd deze plaats ingenomen door de heer Fr. Dohmen, voorzitter van de Kathoiietke Mijnwerkers- bond. Aanleiding van het conflict is een misverstand over een brief welke de K.A.B. op 20 December 1952 aan de minister van economische zaken ge zonden zou hebben en waarin zij evenals het C.N.V. zich een voor stander toont van een roulerings- systeem in deze vertegenwoordiging, waardoor en C.N.V., K.A.B. en N.V.V. bij toerbeurt een effectieve zetel in dit comité zouden bezetten. De K.A.B. heeft een uitvoerig on derzoek ingesteld naar de wijze waarop destijds deze brief verzonden is, omdat zij van mening is, dat het geen in die brief wordt voorgesteld niet beantwoordt aan de wensen van het verbondsbestuur der K.A.B. Het bestuur van de K.A.B. zal bin nenkort bijeenkomen om zich over dit onderzoek nader te beraden. Een onderhoud, met de minister van economische zaken, waarin dit misverstand uiteen is gezet heeft niet kunnen leiden tot intrekking van de candidatuur van de vertegenwoordi ger van het C.N.V., waarna de K.A.B. de minister heeft medegedeeld, dat een niet benoemen van een vertegen woordiger van de Kath. Mijnwerkers- bond in het comité verregaande con sequenties met zich mee zou kunnen brengen. Inmiddels heeft het verbondsbe stuur van de K.A.B. zich tot de raad van ministers in Luxemburg gewend, welke raad de voordracht van de minister van economische zaken moet sanctioneren. K.A.B.-VOORZITER OUDE JAARSAVOND VOOR DE RADIO. Op Oudejaarsavond om half zeven zal de KAB-voorzitter J. A. Middel huis in een vraaggesprek met Louis Beumer, propaganda-leider van de KAB, voor de KRO zyn indrukken geven over het afgelopen jaar, voor zover betreft de problemen, waar mee speciaal de KAB te maken heeft gehad. Hij zal daarbij tegelijkertijd een motivering geven van de grote propaganda-actie „Naar de 400.000', waarvan het startschot valt in een speciale KRO-uitzending op Zondag avond 9 Januari. K.A.B.-COMPETITIE MET MEER DAN 300 „CLUBS". Bekend is, dat de grote propa ganda-actie van de KAB „Naar de 400.000" in de vorm van een lande lijke competitie is gegoten. Er zijn groepen met Ie, He, Ille en IVe klas sen, al naar gelang het ledental en voor de eerste ronde zijn die „clubs" kampioen, die er in geslaagd zijn het ledental procentueel het sterkst op te voeren. Voor deze eerste nationale KAB- competitie bestaat bij de plaatselijke afdelingen een grote animo: reeds meer dan 300 „clubs" hebben zich bij de competitie-leiding aangemeld. Schepen verdwenen in de Storm De orkaan, die dagenlang Europa geteisterd heeft en in de afgelopen 24 uur een dramatisch hoogtepunt bereikt had, moge op het vaste land angst en zorg gebaard hebben, op zee betekende zij voor vele schepelingen de ondergang. Uit de berichten, waarover wij momenteel beschikken, valt nog geen volledig beeld op te maken en hoogstwaarschijnlijk zullen vele gevallen in de loop der dagen door het uitblijven van berichten een droeve oplossing vinden, want de zee is niet slechts hardvochtig tijdens het noodweer, maar haar gladde spiegel verbergt nadien talloze geheimen en geeft de nabe staanden op de wal nog lange tijd een misleidende hoop. Voorzichtige ramingen schatten momenteel het aantal slachtoffers, dat de Noordzee in de loop van Donderdag en de nacht van Donderdag op Vrijdag geëist heeft, op 50. Met zekerheid kan worden aangenomen, dat het Deense vrachtschip „Gerda Toft" ten Noorden van Schiermonnikoog is vergaan. Een Brits schip, dat rode signalen vanaf een der reddingsboten van de „Gerda Toft" zag komen, moest toezien, voordat het assistentie had kunnen verlenen, dat de reddingsboot met 19 opvarenden omsloeg en in de golven verdween. De overige rampberichten zijn nog slechts vage vermoedens, die soms echter een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid hebben. De Belgische „Henri de Weert" met 20 opvarenden is reeds twee dagen zoek en men heeft de hoop opgegeven. De Zweedse „Petra", die gisteren in nood kwam te verkeren en waarmede enkele uren contact kon worden onderhouden, is sinds gistermiddag vermist en ook voor dit schip wordt het ergste gevreesd. Voorts verkeert men nog in het onzekere over het lot van het Neder landse motorschip „Peter", dat onderweg was naar Boston en waarvan men sinds het hoogtepunt van de storm niets meer vernomen heeft en het Duitse schip „Frida Marichen", dat eveneens vermist wordt. Naast deze droeve lijst, zou nog een grote opsomming gemaakt kunnen worden van de tientallen schepen, die in grote nood kwamen te verkeren, doch die tijdig een veilige haven wisten te bereiken of een gelukkiger schip op hun weg ontmoetten, dat de helpende hand kon bieden. Het comité Vluchtelingenhulp heeft gisteren 23.000 gulden ontvan gen. De stand is nu geworden: 2.544.000 gulden. OPVANGCENTRA VOOR „LIFTENDE" MILITAIREN. Met het oog op de vraagstukken, welke zich rondom het liften van mi litairen voordoen, heeft de A.N.W.B. thans de Legervoorlichtingsdienst in overweging gegeven een lijst samen te stellen en te publiceren van plaat selijk te treffen regelingen inzake opneemcentra, waar militairen zich kunnen verzamelen ten einde te wor den afgehaald door .automobilisten, die bereid zijn hen mede te nemen. De A.N.W.B. heeft zich bereid ver klaard onder zijn leden bekendheid aan deze „opvangplaatsen" te geven. RUIM 4.000 GEVANGENEN IN NEDERLAND. Blijkens een publicatie in het maandschrift voor het gevangenis wezen waren er op 15 November j.l. in totaal 4286 gevangenen in de Ne derlandse huizen van bewaring en gevangenissen. Daarvan zaten er 1345 in preventieve hechtenis. Bij de gevangenen zijn 492 politie ke gedetineerden, waarvan 51 Duit sers; 163 politieke delinquenten zit ten in Breda, 110 in Hoorn. Van de gevangenen zijn 201 vrou wen, waarvan 11 politieke geïnter neerden. Gisteren heeft het gerechtshof te Amsterdam uitgespraak gedaan in het proces, dat door de nabestaanden van de oprichter van het Bata-con- cern wordt gevoerd om een uit spraak te verkrijgen omtrent de rechtsgeldigheid van het testament. 3 in het testament genoemde Jan Bata een broer van de op richter van het concern werd door de president als rechthebbend aan gewezen, ongeacht de motieven van misleiding en belastingontduiking, die door de tegenpartij de zoon en de vrouw van de overleden magnaat werden aangevoerd. Voor wat de Nederlandse bezittin gen betreft, wees de rechter deze toe aan de broer van de overleden fabrikant, terwijl de tegenpartij ver oordeeld werd in de kosten van het geding, zijnde 9.350, „ZTJTD-HOLLANDS ORKEST" WORDT „NEDERLANDSE ORKEST VERENIGING". Daar het arbeidsveld van het Zuid- Hollands Orkest niet meer alleen in de provincie Zuid-Holland ligt, maar over geheel Nederland is verspreid, heeft het bestuur besloten de naam „Zuid-Hollands Orkest" te wijzigen in „Nederlandse Orkest Vereniging". ZEEPOST, i Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Oranje" (4 Jan.); Ned. Nieuw Guinea; m.s. „Kota Agoeng" (24 Dec.); Ned. Antillen: „Waterman" (31 Dec.); Surina me: m.s. „Nestor" (29 Dec.); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Pretoria Castle" (25 Dec.); Canada: s.s. „Prins Frederik Hendrik" (25 Dec.), s^. „American Judge" (27 Dec.), s.s. „Arendsdyk" (29 Dec.); Argentinië: s.s. „Cordoba" (31 Dec.); Brazilië en Uruguay: m.s. „Altair" (28 Dec.); Chili: s.s. „Arendsdijk" (29 Dec.); Australië: s.s. „Strathe- den" (25 Dec.); Nieuw Zeeland: via Engeland (25 Dec.). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. 300-JARIGE REGERINGSZAAL In 1955 zal het 300 jaren geleden zijn, dat de vergaderzaal op het Bin nenhof, waarin tegenwoordig de Eer ste Kamer vergadert, in gebruik werd genomen door de Staten van Holland. Vóórdien had de zaal ver scheidene andere bestemmingen. Jongen door dakpan ernstig getroffen Toen een 14-jarige student uit Limbricht Donderdagmiddag het bis schoppelijk college te Sittard ver liet, kreeg hij een van het hoge dak van dit gebouw door de storm los gerukte dakpan op zijn hoofd. De jongen liep een ernstige hersen schudding op en werd in bewustelo ze toestand naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. BEKLEMD TUSSEN AUTODEUR. De chauffeur J. A. Kolsteren, oud 54 jaar uit Tilburg, is het slachtof fer geworden van de storm. Hij bracht gistermiddag een groep ja- fers met hun materiaal weg naar de ossen aan de Bredaseweg bij het gehucht Dongewijk. Na een ingesteld onderzoek bleek, dat K. blijkbaar iets had vergeten: hij draaide de wa gen toen hij op de terugrit was weer om en keerde naar zijn eindpunt te rug. K. bracht de wagen tot stil stand doch liet de motor draaien. Tengevolge van een windstoot zette de auto zich weer in beweging in de richting van een boom, K rende de auto na, opende het portier en greep de handrem. De deur van de wagen sloeg tegen de boom, veerde terug waardoor K. tussen stijl en deur be klemd raakte. De dood trad vrijwel onmiddellijk in. K. was gehuwd en had acht kinderen. Vervalsende veeboer hoorde f1500 eisen Een 54-jarige Amsterdamse vee boer, die twee koeien naar de markt gebracht had met mond- en klauw- zeerverklaringen, die vervalst wa ren, hoorde gisteren in hoger beroep bevestiging van het rechtbankvonnis eisen. Over veertien dagen zal hij hóren of ook de president van het hof de 1500,boete en de maand voor waardelijke gevangenisstraf op zijn plaats acht. Telkenmale wanneer, zoals in de afgelopen dagen, het weer in de war en er stormen staan, ondervinden bepaalde laag gelegen gedeelten van Rotterdam overlast van het water. Dat zijn de omgeving van het Haring vliet, Gelderse kade, Oosterkade en Boompjeskade, alsmede bepaalde stra ten in Kralingen. Wanneer het hoge water op komst is, gaan er enkele radiowagens van de politie rond om de bewoners van woonhuizen en zakenpanden te waar schuwen, opdat zy hun maatregelen kunnen treffen. Ook gisteren was men op zyn hoede en toen gistermid dag het water in de rivier op be paalde plaatsen dan ook buiten de oevers trad, was men weer voorbe reid. Er waren bedrijven, die hun personeel om drie uur reeds naar huis lieten gaan. Om twee uur begon het water te stijgen tussen de waterkering van Groenendaal, Blaak, Schiedamsedijk en de rivier en dit gebied liep gelei delijk onder water. Om half vier gis termiddag stond het water drie me ter boven N.A.P. Het verkeer, dat naar Rotterdam-Zuid moest, werd om kwart voor drie reeds omgeleid via de Nieuwe Leuvebrug en Boom pjes naar de Willemsbrug, doch na enige tij<^ was men aangewezen op de Maastunnel om in Zuid te komen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6