abyjMosw fleh $LM£LGAT BIOSCOPEN Nachtmis en nuchter blijven Uitbreiding van voorzieningen voor verzekerden bij ziekenfonds G0g0 IViAREL'S VRIJDAG 24 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 V C* V&l/ ENORME STORMSCHADE WOONWAGENKAMP. In het woonwagenkamp te Leiden is door de stormwind aan de wagens een enorme schade aangericht. Daken zijn weggerukt, talloze rui ten zijn ingewaaid, muren vertonen gapende gaten. Men kan wat dit kamp betreft ge rust van de stormramp 1954 spreken. Even vóór het sluiten van de krant kwam de stichting woonwagenwerk te Leiden met het verzoek om een opwekking tot ondersteuning van deze getroffenen. Moge de grote nood van de kamp bewoners, gevoegd bij de gedachte aan de diepere zin van het Kerstfeest Brandweergarage op de Papengracht? De grond van de onlangs door de gemeente aangekochte panden Pa pengracht 18, 20, 20a en 22 zal, naar verluidt, waarschijnlijk gebruikt wor den voor de bouw van een brand weergarage. Nadere gegevens over dit project, waardoor dus een viertal huizen in handen van de sloper zou vallen, ontbreken. Met de bouw van een brandweer- garage aan de Papengracht zal ech ter eerst begonnen kunnen worden, wanneer de overwulvingen van de gracht gesloopt zijn. Eerst dan zal men nl. zonder gevaar de grond onder de voeten te verliezen, op de gracht kunnen parkeren. Leidse Luchtvaartclub Voor een hoofdzakelijk zeer jeug dig gehoor heeft gisteravond in „Het Gulden Vlies", het bekende echtpaar Boesman op een contactbijeenkomst van de Leidsche Luchtvaartclub een en ander vertelt over de ballon luchtvaart. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer W. F. Olthoff, leidde de heer Boesman op geestige wijze zijn echtgenote, die reeds ver schillende internationale prijzen heeft weten te veroveren en die tevens tot de zeer weinige ballonvaarsters met brevet behoort, in. Mevr. Boesman vertelde na deze inleiding op boeien de wijze een en ander over de vele avonturen, die het ballonvaren nu eenmaal met zich brengt. Zij vertel de voorts over de spannende momen ten, die zij boven Frankrijk heeft be leefd tijdens een vaart in een vlie gende storm, waarbij zij echter vijf kilometer voor de Atlantische Oceaan een noodlanding wist te forceren. Na de pauze werden door de heer Boesman de meest uiteen1 opende vragen op ballonvaartgebied beant woord. allen, die dit lezen ertoe brengen on middellijk hulp te verlenen. Het gironummer is 35734, ten name van de Boerenleenbank te Oegst- geest. S.v.p. vermelden: Stichting woonwagenwerk Leiden, stormramp 1954. K.A.B. De kaarten voor de oudejaars avondviering van de K.A.B. worden de commissie-leden uit de handen gerukt. Deze „zelfwerkzaamheids- avond" wordt dan ook een unicum genoemd, ook al zijn de K.A.B.-ers op het gebied van zelfwerkzaamheid wel iets gewend. In uw eigen belang, opdat u straks bij uw greep naar een kaart niet in net luchtledig graajt, raadt de com missie K.A.B. u aan om direct nog toegangsbewijzen aan de bekende adressen af te halen. Als er nog kaarten beschikbaar zijn (daar moet u maar niet te hard op rekenen) zullen die op Tweede Kerstdag van 12.3013.30 uur aan de zaal Maria Gijzensteeg worden ver kocht. SPIEKER. GEM. AANKONDIGING INZAMELING HUISVUIL. Op de le Kerstdag zal geen huis vuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen em mers aan de openbare straat te plaat sen. Het ophalen van huisvuil uit die percelen, welke gewoonlijk op Zater dag worden bediend, zal nu plaats vinden op Maandag 27 December e.k. De Directeur Gem. Reini- gings- en Ontsmettings- Burgerlijke Stand Geboren: Maarten zn v. F. F. Zui derduin en B. Teeuwen; Adriana Pe- tronella Hillegonda dr van N. C. Hop en C. C. B. Compeer; Jannetje Cor nelia dr v. A. de Jong en J. C. Haas noot; Maria Cornelia Antoinette dr van J. T. M. Post en A. E. M. v. Haas teren; Martina Cornelia Jozephine dr van G. Lamboo en C. A. Zonneveld; Anneke Maria dr van H. Cornet en M. K. Gerritse; Jacob zn van J. van Duijvenbode en J. C. v. Duijn; Kla- sina dr van J. van Duijvenbode en J. C. v. Duijn; Helena Wladyslawa di van L. Malachowski en N. Schrijer; Marinus zn van M. v. d. Berge en M. de Bruin. Gehuwd: C. van Wijngaarden en G. M. M. Segaar. Overleden: K. F. Kromhout man 70 jr; J. Galjaard man 69 jr; E. Loe- ber huisvr. van Kanbier 72 jr; A. M. v. d. Kleij dr 1 jr. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Algemeen. Zoals kon worden ver- juiste oplossing geen eenvoudige wacht steeg het aanbodcijfer in de zaak is. Zo kan, om een voorbeeld te periode van 13 t.m. 18 December op nieuw, n.l. van 665 tot 775. Het aan tal als werkloos ingeschreven man nen bedroeg 775, terwijl daarenboven 20 personen bij objecten voor aanvul lende werken tewerkgesteld waren. De stijging is eensdeels het gevolg van normale seizoensfactoren en an- dersdeels van de beëindiging van ge legenheidswerk. Hoewel het aanbodcijfer gedurende de thans verstreken weken van de maand December 1954 een niet on beduidende toename vertoonde, leert anderzijds een vergelijking van de standcijfers op het overeenkomstige tijdstip In 19,52 en 1953, dat de voor delige verschillen, welke resp. 1435 en 770 bedragen, aanzienlijk kunnen worden genoemd. Hieruit valt af te leiden dat de z.g. •blijvende werkgelegenheid in het rayon Leiden een niet onbetekenen de uitbreiding heeft ondergaan, het geen als een verheugend feit kan wor den gememoreerd. Jeugdigen. Hoewei het aanbodcij fer geleidelijk is gestegen, blijft de vraag om jeugdige arbeidskrachten aanhouden. Gezien het feit, dat een zekere disharmonie bestaat tussen aanbod en vraag, blijft het moeilijk om aan de ingediende aanvragen te voldoen. De vraag komt in vele ge vallen uit geheel andere sectoren van het bedrijfsleven dan de aanvragen, dit schept een probleem waarvoor een KATWIJK AAN DEN RIJN Veiling K. en O. De Groentevei lingsver. Katwijk en Omstr. hield gis termiddag een belangrijke ledenver gadering waarvoor grote belangstel ling was. De omzet was met pl.m. 30 pet. verhoogd vergeleken bij vorig jaar, alhoewel de aanvoer beneden de verwachting was gebleven vanwege soms onvoldoende gewassen. Spr. was daarom dankbaar voor wat 1954 had te zien gegeven. Dit jaar kon voor sommigen aanleiding zijn hoge ver wachtingen te koesteren voor het volgend seizoen, waarvoor spreker wilde waarschuwen. Laten we daarop vertrouwen ook voor 1955. Aan de orde was dan de begroting voor 1955. De omzet was begroot op 1.800.000.wat een provisie geeit van 90.000,aan heffingen zal dan moeten worden betaalt 16.200, aan emballagehuur is begroot 33.500. Brutowinst verkochte kunstmest 40.50 met een verkoop voor 90.UOU, brutow. bestrijdingsmiddelen 4000 met een verkoop van 40.000,Uit gaven: Salarissen 50.625,Diver se onkosten 42.600. Interest 4125. Aflossing en interest voor de te bou wen neerzetKal (een half jaar 7125). Brutowinst 7649. Na nog enige toe lichting werd de begroting met al gemene stemmen goedgekeurd. Volg de het voorstel F. C. Meijer tot het plaatsen van een loods, neerzethal, aan het water. Dit voorstel was al eerder aan de orde geweest. Na toe lichting door de heer Meijer zeide de voorzitter, dat het bestuur voltal lig achter dit voorstel staat, dat nog niets van zijn noodzakelijkheid ver loren heeft. Er waren enkele stem men die niet enthousiast waren voor dit voorstel. Na toelichting door de voorzitter over de kosten die pl.m. 150.000,zullen bedragen werd het voorstel tenslotte met 102 stemmen voor aangenomen. De heer F. C. Meijer deed nog mededeling over de cursus in meohanisatie voor de tuin ders, waarvoor de toezegging voor subsidie intussen was afgekomen en waarvoor 40 deelnemers zich hadden opgegeven. Over het veilen in series zal de voorzitter in volgende verga dering mededeling doen. De verkiezingen hadden de volgen de uitslag: De aftredende heren H. J. Grimbergen en Gr. Parlevliet wer den herkozen. Uit het volltallig be zen (herkozen) de heer Gr. Parle vliet. Tot lid der controle-commissie voor 1955 werd gekozen de heer Jan Korpelshoek. Tot afgevaardigde naai de vergadering van het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen werd gekozen de heer D de Koning, plaats vervanger de heer Ab. van Beelen. Hierna sluiting dezer belangrijke ver gadering. Dammen. KDC speelde haar eerste wedstrijd voor de bordenbe zetting 1955—1956 die als volgt ein digde: J. Schone veldJ. Heemskerk 1—1; A. A. VooysH .Voorzaat 0—2; H. J. KoelewijnJ. Houwers uitgest. Jac. FrekeC. van Klaveren 20; Fr. SpierenburgAm. van Beelen 20; D. VisserJ. Slootweg 02; H. DurieuxH. Klinkenberg 02; M. AltenaAb. van Beelen. Bridge. De resultaten van de on derlinge competitie van de Bridge club „De Brug" waren als volgt: 1. ParlevlietBooy 34 pnt., 2. echtpaar van der Valk 28 pnt., 3. Visser Schuitemake 27 pnt., 4. de JongA. Hermans 26 pnt., 5. en 6. Jagerman P. van Paridon 24 y, pnt. Blok Verhave 24 pnt., 7. echtpaar Barte- lings 22 pnt., 8. Burggraaf*Korn- doffer 17 pnt., 9. RemmelzwaalPar levliet 13 pnt. H0ORDWIJKERH0MT Katholiek Thuisfront De ster actie van Katholiek Thuisfront heeft alhier opgebracht 406.85. Een mooi bedrag, dat door de ijverige collec tanten is opgehaald. Bridge-club „Het Juiste Bod Uitslag van de viertallen-wedstrijd: Team Seijsenerteam van Aken 45 39; team Kosterteam de Winter 64 29; team ZoetendaalKaptein 44 41: team Boderteam Bakker 4727. Uitslag paren-wedstrijd van groep B: 1. P. MeijerF. Broekhof 54 p.; 2. P. KosterJ. v. d. Burg 47 p.; 3. K. v. d. VeekJ. Smit 47 p.; 4. M. Kos terW. v. d. Linden 34 p.; 5. W. BroekhofN. v. Nes 34 p.; 6. Mevr. Turkmej. Kroon 24 p. Geboren: Elizabeth Huberdina Ge- rarda Maria dr van A. H. v. Nobelen en C. C. Geerlings; Petrus Cornelis Maria zn van M. P. Warmerdam en A. C. Langeveld. Ondertrouwd: B. Th. Alders 25 jr en E. C. Heemskerk 23 jr; J. C. Kuijs 28 jr en M. P. M. v. Waas 21 jr. Overleden: Johanna M. van der stuur werd dan tot voorzitter geko-Meer 81 jr e. v. L. Meiland. noemen, een jeugdige uit b.v. de bouwsector moeilijk in de handelssec tor worden geplaatst. Oudere arbeidskrachten. Ofschoon met de plaatsing van oudere arbeids krachten verheugende resultaten zijn bereikt, blijft het van belang de be langstelling voor deze categorie le vendig te houden. Een enkel geval kan worden genoemd, o.a. een be drijfsleider van middelbare leeftijd, die over grote vakbekwaamheid be schikt en ook qua physieke gesteld heid zeker tot de plaatsbaren gere kend mag worden, doch wiens gebon denheid aan een speciale branche, n.l. reportageverzorging e.d., en zijn leeftijd de' enige hinderpalen vormen om tot plaasting te komen. Voorts een expeditiechef, die eveneens over een goed-vakbekwaamheid en li chaamsgesteldheid beschikt. De leef tijd, boven de 45 jaar, vormt een be lemmering om een passende werk kring voor hem te vinden. 1 Agenda Leiden Aanvangstijden van de Nachtmis sen in Leiden: Lodewijkparochie: 12 en 6 uur v.m. O.L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph: 12 en 5 uur v.m. O.L. Vr. Onb. Ontvangen: 12 en 5.39 uur V.m. H. Petrus: 12 en 5.30 uur v.m. St. Leonardus: 12 en 3 uur v.m. Oegstgeest St. Willibrordus: 12 en 5.30 u. v.m. Voorschoten: Maria Middelares van alle gena den: 5 uur v.m. Zoeterwoude-Leiderdorp: O.L. Vr. Onb. Ontvangen: 4 u. v.m. DINSDAG: Danszaal Evert Castelein, Hoogl. Kerkgracht, 1.30 uur nam. Kerst middag R.K. Bond voor het gezin. St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. K.A.B. Bonte oudejaarsavond-vie ring. WOENSDAG: St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. K.A.B. Bonte oudejaarsavond-vie ring: St. Petruskerk, 7 uur nam. Rozen kranskruistocht. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 18 December 12 uur tot Vrijdag 24 De cember 18 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Blanken, Ho- gewoerd 171, Tel. 20502 en de Apo theek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136 Te Oegstgeest door de Oegst- geester Apotheek, Wilhelminapark 8 Tel. 26274. Zondagsdienst der huisartsen te Leiden. De Zondagsdienst zal wor den waargenomen door: 25 Dec.: dr. van Alphen, Den Haan, Gaasbeek, Jas"?perse, Stofferf. 26 Dec.: dr. De Jager, Kortmann, Lahr, Makkink, Schaefer Teeuwen. Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Vrijdag 24 December 18 uur tot Zondag 26 Dc-cember 8 uur waargenomen door de Apotheek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider-Apotheek, Lammensehansweg 4, Tel. 23553. Te Oegsteeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Te lefoon 26274. Bioscopen Volgende week draaien in Leiden de volgende films: Casino: „De Gestapo mist één man", 14 jaar. Lido: „Richard Leeuwenhart", 18 jaar. Luxor: „Door dik en dun® alle leeftijden. Jan» Trianon: „Pechvqgels", alle ïeeftij den. Rex: „Tanganyika", 14 jaar. Aan degenen, die onder de eerste Nachtmis van 12 uur de H. Commu nie willen ontvangen, zij in herinne ring gebracht, dat voor het nuchter- zijn geen aparte bepalingen zijn ge geven. Desnoods kan men dus tot aan 12 uur, dus tot aan het begin van deze Nachtmis alles eten en drinken. Het is echter passend en dus aan te ra den, dat men zich uit eerbied vcor de H. Eucharistie enkele uren vóór 12 uur onthoudt van spijs en drank, b.v. vanaf 10 uur 's avonds van spijs en vanaf 11 uur 's avonds van drank. OPENING BRUGGEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter open bare kennis, dat de van gemeentewe ge bediende bruggen op 31 December 1954 na 20 u. niet meer geopend zul len worden. WIND GREEP LEIDSE BURGERS. Gisteravond om twintig minuten vóór negen greep een stormvlaag drie Leidse burgers in de Haarlemmers- straat ter hoogte van de Pelikaanstr. Een 32-jarige dame werd tegen de gevel gesmakt. Zij liep een bloeden de hoofdwonde en een hersenschud ding op. Twee Leidenaars werden op het zelfde moment tegen een geparneerde auto en over de middenstraat gesla gen. Zij kwamen met de schrik vrij. LEIDSE VERENIGING VAN POSTZEGELVERZAMELAARS De laatste vergadering van de Leidse postzegelverzamelaars in 1954 stond gisteravond in het teken van de op komst zijnde jaarvergade ring In Januari 1955. De voorzitter, de heer J. van Doorn, deelde mede, dat hij helaas niet langer deze func tie kon blijven vervullen. Daarom ziet het bestuur gaarne namen van candidaten voor deze vacature te gemoet. Ook voor de functie van vei lingmeester. Het kon de goedkeuring van de aanwezigen niet wegdragen dat voor Leiden slechts 200 exem plaren aan het philitalistenloket waren beschikbaar gesteld. De P.T. T. zal middels het hoofdbestuur van de Ned. Philatelic verzocht worden alsnog zegels, uitgegeven ter gele- fenheid bij de afkondiging van het tatuut, Antillen, Suriname, Neder land, ter beschikking te stellen. Daar de Leidse afdeling ruim 300 le den telt is hier commentaar overbo dig. Het maandblad „Philatelie" zal per vragenlijst, aan de aangesloten leden vragen, wat de wensen zijn, hetgeen aan het uiterlijk van het reeds goed geredigeerde maandblad slechts ten goede kan komen. Een grote vêiling van kavels volgde, ter wijl enkele leden een prijsje kregen voor tentoongestelde bladen uit hun album. De jaarvergaderingsdata in Januari a.s. 1955 zullen nader wor den bekend gemaakt. BILJARTEN LEIDSE BILJARTBOND De uitslagen van de Leidse Biljartbond lulden: le klas A: 't Centrum 1De Carambo le 2 6—0: UVS 1—TOG 1 2—4; De Ca rambole 1DOS 1 24. 2e klas B: 't Zuid 1De Vriendschap 1 42; De Spijkerbak 1Rijnegom 1 42; 't Spoortje 1De Spijkerbak 2 42. 2e klas: DVH 1—DOS 2 6—2: Rijne gom 2De Morschpoort 1 26; 't Cen trum 2TOG 2 80; De Sport 1—TOP 1 8—0. 3e klas: De Heul 1—De Drei Pott. 1 —4; De Morschpoort 2't Vierkantje 1 6—2; De Spijkerbak 3—UVS 2 6—2; 't Spoortje 2De Valk 1 08. 4e klas: 't Zuid 3—TOG 3 6—2; De Ca rambole 3De Vrienschap 2 44; De Morschpoort 3De Sport 2 62; DVH 2 't Zuid 2 4—4. 5e klas: De Heul 2Rijnegom 3 44; 't Centrum 3—Royal 1 44; De Valk 2 De Morschpoort 4 44; Rijnegom 4De Vriendschap 3 44. 6e klas: 't Vierkantje 2TOP 2 44; UVS 4MBO 1 2; De Morschpoort 5 De Sport 3 0—8; TOG 4—'t Zuid 4 4—4; De Heul 3—UVS 5 6—2. 7e klas: De Carambole 4—Royal 3 44 De Heul 4Royal 2 26; De Vriend schap 4't Spoortje 4 80; De Spijker bak 4—MBO 2 44; 't Spoortje 3—MBO 3 2—6. Het programma voor de komende week luidt als volgt: le klas A: Maandag 27 Dec. UVS 1 De Carambole 2; De Carambole 1TOG j 1; Dinsdag 28 Dec.: 't Centrum 1DOS 1 le klas B: Maandag 27 Dec.: Rijnegom ZIE, VIND! Deze twee plaatjes lijken precies op elkaar, maar wie goed kijkt, zal acht punten van verschil ontdekken. Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken worden op korte termijn de verstrekkingen van de verplicht-verzekerden der zieken fondsen uitgebreid. Reeds geruime tijd geleden is in het Centraal Over leg van Ziekenfondsen (COZ) over eenstemming bereikt over deze uit breidingen. Een overeenkomstig ad vies is toen uitgegaan naar de Zie kenfondsraad. Deze heeft vorige week op zijn beurt een advies opge steld en dit ter kennis van de minis ter gebracht. De beschikking, welke deze thans zal uitvaardigen, is prac- tisch gelijk aan de voorstellen, welke het COZ destijds in de Ziekenfonds raad ter tafel heeft gebracht. Deze voorstellen zijn toen gepubliceerd. Volledigheidshalve volgt thans een samenvatting van de inhoud van de ministeriële beschikking. Zlekenhuisverpleging. De duur der ziekenhuisverpleging wordt van ten hoogste 42 op ten hoogste 70 da gen per geval gebracht. Het ligt in de bedoeling dat dgze bepaling, zo enigszins mogelijk, met ingang van 1 Januari 1955 in werking zal treden. Klinisch-specialistische hulp. Erkend wordt een recht van ver plichtverzekerden op klinisch-specia listische hulp na het verstrijken van de termijn van 70 dagen, althans voor zover de verzekerde nog op grond van een medische indicatie in het ziekenhuis verblijf houdt. Een uit zondering wordt echter gemaakt voor psychiatrische patiënten, aangezien de minister zich op het standpunt stelt dat de erkenning van dit recht bij deze soort van patiënten tot niet te overziene consequenties zou leiden. Sanatoriumverpleging. In de be schikking sanatoriumverpleging blijft de vergoeding gehandhaafd op 75 percent van de kosten, doch het «s de bedoeling, dat het maximum van Official Dealer Autobedrijf N.V. WASSENAAR OEN DEYL Telefoon K 1761-2545 Vraagt demonstraties 1't Zuid 1; De Vriendschap 1—De Spijkerbak 2; De Spijkerbak 1't Spoor tje 1. 2e klas. Maandag 27 Dec.: 't Centrum 2 —Rijnegom 2; DVH 1—TOG 2; DOS 2— TOP 1; Dinsdag 28 Dec. De Sport 1De Morschpoort 1. 3e klas: Maandag 27 Dec.: De Heul 1 UVS 2; De Morschpoort 2De Valk 1; 't Vierkantje 1—De Drei Pott. 1; Dins dag 28 Dec.: 't Spoortje 2—De Spijker bak 3. 4e klas: Woensdag 29 Dec. De Morsch poort 3—UVS 3; De Carambole 3—De Sport 2; 't Zuid 3De Vriendschap 2; Donderdag 30 Dec.: TOG 3—'t Zuid 2. 5e klas: Woensdag 29 Dec.: De Heul 2 —De Drei Pott. 2; Rijnegom 3—'t Cen trum 3; Royal 1—De Vriendschap 3; De Valk 2Rijnegom 4. 6e klas: Maandag 27 Dec.: De Sport 3 't Vierkantje 2; 't Zuid 4—De Heul 3; Dinsdag 28 Dec.: UVS 4—TOP 2; De Morschpoort 5—UVS 5: TOG 4—MBO 1 7e klas: Maandag 27 Dec.: 't Spoortje 4—Royal 3: Dinsdag 28 Dec.: De Caram bole 4—Royal 2: MBO 3—De Heul 4; De Vriendschap 4—MBO 2; De Spijkerbak 4't Spoortje 3. IN DE LEIDSE Luxor. De Amerikaanse komie ken Martin en Lewis schijnen goed in de smaak te vallen. Vooral Le wis, een verbeterde uitgave van de gooi- en smijtkomiek, die in iedere film toch nog enkele bordjes soep over avondtoiletten uitstort en zich door zijn wonderlijke stem van aile concurrerende collega's onderschi :dt, maakt naam in Amerika. Ook in Ne derland is hij gezien en daarom mag j hij met zijn grollen de kerstvacantie opluisteren. „Door dik en dun" is een gezellige film, die geschikt is voor alle leeftijden. Trianon. „Pechvogels" met Stan Laurel en Oliver Hardy verzorgen het plezier aan de Breestraat. Deze twee grapjassen, die altijd pech heb ben, maar nooit een film laten ein digen voor ze hebben duidelijk ge maakt, dat ze zich erg gelukkig voe len op dit ondermaanse, weten ook in deze film oud en jong te verma ken. Alle leeftijden. Lido draait deze week „Richard Leeuwenhart", een rolprent in het romantische genre. De geschiedenis behandelt de strijd tegen de Sara- cenen en het gekonkel van de rid ders der strijdmacht, om hun leger aanvoerder om zeep te helpen. Door het geheel is een aardige liefdesge schiedenis geweven. Voor 18 jaar cn ouder. Rex. „Tanganyika" is een film vol wilde romantiek. Een geschiede nis uit Brits Oosl-Afrika, waar een ondernemend man een hout-conces sie heeft gekregen, maar bij de uit voering van zijn plannen grote hin der ondervindt van een opstandige stam. Uiteindelijk komt alles natuur lijk wel in orde, maar voor het zo ver is, krijgt men heel wat woeste taferelen te zien. Voor liefhebbers van het avontuurlijke genre. Boven 14 jaar. Casino. ,,De Gestapo mist één man", een spannende film, welke zich afspeelt in krijgsgevangenen kamp in Duitsland. Een jonge kun stenaar maakt een pop, die de plaats kan innemen van een man, waar door er telkens iemand in de gele genheid is te ontvluchten. Verschil lende intriges en misvattingen on- staan er rond de pop en de maker, waardoor de spanning steeds wordt opgevoerd. Wie van dergelijke rol prenten met vaak adembenemende situaties houdt, zal er enkele aange name uren mee beleven. Boven 14 j. 6 gulden per dag met ingang van 1 Januari komt te vervallen. In de be schikking wordt tevens voor verze kerden, die tijdens hun verblijf in het sanatorium een operatie moeten ondergaan, het recht op volledige vergoeding van de kosten daarvan erkend. Brilleglazen. In de beschikking kunst- en hulpmiddelen wordt een recht op een vergoeding voor brille glazen opgenomen. Het bedrag der vergoeding wordt afhankelijk gesteld van de aard en de sterkte van het glas. De vergoedingen zijn vastge steld op een bedrag van 75 percent van de minimum-verkoopprijzen voor ronde en zogenaamde Panto-glazen, die in 1952 door de federatie van Ne derlandse opticiens-organisaties zijn vastgesteld. Vergoeding voor bril monturen wordt alleen verleend ten behoeve van kinderen. Voor kinde ren tot en met 11 jaar bedraagt zij ten hoogste 6 gulden, voor kinderen van 12 tot 16 jaar ten hoogste 9 gul den. Vergoedingen worden verleend bij aanschaffing na 1 Januari 1955, onverschillig of het recept vóór die datum is afgegeven. Gehoorapparaten. Tenslotte wordt een vergoeding ingevoerd voor de kosten van een hoortoestel. Deze verstrekking geldt echter, evenals bij brilmonturen, alleen voor kinderen to 16 jaar. De vergoeding bedraagt 75 percent van de aanschaffingskosten met een maximum van 250 gulden. Voor een tweede of verdere verstrek king moet een termijn van 4 jaar in acht worden genomen. In de kosten van normaal onderhoud wordt geen bijdrage verleend. De voorzitter van de Ziekenfonds raad, die in een rondschrijven aan de algemene ziekenfondsen van deze uitbreiding der verstrekkingen voor de verplichte verzekering medede ling doet, acht het zeer wenselijk dat de vrijwillige verzekering zich hier bij zal aansluiten. De fondsen zullen zich moeten beraden over de vraag welke maatregelen met betrekking tot de vrijwillige en de aanvullende verzekering moeten worden geno men. Marktberichten LEIDEN, 24 Dec. Vee. Aange voerd: 5 stieren, 35 melkkoeien, 50 vette koeien, 92 varekoeien, 26 gras- kalveren, 3 vette kalveren, 66 nuch tere kalveren, 200 vette schapen, 25 weideschapen, 351 vette lammeren, 22 varkens, 93 schrammen, 271 big gen, 6 geiten; totaal 1245 stuks. Prijzen: melkkoeien 630950, vette koeien f 1.902.60, varekoeien 500780, pinken 230490, gras- kalveren 170320, vette kalveren f 200270, nuchtere kalveren 40 55, 1. 1.101.25, vette schapen 90125, vette lammeren f 85 120, zeugen 220360, schrammèn 60100, biggen 3550, geiten 15—35. Handel: vette koeien cn nuchtere kalveren vlot; melk- cn varekoeien, vaarzen en pinken tamelijk; schapen en lammeren, zeugen, schrammen en biggen, kleine aanvoer, handel goed; graskalveren en geiten matig; TBC- vrije afd. gewone aanvoer (40). Kaas. Aangevoerd: 14 par tijen Goudse kaas. Prijzen: le kwali teit 2.33—2.36, 2e kwaliteit f 2.28— 2.32. Handel kalm. KATWIJK a. d. RIJN, 23 Dec. Groente. Waspeen I 17—32, Was- peen II 1725, Breekpeen 821, Ro de kool 25—34, Gele kool 1921, Groene kool 1315, Boerenkool 19 21, Spruiten A 2937, Spruiten B. 11—22, Andijvie 35—58, Kroten 16 —23, Uien 19—22, Peterselie 9.60—20, Knolselderie 511, Eigenheimers 12 —13. TER AAR, 23 Dcc. Groente. Witlof I 0.45—0.64, id. II 0.36—0.47, idem stek 0.05—0.26. Spruiten 0.35— 0.43, idem B 0.150.28, Tomaten A 0.70—1.14, idem C 0.66—0.77, idem CC 0.12—0.54. Glasandijvie 0.45—0.54 per kg. Selderij 0.020.11, Peterselie 0.120.13 per bos. Appelen: Jona thans 0.13, Goudreinetten 0.23 per kg. Peren: Brederode 0.13 per kg. Drui ven 0.72 per pond. VINKEVEEN, 22 Dec. Groente. Op de Coöp Fruitveiling te Vinkeveen zyn op de veiling van 22 Dec de vol gende prijzen besteed. Andijvie 48 55 ct., Boerenkool 1321 ct.. Prei 2123 ct., Spinazie 57 ct. Stofsla 18 ct., Waspeen 13—18, Witlof I 55— 65 ct Witlof II 3957 ct. per kg. Knol selderie 1219 ct. per stuk, Peterse lie 321 ct., Selderie 712 ct. p. bos. R'VEEN, 23 Dec. Bloemen. Chry santhen: Long Island 78—91, Tulpen: Krelage 1.10—1.25, White Sail 1.10— 1.20, Crown Imperial 110—1.20, E. Queen 90—1.20, Red Pierson 110— 1.15, Hillegarde 1.151.25, Narcissen: Early Glory 4649 per bos Br. -Star 9.10.00, Rode Due 4.204.40 per 100. Cyclamen 32—70 per stuk.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3