S)e C<2lcW(Soii4cmt Franse Nationale Vergadering verwerpt Duitse herbewapening Wel aecaatd met hexiiet aan de Westduitse sauaexeiniteit Mijn kleine God M EEN ERNSTIGE TEGENSLAG VOOR MENDÈS-FRANCE TWEEDE KERSTDAG?? SLA UW SLAG!! Paus kan nog geen H.Mis lezen De omgewaaide school in Breda O Sovjet-minister terechtgesteld VRIJDAG 24 DECEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13382 Directeur: C. M v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur. L. C. J. ROÜZEN. BUREAUX: PAPENURACH1 33 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 80935. Redactie 30015, Advertenties ?0886 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., I 8.15 p mnd,. t 6.40 p. kwart. Franco p. p. t 6.80 - Advertenties: 15 et. p. tn.m. Telefoontjes I i.50 TWEE KERSTPADEN t|N oude en nieuwe verhalen worden op Kerstmis hooglo pende ruzies als bij toverslag bijge legd. Ontaarde kinderen omhelzen en zoenen hun ouders; ontaarde ouders omhelzen en zoenen hun kinderen. Waarlijk, je moet al een beul van een vent zijn als je bij het lezen van die verhalen ook zeil niet ef fen tj es ontroerd wordt. Na Kerstmis kunnen de ruzies dan weer van voren af aan beginnen maar op Kerstmis moet er vrede in huis zijn en slooft iedereen zich uit zo lief en aardig te zijn als zijn las tig humeur toelaat. Waarom schaamt iedereen er zich voor op Kerstmis onenigheid te ver wekken of onverzoenlijk te blijven? Waarom werd zelfs tijdens de bar baarse wereldoorlogen gepoogd op Kerstdag de vijandelijkheden te sta ken? en ging men de dag daarop weer voort met het wrede spel der vernietiging? Wij weten het niet. ÏJET is verheugend, dat mensen en volkeren op Kerstmis toenade ring tot elkaar zoeken. Maar er zit iets onechts en ge kunstelds in, dat zij na Kerstmis doen alsof haat en hoogmoed weer vrij spel hebben, en vergeten, dat de vrede gegeven wordt aan de men sen, die van goede wil zijn. De vrede wordt ons gepresen teerd niet één dag van het jaar,' maar alle dagen van ons leven, in dien we tenminste de vrede willen, welke Christus heeft gewild, niet voor een dag, doch voor alle tijden en de gehele mensheid. Wanneer we ons, terecht, schamen zuur of onaangenaam of haatdra gend te zijn als het „Stille Nacht" en de „Herdertjes" worden gezongen, dan moesten wij en de gehele we reld zich nog meer schamen over een gebrek aan goede wil, wanneer over drie maanden het „Kruisig hem" wordt uitgejoeld tegen het te dere wicht, dat nu in het kribbetje van iedere huiskamer ligt. Aan dat geschreeuw doen wjj met onze hardheid, onze hebzucht, onze bijna geheel verzinnelijkte en op le vensgenieting gerichte levenswijze allen mede door een leven te leiden, dat in geen enkel opzicht uitsteekt boven dat van onze in 't geloof minderbedeelde of onbedeelde me demensen omdat wij door onze vlotte aanpassing aan het heiden dom geworden zijn „vijanden van Christus' kruis." LIET moge een ontroerende ge- dachte zijn, dat God, de Heer van alles wat leeft en beweegt, de weg van de nederigheid koos van de vernederde kribbe tot het ver nederende kruis. Méér nog moet ons, staande voor het kribbetje in de huiskamer, de gedachte ontroeren, dat we dit kind het leven onmoge lijk maken door zó lauw te zijn in de navolging van zijn nederigheid en zijn kinderlijk-mannelijke onder werping aan de Wil des Vaders, dat (zoals gesproken werd tot de Kerk van Laodicea) Hij ons zal uitspu wen uit zijn mond. Wanneer de engelen in de nacht een „gaudium magnum", een grote vreugde verkondigen, moeten we altijd denken aan het woord van de heidense wijsgeer Seneca: „gaudium magnum res severa" grote vreug de is een diep-ernstige aangelegen heid. De vreugde, door de engelen ver kondigd, zal nooit ons deel zijn tenzij in een gekunstelde ééndags- Kerstbevlieging indierf we niet be seffen en in practijk brengen, dat de geboorte van Jezus een zeer ernstige aangelegenheid is, welke ons ieder jaar op de tweesprong zet: of Hem navolgen in zijn nederigheid, of de wereld (dat wil zeggen de duivel) nalopen in haar hoogmoed. OP die tweesprong worden wij op dit Kerstfeest weer geplaatst. Een grote vreugde en zielevrede wacht hem, die met de eenvoudige herders naar de stal der nederig heid snelt, terwijl Herodes geluk en glorie zoekt in de bevrediging van zijn hoogmoed en genotsdrang. Deze Kerstpaden lopen zo wijd uiteen, dat niemand op beide paden tegelijk kan lopen. Dat onmogelijke toch te beproeven is de grote narigheid en de grote te leurstelling, de grote schade en schande van het Christendom in het verleden en het heden. Wij doen be ter, om wille van de „pasgeboren" Heiland, dus om wille van onze eigen zielevrede, met dat dwaze hinken en springen korte metten te maken. Of de ene kant uit óf de andere kant uit. Een tussenweg is er óp Kerst mis en na Kerstmis niet. Maandag vjordt over zijn lot beslist De Franse Nationale Vergadering heeft zich in eerste aanleg met 280 tegen 259 stemmen tegen bewapening van West-Duitsland en toelating van dit land tot het uitgebreide verdrag van Brussel uitgesproken. Aan deze stem ming was de kwestie van vertrouwen niet verbonden. De Franse Assemblee sprak zich vervolgens met 372 tegen 154 stemmen uit vóór het toekennen van souvereiniteit aan de Westduitse Bondsrepubliek. Onmiddellijk daarop stemde de vergadering over artikel twee, dat de status van de geallieerde troepen in Duitsland regelt. Ratificatie van dit artikel werd aanvaard met 517 tegen 100 stemmen, d. w. z. eenstemmig met uitzondering van de communisten. Het gehele protocol over de Westduitse souvereiniteit, waarbij een einde komt aan het bezettingsregiem, werd met 380 tegen 180 stemmen aanvaard. De vergadering keurde vervolgens met 368 tegen 145 stemmen de Frans- Westduitse Saarovereenkomst goed. Maandag a.s. zal om drie uur 's middags de volgende vergadering worden gehouden. Dan komen dezelfde voorstellen opnieuw in stemming, maar dit maal is er de kwestie van vertrouwen aan verbonden. gen op te schorten, teneinde de com missie voor buitenlandse aangelegen heden in staat te stellen een aantal andere amendementen te behande len. Eén van deze betreft een door de ex-aanhanger van generaal de Gaul le, Palewski, ingediend voorstel om tenuitvoerlegging der Parijse over eenkomsten, wanneer zij eenmaal zijn bekrachtig, uit te stellen tot December 1955, opdat eerst diep gaande onderhandelingen met de communistische staten kunnen mvot-* den gevoerd. Nadelig voor Frankrijk Mendès-France verklaarde na de stemming in de overvolle vergader zaal: „De uitslag van uw stemming is nadelig voor Frankrijk. Ik ben van mening, dat de vergadering on verwijld voort behoort te gaan met de behandeling der Parijse overeen komsten, om te voorkomen dat in het buitenland een voor ons land ge vaarlijke uitleg aan deze stemmings uitslag wordt gegeven." Er zal Maandagmiddag a.s. in de volgende volgorde worden gestemd: 1. De toelating van West-Duitsland tot de Navo. 2. Het toekennen van souvereini teit aan de Westduitse Bondsrepu bliek. 3. De Frans-Westduitse Saar-over- eenkomst. 4. De bewapening van West-Duits- land en zijn toelating tot het uitge breide verdrag van Brussel. De regering hoopt, dat het op deze wijze en na een weekeinde, dat de Franse afgevaardigden in staat zal stellen de zaak nog eens te over denken, mogelijk zal zijn de toestand te redden en bekrachtiging der Pa rijse overeenkomsten te verkrijgen, ook al zal dit ongetwijfeld slechts met een zeer geringe meerderheid geschieden. Tegen zes uur vanmorgen besloot de vergadering, die sinds Donderdag half tien vrijwel onafgebroken in zitting was geweest, de besprekin- CRISIS DREIGT. Het verwerpen door de Franse Nat. Vergadering van die gedeelten der Parijse overeenkomsten, welke betrekking hebben op de bewapening van W.-Duitsland en het toetre den van dit land tot het uitgebrei de verdrag van Brussel, was een on aangename verrassing voor alle be trokken autoriteiten, die, nadat eerst een door de oppositie ingediende mo tie, om het bekrachtigingsdebat uit te stellen totdat Frankrijk en West- Duitsland volledige overeenstem ming over het Saargebied zouden hebben bereikt, met overweldigen de meerderheid was verworpen, een weliswaar kleine, doch zekere over winning der regering hadden ver wacht. Doch, tot bittere teleurstelling van Mendès-France, weigerden de volks republikeinen aan zijn pleidooi voor aanvaarding gehoor te geven. Deze afgevaardigden namen het besluit zich niet slechts van stemming te onthouden, doch tegen te stemmen. Hierdoor werd een aan tal socialisten en voormalige Gaul listen zodanig opgeschrikt, dat ook zij besloten zich tegen bekrachtiging van de overeenkomsten uit te spre ken. Het schijnt, dat de vergadering on gevoelig is gebleven voor de door Mendès-France gedurende het de bat geuite waarschuwing, dat een negatieve uitslag 'der stemming een nadelige uitwerking zou hebben op de betrekkingen tussen Frankrijk en zijn Westerse bondgenoten. Indien de uitslag van de Maan dagmiddag a.s. te houden stemming weer negatief zou zijn, zal de rege- ring-Mendès-France natuurlijk on middellijk aftreden, waardoor Frank rijk zich voor een regeringscrisis van de eerste orde gesteld zou zien. Voor het eerst sinds vijftig jaar zal paus Pius XII op het Hoogfeest van Kerstmis geen heilige Mis celebre ren. Zijn gezondheidstoestand laat dit niet toe. Een lid van het paüselijk hof heeft verklaard, dat er in de pauselijke ap partementen dit jaar ook geen kerst kribbe en geen kerstboom zal zijn. Tot nu toe hebben de nichten en ne ven van de Paus hyn oom ieder jaar op Kerstmis bij de kerstkribbe be groet. Dit jaar zullen zij van hun bezoek moeten afzien. Italië ratificeert de Parijse accoorden De Italiaanse Kamer van Afge vaardigden heeft de Parijse overeen komsten betreffende verdediging van het Westen geratificeerd. 355 Stemmen zijn vóór uitgebracht en 215 tegen. Na het Kerstreces zal de Senaat de verdragen in behandeling nemen. Door de uitspraak van de Kamer is de wens der regering vervuld, dat het Italiaanse parlement de accoor den vóór de Franse Nationale Ver gadering zou bekrachtigen. Toen het E.V.G.-verdrag indertijd in het Fran se parlement werd verworpen, had de Italiaanse regering n.l. van E. V. G.-gezinden het verwijt te horen ge kregen, dat, indien Italië sneller had gehandeld, de Franse Assemblée mo gelijk anders zou hebben besloten. De Italiaanse bekrachtiging heeft tengevolge, dat de Ameirkaanse hulp aan de Italiaanse regering voor we derzijdse beveiliging, die anders op 1 Januari zou zijn beëindigd, voort gezet zal worden. IJN KLEINE GOD, ik sidder in het duister, dat ons gelijk een slangenlijf omhult en ons de hope wegneemt van Uw luister; aanzie ons, kleine God, en heb geduld. Het is zoveel, dat wij van U verwachten, het is zo weinig, dat Gij van ons krijgt, de dagen zijn zo kort en lang de nachten en leeg het hart, dat naar de morgen hijgt. De schaduwen van 't duister blijven hangen in 't morgenlicht, onwezenlijk geweld, zo heeft de vrees ons angstig hart bevangen, dat als een vrek zijn zwarte zorgen telt. De leugen heeft de waarheid diep geschonden, de liefde gaat gekleèd in beulsgewaad, de kerker is geen boete meer voor zonden, maar 't huis voor wie het leugenkleed misstaat. Wie zou zich in dat zwarte duister wagen, als hij aan 't eind zijn kleine God niet vond? Vannacht zal niemand aan een ander vragen naar 't aarz'lend lichten van de morgenstond. Dit is de donk're nacht van licht en leven, de rijkste nacht der armoe ooit gekend, de erf'nis ons van eeuwigheid gegeven wordt nu betaald tot aan de laatste cent. IA, ARME MENS, die zuchtend van Uw zorgen, verblind, niet weet wat nog de dagen zijn; die kleine God zal U nog vóór de morgen het wonder van een openbaring zijn. Dan zal geen duister U nog ooit meer deren in 't licht, dat dan Uw hele hart vervult en dat de schaduw van de angst zal weren en weg zal nemen zonde, zonde, schuld. CH, PRINCE JEZUS leer ons weer geloven, waarvoor wij soms nog aarz'lend blijven staan en laat Uw licht al onze angsten doven, als in de nacht wij naar Uw kribbe gaan. FRANS SCHNEIDERS. Dat de storm niet alleen aan de kust, maar ook in het binnenland meedogenloos toeslaat toont deze foto uit Breda, waar een houten bijgebouw van de R.K. meisjesschool door de abnormaal harde windstoten volkomen werd vernield. Een tienjarig meisje werd op slag ged ood toen de noodschoot ineenstortte en zes andere kin deren liepen in de chaos verwondingen op. Uiteraard ontstond in de school een ware paniek, toen boven het geraas van de v.inï uit hi'ï gekrack weerklonk en de wanden en het plafond van dc school naar beneden kwamen. Door de Justitie is naar de deugdelijkheid van het houten bouwwerk een onderzoek ingesteld.... Het Sowjet-persbureau „Tass' heeft verklaard, dat V. S. Abakoemof, een vroegere minister voor de nationale veiligheid, en een zekere Leonof, Konarof en Lochatsjef, gewezen be ambten van dit ministerie, „als me deplichtigen van de inmiddels dood geschoten Beria", door het militaire collegium van het oppergerechtshof ter dood veroordeeld zijn. De vonnissen zijn voltrokken, aldus de mededeling. Een aantal andere be schuldigden zijn tot uiteenlopende gevangenisstraffen veroordeeld. De veroordeelden werden er van beschuldigd opdrachten van Beria uit gevoerd te hebben, welke tegen de regering en de Sowjet-Russische com munistische partij waren gericht. Onde* kingsreiziger gedood Ole Muller, een 27-jarige Deense ontdel' kingsreiziger, die in het oer woud van Bolivia rondtrok, is door de giftige pijlen van Zuidamerkaan- se Indianen gedood. Volgens berichten vonden de pas sagiers van een boot, die op de rivier de Itenez op de grens «tussen Bolivia en Brazilië voer, het lijk van de Deen in hetzelfde gebied, het oerwoud van Rio Itenez, waar 29 jaar geleden de Britse ontdekkingsreiziger kolonel Percey Fawcett is verdwenen. Wisselvallig Kerstweer Het K.N.M.I. deelt mede: De stormdepressie is thans boven de Oostzee aangekomen en vult nu op. Boven de Noordzee en ons land is de wind na middernacht geleide lijk afgenomen. Ook de buiigheid werd minder. Vannacht worden voor al in het binnenland flinke opkla ringen verwacht, waarbij de tempe ratuur tot enkele graden beneden het vriespunt kan dalen. Bij IJsland ligt een nieuwe storing^ die morgen later op de dag weer regen zal bren gen. De neerslag kan In een deel van het land worden voorafgegaan door wat sneeuw. Bij de nadering van de storing draait de wind naar West tot Zuidwest en neemt weer toe. Het wisselvallige weer duurt dus voort. (Geldig van Vrijdagavond tot 1 Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VANNACHT LICHTE VORST- Aanvankelijk opklaringen, la- ter weer toenemende bewolking j met regen, mogelijk voorafge- f, gaan door wat sneeuw. Vannacht i op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag dezelfde i temperaturen als vandaag 0f iets hogere. Matige tot krachtige en f later langs de kust wellicht tij- f delijk harde wind uit Westelijke i richtingen. 25 Dec.: zon op 8.48 en onder 16.32; maan op 8.58 en onder 16.44 uur. 25 Dec.: 8.33 N.M. 26 Dec.: zon op 8.48 en onder 16.33; maan op 9.34 en onder 17 52 uur. 27 Dec.: zon op 8.48 en onder 16.34; maan op 10.02 en onder 19 05 uur. Het weer in Eurona HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM 1 BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO ROME sneeuwbui 1 C. sneeuw 1 sneeuw 0 sneeuw 1 half bew. 2 regenbui 4 geheel bew. 3 licht bew. 3 motregen 8 regen 6 onbewolkt 16 geheel bew. 1 sneeuwbui 1 zwaar bew. 1 licht bew. 1 zwaar bew. 5 zwaar bew. 6 half bew. 5 Korreltje Laat uw vrede niet zijn in de mond van mensen, want of zij u goed of kwaad nageven, gij zijt daarom geen ander mens. Thomas a Kempis.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1